Elektryczne maszynki do golenia [TOWARY MODNE 132]

  Рет қаралды 37,720

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер: 333
@Radek.68
@Radek.68 2 жыл бұрын
Mój wujek w latach 70. i 80. XX wieku miał dwie podobne do tych rotacyjnych. Jak go kiedyś zapytałem, po co mu dwie, to powiedział, że kupił, bo są bardzo dobre. :) I faktycznie, kilkadziesiąt lat mu służyły bez jakiejkolwiek awarii. A ja, na początku lat 90. kupiłem jakąś "zachodnią" na baterie. Lżejsza, mniejsza, ale... plastiki w środku rozleciały się po dwóch latach. Tak więc może i te z Kraju Rad wyglądały jak wyglądały oraz hałasowały, ale były znacznie solidniejsze i trwalsze.
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Radek68 też w latach 90. dostałem podobną w prezencie imieninowym. Dumne napisy "Philips", ale gwarancji już brak-nie musiałem nawet pytać,czy zakupiona na bazarze... Aku i ładowarka wbudowana,ale nie ładowała. Po przerobieniu jej na funkcjonującą okazało się,że siedzi akumulator(tu już był napis "Made in China"). Zastosowałem ogniwo alkaliczne typu AA i wreszcie ruszyła. B. słaba jakość golenia,za mała moc,filigranowa konstrukcja,rozleciała się po kilku próbach golenia. A "walczyłem" z tym bublem tylko dlatego,że lubię to robić. Ale z zewnątrz wyglądała pięknie...
@andrzejjastrzebski7227
@andrzejjastrzebski7227 2 жыл бұрын
Pozwolę sobie uzupełnić o opis maszynki "Charków", model z wczesnych lat 60-ych, eksploatowanej przez mego Tatę przez dobre 25 lat. Maszynka była barwy kremowobiałej i miała kształt obły, świetnie pasujący do sporej, męskiej dłoni. Przełącznik wartości napięcia (127/220) był umieszczony w dość sporej wtyczce i zrealizowany poprzez dzielnik napięcia na dużych rezystorach w ceramicznej obudowie. Nastawa "220" powodowała zwieranie jednego z rezystorów dzielnika, drugi pracował cały czas ograniczając prąd silnika i napięcie na jego zaciskach. Rezystor ten potężnie się grzał zatem, by nie spowodować spalenia obudowy wtyczki, był on izolowany termicznie od niej sporą warstwą azbestu. Silnik komutatorowy. Specyficzny, trójsekcyjny komutator; szczotki ślizgały się po jego powierzchni CZOŁOWEJ, a nie bocznej. Iskrzyło to jak wszyscy diabli, w sowieckich maszynkach z tamtego okresu nikt się kwestią zakłóceń sianych dookoła i do sieci energetycznej nie przejmował, zatem nawet głupiego kondensatora filtrującego tam nie było. Z dzieciństwa pamiętam, że jak Tata odpalał to urządzenie to rozpaczliwie trzeszczało duże, lampowe radio, a telewizor (coś typu Nefryt, z bębnowym przełącznikiem kanałów, jedyny wtedy program TV był nadawany na tzw. niskim VHF: kanały 1-5) oprócz dzikich trzasków w głośniku pokazywał "pralkę" na ekranie, bo od tych cholernych zakłóceń głupiały układy synchronizacji obrazu. Pracująca maszynka robiła od razu masaż dłoni, gdyż tłumienie drgań to były fanaberie dla imperialistów, a nie człowieka pracy. O produkowanym hałasie to w ogóle szkoda gadać. Już chodząc do technikum, załapałem się oczywiście na naprawę tego ustrojstwa. Była to 1 połowa l. 80-ych, czasy najgorszej jaruzelszczyzny, zatem naprawiało się co się dało, czym się dało i jak się dało. Tata ze smutkiem przyniósł mi tego trupa: "synek, nie robi". Rozkręciłem. Okazało się, że nie ma 1 szczotki - pokruszone szczątki walały się tu i ówdzie w obudowie. Co tu robić? MAM! Rozprułem drewniany ołówek twardości bodaj 4H, pociąłem szczypcami grafit na odpowiednio długie elementy i napchałem je pionowo do szczotkotrzymacza tak, by go wypełniły, założyłem sprężynke i heja naprzód, za rodinu. Dodatkowo upchnąłem w tej obudowie 2 kondensatory ceramiczne w szeregu (bo tylko takie na 120 V miałem) zapięte równolegle bezpośrednio do szczotkotrzymaczy. Maszynka robiła, zakłócenia i chamskie iskrzenie komutatora - wydatnie zmalały.
@mpingo91
@mpingo91 2 жыл бұрын
Piękne wspomnienie! :D
@pawehektor6633
@pawehektor6633 2 жыл бұрын
Miałem po dziadku dokładnie ten model - goliłem się do roku 2002 :)
@rekawek6
@rekawek6 2 жыл бұрын
Ten komentarz, to idealne uzupełnienie filmu powinien być przypięty.
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Andrzej Jastrzębski z tym ołówkiem autentycznie niezły "patent",sam dobrze pamiętam te smutne czasy,ale nawet bym nie pomyślał o takiej "szczotce". To pewnie dlatego,że wtedy pracowałem w firmie,gdzie był dostęp do szczotek grafitowych,czasami zdarzały się węglowe. Jak były potrzebne mini szczotki,to z większej nawet częściowo zużytej po prostu docinało się i precyzyjnie dopiłowywało iglakiem i papierem ściernym potrzebny rozmiar... To lepsze warunki,ale Twój pomysł w razie braku innej możliwości ciekawy.
@andrzejjastrzebski7227
@andrzejjastrzebski7227 2 жыл бұрын
@@marius1677 na pewno tego patentu NIE NALEŻY stosować przy większych prądach i dłuższych niż kilka minut czasach pracy.
@skinrew
@skinrew 2 жыл бұрын
W peerelu używałem Philipsa po dziadku. Znałem Charkowa i Philipsa od środka, bo oczywiście musiałem oba rozkręcić. Pomimo podobieństw działania istniała przepaść jakościowa. Philips był wytworem mechaniki precyzyjnej. Charkow był chyba robiony w fabryce czołgów.
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@ Highlander mam b. zbliżone doświadczenia do Twoich,ale należy się liczyć z tym,że wielu w tych komentarzach będzie wychwalać ruskie i sowieckie ponad wszystko. Że jest najlepsze na świecie i zachód kopiował skradzioną ruskim technologię,ale nie dawał rady... Już nawet ruskie sami zrezygnowali z tej czerwonej zarazy(przynajmniej oficjalnie),ale nadal istnieją polskojęzyczni (tyle o ile?) czciciele zbrodniczej ideologii.
@ukaszaftyka9530
@ukaszaftyka9530 2 жыл бұрын
Dziękuję za rewelacyjny odcinek.
@jacekmarkiewicz174
@jacekmarkiewicz174 2 жыл бұрын
Bardzo popularny prezent na 18-ste urodziny młodego mężczyzny we wczesnych latach 90-tych. Ja zacząłem się golić w, bodajże, 1995 roku. Wówczas mój Tata miał maszynkę na żyletki i takim to wynalazkiem zgoliłem mój pierwszy zarost (jak to mawiał wuj Stefan: "Jakby w gówno patyki powkładał..."). Potem na przełomie wieku XX i XXI (studia) zakupiłem maszynkę rotacyjną marki Philips. W roku 2015 zapałałem znowu do żyletek (nie jakieś tam Gillette czy maszynki marki BIC) ale prosta, skręcana maszynka na tradycyjne żyletki. Potem wróciłem do "jednorazówek" Gillette itp. A mój Tata, mężczyzna 70+ używa maszynek elektrycznych i chyba już nie wróci do ostrzy. Drogi Adami, dziękuję za ciekawy materiał. Pozdrawiam!
@92rafas
@92rafas 2 жыл бұрын
Pierwsza maszynkę nadal gdzieś mam w domu:) z dwa lata temu próbowałem użyć nawet i o dziwo coś tam nadal goliła. Zapewne było by lepiej gdyby ostrza byky ostre
@marcinz3343
@marcinz3343 2 жыл бұрын
Uwielbiam Pana poczucie humoru.
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 2 жыл бұрын
Miałem maszynkę "Charków" kupioną od "turysty" z Kowla (kupiłem ją tanio w 1973 roku). Była niezawodna - używałem jej chyba do połowy lat 80. Że dwa razy wymieniałem nożyki (można je było bardzo tanio kupić). Przestałem jej używać, jak mi spadła z szafy na terakotową podłogę.
@ndaniel80
@ndaniel80 2 жыл бұрын
Genialny odcinek. Jako posiadacz łysej (aczkolwiek mam nadzieję nie do końca pustej) głowy od 20 lat - szczerze polecam oba systemy, przy czym rotacyjny obóz w wykonaniu Philipsa, a oscylacyjny w wykonaniu Brauna. Sowieckich wynalazków ze względu na wiek udało mi się już na szczęście uniknąć :)
@kamilbiberstein910
@kamilbiberstein910 2 жыл бұрын
Zawszę się cieszę, gdy odcinek nie jest o towarach światłoczułych. Proszę o więcej ❤️
@PanHrabiaKamil
@PanHrabiaKamil 2 жыл бұрын
W Moskwie, przed użyciem należało wybrać cały luźny czerwony plusz z pomiędzy osłony noży a siatki. Pierwszy raz widzę egzemplarz w którym plusz się nie sypie po całym pudełku. Drugą rzeczą były siatki chroniące nóż. Były delikatne jak pergamin.
@maciejjurgielewicz1383
@maciejjurgielewicz1383 2 жыл бұрын
A propos filtrowania i fal radiowych - wieki temu trafiłem na słuchowisko (chyba na podstawie Lema), w którym bohater codziennie rano odbierał zagadkowe sygnały radiowe. Przypisywał je obcej cywilizacji, ale ostatecznie okazało się, że to golący się sąsiad. Pewnie używał Charkowa ;)
@kamilkrygier5923
@kamilkrygier5923 2 жыл бұрын
To chyba raczej opowiadanie Janusza Zajdla
@maciejjurgielewicz1383
@maciejjurgielewicz1383 2 жыл бұрын
@@kamilkrygier5923 może być, dlatego napisałem, że chyba, bo nie pamiętam już autora
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
była kiedyś historia z sygnałem „wow!“ zarejestrowanym przez radioteleskop, potem tłumaczyli że to promieniowanie które zdążyło się wydostać z mikrofali przy otwieraniu drzwiczek czy jakoś tak
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Adam Darski nie wiem,skąd bierzesz podobne info,ponieważ okolice bliższe i nieco dalsze radioteleskopów są strefą specjalną,ściśle strzeżoną,monitorowaną(nie tylko kamerami) i wolną od wszelkich zakłóceń-na miarę dostępnych możliwości,ale są one duże i specjalnie się o to dba,pilnuje. "Sygnał" z mikrofalówki jest wersją bulwarową,ponieważ z odległości kilkunastu km(a taki lub większy jest promień strefy ochronnej) taki impuls nie miałby żadnego wpływu na działanie radioteleskopu. Tam są zatrudniani naukowcy i ludzie wyszkoleni,posiadający wiedzę. Nie ma możliwości,aby ktoś z nich użył tam beztrosko mikrofalówki,a operator odczytał sygnał "wow"... Ludzie,wiem że każdy ma prawo komentować i z całym szacunkiem,osobiście nic nie mam,ale niektórzy piszą tu historie niesprawdzone i nieprawdopodobne. To się nadaje do prasy brukowej,a nie dla kogoś z jakimś pojęciem i powagą na komentarz...
@polakmay1562
@polakmay1562 2 жыл бұрын
Zajefajny kanał o sentymantalnym charakterze. Nadrabia to czego nie można było zrobić za czasów tych sprzętów bo ni bylo YouTuba 💥💪👍❤️
@Banerled
@Banerled 2 жыл бұрын
*Dzięki Adam za przypomnienie mi czasów kiedy dziwiłem się co robił tata, który czymś brzęczącym dziwnie wymachiwał przed lustrem.*
@DonPedro6901
@DonPedro6901 2 жыл бұрын
Miałem Charkowa, kupiłem w 1988 na Grunwaldzkim we Wrocławiu. Całkiem dobry sprzęt jak na tamte czasy.
@andrzejw.509
@andrzejw.509 2 жыл бұрын
W roku 1972 nabyłem golarkę wypisz-wymaluj taką, jak prezentowana moskwa, z tym, że to był Braun. Służyła mi długo, aż do przetarcia się siatki w środkowej części. Teraz używam obrotowego Philipsa na przemian z tradycyjną maszynką na nożyki + jakaś pianka. Panie Adamie, dzięki za kolejny ciekawy wykład o zda się - zwykłych rzeczach
@piotrkazmierczak73
@piotrkazmierczak73 2 жыл бұрын
Też widziałem tego Brauna i Moskwę. Byłem (i jestem przekonany), że ta druga była kopią niemieckiego pierwowzoru. Z resztą wiele było tego typu podróbek w radzieckim przemyśle z tamtych lat.
@Piotr62
@Piotr62 2 жыл бұрын
Tez posiadalem maszynke do golenia Braun kosztowala w 1972 chyba 1100 zl pozdrawiam !
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 2 жыл бұрын
Tyle tylko że Brauny z lat '70 - '80 były bajecznie ekologiczne, jak to się dziś modnie określa. Sam taką posiadam ale czeka na lepsze czasy czyli możliwość kupienia siatki, to Braun Micron z 1978 w pełni działająca. Dzisiaj kupujesz Brauna i po pęknięciu siatki maszynka ląduje na wysypisku bo sama głowica z siatką to koszt nowej maszynki. Ot taka współczesna "ekologia"
@armo1118
@armo1118 2 жыл бұрын
Mój ojciec miał maszynkę Moskwa. Jak byłem gówniakiem to przełączyłem zasilanie na 127V. Maszynka poszła z dymem, afera była gruba, dupa bolała prze kilka dni :-)
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Armo11 poszło któreś doprowadzenie albo element w filtrze przeciwzakłóceniowym. Takich golarek naprawiałem dziesiątki,bez problemu się dało. Jeśli krótka chwila,trzask,jakiś dymek,smrodek i nie działa,to tak j/w napisałem. Chyba,że z czegoś się kopci dłuższy czas przy używaniu,ktoś nie wyłączy i jedzie dalej,to już gorzej-mógł polecieć silnik albo cewki(lub jedna z nich).
@sawekmikstein3712
@sawekmikstein3712 2 жыл бұрын
Jak zwykle, super temat i super film 👋👋👋👋
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami 2 жыл бұрын
Mam 43 lata i ciągle nie dorosłem do elektrycznej maszynki, ciągle używam wielorazówek i dobrze mi z tym.
@jacekmarkiewicz174
@jacekmarkiewicz174 2 жыл бұрын
Mam podobnie... był epizod z elektryczną golarka Philips'a ale teraz tzw. jednorazówki (jak się dobrze wypłucze to wiele razy też dadzą radę)
@Le_Kret
@Le_Kret 2 жыл бұрын
maszynkę do Golenia Charków odziedziczyłem po tacie, używam jej do dziś dnia. Miałem nowoczesne maszynki marki Braun, ale jakoś sentymentu wole te… Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy filmik
@rostilembe
@rostilembe 2 жыл бұрын
Wszystko to samo, tylko nie Charków, a Agidel (Агидель). Co i Charków skopiowane z Philipsa.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 2 жыл бұрын
🤪💪😀 Podziwiam, jakie masz fajne pomysły na odcinki! Pamiętam, kiedyś był nawet o liczniku elektrycznym i jak patrzyłem, to naprawdę wiele osób go obejrzało. Z "niczego" potrafisz zrobić "coś mega ciekawego". Choć ja też mam głowę pełną pomysłów, gorzej z czasem na realizację i prędkością tworzenia. Ale może powoli... Wracając do tego filmu, fajnie przygotowany z ładnie zrobionymi zdjęciami! Zawsze wpadam tu z przyjemnością!
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
Zapewne jedną z tajemnic oglądalności filmu o licznikach było to,czy da się znaleźć więcej informacji,jak by tu coś obejść ;)
@zdzisawsawicki
@zdzisawsawicki 2 жыл бұрын
Dziękuję za nowy odcinek z kosiarkami" z PRL-u i za sympatyczny, wesoły komentarz. Pozdrawiam.
@arturgruszczynski5716
@arturgruszczynski5716 2 жыл бұрын
Panie Adamie Pan jesteś debeściak, super program,i fajnie bo z humorem, zdrówka życzę
@rafakrol2914
@rafakrol2914 2 жыл бұрын
Super jak zawsze. "Program" trzyma poziom :)
@pako1205
@pako1205 2 жыл бұрын
Super, dzięki wielkie. Pozdrawiam wszystkich tworzących ten kanał.
@krystiandrwal7679
@krystiandrwal7679 2 жыл бұрын
No no ciekawy odcinek choć żadnej z tych golarek nigdy nie użytkował tata lecz miał jeszcze inny model golarki też z ZSRR pozdrawiam serdecznie zdrówka dla Pana Adama
@arturbabecki4808
@arturbabecki4808 Жыл бұрын
Mam maszynkę Xapkib czyli Charków, - przypadkowa zdobycz. Działa znakomicie choć jest toporna. Używam jej czasem awaryjnie i "mordę" mam dogoloną choć nie tak przyjemnie jak w przypadku innych modeli (nie radzieckich ale też z "epoki")
@MaydayChild
@MaydayChild 2 жыл бұрын
Naprawdę fajny materiał. U dziadka była rotacyjna ta ah piękno;*
@kkierczak
@kkierczak 2 жыл бұрын
Super materiał, jak zawsze!
@zenekbielsko
@zenekbielsko 2 жыл бұрын
dziękuję za pracę i oglądam!
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@piotrsewruk5905
@piotrsewruk5905 2 жыл бұрын
czekałem na odcinek o takiej tematyce, Panie Adamie. dziękuję. :)
@ArtMacabre197
@ArtMacabre197 2 жыл бұрын
U mnie tak samo w rodzinie była maszynka Charków, raz się próbowałem tym ogolić, i już wiem skąd u Ciebie taki zarost ;)
@daoskar88
@daoskar88 2 жыл бұрын
Odcinek obejrzałem z dużym zaciekawieniem świetna robota.
@tomaszgebel9038
@tomaszgebel9038 2 жыл бұрын
Jako młody mężczyzna używałem golarki Moskwa, gdyż moja skóra źle reagowała na żyletki. Nie było to bardzo przyjemne, ale można było się ogolić.
@kaem3
@kaem3 2 жыл бұрын
Pamiętam, że mój dziadek pod koniec lat 70-tych pożyczał od kolegi jakieś stare maszynki do golenia z zamiarem używania ich. Ale większość z nich, jeśli nie wszystkie, już nie działała. Właśnie były chyba radzieckie. W domu się nie przelewało, w sklepach braki, więc rodzina kombinowała jak by tu sobie ułatwić życie.
@robertmajewski4486
@robertmajewski4486 2 жыл бұрын
Gdzie panie Adamie pan nie chludnie wygląda ?? spoko jest nawet pasuje panu zarost - wyglada pan jak starsza gwiazda rocka :)
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
10:17 Ooooo, to nie było takie proste, czasami niemożliwe 🤔
@urgon6321
@urgon6321 2 жыл бұрын
Charków mojego ojca gdzieś jeszcze mam schowany. Ale wolę golić się maszynką na żyletki, używając przy okazji mydelniczki, którą mój ojciec znalazł w latach 50tych w ruinach hotelu zbombardowanego jeszcze w czasie wojny, oraz jego pędzla z wojska... Mam też "Moskwę" od Brauna, ale używałem jej krótko, bo nożyk stępił się szybko, a nowy kosztował tyle, co pół maszynki...
@urgon6321
@urgon6321 2 жыл бұрын
@Obywatel Cane, brzytwa wymaga trochę treningu, ale działa świetnie. Plus, masz bonus w formie fajnego gadżetu do straszenia niechcianych gości. Na przykład jak pukają świadkowie jehowy, możesz im otworzyć trzymając akcesorium i zagadać: - Jestem brzytwiarzem, a to moja brzytwa!
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Urgon a co to za zawód albo działalność w formie "jestem brzytwiarzem"?!😮😨🤔 Ci "Jehowi" kiedyś częściej, ostatnio x lat nie namierzyłem u siebie,ale raczej nie trzeba ich straszyć ;) Zwykle wystarczyło powiedzieć,że nie jestem zainteresowany. No niekiedy bywało parę razy "ale",trzeba było to parę razy powtórzyć... Przykład: "ale nie będzie pan zbawiony",odp.:"No trudno,zdarza się",wąty:"tak z całą świadomością pan rezygnuje" odp.:"Z obcych rezygnuję z całą świadomością ". Nie mogą chwycić przyczółka to rezygnują,po co ich ganiać z brzytwą?
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Urgon ale ten kanał robi to standardowo,natomiast Tobie też się udało przywrócić moje wspomnienia: kiedyś nawinęła się u mnie para tych "świadków" b. młodych. Dziewczyna była tak ładna,że rzadko kiedy takie się spotyka... No ale z facetem(chociaż stwierdziła że to jej brat! Ale chyba "w wierze"). Wymówiłem się brakiem czasu,właśnie wychodziłem,ale zaprosiłem na przyszłość. Liczyłem,że przyjdzie sama i doczekałem się... Wpuściłem,porozglądała się,może szukała innych osób bo akurat byłem sam i nie czuła się pewnie :) Ale zaczęła swoje nadawać,tak zdrowo ok. godzinę jej "słuchałem",myśląc co ma pod tą odzieżą... W końcu zauważyła,że bardziej ona mnie interesuje niż jej teksty,była uwaga: "ale pan mnie nie słucha"... Odpowiedziałem wprost,że jest b. ładna i mocno działa na facetów... Na to rumieniec jak ta malina,zwinęła się szybko i już więcej mnie nie nawiedzali :) Ani stadem,ani tym bardziej w pojedynkę. Nie chciała się umówić na randkę...
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 2 жыл бұрын
Jakiś czas temu dostałem uszkodzoną Moskwę 3M. Jakoś naprawiłem (zastąpienie pękniętej sprężyny) i czasem jej używam, choć rzadko... bo noszę brodę :D Jeśli chodzi o napis po ukraińsku: w Prypeci są resztki neonu widniejącego na jednej dziewięcioetażce: "Niech atom będzie dla robotników, nie dla żołnierzy" i ów napis był zapisany po ukraińsku. W modelowym radzieckim mieście energetyków ;) Pal licho przewód od maszynki. Ja nadal używam kuchenki gazowej Wromet oraz radzieckiej zapalarce do gazu. I tam też jest przewód z pojedynczą izolacją, a jak wiadomo, utopienie przewodu o gorący ruszt kuchenki nie jest wybitnie trudnym zadaniem :D Moskwa 3M to prawdopodobnie kopia jakiejś maszynki Brauna. Tak przynajmniej podpowiadał mi internet, gdy szukałem siatki do tej maszynki.
@sawomirsiwek7558
@sawomirsiwek7558 2 жыл бұрын
Ja mam jeszcze Xарков 37 авто zasilana z gniazdka samochodowego oraz Xaркив 6103. Ale leżą.
@benekbeniowski8752
@benekbeniowski8752 2 жыл бұрын
Miałem NRD-owskiego Bebo-Shera.najpierw Favorit a potem 2005.Ruskie mogą się schować! Mam je do dziś,tak z sentymentu.Favorit ma dziurawą siateczke ale 2005 100% sprawna.
@welchianachi7707
@welchianachi7707 2 жыл бұрын
Panie Adamie obawa o izolację przewodu choć słuszna, to nie biorąca pod uwagę tego, że za czasów "słusznie" minionych, pewne rzeczy wytwarzane były lepiej jak obecne. Miałem możliwość obcowania z takim przewodem i na prawdę chciałbym aby obecne przewody takie jak USB były wykonane z takiej jakości materiału.
@Damjes
@Damjes 2 жыл бұрын
Nie, po prostu nie. Mam RPNowe kalkulatory Elektronika i HP 32SII i potwierdza to powszechnie znaną prawdę: za komuny produkty były kiepskiej jakości. Blok sowiecki był niedoïnwestowany, brakowało surowców i technologii. Ja rozumiem, że komuna była super, bo człowiek był piękny, młody i zakochany, ale obecne produkty (o ile nie kupujemy najtańszego chińskiego szajsu) są o wiele lepiej wykonane, niż te z czasów słusznie minionych. I słusznie bez cudzysłowu, bo znowu młodość za PRLu była cudowna, ale dla takiego Grzegorza Przemyka już niekoniecznie. Także: raz sierpem, raz młotem...
@mpGrafik
@mpGrafik 2 жыл бұрын
@@Damjes hmmm, nie potwierdzam. Np. samochód kupiony kiedyś, działał latami. W tej chwili produkowane psują się na potęgę.
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
A ja potwierdzam. Nie było ani jednego samochodu wyprodukowanego w demoludach,który by działał latami bez psucia się. Dzisiejsze czy się psują-zapewne nie ma nic doskonałego co człowiek zbudował,ale od tego są solidne i długie gwarancje producentów.
@mpGrafik
@mpGrafik 2 жыл бұрын
@@marius1677 kiedyś poza demoludami świat również istniał, a moja Lumina zrobiła milion km bez jakiejkolwiek awarii silnika i to był standard, a nie sukces. Nawet producent się tym chwalił. W Europie trwałość Beczki była legendarna, już nie mówiąc o Volvo z tamtych lat. Znajdziesz dziś tak trwałe auta, z blachy cieńszej od żyletki, z padającą co chwilę elektroniką i silniczkami 1,0 2x turbo, żeby zechciały pociągnąć auta o masie 1,5-2 ton?
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@@mpGrafik sądziłem że piszesz o produktach z demoludów,bo o takich jest tu mowa także w kontekście tych golarek. Nie zaznaczyłeś,o której części Europy piszesz,stąd domyślność. No ale to nie jest kanał o produktach zachodnich.
@andrzejjastrzebski7227
@andrzejjastrzebski7227 2 жыл бұрын
A co do bród w czasach o których Pan opowiada, to oprócz artystów i Janusza Rewińskiego nosili je jeszcze studenci i tym podobne, uchylające się od ludowego wojska nieroby/element antysocjalistyczny :)
@pawekurowski434
@pawekurowski434 Жыл бұрын
Fajny kanał ,, wzbudza nostalgię 👍
@przemek_woźniak
@przemek_woźniak 2 жыл бұрын
Karta Gwaranyjna nie informuje nas o dacie produkcji tylko dacie sprzedarzy. Moskwa sama zdradza, że jej wyrafinowane komponenty pochodzą z 1979r. ;)
@krzysztofbanka8003
@krzysztofbanka8003 2 жыл бұрын
Dziękuje za film :)
@lukask7445
@lukask7445 2 жыл бұрын
3:28 miałem kiedyś Харків w wersji kryzysowej, ze schyłkowych lat komuny. Nie było nic niebieskiego. Wewnętrzna wytłoczka była jednolicie czarna i niewykładana niczym miękkim.
@moriak123
@moriak123 2 жыл бұрын
Jeśli dobrze pamiętam, to ojciec miał takiego Charkowa, ale miał też Phillipsa i nie można było nie zauważyć, że były niemal identyczne.
@Tomciosz94
@Tomciosz94 2 жыл бұрын
Ale w 8 minucie widać, że obudowa Москвы, jest z 1979 года. 🙈 Wiec устройство pochodzi z początku 1980🤔
@irek5291
@irek5291 2 жыл бұрын
Witam do tej pory od czasu do czasu się taka golarką golę, jak na szybko trzeba się ogolić nie zniszczalna.
@pawegawe6170
@pawegawe6170 2 жыл бұрын
Może dodam,że w tych rotacyjnych zużywały się z czasem nie noże,a te okrągłe siateczki po których noże "chodzą". Były dostępne jako części zamienne,ale ich trwałość nie była już taka sama jak oryginału... Ogólnie wspominam ten sprzęt pozytywnie, poza ciężarem którym trzeba było machać z 10 minut spełniał swoje zadanie, dopóki nie zaczął kaleczyć skóry z powodu zużycia siateczek...
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
Ale te okrągłe siateczki to jest przecież drugie ostrze tak zmodyfikowanych NOŻYC... Na tej zasadzie działają wszystkie elektryczne golarki. To nie jest zamach "kosy" czy ostrza żyletki.
@pawelgawel3149
@pawelgawel3149 2 жыл бұрын
@@marius1677 tak czy inaczej,zużywały się tylko siateczki a nie nożyki...
@marcsmithsonian9773
@marcsmithsonian9773 2 жыл бұрын
A to bardzo ciekawe.... Widzialem kilkanrazy rosjan w Nowym Yorku w sklepach elektronucznych na 5 czy 7 ave, jak szukali kabli do takich maszynek, a Arabscy wlasciciele tych sklwpow proponowali im chinskie maszynki z kablem ponizej ceny kabla, wtedy rosjanie sie klucili.. niechcac oddac swojej maszynku po przeciez ma przelacznik na 120v .ale jaja.. po kilku latach w tych sklepach pojawily sie takie kable.. ale to bylo ponad 10 lat temu. Dzis Rosjanie sie nie gola..
@darkanzalipl
@darkanzalipl 2 жыл бұрын
Też miałbym obawy zaufać radzieckiej technologii - za SORami nie przepadam ;) . Jak dla mnie dobre golarki oscylacyjne wygrywają. Eksperymentowałem z obydwoma typami golarek i te z rotacyjnymi nożami ani trochę mi nie pasują. Rotacyjne zostawiają zbyt długie włoski i mnie potem drażnią dlatego takiej maszynki używałem tylko do golenia gdy potrzebowałem się ogolić na szybko, a dokładnie goliłem się "jednorazówkami". Ze względu na niewdzięczny kształt twarzy żyletki powodowały u mnie sporo zacięć i postanowiłem zainwestować w topowy model brauna i to był strzał w dziesiątkę. Było drogo ale efekty golenia są identyczne do żyletek no i nie mam zacięć, a maszynka sama się czyści w automatycznej stacji czyszczącej.
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 2 жыл бұрын
Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie &&&
@piotrojek6373
@piotrojek6373 2 жыл бұрын
Mam do dziś urządzenie bliźniacze do Moskwy. Nazywa się Mikma. Od Moskwy różni się gładką obudową i futerałem.
@rafakomentator2153
@rafakomentator2153 2 жыл бұрын
Jakość wykonania odlewów w prezentowanych maszynkach, pozostawia wiele do życzenia. Niestety cała masa sprzętów zza wschodniej granicy, pochodzących z czasów słusznie minionych, miała właśnie tę przypadłość, że estetyka grała w nich rolę drugorzędną.
@glubone
@glubone 2 жыл бұрын
Ciekawe bo jeszcze była pomaranczowa golarka rotacyjną z trzema głowicami, mój fater się taka golił w latach 80
@YTtomek
@YTtomek 2 жыл бұрын
3:15 3:49 Te ironiczne teksty rozwalają system 🤣
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
A moim zdaniem to są tylko luźne żarty,zresztą prawdę mówiące. Jaka tam ironia? To nie to samo.
@cavendischw5885
@cavendischw5885 2 жыл бұрын
Kropa dla zasięgu.
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 2 жыл бұрын
15:00 Radzieccy inżynierowie bardzo lubili eliminować zakłócenia. Mam przed oczami filtr przeciwzakłóceniowy z pralki Wiatka: kondensatory gasikowe przy programatorze (do styków obrotów lewo-prawo), kondensator na wejściu, cewka toroidalna na zasilaniu, część podłączona zaraz za przewodem zasilającym, część za stykami włączania pralki z programatora, wszystko ukryte w plastikowej puszce na tyle pralki ;)
@mediazet7479
@mediazet7479 2 жыл бұрын
Usuniety koment?
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Media Zet sam się dziwię,bo parę moich też "nie dotarło",ale zauważyłem jakieś problemy yuotuba z dostępem i szybkością działania. Założę się,że nie ma w tym udziału Autora kanału. On nie usuwa nawet wpisów hejterów najgorszego sortu.
@kaem3
@kaem3 2 жыл бұрын
Radziecki przemysł produkował wiele ciekawych gadżetów, nieprodukowanych w Polsce w tym samym czasie.
@Krzysztof_Kornet_84
@Krzysztof_Kornet_84 2 жыл бұрын
Panie Adamie, chciałbym podsunąć pomysł na kolejny odcinek radiowy. CB Radio. Pokazać i omówić, jak Pan tylko potrafi, np. CB Radio ONWA MKII. Myślę, że ciekawy temat. Związany z radiami Safari, których używano aby wesoło było w kabinie :-) Chylę czoła i pozdrawiam
@c64club
@c64club 23 күн бұрын
Na mojej szczecinie wszelkie takie wynalazki się zacinaja. Pomaga jedynie klasysczny uchwyt na żyletkę albo "kosiarka" nowej generacji z klasycznymj ostrzami z ząbkami. Ale nie za nowej bo te są przeznaczone dla dbających o swoje kłaczki jakby to był las.
@tomaszstepien628
@tomaszstepien628 2 жыл бұрын
Eeee tam, nie do końca prawda. Maszynki z tzw. folią golącą obecnie napędza się zwykłym silnikiem komutatorowym z magnesami trwałymi, który jest tolerancyjny co do kiepskiej jakości zasilania.
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
I na niskie napięcie. Taki silnik jest znacznie tańszy.
@pawel1201
@pawel1201 2 жыл бұрын
Mój tato golił się taką z 20 pare lat, ta z niebieskiego etui ale była koloru czerwonego.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
Ciekawe czy włączenie maszynki przestawionej na 127v niosło ze sobą jakieś trwałe skutki i jak bardzo destrukcyjne...
2 жыл бұрын
Mogła się spalić po kilku minutach, ale na krótko niczego strasznego zrobić się nie dało.
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
Cewkom wibracyjnym od razu by to nie zaszkodziło,ale już silnik szczotkowy zdecydowanie by odczuł praktycznie 2× wyższe napięcie przez kilka minut. Nie próbowałem,ale wyobrażam sobie że wtedy by wzrosła "moc chwilowa" i takie szybkie golenie byłoby nieco szalone :) Ale bardziej skuteczne. Raczej jednak pod kątem depilacji ;) No cóż,jeszcze jedna forma "ruskich pieszczot".😮👍😁
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 2 жыл бұрын
Ten Harkiw moim zdaniem jest lepiej zaprojektowany niz moja golarka philipsa dzialajaca na tej samej zasadzie. Byc moze realizacja projektu i wykonanie gorsze, ale mam thompsona dziadka z lat 60-70-tych i dziala doskonale do dzisiaj. Ogromny i glosny, ale nigdy nie rwie wloskow. Folie nadal da sie kupic, po 60-ciu latach!
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Kesek Ld każdy zrozumiał o co chodzi,a jednak dobra francuska marka nazywa się Thomson,a ThomPson to była podróba. Już nie pamiętam chińska,czy koreańska. Później próbowali do tego dorobić jakąś ideologię czy licencję,ale mleko się już rozlało i była afera.
@krzysiek407
@krzysiek407 2 жыл бұрын
Najlepsze są poczciwe tzw. jednorazówki.
@Szym80
@Szym80 2 жыл бұрын
taka sama jak ta z pudełka z niebieskim obiciem to była moja pierwsza maszynka po ojcu, a mam 30 lat hehhe
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 2 жыл бұрын
Mój tato miał taką moskwę. Będąc dzieckiem bardzo mnie intrygowało to brzęczące urządzenie i wiele razy oglądałem każdy element zestawu, choć bałem sie że jego przyłożenie do skóry by mnie bolało. Gdy urosłem przekonałem się że żadne z tych dwóch rodzajów golarek na mój zarost nie działa. Po prostu moje włoski na pysku są za grube i nie wsuwają sie do przeznaczonych na to szparek, i pozostają nieobcięte. Jeszcze gorzej jest ze żyletkami. Po ich użyciu zostawiają mi na gębie masę mikroskaleczeń i podrażnień, czyli twarz mam mocno zaróżowioną i nieznośnie szczypiącą. Oba efekty (róż i szczypanie) zanikają po dwóch dniach, wyglądam w tym czasie bardzo niewyjściowo, i żadne kremy tego nie łagodzą. Dlatego golę sie maszynką do przycinania włosów, która zostawia takie pół-milimetrowe włoski. Wg mnie, jestem wtedy ogolony. :)
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Zbyniu Rumek sam na szybko używam trymera strzyżarki.. Jest to niesamowicie doraźne,ale BARDZO szybkie rozwiązanie ;) Tylko nie mów że zostaje pół milimetra,moja Philips dobrej klasy ma minimum na 1 mm...
@Dougerro
@Dougerro 2 жыл бұрын
Robię to samo. Maszynka do włosów rządzi
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 2 жыл бұрын
@@marius1677 - Z dodaną nakładką do regulacji jest tak jak mówisz, ale bez, pół mm bez problemu. Przynajmniej w tych sterczących włoskach, bo te bardzo mocno przylegające do skóry praktycznie na niej leżąc faktycznie mogą mieć z 1mm.
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@@zbyniurumek3235 no u mnie jest opisane minimum 1mm,widocznie taka strzyżarka i na tyle przewidziana. Jak się mocniej przyciśnie do skóry to może i coś tam mniej,ale czuć i widać że zostaje. Za to aku nie do zajechania,przewidziany na 40 minut pracy,a z pół roku nie ładowany dawał czadu po kilka razy w tygodniu. W odróżnieniu od chinoli, jeszcze nie spotkałem dobrego chińskiego akumulatora. Nawet w drogim Asus'ie czy flagowym Xiaomi.
@lukaszds8935
@lukaszds8935 4 ай бұрын
Albo najpierw gorący prysznic i pod prysznicem sie golić . Para zmiękcza zarost. Ja tylko tak mogę się golić. I w tej wilgotnej atmosferze to nawet zwykły żel podprysznic starczy nie muszę tych drogich pianek kupować. Ale muszę 5 minut pod prysznicem namoknąć….
@zenonpompka
@zenonpompka 2 жыл бұрын
💪
@adampaszczyca8334
@adampaszczyca8334 2 жыл бұрын
Obecne oscylacyjne w większości używają silniczka i mimośrodu.
@donpedro6239
@donpedro6239 2 жыл бұрын
miałem tą po prawej Uprzejmie dziękuję za film
@lordlogan3308
@lordlogan3308 2 жыл бұрын
6:48 Policzylem otworki jest 1976 czyli nie mozna powiedziec ze z tysiacami. bo jeden tysiac tylko a drugi neicaly
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
Ten smutny radziecki mołodiec mógł zdecydowanie myśleć o tym,jak dojść w jednym komplecie onuc do Atlantyku,zanim one przegniją,bo nowa para mogłaby nie dotrzeć na czas przy znanej logistyce armii czerwonej... To poważna sprawa i po co w ogóle miał się golić?..
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 жыл бұрын
?breszesz brednie.!! Logistycznym problemem są, małolacie, skarpetki... rozmiary etc. A na onuce zda się każdy materiał. W czasach II wojny poza nylonem z spadochronów
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@@ggnagognagoma2462 skądżeś się zerwał?😨😮🤔
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 жыл бұрын
@@marius1677 Tak, dzieciaku prawda boli?! Rozkmiń ile rozmiarów mają skarpetki, a ile rozmiarów onuce. Chyba ze wolisz bycie doźywotnim dzbanem
@jarosawmalinowski8130
@jarosawmalinowski8130 2 жыл бұрын
We współczesnych, o tym czy dobrze działają decyduje precyzja wykonania, w produktach ZSRR zawsze był to dramat. Jestem zwolennikiem współczesnych maszynek, ciekaw jestem jak bardzo złe były te ruskie, poszukam jakiegoś testu na YT bo tego mi zabrakło.
@wojtas-4
@wojtas-4 2 жыл бұрын
Co do tej niby "GORSZEJ" izolacji niż obecnie, byłbym odmiennego zdania. Dawne przewody mimo upływu PÓŁ WIEKU nadal są całe !!!, natomiast w obecnych przewody, druciki są cienkie jak "komara kuśka", NIE POKRYTA GUMĄ !!! tylko rozpadającym się w EXPRESOWYM tempie szajsem.
@MaydayChild
@MaydayChild 2 жыл бұрын
" Złapany za słówko "
@yanek911
@yanek911 2 жыл бұрын
Zależy od ceny ^^
@jamrug3472
@jamrug3472 2 жыл бұрын
Bzdura, mój dziadek miał takich starych "ruskich" maszynek dziesiątki, wymieniał średnio co rok bo się rozpadały. Opisywane egzemplarze najprawdopodobniej przeleżały rzadko używane. Tymczasem Braun którego dostałem na 18-ste urodziny 11 lat później nadal jest sprawny, nadal jest wodoszczelny (!), nadal goli mimo, że ostrza nie były wymieniane NIGDY (!!) a akumulator trzyma pojemność nieznacznie mniejsza niż z fabryki (!!!). Kupiłem ostatnio nową z czystej przyzwoitości, do golenia się na światłach w samochodzie kiedy czas bardzo nie pozwala na klasyczną maszynkę na żyletki, mydło i pędzel. Obydwie mają asymetryczne folie o grubości 1/10 tych radzieckich przy trwałości nieporównywalnie większej. PS grubość obecnych przewodów jest dokładnie wyliczona i jest taka jaka ma być. PS2 obecna izolacja jest nieporównywalnie trwalsza niż radziecka guma ze zmielonych pięciokrotnie opon z kamaza używanego na Syberii. PS3 to co widzimy to przykład wybielania wspomnień z dzieciństwa. Nie, samochody z PRL-U nie były "super", były absolutnymi szrotami już po wyjeździe z fabryki; nie, sprzęt audio Unitry brzmi gorzej niż dzisiejszy najtańszy Rotel; nie, aparaty to była cepelia w porównaniu z dzisiejszym Nikonem za porównywane do wypłat pieniądze itp, itd.
@wooowoo6291
@wooowoo6291 2 жыл бұрын
Co z bzdura. Posiadałem tę Moskwę i dziesiątki innych komunistycznych kabli. Regułą był sztywnienie izolacji i pękanie na zgięciach. Każdy pamiętający komunę musi pamiętać okolice wtyczek grubo owinięte taśmą izolacyjną z powodu wykruszania izolacji.
@iwbz_8663
@iwbz_8663 2 жыл бұрын
Idealnym przykładem są kable od ładowarek naszych telefonów. Kabel gruby, a w środku kilka żyłek średnicy włosa ;)
@Kanga1974
@Kanga1974 2 жыл бұрын
Moj dziadek golil sie Charkowem. Dziadka juz nie ma, maszynka moze jeszcze gdzies lezy ...
@waclawspeed
@waclawspeed 2 жыл бұрын
Ruskiej myśli technicznej, to bym raczej szukał na zachodzie.
@szymonoski370
@szymonoski370 2 жыл бұрын
moj dziadek mial tego z dwoma ostrzami mam go dalej ale nie moge go znales ale mam fajna ciekawostke ktora moge wyslac do testu
@andrzejlisek
@andrzejlisek 2 жыл бұрын
Ja 25 lat temu pzmiętam maszynkę podobną do Charków, jednak w obudowie składającej się z białej i niebieskiej części, miała chyba nawet takie same ostrza i kratki, równiez był przełącznik 220V/110V. Radioodbiornik to był Unitra Narew odbierający jakąś stację na UKF FM. Podczas pracy golarki radioodbiornik emitował sam warkot, chyba nieco głośniejszy niż odbierana stacja, że nic nie było słychać. Tamta golarka była najbardziej podobna do BERDSK-2, ale w niebieskiej części miła dwa białe miniaturowe przyciski, jeden 220V, drugi 110V.
@michaelfarentino6385
@michaelfarentino6385 2 жыл бұрын
Jak na staruszki, to nieźle się trzymają Szczególnie te podwójne trzbienie łączące, osłonę noży, z golarka Bo dzisiaj, to właściwie drucik, jeden trzyma I trzeba uważać przy czyszczeniu, by nie wypadł
@Rapapictures
@Rapapictures 2 жыл бұрын
Właśnie dziś nabyłem za 1zł Charków 41 z 1988 roku. Niedługo sprawdzę jak działa
@Darek229
@Darek229 2 жыл бұрын
i dziala?
@wojtekkucia8698
@wojtekkucia8698 2 жыл бұрын
@@Darek229 Brak odpowiedzi sugeruje, ze tester nie przeżył.
@Darek229
@Darek229 2 жыл бұрын
@@wojtekkucia8698 :)
@dziku878
@dziku878 2 жыл бұрын
👍👍
@terminus_666
@terminus_666 2 жыл бұрын
Ok.
@zenonpalkajzenon
@zenonpalkajzenon 2 жыл бұрын
To są kombajny te z PRL-u i obecne👍😂
@rysiumag
@rysiumag 2 жыл бұрын
Charków mam do dzisiaj i działa dobrze nie tak źle jak nowy Braun za akumulatora zasilany czyli nie goli ,materiał super Ryszard
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
Ja ja kupuję markową golarkę,to ja mam na nią gwarancję. I jeśli ona mnie nie goli,to ja idę do sprzedawcy i żądam takiej co goli albo zwrotu kasiory. A nie piszę sobie ot tak,byle skrytykować co chcę bo lubię.
@rysiumag
@rysiumag 2 жыл бұрын
@@marius1677 Mają kupiła córka nie mogę jej zrobić przykrości ,,, tak tak goli i tyle taka zapasowa jest , Dzięki za komentarz Ryszard
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@@rysiumag no fakt,też mam córkę i też bywały "tego typu" prezenty-rozumiem,też czasem pyta"dlaczego nie używam".. Niekiedy trzeba poudawać.... A liczy się intencja :) Bardziej zdziwiło mnie to,że ta marka produkuje coś nieprzydatnego,bo do tej pory ją szanowałem. Pozdrawiam.
@rysiumag
@rysiumag 2 жыл бұрын
@@marius1677 Wibratorowa ale coś włoski nie wchodzą, miałem kiedyś DDR i ta działała dobrze Pozdrawiam Obejrzyj drive.google.com/file/d/14t3pWOJpwlCtlJo3-frWWdVedvaJ_LjR/view oraz inne z Ryszard Magdziarz qann.wikidot.com/pogaduchy
@tvwarszawapll1111
@tvwarszawapll1111 2 жыл бұрын
Mam taką golarkę. Jeszcze działa
@pwolkowicki
@pwolkowicki 2 жыл бұрын
A liczyłem, że ten zarost to po to aby połowę twarzy ogolić jedną, a drugą połowę drugą golarką i zobaczyć, która lepsza.
@marcinz3343
@marcinz3343 2 жыл бұрын
To było by obecnie niepoprawne politycznie. Jedna połowa prorosyjska, druga połowa proukraińska? 😉
@1969OLEK
@1969OLEK 2 жыл бұрын
Obie szczypały mordę:)
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
Przynajmniej człowiek wiedział,że ma... A dzisiaj co: toniki,balsamoki,kremiki,masażyki i rurki...😉🤔😁👍
@MateuszCzarnecki1983
@MateuszCzarnecki1983 2 жыл бұрын
miałem kiedyś Bebo Sher z lat 80
@laggyluke5700
@laggyluke5700 2 жыл бұрын
Ja właśnie wyjąłem mój zabytek z szafki. Bebo Sher Favorit (NRD 1979) O dziwo działa.
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 2 жыл бұрын
@@laggyluke5700 Wschodnio Niemieckie produkty tak mają.
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
Sprzęt ze wschodnich Niemiec był niezłej jakosci.
@mariuszantczak7617
@mariuszantczak7617 2 жыл бұрын
Pozdrowienia z Mississauga :)
@Banerled
@Banerled 2 жыл бұрын
@@peterkrawczyk5907 *Mississauga - miasto w południowym Ontario, w regionie Peel, w części Golden Horseshoe oraz metropolii Toronto.*
@Banerled
@Banerled 2 жыл бұрын
@@peterkrawczyk5907 *No ja mam **_starego plotera_** - ale działa :D*
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Peter Krawczyk no tam swego czasu mogli rządzić Czerwonoskórzy i stąd może się brać nazwa ;)
@mariuszantczak7617
@mariuszantczak7617 2 жыл бұрын
@@marius1677 Dokladnie tak - Mississauga to nazwa plemienia indian. Huron Wendat. Ottawa takze.
@marcinnieszwiec6756
@marcinnieszwiec6756 2 жыл бұрын
Adamie, mój ojciec miał maszynkę podobną do tej ruskiej oscylacyjnej, tyle ze to był niemiecki Braun,... Wydaje mi się ze ruscy zerżnęli tą maszynkę albo produkowali ją na licencji Brauna. Podobnie wyglądała osłona nożyka i tej opaski na kabel. W jednym i drugim przypadku były na namalowane czerwone kropki na tych plastykowych przezroczystych elementach, był również taki przełącznik zakresów napięć, którego można było przekręcić monetą np 5 Pfennigówką i podobna wtyczka zasilania. Był również taki sam futerał z lusterkiem i przegródkami na maszynkę kabelek i szczoteczkę do czyszczenia nożyków. Jako mały chopiec zawsze lubiłem ,, serwisować" tą maszynkę w sobotnie wieczory jak tata się ogolił:) Pozdrawiam serdecznie... :)
@artofwar3992
@artofwar3992 2 жыл бұрын
Ty co barana będziesz strzygł? Tato przecież to zagraniczna!
@foka2701
@foka2701 2 жыл бұрын
XAPKIB 🙂 Miałem, dostałem od ojca...
@jaknajlepiej
@jaknajlepiej 2 жыл бұрын
W tym akurat wypadku niewiele się to dzisiaj zmieniło... Nie wiem jak dzisiaj ale kilka lat temu najtańsze maszynki do strzyżenia też miały napęd z cewki.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
dziś praktycznie wszystkie są bezprzewodowe, czyli napęd bezpośrednio z 50 Hz odpada...
@adam____
@adam____ 2 жыл бұрын
No i brakło najważniejszego: jak to goli? Trzeba przyznać, że gadane to Pan ma. Pozdrawiam.
@Marcin_ES
@Marcin_ES 2 жыл бұрын
Może Pan Adam czeka na Barbara Filipa Golarza z Pana Kleksa z podobnych lat.
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 2 жыл бұрын
9:50 I tu się Pan myli! W CCCCCP jeszcze w latach 70' w niektórych republikach napięcie 127V było na porządku dziennym. Nie dałbym głowy, czy nie jest tak do dziś. W USA mają 110 V i żyją, tylko kable dwa razy grubsze... :o) Po drugie - nie żebym się czepiał, ale 220 podzielone przez dwa nijak nie daje 127! Poza tym wydziwianie na kiepskie standardy izolacyjności w państwie, którego "batiuszka" lubił mawiać: u nas liudiej mnogo, jest troszku nie na miejscu. :o) Niedawno taką wibracyjną znalazłem na murku śmietnika. Wziąłem, rozebrałem i wszystko potwierdzam. Zachowałem sobie etuję i ten pogardzany przez Pana kabelek w charakterze "przydasia". Wiem, że przyjdzie taki dzień, kiedy będę potrzebował bardzo elastycznego niskoamperowego połączenia i będzie jak znalazł! Serdecznie pozdrawiam!
2 жыл бұрын
Dla takiej maszynki 220 dzielone przez 2 daje 127 :) Tolerancja jest bardzo duża i problemem jest tutaj wyłącznie przegrzewanie.
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 2 жыл бұрын
@ Pewnie tak. Tam wszystko było możliwe...
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik 2 жыл бұрын
🙂
Elwro 144 - drugie życie kalkulatora [TOWARY MODNE 54]
19:51
Adam Śmiałek
Рет қаралды 63 М.
Mikroprocesor 286 i komputer PC/AT [TOWARY MODNE 164]
25:50
Adam Śmiałek
Рет қаралды 50 М.
Jaidarman TOP / Жоғары лига-2023 / Жекпе-жек 1-ТУР / 1-топ
1:30:54
Every team from the Bracket Buster! Who ya got? 😏
0:53
FailArmy Shorts
Рет қаралды 13 МЛН
Windows Vista - analiza PORAŻKI
41:38
ZMASLO
Рет қаралды 364 М.
Czy ryba to mięso itp. - 12 ŚWIĄTECZNYCH PYTAŃ I NAUKOWYCH ODPOWIEDZI
25:54
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 249 М.
Co kryje zwykła latarka? #RS Elektronika #251
26:39
RS Elektronika
Рет қаралды 88 М.
Cyfrowy multimetr V543 [TOWARY MODNE 131]
20:14
Adam Śmiałek
Рет қаралды 30 М.