Elektryka w praktyce [024] Uziom i brak uziomu w układzie TN. Uziom to podstawa bezpieczeństwa.

  Рет қаралды 44,092

eldago_pl

eldago_pl

Жыл бұрын

Webinar o uziomach 👉 eldago.pl/webinar/
#uziom #instalazjauziemiająca #odgrom #PEN #zasilanie #elektryka #elektryk #rezystancja #rezystancjauziomu #domowainstalacja #złącze #przyłącze #złączka #PE #dom #wlz #zasilanie #zabezpieczeniaelektryczne #domjednorodzinny #domek #instalacja #domowaelektryka #instalacjaelektryczna #przewody #inwestor #elektrykawpraktyce #elektroinstalacje #gniazda #230V

Пікірлер: 76
@zdzisawbaranowski1835
@zdzisawbaranowski1835 10 күн бұрын
Brawo za profesjonalne lekcje
@mentor1983
@mentor1983 Жыл бұрын
Jak zwykle pełna profeska - miło się Ciebie słucha Andrew. Dobrze wiedzieć, jak dbać o bezpieczeństwo domu. Fajne doświadczenie i makieta. Świetnie to zrobiłeś, gratuluję pomysłu.
@jacek.szczypta
@jacek.szczypta 3 ай бұрын
Doskonały film. Dzięki wielkie. To jest prawdziwe pokazanie tematu
@krzysztof_antczak
@krzysztof_antczak Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał Panie Andrzeju. Czytelnie wyjasnione. Oby jak najwiecej takich filmów. Pozdrawiam serdecznie
@bartoszlutostanski2402
@bartoszlutostanski2402 Жыл бұрын
W ostatnim przykładzie też RCD zadziała jak użyszkodnik spowoduje upłynność ~30mA własnym ciałem. Zaboli, ale wg norm człowieka zabić nie powinno.
@jaroslawpawlik5146
@jaroslawpawlik5146 4 ай бұрын
Dokładnie zabrakło symulacji kiedy przy braku PE i N występuje potencjał na obudowie i dochodzi do porażenia. Czy RCD wyłączy i uratuję w tym momencie życie człowieka?
@paul0545
@paul0545 3 ай бұрын
Przycisk TEST zwiera L z N poprzez rezystor, tylko ze L jest brane zza przekladnika pomiarowego roznicowki a N przed. Test bedzie dzialal nawet jak nie ma uziomu. Brak uziomu i przerwa w PEN - test roznicowki zadziala albo i nie w zaleznosci od tego czy sa obecne jakies obce uziomy naturalne np. instalacje wodne - jesli sa to przy niewielkiej roznicy potencjalow L-N test bedzie dzialal, a na obudowach urzadzen moze byc napiecie zblizone do napiecia sieci. Jeszcze gorsze jest jak prad znajdzie sobie droge powrotu przez instalacje gazowe - moze to byc niewykrywalne bez pomiaru, a gaz nie odbiera tak ciepla jak woda co spowoduje grzanie sie polaczen gwintowych jakie w instalacji gazowej nawet spawanej wystepuja przy armaturze co moze spowodowac powstanie nieszczelnosci w tym miejscu. Obecnie nie nalezy uzywac jako uziomow metalowych przylaczy wodnych. Wystarczy ze przy awarii wodociagi na przylaczu wstawia zlaczke, ktora nie zapewnia ciaglosci elektrycznej i muziomu nie ma.
@TheBzyk
@TheBzyk 18 күн бұрын
Dzisiaj bida z rurkami - wszystko w plastikach lub PP a mało kto jest takim krezusem że robi w miedzi.
@magdasawicka5689
@magdasawicka5689 Жыл бұрын
Lubię takie praktyczne testy, good job, serio brakuje takich lekcji w szkole.
@jolmj6217
@jolmj6217 10 ай бұрын
Świetny filmik! Gratulacje pomysłu i prostoty przekazu
@andrzej3995
@andrzej3995 9 ай бұрын
Świetny materiał! Dziękuję.
@marekkowalski898
@marekkowalski898 Жыл бұрын
Dobry materiał, fajne przykłady na żywym organizmie.👍💪
@tomi391
@tomi391 5 ай бұрын
Konkretny ateriał jestem elektrykiem po zawodówce i w szkole się tego nie nauczył bym w ciągu roku a na filmie jest jasno i czytelnie
@Stefatabor
@Stefatabor 6 ай бұрын
Bardzo dobry film . Prosty instruktarzowy film oparty na przykładowych instalacjach z pomiarami . Po zakupie agregatu prądotwórczego do zasilania awaryjnego domu , postanowiłem wykonać nowy uziom w domu . Uziom mieszany pionowy z poziomym ze względu na małą powierzchnie niezabudowaną działki .
@piotrszadkowski5392
@piotrszadkowski5392 3 ай бұрын
Bardzo dobrze wyjaśnione
@ijot128
@ijot128 3 ай бұрын
Znakomita prezentacja.
@rreekkddaa
@rreekkddaa Ай бұрын
NIepodoba mi sie ten test ! Powinien Pan robić test na samej pralce za zabezpieczniem S , szkoda że niema pokazanego czasu zadzialania ruznicowki .
@danielsiecinski7077
@danielsiecinski7077 11 ай бұрын
świetnie wytłumaczone - pytanie - pompa brudnej wody zanurzona w wodzie w plastykowym zbiorniku zakopanym w ziemi ... czy woda działa jako uziom czy raczej magazynuje energię elektryczną bo jest w plastykowym zbiorniku ?
@robertkutryn4158
@robertkutryn4158 9 ай бұрын
Panie Andrzeju, materiał wspaniały, ale w tym filmie jest poważny błąd. Udowadnia pan, że aby doszło do niezadziałania RCD i porażenia, to oprócz braku uziemiania i przerwanego przewodu PEN, no i tego ludzika dotykającego akurat pralki, potrzebna jest jeszcze awaria albo zwarcie do obudowy w samej pralce. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej awarii, i w pralce i jednocześnie w przewodzie PEN, jest tak małe, że nikt nie potraktuje takiego zagrożenia poważnie i nadal uziemienia, i równie ważne połączenia wyrównawcze, będą przez elektryków ignorowane. Tymczasem do tego, żeby na obudowie pralki pojawiło się napięcie, nie potrzeba żadnej awarii w tym urządzeniu. Pojawi się ono zawsze gdy przewód PEN zostanie przerwany. Przywleką je na obudowę inne odbiorniki podłączone do którejkolwiek z faz w układzie. Prąd rażenia popłynie przez taki odbiornik poprzez RCD przewodem N, gdzie zachowana zostanie równowaga przepływu prądów zasilania i powrotu, i przez punkt podziału PEN dotrze do wszystkich przewodów PE i do podłączonych do nich obudów. Częściowo pokazał to jeden z komentujących wcześniej pana film pod linkiem: kzbin.info/www/bejne/gIOrqqSlqq-DsKc . I nawet gdybyśmy wyłączyli wszystkie odbiorniki spod napięcia i odseparowali PEN i PE w układzie, to i tak napięcie na PE i na obudowie pralki pojawi się dzięki pojemności w instalacji, lub jak niektórzy twierdzą- indukcyjności. Inna rzecz, czy napięcie to (zmierzone woltomierzem jako 230V lub nawet 400V) wyzwoli odpowiednią moc, która będzie w stanie realnie zagrozić porażeniem. Pewnie zależy to od tego, jak rozległa jest instalacja, albo od tego, jak wiele w układzie jest odbiorników zamykających obwody. Uziemienie punktu podziału PEN również nie wiele pomoże, bo RCD, w którym istnieje równowaga przepływu prądów nie wyłączy urządzenia spod napięcia tylko dlatego, że prąd rażenia popłynie do ziemi, a nie do PEN. Może co najwyżej wyrównać różnicę potencjału miedzy obudową pralki a jej otoczeniem, o ile nie jest to uziemienie wykonane widelcem pogrążonym w ziemi albo metrowym kawałkiem płaskownika. Proszę zatem powtórzyć to doświadczenie, ale tym razem z włączonym równolegle z pralką drugim aktywnym odbiornikiem (żarówką 60W- zaświeconą i nie LED), i nie wykonywać sztucznego zwarcia w pralce, lecz zmierzyć napięcie (przy przerwanym przewodzie PEN) jakie pojawi się na obudowie pralki względem uziemienia. Zrobić to z podłączonym uziemieniem i bez niego. A potem zewrzeć obudowę pralki z uziemieniem (najlepiej drugą żarówką 60W), i sprawdzić czy RCD wyłączy. To wszystko wydaje się nieco zawiłe, ale to flagowy przypadek, jaki pojawiał w starych podręcznikach z elektryczności, zanim pojawiły się różnicówki. Oczywiście, mogę się mylić.
@maciejokon7419
@maciejokon7419 7 ай бұрын
W zasadzie ma Pan całkowitą racje! Z racji przerwy w przewodzie PEN, nie będzie żadnego przepływu prądu (brak zamkniętego obwodu), tym samym nie będzie żadnego spadku napięcia na odbiornikach i poprzez połączenie N do PE będziemy mieli na obudowie pełne napięcie sieciowe. Aż do zamknięcia obwodu przez osobę, bo wtedy mamy szeregowo połączoną impedancję instalacji (wszystkie odbiorniki połączone na stałe typu lampki, grzałki itd. ,bo urządzenia sterowane elektrycznie/elektornicznie których obwody siłowe są zasilane przez przekaźniki/tranzystory nie będą powodowały problemu). Załóżmy że człowiek ma impedancję 1000 om, więc bezpieczny prąd 30 mA będzie płynął, gdy spadek napięcia na człowieku będzie wynosił 30V. Wtedy spadek na instalacji wynosiłby 200V, tym samym jej impedancja musi wynosić 200/30 * 1000 om = 6600 om. Taką impedancja świadczy o podpiętych na stałe urządzeniach o mocy P=U^2/R = 230*230/6600 = 8W !!! Szczerze mówiąc nie zdawałem sobie z tego sprawy... Nawet jakbyśmy chcieli otrzymać mniej restrykcyjny prąd rzędu 75 mA uznawanych za początek migotania komór, mówimy o śmiesznych 26W urządzeń podpiętych do instalacji... Żarówka 60W z pewnością okazałaby się zabójcza
@gremlineko
@gremlineko 3 ай бұрын
@@maciejokon7419 Czy da się jakoś zabezpieczyć przed takim przypadkiem?
@dariuszkubicki
@dariuszkubicki 6 ай бұрын
Obwód dla przepływu prądu ma się zamknąć od L do N, Nie do uziomu! N jest zwarty z uziomem poza zabezpieczeniem. i wyrównuje tylko potencjał z ziemią. Co nie zawsze jest dobre! Ale to wyjątki, a teoria ich nie przewiduje.
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 2 ай бұрын
@5:59 Mam uwagę do tego momentu prezentacji, jeżeli mamy zwarcie w pralce między "fazą" a obudową (czego na tej prezentacji fizycznie nie ma) to prąd mógłby wrócić tylko przez ziemię, czyli na przewodach przechodzący przez RCD powstanie różnicą prądów (nie "zerze" nic, na "fazie" prąd doziemny), nie wiem czy RCD jest się w stanie wyzwolić w ten sposób, ale brak PE i N nie obiera mu zupełnie tej szansy, ale tego się nie dowiemy, gdyż ostatni test wykonał Pan moim zdaniem niewłaściwie, czyli włączył opornik między niepołączony z niczym przewód a "fazę". W tej sytuacji powinien Pan próbować wyzwolić RCD jak "człowiek" czyli między "fazą" a "uziomem", gdyż jeżeli tak jak zkładam na prezentacji "faza" w pralce nie jest połączona z niczym, nie ma ścieżki dla prądu od PE, a jeżeli faktycznie było by "przebicie" czyli połączenie między "fazą" a "pe" to miały by ten sam potencjał czyli również brak przepływu prądu.
@JerzyWojciech
@JerzyWojciech 2 ай бұрын
Witam! Mam pytania: zacisk uziemieniami na bednarce jest nie odpowiedni. Jest zacisk z ochrony odgromowej. Brak głównej szyny wyrównawczej,
@krzysztofarndt207
@krzysztofarndt207 7 ай бұрын
Takie pytanie miałem na SEPie....i odpowiedziałem że różnicówka zadziała a pan egzaminator na to...tak zadziała ale dopiero jak ktoś się dotknie obudowy...a powinna w momencie perzerwania perzewodu.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
Dobra znalazłem coś jeszcze, co prawda jest to z UK i tam są inne trochę problemy ale temat ten sam pewnie Pan Andrzej powie że tak nie jest i ten z UK się myli. kzbin.info/www/bejne/gIOrqqSlqq-DsKc
@jarobond
@jarobond Жыл бұрын
Powinien tu być jeszcze test braku N w sieci 3faz
@PiotrPraat-ni8tk
@PiotrPraat-ni8tk 2 ай бұрын
Można wiwdziedz ile ohm na bednarce
@carlosg4537
@carlosg4537 Жыл бұрын
Dodatkowo jak widać dobry uziom uchroni urządzenia przed uszkodzeniem w przypadku przerwania PEN'a w instalacji 3faz. Ile miał ohmów z ciekawości?
@janwicher7837
@janwicher7837 5 ай бұрын
podaj przykład kiedy to się może stać to przerwanie?
@Zakrza
@Zakrza 9 ай бұрын
jaki miernik Pan używa do wymuszania ?
@miro1639
@miro1639 2 ай бұрын
Jeżeli mój przyłącz po stronie ZE nie posiada uziomu to czy mogę zlecić elektrykowi wykonanie uziemienia mojej instalacji za licznikiem?
@kosmos147
@kosmos147 Жыл бұрын
Mam pytanie czy w ostatnim przypadku napięcie samoistnie nie pojawi się na obudowie, po przez złącze pen i przejdzie na obudowe pralki?
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
Tak pojawi się ale autor to ignoruje. Na moich filmach to wyjaśniam.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
Tutaj coś z UK (tam są trochę inne uwarunkowania ale to jest dobrze pokazane dla czego RCD nie działa a niby w PL ma działać za sprawą Pana Andrzeja - czyżby chciał obalić prawa fizyki ?) kzbin.info/www/bejne/gIOrqqSlqq-DsKc
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
@@kgb6660303 Pan ciągle zakłada uszkodzenie odbiornika co jest błędem. Prąd będzie płynął uziomem który ma budynek ale RCD nie ma upływu po braku PEN-a. Proszę narysować schemat zastępczy przy braku PEN z uziomem w domu i stacji trafo i popatrzeć na przeplwy prądu bo bez tego jest Pan nieświadomy tego co Pan pokazuje.
@bolesawnawrot7042
@bolesawnawrot7042 4 ай бұрын
Prosty i logiczny sposob pokazania zasady dzialania - wyrazy uznania dla wykladowcy
@grzylen
@grzylen Жыл бұрын
Woltów, nie wolt... ;)
@JamesPorter-qu6td
@JamesPorter-qu6td 6 ай бұрын
Woltów, ekspercie :D
@KABELEK69
@KABELEK69 7 ай бұрын
no tak wszystko ok ale...ja czesto dzialam w blokach starych gdzie zasilanie to TN-C pozaklasowy...i co...nie ma mozliwosci wykonania uziemienia rozdzialu...a przewody zasilajace mieszkanie to np. 2x2,5mm
@zino7945
@zino7945 5 ай бұрын
Nic nie zrobisz a nawet mnostwo domow starych tez nie posiada uziemienia
@maarkel
@maarkel 3 ай бұрын
No zerowanie :)
@Marszalek99
@Marszalek99 3 ай бұрын
​@@maarkelto już lepiej chyba te różnicówkę wstawić, dla tej ochrony kiedy to sprzęt zawiedzie. No chyba, że to właśnie przez różnicówkę jest ten problem i bez różnicówki to jak wypadek bez pasów - umieramy jak prawdziwi mężczyźni?
@aleksyjakubowski6738
@aleksyjakubowski6738 Жыл бұрын
Ładniejszej makiety nie było, masakra, dobrze, że chociaż testy fajne
@mariuszkunicki1731
@mariuszkunicki1731 10 ай бұрын
po prostu jak się do czegoś nie przyp...., to się źle czujesz, nie..?
@marcinkowalski8984
@marcinkowalski8984 5 ай бұрын
Ja zawsze sobie podłączam tak jak na tym filmie(czyli pen i szpila uziomu pe złączone ). Jak pytam elektryka to mówi że nie wolno łączyć ,czyli szpilka wbita w ziemię jest podłączana do obudowy pralki a nie jest złączona z pen tak jak na tym filmie. Kto robi lepiej ja czy ten mój elektryk?
@EXC-pp7ty
@EXC-pp7ty 2 ай бұрын
Twój elektryk robi wyspę TT w sieci TNC jeżeli o niej mowa musisz uziemić punkt rozdziału PEN na PE i N.
@huling12345
@huling12345 2 ай бұрын
​@@EXC-pp7tynie musisz uziemić punktu rozdziału pen. To nie jest obowiązkowe. Ale lepiej jest go uziemić, chociaż np. na 10 piętrze w wieżowcu jest to praktycznie niewykonalne.
@SiBex_ovh
@SiBex_ovh 9 ай бұрын
Hmm, a dlaczego gdy połączę N i PE to wywala RCD ? We wszystkich Waszych testach testowaliście L a nie Nkę do uziemienia.
@rafajuszczak6988
@rafajuszczak6988 9 ай бұрын
Znam troszeczkę teorii na temat zabezpieczeń różnicowo-prądowych, ale dopiero chodzę do szkoły i się jeszcze uczę. Jednak mogę ci odpowiedzieć na ten temat. Zabezpieczenie różnicowoprądowe jest zakładane na przewody robocze - a są to przewody fazowe + neutralny i na ich podstawie mierzy się różnicę w przepływającym prądzie. W sensie ta różnicówka to robi. Wyobraź sobie jakąś tam linię zasilającą gniazdko do którego podpięte jest jakieś urządzenie. Ono musi pobierać jakiś prąd bo inaczej nie będzie różnicy w pobieranym prądzie na różnicówce. Wtedy poprzez różnicówkę wpływa powiedzmy prąd o natężeniu 150mA i tyle samo musi wrócić poprzez tę samą różnicówkę przewodem neutralnym. W przypadku gdy przewód fazowy lub neutralny będzie miał uszkodzoną izolację i w tym miejscu człowiek dotknie żyły miedzianej wewnątrz tego przewodu podczas gdy my stoimy na ziemi - wywołamy podział prądu płynącego też przez nasze ciało. Na różnicówce sprawnej dopuszczającej maksymalną różnicę 30mA prądu różnicowego będzie to wyglądać tak. Przewodem fazowym wpływa 180mA Przez czlowieka, który dotknął przewodu fazowego płynie 30mA A przez przewód neutralny przepływa 150mA prądu, które jest zużywane przez urządzenie wpięte w gniazdko. Bardzo podobna sytuacja jest podczas dotknięcia przewodu z odizolowanym fragmentem przewodu neutralnego lub poprzez dotknięcie przewodu neutralnego z ochronnym. Poprzez różnicówkę wpływa 150mA na zasilanie urządzenia przewodem fazowym na gniazdko, a następnie część prądu ucieka z przewodu neutralnego do ochronnego lub do ziemi przez człowieka. Przez co na różnicówkę nie wraca tyle samo prądu co nim wpływa do danego obwodu. Z tego co pamiętam to na którymś prawie Kirhoffa jest oparta zasada działania różnicówki. Ilość pradu wpływającego do danego węzła musi wynosić tyle samo co ilość prądu z niego wypływającego. Na tym przykładzie człowiek dotykając takiego gołego przewodu robi za taki punkt rozdzielenia. Ilość prądu wpływa przez jedną stronę a wypływa przez człowieka i podąża dalej swoim torem. Czyli do punktu połączenia wpływa prąd jedną stroną a wypływa dwiema. Ilość prądu jaka wypływa przez dwie strony zależna jest od rezystancji - wiadomo podążając dalej przewodem będzie miała niski opór, ale część prądu na pewno się oddzieli i popłynie przez człowieka w momencie gdy ten stoi powiedzmy na ziemi zamiast na jakimś izolatorze - powiedzmy drewnianej drabinie. Swoją drogą to stojąc na drewnianej drabinie i nie dotykając ścian nawet ciężko zmierzyć probówką który przewód jest fazowy bo się neonówka bardzo słabo zaświeci lub wcale. Jeszcze zapomniałem dopisać, że jak stoimy na takiej drabinie i dotkniemy jednocześnie przewodu fazowego i neutralnego - to dla różnicówki będziemy tylko kolejnym odbiornikiem. Zwiększymy pobór przewodem fazowym, ale jako że wróci tyle samo poprzez przewód neutralny - to dla niej nie będzie to żadnej różnicy i ona w tym wypadku zasilania nam nie odłączy.
@robertkutryn4158
@robertkutryn4158 8 ай бұрын
W czynnym, obciążonym przewodzie N płyną ampery i następują spadki napięć, a w nieobciążonym PE płyną mikroampery lub co najwyżej kilka miliamperów upływności, i spadów w nim prawie nie ma wcale. Równowaga napięć w tych przewodach wystąpi tylko w punkcie podziału PEN, a potem, dalej od tego punktu a bliżej odbiorników, ale już za RCD, pojawi się różnica potencjałów na tyle istotna, by złączywszy te przewody (N i PE) w tym punkcie wywołać zwarcie i wyzwolić przepływ prądu na poziomie wyższym niż 30mA. Ten prąd ominie różnicówkę przewodem PE, i wyłączy ją. Stanie się tak nawet wtedy, gdy w danym obwodzie wyłączymy napięcie, a pozostawimy je w innych- obciążonych prądem. To dlatego tak trudno jest zlokalizować usterkę wyzwalającą wspólną dla wielu obwodów różnicówkę. Wyłączenie obwodu samym wyłącznikiem nadmiarowym (jednobiegunowym) nie odizoluje obwodu, i konieczne jest wypięcie jeszcze przewodu N.
@bolesawnawrot7042
@bolesawnawrot7042 4 ай бұрын
Prosty i logiczny sposob wytluma c
@jankomuzykant4867
@jankomuzykant4867 3 ай бұрын
Bardzo dobry komentarz i plansze wspomagające poprawiające zrozumienie tematu. Jednak jest to dydaktyka dla szerokiego grona słuchaczy i dlatego jednostki pomiarowe w branży elektrycznej powinny być wymawiane w odmianie "230 woltów, 15-cie amperów" itp, a nie jest napięcie 230 wolt itp!! Rezystancja nie100 om tylko 100 omów !! Może to drobiazg, ale obecnie mamy zalew braku poprawnej polszczyzny nawet wśród dziennikarzy i dlatego my zawodowcy musimy się pilnować. Pozdrawiam.
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 2 ай бұрын
z tym brakiem ochrony pporaż. twardo się nie zgadzam! Nie zapominajmy o funkcji jaką pelni wyłącznik różnicowo prądowy i jak przebiega porażenie prądem elektrycznym. Jakis ładunek porazi człowieka, ale sprawny RCD POWINIEN ochronić życie pechowca. Pozdrawiam
@TheBzyk
@TheBzyk 18 күн бұрын
Sprawna różnicowa zapewnia jedno - prąd płynący przez człowieka nie będzie większy niż 30mA , a człowiek po prostu będzie robił za przewód PE.😂
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
W woli uzupełnienia czyli jak będzie tam obciążenie 3kW (tam na pralce rezystor 17,6oma) to przy uziomie 10omów i 5omów w transformatorze odłoży nam napięcie na obudowie pralki 70V i to napięcie jest niebezpieczne, a wyłącznik RCD nie zadziała (czyli to co twierdzi kolega jest bajką) bo dla niego to normalna praca gdyż pralka jest sprawna. RCD nie zabezpiecza w sieci TN przy braku PEN, a tylko połączenia wyrównawcze, czyli uziom fundamentowy czy otokowy który na posadzce podniesie napięcie do tych 70V żeby nie było różnicy potencjałów. Wiem że kolega może się nie zgadzać ale to prawa fizyki i jeszcze nikt ich nie obalił.
@marekkowalski898
@marekkowalski898 Жыл бұрын
Praw fizyki nie da się obalić, ale jak czytam to co Piotr piszesz to się obaliłem, większych bzdur nie da się napisać! Wróć do szkoły i naucz się czytać z zrozumieniem. W filmie są realne przykłady co się dzieje, powiedz mi co chcesz obalać? Pokazał facet pewne uproszczenie rzeczywistości. Rozumiesz co to jest model? Jak dla mnie wszystko zrobione jest tam wręcz perfekcyjnie, może estetykę bym poprawił.
@magdasawicka5689
@magdasawicka5689 Жыл бұрын
Piotrek Ty jeszcze kilka razy przeczytaj te prawa fizyki, wątpię, że jeszcze raz wystarczy byś zrozumiał. Ciężko z Tobą podjąć dyskusje bo to co piszesz jest totalnie oderwane od rzeczywistości. Masakra, ale rozbawiłeś mnie 🤣🤣😂😂
@aleksyjakubowski6738
@aleksyjakubowski6738 Жыл бұрын
Piotr ty chyba próbujesz obalić prawa fizyki. Przeczytaj jeszcze raz i usuń to co piszesz. Gdzie niby cie tego nauczyli? Nie ma grama sensu w tym co piszesz, może ten komentarz miał być gdzieś indziej? Niezły fantasta z ciebie
@lubanskasolarigrafia3164
@lubanskasolarigrafia3164 Жыл бұрын
Jak już będziesz Pan prowadził ten webinar, to popraw sobie tą makietę na zgodną z normą 60364-1. Bo na razie to dalej powielanie bzdur gdzie ma być podłączony uziom ochronny. 😁
@AC400V
@AC400V Жыл бұрын
A gdzie tkwi błąd?
@AC400V
@AC400V Жыл бұрын
@A Z no fakt, ale gdzie ten błąd. Lepiej mieć niż nie.
@lubanskasolarigrafia3164
@lubanskasolarigrafia3164 Жыл бұрын
@A Z , łał. Poważnie? I co jeszcze narzucają? A jak mam tylko agregat, to tez mi narzucą? A co w przypadku łódki? 😁 Może tak łaskawie jakiś przepis o tym narzucaniu? Bo to, że ktoś dał sobie narzucić i wyprano mu mózg, to nie znaczy, że ma rację. Ewentualnie tylko co do swojej osoby.
@lubanskasolarigrafia3164
@lubanskasolarigrafia3164 Жыл бұрын
@A Z i nie każdy musi. Proszę mi uwierzyć, że nie każdy musi.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
A tutaj mój test jak płynie prąd, duże rezystory to symulacja uziomu kzbin.info/www/bejne/gYOWp4hsaJmSasU
@marekkowalski898
@marekkowalski898 Жыл бұрын
Co za bzdury i tania promocja
@magdasawicka5689
@magdasawicka5689 Жыл бұрын
masakra🤮🤨😵
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
@@marekkowalski898 Kolego ja niczego nie promuję, tylko pokazuję jak płynie prąd przy sprawnym PEN i jego braku a różnicówka nie wywala a prąd ten uzależniony jest od obciążenia które wymusza spadek napięcia na uziomie i przewodzie PE który jest podłączony metalicznie poprzez styk ochronny do tej pralki. Ten spadek napięcia jest groźny bo może przekroczyć 50V a wyłącznik RCD go nie wykrywa co jest na filmie, obliczenia i prady są na innym filmie który pokazałem. Jeżeli ktoś nie rozumie prawa oma to co ja mogę powiedzieć.
@robertkutryn4158
@robertkutryn4158 8 ай бұрын
Szkoda, że ten materiał nie jest opisany tekstem albo głosem. Mało kto rozumie, o co tam chodzi. Ja sam miałem problem, i dopiero za którymś razem się połapałem. Ciekawy układ. Poza tym to świetna robota. Tylko, po co te drogie rezystory? Z prądu, który pobiera żarówka wnioskuję, że to, przy napięciu sieciowym, jest 75W. Trzeba było w miejsce tych rezystorów wpakować szeregowo drugą identyczną żarówkę i efekt byłby ten sam, albo podobny.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 8 ай бұрын
@@robertkutryn4158 Oczywiście że można zrobić to inaczej, tutaj wersja z pokazaniem jak płynie prąd dla rozjaśnienia sytuacji, mam nadzieję że lepiej wyjaśnione. kzbin.info/www/bejne/b2aai5uvlNdkqtEsi=1sjNwCHyDgAnniSa
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
I niestety kolega popełnia poważne błędy, a twierdzi że każde zagadnienie analizuje dogłębnie i w szczegółach co widać prawdą nie jest. Pierwsza sprawa to taka że RCD zadziała ale musi być uszkodzenie odbiornika co zakłada kolega, a przecież skoro urywa się PEN to dlaczego odbiornik ma zostać też uszkodzony ? Po drugie pralka którą tak ładnie narysowaliście musi być pod obciążeniem, czyli należy dobrać rezystor aby wymusić obciążenie 2kW czyli 27omów. Bo sam jeden odbiornik to za mało gdyż może być tak że nawet na jednej fazie mamy podłączony grzejnik 2kW i np. lodówkę i wtedy na ich obudowach przy braku PEN-a pojawia się niebezpieczne napięcie które nie zostaje wyłączone przez RCD bo RCD nie widzi tego jako uszkodzenie, a napięcie to jest z tego podziału PEN-a co nie będzie w sieci TT. To tak w skrócie bo jak kolega chce to za kasę mogę pouczyć podstaw elektrotechniki, ale tani nie jestem.
@marekkowalski898
@marekkowalski898 Жыл бұрын
🤣😂Piotr mniej alkoholu wieczorem i będzie dobrze. Czy Ty wiesz, że ludzie się z Ciebie śmieją. Piszesz, że chcesz uczyć, ale nikt nie łyka tego co piszesz. Skąd Ty masz te delikatnie mówiąc dziwne teorie?
@magdasawicka5689
@magdasawicka5689 Жыл бұрын
Poważny błąd Piotruś to to, że się ośmieszasz, dobra rada obserwuj świat nie komentuj, będziesz słyszał mniej śmiechu za plecami. Piszesz, że nie jesteś tani, tania to jest ta Twoja próba promocji. Szkoda mi dzieciaków, które czytają Cię czytają bo one nie przefiltrują tego co piszesz.... 🤮😭 łzy się do oczu cisną jak Cię czytam
@aleksyjakubowski6738
@aleksyjakubowski6738 Жыл бұрын
Błąd to to, że piszesz. no ale to tak jest jak rybak chce pogadać o elektryce. Kup se lepiej nowa wedke i idz na ryby
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
@@kgb6660303 szkoda to proszę powiedzieć dlaczego zakłada pan uszkodzenie odbiornika ? Oraz dlaczego nie pokaże Pan napięcia dotykowego na obudowie względem uziomu przy przepływie prądu tak jak jest to na moich rysunkach ? Bo to podstawa .
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Жыл бұрын
@@kgb6660303 Szanowny Panie Andrzeju przecież wiem że nie jest Pan pierwszym lepszym,że się Pan nie zna i nie twierdzę że Wasze szkolenie są złe, ale pokazałem normalne obliczenia na moim filmie i to co Pan pokazał nie zgadza się z wiedzą techniczną, bo dlaczego zakłada Pan uszkodzenie odbiornika przy braku PEN-a ? Proszę przeanalizować odbiornik grzejny np: 2,2kW i brak PEN-a, jak będzie płyną prąd ? bo zamyka się on uziomami które musimy doliczyć przy obliczaniu prądów po braku PEN, wtedy na obudowie pojawi się napięcie niebezpieczne a RCD nie zadziała bo ono o tym nie wie. Tylko o to pytam bo Pan pokazuje że RCD zadziała ale to przypadek kiedy nie mamy PEN-a i w tym samym czasie uległ uszkodzeniu odbiornik co jest złym założeniem i w tym jest problem.
Podział PEN na PE i N w rozdzielnicy - remont4you
11:38
remont4you.pl
Рет қаралды 115 М.
Tom & Jerry !! 😂😂
00:59
Tibo InShape
Рет қаралды 57 МЛН
ИРИНА КАЙРАТОВНА - АЙДАХАР (БЕКА) [MV]
02:51
ГОСТ ENTERTAINMENT
Рет қаралды 6 МЛН
⬅️🤔➡️
00:31
Celine Dept
Рет қаралды 51 МЛН
3 wheeler new bike fitting
00:19
Ruhul Shorts
Рет қаралды 52 МЛН
HTML Crash Course: 5 Lesson Unpacked !  for Beginners
6:38
Uziom Pionowy
16:26
Bartek Elektryk
Рет қаралды 174 М.
Uziom 10 omów to  fikcja która jest powielana latami.
4:52
Piotr Piersa
Рет қаралды 27 М.
Pomiar Uziemienia
7:18
Bartek Elektryk
Рет қаралды 58 М.
UZIOM OTOKOWY - JAK WYKONAĆ + REALIZACJA: PORADNIK INWESTORA
23:21
JacekH07 elektryk
Рет қаралды 25 М.
Podejście uziemienia do rozdzielni. Wyginanie bednarki.
3:50
Łukasz Kwapiszewski ElektroKwapi
Рет қаралды 30 М.
Funny cat woke up early 😂👻🥳
0:38
Ben Meryem
Рет қаралды 4,2 МЛН
Добейти 100000 подписчиков | Тгк- @Rom4ik539
0:28
ToRung short film: 😭i'm not blind😢
0:58
ToRung
Рет қаралды 73 МЛН
NERF WAR HEAVY: Drone Battle!
0:30
MacDannyGun
Рет қаралды 25 МЛН
DO YOU HAVE FRIENDS LIKE THIS?
0:17
dednahype
Рет қаралды 30 МЛН