15 informacji na temat uziomów, przewodów ochronnych oraz układów uziemiających, które musisz znać

  Рет қаралды 41,452

From the electrician's guide

From the electrician's guide

Күн бұрын

Ważne linki:
Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów, selektywności zabezpieczeń? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic oraz oznaczniki i plomby gwarancyjne.
📊 Pliki dla elektryków, konsultacje, oznaczniki i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-...
🛒Sklep allegro z plikami i oznacznikami 👉 allegro.pl/uzy...
Inne social media:
🔵Facebook: / z.poradnika.elektryka
🟡Grupa ZPE: / z.poradnika.elektryka
🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/
⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/...
🟣Instagram: / z.poradnika.elektryka
Wsparcie kanału💰
PAYMEDIA: 👉www.paymedia.p...
PATRONITE: 👉patronite.pl/z...
👉O czym jest ten film❓
Z tego filmu dowiesz jakie są dopuszczalne rodzaje uziomów, jakie materiały oraz o jakich wymiarach można wykorzystać do wykonania uziomu. Jakie są minimalne przekroje przewodów ochronnych oraz ochronno-neutralnych oraz jakie mamy sposoby podziału PEN.
⛔ UWAGA !!! ⛔
⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️
Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych.
Aparaty wykorzystywane w tym filmie:
Spis treści:

Пікірлер: 89
@jankos1380
@jankos1380 Жыл бұрын
Dziękuję, interesujące wiadomości.
@kamilkluczewski3521
@kamilkluczewski3521 Жыл бұрын
Dziękuję 💪💪💪👍 daje przypomnienie materiału z technikum 💪 pozdrawiam 👍😊
@Phaeton85
@Phaeton85 Жыл бұрын
Mnóstwo przydatnych informacji.
@Karaon
@Karaon 6 ай бұрын
punkt 2 niepotrzebnie nagrany, wystarczylaby tabelka a tak w ogole to super kanal :)
@TheAsiSu
@TheAsiSu Жыл бұрын
Dziękuję za film. Pozdrawiam
@Kamil01OFFICIAL
@Kamil01OFFICIAL Жыл бұрын
Dziękuję, duża dawka wiedzy!
@KABELEK69
@KABELEK69 Жыл бұрын
jak zawsze dobra dawka konkretnej wiedzy dla elektrykow...wszak nauki i powtarzania wiedzy nigdy nie za wiele 🙂
@MrZiemwit
@MrZiemwit Жыл бұрын
i o to chodzi to mi sie podoba jak mawial klasyk :) chociac jak zawsze sa pytania - nigdy nie rozroznialem podpojec typu glowna szyna, jakas tam inna szyna gsw gsu, ale to pewnie na kolejne cuda, goscie od paneli czasem nie wbijaja uziemienia i lacza sie w domu bo sam i sie do domu spiesza ;)
@michazajac9017
@michazajac9017 Жыл бұрын
Witam! Jak zwykle sztos😊, może jakiś film o odgromówce? Jakie zalecenia? Osobny uziom do odgromówki? Czy łączyć? Odległości itp?
@Phaeton85
@Phaeton85 Жыл бұрын
Uziom jest zawsze jeden,nie robisz dwóch osobnych,no chyba, że są ze sobą połączone,ale to niepotrzebne koszty.
@Ban_gladesz
@Ban_gladesz Жыл бұрын
​@@Phaeton85skąd bierzesz takie informacje, możesz podać normę?
@iterpretator
@iterpretator 9 ай бұрын
​@@Ban_gladeszma rację;) norma en 62305, która część już nie pamiętam... w każdym razie wykonujac np uziom typu A, czyli pojedyncze szpilki do zwodow nalezy je miedzy sobą połączyć maksymalnie do 1m nad ziemią w celu wyrównania potencjału tych szpilek. Ogólnie dążymy do tego by wszystko mialo ten sam potencjał. Standardem (w de) jest uziom z nierdzewki pod płytą fundamentową z okiem kratki nie większym niż 10mx10m oraz dodatkowy uziom z stali ocynkowanej samej płyty z okiem kratki 20mx20m (robi się tak bo płyty obecnie są zawsze w jakiś sposób izolowane od gruntu) a obydwa te uziomy łączy się ze sobą co 20m po obwodzie ;)
@kamilkm6235
@kamilkm6235 Жыл бұрын
Świetny materiał myślę że klarowny sposób przekazania wiedzy każdemu elektrykowi. Może garść informacji na temat impedancji pętli zwarcia w odbiornikach i generatorach powyżej 63A w normie jest to dość zawiłe
@ukaszbanasiak4787
@ukaszbanasiak4787 5 ай бұрын
Najciekawsze są sposoby podziału PEN.
@mateuszkwiecien4320
@mateuszkwiecien4320 Жыл бұрын
Super wartosciowy materiał!
@Ban_gladesz
@Ban_gladesz Жыл бұрын
Naprawdę fajny filmik, wiedzą z norm/normy przekazana w przystępny sposób. Mam tylko pytanie odnośnie uziomów naturalnych ze zbrojenia - jeżeli beton na fundament jest zalewany w folię, która w pewnym sensie jest izolatorem, to wówczas mamy ograniczoną funkcje odprowadzania ładunku do ziemi. Druga sprawa, to czy przy uziemieniu fundamentowym przy domku jednorodzinnym zasadne jest układanie bednarki przy fundamencie, poza tą która będzie połączeniem fundamentu z GSU?
@EmiNetworks
@EmiNetworks Жыл бұрын
8:48 Ten sposób jest nieprawidłowy i tak nie wolno robić. Zgodnie z zasadą - najpierw chronimy a później zasilamy. Jak już to PEN do szyny PE najpierw a dopiero od niej mostek do szyny N jak w sposobie nr. 1.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Nie stosuję i nie zalecam, ale zgodnie z normą PN-HD 60364-5-54 taka metoda jest dopuszczalna. Skoro jest dopuszczalna to postanowiłem ją przytoczyć. Nie będę kłamał, że nie jest, jak jest 😉
@paulatryda6888
@paulatryda6888 6 ай бұрын
Jak to mój nauczyciel powtarzał jest to przewód PEN a nie NPE. Warto było zaznaczyć w materiale, że ten sposób stwarza potencjalne zagrożenie porażeniowe
@paulatryda6888
@paulatryda6888 6 ай бұрын
Jest różnica dość absurdalne ale może się tak zdarzyć. Pen wchodzi na szynę n, a potem na pe to jeśli ten "mostek" sie(Z tytułu wadliwego wykonania)/zostanie uszkodzony to nie mowimy juz o sieci tn tylko tt @@zino7945
@energiasiedlce
@energiasiedlce Жыл бұрын
Bardo fajny materiał podsumowujący.
@marcinsz8573
@marcinsz8573 Жыл бұрын
Świetny materiał czekam na kolejne
@droneoperator9409
@droneoperator9409 Жыл бұрын
Rewelacyjny materiał
@grzegorzslubowski9206
@grzegorzslubowski9206 28 күн бұрын
Tutaj się zgadza i łapka w górę, a co z łączeniem uziomu odgromowego z uziomem instalacji , czy dozwolone jest łączenie takich uziomów? Ja tego nie robię , ale może to błąd?
@zpe
@zpe 26 күн бұрын
Nie tylko dozwolone, ale wręcz powinno tak być. Jeśli mamy niezależne uziomy, stosunkowo blisko siebie, to podczas wyładowania mają one różny potencjał, co może powodować niekontrolowany przepływ prądu przypadkowym torem. Zasada jest taka, że jeśli my nie zrobimy trasy dla prądu udarowego to on sam sobie znajdzie trasę i niekoniecznie taką jakbyśmy chcieli, czyli np. konstrukcja budynku, ogrodzenie, jakieś inne metalowe elementy. Uziom robi się jeden.
@kondzio2003
@kondzio2003 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał
@sawomiryszkowski6351
@sawomiryszkowski6351 Жыл бұрын
7:48 jedna rzecz jest dla mnie niejasna. Mamy mieszkanie, rury gazowe i centralnego ogrzewania - rura gazowa w kuchence jest polaczona z PEN (połączenie wykonane przez producenta kuchenki) - w mieszkaniach przez PEN i rurę płynie 0,2-1A (pomiar cegami, w zależności od pory dnia/obciążenia w innych mieszkaniach). Jakich połączen nie wolno stosować a co wolno
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Tak jak mówiłem, rury należy objąć połączeniem wyrównawczym, ale rura nie może być takim przewodem sama w sobie. To znaczy, że nie możesz zrobić sobie w instalacji bezklasowej gdzie masz fazę i przewód "zerowy", podłączyć PE w gnieździe do grzejnika. Takie połączenia są niedopuszczalne.
@rreekkddaa
@rreekkddaa Ай бұрын
Czy podział PEN na PE i N ma być przed licznikiem dostawcy czy może być za nim? Mam 1 skrzynkę z licznikiem w mieszkaniu.
@marcinjanik5310
@marcinjanik5310 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Mam pytanie: czy mogę uziom wprowadzić na GSU, żeby później posłużył również hydraulikowi? U mnie uziom posłuży do podziału PEN oraz do ochrony przepięciowej
@prostownikdwupoowkowy2420
@prostownikdwupoowkowy2420 Жыл бұрын
Czy jeżeli nie ma w ogóle uziemienia w budynku, to można się podłączyć do starego, nieużywanego, metalowego wodociągu? Koniec jest wewnątrz budynku, niedaleko rozdzielnicy. Czy lepsze jest takie "uziemienie" na partyzanta, czy lepiej, żeby w ogóle nie było?
@kubabolsa6049
@kubabolsa6049 Жыл бұрын
Mam ciekawy case. Dom na Wyspach Kanaryjskich które są wyspami wulkanicznymi. Szpilka Cu o przekroju 20mm wbita w luźną skałę na 1.5 metra. Jestem ciekaw pomiaru uziemienia za miesiąc…
@wojtekkara8030
@wojtekkara8030 Жыл бұрын
Może nakręcisz poradnik jak naprawić zepsuty przedłużacz bębnowy? Mam taki problem ze nie widać żadnych uszkodzeń a przedłużacze nie łączy.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Czy jest wyposażony w termik? To może być cokolwiek. Po prostu go rozwiń, rozkręć i zobacz. Przyczyn może być wiele.
@norbertrekawek4341
@norbertrekawek4341 Жыл бұрын
Cześć, szacun za materiały. „Uziemienie Pen lub Pe powinno być wykonane jak najbliżej wejścia tych przewodów do budynku” Czy przewód WLZ 4x16 prowadzony pod ziemią pod budynkiem na odcinku 10mb do RG w garażu i tam uziemienie Pen jest poprawne? lub czy bardziej byłoby wskazane wyprowadzenie przewodu z ziemi przy wejściu do budynku i tam wykonanie rozdzielnicy dla podziału pen, uziemienia, i ochrony przepięciowej następnie ponowne wprowadzenie go do ziemi aż do RG?
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Można zrobić tak i tak. Jeśli do RG jest doprowadzony przewód odprowadzający z uziemienia, to nie widzę powodu, żeby robić dodatkową rozdzielnicę na zewnątrz .
@norbertrekawek4341
@norbertrekawek4341 Жыл бұрын
@@zpe Dziękuję.
@rafapaszewski7955
@rafapaszewski7955 Жыл бұрын
Witam. Mam pytanie. Czy w budynku mieszkalnym w którym nie ma uziomu można zastosować ogranicznik przepięć. Jesli tak to jaki? Złącze pomiarowe znajduje się na słupie zakładu energetycznego na mojej posesji. Do razdzielnicy w budynku przychodzi wlz napowietrzny 5x10mm o długości ok 20m. Pozdrawiam.
@aleksanderpytel2805
@aleksanderpytel2805 11 ай бұрын
Zalecam wykonać uziom i zastosować ogranicznik kombinowany typu 1 (tzw. B+C) np. DEHNshield, a w podrozdzielnicach już ogranicznik typu 2. Uziom pionowy lub zespół uziomów pionowych np. otok z dobiciem szpilek w narożnikach.
@iterpretator
@iterpretator 9 ай бұрын
​@@aleksanderpytel2805 kobinowany to typ 1+2 (b+c) nie 1, a od kilku lat najczęściej 1+2+3 ;) pod reszta podpisuje sie dwoma rękami;)
@michamicha2060
@michamicha2060 Жыл бұрын
Mam uwagi co do 2 sposobu podziału PEN nie jest on zgodny ze stwierdzeniem najpierw chronimy pozniej zasilamy... proszę o ustosunkowanie się czy sposób ten jest zgodny z obecnymi normami.
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Ustosunkowanie jest gdzieś w komentarzach. Jest zgodne, a nawet zaczerpnięte bezpośrednio z normy PN-HD 60364-5-54. Zasada "najpierw chronimy, potem zasilamy", jakkolwiek słuszna, to jest tylko powiedzonkiem wśród elektryków, a norma to norma. Nie stosuję oraz nie zalecam tego sposobu, ale skoro w normie takowy się znajduje, to musiałem o nim wspomnieć. Nie wypadało tego zataić 😉
@michamicha2060
@michamicha2060 Жыл бұрын
​@@zpe dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję że nie zrozumiałeś mnie źle pisałem pół żartem pół serio. Ogólnie bardzo ciekawy kanał duża dawka wiedzy! Nawet doświadczony elektryk jest w stanie się czegoś nowego dowiedzieć. Pozdrawiam
@MUTEant44
@MUTEant44 Жыл бұрын
@@zino7945 Dla mnie (nie jestem elektrykiem, tylko się elektryką interesuję) akurat ma znaczenie gdzie w gniazdku jest L a gdzie N bo w jednym z przypadków UPSy drą mordę :D i najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest gniazdo/wtyk Schuko tam gdzie się da...
@kamilkm6235
@kamilkm6235 Жыл бұрын
A podczas pomiarów elektrycznych czy nie powinna być z lewej dla samej wygody robienia pomiarów? Nie utrudniajmy sobie zycia
@simicidoru9525
@simicidoru9525 Жыл бұрын
👍👍👍
@wicio195
@wicio195 Жыл бұрын
👍
@spierdlajify
@spierdlajify Жыл бұрын
oczywiście wykonawcy nie zrobili mi uziomu fundamentowego.. trzeba chyba zainwestować w bednarkę miedziowaną?
@modelarski
@modelarski 10 ай бұрын
Może być bednarka ocynkowana. Może być pręt ocynkowany do uziomów. Ja dałem radę dyżym zwykłym młotem wbić 3m pręta , dołączę do tego jeszcze kilka m bednarki, może wystarczy. Jak uziemienie będzie za małe, to można przedłużyc pręt, wbić drugi pręt, albo przedłużyć bednarkę. Czym więcej żelastwa w gruncie tym lepiej.
@iterpretator
@iterpretator 9 ай бұрын
​@@modelarski zależy czy uziom do odgromu czy tylko dla instalacji elektrycznych i metalowych w domu ;) tak czy siak ocynk dobry jest do betonu (zeby stal nie zaczela rdzewiec przed zalaniem), natomiast do ziemi nierdzewka ale ze stopu V4A a nie np. V2A ;)
@modelarski
@modelarski 9 ай бұрын
@@iterpretator Uziom ma być trwały, i miec niską oporność, co za różnica do czego? Kwestia ceny i trwałości. W betonie nawet pręty z lekkim nalotem rdzy nie korodują dalej, więc nawet ocynk zbędny. Dla wyboru meteriału jeszcze podobno odczyn gleby ma znaczenie.
@iterpretator
@iterpretator 9 ай бұрын
@@modelarski korozja to utlenienie, powoduje to ze bednarka ma gorszy kontakt z betonem przez co nie spelnia swojej roli, jesli zalewasz odrazu to spoko jesli to duzy projekt robi sie problem, mam w niemczech specjalizacje w tym kierunku, moge planowac, robic odbiory I wykonywac instalacje odgromowe w przeciwienstwie do zwyklych elektrykow.
@modelarski
@modelarski 9 ай бұрын
@@iterpretator No to grubo! Fakt to ma sens!
@adajurek
@adajurek Жыл бұрын
Jak się powinno uziemiać rusztowania budowlane
@Unownballs
@Unownballs Жыл бұрын
💪
@bogusawzgola6303
@bogusawzgola6303 Жыл бұрын
Fajne, skumulowana wiedza praktyczna w kilkanaście minut. Czekam na kolejne.
@artuss3846
@artuss3846 Жыл бұрын
Świetny film świetny kanał, mało osób które dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Dziękuję i bezpiecznej pracy życzę.
@krzysztof_antczak
@krzysztof_antczak Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Oby jak najwiecej takich 👍👌
@Atetus94
@Atetus94 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał :) Co w przypadku, gdy energetyka doprowadziła do budynku niby PEN, który ma 6mm^2 oraz 3 fazy przewodem 4-ro żyłowym? Teoretycznie jest to N zamiast PEN? Wiele budynków tak ma, ma zrobiony podział na PE i N, mimo że przekrój jest mniejszy niż te 10mm^2 dla Cu
@krisno8181
@krisno8181 Жыл бұрын
Bardzo fajna forma przekazu. Najważniejsze informacje w jednym miejscu z podaniem norm. Super.
@stoczwarty
@stoczwarty Жыл бұрын
No i dobra robota. Wszystko w jednym miejscu :)
@jarekp5416
@jarekp5416 8 күн бұрын
Witam. Czy jak w ławie jest bednarka służaca tylko do uziemienia instalacji elektrycznej to czy ława może mieć pionową i od góry izolację przeciwwilgociową. Czy kontakt ławy z gruntem od spodu będzie wystarczający?
@mateuszkominek204
@mateuszkominek204 Жыл бұрын
Witam. Świetny filmik jak zawsze😊. Mam pytanie: Jeśli w budynku mam ogranicznik przepieć ale budynek nie posiada instalacji odgromowej, czy uziom musi odpowiadać minimalnym przekrojom tak jak dla uziomow dla ochrony przeciwporażeniowej czy jak dla ochrony odgromowej?
@wojtekbaczynski7856
@wojtekbaczynski7856 4 ай бұрын
Wiedza uziemiła mnie w 100% tak pozytywnie. Pozdrawiam
@kamilmotaa1434
@kamilmotaa1434 5 ай бұрын
A jakie sa prawidlowe wartosci uziomów? I dla jakich celów?
@tomaszrybak5797
@tomaszrybak5797 Жыл бұрын
Ciekawy materiał. Z chęcią obejrzę więcej podobnych. Miłego dnia
@abamslmamt
@abamslmamt Жыл бұрын
Super robota. Można sobie uporządkować wcześniej zdobyte informacje. Jeśli zanjdziesz czas to mam prośbę o zrobienie filmu na temat pomiarów instalacji elektrycznych w praktyce oraz interpretację wyników. Jest tego dosyć mało na YT a jak już się coś znajdzie to ciężko się połapać co autor chciał przekazać. Mierniki HT Italia G3 Macrotest lub Sonel 525
@mixhak6315
@mixhak6315 Жыл бұрын
ten drugi punkt można było troche skrócić np w postaci tabelki. I tak każdy bierze 30x4 :D
@ms6943
@ms6943 Жыл бұрын
Dzięki za informacje 👍
@mikoajmirocha6876
@mikoajmirocha6876 Жыл бұрын
Jak zwykle bomba 👏
@przemasstachu9008
@przemasstachu9008 Жыл бұрын
Szacun 👍
@przemekp0881
@przemekp0881 Жыл бұрын
👌
@informatykainformatyka2860
@informatykainformatyka2860 Жыл бұрын
👍
@adder421
@adder421 7 ай бұрын
czy przy sposobie nr 3 podłączamy jeszcze szyne PE bezpośrenio do GSU?
@zpe
@zpe 7 ай бұрын
Albo PEN albo PE
@makaron2514
@makaron2514 Жыл бұрын
A jeżeli mam lokal gdzie jest doprowadzona sieć TNC (stara kamienica) i chcę zrobić podział i zastosować ogranicznik przepięć to czy ogranicznik zadziała, jeżeli będzie podłączony do Punktu podziału PEN?
@iterpretator
@iterpretator 9 ай бұрын
zgodnie z zaleceniami wszystkich największych producentów (DEHN, PhoenixContact, HAGER, OBO itd.) ogranicznik aby dawał gwarancje zadziałania musi być połączony z instalacją uziemiajaca budynku, (przepiecie może również wyindukować się na.PEN, gdzie ten ogranicznik ma odprowadzić energię przepięcia w takiej sytuacji jesli nie jest podlaczony do uziemienia???)
@makaron2514
@makaron2514 9 ай бұрын
@@iterpretator pytanie czy ogranicznik coś pomoże, bo jeżeli nie to nie ma sensu montować?
@sliwka7311
@sliwka7311 Жыл бұрын
witam mam takie pytanie ponieważ chciałbym podłączyć cilnik elektryczny tak aby się kręcił w dwie strony po naciśnięciu danego przycisku np dusze przycisk czerwony silnik kręci sie w lewo dusze przycisk zielony silnik kręci sie w prawo i teraz pytanie jak to zrobić żeby to miało ręce i nogi mógłby pan nagrać poradnik do tego ?
@Ban_gladesz
@Ban_gladesz Жыл бұрын
Poszukaj na Internecie układu styczniowego dla silnika prawo-lewo. Ale jak nie za bardzo ogarniasz elektrykę, to lepiej się zastanów - prad elektryczny to energia, która może zabić, albo spowodować inne szkody, jeśli się ktoś nie zna i coś źle połączy
@piotrw1877
@piotrw1877 Жыл бұрын
i jeszcze sterowanie jest z dwóch miejsc, jak potrzeba z jednego miejsca to połowe przycisków mniej Ci potrzeba
@movecizetodobryfilm
@movecizetodobryfilm Жыл бұрын
GSU to jest to samo co GSW?
@zpe
@zpe Жыл бұрын
Tak
@mynameis5886
@mynameis5886 7 ай бұрын
3:42 Chyba jest błąd. Jak może wystąpić elektrokorozja jeśli połączymy uziom z fundamentu z uziomem z gruntu a oba są wykonane ze stali ocynkowanej? Według autora tych rewelacji wychodzi na to, że dwa pręty ocynkowane od teraz można jedynie łączyć cybantem ze stali nierdzewnej.
@zpe
@zpe 7 ай бұрын
Tu nie chodzi o połączenie tylko o właściwości tego samego materiału w różnym środowisku. Bednarka ocynkowana w betonie ma inne właściwości elektrochemiczne niż bednarka ocynkowana w gruncie. Powstaje anoda i katoda, występuje różnica potencjałów i zaczyna stale płynąć prąd, który z kolei powoduje korozję materiału w środowisku niekorzystnym czyli w gruncie. Poczytaj sobie o korozji galwanicznej. Można łączyć uziom fundamentowy ze stali czarnej lub ocynkowanej z uziomem w gruncie, ale wykonanym ze stali nierdzewnej lub miedzi. Wtedy nie ma różnicy potencjałów i nie ma korozji.
@mynameis5886
@mynameis5886 7 ай бұрын
@@zpe Bardzo się cieszę, że odpisałeś. Wiem co to jest elektroujemność bo oprócz inżynierii elektrycznej ukończyłem chemię. Fakt, gleba może mieć odczyn zasadowy lub kwasowy, ale po to są powłoki galwaniczne żeby mogły pracować w tych środowiskach jak najdłużej. Popraw mnie jeśli więc się mylę, jeśli mamy zatopiony uziom z ocynku w fundamencie i musimy dołożyć otok, to otok już musi być wykonany z SS lub CU? Zdaję też sobie sprawę że opierasz się tutaj na normach, a nie swoich opiniach dlatego napisałem o "rewelacjach autora" więc nie bierz tego jako wycieczki personalnej do Ciebie.
@zpe
@zpe 7 ай бұрын
Nie biorę do siebie. Spokojnie 😉. Po pierwsze w fundamencie nie daje się bednarki ocynkowanej bo warstwa cynku również ulegnie degradacji z uwagi na połączenie z przeważającym zbrojeniem nieocynkowanym, więc ocynk nie ma sensu, ale to nie ma wpływu na funkcjonowanie uziomu, to tak na marginesie. Co do łączenia to tak, uziom ze stali (czarnej lub ocynkowanej) łączy się w gruncie z nierdzewką lub miedzią. Oczywiście, że opieram się na normach, ale też na badaniach, doświadczeniach i wiedzy takich autorytetów w dziedzinie elektrotechniki jak chociażby dr Edward Musiał czy już nieżyjący dr Andrzej Sowa. Sam nigdy nie sprawdziłem tego, ale nie mam podstaw, żeby podważać zdanie mądrzejszych od siebie i z tego co wiem do tej pory nikt tego nie podważył.
@tomkson9264
@tomkson9264 Жыл бұрын
Świetny materiał👍.
How To Get Married:   #short
00:22
Jin and Hattie
Рет қаралды 20 МЛН
АЗАРТНИК 4 |СЕЗОН 3 Серия
30:50
Inter Production
Рет қаралды 1 МЛН
Uziom Pionowy
16:26
Bartek Elektryk
Рет қаралды 181 М.
Uziemienie. Co się dzieje z prądem kiedy uziemisz instalację.
12:05
4nrgy technologie
Рет қаралды 261 М.
10 trików jak ulepszyć domową instalację elektryczną
14:32
Wojciech Chudzik
Рет қаралды 179 М.
Kurs elektryka cz 1 natężenie przepływające prądu, ochrona przeciwporażeniowa
36:03
ODEKA SIMP Ośrodek Doskonalenia Kadr Bydgoszcz
Рет қаралды 10 М.
How To Get Married:   #short
00:22
Jin and Hattie
Рет қаралды 20 МЛН