No video

Emergency power supply for the house

  Рет қаралды 131,779

smart diy

smart diy

Күн бұрын

In this video, I will show you how you can cheaply build an emergency power supply for the most important circuits in your home. In the amount of 1000$, I was able to put together a system that supports my loads for several hours. From the video you will learn what components I used, what the scheme of the entire solution looks like and what mistakes I made, what I would do differently if I created such a solution again.
Table of Contents:
0:00 | Introduction
0:18 | System components
6:20 | Diagram
14:26 | Test
18:59 | Summary
Elements used:
MPP Solar PS 3KVA inverter
4 AGM 12V 100Ah batteries
DC 100A protection - automatic fuse
Eaton CKN6 AC protection
Network-generator switch Hager SFB225
DC LGY 35mm2 cables

Пікірлер: 341
@marcinrychu9964
@marcinrychu9964 2 жыл бұрын
Kozacka szafa sieciowa. Twierdza nie dom ! Szacun
@tomek8550
@tomek8550 2 жыл бұрын
Szafa jak marzenie.... Gratulacje pięknej siłowni 😀
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
Panie Macieju, dziękuję za przedstawienie swojej koncepcji. Schemat okazał się dla mnie czytelniejszy niż pokazywanie w rozdzielnicy. Jestem obecnie na etapie projektowania połączeń modułów w rozdzielnicy i ten film niesamowicie mi pomógł i zwrócił uwagę na kilka istotnych kwestii. Pozdrawiam!
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Ja nie jestem żadnym panem ;) Fajnie, że film się przydał... teraz kombinuję z czymś dużo większym, aby zasilić awaryjnie cały dom... możesz zobaczyć w najnowszych moich filmach. Przeglądałem też Twoje filmy - szacun ;)
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@smart-diy No właśnie zabieram się za oglądanie tego nowego materiału, natomiast zasilanie awaryjne jednej fazy, myślę że na początku w zupełności mi wystarczy, przynajmniej koncepcyjnie póki co żeby przygotować rozdzielnicę pod taki falownik i akumulatory, ponieważ i tak nie będę kupował teraz tych podzespołów. Koszt na dzień dobry spory, bo jak liczę to trzeba szykować 4500-5000 zł żeby mieć coś takiego jak tutaj prezentujesz na filmie, ale uważam na tą chwilę, że jest to super pomysł na podtrzymanie automatyki i oświetlenia oraz kilka awaryjnie dostępnych gniazd.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie Masz rację.. na etapie budowy są ważniejsze rzeczy, ale dobrze jest mieć świadomość co można dołożyć później i przygotować sobie odpowiednie miejsce w rozdzielnicy i odpowiednio pospinać elektrykę, aby to było możliwe. To co mogę doradzić, to nie idź w żadne akumulatory kwasowe, moje po 2 latach już niestety padają. Nie miałem balancera i widocznie się rozjechały i to je uśmierciło, bo mają obecnie ze 30% pojemności, albo i mnie ;(
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
@@smart-diy co byś polecił zamiast tych akumulatorów?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@ProgramistaNaBudowie cokolwiek litowego. Ja poszedłem w cele lifepo4, ale wczoraj np. zgłosił się do mnie ktoś na fb, co ma fajne pryzmaty litowo jonowe w cenie 500pln/kWh...
@michalklimas8035
@michalklimas8035 3 жыл бұрын
Wow.Myślałem ze Ja zaszalałem z rozdzielnią ale to co ty zbudowałes układ,rozmieszczenie Wielki Szacunek!
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
A dziękuję dziękuję ;) Jeszcze tylko opisy muszę wreszcie zrobić, aby było wiadomo co gdzie jest ;)
@awerskto
@awerskto 2 жыл бұрын
BTW w UK : Odc. 5 - Skrzynki Bezpiecznikowe/Rozdzielnice Elektryczne kzbin.info/www/bejne/q2S1nIGtn9V7bKc
@Kenny88
@Kenny88 3 жыл бұрын
Podobał się filmik :) Mam podobne zdanie, też zaczynałem od AGM, ale praktycznie o nie nie dbałem i szybko wysiadły. Teraz mam li-ion i sprawdzają się rewelacyjnie. U mnie taka instalacja wystarcza praktycznie do zasilania mieszkania w okresie letnim. Mieszkam sam i nie mam dużych poborów. Również świetny pomysł do wykorzystania awaryjnego zasilania. Tak to właśnie bywa, że jak w praktyce się sprawdzi to myślimy o rozbudowie. Pzdr
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Dzięki. Jestem ciekaw jak to będzie pracowało z panelami - w sumie sam pomysł wyszedł przypadkiem, bo rozbudowywałem właśnie on-grida i poprosiłem, aby założyli mi 2 panele więcej i podłączę je do tego falownika. Czekam tylko aż skończą z kablami. Widzę, że fajne filmiki masz.. dodaję do listy do obejrzenia ;)
@Kenny88
@Kenny88 3 жыл бұрын
@@smart-diy Bez MPPT straty będą ciut większe. Jednak teraz dni długie i nie powinno być większego problemu z doładowaniem. A dzięki, u mnie to bardziej hobbystycznie robione. Przy okazji się tym dzielę.
@ukaszroszkowski3489
@ukaszroszkowski3489 3 жыл бұрын
Witam. Mega rozwiązanie. 👍Ja poszedłem na łatwiznę i kupiłem generator spalinowy. Trzeba dziada szarpać 😁 kiedy nie ma fazy z linii co jest minusem ale ogarnia cały dom. Rozruch mojego systemu zabiera 5 min niestety ale jak dla mnie jest to do przeżycia. Pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za życzenia ;) Co do generatora, to ja też długo go rozważałem, ale wygrał UPS. Generatory mają dużo wad, ale mają jedną zaletę, którą trudno przebić - łatwo i tanio można dla nich zgromadzić ogromną ilość energii.. a jak braknie to wyprawa na stację i znowu mamy zasilanie. Temat generatorów pewnie prędzej czy później też poruszę na kanale, bo mam pewien pomysł, który chcę zrealizować.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@Radosław Pierzgalski Dzięki za ciekawy i rzeczowy komentarz. Pozdrawiam! ;)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
​@Radosław Pierzgalski Ja kupowałem części w różnych miejscach - jak chcesz tanio to trzeba po prostu szukać u chińczyków. Rozwiązania gotowe są dość drogie. Generalnie jak Cię temat zainteresował to polecam kanał Leszka: kzbin.info/door/u4Q6TZcwXy-lU7prYkVZhA i generalnie grupę na fb: facebook.com/groups/1270727579936815. Tam będziesz mógł pogadać z innymi ludźmi, którzy zbudowali duże ciekawsze rozwiązania niż to moje ;)
@AndrzejDunowski
@AndrzejDunowski 2 жыл бұрын
Imponujące, podoba mi się. Musze częściej Ciebie oglądać bo to mnie motywuje :) Ja na etapie budowy domu za małą rozdzielnicę zrobiłem i nie mam miejsca na takie zasilanie. Ale też zrobiłem zasilanie awaryjne części IT domu. Mam zasilacz buforowy na 24V z dwoma akumulatorami AGM DeepCycle 33 Ah połączone szeregowo. Do tego podłączone przetwornice na napięcia 48V do switcha PoE (kamery, ESP32 Olimexu), 12V i 5V na switche, RPi z HA, router i inne. Do komputera, rejestratora i kilku innych odbiorników, które chcę chronić przez przepięciami i szybkimi wyłączeniami i włączeniami prądu (u mnie niestety takie się zdarzają) mam UPSy.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Dzięki ;) Ja też nie planowałem od początku takiej instalacji, więc pój rozdzielnicy musiałem przebudować, aby to wszystko uruchomić, ale sprawdza się spoko. Twoja instalacja też wygląda na całkiem przemyślaną. Wiadomo że trzeba wybrać to co faktycznie warte jest podtrzymania, aby rachunek ekonomiczny się zgadzał. Pozdrawiam!
@bodekkowal4825
@bodekkowal4825 2 жыл бұрын
mam zasilanie awaryjne na tym samym falowniku z tym , że zastosowałem akumulatory kwasowe - trakcyjne ( pancerne) 4xSIAP 3PT180 , 6v) - działa mi to już 4 lata i jestem zadowolony
@andrzejwartner305
@andrzejwartner305 11 ай бұрын
Jest Pan w stanie określić ile przez te 4 (teraz już 5) lata godzin system pracował w stanie awaryjnym? Jestem w trakcie projektowania sieci i zastanawiam się na ile w obecnych czasach jest to sztuka dla sztuki, chodzi o wydłużanie czasu podtrzymania zasilania. Wiadomo, tu dochodzi jeszcze kwestia miejsca w jakim dana sieć się znajduje.
@marcinnosek2852
@marcinnosek2852 3 жыл бұрын
Porządnie zrobiony film i wytłumaczony schemat podłączeń. Twoja rozdzielnia AC prezentuje się super! Bardzo fajny pomysł z przełącznikiem Hagera, nie wiedziałam nawet, że taki istnieje. Sam mam bardzo podobną instalacje ale bez wykorzystywania 230V (jedynie awaryjnie jest gniazdko). Inverter z ładowarką MPTT mam podobny EPEVERA ale 1kW. Podłączone 2 panele PV. Ale niestety po niecałym roku z 2 baterii 100Ah typu carbon (miały wytrzymac ok 2tyś cykli) okazało się, że jedna ma znikomą pojemność i na razie zestaw został odłączony. Nie korzystałem z samego inwertera, a jedynie bezpośrednio pobieram prąd z baterii 24V. Już dawno przerobiłem instalację oświetleniową w domu i ogrodzie na 24V LED-ową, rodzielnia IT także korzysta z 24V (np kamery PoE, mojej produkcji DC/DC konwerter z dodatkowym akumulatorkiem i przetwornice na 12V dla routera i switchy). Dodatkowo mam przy bateriach coś w rodzaju małej rodzielni DC z gniazdami 12V i 24V do podłaczania narzędzi np router CNC drukarka 3D oraz szybka ładowarka USB-C ze specjalną pólką do ładowania telefonów itp. Obecnie przymierzam się do lepszych baterii i mniejszego osobnego systemu 12V do zasilania podstawowych urządzeń IT.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo ;) Też kiedyś myślałem o instalacji niskonapięciowej, aby nie robić tylu konwersji, ale skutecznie odstraszyły mnie grubości przewodów, jakie trzeba by zastosować przy większym obciążeniu i co za tym idzie wysokim prądzie. Jak sobie z tym radzisz? Jak wysoki prąd Twoja instalacja uciągnie?
@marcinnosek2852
@marcinnosek2852 3 жыл бұрын
@@smart-diy Diody LED to znikomy prąd, punkty oświetleniowe mają po kilka, max kilkanaście W. Z 4-ch obwodów oświetleniowych na 1.5mm2 przełożyłem z szafy Ac do szafy DC trzy, jeden obwód pozostał na 230V. Część oswietlenia nocnego działa od kilkunastu lat na zwykłej skrętce. Dokładnie całego oświetlenia nie zliczyłem, ale razem z rozdzielnia IT (jakies 60W) zaobserowałem max 230W kiedyś wieczorem. Mam 2-kierunkowy licznik AC podpięty po modbusie do Lan Kontrolera, on także odczytuje inverter PV, mierzy napiecia DC (bezpośrednio) oraz przez czujniki prądy DC. Steruje oświetleniem nocnym, monitoruje temperatury i wiele innych. Odczyty wrzucam na serwer po mqtt do obserwacji pracy w dłuższym okresie (podobnie jak u Ciebie jakaś aplikacja ?). Do obserwacji bieżącej służy Home Assistance odczytujący wszystko z 2 takich Lan Kontrolerów i tablet na ścianie do wyświetlania. Oczywiście HA daje jeszcze wiele innych przydatnych informacji, przed wszytkim pogodę.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
​@@marcinnosek2852 Też używam HA ;) Ta moja apka do zbierania danych z falownika, to Grafana zainstalowana jako plugin do Home Assistanta. Nagrałem o tym filmik, także możesz zobaczyć na moim kanale co i jak. Z tego co piszesz, to wiele rzeczy mam bardzo podobnie rozwiązanych... muszę też pomyśleć, czy gdzieniegdzie nie warto faktycznie zasilić odbiory od razu prądem stałym - zawsze to trochę większa sprawność.
@ukaszkwasniewski249
@ukaszkwasniewski249 2 жыл бұрын
podobał podobał, jestem na etapie uzbrajania rozdzielni z automatyką i też przygotowania takiego zapasowego źródła energii
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Jakbyś miał z czymś problem to pytaj - może będę w stanie coś podpowiedzieć. To co na pewno przemyśl to lepsze aku niż ja mam np. lifepo4.
@ParagonDIY
@ParagonDIY 3 жыл бұрын
Witam polecam magazyn energii z ogniw litowych nawet używanych, miałem akumulatory kwasowe głębokiego rozładowania które ledwo wytrzymały z bólem dwa sezony przy takiej pracy jako bufor w zasilaniu awaryjnym wytrzymają dłużej ale przy takim cyklicznym z fotowoltaika nie wróżę twoim kwasiakom świetlanej przyszłości, LiFePo4 o których wspomniałeś to bardzo dobry pomysł, poza tym na prawdę ładna rozdzielnica podoba mi się jak to masz zrobione, ten rozłącznik 3-stopniowy to jak widzę MTS mam podobnie rozwiązane właśnie na takim MTS-ie ale możne zastosować też ATS ale zajmuje więcej miejsca. Fajnie też że poruszyłeś temat dlaczego nie wolno oddawać prądu do sieci przy zaniku zasilania, nie każdy zdaje sobie sprawę ze transformator na słupie zmniejsza napięcie z dużych wartości do tych 230V, ale działa to też w drugą stronę wiec jak wyślemy 230V do sieci to przed transformatorem będzie 230V ale dla elektryka za transformatorem jest już trochę gorzej :/ Warto wspomnieć jeszcze że taki falownik off-grid (wyspowy) zapewnia stabilne napięcie 230V kiedy w sieci ono skacze od 230V do nawet 250V, polecam tez do zabezpieczenia odbiorów takie urządzonko jak licznik Wifi, można ustawić i natężenie i napięcie na zadanym poziomie przy którym odłączy odbiory, przydatne i nie drogie urządzonko na szynę do rozdzielnicy: - pl.aliexpress.com/item/32905762074.html?spm=2114.13010708.0.0.1b365c0fMbTIop Pozdrawiam Leszek...
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo. Sorry, że tak późno odpisuję na komentarz, ale dopiero teraz zauważyłem, że youtube go zablokował. Ten MTS służy tylko do serwisowania falownika, więc akurat tutaj ATS'a nie potrzebowałem - poza tym jak widzisz mam już dość ciasno w tej rozdzielni ;) Niby duża, a jakoś tak szybko się zapełniła. Co do pomiaru energii to ja stosuję liczniki firmy Eastron z RS485 - pewnie też o tym nagram kiedyś jakiś filmik. Też można je dość tanio na aliexpress kupić, a mają tą zaletę, że jednofazowe mają szerokość jednego modułu. 3 fazowe też nie są wielki, ale za to dość drogie.
@ParagonDIY
@ParagonDIY 3 жыл бұрын
@@smart-diy Spoko, ten z linku kupiłem nie do pomiaru to taka że tak to ujmę dodatkowa opcja chodzi o to ze działa jak programowalne automatyczne zabezpieczenie, które po przekroczeniu zadanego parametru natężenie 5-65A i napięcie chyba do 280V odłącza odbiory, chroni przewodu, falownik i magazyn energii, to jest jego główne przeznaczenie w mojej rozdzielni pozdrawiam Leszek...
@cattledogpl
@cattledogpl 2 жыл бұрын
swietny material, zastanawialem sie wlasnie jak podtrzymac zasilanie w domu w sensowny sposob, bede probowac zlozyc podobny zestaw :)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Dzięki - to co mogę doradzić to weź falownik z MPPT zamiast PWM (jak mój) i lepiej na 48V - niższy prąd = cieńsze przewody ;)
@krzysztofnovac4498
@krzysztofnovac4498 Жыл бұрын
@@smart-diy Jaki falownik byś polecił z MPPT ?
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
@@krzysztofnovac4498 Obecnie najbliżej mi do victrona, ale to inna półka cenowa. Z tych chińskich klonów voltronica to chyba easun jest najbardziej popularny, ale nie wiem jak obecnie z dostępnością, bo czasy są dziwne.
@krzysztofnovac4498
@krzysztofnovac4498 Жыл бұрын
@@smart-diy Którym konkretnie modelem victrona jesteś zainteresowany , bo jest tego trochę
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
@@krzysztofnovac4498 Przejrzyj moje najnowsze filmy to zobaczysz jaki system zbudowałem z wykorzystaniem falowników victrona ;)
@MK-ft3sd
@MK-ft3sd Жыл бұрын
Majstersztyk. Aż się chce na to patrzeć. Powodzenia !
@gunhead80art
@gunhead80art 2 жыл бұрын
Bardzo estetycznie i ze smakiem. Brawo.
@pawehornik2477
@pawehornik2477 Жыл бұрын
Szafa prawie jak u mojego dziadka gdzie cały dom świecił na jednym bezpieczniku automatycznym wkręcanym typu korek 16A i 3 wkładkach ceramicznych topikowych dla obwodu gniazda 3 fazowego typu: "kłódka" ;) I też działało. Pozdrawiam Serdecznie .
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
W mieszkaniu mojej mamy nadal tak mam... że całe mieszkanie na dwóch wkładkach ;)
@jbbstudio7568
@jbbstudio7568 3 жыл бұрын
Wszystkie akumulatory inne niż litowo jonowe czeka uśmiercenie przy fotowoltaice. To juz testowałem AGMy pojechały na złom po 2 latach. Litowe chodzą już 4 lata i nadal mają się dobrze.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Niestety mam podobne przemyślenia - obecnie wybrałbym lifepo4 i pewnie na nie się przesiądę jak te już zakończą żywot.
@aaaaaaaaaa5446
@aaaaaaaaaa5446 3 жыл бұрын
@@smart-diy posiadam 20kWh lifepo4 nawet balansera aktywnego nie podłączyłem, bo nie potrzeba . od maja jestem tylko na off-grid. 3 osobowa rodzina pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Sam budowałeś aku? Jakie cele wykorzystałeś? Nie boisz się, że cele po pewnym czasie się "rozjadą" w naładowaniu i ?
@aaaaaaaaaa5446
@aaaaaaaaaa5446 3 жыл бұрын
@@smart-diy hej. Tak sam budowałem. Cele 120Ah z chin kupione z polskiego lub niemieckiego magazynu. chcę jeszcze dokupić 32 sztuki (+ 12,8kWh) wtedy założę aktywny BMS. Co do rozjazdów to przy takim magazynie i nowych accu są naprawdę na poziomie tysięcznych volta, więc nawet BMS nie miałby za bardzo co robić.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Niezła instalacja - szacun - a jaki falownik wykorzystujesz do tego? Ja sobie analizuję obecnie różne podejścia do chociaż częściowego offgrida... aby sezon letni przeżyć bez energetyki... ale mam spory pobór prądu w domu i sporo on-gridowej fotowoltaiki na dachu, więc najlepiej by było skonstruować bank energii po stronie AC, jakiś ATS i transformator do wysterowania falowników ongridowych (falownikiem można fajnie sterować za pomocą podbijania częstotliwości), ale póki co nie znalazłem niczego, co by miało 3 fazy, wystarczającą moc, możliwość dopięcia swojego aku... i jeszcze było w ludzkiej cenie ;)
@dariuszpopowicz6418
@dariuszpopowicz6418 3 жыл бұрын
Mam podobny układ tylko złożony z dwóch falowników (oddzielnie oświetlenie a drugi - większy na obwody wrażliwe (kotłownia, bramy, biuro). Wszystko sterowane zdalnie telefonem poprzez sterownik sonoff WiFi. Bez prądu z sieci wytrzymuje 5 godzin gniazda i 8 godzin oświetlenie. No i podczas burzy zdalnie przełączam się na pracę akumulatorową żeby w razie przepięć z sieci ochronić wrażliwe urządzenia.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Dzięki za komentarz. Jakie masz akumulatory? Masz dopięte jakieś panele? Jeśli nie to zobacz mój film o podpinaniu paneli.. bo u mnie 2 panele po 340W zrobiły sporą różnicę. Ostatnio po burzach miałem okazję wypróbować... akumulator już klękał.. a jak tylko wyszło słoneczko to dostałem jeszcze kilka godzin działania.
@dariuszpopowicz6418
@dariuszpopowicz6418 3 жыл бұрын
@@smart-diy 65 Ah i 40Ah Ten układ pracuje u mnie już od 6 lat. Akumulatory pierwsze wytrzymały 4 lata. Obecne mają prawie 2 lata. Nie myślałem żeby rozbudowywać bo mam, troszkę inne plany. Jedyne co musiałem zrobić to odłączyć lodówkę. Nowa lodówka bosh ma tak duży pik przy rozruchu że falownik 1200W pracy ciągłej na pracy awaryjnej potrafiła na tyle przeciążyć że wszystko się wyłączało. Ogólnie szkoda prądu na lodówkę bo ta i tak 5 godzin spokojnie wytrzyma bez prądu. Ja nie mam fizycznie furtki i większość urządzeń mam na prąd, więc jak nie ma mnie w domu to nie chce żeby moja Żona miała jakieś problemy "z domem".
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
@@dariuszpopowicz6418 Też mam lodówki bosha i też je odpuściłem, bo jednak dość długo potrafią trzymać chłód. U mnie na obwodzie z lodówkami jest jeszcze piekarnik elekryczny, który potrafi pociągnąć jeszcze więcej niż lodówki, więc odpuściłem póki co ten obwód. A aku też masz agm'y czy coś innego?
@user-oy7uc9wq3v
@user-oy7uc9wq3v Жыл бұрын
Wczoraj odkrylem ten kanal , jest super w końcu ktoś opowiada o tych tematach mając wiedze szkolna i ogromna praktyke.Zazdroszcze wyposazenia tego w części biurowo- warsztatowej.Ja startuje z budowa PV na ścianie budynku .Mam pytanko o roznicowke jaki to typ ,czy to jest typu B .Poprosze o model przelacznika siec agregat ten taki jakby Esowy.
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Dzięki. Ja miałem z tego co pamiętam w tej instalacji przed falownikiem rcbo (ale to było nadmiarowe). W obecnej instalacji mam to zrobione zgodnie z wytycznymi victrona czyli najpierw nadprądowy przed falownikiem, a za falownikiem już rcd -> nadprądowy. Co do sieć agregat to był to hager SFB225 - o ile dobrze pamiętam.
@sneerix
@sneerix 2 жыл бұрын
Macieju, dobra robota. Dwa pytania ode mnie. - jaka jest głośność falownika przy pracy buforowej z grida na obwody chronione? Chodzi mi o glownie o wentylatory, czy to nie jest uciazkiwe? - ile energii pobiera falownik na potrzeby własne przy pracy z sieci i akumulator? Na dziś chciałbym zastosować taki falownik wyłącznie jako ups, najtańszy ups o podobnej mocy, i nie zarzadzalny, jest sporo drozszy
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Dzięki ;) - przy pracy jako UPS jest bezgłośny - dopiero jak przejmuje zasilanie odbiorów to załączają się wentylatory i te są głośne i upierdliwe. - sporo - nie pamiętam dokładnie, bo sam tego nie mierzyłem, ale kojarzę, że koło 60W może brać - jednak to taki ups online, więc musi się synchronizować cały czas. Moim zdaniem taki falownik jest fajniejszy niż ups - masz możliwość pelnej konfiguracji, stosowania różnych aku i ładowania ze słońca, jak jest taka możliwość.
@makitor7673
@makitor7673 3 жыл бұрын
zostaje na dłużej
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Dzięki - już w niedzielę kolejny film ;)
@Roland_Deschains
@Roland_Deschains Жыл бұрын
Świetny materiał, mógłbym spytać odnośnie używania taryfy nocnej a właściwie gdzie mógłbym wpiąć przełącznik czasowy by rozpocząć ładowanie o danej godzinie i zakończyć po taryfie nocnej. Naprawdę bardzo pomocny materiał.
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Zobacz ten film: kzbin.info/www/bejne/e4LYYWtnhJemjsU Opisałem w nim jak się do tego falownika podłączyć przez prosty skrypt w pythonie.. i masz tam możliwość sterowania trybem pracy falownika. Wystarczy wrzucić odpowiednie zmiany do crona i masz harmonogram.
@Roland_Deschains
@Roland_Deschains Жыл бұрын
@@smart-diy dziękuję, profeska film, ale ja niestety nieogarniam połowy tego o czym wspominałeś nawet, ale wielkie dzięki.
@PROinstal
@PROinstal 2 жыл бұрын
nieźle ta skrzynia wyglada
3 жыл бұрын
Bardzo fajny system!
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Dzięki ;)
@bajabongosoffgrid
@bajabongosoffgrid 2 жыл бұрын
super wytłumaczone dzieki
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz ;)
@bajabongosoffgrid
@bajabongosoffgrid 2 жыл бұрын
@@smart-diy ok, pozdrowienia
@marcinm6741
@marcinm6741 2 жыл бұрын
4:30 ja to przełączanie zrobiłem inaczej, zasilanie awaryjne (u mnie z UPS APC1400-troche przerobionego) jest zapinane dopiero w chwili zaniku grid'u. Kiedy jest grid, UPS ładuje tylko aku. i monitoruje stan sieci. Dzięki temu można w każdej chwili odpiąć UPS bez dodatkowych operacji. 99% czasu obwody i tak omijają zasilanie awaryjne. Ale falownik zacny ....
@LegoFan949
@LegoFan949 Жыл бұрын
Automatyczny przełącznik faz?
@Kenny88
@Kenny88 3 жыл бұрын
W czasie urlopu porobię testy ile dadzą moje AGM, a ile Li-ion. Tutaj miła niespodzianka, że taka duża ich pojemność (AGM) mimo wszystko. Praca buforowa swoje robi.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
A jaką masz pojemność tego powerwalla? Zawsze mi się podobały te projekty, ale docelowo chyba pójdę jednak w LiFePO4, bo łatwiejsze w budowie. Co do moich agm'ów to jeszcze mam zamiar sprawdzić realną sprawność tego falownika. Zbadam ile energii wyciągnę z tych akumulatorów przy podobnym obciążeniu przy pomocy obciążenia elektronicznego z pominięciem falownika. Myślę, że taki test może dać sporo ciekawych wniosków.
@Kenny88
@Kenny88 3 жыл бұрын
@@smart-diy Będzie 5kWh. W sumie taka pojemność od wczoraj dopiero. Powoli dokładam i mega pozyty jak to się spisuje. A cenowo może ciut drożej niż AGM. Chociaż na upartego by dało radę zejść do podobnej ceny. Lifepo4 są zdecydowanie bezpieczniejsze. Jednak trochę podrożały.
@Kenny88
@Kenny88 3 жыл бұрын
@@smart-diy Polecam kanał Marcina kzbin.info/www/bejne/fHKkZnZnmpmoosU Sporo przydatnych informacji zawartych w filmach i komentarzach 👍
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
@@Kenny88 A skąd bierzesz ogniwa? Rozkładasz stare baterie z lapków, czy gdzieś hurtowo kupujesz?
@Kenny88
@Kenny88 3 жыл бұрын
@@smart-diy Z laptopów. Kupuje na allegro. Raz tylko kupiłem luzem po 2pln za sztukę. Wszystkie były sprawne, jednak z calych taniej wychodzi mimo, że loteria. Jest z tym sporo zabawy. Trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości. Nie polecam, chociaż ja biedny to ciężko mi inwestować w inne rozwiązania.
@danielgalicki5393
@danielgalicki5393 2 жыл бұрын
Super Wreszcie znalazłem filmik, który długo szukałem. Bardzo dobrze pokazana rozpiska i działanie, dla mnie jako laika bardzo zrozumiałe. Jestem w trakcie budowy domu szkieletowego i szukam takiego rozwiązania, oczywiście falownik mocniejszy oraz większa pojemność akumulatorów jakieś 4*220. Do tego z czasem panele tak aby zasilanie od wiosny do jesieni było kumulowane do akumulatorów i na noc wykorzystywane. Mam tylko mały problem bo nie znam jeszcze zapotrzebowania energii do domu. Wszystko na prąd, ogrzewanie - maty grzewcze na podczerwień, rekuperacja oraz pozostałe urządzenia domowe. Może macie jakieś podpowiedzi jak to ugryźć?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Jak chcesz zasilić z tego cały dom, to masz de facto dwa tematy do policzenia. Moc maksymalna falownika i zapotrzebowanie dobowe na energię. Obydwie te wartości trzeba dobrać zdroworozsądkowo - np. u mnie włączenie wszystkich świateł w domu to 1,6kW mocy ;) Ale prawdopodobieństwo, że tyle świateł włączy się jednocześnie jest równe 0 - realny maxymalny pobór prądu na oświetlenie to jakieś 500W pewnie, z czego 400W to lampy oświetlające garaż jak coś tam majsterkuję. Planowanie zapotrzebowania na energię zacząłbym od urządzeń, które są podłączone do prądu na stałe (lodówki, jakieś routery, serwery itp.) One będą robić największe zużycie nawet jeśli ich moc maksymalna nie jest wielka.
@pawelmalec3508
@pawelmalec3508 2 жыл бұрын
Pełna profeska. SZACUN
@piotrrudieczko5622
@piotrrudieczko5622 Жыл бұрын
Świetna sprawa! Panie Marcinie jak wygląda zabezpieczenie obwodów 'za falownikiem'? Przykładowo - mam instalacje przygotowana w taki sposób, że lodówka, szafa multimedialna, automaty bramowe i generalnie wszystkie odbiorniki, które chce podtrzymać awaryjnie są na oddzielnych obwodach. Na ten moment tradycyjnie zabezpieczone różnicówkami oraz odpowiednimi automatami nadprądowymi. Jak ma wyglądać układ zabezpieczeń w przypadku przepięcia tych obwodów z zasilania z sieci na zasilanie z falownika?
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Tylko nie Panie...! A już na pewno nie Panie Marcinie, bo mam na imię Maciej ;) Co do pytania to ja miałem zabezpieczenia za falownikiem w tej instalacji... obecnie też tak mam w nowym systemie. Dodatkowo miałem przełącznik sieć agregat, aby móc pominąć falownik i puścić zasilanie na obwody bezpośrednio z grida (pomiędzy falownikiem a zabezpieczeniami).
@paweljandobruk1791
@paweljandobruk1791 2 жыл бұрын
na bogato , prosze zrobic schemat rozdzielni swoje j po stronie ac :) dziekuje
@gvader666
@gvader666 2 жыл бұрын
Dwa pytania do Autora: 1. Jaki model szafy używasz? (Widzę Ubiquiti UDM + Switch i trochę innego sprzętu i wszystko się fajnie mieści) 2. Jakie panele fotowoltaiczne kupiłeś?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Hej, Ad. 1 - jakiś podstawowy lanberg, ale nie pamiętam już dokładnie - ta głębsza chyba 45cm. Ad. 2 - różne ;) Jakieś polikryształy 270W, kilka jasolar 345W (chyba) i trochę Longi 445W - te najfajniejsze ;)
@AlvarroLB
@AlvarroLB Жыл бұрын
Świetną robotę robisz na kanale. Co w przypadku jak chcemy zasilić więcej obwodów w ten sposób? Brać falownik o większej mocy czy może dwa o takiej samej i podzielić obwody w domu na dwa osobne upsy? Taniej pewnie będzie 1 mocniejszy, ale że ma to być zasilanie awaryjne, to w wypadku awarii zasilania awaryjnego ma sens posiadać dwa. Jak myślisz?
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Dzięki ;). Co do pytania to wszystko zależy jak masz zrobioną instalację w domu i jakiej mocy masz odbiorniki, które chcesz tak zasilać. Jak masz ładnie odbiorniki rozłożone na dwie oddzielne fazy to chyba lepiej będzie dać dwa falowniki, jak nie ma to dla Ciebie znaczenia to pewnie taniej wyjdzie jeden większy. Generalnie bank energii może być wspólny dla kilku falowników, a przy konfiguracji 3 fazowej nawet musi być wspólny. Zobacz ten filmik jak planowałem instalację 3 fazową na victronach: kzbin.info/www/bejne/iqW3kKhomt6Jlck
@towarzyszbolo3677
@towarzyszbolo3677 2 жыл бұрын
ciekawe, szacun
@grzestym252
@grzestym252 2 жыл бұрын
wlasnie poszukuje podobnego rozwiazania tzn centralnego UPS na wybrane obwody ktory mozna zintegrowac z HomeAssistant (preferuje lokalne zarzadzanie). To wyglada obiecujaco. Ale mam pytanie, w jaki sposob laczy sie ten falownik z ETH (kabel/wifi?) oraz w jaki sposob udalo sie zintegrowac go z HA i miec podglad w Grafanie? Pozdrawiam Grzegorz
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Cześć. Czytam go po rs232 za pomocą konwertera rs232->usb. Nagrałem o tym filmik: kzbin.info/www/bejne/e4LYYWtnhJemjsU Znajdziesz tam też link do biblioteki w pythonie do wysyłania danych na mqtt. Można za jej pomocą też zmieniać ustawienia falownika. Generalnie większość falowników produkcji voltronic da się tą biblioteką czytać z tego co wyczytałem ;)
@andrzejprzymusinski8556
@andrzejprzymusinski8556 2 жыл бұрын
Witam super film.. ale jest jedno zagadnienie ktorego nikt nigdzie nie porusza a mianowicie jak wyglada sprawa formalna przelacznika siec agregat tzn.. jak wyglada zgloszenie do ZE czy wogle trzeba zglosic?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Cześć - nie wiem jak to dokładnie prawnie wygląda, ale moim zdaniem przełącznik sieć-agregat trzeba zgłosić do ZE w momencie, gdy pełni ona faktycznie rolę separacji pomiędzy obwodem zasilania awaryjnego a gridem. U mnie on takiej roli nie pełni - falownik jest w pełni off-gridowy, a to oznacza, że z punktu widzenia sieci niczym on się nie różni od zwykłego ups'a. On nie odda nic w kierunku sieci, a jedynie w kierunku odbiorów. U mnie przełącznik sieć agregat służy tylko do wyboru, czy odbiory będą zasilane z pominięciem falownika, czy będą szły przez falownik.
@aroekologiczny6108
@aroekologiczny6108 Жыл бұрын
Dzień dobry Jestem użytkownikiem invertera ISOLAR-SMH-3KW - chyba ten sam co Pan prezentuje na filmie. Po roku użytkowania inverter zaczął przeładowywać akumulatory do napięcia ponad 30 V - a dokładnie do 30,5V. Posiadam akumulatory AGM i według Producenta napięcie nie powinno być wyższe niż 27,5 V. Nie wiem co robić z tym faktem - obawiam się, że akumulatory za chwilę padną. Używam ustawień UTI lub SOL , prąd ładowania 20A, ustawienia baterii AGM. Przez ok. 1 tydzień użytkowania jest idealnie 13,4V do 13,5V na akumulatorze, a później niespodziewanie taki wystrzał w górę do ponad 15V. Czy ma Pan jakąś podpowiedź co tym zrobić lub do kogo się zwrócić. Producent i sprzedawca w jednym mnie olał bo mam inverter po gwarancji 12 miesięcy.
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Zobacz może ustawienie customowe dla aku i tam ustaw dokładnie napięcia, które chcesz. Ja już tego invertera nie posiadam, ale wydaje mi się, że ktoś już w komentarzach na ten temat pisał, że miał podobny problem.
@plswd
@plswd 2 жыл бұрын
Panie Macieju, czy zabezpieczenie różnocowo nadprądowe przed falownikiem nie powinno być stopniowane? Przy różnicówce AC 30mA przed falownikiem, jak będzie zwarcie na obwodzie oświetlenia to będzie losowa różnicówka wywalała - albo ta przed falownikiem, albo ta na obwodzie oświetlenia. To samo z nadprądowym, wywali albo ten przed falownikiem, albo ten na obwodzie światła... przed falownikiem dałbym różnicówkę selektywną 100mA oraz zabezpieczenie nadprądowe C.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
W sumie słuszna uwaga - dzięki!
@franiu2021
@franiu2021 2 жыл бұрын
Jakim cudem falownik się wyłączył przy wyłączeniu zasilania 230VAC i odbiorów?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie pamiętam dokładnie już filmu, bo dość dawno go nagrywałem, ale ja mu odpiąłem też chyba aku na bezpieczniku DC ;)
@grzegorzkajura5778
@grzegorzkajura5778 Жыл бұрын
Witam Pana. Świetna robota jak dla mnie pełna profeska. Mam pytanie odnośnie tego falownika czy pójdzie na nim pompa wody 1300w z miękkim rozruchem bo potrzebuję do niej zasilania awaryjnego i nie wiem jakiej mocy falownik dobrać. Za wiadomość z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Teoretycznie powinna bo falownik wytrzymuje do 2400W, ale sam tego nie sprawdzałem, więc na 100% Ci nie powiem.... a nie mam już tego falownika, więc sprawdzić też nie mam jak... Najwięcej pociągnąłem z niego koło 1600W, ale obciążeniem były żarówki...
@tomaszbyczek7611
@tomaszbyczek7611 2 жыл бұрын
Świetne rozwiązanie. U siebie jestem w trakcie podobnej instalacji. 18szt paneli 6.12kW przez Sofar mam jako on-grid. Na garażu dodatkowe 10szt paneli (to w trakcie właśnie) które zasilą falownik off-grid ładujący aka i służący jako zasilanie świateł, bramy, kamer, alarmu a nadmiarem energii dogrzewać będzie CWU prostą grzałką. Przed zakupem falownika zastanawiam się czy 1) iść w hybrydowy falownik z wejściem DC na panele, aka + AC czy 2) rozdzielić funkcję ładowania akumulatorów na osobne urządzenie i osobny prostszy falownik jako zasilanie awaryjne czyli z ako do AC. Jak to się ma elektrycznie do siebie ? Myśli Pan, że uda się to powiązać ? Czy elektronika określająca stopień naładowania nie zgłupieje ?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Witam, falownik offgridowy, taki jak ten u mnie na filmie jest o tyle wygodny, że ma wszystko w jednej zwartej obudowie. Ładowarkę AC, Ładowarkę DC i sam falownik do generowania 230 z aku. Natomiast z elektrycznego punktu widzenia moim zdaniem nie ma to większego znaczenia, czy będzie to jedno urządzenie, czy rozdzielisz na kilka osobnych. Co więcej do jednego zestawu aku da się podłączyć kilka ładowarek i kilka odbiorów jednocześnie - pod warunkiem oczywiście, że ładowarki będa miały odpowiednią charakterystykę ładowania do posiadanych akumulatorów. Podsumowując - ja bym raczej radził coś zintegrowanego, jest po prostu wygodniejsze - jedynie zwróć uwagę, aby miał MPPT, a nie PWM, tak jak ten mój, jak podłączasz trochę więcej paneli.
@tomaszbyczek7611
@tomaszbyczek7611 2 жыл бұрын
@@smart-diy Generalnie chodziło mi o zabezpieczenie się na wypadek awarii falownika. Pompa ciepła to u mnie monoblok i mam bypass z pompką by w razie zaniku prądu i minusowej temperatury przelewać ciepłą wodę z bufora przez monoblok by nie zamarzł. Podłączona do zwykłego UPSa - starcza na około 11-12 godzin. Chciałem z tego zrezygnować i wpiąć się w "ogólną" sieć awaryjnego zasilania - z falownika. Wyobraźnia podpowiada - że wówczas awaria falownika to brak zasilania, ale znajdę sposób - zastosuję osobny malutki falownik tylko i wyłącznie do zasilania tej pompki, będzie korzystał z akumulatorów wspólnych dla całego backupu zasilania.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@tomaszbyczek7611 To musi ci braknąć prądu i jednocześnie walnąć falownik - kwestia oszacowania ryzyka i jego akceptacji lub nie ;)
@kamillop.7842
@kamillop.7842 Жыл бұрын
Bardzo ładna instalacja. Czy badałeś czy ten automat po stronie DC aku będzie wstanie zgasić łuk przy takim połączeniu akumulatorów ? Sam zastanawiałem się nad tym rozwiązaniem ale ostatecznie kupiłem bezpiecznik nadprądowy 125A z magnesami i komorą gaszeniową TOMZN(niestety nie mam charakterystyki czasowo prądowej). Kupiłem dwa jeden przeznaczę na rozebranie i sprawdzenie jakości wykonania. Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Dzięki. Z tego co teraz wiem, to ten automat jest do dupy, więc raczej nie polecam. Nie testowałem go w jakiś ekstremalnych warunkach,, ale jest trochę info na youtube, że to nie działa jak należy.
@michalkowalczyk7432
@michalkowalczyk7432 2 жыл бұрын
Dziękuję!!
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie ma za co - jeśli chcesz się wzorować na tym projekcie i chcesz wykorzystać akumulatory kwasowe to koniecznie pamiętaj o balanserze - ja go nie miałem i nie mam już tych akumulatorów ;/
@michalkowalczyk7432
@michalkowalczyk7432 2 жыл бұрын
@@smart-diy Dokładnie tak, natomiast ja, przy braku fotowoltaiki i wiatraka, zamierzam połączyć instalację z agregatem prądotwórczym i w ten sposób ładować akumulatory.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@michalkowalczyk7432 Ale to rozumiem w sytuacji awaryjnej tak? Bo tak to chyba średnio wygodne i ekonomicznie uzasadnione?
@PaweUrban
@PaweUrban 3 жыл бұрын
A co masz w górnym rzędzie rozdzielni? Te elementy z wyświetlaczami.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Jeśli pytasz o te szerokie szare, to są to moje sterowniki do automatyki domowej. Każdy ma z tego co pamiętam 20 przekaźników i 44 inputy plus 8 wejść analogowych. To mój mały projekcik - kiedyś się nim podzielę, ale najpierw muszę go trochę poprawić, bo nie wszystko zrobiłem poprawnie ;)
@tomaszbyczek7611
@tomaszbyczek7611 2 жыл бұрын
@@smart-diy Czekamy czekamy...kibicujemy :)
@stefanroginski2392
@stefanroginski2392 6 ай бұрын
Witam. Chciałem zapytać o ten falownik. Konkretnie chodzi mi o napięcie . Czy jeśli sieć dostarcza powiedzmy 245v to na wyjściu z falownika jest 230 V czy jednak 245v . Chciałbym zastosować ten falownik jako stabilizator napięcia. Mam UPS on-line i przy wysokim napięciu z sieci wywala alarm.
@smart-diy
@smart-diy 6 ай бұрын
Nie pamiętam już dokładnie, ale nagrałem na ten temat filmik kiedyś: kzbin.info/www/bejne/g4OmiZeAjad-nc0
@cholokla
@cholokla 2 жыл бұрын
Cześć, widzę, że masz dużo liczników energii Eastron. Czy może powiedzieć jak się sprawują i czy je polecasz? Szukam czegoś 1F i 3F dla siebie. Na jakie obwody zastosowałeś liczniki?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Cześć. Generalnie jestem zadowolony chociaż dwa mi się zepsuły i oczywiście te 3 fazowe, które są bardzo drogie - ale to była chyba jakaś wadliwa seria, bo dwa zamówiłem jednocześnie i dwa padły. Chińczycy oczywiście mnie olali, bo to było po jakimś czasie. Wymieniłem na nowe i śmigają. Usterka polegała na tym, że przestał zapamiętywać zużycie energii... liczył, liczył i nagle reset do wcześniej zapisanej wartości i tak wiele razy dziennie. Reszta parametrów działała poprawnie - jeden mam do tej pory i testuje sobie na nim integracje z boneIO itp. Podsumowując - to chyba jedne z fajniejszych liczników na rynku, szczególnie pod względem zajmowanego miejsca w rozdzielnicy.
@mariusz76543
@mariusz76543 2 жыл бұрын
Świetnie rozwiązane, chciałbym coś podobnego zrobić, mam jednak pytanie o przewód ochronny, przełącznik sięć agregat jest 2 polowy, czyli przełącza przewód fazowy i neutralny, a jak Pan rozwiązał sprawe przewodu ochronnego ? czy przetwornica od strony gridu (zasilania) jak i zabezpieczane obwody są spięte do wspolnej szyny ochronnej ? kupiłem volt pro 2500W i wg. dokumentacji żaden przewód z "wejścia" (czyli L, N i PE) nie może łączyć się z wyjściem przetwornicy
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Z tego co pamiętam przewód ochronny jest w falowniku zwarty pomiędzy wejściem i wyjściem... ale mogę się mylić - dawno już tam nie zaglądałem, bo wszystko chodzi jak należy ;)
@Iwann69
@Iwann69 2 жыл бұрын
Podpowiesz ten wyłącznik kombinowany z roznicowka pod co dokładniej masz podpięte? To jest AC IN czy AC OUT z inwertera?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
AC-IN - on był trochę nadmiarowy, bo i tak miałem różnicówki za falownikiem, także on zabezpieczał tylko falownik przed upływem prądu. W nowym projekcie dałem zwykłego esa.
@malykm07
@malykm07 2 жыл бұрын
Filmik super a miał bym pytanie mógł by pan napisać co by pan kupił teraz dokładne nazwy bo się nie znam na tym.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Dzięki. Wszystkie elementy systemu masz wypisane w opisie pod filmem - na samym dole. Przejrzyj też pozostałe filmy z playlisty o zasilaniu awaryjnym, bo tam znajdziesz znacznie więcej informacji. Prześwietliłem ten sprzęt na tyle ile potrafiłem ;)
@andyhey4576
@andyhey4576 2 жыл бұрын
Wszystko super, z mojej strony zastanawiam sie czy wziasc falownik z mozliwoscia wpiecia generatora proadu.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Taki falownik jak w tym filmiku też potrafi wysterować generator. Ma złącze no/nc, które można do tego wykorzystać, przy czym wtedy musisz zapewnić jakiegoś ATS'a, który Ci odepnie grid'a jak wystartuje generator, aby nie pompować prądu w stronę sieci, bo tego nie można robić.
@abartos
@abartos 2 жыл бұрын
@@smart-diy Czy te falowniki mają możliwość ustawiania parametrów ładowania z sieci/generatora spalinowego? Chodzi mi o sytuację, że dajmy na to używam go jako UPSa na pewne obwody w domu, brakuje zasilania z sieci i powoli kończy się energia w akumulatorach. W takiej sytuacji chciałbym podpiąć agregat prądotwórczy, ale z racji jego ograniczonej mocy to chciałbym właśnie ustawić maksymalną wartość mocy jaka będzie używana przez falownik do dalszego podtrzymywania obwodu i ewentualnego doładowania akumulatorów.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@abartos Z tego co pamiętam można ustawić prąd ładowania dla ładowarki sieciowej (ale tam chyba są ze dwa ustawienia 20A i 30A lub coś podobnego). Falownik ma przekaźnik do wysterowania odpaleniem agregatu właśnie w momencie dojścia do progu rozładowania baterii. Generalnie sporo można ustawić też za pomocą interfejsu rs232, także te rzeczy można przestawiać dynamicznie - zobacz mój filmik o podłączeniu grafany do falownika - tam jest link do skryptu, za pomocą którego możesz konfigurować zdalnie falownik w czasie rzeczywistym.
@MobilMis
@MobilMis 2 жыл бұрын
Dzięki za filmik ... Jaki inverter byś teraz kupił z MPPT ? Możesz coś zaproponować ?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
To zależy jakie masz wymagania, ale generalnie wszystkie te falowniki produkuje finalnie jedna firma: Voltronic. Także takie marki jak mppsolar, easun itp. to w gruncie rzeczy to samo. Wybierz taki, który jest tani i pasuje Ci mocą ;)
@konradm5667
@konradm5667 Жыл бұрын
Czy te inwertery w momencie przeciążenia potrafią dać na wyjście prąd z sieci ? Tzn. jeśli zapotrzebowanie (np. 3kw) przewyższa te 2,4kw mocy inwertera, to czy jest on w stanie te 0,6kw "dać" z sieci pge ?
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Z tego co pamiętam, to on potrafi działać w trybie bypass i wtedy omija układ inwertera i może podać z grida więcej niż te 3kW... ale nie wydaje mi się, aby mogło to działać w trybie wspomagającym. VIctrony mają tego typu funkcjonalność - nazywa się to power assist, ale polega na tym, że jak masz np. słabe źródło zasilania (na przykład w porcie), to victron potrafi wspomagać to źródło z baterii... czyli bierzesz np. 10A z nabrzeża i drugie 10 z baterii.
@Wolfenstaine
@Wolfenstaine 2 жыл бұрын
Panie Macieju, proszę o podpowiedz na pytanie niestety nie znalazłem jej w sieci: "posiadam falownik Froniusa 6kW z 7,5kWp na dachu. Czy ten PS-3k ma pan podłączony pod istniejącą już instalację na stronę DC, czy posiada on zasilanie w postaci osobnych paneli?. Chciałbym zrobić off grid po zaniku sieci ale z wykorzystaniem istniejących paneli nie jestem pewny czy ma to prawo zadziałać, co Pan o tym sądzi?. Z góry dziękuję za podpowiedz. (oczywiście rozumiem że ten ma niski prąd wejściowy DC ale sa takie z 300VDC)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Niestety nie da się tego tak prosto zrobić, aby wykorzystać panele od on-grida. No może można by było je ręcznie przepinać pomiędzy falownikami, ale to niezbyt wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Ja u siebie mam do tego ps-3k podłączone po prostu dwa panele, które go trochę wspomagają. W momencie zaniku zasilania cały on-grid, którego mam sporo znika i nie mogę z niego korzystać. Miałem plan, aby jeden z falowników on-gridowych wymienić na hybrydę i przepiąć około 5kwp na taki falownik, ale szczerze mówiąc nie znalazłem żadnego sensownego falownika, który pracowałbym z akumulatorami max 48v i miał 3 fazy, a na takich parametrach mi zależało. Można też do tematu podejść inaczej i zamiast falownika hybrydowego zastosować falowniki od victron - np. multiplus lub quatro, ale to już się robi dość droga zabawa. Podsumowując: najtaniej na ten moment te funkcje po prostu rozdzielić i dla zasilania awaryjnego wydzielić kawałek instalacji pv. Najlepiej z kolei - zbudować instalację hybrydową, ale wtedy już tanio nie jest.
@makowka42
@makowka42 Жыл бұрын
Dzień dobry mam pytanie jak ma Pan podpięty obwód oświetlenia pod ten falownik. Czy on jest wpięty pod gniazdo ups wychodzące z tego falownika no i wtedy w razie zaniku prądu bierze energię z akumulatorów. Chyba że jest jeszcze jakiś element instalacji który odłącza zasilanie z ups falownika kiedy znowu popłynie prąd z sieci. Dziękuję
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Obwód podtrzymywany przez falownik jest podpięty na ac-out tego falownika. W momencie zaniku zasilania to co jest tam podpięte jest dalej zasilane. W momencie gdy prąd wróci obwody zasilane są znowu z grida w trybie bypass i jednocześnie mogą być ładowane z sieci akumulatory. Mogą też być ładowane z paneli pv.
@makowka42
@makowka42 Жыл бұрын
@@smart-diy Wielkie dzięki za informację, tak właśnie myślałem że masz zrobione ale chciałem mieć pewność.Pozrawiam
@krzysztofgrzelewski9149
@krzysztofgrzelewski9149 Жыл бұрын
Świetny filmik. Mam pytanie. Jakiego programu używa pan do diagnostyki tego systemu ? mam w tej chwili system z Inwerterem Easun 3,5 kW z Wi-Fi i aplikacją SmartESS. Dział to jednak z dość dużym opóźnieniem i połączenie jest niestabilne (falownik z panelami jest w garażu oddalonym od domu ok. 20 m) Wolałbym mieć to na komputerze. Jeśli to możliwe to proszę o pomoc w tej kwestii.
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Dzięki. W tym filmie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania: kzbin.info/www/bejne/e4LYYWtnhJemjsU
@krzysztofgrzelewski9149
@krzysztofgrzelewski9149 Жыл бұрын
@@smart-diy Dzięki za szybką odpowiedź. Obejrzałem sugerowanego linka i przyznam, że dopiero od 28 min. zacząłem łapać o czym pan opowiada. Tak właśnie chciałbym, aby wyglądał mój panel do kontroli mojej mikroinstalacji. Jednak dla zwykłego użytkownika komputera pańska wiedza informatyczna jest przytłaczająca. Większości sformułowań w języku informatycznym nie zrozumiałem. Mam jednak nadzieję, że po wielokrotnym obejrzeniu filmiku coś z przekazanej przez pana wiedzy uda mi się wykorzystać. Jeszcze raz dziękuję. podziwiam i liczę w przyszłości na jakiś filmik w tym temacie, dostosowany do wiedzy przeciętnego użytkownika komputera.
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
@@krzysztofgrzelewski9149 Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się łatwe... tu trzeba po prostu trochę nad tym posiedzieć i poznać same narzędzia. Jest na ten temat sporo fajnych kanałów na yt...
@12rb9
@12rb9 Жыл бұрын
Jak karmisz Grafanę? Masz gotowy moduł czy to twoje autorskie rozwiązanie?
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Tu znajdziesz odpowiedź: kzbin.info/www/bejne/e4LYYWtnhJemjsU
@7711adam
@7711adam 2 жыл бұрын
Wie ktoś może czy agregat prądotwórczy z zabezpieczeniem różnicowym można podłączyć do sieci domowej czterożyłowej czy jest to nie możliwe?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Niestety nie znam się na agregatach - w życiu żadnego nie miałem, to nie pomoge ;(
@kB-jl9ks
@kB-jl9ks 2 жыл бұрын
A ja mam pytanie czy tego typu inwertery off grid mogą być stosowane przy uziemionych panelach/konstrukcji?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Falownik jest normalnie podpięty do przewodu ochronnego i moje panele, a właściwie konstrukcja też jest uziemiona (bo te panele wiszą razem z innymi od on-grida na jednym profilu). Także z mojej perspektywy nie widzę przeciwwskazań, chyba, że czegoś nie widzę - nie jestem specem od uziemienia ;)
@kB-jl9ks
@kB-jl9ks 2 жыл бұрын
@@smart-diy Dziękuję za odpowiedź, też mam on grida i wolne kilka paneli na tym samym stelażu dlatego chcę wstawić off grida, a gdzieś w instrukcji inwerterów znalazłem informację że nie są one separowane galwanicznie i nie wolno uziemiać modułów pv.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@kB-jl9ks A to widzisz... może żyłem w nieświadomości - dzięki za info... zbadam temat.
@andree2000
@andree2000 2 жыл бұрын
W schemacie wspomniales o agregacie. Jakiego modelu używasz? Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Wspominałem o przełączniku sieć-agregat - używam go do rozłączania obwodu, jak chcę serwisować falownik (aby obwody wyjściowe spiąć bezpośrednio z gridem - pomijając falownik). Samego agregatu nie posiadam - może kiedyś dorzucę jako backup, ale na ten moment nie mam, więc nie doradzę.
@roberto64636463
@roberto64636463 2 жыл бұрын
No szacun. A jakieś oszczędności z tej instalacji ? Coś obliczałes?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Ta instalacja nie jest dla generowania oszczędności, a dla zasilania na wypadek awarii prądu. Także tutaj zysków raczej nie ma co szukać - ewentualnie spokojniejszy sen ;)
@dariuszwojdak6498
@dariuszwojdak6498 2 жыл бұрын
Wszystko Ok tylko kolego na jak długo to wszystko wystarcza a po za tym jakie są koszty takiej instytucji???
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Kosztów już dokładnie nie pamiętam, ale coś w okolicach 3000pln, później jeszcze dołożyłem do tego 2 panele PV co podniosło jeszcze koszty, ale zwiększyło trochę czas podtrzymania. Obejrzyj pozostałe filmiki z playlisty, bo tam jest trochę więcej info i testy. System daje radę podtrzymać te kluczowe dla mnie obwody przez kilkanaście godzin - w zależności od tego jak używam światła w domu. W praktyce wszystkie awarie, które ostatnio były, dał radę przetrzymać do końca. W lato jest dużo łatwiej, bo jak przyświeci słońce, to długość podtrzymania może urosnąć nawet do kliku dni. Teraz pewnie zrobiłbym to już trochę inaczej, na innych aku itp. ale na ten moment daje jeszcze radę. Jak na wiosce jest ciemno, to my dalej mamy światło i internet ;)
@klakierklakier59
@klakierklakier59 2 жыл бұрын
A oglądałeś film? Maciej to wszystko tam wyłożył...
@pawegraczyk1160
@pawegraczyk1160 2 жыл бұрын
Czy ma Pan moze schemat podlaczenia siec agregat. Interesuje mnie podlaczenia fazy i zero z dwoch roznych sieci. Mam dwa źródła pradu w skrzynce i chcialbym polaczyc to by dzialalo raz z baterii raz z sieci. Jak to ugryźć. Prosze o pomoc
@pawegraczyk1160
@pawegraczyk1160 2 жыл бұрын
Czy polaczenie zoltego z falownika do istniejacej sieci jest dozwolone. W komentarzach dopatrzylem sie ze ludzie pytaja o zero. Czy przelacznik agregat siec rozlacza i faze i zero. Czy moze zero z falownika mozna podpiac pod zero domowe z sieci.
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Taki przełącznik przełącza zarówno fazę, jak i zero. Ja mam to podłączone tak: Na wyjściu przełącznika są podłączone odbiory. Na wejściu 1 jest podłączony grid, na wyjściu dwa jest podłączone wyjście z falownika. Sam falownik jest podłączony swoim wejściem do grida przed tym przełącznikiem. W ten sposób mogę de facto pominąć zupełnie falownik i go np. przeserwisować.
@chirov1000
@chirov1000 2 жыл бұрын
Mam pytanie jaki jest pobór prądu przez ten falownik chodzi mi o różnice pomiędzy mocą dostarczaną do inwertera z sieci a mocą oddawaną po stronie odbiorów ( oczywiście w sytuacji braku zasilania po stronie PV ) Mam podobny falownik i przy obciążeniu ok 70 W pobiera z sieci 120 W ( nie ładuje w tym czasie baterii ) i ta różnica mnie trochę przeraża nie wiem czy to normalne aby sam konsumował 50 W mocy ?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie mierzyłem tego osobiście, ale do takich danych też dotarłem. No cóż - to jednak ups online, więc musi cały czas synchronizować się do sieci, nawet jeśli nie ładuje nic. Falownik musi chodzić. Zużycie jest jednak duże, ale to jeszcze nic w porównaniu z modelem 10kw 3F - tam zużycie w idle jest 220W z tego co czytałem ;(
@taskhunters5245
@taskhunters5245 2 жыл бұрын
Witam. Czy moglbys opisac jak sa wyselekcjonowane i wizucznie zasilane z falownika. Ja to rozumie ze po zaniku pradu przelacznik sieć agregat przelacza sie automatycznie na agregat i... i potem jak sa podlaczone obwody??
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Już odpowiedziałem w drugim wątku ;)
@kinal91
@kinal91 2 жыл бұрын
W jaki sposób przechwytujesz dane z falownika? Port rs232 i co dalej? Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Konwerter rs232-usb podłączony do komputerka typu rpi i dalej skrypt pythonowy, który czyta dane. Tu masz więcej info: kzbin.info/www/bejne/e4LYYWtnhJemjsU
@adventurebonsai9221
@adventurebonsai9221 Жыл бұрын
Jakim sposobem zmieścił się Pan w takiej kwocie, czy może pominął pan jedno ,, Zero,,?
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Nie sądzę abym pominął jedno zero - raczej weź pod uwagę kiedy montowałem ten system. Ceny były trochę inne wtedy ;(
@adventurebonsai9221
@adventurebonsai9221 Жыл бұрын
@@smart-diy No to chyba ja pominąłem cyferki w datach publikacji :D. Dziękuję i pozdrawiam
@tptttppp
@tptttppp 2 жыл бұрын
Hej, podziw i szacun za pracę i dzielnie się wiedzą. Pamiętasz może nazwę modelu obsługującego lifepo4 ?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Hej... dzięki. Z tego co wiem każdy powinien współpracować, bo można sobie ustawić custom battery i określić samemu jakie będą napięcia top i bottom. Poza napięciami charakterystyka ładowania lifepo4 jest taka sama.. cc->cv.
@tptttppp
@tptttppp 2 жыл бұрын
@@smart-diy no to zamawiam i biorę się za robotę!!
@witoldgrul4369
@witoldgrul4369 2 жыл бұрын
Witam morze byś doradził do pieca gazowego żeby jakiś ups na kilka godzin wyrazie braku prondu
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że już na podobne pytanie odpowiedziałem, ale może mi się tylko wydaje. W każdym razie ja bym zaczął od zbadania ile ten piec bierze prądu, następnie przemyślał ile czasu potrzebuję to podtrzymać. Czyli jeżeli piec bierze powiedzmy 50w (strzelam) i potrzebujesz go podtrzymać powiedzmy 10h to wychodzi 500Wh - takiej baterii potrzebujesz. Do pieca raczej nie potrzebujesz ups'a online - wystarczy line-interactive, który powiinen być sporo tańszy.
@007gl
@007gl 2 жыл бұрын
Mam pytanie bo jakiś nie wyłapałem ile trwał test ptxy tym obciążeniu (jaki czas) dziękuję
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie pamiętam już dokładnie, bo dawno ten test robiłem, ale standardowo taki zestaw wytrzymuje kilkanaście godzin - jak słońce wyjdzie i zacznie działać ładowarka solarna to i dwa dni potrafi podziałać ;)
@wojciechk9730
@wojciechk9730 Жыл бұрын
Imponujące - aktualnie szukam takiego rozwiązania u siebie w domu - niestety mam falownik zwykły solaredge 12 i 10kw na dachu - potrzebuje prostego systemu który będzie się lądował z paneli i dawał zasilanie z baterii na wybrane strefy jak nie ma zasilania z sieci - czy może mi Pan z tym pomoc ? Proszę o kontakt
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Hej, Łap mnie najlepiej na fb... postaram się pomóc, o ile będę potrafił ;) Pozdrawiam!
@kubaroj2041
@kubaroj2041 2 жыл бұрын
Fajny układ a jak jest zrealizowane wysyłanie danych do archiwum jakieś info można pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Dzięki. Ja używam Grafany w połączeniu z InfluxDB - w tym filmie wszystko pokazałem jak to jest zrobione: kzbin.info/www/bejne/e4LYYWtnhJemjsU
@krzysztofkakolewski1025
@krzysztofkakolewski1025 2 жыл бұрын
witam,Panie Macieju czy przy podłączaniu przełącznika sieć -agregat przewód N inwertera i sieci może być połączony ponieważ posiadam przełącznik 1P tylko na fazy ,pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
A w którym miejscu chcesz wpiąć ten przełącznik? Tak jak u mnie, aby pełnił rolę przełącznika serwisowego? Generalnie ludzie łączą N z wejścia z wyjściem falownika - nawet było o tym w komentarzach pod tym filmem, więc chyba nie powinno być problemów.
@krzysztofkakolewski1025
@krzysztofkakolewski1025 2 жыл бұрын
@@smart-diy dzięki za pomoc nie doczytałem wszystkiego,ale też będę mostkował N tak jak kolega to robił zobaczymy,pozdrawiam
@arekkus8
@arekkus8 2 жыл бұрын
Witaj, w instrukcji każdego offgrida jest napisane żeby nie zabezpieczac odbiorow roznicowka. U ciebie są. Prosze o wyniki z pomiar napięcia z przetwornicy l i n względem PE. U mnie jest po 115 v- czyli różnica jest 230 , ale wydaje mi się że roznicowka powinna wybijać.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Hmmm ciekawe z tą różnicówką. Nie wychwyciłem takiego wpisu w instrukcji tego mojego falownika. Nie do końca rozumiem dlaczego zabezpieczenie odbiorów miałoby mieć negatywny wpływ? Przecież rcd ma zabezpieczyć przed upływem prądu np. na obudowę i porażeniem - czyli mierzy sumy prądów wchodzących i wychodzących - co jest źródłem tego prądu z punktu widzenia rcd chyba nie ma znaczenia? Sprawdzałem napięcia względem PE - jest to na tym filmiku: kzbin.info/www/bejne/qKixf3aQgbN-aM0 i jest to 115V tak jak piszesz.
@arekkus8
@arekkus8 2 жыл бұрын
@@smart-diy ok. Wszystko się zgadza. Tylko na zacisku neutralnym gdy dom masz zasilany z offgrita masz potencjał 115v. Probówka będzie lżej świecić. Różnica jest 230. Pytanie: czy nie powinieneś uziemić jednego końca z wyjścia falownika ? Popatrz na zapłon pieca gazowego. Musi mieć jeden potencjał jak najblizej ziemi - nie wiem dlaczego ale tak jest.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@arekkus8 Ktoś wcześniej w komentarzu podpowiadał, żeby zmostkować N pomiędzy wejściem, a wyjściem falownika - ja przyznam szczerze, że tematu od tamtego czasu nie ruszałem, bo innymi rzeczami się zajmowałem. U mnie na tych zabezpieczonych obwodach działa obecnie tylko światło i szafa sieciowa i nie ma z nią problemów. Różnicówki też testowałem i działają poprawnie.... także zostawiłem temat do czasu zakupu nowego falownika i rozbudowy instalacji ;)
@iwonaolszok9042
@iwonaolszok9042 2 жыл бұрын
Czekam, może zaskoczę intelektualnie
@marekchomiak2102
@marekchomiak2102 Жыл бұрын
Maciej.. zdradzisz sposób komunikacji tego falownika z komputerem? dostałem kabel, 0 sterowników, instrukcji i pomysłów.
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Ja czytałem ten falownik przy użyciu skryptu w pythonie i przesyłałem te dane do grafany. Tutaj masz więcej info: kzbin.info/www/bejne/e4LYYWtnhJemjsU
@marekchomiak2102
@marekchomiak2102 Жыл бұрын
@@smart-diy tak. Doczytałem. To Linux. Niestety mi nie dostępny.
@MadMikeHoare
@MadMikeHoare Жыл бұрын
Witam, będę wkrótce montował inwerter off grid 5,5kW EasySun. Ma on w specyfikacji, ze może pracować w temp. min. 0 st.C. Znalazłem mu miejsce w domu, ale wolałbym w SUCHYM NIEOGRZEWANYM garażu. No i PYTANIE - czy ktoś próbował w takim miejscu z temp. ujemną montować i jakie są wnioski - można/nie można... ???
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
Specem nie jestem, ale elektronika raczej lubi pracować w niskich temperaturach, chociaż jeśli producent określa minimalną temperaturę, to pewnie jest ku temu jakiś powód. Na pewno nie umieszczałbym w niskich temperaturach aku... bez żadnego dogrzewania.
@MadMikeHoare
@MadMikeHoare Жыл бұрын
@@smart-diy Ten zestaw robię tylko na wypadek awarii do pracy buforowej, na kwasowych samochodowych akumulatorach - 4x po 180Ah , więc nawet przy mrozach co najwyżej stracą na pojemności. Mam agregat, więc nie zostaną wyładowane bez doładowania na dłużej...
@zbyszekkowalski1983
@zbyszekkowalski1983 2 жыл бұрын
Jak często masz braki prądu ? I co myślisz o zasilaczach volta ? Np sinus pro 2500- moc ciągła 1800w
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie liczyłem, ale myślę, że mniej niż 10 razy w roku - chociaż ostatni miałem w tym tygodniu jakoś na początku ;) Teraz się wichury ostre rozpoczynają, to pewnie znowu coś powyrywa, to się przyda. Co do zasilaczy volta to nie miałem ich nigdy, więc nie mam żadnych własnych doświadczeń. Jak szukałem falownika dla siebie, to czytałem sporo niezbyt dobrych opinii, dlatego zdecydowałem się ten mppsolar. Ten falownik co mam jest też dużo bardziej zaawansowanym urządzeniem - zobacz mój filmik o połączeniu z grafaną, ile on informacji zwraca ciekawych.
@zbyszekkowalski1983
@zbyszekkowalski1983 2 жыл бұрын
@@smart-diy czy ten falownik ma zimny stary ?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@zbyszekkowalski1983 Tak - to offgrid, więc on może działać zupełnie bez grida. Zobacz sobie w tym filmiku jak wygląda procedura startowa: kzbin.info/www/bejne/Y3rbd5-Ym5Knq9U
@krzysztofkakolewski1025
@krzysztofkakolewski1025 2 жыл бұрын
witam,mam pytanko czy zgłaszał Pan instalację off-grid do dostawcy prądu,podobno trzeba to zrobić np.gdy w samej instalacji wystepuje przełącznik siec -agregat
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Trzeba to zrobić jeśli ATS jest odpowiedzialny za odcięcie grida i puszczenie w to miejsce zasilania z falownika lub agregatu. U mnie ten ręczny przełącznik sieć agregat służy do serwisowania falownika - nie ma wpływu na przełączanie zasilania. Sam falownik off-grid działa na wydzielonym obwodzie i niczym nie różni się od zwykłego ups'a. Po stronie grida jest niewidoczny.
@krzysztofkakolewski1025
@krzysztofkakolewski1025 2 жыл бұрын
@@smart-diy ok,natomiast gdybym zamiast ATS zastosował Przełącznik modułowy Hager Polo SFT440 40A 400V którym przełączałbym w miarę potrzeby 3-fazy z sieci lub 1-faza z falownika na odbiory
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@krzysztofkakolewski1025 w takim wypadku wydaje mi się, że będzie konieczne - bo jak rozumiem falownik wysyłałby energię jakby w stronę grida i jedynym rozłącznikiem byłby ten ats.
@offgridipodobnesprawy5024
@offgridipodobnesprawy5024 2 жыл бұрын
Witaj Macieju. Pytanko dotyczące tego cuda. Ponieważ posiadam coś takiego i mam problem ile paneli mogę podłączyć. Panele które posiadam Pmax375 Vmp34, 1v Imp-11,01A Voc-41,89v Isc-11,43A Jesli podzielę 50A ktore są podane to wychoda 4szt. Ale max watt podają 1200Watt. Czyli 3szt. Jakie jest Twoje zdanie.. Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Hej, A gdzie znalazłeś tą informację, że max 1200W? Jak patrzę w instrukcję, to jest info, że max prąd 50A i Voc 60V - nie widzę nic o mocy. Moim zdaniem 4 panele na spokojnie powinny działać, tylko przewody dobierz odpowiednio, bo to jednak już prawie 50A przy połączeniu równoległym.
@offgridipodobnesprawy5024
@offgridipodobnesprawy5024 2 жыл бұрын
@@smart-diy dzięki za szybka odp. W instrukcji mam (maximum pv array open circuit voltage power. 80v/1200w. Przewody mam 35mm2 tak że chyba spoko...
@marcinm6741
@marcinm6741 2 жыл бұрын
Dzień dobry. Bardzo proszę o Pana opinie. O co chodzi. Kupiłem podobne do Pana urządzenie, padło po 2tygodniach pracy. Jestem w trakcie "boksowania" się z chińskim sprzedawcą.Sprawa przebiega niemal identycznie jak w tym materiale kzbin.info/www/bejne/l5yVhmujhbSDhpY. Umówmy się, możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć że wszystkie te urządzenia wyjeżdżają z tej samej fabryki. Rozebrałem to urządzenie, konstrukcja trochę przeraża. Nie chcę siać paniki ,ale ja więcej takiego błędu nie popełnię, bo straż pożarna może nie zdążyć dojechać. Jakie jest Pana zdanie ?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Witam, ja już nie mam tego falownika, bo przesiadam się właśnie na sprzęt victrona, ale generalnie nie miałem z nim żadnych problemów. Dwa lata działał non stop.. przy czy u mnie działał tylko w trybie buforowym - nie wykorzystywałem go na bieżąco, bo był po prostu zbyt głośny i mnie wkurzał. Tak czy inaczej z chińczykami to loteria - może trafiłeś po prostu na kolejnego klona, który był jeszcze gorzej wykonany. Generalnie w tej cenie to nie będzie jakość victrona, ale w moim przypadku nie mogę złego słowa powiedzieć, bo po prostu działał i go niedawno sprzedałem i działa dalej u innej osoby. Nie odsyłałem nigdy nic w ramach zwrotu w aliexpress, więc tu nie jestem w stanie nic doradzić, ale z tego co pamiętam, to oni żądają odsyłki na Twój koszt.. i to może być duży problem, jeśli zamawiałeś w chinach.
@marcinm6741
@marcinm6741 2 жыл бұрын
@@smart-diy Dziękuje za odpowiedz. To jest chyba temat rzeka. Chińczycy sprzedają nam tylko to czego my sami chcemy "tanie i fajne". Bez refleksji ściągamy te pudełka i podłączmy w naszych domach, wierząc że "ktoś tam to zaprojektował, przemyślał, zbadał, przetestował". I może faktycznie w pierwotnym projekcie tak było, potem jednak,jak Pan wspomina, pojawiają się klony, podróbki i podróbki podróbek. Ja rozkręciłem to moje urządzenie, na płycie faktycznie pozostały resztki zamysłu o zabezpieczeniach , gdzie zamiast bezpieczników wlutowano druty. Jak człowiek sobie uzmysłowi że, do czegoś takiego podłącza się PV o mocy kilku kW, akumulatory które potrafią wygenerować kilkanaście kW i do tego podpinamy sieć ...to naprawę , zapłon akumulatora w notebooku to przy tym co tu się może wydarzyć to małe miki. Obejrzę sobie Pana inventer z wersji 2.0, albo zbuduje coś samemu w oparciu o jakiś markowy UPS . Pozdrawiam
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@marcinm6741 To jest jednak najtańszy falownik dostępny na rynku, więc cena jest pewnie adekwatna do jakości. Ja nie mogę złego słowa powiedzieć, bo działał bezawaryjnie. Co do wykorzystania falownika z ups'a to problemem może być ładowarka wbudowana w ups'a. Raczej nie znajdziesz w niej możliwości zarządzania procesem ładowania, a większość ups'ów działa jednak na akumulatorach kwasowych i do takich mają dostosowaną charakterystykę ładowania.Taki chiński falownik jest jednak w pełni zarządzalny i można sobie ustawić bezpieczne napięcia dla innej chemii. Co do victronów to jest to mega sprzęt, ale cena wychodzi jakieś 3 razy drożej niż analogiczny chińczyk.
@dabodb
@dabodb 2 жыл бұрын
Ciekawi mnie bo chciałbym kupić taki inwerter czy w trybie pracy bez aku z podłączeniem do sieci z priorytetem na panele fotowoltaiczne jaki jest pobór własny tego urządzenia? I czy wtedy pobiera na potrzeby własne z paneli czy z sieci...? Hmmmm ciekawe czy ktoś to sprawdził...
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Z tego co pamiętam on nie potrafi pracować bez aku. Pobór prądu to około 60W i bierze z sieci nawet jak ma aku i panele.
@dabodb
@dabodb 2 жыл бұрын
@@smart-diy Dziekuje za odpowiedź ona dużo mi rozjaśnia temat, z tego co piszesz to patrzę że jest to duży pobór nawet bardzo duży. W związku z tym wolę zostać na regulatorze i przetwornicy to spokojnie można zostawić 24h bez obaw o nabijanie kWh na licznik czy piłowanie aku w nocy. Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam.
@user-bj9vt2dm5z
@user-bj9vt2dm5z 2 жыл бұрын
Super ! Możesz mi polecić kto taki system montuje ?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
No ja montowałem sam - to jakoś szczególnie skomplikowane nie jest. Taki falownik jak ja mam sprzedaje też orvaldi i można na ich stronach znaleźć instrukcję po polsku jak coś ;)
@Krzynolgarage
@Krzynolgarage 2 жыл бұрын
nadrabiam
@K4rm3I
@K4rm3I 3 жыл бұрын
Co to za ustrojstwo obok akumulatorów ?
@ukaszroszkowski3489
@ukaszroszkowski3489 3 жыл бұрын
Siema. To jest zmiękczacz do wody użytkowej. Pozdro
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Dokładnie tak - to zmiękczacz.. od dawna czeka na podłączenie, ale nie mam weny, aby to ogarnąć ;)
@rafaswierczynski
@rafaswierczynski 3 жыл бұрын
@@smart-diy u mnie bez zmiekczacza juz dawno rurki bylyby zakamienione a herbaty bys sie nie napil juz od samego wygladu :)
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
​@@rafaswierczynski No właśnie muszę go wreszcie podłączyć, przy czym hydraulika to nie jest coś co lubię robić... a mam tam trochę więcej do przebudowy, bo oprócz zmiękczacza wrzucę jeszcze elektrozawór na wejściu wody, wodomierz ze zdalnym odczytem jakieś prefiltry itp... a do samego zmiękczacza mam zamiar dorzucić czujnik zużycia soli na esp... bo ja jestem leniwy i nie chce mi się doglądać takich rzeczy ;)
@rafaswierczynski
@rafaswierczynski 3 жыл бұрын
@@smart-diy zakup (jesli nie masz) od razu tester twardosci wody... zmiekczac wyglada mi na podobny do mojego (buderus logo-costam) a sterownik tragedia... ale w koncu udalo sie to ustawic... powodzenia :)
@piotrbanach7684
@piotrbanach7684 2 жыл бұрын
Witam panie Macieju. Proszę o infoormację czy N sieci i na wyjściu falownika są połaczone na stałe ?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Z tego co pamiętam to nie - proszę przejrzeć ten filmik i szczególnie komentarze pod nim, bo tam był temat poruszany i chyba nawet ktoś taki mostek zrobił ręcznie: kzbin.info/www/bejne/qKixf3aQgbN-aM0
@piotrbanach7684
@piotrbanach7684 2 жыл бұрын
Dziękuję , przeanalizuję materiał.
@taskhunters5245
@taskhunters5245 2 жыл бұрын
Czesc, a co bys powiedzial o Growatt spf 5000es? Ma MPPT oraz zabezpieczenia bms... Taki 5kw model by ogarnął AC oswietlenie i inne rzeczy.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie wczytywałem się w niego nigdy za mocno, ale wygląda jak jeden z klonów produkcji voltronic jak ten mój. Powinien śmigać tylko zwróć uwagę, że to 48V i takie aku musisz dla niego zbudować. Poza tym wygląda całkiem spoko ;) A jakie aku w ogóle planujesz? Li-ion? LiFePO4? Co do bms'ów to sobie zobacz DIY BMS lub ANT BMS - to całkiem ciekawe konstrukcje... ewentualnie DALY BMS też ujdzie.
@taskhunters5245
@taskhunters5245 2 жыл бұрын
@@smart-diy baterie bede chcial dac LiFePO4 kilka opcji jest. Moj system bedzie oparty na automatyce grenton. Mam tam okolo 50 obwodow swietlnych oraz gniazd sterowanych. Glownie chodzi mi o back up a wiadomo z czaem wspomoge system poprzez PV i bede zwiekszal pojemnosc baterii tak aby moglo mi to szarpnac AC w razie black out pompke obiegowa pompy ciepla noi rozne tam takie obwody glownie oswietlenia. Podsunoles mi pomysl z brama garazowa aby szla na osonnym obwodzie. Wtedy i ja rowniez podlacze do falownika. Ogladalem kilka filmow z US o inwerterze Growatt i tam koles mowi ze przed podlaczeniem baterii do falownika trzeba podladowac kondensator w falowniku. Podejzewam ze jest to uzaleznione jak duza bateria zostaje podlaczona. Ten Growatt ma w sobie regulator ladowania MPPT, oraz cos w stylu BMS. Koles robil sppro testow tego inwertera i wyglada on solidnie. Mozna rowniez do niego dolanczac dodatkowe inwertery. Ty bedziesz u siebie wymienial baterie?? Fajnie by ogladnac to w praktyce. Wiem ze kest sporo osob ktorzy dla zaoszczedzenia stosuja kilkadziesiat mniejszych modułów i lacza je szeregowo i równolegle. Jest z tym troche zabawy ale mozna zaoszczedzis kilkaset złotych. U mnie wszystko dopiero w powijakach ale jak juz bede zakladal offgrid to chcialbym od razu zrobic to tak aby byla mozliwosc rozwijania systemu bez koniecznosci wymiany glownych komponentów. Pozdrawiam i czekam na nastepne filmy. Ps. Powiem ci ze nie dostaje powiadomien z yt ze mi odposales. Nigdy sie z tym nie spotkalem...
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@taskhunters5245 LiFePO4 jest spoko - przede wszystkim jeśli chodzi o bezpieczeństwo w porównaniu z li-ion, także wybór na pewno dobry. Sam też mam taki plan aby w tą chemię pójść, ale obecnie trochę mi czasu brakuje, aby temat pociągnąć dalej no i z samym falownikiem się bujam i nie mogę się zdecydować co wybrać. Ja potrzebuję 3 fazy, także wyboru dużego nie ma ;/ Ja rozważam celki 3.2V lifepo4 o pojemności max 100Ah na celę, aby w razie jakiejś awarii koszt wymiany był możliwie niski. I z takich celek można już budować w zasadzie dowolnej wielkości aku i go rozbudowywać w miarę potrzeb. Odnośnie tego ładowania kondensatorów to chodzi o to, aby nie przeskoczyła iskra jak to podłączasz na sucho - wtedy najpierw ładujemy kondensatory w falowniku przez rezystor, aby wyrównać potencjały i później już można na spokojnie to łączyć - to nie dotyczy tylko growatta, ale wszystkich tego typu urządzeń. Ogólnie ten growatt wydaje się fajny... pod kątem ewentualnej rozbudowy zwróć uwagę, czy ma możliwość pracy równoległej, aby dostarczyć 3 fazy.. bo może Ci się to przydać w przyszłości. Co do powiadomień to nie mam pojęcia - generalnie yt działa dziwnie ;)
@marcin.gola1
@marcin.gola1 2 жыл бұрын
To jakiś dodatkowy soft że można podglądać przez przeglądarkę?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
To grafana - darmowy soft do przeglądania danych z różnych źródeł. W tym filmie znajdziesz więcej info na temat tego jak czytać dane z tego falownika: kzbin.info/www/bejne/e4LYYWtnhJemjsU
@jk4546
@jk4546 2 жыл бұрын
Gratulacje. Trochę to podobne do komputera kwantowego. A na oko sama szafa z wyposażeniem to chyba dla instytutu badań a nie użytku domowego - instalacja wyłącznie dla profesjonalisty. O kosztach nie ma co mówić. Zawodowo poruszam się w podobnych klimatach i szczerze - w domu bym nie chciał mieć takiej fabryki...
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie no bez przesady ;) Ale tak.. człowiek wsiąka w to smart home i kolejne rzeczy dokłada dokłada i tak rośnie ;)
@jk4546
@jk4546 2 жыл бұрын
@@smart-diy Jest OK. Posiadam w domu od ponad roku FV 6kWp 3 faz. oraz PC 1 faz. . Koniecznie muszę dolożyć prosty offgridowy UPS. Pytanie czy hybryda Easun 5kVA - 1 faz. będzie mogła korzystać równolegle z istniejących modułów PV do bieżacego ładowania akumulatorów/ sieci? Przełącznik generator sieć ma opcyjnie załączać generator spalinowy - tego nie chyba nie powinno się chyba automatyzować? Z założenia układ ma być prosty w obsłudze dla wszystkich użytkowników. (?).
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
​@@jk4546 Nie no równolegle to się nie da - to by było trochę perpetum mobile ;) Do falownika musisz podłączyć zawsze dedykowane moduły PV i dobrać odpowiednio napięcia i prądy względem wymagań danego falownika. On-grid będzie Ci ładował akumulatory przez ładowarkę sieciową w takim easun (czyli zamiast wszystko eksportować to ładowarka zużyje na miejscu ile będzie potrafiła). Jak prądu nie będzie to z on-grida nie skorzystasz - mam ten sam problem... cały dach w panelach, a zasilanie awaryjne wisi na dwóch panelach. Co do załączania agregatu to są do tego układy ATS - czy po polsku: samoczynne załączanie rezerwy. Taki układ wykrywa zanik napięcia na gridzie, rozłącza mechanicznie grid od sieci domowej i startuje agregat. Wpisz sobie w allegro agregat ATS lub agregat SZR to znajdziesz agregaty wyposażone w takie układy. W przypadku agregatu z ats z tego co wiem, trzeba go zgłosić do ZE.
@ab7644
@ab7644 Жыл бұрын
@@smart-diy Wg mnie równoległe połączenie jednego obwodu paneli do obu falowników on i off grid powinno działać poprawnie. Gdy mamy zasilanie z elektrowni to ongrid oddaje do elektrowni energię, dodatkowo falownik offgrid ma ustawiony priorytet ładowania aku na elektrownię i ładuje z paneli przez falownik ongrid. W momencie gdy nie mamy pradu z elektrowni, inwerter ongrid nie działa - nie ciągnie prądu z paneli, więc inwerter offgrid moze z nich korzystać. Szkoda marnować tylu paneli w przypadku awarii elektrowni. Gdyby były problemy z różnicą potencjałów na wejściach obu inwerterów można zastosować stycznik, który by przełączał panele do odpowiedniego inwertera.
@smart-diy
@smart-diy Жыл бұрын
​@@ab7644 No nie wydaje mi się, aby to mogło działać, że jeden panel do dwóch mppt można podłączyć ;) Co do przełączania stringów pod napięciem przy użyciu stycznika to też nie jest taka łatwa sprawa, bo masz tam jednak setki voltów DC (gaszenie łuku itp.) - ale to podejście miałby szanse działać tylko obydwa falowniki musiałyby mieć odpowiedni zakres napięć i prądów dla mppt.
@tomaszcichy6649
@tomaszcichy6649 2 жыл бұрын
Hej ,a, do Cb kilka pytan , chcialbym aby w razie gdyby zabraklo pradu w sieci jakis przekaznik odcinal napiecie na druty do pge oraz falownik przelaczal sie na cos w rodzaju petli ktora by zasilala falownik , np poprzel zasilacz ktory by zasilal falownik ale jednoczesnie ladowal sam siebie , dziekuje , niewiem czy to jest mozliwe , falownik trojfazowy
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
To jest możliwe, ale nie jest takie proste, bo jeśli dobrze rozumiem pytasz o uruchomienie falownika on-grid bez zasilania z sieci? Generalnie aby taki falownik wystartował musi się zsynchronizować z siecią 50Hz, a co za tym idzie dostać czystą sinusoidę. Druga sprawa to odseparowanie od sieci - to można zrobić przy użyciu ATS'a. Trzecia sprawa to moc falownika i sterowanie nią - nie możesz pompować prądu do zamkniętego układu, jak nie ma kto tego odebrać - tu da się np. sterować falownikiem za pomocą podbijania częstotliwości. Ogólnie temat jest możliwy do zrealizowania, ale jest dość złożony. Rozwiązania są dwa - albo falownik hybrydowy, który będzie miał miejsce na wpięcie baterii, albo rozwiązania pomiędzy gridem, a falownikiem - np. victron quattro lub multiplus.
@tomaszcichy6649
@tomaszcichy6649 2 жыл бұрын
@@smart-diy falownika hybrydowego niemam bo mam w umowie wpisanego sofara no i koszt hybrydy spory , myślałem o jakiejs trójfazowej przetwornicy która by obsłużyła falownik ,ale niewiem czy to dobry pomysł , taka przetwornica jest zgodna w fazie ,trwało by tylko synchronizowanie z siecią , prosiłbym o jakieś rozwiązanie bo na pewno są chętni. Aby takie coś zrobić w razie gdyby np zabrakło w sieci prądu
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Hybryda będzie najtańszym rozwiązaniem. Wszystko obok to już dość skomplikowane i kosztowne rozwiązania. Zobacz sobie victron quattro lub multiplus one potrafią wysterować falownik ongrid... ale dla 3f potrzebujesz takich 3.
@grzelecg
@grzelecg 3 жыл бұрын
3 panele PV, to trochę mało. Jakie masz maksymalne napięcie na wejściu PV falownika?
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
Ten falownik (według specyfikacji), ma dość niskie Uoc, z tego co pamiętam na poziomie 60V. Panele, które chcę do niego podłączyć to TrinaSolar 340W, a taki panel ma Uoc na poziomie prawie 39V, więc będą podłączane równolegle, aby nie przekroczyć max'a falownika. Panele pierwotnie miały być 4, ale finalnie 2 przerzuciłem do on-grida, którego rozbudowuje. Wydedukowałem sobie, że te panele mają wyprodukować tyle energii, aby w ciągu normalnego dnia moja automatyka (ok. 260W stale) mogła to na bieżąco skonsumować, a w przypadku braku zasilania wydłużyć lekko czas pracy zasilania awaryjnego. Ten falownik nie odda prądu w stronę grida, więc dorzucenie tam dużej ilości paneli spowodowałoby, że nie byłbym w stanie tego wykorzystać, a z kolei moje agm'y raczej szybko zakończyły by swój żywot, jeśli chciałbym pracować w trybie off-gridowym. Zobaczymy oczywiście jak to będzie wyglądało w praktyce, bo jeśli okaże się, że 680W paneli to za mało, to mogę 2 kolejne podłączyć - mam to na niskim daszku z łatwym dostępem - z tym, że dołączając kolejne równolegle prąd zacznie się robić na tyle duży, że trzeba będzie pomyśleć o grubszych przewodach.
@grzelecg
@grzelecg 3 жыл бұрын
@@smart-diy No tak. Niskie Uoc to pewien problem. Ciekawe jak zachowa się ładowarka PWM. Zawsze możesz dać zewnętrzną ładowarkę Aku. Pozdro.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
@@grzelecgNo to też jedno z rozwiązań.. ewentualnie wymiana falownika na 5kv, bo tamten ma 48v aku i 105v z tego co pamiętam na Uoc. Podłączę i przetestuje te panele to będę myślał, w którą stronę iść. Również pozdrawiam.
@grzelecg
@grzelecg 3 жыл бұрын
@@smart-diy Mam wersję 5kW 48V. Zakres MPPT 120-400V. Uoc max 450V. Ale widziałem różne wersje. Mam 8 panelu i chyba jeszcze dorzucę dwa, bo MPPT lubi wyższe napięcie.
@smart-diy
@smart-diy 3 жыл бұрын
@@grzelecg No tak... ja patrzyłem w instrukcję od mojego, gdzie jest też opisany 5kv, ale pewnie też pwm. MPPT to faktycznie inna bajka. Jakie masz akumulatory do niego podpięte? Jaka pojemność i co nimi zasilasz?
@bodekkowal4825
@bodekkowal4825 2 жыл бұрын
nie masz problemu z równoległym połaczenie aku - ładują się równo, a może stosujesz jakiś balancer do ładowania
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie mam do tego monitoringu ani żadnego balansera - kupiłem sobie nawet takie małe woltomierze i zamierzam na początek tam wrzucić, aby mi pokazywały napięcia... a że stoi to na drodze, którą codziennie pokonuję do auta, to bym zawsze rzucił okiem... ale muszę obudowę jakąś do tego zaprojektować... czasu brak na wszystko ;(
@bodekkowal4825
@bodekkowal4825 2 жыл бұрын
@@smart-diy ja swoją instalację postawiłem na 4x siap 3pt180 ( producent podaje, że wytrzymują ok 1200-1500 cykli)- akumulatory trakcyjne 6v z dodatnią płytą pancerną - chodzi to już ponad 4 lata i powiem, że jestem bardzo zadowolony
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@bodekkowal4825 A jak przy tych trakcyjnych wygląda sprawność - jak dużo w nie pompujesz, a ile wyciągasz? Nie bawiłem się takim aku nigdy osobiście, ale jak kiedyś rozpoznawałem temat, to z tego co pamiętam były tam spore straty. Jak to u Ciebie wygląda w praktyce?
@bodekkowal4825
@bodekkowal4825 2 жыл бұрын
@@smart-diy prawdę mówiąc nigdy nie sprawdzałem pod tym katem - mam tyle nadprodukcji z fotowoltaiki, że w lecie grzeję przydomowy basen. Przez te 4 lata były rozładowywane ok 50 razy, ale przeważnie nie więcej niż do 50% ( głównie przy okazji awarii zasilania) i nie zrobiło na nich żadnego wrażenia- jak na razie są jak nówki- elektrolit czyściutki, trzyma gęstość. Są połaczone szeregowo bez żadnych balancerów i trzymają napięcia równiutko - różnica 0,02 V. wcześniej miałem 2 AGM połaczone szeregowo- ale zdarzyło się, że jeden dostał za wysokie napięcie i szlag go trafił. Co do obsługi - 2x do roku ładowanie napięciem 16,2 v żeby wymieszać elektrolit plus dolewka destylowanej - da się przeżyć
@marcinm6741
@marcinm6741 2 жыл бұрын
Projektując swoje zasilanie awaryjne brałeś pod uwagę problem skali?. Kilkanaście godzin na off grid'zie mega sprawa, tylko hmm.... Zakłady energetyczne są zobligowane do zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej. I w zasadzie się z tego wywiązują. Zanik napięcia ,a na kilka ,kilkanaście min , godzinę , dwie normalka , ok ,czasem raz na rok jakieś planowane wyłączenie bo "planowa przebudowa sieci" na pół dnia-ok ,zasianie awaryjne daje rade .....wydarzenie progowe: powiedzmy -zima ,silne opady śniegu zrywa trakcje , prądu niema dzień,dwa trzy , to jesteśmy "ugotowani" , PC nie działa , solary nie odpalą. Ciekaw jestem Twojego zdania.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Klimat zmienia się na tyle, że ostatnio wichury robią konkretne spustoszenie na liniach napowietrznych - u nas w tym roku nie było prądu prawie dwa dni, a w sąsiedniej wiosce chyba tydzień. Myślę, że będzie się to jeszcze nasilać, dlatego chcę być przygotowany ;) Poza tym zależy mi na zwiększeniu autokonsumpcji ze słońca, aby w sezonie wiosna-jesień dom prawie nie korzystał z grida... zobaczymy jak wyjdzie w rzeczywistości ;)
@marcinm6741
@marcinm6741 2 жыл бұрын
@@smart-diy W sumie wiele w tym racji. Wszyscy którzy "bawią" się w takie SMAR modernizacje swoich domów /mieszkań eksperymentują na żywym organizmie , każda taka instalacja to dzieło sztuki samo w sobie , jedyne i nie powtarzalne :) Bezcenne jest to że, poza ogromem pracy jaki wkładasz w sam projekt , masz jeszcze ciśnienie aby dzielić się tą wiedzą z innymi- a ile wymaga to pracy wiedzą ci którzy próbowali chodź jeden taki film stworzyć . Duży szacun
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@marcinm6741 Dzięki... ciśnienia jakiegoś wielkiego nie mam... ale sporo biorę ze społeczności, więc trzeba też dać coś od siebie ;)
@iwonaolszok9042
@iwonaolszok9042 2 жыл бұрын
jak to podłączyć do sieci?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Nie jest to jakieś trudne, ale raczej dla osób, które mają podstawową wiedzę na temat instalacji elektrycznych. Występują tam jednak napięcia zagrażające życiu.
@jakuzjelcza
@jakuzjelcza 2 жыл бұрын
Falownik gaśnie pod odłączeniu odbiorów i zasilania z sieci? Czy mi się wydaje. Ma jakiś tryb uśpienia czy coś?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Na filmie tego nie widać, ale ja ten falownik wyłączyłem najpierw pstryczkiem na obudowie, a dopiero odłączyłem od sieci i dlatego zgasł - bo chciałem pokazać, że można go wyłączyć i dalej wszystko działa poprzez przełącznik sieć agregat. Tak czy inaczej w normalnym użytkowaniu coś takiego się nie dzieje, aczkolwiek falownik ma tryb oszczędzania energii, który można włączyć - domyślnie jest wyłączony. Według instrukcji: Jeśli poziom obciążenia będzie znikomy lub zerowy wówczas urządzenie wyłączy zasilanie wyjścia. Po pojawieniu się obciążenia urządzenie automatycznie przywróci zasilanie wyjścia. - 2/3kVA: wyłączenie 80W
@jakuzjelcza
@jakuzjelcza 2 жыл бұрын
@@smart-diy Jeszcze jedna sprawa:-) Przed zasilaczem awaryjnym masz RCD, Jak falownik działa w trybie bypass czyli przepuszcza sieć dalej to RCD zabezpiecza obwody przez niego zasilane, a jak jest kiedy pracuje z baterii? Bo za falownikiem RCD nie ma (chyba nie ma), to jak jest realizowana ochrona przeciwporażeniowa? No i czekam z niecierpliwością na sprawdzenie Li N na wyjściu przy różnych trybach pracy bo muszę jakąś przetwornicę kupić i tylko tej danej mi brakuje do podjęcia decyzji :-)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Przyznam szczerze, że spytałeś o dość istotną sprawę, na którą nie zwróciłem wcześniej uwagi. Generalnie u mnie jest to zrobione tak, że różnicówki są zapięte na dwóch podtrzymywanych obwodach już za falownikiem - nie było to przeze mnie jakoś planowane, a po prostu te obwody były już zabezpieczone róznicówkami zanim je podłączyłem do falownika. A później dodatkowo sam falownik zabezpieczyłem tym połączeniem esa i różnicówki. Teraz się zacząłem zastanawiać, czy to faktycznie będzie poprawnie działać. Teoretycznie RCD na obwodach końcowych będą badać upływ prądu na odbiornikach, a ten, który jest przed falownikiem zabezpieczy przed przebiciem na obudowę samego falownika. Problem pojawi się jedynie w trybie bypass, bo wtedy jest ryzyko, że obydwie zadziałają razem i nie dość, że odetnie obwody, to jeszcze odetnie falownik - bo i na jednej i na drugiej powinna być wyłapana różnica w prądach wejściowych i wyjściowych. Muszę to dokładniej przetestować, ale tylko takie podejście wydaje mi się słuszne, bo jak inaczej zabezpieczyć falownik i jednocześnie odbiory za nim? Co do testów pozostałych rzeczy, to postaram się dziś wieczorem to ogarnąć, bo trochę pytań się pojawiło, to zbiorę je w jeden filmik - nie dałem rady wcześniej, bo byłem na urlopie ;)
@jakuzjelcza
@jakuzjelcza 2 жыл бұрын
@@smart-diy Ja mam w planie dać RCD dopiero za falownikiem, żeby kaskady nie robić, w końcu to źródło prądu, agregatu jako źródła też się różnicówką nie dobezpiecza. Czekam z niecierpliwością:-)
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Wrzuciłem: kzbin.info/www/bejne/qKixf3aQgbN-aM0
@krzysztofkakolewski1025
@krzysztofkakolewski1025 2 жыл бұрын
witam ,w moim falowniku po podłączeniu odbiorów w menu poboru mocy w W pokazuje 0W mimo ,że pompa pieca pobiera około 20W,dopiero jak załączy podajnik około 200W dopiero zaczyna pokazywać ,czy tam coś można jeszcze ustawić?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Hej - ja mam ponad 200W tam minimum podłączone, to w sumie nie wiem jak to wygląda przy tak małym poborze. Może po prostu jest to w granicach błędu... w końcu 20W to raptem 1% mocy tego falownika.
@krzysztofkakolewski1025
@krzysztofkakolewski1025 2 жыл бұрын
@@smart-diy możliwe ,że tak jest ,zakupiłem ten falownik z ALI z Niemiec nowszy model z MPPT z wyświetlaczem na dole ,czy w trybie BAJPAS wentylator się wyłączy?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@krzysztofkakolewski1025 mój w trybie bypass jest bezgłośny - nie włączają się w ogóle wentylatory. Dopiero jak ładowarki zaczynają chodzić.. czy to dc, czy ac.
@krzysztofkakolewski1025
@krzysztofkakolewski1025 2 жыл бұрын
@@smart-diy no właśnie u mnie jakby ładowarka ac cały czas pracowała na ładowaniu akumulatorów w trybie wyrównawczym 27V tylko jak długo może to trwać ,chyba że coś nie tak z aku mam bo podłączyłem używane AGM na testy
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@krzysztofkakolewski1025 A po czym stwierdzasz, że pracuje? W charakterystyce ładowania AGM jest ten etap zwany floating i tam jest dostarczany jakiś minimalny prąd. Sprawdzałeś u siebie jaki prąd leci już na koniec ładowania?
@aleksanderstefaniak5942
@aleksanderstefaniak5942 2 жыл бұрын
Szukam wykonawcy zasilania awaryjnego dom 100m pompa ciepła Buderus fotowoltaike 8kw
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Pompy ciepła raczej nie opłaca się podtrzymywać awaryjnie - za dużo bierze, a dom i tak nie wychłodzi się w parę godzin. Lepiej skupić się na podtrzymaniu awaryjnym elementów kluczowych dla funkcjonowania użytkowników - takie jest przynajmniej moje zdanie ;)
@treborajerab5694
@treborajerab5694 2 жыл бұрын
Zakupiłem taki inverter i zastanawiam się jaki przekrój kabla zastosować do akumulatora (24V 105Ah) według instrukcji powinien być (22mm2) w instrukcji bliźniaczego invertera firmy orvaldi Jest mowa o kablu 35mm2. Tylko jest problem z tym że takiego kabla czyli 35mm2 nie da się zarobić końcówka oczkową 6 mm a taka szerokość wchodzi do tego invertera w złącze. Jak to rozwiązać?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Ja dałem 35mm2 i w inverterze jest miejsce na śrubę m6 albo m8.. już nie pamiętam dokładnie. Ale normalnie tam się zarabia konektor oczkowy i śrubą się to przykręca do takich aluminiowych szyn. 6mm2, to są chyba konektory do AC zrobione o ile dobrze pamiętam.
@treborajerab5694
@treborajerab5694 2 жыл бұрын
@@smart-diy Ja jednak mam model z mppt i są inne wyjścia na akumulator konwektory 6mm
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@treborajerab5694 kurcze.. 6mm na podłączenie aku to jakaś abstrakcja... przecież przy 2400W to tam może popłynąć 100A. To jest 24v czy 48v?
@treborajerab5694
@treborajerab5694 2 жыл бұрын
@@smart-diy zakupiłem model SMH 3KW 24V z aliexpress był u mnie w kilka dni po zamówieniu (wysyłka z Niemiec) Nie mam takiego konwektora oczkowego 8 mm to nie wiem czy wejdzie w gniazdo. Sugerowałem się instrukcja. Jestem na etapie dobór kabli do akumulatora. Dlatego tak pytam. Jeszcze jedno pytanie co do obciążenia właśnie bo mam w domu na działce podgrzewacz do wody 3,7 KW (rzadko używany tylko do mycia rąk kilka razy dziennie - szczytowy pobór) czy falownik po wykryciu takiego dużego prądu przełączy się bezpośrednio na wejście AC czy się zjara. Zastanawiałem się nad wyłączeniem właśnie tego jedynego obwodu( poza wyjście AC falownika) co ma taki chwilowy pobór prądu.?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@treborajerab5694Sprawdź w instrukcji do ilu mozna ten falownik przeciążyć. Np. victron 5kva, które teraz u siebie montuje pozwalają na przeciążenie chwilowe aż do 9kw. Przy czym to jest chwilowe przeciążenie - raczej nie można takiego obciążenia stosować w trybie ciągłym, a taka grzałka podejrzewam, że jakiś czas musi chodzić. Ja na Twoim miejscu puściłbym tą grzałkę wprost z grida pomijając falownik.
@marcinkazimierz1
@marcinkazimierz1 2 жыл бұрын
Czy on zadziała bez akumulatora?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Z tego co pamiętam to nie - do startu wymaga aku... chyba nawet to na filmie się załapało, jak go uruchamiałem. Nie wymaga natomiast paneli - może działać jak zwykły ups.
@Bohdan5842
@Bohdan5842 2 жыл бұрын
A co z zasilaniem kotła gazowego do centralnego i ciepłej wody? oczywiście również działa?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Ja nie mam kotła ;) Ale taki falownik spokojnie wystarczy... on 2,4kW potrafi podać na wyjściu.
@Bohdan5842
@Bohdan5842 2 жыл бұрын
@@smart-diy Gówno prawda, nawet gdyby miał 24 kilowaty nie czyta ognia kocioł gazowy, brak prawidłowego prądu jonizacji. Oj ubogi ten naród proletariacki w wiedze elektryczną i nie tylko!!!
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@Bohdan5842 Aha ;)
@Bohdan5842
@Bohdan5842 2 жыл бұрын
@@smart-diy Nie haha, tylko sprawdź działanie generatorów prądu AVR, sinusoidalnych jak i inwerterów off grid to się zdziwisz tak jaj kiedyś, gdy nie posiadałem wiedzy jaką mam obecnie. Cóż, mając wąglaka to ciebie ten problem nie dotyczy w kwestii jonizacji. Innych niestety dotyczy.
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
​@@Bohdan5842 Nie mam pojęcia co do mnie piszesz. Inverter generuje całkiem niezłą sinusoidę i stabilne napięcie - jest o tym filmik na moim kanale (numer 7 o ile dobrze pamiętam). Działanie generatora avr, a działanie falownika dc/ac to zupełnie inna bajka. Faktycznie kotła gazowego nigdy w życiu nie posiadałem, zresztą kotła węglowego również ;) Wyraź swoje obawy w jakiś jednostkach fizycznych, bo nie za bardzo rozumiem o co chodzi... ale tak jak pisałem wcześniej - z kotłami gazowymi styczności żadnej nie mam i nie mam zamiaru mieć, bo idea spalania czegokolwiek nigdy do mnie nie przemawiała.
@marcin.gola1
@marcin.gola1 2 жыл бұрын
Czy w tym falowniku jest możliwość naładowania baterii z sieci ? Bez paneli
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Tak - jak najbardziej. Tak miałem od początku podłączone... nawet na tym filmie tak to jest zrobione jeszcze. Dopiero po jakimś czasie dołożyłem panele. Bez paneli falownik zachowuje się jak zwykły ups.
@666slotki
@666slotki 2 жыл бұрын
@@smart-diy Skoro działa bez paneli to mam pytanie: Czy zadziała bez baterii ale z samymi panelami PV?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
@@666slotki O ile dobrze pamiętam, to nie ma takiej możliwości. Aku są wymagane do działania.
@666slotki
@666slotki 2 жыл бұрын
@@smart-diy Dzięki za info.
@iwonaolszok9042
@iwonaolszok9042 2 жыл бұрын
Falowniki? Co to jest?
@smart-diy
@smart-diy 2 жыл бұрын
Falownik - zwany też inwerterem - to takie urządzenie, które w skrócie dokonuje konwersji prądu stałego na przemienny ;)
Zasilanie awaryjne Domu
7:30
4nrgy technologie
Рет қаралды 35 М.
艾莎撒娇得到王子的原谅#艾莎
00:24
在逃的公主
Рет қаралды 44 МЛН
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 2,9 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:40
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 37 МЛН
Can This Bubble Save My Life? 😱
00:55
Topper Guild
Рет қаралды 37 МЛН
Awaryjne zasilanie domu/pieca Volt+Agregat+Agm
7:21
Luki Garage TV
Рет қаралды 28 М.
Sinus Pro 1000S. Test obciążenia maksymalnego
17:34
4nrgy technologie
Рет қаралды 41 М.
Podłączenie agregatu do instalacji domowej. Awaryjne zasilanie.
5:16
Człowiek renesansu
Рет қаралды 109 М.
84 - Jak zabezpieczyć magazyn energii?
26:06
smart diy
Рет қаралды 7 М.
Jak zrobić magazyn energii w domu
12:14
4nrgy technologie
Рет қаралды 309 М.
艾莎撒娇得到王子的原谅#艾莎
00:24
在逃的公主
Рет қаралды 44 МЛН