Energia Off Grid #12 Grzanie wody fotowoltaiką, bufor 300l , sterownik 3 Kw, Pv 7x300w i grzałka 2Kw

  Рет қаралды 71,385

Dobry Projekt

Dobry Projekt

Күн бұрын

Marzenie wszystkich to ogrzewanie wody za darmo, bez rachunków. Powstaje pytanie czy to możliwe ? Oczywiście że tak, jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia za wszystko a więc trudno uwierzyć, że można mieć to za darmo. Rozpoczynamy test sterownika, który obiecuje w naszym mniemaniu cuda. Bez dostępu do sieci 100% Off Grid, rzekomo ma grzać wodę. Sprawdzamy coś na co pewnie wszyscy czekali od dawna. Potrzebnych jest kilka składowych układanki, sterownik, 7 x 300w Panele PV, bufor 300l, kilka kształtek i jakieś zawory. Zapomniałbym o grzałce 2000w. Sterownik może obsłużyć do 3000w więc jest rozwojowy. Dodatkową atrakcją odcinka jest Robert Mazurek z kanału ‪@mrAkumulator‬ :) Zaczynamy wielki montaż zestawu testowego :)
Sterownika do grzania wody;
www.el-car.auto...
Panele fotowoltaiczne Selfa;
www.selfa-pv.c...
Akumulatory;
www.sklep.akub...
Pompa obiegowa;
www.grupa-sbs....
Bufor;
galmet.com.pl/...
Dobry Projekt:
Wsparcie na konto nr; PL73 1600 1462 1886 4523 7000 0001
Linki na media społecznościowe
Facebook: / ​
Instagram: / ​
Kontakt email; dobryprojekt8@gmail.com

Пікірлер: 189
@damianucak7388
@damianucak7388 3 жыл бұрын
Bardzo wysko masz grzałkę grzałka jak najniżej i dolot zimnej wody od dołu a pobierasz z góry wtedy wykorzystasz efektywnie cały zbiornik. Super materiał.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Dzięki dzięki, dolot jest wpięty na dolnym zaworze ale dzięki za baczne obserwowanie i wnoszenie cennych uwag :) Niestety dolne wejście na grzałkę można zastosować jedynie przy tych na flanszy a ja mam tylko taką :) Pozdrawiam serdecznie ;)
@damianucak7388
@damianucak7388 3 жыл бұрын
@@DobryProjekt Spoko moje uwagi nie są z gatunku tak zrób tylko z gatunku zauważyłem ale nie znam całości zagadnienia więc tylko daje cynk.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Takie "cynki" proszę częściej :)
@mtyzsw6549
@mtyzsw6549 Жыл бұрын
​@@damianucak7388 Producent celowo umiescil otwor na grzalke w polowie wysokosci boilera .... Dlaczego ? Poczytaj sobie .... 😁
@teklazwawy3237
@teklazwawy3237 Жыл бұрын
Jesteś jednym z nielicznych osób których mogę słuchać i słuchać . Zero chamstwa pełen realizm , uwielbiam … Bardzo inspirujące … Dziękuję
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
Bardzo dziękuję, faktycznie chyba nigdy nie przekroczyłem granic ... dobrego smaku :) Dziękuję;)
@arekmrow123
@arekmrow123 2 жыл бұрын
Jak zaczynali 21:34 to woda miala 24C pod koniec 26:15 odcinaka było już 22C. Brawo Panowie! Udało się Wam schłodzić wodę o 2C ;) Niemniej jednak odcinek bardzo ciekawy i pouczający
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz:) Pozdrawiam serdecznie:)
@dominikkakolewski7765
@dominikkakolewski7765 4 ай бұрын
@@DobryProjekt szkoda że nie pokazali realnego czasu który potrzebny byłby przy takiej instalacji żeby nagrzać bufor chocby do 50C na tej jednej grzałce i przy umiarkowanym nasłonecznieniu.
@andrzejkowalczyk880
@andrzejkowalczyk880 2 жыл бұрын
Pokazujesz FAJNIE Pokazuj dane urządzeń. To pomaga w powieleniu tych fajnych projektów KAŻDEMU z nas Pozdrawiam.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz:) Oczywiście staram się mówić co jak i z czego ... Choć różnie wychodzi :) A kolega od dawna nas śledzi ?
@040468tyma
@040468tyma 4 ай бұрын
Ciekawe to jest. Ja mam podobny zasobnik z wężownicą, ale nie wiem czy mogę podłączyć grzałkę zasilaną z wyjścia(połączenia z siecią)on grid. Pewnie mogę. Tylko, że chciałbym by grzałkę zasilała fotowoltaika, a nie energetyka.
@wojciechgrzenkowicz2763
@wojciechgrzenkowicz2763 3 жыл бұрын
Super to co robicie, z praktyki pakuła lepsza, grzałka czym niżej tym więcej wody nagrzeje a pompa w dalszych planach może przepompowywać z c. w. u do c.o poprzez wężownice oczywiście lub odwrotnie. Nie wiem czy będziecie mieli grzejniczek w łazience by zimą nie marznąć. Mym mistrzem jest w tym Tomasz Żyłka . Pozdrawiam
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Dzięki kolego za sugestię :) tak właśnie chcę zrobić. Pompa obiegowa to jeden z kolejnych kroków. Pozdrawiam i wielkie dzięki za wpis to dla nas bardzo dużo znaczy :)
@ktosktos2328
@ktosktos2328 3 жыл бұрын
Zasilanie bufora zimną wodą podłącza się od dołu ciepłą wodę się po górnego wylotu. 2 płaskie kolektory odpowiadającym 7 panele fotowoltaiczne. Docelowo zainstalował jeżeli ten bufor ma wężownice zainstalował kolektory słoneczne do grzania Wodynie.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Dzięki za info:) niestety bez wężownic :(
@md9021
@md9021 Жыл бұрын
Dobry film bo pokazuje jak nie wolno robić
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
więcej na YT Dobry Projekt Zapraszam 😁
@nadsowiogorskimpotokiemban3053
@nadsowiogorskimpotokiemban3053 Жыл бұрын
Czyli jak nie wolno robić ? Może więcej szczegółów!
@bajabongosoffgrid
@bajabongosoffgrid 3 жыл бұрын
witam mega zbiornik i pomoc doświadczonego kolegi super
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Faktycznie zbiornik super :) Robert @mrAkumulator i jego wizyta to super pomoc i mnóstwo radości. Możliwość korzystania z jego doświadczeń to taki ekstra bonus :)
@wojciechmarekiwan4778
@wojciechmarekiwan4778 3 жыл бұрын
@@DobryProjekt dobrego hydraulika i woda na całym obiekcie jak potrzebujesz pomocy w rozprowadzeniu wody to daj znać a jeszcze jeden zbiornik większy w ziemię z termo izolacja i ogrzewanie w porze zimowej
@wojciechmarekiwan4778
@wojciechmarekiwan4778 3 жыл бұрын
@@DobryProjekt 8paneli daje napięcie 240v i ponad 2kw energi
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Na taki wpis czekałem, kolega "czai" jaki potencjał ma to urządzenie i rozwiązanie :) Dokładnie no może blisko, ale taki mamy plan :) Będzie super zabawa a właściwie już jest :) Czy potrzebuję pomocy ? Pewnie że tak :)
@MrPiotr0209
@MrPiotr0209 3 жыл бұрын
Ten patent działa u mnie od marca.W skrócie: Panele 6 szt. o mocy nominalnej 1400W i napięciu 180V dodatkowo piec na pellet.Grzałka musi być dopasowana Mocą i napięciem do paneli.Gdy jest tylko trochę słońca mam ciepłą wodę z paneli,jeśli jest deszczowo uruchamia się piec.Jak narazie spisuje się dobrze.Polecam każdemu kto ma piec na pellet inaczej raczej to nie zda egzaminu jako jedyne źródło grzania wody.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za komentarz, nasi widzowiem mogą dzięki niemu skorzystać z doświadczenia :) Pozdrawiam
@MrPiotr0209
@MrPiotr0209 3 жыл бұрын
@@DobryProjekt Jeśli mogę coś jeszcze dodać: Należy założyć zawór mieszający do ciepłej wody i grzać wodę w bojlerze ile się da maksymalnie, dzięki temu woda na dłużej wystarczy bo będzie się mieszać z zimną poprzez zawór,a dwa bojler działa wtedy jako magazyn energii w postaci wody🙂Pozdrawiam.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
@@MrPiotr0209 Bardzo, bardzo dziękuję, faktycznie czytam że mamy te same wnioski. Aczkolwiek kolega praktykuje, my dopiero na etapie testowania. Czuję że to strzał w 🎯😊💪 Pozdrawiam. Jeśli jeszcze coś tam, można podpowiedzieć z góry dzieki;)
@MrPiotr0209
@MrPiotr0209 3 жыл бұрын
@@DobryProjekt Podpowiem tylko tyle,że dobrze zamontuj panele,wtyczki mają być podpięte pod profil,opaski odporne na UV,kable koniecznie bez pętli indukcyjnej jak będziesz prowadził i koniecznie jak będą na dachu już poza panelami wchodziły w podbitkę itp to też peszel odporny na UV i uważaj przy podłączaniu bo to Prąd Stały,jak złapie to żarty się kończą.Ps.Trzeba też dobrze uziemić zbiornik na wodę i to tyle🙂W razie czego jestem do usług 😁
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
@@MrPiotr0209 Dzięki, wielkie dzięki :) Pozdrawiam
@peterdejoong
@peterdejoong 3 жыл бұрын
Witam, no nieźle kombinujecie Panowie👍👌.Temat ciekawy więc pozwolę sobie dorzucić swoje 3 grosze.Ten bufor świetna sprawa choć widzę że chyba bez wewnętrznej wężownicy, ale system napewno się sprawdzi a jedyny mankament to niska sprawność energetyczna i cieplna,proszę nie traktować tego jako hejt. Wiem że jesteście otwarci na wszelkie inowacje i propozycje więc chciałbym wam podrzucić temat do ogrzewania wody na przykładzie małej polskiej firmy Elfran z Nowego Targu,zajmującej się produkcją obrotowych kolektorów słonecznych. Pracowałem w tej firmie przed 2010 rokiem przy produkcji i montażu tych kolektorów i wg mnie jest bardzo fajny i innowacyjny produkt jeśli chodzi o wykorzystanie Energi słonecznej. A jeśli chodzi o "oko"(czujniki na podczerwień) to jest to majstersztyk przy tych kolektorach.Ogladajac więc wasz film tknęła mnie myśl (to takie moje luźne myslenie) że dobrze by było ,żeby np panele fotowoltaiczne zamontować na takiej konstrukcji obrotowej jak przy kolektorach firmy Elfran,wtedy skuteczność pozyskania Energi wzrosła by znacząco a i ilość paneli mogłaby być mniejsza.Ale się rozpisalem😱 dobra to może narazie tyle i czekam cierpliwie na jutrzejszy filmik. Pozdrowionka z A'damu ❌❌❌🇳🇱👍♻️
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Zawsze mile widziane ciekawe propozycje :) Pozdrawiam
@wieenergypl3395
@wieenergypl3395 11 ай бұрын
Miło Was widzieć razem.Pozdrawiam.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 11 ай бұрын
PozdrawiaMy serdecznie
@StanisławGrześkiewicz
@StanisławGrześkiewicz 3 жыл бұрын
generalnie zalatwia sie to w sposob troche inny . A wiec jako pierwszy ustawia sie bufor akumulacyjny np.1000 l, ktory jest grzany zestawem trzech grzalek po 2 kW , z niego zasila sie wezownica zbiornik CWU , a za bufora grzeje sie dalej dom .. np podlogowka . Fakt zainstalowana moc PV musi byc wieksza , ale duzy bufor wchlonie nam kazda ilisc energii z PV pod warunkiem odpowiedniego dopasowania jej mocy .... w tym przykladzie ok.5,5-6kW , a jednoczesnie zabezpieczy nas na czas , kiedy produkcja siada/ zanika ...
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Bardzo fajny komentarz :) Bardzo dziękuję, czytam i widzę, że myślimy podobnie. :) Pozdrawiam serdecznie kolegę
@franz080
@franz080 3 жыл бұрын
lapa w gore i ogladam
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Dzięki i pozdrawiamy :)
@zbigniews497
@zbigniews497 Жыл бұрын
Fajne nagranie
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
Dziękuję bardzo:) Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam dużo fajnych tematów
@AgencySEEMEpl
@AgencySEEMEpl Жыл бұрын
fajnie pokazane :)
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
A dziękuję, był może kolega na playliście wiatrak off grid ? tam to się dzieje ;) 😉
@mati4001
@mati4001 3 жыл бұрын
No i super☀️
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
😊😊😊
@VadimOnTour
@VadimOnTour 3 жыл бұрын
Wtrącę swoje 0,03 PLN. Zastanawiam się nad czysto teoretyczną opłacalnością takiej instalacji w Pańskich konkretnych warunkach. Rozumiem, że panele "po kosztach" tudzież gratis, że zbiornik z odzysku i grzałka używana, do tego nie tani sterownik też pewnie jakimś tam niższym kosztem zdobyty. Jednak czy nie lepiej, nie taniej, nie efektywniej i przede wszystkim pewniej byłoby zamontować do grzania wody przepływowy gazowy ogrzewacz wody? Zasilany gazem butlowym. Mam taki w swoim kamperku, kosztuje ok 300 zł. Ciepła woda jest na zawołanie cały rok. W tym Pańskim rozwiązaniu grzana jest gigantyczna ilość wody, którą raczej trudno zużyć nawet dla kilkuosobowej rodziny . Zimą, jesienią, wczesną wiosną użytkowanie tego raczej nie będzie możliwe (mróz, brak słońca). Żeby nie było - nie czepiam się nie hejtuję nie moje pieniądze i nie ja to będę użytkował. Ot ciekawy materiał poglądowy, ale wg mnie czysto subiektywnie raczej pokazujący mały sens zastosowania tego w Pańskich czyli takich typowo "działkowych/letniskowych" warunkach. Koszty wykonania takiej instalacji i jej sprawność vs. przepływowy ogrzewacz zasilany gazem z butli nie składają się do kupy. Jedna butla 11 kg wystarczy przy takim zastosowaniu co najmniej na miesiąc grzania wody do kąpieli i mycia statorów. Koszt circa 40 zł miesięcznie (mi butla 6kg wystarcza na 3 - 4 miesiące ale użyam głownie sam u Pana jest więcej osób więc zakładam dużo większe zużycie gazu). Wiem że może kłóci się to z byciem "off-grid" i tu nie mam argumentu, jednak bycie "off-grid" to też wg mnie w jakiś sposób ekonomizowanie używanych rozwiązań. Za koszt instalacji tego typu miałby Pan ciepłą wodę przez najbliższe 10 lat.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Fajne pytanie-analiza na innych filmach pokazuję nasz dwufunkcyjny kocioł gazowy (kondensacyjny). Mnóstwo perypetii i przygód, faktyczne możemy z niego korzystać i codziennie korzystamy. Pierwsza podstawowa kwestia to zabawa o ile możemy to chcemy. Testowanie, analizowanie szukanie innych dróg. Jedynie holistyczne podejście do tego co robimy pozwoli zrozumieć :) Pozdrawiam serdecznie
@VadimOnTour
@VadimOnTour 3 жыл бұрын
@@DobryProjekt Na holistyce się nie znam, ja raczej staram się twardo stąpać po ziemi i liczyć swoje nikłe środki finansowe:-) ot tyle. Jak napisałem nie hejtuję i się nie czepiam jedynie jak Pan to ładnie napisał analizuję :) Powodzenia!
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Dziękuję za aktywny udział to zawsze wiele wnosi :)
@adamdudek3270
@adamdudek3270 3 жыл бұрын
1. Regulator w pozycji drugiego wyświetlacza ma wyraźny napis PV Power więc nie wiem dlaczego tak długo zastanawialiscie sie czy to na napięcie czy co. 2. Jak dobrze widziałem na urywku to macie tam jeszcze jeden panel. Dołożyć go w szereg i napięcie bedzie bliskie 230V. 3. Ciśnienie w zbiorniku pewnie było w barach a nie w atmosferach. 4. Upuść trochę wody jak będziesz grzał bufor do wysokich temperatur np 85sC, bo nie masz naczynie przeponowego i będziesz miał w nim z 10 bar szkoda go katowac 5. Wywaliłes z grzałki regulator termiczny, bo to napięcie z regulatora jest zdajsik stałe i może powstać łuk elektryczny
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Dziękuję za uwagi :) Podekscytowani więc coś co jest oczywiste przestaje takie być ;) Faktycznie jeszcze jeden PV i było by git bo obecnie generuje w szczycie 1,6 kw. Przelałem zbiornik a później upuściłem wodę żeby uniknąć nadmiernego grzania. Dodatkowo jeden z zaworów jest otwarty żeby mu ciśnienie nie rosło (obieg otwarty) Regulator termiczny nie działa a czy jest uszkodzony czy usunięty trudno odpowiedzieć. Grzałka z drugiej ręki. Fizycznie jest tam gdzie być powinien :)
@adamdudek3270
@adamdudek3270 3 жыл бұрын
@@DobryProjekt to pasowało by rozkręcić ta grzałkę i sprawdzić czy ten termostat jest na pewno usunięty a nie np. brakuje gałki. Czujnik temperatury strerownika należy dokładnie umieścić w Gizie i zabezpieczyć przed wypadnięciem, bo wiadomo co będzie jeśli by sterownik nie odłączył w słoneczny dzień grzałki. P.S. jest w tym sterowniku jakieś wejście które zwarcie/rozwarcie wyłączy awaryjnie ten sterownik?.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Kolejne trafne uwagi, sugestie. Chyba jest, coś czytałem o zabezpieczeniu, ale chyba to raczej mało, trzeba sprawdzić :) Dzięki
@BudujemyNASZAZYL
@BudujemyNASZAZYL 3 жыл бұрын
Super sprawa. :)
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Dzięki :)
@md9021
@md9021 9 ай бұрын
to jest grzanie mózgów ludziom o jakim grzaniu mówicie skoro słońca nie ma niech lepiej w pakiecie zapewnią słońce a oni zapewniają panele słoneczne ale bez słońca to jest chore
@DobryProjekt
@DobryProjekt 9 ай бұрын
Poproszę o wyjaśnienie, rozwinięcie...?
@bacazpodkarpacia7544
@bacazpodkarpacia7544 2 жыл бұрын
No fajnie tylko ciepła woda za 3 dni ,pozdrawiam
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Za trzy godziny :)
@mrAkumulator
@mrAkumulator 3 жыл бұрын
Jestem ciekaw efektu 😉
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Zapraszam kolegę na wtorkowy odcinek :) Pozdrawiam i bardzo dziękuję za pomoc ;)
@janrodo4978
@janrodo4978 Жыл бұрын
To napełnienie zbiornika od góry, a później jeszcze nie spuszczenie ciśnienia zmroziło mi krew w żyłach xD Pozdrawiam!
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
Zapraszam na wczorajszy odcinek :) Wiatrak i ogrzewanie off grid
@krzysztofjanik222
@krzysztofjanik222 Жыл бұрын
Witam , dzięki za filmiki ,są super bardzo inspirujące ! Co do - Bez sensu , trzy lata temu zakładaliśmy pv -; slyszelismy że to bez sensu bo się nie opłaca ! Pózniej zalożylismy kupne promienniki podczerwieni - znów bez sensu - następnie porobiłem promienniki nisko temperaturowe znowu kupa śmiechu bo szkoda kasy ! Obecnie przyszedł rachunek za cały rok , ogrzewane tylko 200 m2 grzanie bufora 300 litrów na dwie rodz grzałka 3x2 kw i wszystkie sprzęty podwójne na dwie rodz czyli pralki lodówki indukcje itd plus mały warsztat rachunek za caly rok = 6400 na dwie rodziny gdzie za sam węgiel i drewno wyszło by 12 tyś , i znów słyszę - jedni twierdzą dużo inni zdziwieni nie moga tego pojąć! Obecnie dzięki Wam wszystkim pozytywnie zakręconym przymierzamy się do off grid choć na grzanie bufora na początek - reasumując jesli ktoś ma negatywne przejście do tematu - szkoda czasu na przekonywanie ! Ja dziękuję za Waszą robotę i pomysły - życzę Wszystkiego Dobrego i Pozdrawiam Serdecznie !
@nadsowiogorskimpotokiemban3053
@nadsowiogorskimpotokiemban3053 Жыл бұрын
Brawo Panowie 👏👏👏 Teraz Fotowoltaika ma sens 👍 Szkoda ,że nie można brać dofinansowania na tego typu projekt do domowej instalacji . Ale bez dotacji i tak bardziej opłaca się założyć na własna rękę . Prosto tanio bez marży !
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz:) Oczywiście jak coś zrobimy sami to mamy dodatkową frajdę:) Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam wiecej inspiracji
@md9021
@md9021 9 ай бұрын
22 st C będzie dobrze to porażka tak dużo paneli a taka mała moc wstyd się przyznać że takie badziewie można kupić
@DobryProjekt
@DobryProjekt 9 ай бұрын
Zapraszam kolegę na starsze filmy, tam dopiero można sobie poużywać w komentarzach... Sprawdzał kolega kiedy on był publikowany ?
@marekg3883
@marekg3883 Жыл бұрын
Jak za darmo zestaw do grzania z przetwornicą 6tysiaków się zakręci i nie jestem pewien że przy tych pogodach co mamy te 300 litrów nagrzeja napewno nie też chciałem to zakładać tylko żeby to dobrze pracowało potrzeba pona 2kw paneli na dachu i tu już te6tysiaków braknie zwrot może za 10 lat mam grzałke w bojleże zużycie 7 kw na dobe czy świeci czy pada woda jest
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
7 kWh x 1zł = 7x31dni = 210zl +/- 2,5 roku i się zwróciło (jak będzie 12mc w roku słońce) za rok ceny energii x 3 = 630zł
@marekg3883
@marekg3883 Жыл бұрын
@@DobryProjekt wodę się u mnie grzeje przez sezon letni gdy się nie ogrzewa domu bo tak idzie z pieca kilowat złotówki raczej jeszcze nie kosztuje pozdrawiam
@organistawstolarni
@organistawstolarni Жыл бұрын
@@marekg3883 kosztuje 1,15 obecnie
@68ejty
@68ejty 2 ай бұрын
Witam mi się marzy stworzyć coś takiego jak tu proponujesz i dołożyć wiatrak i zbudować magazyn , Ogólnie nie znam się na elektryce i chciałbym się dowiedzieć co kupić i jak zamontować , Za wszelkie porady pomogę w branży motoryzacyjnej renowacja
@wojciechmarekiwan4778
@wojciechmarekiwan4778 3 жыл бұрын
Witam sterownik el caru z Gliwic plus 8paneli i woda si grzeje
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Można? Można :)
@arkadiuszk.3898
@arkadiuszk.3898 2 жыл бұрын
A jaka dales grzałkę?
@amatorkombinator
@amatorkombinator 3 жыл бұрын
No nie takie od razu za darmo, bo pierw trzeba poświęcić orientacyjnie jakieś 6000zł (zakup paneli, sterownika, okablowania + ewentualne koszta dodatkowe) by to działało pewnie i sprawnie dla samej ciepłej wody... O ile latem pewnie bezproblemowo odciąży to ogólne rachunki i zapotrzebowanie w ciepłą wodę to zimą może być ciężko patrząc przez pryzmat domu całorocznego. Z obserwacji temp. pieca C.O to aby było komfortowo w domu (na przykładzie mojego, stare budownictwo) to zimą musi być co najmniej stałe 55-60stC w układzie ogrzewania aby ogólna temp w domu była w ok 20stC (wiadomo zależne od temp. zewnętrznej itp) jak i w bojlerze dla codziennego w miarę stałego zapotrzebowania w ciepłą wodę. To moja obserwacja na szybko i bardzo mnie zastanawia właśnie takie rozwiązanie na panelach jak to by się miało zimą (całkowicie odłączenie ukł. C.O od sieci elektrycznej i całkowite zminimalizowanie używania pieca C.O), bo jednak żeby taka czy takie grzałki i pompa obiegowa podołały w 100% to potrzebują tej mocy znamionowej, a ona wyjdzie tylko z ilości i sprawności paneli, a zatem głównie pogody. Jak gdzieś się mylę czy źle myślę to proszę mnie poprawić i nakierować ;-) Chętnie się dowiem czegoś od bardziej doświadczonych w tej kwestii ;-)
@dariusztryba6299
@dariusztryba6299 3 жыл бұрын
Mój koszt na tym samym sterowniku to 2500 PLN czyli dużo jeszcze do 6000 . Jak pokombinujesz sam to taniej wyjdzie no i zwrot inwestycji szybszy
@amatorkombinator
@amatorkombinator 3 жыл бұрын
@@dariusztryba6299 poczekajmy do zimy i wtedy mi napiszesz czy to będzie wystarczające ;-) Cena wiadomo zaokrąglona i zależna od kosztu podzespołów. Można kupić 1 panel za 200zł i można za 400zł (w mojej cenie opieram się na nowych panelach np. SELFA 370Wp) ;-)
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Zapraszam na odcinek wtorkowy za dwa dni, odpowiem na kilka znaków zapytania :) Pozdrawiam i zgadzam się z kolegą do miłego, Pozdrawiam :)
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
@@dariusztryba6299 Brawo dla Darka tak właśnie tak :) Trzeba troszkę pokombinować :)
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
@@amatorkombinator Sam jestem ciekawy zimy, ale do tego czasu mam plan ostro wyeksploatować temat :)
@jackm3458
@jackm3458 2 жыл бұрын
Mam taki zestaw z tym samym sterownikiem efekt jest taki że od wczesnej wiosny do późnej jesieni oile przez cały dzień nie pada desz do ciepła woda jest z paneli...
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Super :)
@the_ibm_follower497
@the_ibm_follower497 2 жыл бұрын
A ile masz paneli?
@piotrklonowski4343
@piotrklonowski4343 2 жыл бұрын
Kawał dobrej roboty jak dla mnie laika super jak możecie napiszcie jaki model sterownika Pozdrawiam
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Jest w opisie filmu
@rreekkddaa
@rreekkddaa 2 жыл бұрын
Dlaczego nie lejesz wody od dołu? Górnym zaworem możesz odpowietrzyć, pozatym taki boiler napewno ma przyłącze do odpowietrzenia tylko może jest przystosowony do podłączenia poziomego montażu a nie pionowego. Te 4bary co pokazuje ci manometr to pewnie prawidlowy odczyt tylko nie odpowietrzony układ. Musisz mieć odpowietrznik, coś co kontroluje cisnienie ze wzrostem temp cisnienie ci wzrasta - chyba to wiesz. Grzałkę elektryczna te która masz montuje się zawsze przewodem do dołu. Nawet do testu powinieneś PAN to poskładać z głową i nie trzeba wiedzy akademickiej do takich pokazów. CZYLI TAK :) : Ciekawy filmik, fajnie ze to pokazujesz, tak dalej.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za komentarz i wskazówki... Mam nadzieję, że kolega zostanie z nam na dłużej. Widzę i czytam, że wiedza jest ;)
@Kenny88
@Kenny88 3 жыл бұрын
Na taki odcinek czekałem. Koniecznie dajcie znać jak się spisuje w praktyce ten regulator. Mam w planach coś takiego zamontować.
@dariusztryba6299
@dariusztryba6299 3 жыл бұрын
Mam Śmiga już 2 miesiące 8 paneli 235 wat i grzałka 1500 i 2000 używam grzałki 1,5 kw CWU 220 l codziennie temperatura powyżej 70 st.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Jestem ogromnie szczęśliwy że przypadł Ci do gustu :) Wtorek będzie opublikowany film z pierwszymi wnioskami. Pozdrawiam
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Super :) Ja się mogę podpisać pod taką recenzją :) Śmiga
@michaubkowski6122
@michaubkowski6122 2 жыл бұрын
Witam. Można info co to za sterownik? Jakiś model?
@mariusz1850
@mariusz1850 2 жыл бұрын
@@dariusztryba6299 a dało by radę podgrzać wodę bojler 120 litrow grzalka 1500 w , i panel 370w ?
@PawelZajaczkowski
@PawelZajaczkowski 3 ай бұрын
I jak projekt po 2 latach ? nadal działa ? Zbiornik pod domem ? czy na zewnątrz ?
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 ай бұрын
Zapraszam na najnowszy odcinek, grzejniki pod domkiem grzeją
@teklazwawy3237
@teklazwawy3237 Жыл бұрын
🤩💚🍀
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
😊😇🥰
@OSTRY007
@OSTRY007 Жыл бұрын
Witam Gratulacje super kanał !!!! Mam zasobnik CWU 300l z wbudowaną grzałką 3kw ile bym musiał mocy paneli żeby to pociągnęło?
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
3 do 4 kWp w panelach :) Dziękuję za miły komentarz. Oczywiście zapraszam po wiecej, ostatnio pojawiły się odcinki z buforem 1000l ;) 😉
@pasza686
@pasza686 2 жыл бұрын
Rozumiem, że te panele są połączone szeregowo. A co się stanie jak np. na jeden z nich będzie padał cień? Czy z tego względu, że jest to szereg to już nie będzie wytwarzał prądu?
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Jest spadek, niestety dość znaczący :)
@siwuchasiwucha9625
@siwuchasiwucha9625 2 жыл бұрын
W grzalce ma pan usuniety termostat??, producent sterownika twiedzi ze grzalka orginalna bez usuwania termostatu dobrze wspolpracuje, mam zakupiony taki ster i zastanawiam sie czy mam usunąć termostat co pan sądzi w tym temacie🤔???
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Ja termostat zostawiłem i działa :)
@krisjerry767
@krisjerry767 3 жыл бұрын
Witam , nie chce się wymondżać ale z grzałki powinien być usunięty termostat gdyż sterownik bezpośrednio kontroluje temp.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Coś w tym jest, termostat w grzałce nie działa, więc albo usunięty albo uszkodzony. Niestety nie znam historii grzałki, kupiłam używaną. Sterownik działa poprawnie więc wszystko wygląda dobrze. Dzięki za uwagę, pozdrawiam
@krisjerry767
@krisjerry767 3 жыл бұрын
@@DobryProjekt zkupiłem ten sterownik i powoli zbieram elementy , panele itd. grzałkę najpewniej zamuwię aby były dwie w jednej - jedna zasilana pv a druga w razie zachmużenia z sieci jeszcze to przemyślę , trzeba się ratować przed wysokimi rachunkami , Warto kombinować Pozdrawiam .
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
@@krisjerry767 Brawo dla kolegi, super :) Bardzo miło widzieć, że na pokładzie mamy kolejnego, propagatora nie płacenia rachunków ;)
@michal5869
@michal5869 2 жыл бұрын
nie martwi że generowałeś 800W w słońcu dla 7 paneli, czyli pracowały na 30%, jak zaszło słońce to już lipa kompletna. W PL mamy często zachmurzone niebo, jak to wychodzi w końcu, dla uproszczenia biorę 1 panel, aku i ładuje cały pochmurny dzień z opadami deszczu, ile wyciągnę takim panelem wat?
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz, najlepiej sprawdzić w praktyce :)
@michal5869
@michal5869 2 жыл бұрын
@@DobryProjekt Nie mam takiego zestawu, przed zakupem chcę się upewnić i przeliczyć wszystko :)
@kotlusia53
@kotlusia53 3 жыл бұрын
Mam taki regulator w słoneczny dzień około godz 14 mam 78stopni bojler 140l
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Super info :) Więc działa wzorowo!
@radosawczarnecki140
@radosawczarnecki140 3 жыл бұрын
Kot Lusia ile paneli masz zamontowane do bojlera 140l?
@kotlusia53
@kotlusia53 3 жыл бұрын
@@radosawczarnecki140 12szt 150w
@radosawczarnecki140
@radosawczarnecki140 3 жыл бұрын
@@kotlusia53jeśli to nie problem, możesz podać model paneli?
@kotlusia53
@kotlusia53 3 жыл бұрын
@@radosawczarnecki140 tak wrócę z pracy napisze model bo nie pamiętam kupiłem używane i naprawdę tanio dałem więc jak oglądam nieraz filmy na KZbin i słucham jakie ludzie kwoty dają za fotowoltaika to aż strach u mnie miało być tanio i skutecznie wodę grzeje aż miło i nią muszę płacić kredytów za fotowoltaika bo sąsiadowi trzeba zaszpanować ze tez się jest eko
@klausklausik7084
@klausklausik7084 2 жыл бұрын
Ja mam taki plan żeby zrobić powietrznego solara na dachu z którego gorące powietrze ogrzane słońcem poleci do wymiennika ciepła starego małego boilera z wbudowaną chłodnicą samochodową połączona z buforem cwu gorące powietrze przeleci przez chłodnice ogrzeje czynnik a pompka obiegowa będzie kręciła tym czynnikiem pomiędzy chłodnicą a buforem z wężownicą i będzie grzała wodę i to wszystko zasilane panelami pv
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Super, mega fajny pomysł :) Bardzo mi się podoba :)
@januszwojdyr350
@januszwojdyr350 3 жыл бұрын
Super pomysł ale mam pytanie czy zamiast bufora i grzania wody da się podłączyć pompę np. 250w i pobierać wodę ze studni do zbiornika
@januszwojdyr350
@januszwojdyr350 3 жыл бұрын
Ale kosztem mniejszej ilości paneli
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Przepraszam, ale tak nie do końca rozumiem pytanie :/ Samymi panelami pompować wodę?
@januszwojdyr350
@januszwojdyr350 3 жыл бұрын
Chodzi aby za miast grzałki podłączyć pompę do wody taką jak Pan mial przy wodzie chyba 250w
@wojtekpatelka7670
@wojtekpatelka7670 3 жыл бұрын
Mam pytanie czy grzałka jest AC prądu zmiennego czy może prądu stałego DC pozdrawiam Wojciech
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Zwykła grzałka chodzi na DC również:) To wielkie udogodnienie
@pawelblaszcvzyk1191
@pawelblaszcvzyk1191 Жыл бұрын
Grzalce wszystko jedno czy DC czy AC ale tego pradu nie podlaczac do urzadzen domowych tylko do grzalek
@peterdejoong
@peterdejoong 3 жыл бұрын
kzbin.info. Dla ciekawości wrzucam stronkę tej firmy i zasady działania tych kolektorów. Mfg ❌❌❌🇳🇱♻️
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Dzięki, sprawdzę :)
@mtyzsw6549
@mtyzsw6549 Жыл бұрын
Czemu WY ciagle wszyscy mowicie,ze cos jest za "darmo" ???? Nic nie ma za darmo . Trzeba najpierw kupic Panele, przetwornice,kable itp. .... potem czekac latami zeby sie to odrobilo i dopiero wtedy bedzie "za darmo" ....
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
Energia jest darmowa, energia słońca, wiatru ... energia ziemi
@mtyzsw6549
@mtyzsw6549 Жыл бұрын
@@DobryProjekt Ale zeby ja czerpac ,to najpierw trzeba kase wylozyc ,no chyba ,ze Chinczyk da Ci panele "za darmo" .... jest taki ?
@md9021
@md9021 9 ай бұрын
Szkoda na to czasu i wydawania pieniędzy na coś co nie działa
@DobryProjekt
@DobryProjekt 9 ай бұрын
Proszę zaproponować alternatywę, chętnie poznam kolegi zdanie
@mariusz17772
@mariusz17772 2 жыл бұрын
A jakie napięcie wychodzi? Szkoda że nie zmierzyli
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
z czego ?
@rafaldohc
@rafaldohc 2 жыл бұрын
Jaką maksymalną moc z paneli można podpiąć pod ten sterownik?
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
3kwp choć pewnie 3,6 i 3,9 też ogarnie :)
@krzysztofgutowski1910
@krzysztofgutowski1910 3 жыл бұрын
Szanowny Panie a nie przyszło ci na myśl, że tracisz 80% energii z paneli, które jest ciepłem. Panele w słońcu potrafią nagrzać się do 70 - 80 stopni gdy temperatura powietrza jest 20-30 stopni C. Z paneli 2kWp masz 10kW mocy cieplnej. Wystarczy schładzać je wodą . Potrzebne do tego pompki zużyją poniżej promila tej mocy.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
Oczywiście że przeszło, zawsze możemy instalację rozbudować o wężownicę za panelami :) Dziękuję za komentarz;) Może zrobimy hybrydę, kto wie ;) Pozdrawiam :)
@krzysztofgutowski1910
@krzysztofgutowski1910 3 жыл бұрын
@@DobryProjektPo co wężownice? Ja polewam panel wodą kontrolując jego temperaturę i zbieram spływającą wodę. Termostat załącza elektrozawór przy 43 stopniach C i wyłącza przy 42.9 C. Czujnik temperatury od spodu panelu. Pompa zasilająca napędzana z akumulatora doładowanego z panelu. Woda w obiegu zamkniętym ze zbiornikiem uzupełniana zimną wodą dostarczaną do zraszaczy po osiągnięciu zadanej temperatury. Układ ze zbiornikiem otwartym. W ciągu dnia i wieczorem o temperaturze 32-36C.
@DobryProjekt
@DobryProjekt 3 жыл бұрын
@@krzysztofgutowski1910 Przyznam, że bardzo ciekawe podejście do tematu. Myślałem o wężownicy, gdyż głównym celem jest praca przy niskim nasłonecznienia. Jesień, zima, wiosna okresy, kiedy najtrudniej o wynik. Szybkie pytanie? Czy kolega może nam udostępnić film z opisem jak to jest u kolegi podłączone to pionierskie rozwiązanie. Myślę, że mogło by zainteresować naszych widzów. :) Gratuluję pomysłowości. Pozdrawiam serdecznie ;)
@krzysztofkurzac5707
@krzysztofkurzac5707 Жыл бұрын
@@krzysztofgutowski1910 bardzo ciekawe rozwiązanie, możesz się nim jakoś podzielić 🤔
@krzysztofgutowski1910
@krzysztofgutowski1910 Жыл бұрын
@@krzysztofkurzac5707 Po roku nastąpiły pewne zmiany. Zrezygnowałem z obiegu zamkniętego i wyeliminowałem parowanie. Zimna woda wodociągowa po przekroczeniu 30 st C przez panel, kroplowo zwilża go kapilarnie pod folią stretch. Termostat stykowy włącza miniaturowy elektrozawór 12V. Zbierana ciepła woda napełnia 60 l plastikowy pojemnik również nagrzewany słońcem. Tak nagrzana woda, zasila hydroforem bojler elektryczny 50l, gdzie dogrzewa się do 50 st C. Hydrofor 12V zasilany jest z ładowanego z panela akumulatora samochodowego. Panel jest na 2 osiowym trakerze śledzącym słońce mikrosilnikami zasilanymi również z akumulatora. Nadmiar prądu trafia do sieci. Zwrot po 1 sezonie.
@leszekcakowski
@leszekcakowski Жыл бұрын
Zastanawia mnie czy mozna wykorzystać 6 pv o mocy 2800 W, grzałka 2000W do grzania wody w c.w.o 100l i przy okazji ogrzania wody centralnego ogrzewania, np. podłogówka
@dawidsotysiak8823
@dawidsotysiak8823 Жыл бұрын
Daj znać jak będziesz coś wiedział więcej na ten temat
@krzysztof7704
@krzysztof7704 2 жыл бұрын
urządzenie odporne na mgr prawa
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Dokładnie:)
@rcicho
@rcicho 2 жыл бұрын
I tak podłączone kompletnie bez udziału falownika?
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Dokładnie tak :) Regulator ładowania jest w sterowniku:) Kolega się przymierza do taniego zestawu ?
@rcicho
@rcicho 2 жыл бұрын
@@DobryProjekt muszę coś pokombinować aby "załatwić" darmowy prąd pod grzałkę do zbiornika CWU 120l. To rozwiązanie jest bardzo ciekawe.
@mirekmirek6504
@mirekmirek6504 2 жыл бұрын
Udało się ta wode zagrzać?
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Tak :)
@dariuszkapsa
@dariuszkapsa 2 жыл бұрын
Witam jak nazywa się ten sterownik model
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
W opisie filmu powinien być link, kolega planuje taką instalację czy podobną
@dariuszkapsa
@dariuszkapsa 2 жыл бұрын
Mam taka instalacje od piątku 8 paneli fotowoltaicznych podłączonych pod grzałkę 2000w i bufor galmet kombinowany 380l
@krzysztof7704
@krzysztof7704 2 жыл бұрын
7*3 to tyle co 3*7 chyba panie mgr
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Tak !
@radekklimkowski6424
@radekklimkowski6424 2 жыл бұрын
zeby nagrzac bufor 500 litrowy ile paneli potrzeba ?
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
10 sztuk
@ukaszw.5607
@ukaszw.5607 2 жыл бұрын
Żyjesz jeszcze chłopie po takim podłączeniu bez zaworu bezpieczeństwa? Jeżeli tak to daj na mszę szczęściarzu!!!
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
Fakt, jestem szczęściarzem :) Pozdrawiam serdecznie ;)
@adamg4108
@adamg4108 2 жыл бұрын
Bez zaworu bezpieczeństwa, manometru, urządzenia przeponowego. Do tego grzałka, którą kolega wkręcił ma już termostat. Samoróbka na medal😀. Nigdzie nic nie leci? Poczekaj jak zaczniesz grzać i zbiornik zacznie się naprężać. Polecam ubezpieczyć się na życie.
@MrYety-sk1cv
@MrYety-sk1cv Жыл бұрын
Głupota grzanie wody panelami słonecznymi kup sobie panele są to rurki które podgrzewaną zbiornik można podłogówke zrobić i też grzać wydajne lepiej niż twoje panele słoneczne...
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
Zapraszam kolegę na film co lepsze pv czy kolektrlory tam omawiam ... kolegi przypadek
@MrYety-sk1cv
@MrYety-sk1cv Жыл бұрын
@@DobryProjekt 👏👏👏 sorki po obejrzeniu tego filmy zwracam honor👏👏😉
@dominiczka1810
@dominiczka1810 2 жыл бұрын
Gdzie kupić taki sterownik
@DobryProjekt
@DobryProjekt 2 жыл бұрын
W opisie filmu jest link ...
@qsgarage8197
@qsgarage8197 2 жыл бұрын
Link nie działa
@ska1659
@ska1659 Жыл бұрын
Niska sprawność, solary lepsze.
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
Dziękuję, czy kolega używa solary?
@ska1659
@ska1659 Жыл бұрын
@@DobryProjekt jeszcze nie ale mam panele foto ich sprawność to 20pare procent a w solarach jednak sprawność dochodzi do 90paru procent.
@md9021
@md9021 Жыл бұрын
Łapka w dół 👎
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
Dziękuję
@md9021
@md9021 Жыл бұрын
Żenada
@DobryProjekt
@DobryProjekt Жыл бұрын
Pozdrawiam
هذه الحلوى قد تقتلني 😱🍬
00:22
Cool Tool SHORTS Arabic
Рет қаралды 95 МЛН
Will A Guitar Boat Hold My Weight?
00:20
MrBeast
Рет қаралды 98 МЛН
Or is Harriet Quinn good? #cosplay#joker #Harriet Quinn
00:20
佐助与鸣人
Рет қаралды 48 МЛН
Cwu i sterownik dc, bez licznika i rachunków off grid z pv
14:37
Dobry Projekt
Рет қаралды 113 М.
Podwójne podsumowanie instalacji off grid do grzania CWU
7:56
Piotr i PV
Рет қаралды 30 М.
OFF GRID do grzania wody, czy warto?
26:50
Zrób to Sam-emu😉
Рет қаралды 14 М.
02. Fotowoltaika do grzania CWU. Dobór grzałki.
8:26
Linuksowiec Online
Рет қаралды 27 М.
هذه الحلوى قد تقتلني 😱🍬
00:22
Cool Tool SHORTS Arabic
Рет қаралды 95 МЛН