Niestety sama nic nie wiem na temat drewna księżycowego i nie znam nikogo kto by wiedział ale bardzo mnie zaciekawiło to zagadnienie i dzięki Pani, Pani Dorotko na pewno chociaż trochę sobie poszukam na ten temat. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 👍
@DobryProjektАй бұрын
Pozdrawiamy serdecznie, zachęcam.do obejrzenia filmu o drewnie księżycowym na kanale Bald tv :). Super temat
@grazynah6794Ай бұрын
,,, Pani Doroto gratuluję wiedzy podręcznikowej i nabytej w życiu realnym !
@dorotamieloch203Ай бұрын
@@grazynah6794 dziękuję... Tej ,,podręcznikowej" mam znacznie mniej. Uczęszczam do szkół, ( zwłaszcza uczelnia w Tucholi), gdzie liczyła się głównie wiedza PRAKTYCZNA. W pracy też zobowiązana jestem do wiedzy praktycznej...Nie teorii...😉 Dlatego badania, które przeprowadzone będą przez kolegę studenta z zakresu drewna księżycowego, będą dla nas ,,kopalnią nowej wiedzy". Realizacja moich dwóch prac dyplomowych ( badania przeprowadzone w terenie) dały doskonały materiał dla prac pisanych przez moich kolegów, którzy zainteresowali się kontynuacją dalszych badań. Cieszę się też,że mogę prowadzić wraz z Marcinem badania w zakresie OZE. Wyniki naszych badań I doświadczeń także są przydatne zwłaszcza dla przedsiębiorców zajmujących się energią odnawialną. A teren mojej budowy domu udostępniłam chętnym do realizacji projektów. Bo, jak powiedział jeden z egzaminatorów nz najważniejszym dla mnie egzaminue, ,,liczy się źródło poszukiwanej wiedzy". A nie czytanie skrótowych opracowań i rozwiązywanie testów...👍
@Mazip007Ай бұрын
Drewno pozyskuje się przeważnie jesienią i zimą głównie ze względu na zawartość wody w drewnie, która w tym okresie jest najmniejsza. Również wiele zwierząt (ptaków) jest w tym okresie mniej aktywnych, więc w mniejszym stopniu to wpływa na te zwierzęta. Ale to jest taka podstawowa wiedza i nie potrzebne są do tego badania. Po zimie gdy drzewo puszcza soki dużo trudniej ściąć takie drzewo, i już nie wspomnę nawet że takie drzewo w tym okresie po prostu "płacze z bulu"
@mpGrafikАй бұрын
👍 za płacz drzewa. Ps. Mnie boli ścinanie drzewa też zimą, ale czasem jest to niestety niezbędnie konieczne. 😔
@dorotamieloch203Ай бұрын
To wszystko z teorii wiemy. A badania naukowe prowadzi kolega w ramach pisania pracy dyplomowej. Dlatego poszukujemy TYLKO POWAŻNYCH KONTAKTÓW do osób, które takowe drewno posiadają.
@waldazwaldaz6789Ай бұрын
Witam i pozdrawiam serdecznie
@DobryProjektАй бұрын
Również pozdrawiamy:)
@bajabongosoffgridАй бұрын
witam panią Dorotkę 👍👍👍
@waldemarbak2176Ай бұрын
Mój sąsiad pozyskuje drewno z lasu tylko nocą może się wypowie😂
@mpGrafikАй бұрын
U nas nocą nie, bo głos piły niesie się daleko. Ale za dnia _"hulaj dusza, piekła nie ma_" - _somsiaduff_ po lasach nie brak. Niestety, moje najgrubsze sztuki też _padły_ i co ciekawe, _somsiady_ zawsze _wiedzom,_ kiedy mnie nie ma w domu i nie usłyszę piły w swoim lesie...
@DobryProjektАй бұрын
Pozyskuje drewno nocą... genialne, to się uśmiałem 😅😅😅
@kampErOSАй бұрын
a Ja wiem co będzie z tego co w paczkach 😆
@DobryProjektАй бұрын
Będzie się działa magia 😅
@kampErOSАй бұрын
znam pewnego gościa z Austrii 😄
@DobryProjektАй бұрын
Doroty promotora doktorant szuka ... :)
@jcwdentonАй бұрын
Ale osobiście czy tylko poglądy i czyny dotychczasowe?
@dorotamieloch203Ай бұрын
Kamilu, a kontakt...
@WalicupadlineАй бұрын
@@jcwdenton on zna😂😂😂
@EwaGuarascioАй бұрын
Są domy z drzewa księżycowego
@DobryProjektАй бұрын
Tak dokładnie:)
@piotrkowalski5818Ай бұрын
Pani Doroto, czapkę Pani zakłada.
@dorotamieloch203Ай бұрын
Tak. Jak jest - 20....😊
@DobryProjektАй бұрын
O proszę jaka troska o Dorotę:). Miło
@Oskar25725Ай бұрын
Słyszałem raz o ciekawej opcji ogrzewania odpadami tartacznymi.
@pawenalepa1682Ай бұрын
Nie ma czegoś takiego jak odpad na tartaku. Jest już to półprodukt z którego robi się zazwyczaj pelet.
@DobryProjektАй бұрын
Drzewa - drewno to genialny cud natury, ilość zastosować wydaje się nie mieć końca ❤️😇😊
@dorotamieloch203Ай бұрын
Tak. Ogrzewanie z trocin lub zrębki. Czasami robi się pelet.
@murano1545Ай бұрын
To jest jasne, że drewno powinno pozyskiwać się zimą, gdy jest w stanie "hibernacji". Takie Drewno jest "zamknięte" przez co dużo bardziej odporne na próchnienie. Drewno pozyskane latem jest "otwarte" i przez to szybko ulega degradacji. Kiedyś nikt nie używał do budowy drewna innego niż pozyskane w zimie.
@mpGrafikАй бұрын
Na opał też zimowe. Jak jeszcze lub już ma soki, schnie znacznie dłużej. Ale tu mowa dodatkowo o konkretnej fazie księżyca...
@murano1545Ай бұрын
@@mpGrafik Wydaje mi się, że z tym księżycem, to chyba lekki zabobon. Wpływ księżyca na organizmy żywe jest dostrzegalny, ale aż tak wysublimowane zalecenie wydaje się być przesądem. Kiedyś nie obcinano kołtuna, bo "groziło" to śmiercią.
@mpGrafikАй бұрын
@murano1545 może nie zabobon. Są kraje, w jakich z takiego drewna powstają kilkunasto piętrowe budynki. Jak widzisz, powstaje nawet u nas praca doktorska na ten temat, a tego rodzaju prace opiera się na dowodach naukowych. Trzeba poczekać na ukończenie i się z tym zapoznać, przed wydawaniem opinii.
@DobryProjektАй бұрын
Dziękuję za komentarz i podzielenie się wiedzą:)
@DobryProjektАй бұрын
Dodam od siebie, skoro księżyc potrafi przesuwać i regulować oceany "przypływy, odpływy" to ja bym go nie bagatelizował 😇
@murano1545Ай бұрын
Ile kilogramów drewna na dobę potrzebujecie do ogrzania domu i wody?
@mpGrafikАй бұрын
Kilo? :) Najwięcej ciepła daje drewno wtedy, kiedy jest najlżejsze, czyli najlepiej wysuszone i nie zawiera w sobie wody dającej _wagę_
@MrCzuczАй бұрын
Suche drewno też można liczyć na kilogramy 🧐
@mpGrafikАй бұрын
@MrCzucz hmmm, metrowe kawałki sosny o średnicy ok 30cm po 12 łatach przenosisz na pasku zaczepionym na 2 palcach. Drewno twarde i dobrze wysuszone do kominka jest średnio po 3 latach i będziesz się musiał wysilić dobrze, żeby taki sam kawałek unieść. Do palenia drewno liczy się w m³. Możesz przyjąć, że przy dobrze ocieplonym domu ze ścianami bez kumulacji ciepła, 3-leniego buka potrzebujesz do 6m³ na sezon przy p.uż. domu 100m² i zastosowaniu DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza za pomocą izolowanych kanałów. Ale piszę tu o DGP i bez grzania wody użytkowej. Nie wiem, jak to wyjdzie z kominkiem z płaszczem wodnym i ogrzewaniu podłogowym. Ani przy domu murowanym z materiału ciężkiego.
@murano1545Ай бұрын
@@mpGrafik ok. Pytam, bo chciałbym dowiedzieć się, czy drewno opałowe można uznać za paliwo w obiegu zamkniętym. Tzn. czy roczny przyrost drzewa wystarczy na zaspokojenie rocznego zapotrzebowania na drewno?
@mpGrafikАй бұрын
@@murano1545 zależy od powierzchni zadrzewienia, gatunków drzew, czyli gleby itd. Znam takich, co pozyskują drewno wyłącznie z własnego terenu i wystarcza, a drzew mają coraz więcej. W moim przypadku musiałby to być np. piec Kuzniecowa, w jakim pali się intensywnie i sosna jest dobrym materiałem. U mnie nie rośnie nic poza sosną, bo gleba to piach, a mam kominek, więc odpada. Niemniej jednak ogólnie rzecz biorąc w skali kraju - tak. Problemy z drewnem u nas w kraju od ok. 3 lat wynikają z olbrzymiego eksportu drewna (zamiast produktów na bazie drewna), za co odpowiada polityka rządowa, mocno intensywna w tej kwestii od poprzedniej ekipy. Widać to w lasach. Skutkiem tego są ceny - aktualnie np. ok. 350zł/m³ za dąb, 3x więcej niż kilka lat temu. Rok wcześniej dochodziło nawet do 500zł/m³.
@ewa77771Ай бұрын
Informacje kosztują nik za darmo nie zdradzi starej technologii
@dorotamieloch203Ай бұрын
Dlaczego??? Nie przez wszystkich przemawia materializm. Dla mnie przeogromną radością jest współpraca z młodymi ludźmi, którzy chcą się czegoś nauczyć. Sama też w czasie studiów szukałam ludzi, od których wiele się nauczyłam. W ten sposób trafiłam chociażby na mojego dwukrotnego promotora, świetnego specjalistę z dziedziny dendrometrii. A za jego pośrednictwem również na grupę osób, które ową dendrometrią się zajmują.
@mateuszkolodziejczyk1190Ай бұрын
A myslalem ze te ksiezycowe drzewo to sciema
@piotrkowalski5818Ай бұрын
Ciekawe kto to rozłupie?
@DobryProjektАй бұрын
Łuparka :)
@ewa77771Ай бұрын
Nie da się tego słuchać bzdury nie ma kobieta pojęcia kupiła drzewo w listopadzie i krzyczy ze ma drzewo księżycowe
@dorotamieloch203Ай бұрын
A może proszę posłuchać jeszcze raz. Drewno kupione przeze mnie to jedna sprawa. Nie zależy mi przecież, by drewno do kominka było klasy A, a co za tym idzie, zmarnowane, jako opał... INNA TO , IŻ POSZUKUJĘ W IMIENIU KOLEGI PISZĄCEGO PRACĘ DYPLOMOWĄ OSÓB, KTÓRE MAJĄ DREWNO KSIĘŻYCOWE U SIEBIE I ZECHCIAŁYBY NAWIĄZAĆ WSPÓŁPRACĘ NAUKOWĄ Z OWYM STUDENTEM. Potrzebne są kawałki drewna, które poddamy analizie laboratoryjnej, tzn.określenie gęstości drewna, analiza chemiczna, porowatość, budowa molekularna itp. Uczelnia ma możliwości przeprowadzenia takich analiz. Czy ma zatem koleżanka drewno ściętego drzewa w okresie zimowym w ostatniej kwadrze księżyca???