Solaredge może chodzić na jednym stringu. Po to ma optymalizatory żeby nie było spadków produkcji z powodu zacienienia .
@KażdyOZEjakmoze-g8x3 ай бұрын
Dobrze wiedzieć pewne rzeczy, dzięki 😊.
@lospatentos3 ай бұрын
7:37 widać jak panele lekko wchodzą pod dach, ogólnie widok z góry na panele rozwiałby wątpliwości co do poprawnej instalacji. Polecam w ciągu dnia wejść na dach i zobaczyć jak wygląda zacienie poszczególnych stringów.
@DobryProjekt3 ай бұрын
Polecam komentarz, który jest przypięty
@mariuszklecha34513 ай бұрын
Można też sprawdzić czy jest to wina złej instalacji czy falowników lub za dużego napięcia na sieci, zależy co może występować, czyli najprościej było by dorobić dłuższe przewody MC4, aby było można pozamieniać falowniki i wtedy porównać produkcję czyli z Growatta podłączyć pod Solaredge i na odwrót, ale najpierw to bym sprawdził tego solaredga jak ma 2 wejścia MPPT bo jak jedno to by nie było sensu zamienić przewodu pod stringi moze być uszkodzony i nic to nie da.
@DobryProjekt3 ай бұрын
Zapraszam na komentarz, który został przypięty na górze
@ktosktos23283 ай бұрын
Inwerter solaredge pod każdym panelem ma optymalizatory więc zacienienie nie przeszkadza inwerterowy w pracy.
@galomaro2393 ай бұрын
Dokładnie
@DobryProjekt3 ай бұрын
A więc trzeba szukać co nie tak
@kryka4783 ай бұрын
@@DobryProjekt W aplikacji Solaredge jest możliwość podglądu pracy każdego panela PV. Odblokowanie tej opcji jest możliwe przez serwis.
@EkoNiezalezny3 ай бұрын
Z miłą chęcią pomogę Panu Kazimierzowi. Nie ma fizycznej możliwości, aby instalacja oparta o SolarEdge produkowała gorzej niż instalacja na Growatt. I teraz mam następujące przypuszczenia i sugestie: SolarEdge ma 1 string i to bardzo dobrze - tak ma być. Gdyby ta instalacja została podzielona na 2 łańcuchy, to w ogóle by nie działała. Problem z produkcją może wynikać z niewiedzy instalatora i zamontowaniu zbyt małej liczby paneli na tym jednym stringu. Jeżeli tak jest, to zwyczajnie napięcie pracy jest zbyt niskie i wtedy instalacja będzie się uruchamiała później niż powinna, będzie kończyła pracę wcześniej niż powinna a do tego jej wydajność będzie bardzo niska. Teraz nie wiem ile zostało zamontowanych modułów na tym stringu (nie widać tego za filmie), ale ich liczba stricte zależy od rodzaju zastosowanych optymalizatorów mocy. Jeżeli teraz zostały zainstalowane optymalizatory z serii P, to minimalna ich liczba przy instalacji 3-fazowej to 14 szt. Jeżeli zostały zainstalowane optymalizatory z serii S, to minimalna ich liczba w układzie 3-fazowym to 16 szt. Jeżeli jest mniej, to będą występowały właśnie takie problemy jak obecnie występują. Przyczyną mogą oczywiście też być inne problemy, np. zbyt niska rezystancja izolacji lub niedociśnięte złącze MC4. Gdyby Pan Kazimierz udostępnił mi tą instalację on-line, to będę mógł pomóc zdalnie. Jeżeli nie ma dostępu do falownika, bo instalator nie dał dostępu administracyjnego, to potrzebuję numer seryjny falownika. Jako ambasador marki SolarEdge na Polskę także zorganizuję pomoc i usprawnimy działanie tej instalacji. Podpowiem jeszcze jak sprawdzić, czy liczba optymalizatorów się zgadza i czy wszystkie działają poprawnie. Należy wyłączyć falownik i odczekać około 2 min. aż napięcie spadnie do bezpiecznego. Następ[nie należy odłączyć łańcuch od falownika i przy pomocy miernika zmierzyć napięcie jakie będzie na złączach MC4. Napięcie powinno być sumą 1V dla każdego z zamontowanych modułów. Czyli jeżeli jest ich np. 14, to napięcie powinno oscylować w okolicach 13,8-14,2V. Jeżeli jest inaczej to już tutaj mamy przyczynę problemu. Pomiaru oczywiście należy dokonywać w ciągu dnia, kiedy instalacja powinna normalnie wytwarzać energię.
@DobryProjekt3 ай бұрын
Bez komentarza, brawo Piotr, dziękuję, działamy:)
@r6team3 ай бұрын
"zbyt wysoka rezystancja izolacji"? Przecież rezystancja izolacji powinna być wysoka🤔
@EkoNiezalezny3 ай бұрын
@@r6team Miało być zbyt niska. Czeski błąd... Już poprawiam.
@ekologwroclaw3 ай бұрын
Właśnie parę dni temu wróciłem z Helu.Gdybym oglądnął materiał wcześniej to bym przemierzył instalację. Proponuję popytać o lokalnego elektryka. proponuje przenieść antenę która zacienia panele . Proponuję zapisać generacją z obu falowników wtedy gdy żaden panel nie jest zacieniony
@galomaro2393 ай бұрын
Jak napięcie jest ok to szukać innego wykonawcy niech zweryfikuje czy optymalizatory są dobrze dobrane. Też mialem podobny problem, czyli za małą produkcje . pomogło wymiana optymalizatorow
@DobryProjekt3 ай бұрын
A więc mamy trop
@RK-bm9kq3 ай бұрын
Można jeszcze je pominąć i sprawdzić czy to zadziała jak powinno. Ale dobrze by było próbować przepiąć na te drugie mpt w ramach testu..
@galomaro2393 ай бұрын
Pytanie czy pan inwestor nie ma problemu z zawysokim napięciem? 2 falownik do tego za wysokie napięcie i solaredge będzie się wyłączał.
@somun883 ай бұрын
Na 99% ma problem z napięciem, Solaredge zamiast się wyłączać ogranicza produkcję. Niestety mam tak samo u siebie :( Pora na magazyn.
@DobryProjekt3 ай бұрын
Właśnie o dyskusję i doświadczonych widzów mi chodziło
@michalpedrak97663 ай бұрын
Druga sprawa to napięcia muszą być wystarczające żeby falownik ruszył, może dla tego goście zrobili na jednym stringu, żeby było odpowiednie napięcie do startu falownika.... pozdrawiam
@DobryProjekt3 ай бұрын
Zapraszam na komentarz przypięty na górze
@traqgame96953 ай бұрын
👍
@1985degie3 ай бұрын
Sofar ma tak, że mam na 2 stringach ale w opcjach wybrane na dwóch stringach PV1 na drugim PV1 i leci produkcja dobrze. Jak miałem na stringu1 wybrane PV1 a na stringu2 PV2 to produkcja dużo niższa
@sawomirgemzik92583 ай бұрын
A gdzie kamizelki. 😮
@Kwasior883 ай бұрын
Dlaczego dwa stringi są lepsze niż jeden cały?
@DobryProjekt3 ай бұрын
Dwa stringi + diody i mamy dodatkowe zabezpieczenie przed cieniem
@RK-bm9kq3 ай бұрын
Niby gwarancja ale instalacja ewidentnie nie dziala na pelnej mocy wiec to tez podlega gwarancji..Nie dziala prawidlowo..
@DobryProjekt3 ай бұрын
Nie działa, pytanie dlaczego?
@RK-bm9kq3 ай бұрын
@@DobryProjekt Ma dwa falowniki niech je zamieni miejscami. Tam są optymalizatora czy działa to bez? Jak są to je rozłączyć i sprawdzić bez nich...Co mu po gwarancji jak go firma olala..
@dariuszprzerwa57693 ай бұрын
Witam. Na początku filmu widać panele wciśnięte pod dach i rynnę na około 15 centymetrów. Firma nie zrobila by tego. Pachnie samorobka . Pozdrawiam
@DobryProjekt3 ай бұрын
Te pracują prawidłowo, pozdrawiam serdecznie
@berlinkamrat69723 ай бұрын
Pietnować Takie niby firmy DOMOROSŁE 😤😤😤👿👿👿👿👿 Wystrzegać się Ala Fachowców 👿👿👿👿👿 Nie nie mam firmy lub coś podobnego Pomagam Tylko w Rodzinie i wszystko Zapi... Też dzięki Dobry Projekt wystarczy chcieć słuchać i powoli
@DobryProjekt3 ай бұрын
Powoli i do przodu... Pozdrawiam serdecznie
@dominikkozub51953 ай бұрын
Nie ma jak nagrywać filmiki o czymś o czym nie ma się pojęcia 😂😂. Tomek Żyłka by się tu sprawdzil.
@DobryProjekt3 ай бұрын
Tomek jest kozak
@tomdar69133 ай бұрын
Jedno pytanie i proszę w końcu odpowiedzieć: ile kosztuje utylizacja paneli po 10 latach i jaka jest ich strata wydajności z roku na rok-podobnie magazyn energii ?
@DobryProjekt3 ай бұрын
Chętnie odkupię 10 letnie panele ... bo ich sprawność to jakieś 95% co tu utylizować??? JAKI MAGAZYN, jaka technologia ? To jak zapytać ile kosztuje dom ...