He managed without an OSD. See what he did to have an OFF GRID system Victron Energy Solaredge

  Рет қаралды 6,308

Eko Niezależny

Eko Niezależny

Күн бұрын

Electricity is getting more expensive and will continue to get more expensive. Both the prices of active energy and its distribution are going up. Those who invest in solutions based on OFF GRID or OFF GRID/Hybrid will win so much. The increasing number of photovoltaic installations and the energy storage connected to them show that life without the grid is becoming a fact. The future lies in SMART GRID solutions and full energy independence.
Episode #141
He managed without an OSD. See what he did to have an OFF GRID system Victron Energy Solaredge
#ekonieleżny
#energy
#offgrid
#battery
#solaredge
#victron
#mental
Link to the Polish Power Grids website:
👉 www.pse.pl
Link to the DISCORD server:
👉 / discord
📨 Contact: ekoniezalezny@gmail.com

Пікірлер: 115
7 күн бұрын
Czy wiesz, że w Polsce jest już kilkanaście tysięcy instalacji OFF GRID? Wzrost zainteresowania tą tematyką jest ogromny a my przyczyniamy się do propagowania życia bez sieci energetycznej. Własne zasilanie to gwarancja niezależności, stabilnego napięcia, braku przepięć energetycznych i dziwnych skoków. Uderzenie pioruna w słup sieci energetycznej już nie uszkodzi Twoich urządzeń w domu, fotowoltaika nie będzie się wyłączała a OSD nie będzie wiedział ile, kiedy i na co zużywasz wytworzoną przez siebie energię. Do tego niczego nie musisz nigdzie zgłaszać. Czyż to nie jest piękne??? Czyż to nie jest prawdziwa WOLNOŚĆ???
@michawencel5183
@michawencel5183 6 күн бұрын
Jak policzyłeś ilość tych instalacji? 😂
6 күн бұрын
@@michawencel5183 Statystyka. Znam wielu zaprzyjaźnionych właścicieli firm zajmujących się montażem fotowoltaiki i ostatnio także magazynów energii w tym coraz częściej także na OFF GIRD. Każda z nich montuje podobne ilości magazynów co i ja. Wiem, ile firm zwraca się do mnie z prośbą o pomoc w konfiguracji np. Victrona, bo zamontować umieją ale już podłączyć i uruchomić nie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę efekt skali to rachunek wychodzi właśnie taki. Oczywiście jest to obdarzone pewnym marginesem błędu statystycznego, ale stosunkowo niewielkim. Generalnie obecnie co kwartał mamy praktycznie dwukrotny przyrost zainteresowania OFF GRID a co za tym idzie - także realizacji.
@michawencel5183
@michawencel5183 6 күн бұрын
Ale to co montujecie, przynajmniej instalacje, które pokazujesz na kanale to nie żaden offgrid tylko system hybrydowy i te domy są podłączone do sieci.
@proxmetpl
@proxmetpl 6 күн бұрын
Na pewno się skuszę taką instalację czy trzeba to zgłosić do straży pożarnej i zrobić dokumentację PPOZ i czy nie muszę tego zgłosić do taurona
@hulaszczezycie6130
@hulaszczezycie6130 6 күн бұрын
Jak ta wolność się tak rozpropaguje to coś wymyślą, aby ją ograniczyć lub zmonetyzować. Pupcia zawsze będzie z tyłu. Zyskujemy tylko przez ten krótki czas od momentu obrócenia się do momentu jak się do niej dobiorą.
@torqo7265
@torqo7265 6 күн бұрын
Instalacja hybrydowa żeby być niezależnym te 8-9 miesięcy to super sprawa (sam planuję takie coś zamontować) i w miarę do przełknięcia finansowo, ale off grid w naszych polskich warunkach trudno jest racjonalnie wytłumaczyć, bo mamy do wyboru dwie drogi albo: wykładamy kwotę typu milion złotych, albo uzależnienie od zakładu energetycznego zamieniamy na uzależnienie od Orlenu i stacji benzynowej. Pewnie są sytuacja gdzie offgrid z agregatem jest najlepszym wyborem (dom na odludziu, nagminne przerwy w dostawie prądu, czy w ogóle brak sieci energetycznej), ale moim zdaniem na dzisiaj kompromisem dla przeciętnego użytkownika PV to hybryda z potencjałem na ewentualny offgrid w przyszłości. A co do samej instalacji to bardzo dobra robota, zresztą jak zwykle :D
6 күн бұрын
Generalnie zgadzam się, że jeżeli ktoś już ma przyłącze, to taki system należy zamontować w konfiguracji do pracy hybrydowo-wyspowej. Przy czym wszystko należy tak ustawić, aby jedynie była możliwość pobrania energii z sieci i zero eksport. Wówczas nie musimy zgłaszać do OSD ani fotowoltaiki, ani magazynu energii. W najgorszym okresie czasu zamiast wspierać się agregatem możemy pobrać prąd z sieci. Ale tu też zawsze należy policzyć co się bardziej kalkuluje. Wbrew pozorom mnóstwo gospodarstw domowych ma agregat już kupiony. Paradoksalnie często jest tak, że kWh z sieci potrafi być droższa niż kWh z agregatu jedynie za sprawą kosztów dystrybucji. Z czasem ten koszt będzie się powiększać na niekorzyść sieci. Jeżeli teraz ktoś ma już taki system i ma środki finansowe to oczywiście może iść w kierunku pełnego OFF GRID i sukcesywnie rozbudowywać magazyn o kolejne jednostki akumulatorów a fotowoltaikę o kolejne panele (o ile ma miejsce na dachu / gruncie). Zasadniczo trzymanie wolnych środków na koncie bankowym sprawia jedynie, że pożera je inflacja a zainwestowanie ich w porządny magazyn energii pozwala odpowiednio tą energią zarządzać i jeszcze w wielu przypadkach czerpać z niej zyski poprzez różne usługi, które można zacząć świadczyć, a których świadczyć by się nie opłacało, gdyby energia była z sieci.
@torqo7265
@torqo7265 6 күн бұрын
Oczywiście, wszystko jest do policzenia, jak ktoś już jest podłączony to założyć hybrydę użytkować przez pełen sezon i sprawdzić ile się pobierze energii z elektrowni i po tym dostaniemy odpowiedź czy warto iść w agregat czy zostać przy sieci.
@marekchomiak2102
@marekchomiak2102 6 күн бұрын
Można to zrobić budżetowo, oczywiście na tańszych komponentach, czy gorszych? a to czas pokarze
@RWBteam1
@RWBteam1 6 күн бұрын
😃😃 Super pomysł przy budowie domu 👍👍👍 pozdrawiam
6 күн бұрын
To najlepsze możliwe rozwiązanie. Własna energia bez większych ograniczeń. W ciągu dnia wystarczy tej z fotowoltaiki a po zmroku i nocami (bo wiadomo jak się buduje systemem gospodarczym) wystarczy tej z magazynu.
@RWBteam1
@RWBteam1 6 күн бұрын
👍👍 i bez łaski i proszenia się miesiącami energetyki o prąd budowlany 😉 i bez warczącego i wiecznie psującego się agregatu przy robocie 😉 👍👍
6 күн бұрын
@@RWBteam1 Otóż to. Cicho, ekologicznie, bez płacenia coraz wyższych rachunków, bez taryf i martwienia się, czy ekipa wykonawcza zgasiła światło na noc lub wyłączyła farelki itp. Jednym słowem WOLNOŚĆ!!!
@RWBteam1
@RWBteam1 6 күн бұрын
👍👍👍👍👍👍👍👏👏👏👏👏
@michawencel5183
@michawencel5183 6 күн бұрын
Ale tutaj nie ma żadnej wolności bo inwestor i tak musi być podłączony do sieci bo ta fotowoltaika jest za małej mocy, żeby wyprodukować wystarczającą ilość prądu zimą.
@PompaCiepłaiPV
@PompaCiepłaiPV 6 күн бұрын
OFFGRID jest dla bogatych 😜
@radekwoffgrid6872
@radekwoffgrid6872 6 күн бұрын
No właśnie Waldek 😂
6 күн бұрын
Dla bogatych jest płacenie rachunków, czyli dożywotniego kredytu ze stale rosnącą ratą. Ale co kto lubi. 😉
6 күн бұрын
Powiedział ten, który właśnie przechodzi powoli na OFF GRID 😂😂🤣
@radekwoffgrid6872
@radekwoffgrid6872 6 күн бұрын
Zgadzam się w 100 %
@radekwoffgrid6872
@radekwoffgrid6872 6 күн бұрын
Oj cicho 🎉
@siaznatury6659
@siaznatury6659 6 күн бұрын
Ładnie to wygląda. Rozważam zmianę na coś takiego zamiast Deye. W przypadku jeśli ktoś ma już fotowoltaike. Tylko ile takie 3 szt pobierają prądu w stanie spoczynku ?
6 күн бұрын
To bardzo dobrze. Lepszego systemu nie znajdziesz. Te Multiplusy to 5000VA, one pobierają bardzo niewiele. Z tego, co pamiętam, to sztuka pobiera 18W. Czyli układ 3-fazowyt mamy 54W. Myślę, że to bardzo dobry wynik jak na taką moc inwerterów.
@damiano1
@damiano1 5 күн бұрын
Mogę prosić Listę zakupową?
5 күн бұрын
Listę czego? Napisz do mnie na maila (kontakt masz w opisie filmu).
@maurycjuszrubeus8132
@maurycjuszrubeus8132 5 күн бұрын
Witam. Jeśli już jest podpięty falownik solaregde to co daje podpięcie tych trzech victronów. Jeśli byłby falownik solaredge hybrydowy z magazynem to po co victrony. Nie jestem fachowcem a pytam bo dla mnie tak na logikę to zwiększanie kosztów. Całość fajna. Pozdrawiam.
5 күн бұрын
Już tłumaczę. SolarEdge jest falownikiem fotowoltaicznym typu ON GRID. Aby podłączyć magazyn energii działający w OFF GRID stosujemy rozwiązanie Victron Energy, pełniące funkcję retrofitu dla SolarEdge. Dzięki temu falownik fotowoltaiczny jest zasilany przez Victrona z magazynu energii i podtrzymywany podobnie jak wszystkie odbiorniki w budynku. Gdy instalacja fotowoltaiczna może wytwarzać energię, to SolarEdge przekazuje ją przez Victrona do magazynu energii. Ot taka symbioza. Całość dzięki temu może pracować bez publicznej sieci energetycznej w pełnym OFF GRID. Trzy Victrony natomiast stosujemy dlatego, że mamy układ 3-fazowy i każda jednostka odpowiada za inną fazę. Gdyby był to falownik SolarEdge hybrydowy, to niestety ale nie mógłby on pracować w OFF GRID. SolarEdge nie jest dedykowany do pracy wyspowej i może działać jako backup. Generalnie lepszej konfiguracji zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i możliwości rozbudowy, skalowalności, parametrów konfiguracyjnych etc. już chyba nie ma.
@sebastianjacek9330
@sebastianjacek9330 5 күн бұрын
Dlaczego solaredge zamiast zwyklego stringa... Rozumiem na dachu, kominy itp ale na takim stole to wyrzucenie kasy... Sam mam SE 12,5kw u siebie ale jak rozbudowywalem juz na gruncie poszedl 20kw sofar dorzucilem... Przy konstukcji gruntowej jest to juz lekki przerost formy nad treścią.
5 күн бұрын
Tłumaczyłem w filmie dlaczego SolarEdge i optymalizacja. Wszyscy tylko patrzą na kwestie finansowe a one są drugorzędne. MPPT na poziomie modułu, bezpieczeństwo PPOŻ, brak wpływu jednego modułu na drugi przy nierównomiernym starzeniu się modułów, przyszłościowo hotspoty na jakimś module nie będą negatywnie wpływały na pracę całego stringu. Za około trzy kata będą dołożone nowe panele i wówczas ich moc będzie pełna. Nie będą ściągane w dół przez te, które już częściowo będą gorzej produkowały i jeszcze kilka innych kwestii. Zasadniczo my montujemy instalacje tylko na SolarEdge. Jak ktoś tego nie chce, to nie robimy wcale.
@sebastianjacek9330
@sebastianjacek9330 5 күн бұрын
"jak ktoś tego nie chce to nie robimy wcale"?? :) ok no comment... Co do reszty, nie wszystko co pan pisze jest prawdą... Do zwykłego falownika jak ktoś bardzo chce można stosować optymalizatory tigo. Z różnicą że, kosztują jakieś 110zl/szt SE ma trochę inną cenę... Do tego np 12KW Deye na niskonapięciowy magazyn całość też będzie śmigać w off-grid... Rozumiem że, victron może i jest super ale pv i magazyn zakłada się aby oszczędzać... Więc trochę bezsensu przepłacać kilka dyszek na dzień dobry.
5 күн бұрын
@@sebastianjacek9330 Chodzi o to, że jeżeli ktoś chce inne rozwiązania, bo uważa że są lepsze, to nikt nie broni. Są setki firm, które mogą zamontować. My os samego początku stawiamy na rozwiązania Premium i na bezpieczeństwo. optymalizatory TIGO nie mają nawet 20% tych możliwości jakie daje system SolarEdge. Magazyn energii zakłada się aby mieć bezpieczeństwo energetyczne i komfort użytkowania / korzystania z energii. Analogicznie można jeździć Fiatem 126P albo BMW czy Audi. Trochę inny komfort i bezpieczeństwo, ale wszystkie będą jeździły. Jak się kupi przysłowiowego 126P to zdecydowanie zaoszczędzi się w stosunku do np. BMW i to naprawdę całkiem sporo. Mimo tego jednak sporo ludzi kupuje BMW. Ciekawe czemu. Wszystko jest kwestią mentalu. Zwolennicy taniości zawsze zapłacą najwięcej. Niestety te osoby nigdy sie na swoich błędach nie nauczą. Jak kupujesz obuwie, to takie za 100 zł na rok użytkowania albo i krócej, czy może za 300-400 zł, które wystarcza na 5-8 lat? Ja zawsze wybieram tę drugą opcję, ale to taki mały szczegół.
@GrzegorzBlaszczyk-o1s
@GrzegorzBlaszczyk-o1s 6 күн бұрын
Witam mam pytanie multi plusy moga wspłupracowac z agregatem pradotworczym czy musza byc te quatro
6 күн бұрын
Mogą współpracować, tylko trzeba robić dodatkowe zabezpieczenie sieć/agregat, co czasami może kosztować podobnie jak różnice w cenie między Multi a Quattro. Ale to wszystko zależy od danej instalacji i tego co finalnie inwestor chce osiągnąć.
@leonzawodowiec6110
@leonzawodowiec6110 7 сағат бұрын
Ja tak zajechałem US2000c mało baterii 12kw na wyjściu brak elektrowni przy 11% system off
6 сағат бұрын
Może miałeś coś źle poustawiane. BMS w Pylontech pilnuje parametrów pracy i nie pozwala na zbyt duże długotrwałe obciążenia i gdyby dopuszczalne parametry zostały przekroczone, to akumulatory się wyłączą. Testowałem to wiele razy ale nigdy niczego nie uszkodziłem.
@xy9723
@xy9723 6 күн бұрын
Znalazłem w jednej odpowiedzi informację, że koszt sfilmowanej instalacji to 120-140 tysięcy zł. ILE LAT zatem musiałoby minąć, zanim zapłaciłbym tyle za tradycyjne "gniazdko 230V"? Zużywalność sprzętu, abonament gotowości serwisu i ew. naprawy należy również dorzucić. NIe jestem za ENERGĄ lub innymi pożeraczami kasy - jestem również zwolennikiem OFF GRID, ale idzie o opłacalność jak na obecne nienajniższe ceny sprzętu. Nie jestem przedstawicielem żadnej firmy, do niczego nie naganiam, ale tydzień temu poczytałem przypadkiem o czymś takim jak AEROMINE. Tam też wchodzi kwestia elektryczna. Może Wasza firma tym by się zainteresowała i propagowała? To już działa na świecie (Arizona USA, Niemcy).
6 күн бұрын
Wbrew pozorom wcale nie tak dużo. Do budowy domu OSD przydziela taryfę C (tzw. prąd budowlany) gdzie 1 kWh to obecnie około 3.50 zł. Dom na ogół buduje się 2-3 lata czasami dłużej głównie za sprawą finansów. Kiedyś gdzieś widziałem opracowanie ile energii elektrycznej statystycznie idzie na budowę typowego domu jednorodzinnego o powierzchni około 120 mkw. Wartości były kolosalne i z tego, co pamiętam sięgały około 20-30 MWh. A jak dom jest większy, to odpowiednio więcej. Policz teraz jedynie dla 20MWh - sam prąd budowlany to 70 tys. zł. To już ponad połowa kosztów inwestycyjnych. Zapłacisz taki rachunek i dalej nic z tego nie masz. OSD się wzbogaci Twoim kosztem a Ty nadal będziesz im bulił jakieś chore kwoty. Po odbiorze budynku możesz zmienić przyłącze na taryfę gwarantowaną i koszty spadną powiedzmy o połowę. Ale nadal będą. Jeżeli do pozostałej części dobierzesz jeszcze dofinansowanie oraz skorzystasz z ulgi termomodernizacyjnej to finalnie pozostanie Ci do rozliczenia około 35 tys. zł. To już jest na tyle mały koszt. że spokojnie zwraca się w czasie 5-7 lat. A ceny energii oraz jej dystrybucji w miejscu stać nie będą. Będą stale rosły. Ci którzy teraz inwestują będą się śmiać za kilka lat z tych, którzy teraz się z nich śmieją. Do tego wszystkiego koszt inwestycji to nie wszystko. Bezpieczeństwo energetyczne, stabilne i idealne napięcie 230/400V. Brak możliwości odcięcia energii, brak możliwości inwigilacji ile energii produkujesz, kiedy i na co ją zużywasz. Sam od tym decydujesz. Sprzęt RTV i AGD nie uszkadza się zaraz po gwarancji dlatego, że tak jest zaprogramowany. Dzieje się to w głównej mierze dlatego, że sieć energetyczna i jej parametry to tragedia. Elektronika zwyczajnie nie wytrzymuje tak częstych i dużych wahań i skoków napięć i zwyczajnie się uszkadza. Co chwilę wymiana pralki, lodówki, zmywarki, TV etc. Byle wyładowanie i uderzenie pioruna w trakcję energetyczną albo trafo i już połowa sprzętu w domu spalona. Mając OFF GRID nie masz żadnego z tych problemów. A to tylko nieliczne z korzyści jakie daje to rozwiązanie.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 6 күн бұрын
Nie wiem czy się zgodzić z wyliczeniem, co ten prąd ma pobierać na budowie ? Jeżeli założymy 20MWh na 3-lata to wychodzi że na godzinę musimy pobierać 0,76 kWh co moim zdaniem jest nie realne, tym bardziej że nikt obecnie nie używa betoniarki i dźwigu do budowy domu.
@Indyk_Polski
@Indyk_Polski 6 күн бұрын
Dobrze czytam? 70.000 zł za prąd w czasie budowy?
@hulaszczezycie6130
@hulaszczezycie6130 6 күн бұрын
Na czas budowy wciskają taryfę C, ale można to obejść i wymusić G. Co do opłacalności OFFgridu to jest mocno dyskusyjna. Zwykły użytkownik raczej ledwo odrobi koszty w trakcie żywotności instalacji. To się opłaca komuś kto potrzebuje ciągłości i pewności zasilania w miejscach o częstych przerwach. Po co tutaj optymalizatory jak wszystkie panele równo nasłonecznione bez ryzyka miejscowego zacienienia? Zwykłe podbijanie kosztu instalacji.
6 күн бұрын
@@hulaszczezycie6130 Na upartego można próbować taryfę G, ale nie jest to takie proste. Robi się to na oświadczenie. Jeżeli udowodnią nieprawdę to jest kk. OFf GRID opłaca się prawie każdemu i jest zwykłą propagandą inne twierdzenie. Jeżeli będziemy podchodzili jedynie przez pryzmat opłacalności, to zasadniczo życie jest nieopłacalne. Na temat optymalizacji wypowiadałem się szereg razy i nawet w tym filmie mówiłem po co ona jest. Obejrzyj dokładnie a zrozumiesz, że nie chodzi o zacienienie.
@Mazip007
@Mazip007 5 күн бұрын
Witam. Czy ta konstrukcja jest wbijana czy zabetonowana w ziemi?
5 күн бұрын
Ta akurat jest wbijana.
@KreatywneBudowanie
@KreatywneBudowanie 6 күн бұрын
Jaka cena takiego zestawu?
6 күн бұрын
Generalnie między 120 a 140 tys. zł. Wszystko zależy od ilości przewodów, tego czy dorabiamy jeszcze rozdzielnicę pod generator i/lub pod podłączenie do sieci oraz od tego ile rzeczy inwestor wcześniej przygotuje, aby uprościć pewne działania.
@KreatywneBudowanie
@KreatywneBudowanie 6 күн бұрын
Dziękuję za info. Pozdrawiam
6 күн бұрын
@@KreatywneBudowanie Widzę, że prowadzisz ciekawy kanał budowlany. Leci subik.
@KreatywneBudowanie
@KreatywneBudowanie 6 күн бұрын
Dzięki
@mioszdytkowski5382
@mioszdytkowski5382 6 күн бұрын
Czy na podkarpaciu tez montujecie?
6 күн бұрын
Tak. Montujemy w całej Polsce. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem, to pisz proszę na maila (kontakt w opisie każdego filmu). Jak podasz telefon to na ogół w ciągu kilku dni będę mógł oddzwonić.
@traqgame9695
@traqgame9695 6 күн бұрын
👍
@rdcabal
@rdcabal 4 күн бұрын
Mi trudno byłoby nazwać optymalizacją podłączanie 13760Wp do falownika 10kW
4 күн бұрын
A z jakiego powodu? To jest wręcz wskazane aby tak zrobić. Zwłaszcza jeżeli mówimy o instalacjach wyspowych lub hybrydowo-wyspowych. Każdy falownik dobrej klasy pozwala na blisko dwukrotne przewymiarowanie po stronie DC. O ile w lecie nie ma to większego sensu, bo energii zawsze będzie za dużo, o tyle zimą takie rozwiązanie pokaże swoją siłę i uzyski będą zdecydowanie lepsze. Dodatkowo dociążenie falownika od strony DC powoduje, że rośnie jego sprawność.
@rdcabal
@rdcabal 4 күн бұрын
Sam odpowiedziałeś. Powiedzmy że wyspa, zima, krótki dzień, słońce wyszło na godzinę. Zbierzesz 10kWh zamiast 14.
@rdcabal
@rdcabal 4 күн бұрын
Każdy falownik może przyjąć więcej niż nominał. Skutkiem będzie bardziej prostokątna parabola produkcji.
4 күн бұрын
@@rdcabal Zgadza się, tak właśnie może być, ale nie widzę tu żadnego problemu.
4 күн бұрын
@@rdcabal Prostokątna parabola brzmi dość oryginalnie 🤣 Ale tak - wykres latem będzie odcięty poziomą linią i oczywiście produkcja zacznie się wcześniej a później się skończy. Wykres będzie jakby bardziej wyciągnięty na boki. Ale to latem. A zimą faktycznie będzie to ładna parabola (taka paraboliczna).
@wm.g.w.917
@wm.g.w.917 6 күн бұрын
He skądyś znam tę ekipę 😊 pozdrawiam syćkich 😊 A ja nie mam takiej eleganckiej maskownicy ale to po rozbudowie do 3 faz na pewno zostanie uzupełnione 😉
6 күн бұрын
Dziękujemy i także pozdrawiamy. Maskownice dodamy po rozbudowie jak już wszystko będzie skończone. Chociaż osobiście wolę jak jej nie ma. Moim zdaniem ładniej to wtedy wygląda, zwłaszcza jak jest więcej przwodow.
@wm.g.w.917
@wm.g.w.917 6 күн бұрын
Nie no żarcik oczywiście , specjalnie przygotowane techniczne pomieszczenie do tego. Tylko ta moja spostrzegawczość ...😊 ale może komuś będzie zależało .
6 күн бұрын
@@wm.g.w.917 Generalnie to jest tak, że domyślnie nigdy tego nie montujemy. Jak ktoś sobie bardzo życzy to się dokłada i to też tylko w małych systemach. W dużych, wielo-inwerterowych ze względu na ilość przewodów nie sposób jest zamknąć koryta.
@xy9723
@xy9723 6 күн бұрын
Szkoda, że utajniliście koszt akurat TEJ instalacji. Jesli akumulatory są litowo-żelazowo-fosforanowe, to zmniejszenie ich pojemności o 80% wymaga średnio 20 lat, o ile będą calkowicie ładowane i rozładowywane każdej doby. Doliczyć do tej żywotności jeszcze koszta zakupu innych zużywalnych komponent pozwoliłoby oszacować, ile rachunków (nawet na obecnym ich poziomie) dane gospodarstwo byłoby w stanie opłacić na obecnych warunkach, tj. przy korzystaniu zwykłych gniazdek w ścianie. Hasło reklamowe brzmi świetnie, fakt, ale właściciel będzie także uiszczał stałe opłaty gotowości serwisu do naprawy awarii, osobne opłaty za naprawy (przerabiam to z panelami solarnymi od lat - nie mylić z fotowoltaicznymi). Wliczmy jeszcze potencjalne uszkodzenie paneli PV i konieczność ich wymiany (grad, uszkodzenie umyslne), rosnący od 01.01.2025r. 10-krotnie podatek za ziemię, na której ustawione są panele... Robi się tego nieco... Radzę poczytać sobie o czymś moim zdaniem lepszym, trwalszym i tańszym na dłuższą metę: AEROMINE. Wpierw przeczytajcie artykuł "Na rynku pojawi się kolejny bezłopatkowy generator energii wiatrowej", a potem wyszukajcie na YT ten system. Zdziwicie się. Niezależny od nasłonecznienia oraz nawet bezpośredniego wiatru. Rura zmięknie...
6 күн бұрын
Trochę propagandowo podchodzisz do tematu. Nie pobieramy opłat za opiekę nad systemem. Gdyby coś się wydarzyło, to w okresie gwarancji jest naprawiane bezpłatnie a gwarancje wcale krótkie nie są. Przewagą jest to, że sprzęt Premium nie ulega tak łatwo usterką jak większość taniej chińszczyzny. Uszkodzenie paneli np. przez grad zawsze może się zdarzyć natomiast dom, działkę i instalacje należy zawsze ubezpieczyć. Ten kto tego nie robi zwyczajnie ryzykuje. To nie są duże koszty a nawet jak ktoś nie ma fotowoltaiki/magazynu energii i korzysta normalnie z sieci to i tak ubezpieczenie na ogół posiada. Podatek od gruntu - to kolejny wymysł gdzieś zasłyszany i nie przeanalizowany. Mówiliśmy o tym wiele razy na LIVE i to na kilku kanałach. To póki co nie weszło - jest to tylko projekt a do tego ma dotyczyć komercyjnych farm fotowoltaicznych a nie przydomowych mikroinstalacji.
@xy9723
@xy9723 6 күн бұрын
Radzę zatem poczytać o tym podatku. Nawet Interia trąbi od jakiegoś czasu, co wkrótce nastanie. Co do ubezpieczeń, to osobny temat. Często jest to iluzja bezpieczeństwa. Wylała Wisła, zalała nowy dom wzięty na kredyt, a ubepieczyciel powiedział, że NIE uwzględni, bo to (zalanie) było efektem opadu... Ale Wisła również na opadzie wzburzyła swe wody, bo niby jak miała urosnąć w Krakowie? I znów prawna zmyła i się bujajcie, naiwniacy! Jak najbardziej jestem za rynkiem premium, ale nie jestem propagandzistą, bo niby co mam propagować - wkalkulowanie realnych kosztów - realnej opłacalności inwestycji? Solary też były na gwarancji, ale kilkanaście lat temu wygasła. Coroczne przeglądy są "darmowe" pod warunkiem opłaty corocznej, czyli abonamentu. Komponenty jednak nie są darmowe i osobno się za rzeczy wymienione płaci. U Was chyba też, prawda? Po prostu nie chcę, by ktoś padł ofiarą Waszej propagandy, że wszystko jest proste i łatwe. Lubię otwarte karty i uczciwe przedstawienie ludziom kosztów - także tych ukrytych celem podjęcia świadomej decyzji. A kosztów w materiale właśnie zabrakło. Tylko tyle. Zatem niech każda sroka w pełni uczciwie swój ogon zachwala i napędza sobie biznes niepropagandowymi materiałami reklamowymi w postaci przykładu realizacji danej inwestycji. Wówczas będzie OK.
@ominguti6345
@ominguti6345 Күн бұрын
​​@@xy9723 co to ma być za podatek? Zgodnie z obwieszczeniem opłaty za podatki gruntowe wzrastają w 2025 od 2.7% do 3.5%. Nie widzę tam żadnego gwałtownego wzrostu. Jest proponowana zmiana podatku od budowli (2%) która miałaby objąć fotowoltaikę ale to się tyczy tylko przedsiębiorców i nie wiadomo czy przejdzie. No i 2% to nie jest jakiś dramat. Np moja fotowoltaiki 14kWp kosztowała 14tys (mówimy tylko o części która jest budowlą czyli panele plus stelaż) 2% z tego to 280zł rocznie... Nie jest to jakiś dramat jeśli przejdzie.
@Slawek-d1v
@Slawek-d1v 10 сағат бұрын
Brak rękawiczek przy zaciskaniu tulejek na przewodach😮
6 сағат бұрын
Myślę, że do niczego nie są potrzebne i jedynie utrudniają pracę i zmniejszają czucie w palcach.
@lmwlu
@lmwlu 13 сағат бұрын
Na chwilę obecną jakie koszta takiej instalacji ? Tj to co jest na filmie
6 сағат бұрын
Między 120 a 140 tys. zł. Wszystko zależy od wielu dodatkowych elementów, które zawsze ustala się indywidualnie z inwestorem.
@ominguti6345
@ominguti6345 Күн бұрын
System fajny, ale ja jestem zwolennikiem Off-Grid with grid backup. Czyli mamy przyłącze i płacimy 37zł miesięcznie przez ~8 m-cy (tyle kosztują u mnie opłaty za zerowe zużycie). Do tego dajemy przewymiarowane panele (ja mam 14kWp) i magazyn na 3 dni zużycia (ja mam DIY 65kWh na ogniwach LFP EVE MB31), I 3 najtańsze chinskie falowniki (ja mam 2*10.2kW + 6.2kW) plus jeden zapasowy na półkę każdego typu. Bez łączenia, każdy osobno tylko na wspólnej baterii. (oczywiście nie możemy używać urządzeń 3 fazowych, jak ktoś chce to musi wydać 3x na falowniki z obsługą parallel, ja nie potrzebuję). Max moc ciągła 26kW. Koszt tego DIY? ~55tyś I jakieś 10 dni pracy w weekendy. Wady? Trzeba mieć znajomośc elektryki. Mój ojciec jest elektrykiem i pracowałem z nim jako młody człowiek w wiele wakacji. Niejedną instalację elektryczną zrobiliśmy, poza tym jestem elektronikiem z wykształcenia. Takiego DIY komuś kto nie miał wcześniej styczności z tematem na pewno nie polecam. Ale jak ktoś ma umiejętności to polecam w 100%. Jedyną wadą techniczną tego rozwiązania jest w miarę duże zużycie bierne najtańszych Chińskich falowników. 10.2kW zużywa 80W a 6.2kW 50W. Czyli "tracimy" 5kWh na dobę. Jak ktoś nie chce może wydać 3x na multiplusy. Ja kupiłem najtańsze Chinole bo moge je sam jakby co naprawić. To bardzo proste konstrukcje. Koszt falowników w tych 50tys to jest tylko niecałe 8tyś. 25tys magazyn, 10tys panele, 4tys stelaż gruntowy (udało się znaleźć super tani ale dobry), reszta (kable, szafy, zabezpieczenia, liczniki, komputer, interfejsy, stal i bloczki betonowe na obudowę do magazynu energii itd) 8 tyś. Tylko z góry mówię że dla mnie najważniejsza jest ciągłość zasilania (bo pracuje zdalnie) i niezależność a nie to żeby się system zwrócił po paru latach. Ale się zwróci mimo to.
Күн бұрын
Jak najbardziej można w ten sposób, przy czym nie jest to stricte OFF GRID, choć tak przyjęło się mówić. Jest to system hybrydowo-wyspowy. Ale podejście masz bardzo dobre. Jak się zwróci, to będzie dobrze, natomiast bezpieczeństwo i ciągłość zasilania to podstawa. Akurat zrobiłeś na chinolach i OK. My preferujemy Victrona, który także ma dość prosta budowę i w razie czego jego naprawa nie będzie nadmiernie skomplikowana. Grunt, to żeby wiedzieć czego się oczekuje od systemu i aby ten spełniał te oczekiwania.
@matt635d8
@matt635d8 5 күн бұрын
Czemu pylontech ? Jest fajną firma power lab . Ciekawe produkty . Pozdro Andrzej . Ps ja bym użył Lynx a nie ten śmieszny busbar
5 күн бұрын
Pylontech ma pełną certyfikację współpracy z Victronem. Możliwości skalowalności są gigantyczne a balansowanie ogniw na najwyższym możliwym poziomie. Przetestowaliśmy wiele różnych rozwiązań i tylko Pylontech spełnił wyśrubowane wymagania w tym zakresie. Lynx CAN, LYNX Power In, czy LYNX Distributor to nic innego jak busbar z dodatkową możliwością monitorowania czy też montażu bezpieczników. Jest droższy od busbarów i niestety przy większych ilościach akumulatorów (a instalacje na ogół się rozbudowują) brakuje miejsca na wpięcie przewodów od akumulatorów i trzeba dawać kolejnego LYNX'a. Zatem sam busbar wychodzi o wiele lepiej o korzystniej. Do tego przy dużych instalacjach falowniki o mocach 10000 i 15000VA do LYNXów nie mieszczą się oczka od przewodów DC.
@matt635d8
@matt635d8 5 күн бұрын
Pylon najlepszy ? Przecież to celle typu pouch a kabelki cieniutkie . Protokół bms to żaden problem 😉 współpraca z victronem bo można przez bms can albo v can podłączyć wszystko. Powerlab ma cele Eve I 180 amper rozładowania . Instaluje Victron’a na codzień też wiele testowałem magazynów nawet ev . Jadą z nami na Antarktydę
5 күн бұрын
@@matt635d8 To nie ma żadnego znaczenia, że pouch. Wielu uważa, że to źle i wskazują, że mają ogniwa np. pryzmatyczne. A ja wówczas pytam: a czym jest ogniwo pryzmatyczne jak nie pouch'em w obudowie? Tutaj są one odpowiednio dobrze ściśnięte i jestem pewny, że wytrzymają długie lata, zwłaszcza, że Pylontech jest marką weryfikowalną, bo już ponad 13 lat sa na rynku a to o czymś świadczy. Pierwsze ich US2000 po blisko 13 latach nadal mają SOH 100%, są w pełni sprawne i trzymają swoją pojemność. Kabelki dla poszczególnych celek mogą być cieniutkie. Do wyjścia są zastosowane wystarczającego przekroju aby przenosić 100A. Większe prądy dla akumulatorów wcale nie są potrzebne, bo je zwyczajnie zarzynają. najlepiej, gdy aku pracuje do 0.5C. Praca 1C lub 2C nikomu nie jest potrzebna. Spełniając te wymagania będzie żył ponad 25 lat bez problemu. BMS w Pylontech jest bardzo wysokiej jakości i bije na głowę różne rozwiązania typu DIY BMS, JK-BMS czy SEPLOSy.
@marekchomiak2102
@marekchomiak2102 6 күн бұрын
Fajna instalacja, marzy mi sie Victron, niestety jest poza moim budżetem. Osobiście uciekłem z wysoko napięciowego obwodu PV, właśnie przez brak optymalizatorów - budżet i upalone MC4. Ja mam to na kilku kontrolerach o napięciu ok 60 V bez optymalizatorów, które ładują bezpośrednio baterie. Trochę w myśl Amerykańskiego systemu, gdzie nie wolno mieć więcej niż 40V na PV. Wszystkie problemy widzę na kontrolerach, a panele połączone są 3S. Minusy potrzebuję więcej grubszego kabla, lecz to dla mnie nie problem. plusy - widzę jak szeregi pracują i nie upaliłem już żadnego MC4. oczywiście podoba i się taki centralny wyświetlacz, gdzie wszystko jest przejrzyste, ale i ja to wszystko widzę, stosują kilka liczników AC i DC. Cena Viktron'owskiego falownika i optymalizatorów jest dużo wyższa niż zakup kilku kontrolerów MPPT, więc dla mnie ma to sens, bo to małe 2kWp instalacja... no, chyba że chcemy w przyszłości oddawać do sieci, ale to już nie OFF grid. no i podstawowa różnica, ja na cały system wydałem tyle, co koszt trzech EasySolar-II 24/3000/70-32 MPPT 250/70 GX w moim kraju, a jeszcze mam 10 kWh w LFP
5 күн бұрын
Tak - Victron nie jest tani, chociaż po obniżkach z zeszłego roku już wcale tak bardzo nie odstaje cenowo od rozwiązań typu DEYE i podobnych. Możliwości ma zdecydowanie najlepsze i największe. Ale jeżeli myślisz o Victronie, to rozważ może powolną budowę systemu. Moce masz niewielkie, więc może na początek jedna faza i jakiś MultiPlus-II 3000VA albo 5000VA. One nie są bardzo drogie a pozwolą Ci spokojnie w przyszłości rozbudowywać cały system.
@piotrkosiba7241
@piotrkosiba7241 6 күн бұрын
Wszystko ładnie tylko te przewody naciągnięte i ostro zagięte przy modułach fotowoltaicznych szpecą
6 күн бұрын
Generalnie ciężko jest zrobić inaczej. Zawsze któryś będzie bardziej napięty niż ten drugi. Ale na wyjściu z puszki modułowej jest łagodny łuk, więc nic im się nie stanie.
@slawradzi
@slawradzi 6 күн бұрын
Ja 16 lat temu też cały dom budowałem na agregacie bo Energa ociągała się z przyłącze. Dziś byłyby pewnie panele i aku. Pozdrawiam
6 күн бұрын
Tak to realnie wygląda. Ja także gdy zaczynałem budowę pod koniec 2013 roku to do czasu aż miałem stan surowy zamknięty, czyli maj 2017 jechałem na agregacie. Wtedy jednak wiedziałem, że energii z sieci mieć nie będę, bo takie było założenie mojego projektu. Budynek całkowicie samowystarczalny energetycznie. Potem zamontowałem magazyn energii i moją instalację fotowoltaiczną pracującą w OFF GRID. I tak to działa do dzisiaj bez bez najmniejszych problemów.
@JaJa-xy8my
@JaJa-xy8my 6 күн бұрын
Tyle ludzi przy montażu... Gdyby nie robić samemu wszystkiego, tylko za to zapłacić, to ładnie by wyszło.
6 күн бұрын
Przy tych systemach jest naprawdę sporo pracy, ale jak widać takie rozwiązania na ogół wykonujemy w 2 dni. Mamy zgrane ekipy, dzięki czemu zawsze jest wesoło i każdy wie, co ma robić.
@KażdyOZEjakmoze-g8x
@KażdyOZEjakmoze-g8x 6 күн бұрын
I o to chodzi 👍
@RK-bm9kq
@RK-bm9kq 6 күн бұрын
No musze przyznac ze wyglada to bardzo dobrze..👍
6 күн бұрын
Dzięki. Staramy się jak zawsze. Największe wyzwanie mieliśmy z obejściem korytem słupa konstrukcyjnego od tego garażu. Wiercić w nim nie wolno, więc przewody DC musiały iść wierzchem w stronę akumulatorów i zabudowa zajęła masę czasu.
@bebo6596
@bebo6596 6 күн бұрын
Czy moze sie Pan podzieli informacja o kosztach materialow oraz uslugi. Zeby nie kombinowac to tej samej co jest na tym filmie? Oraz czy na takiego OFF-GRID'a wymagane sa jakies dodatkowe pozwolenia, czy mozna to robic na kazdej dzialce budowlanej?
6 күн бұрын
Na OFF GRID nie jest potrzebne żadne pozwolenie ani zgłoszenie. Po prostu jak mamy ochotę, to go sobie robimy. Tego typu system jak na tym filmie to koszt między 120 a 140 tys. zł. Nie rozbijamy cen na poszczególne elementy. Jak ktoś jest zainteresowany i zdecydowany, to zamawia a my przyjeżdżamy i kompleksowo montujemy wszystko a później świadczymy pełne wsparcie i opiekę nad systemem.
@artiiolo1585
@artiiolo1585 5 күн бұрын
Jakiej pojemności jest ten magazyn z filmu?
5 күн бұрын
@@artiiolo1585 Mówiłem o tym w filmie... 10,67 kWh brutto (10,1 kWh dostępnej) i moc ciągła 5,4kW.
@piotrgajda8604
@piotrgajda8604 5 күн бұрын
Jak masz takich chłopaków, to sam możesz trzymać ręce w kieszeniach. No i przy tym znajdujesz inwestorów ze zbledną gotówką i zacięciem do drogiego hobby. Brawo,
5 күн бұрын
Jestem wielkim przeciwnikiem trzymania rąk w kieszeniach. Na montażach wszyscy pracujemy, tyle, że ja jeszcze dodatkowo ogarniam nagranie filmu. Świadomi inwestorzy doceniają porządny sprzęt, jego jakość oraz możliwości, które daje i dlatego wybierają takie a nie inne rozwiązania.
@dikkajn8185
@dikkajn8185 6 күн бұрын
Deye lepiej się opłaca pozdrawiam
6 күн бұрын
Deye nie ma takich możliwości jak Vicron i na 100% nie będzie tak żywotny i tak skalowalny jak Victron. Nie oznacza, to, że jest złym rozwiązaniem, ale kwestia finansowa to nie wszystko. Ale o tym już było wiele razy. Podobnie jest z SolarEdge. Część osób powie, że się nie opłaca. Ale tu znów nie chodzi o opłacalność a o bezpieczeństwo i możliwości, które daje to rozwiązanie.
Czy to koniec kanału? Dalsze plany i serie...
18:41
ZeptoBox.pl
Рет қаралды 11 М.
Стойкость Фёдора поразила всех!
00:58
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 2,9 МЛН
小天使和小丑太会演了!#小丑#天使#家庭#搞笑
00:25
家庭搞笑日记
Рет қаралды 11 МЛН
Worst flight ever
00:55
Adam W
Рет қаралды 26 МЛН
Bifacial Solar Panels are CHANGING the Game! Vertical Results Part 2
17:38
Projects With Everyday Dave
Рет қаралды 447 М.
Fotowoltaika! Nie Płać Za Prąd Cały Rok!!
34:24
iZZi instalacje
Рет қаралды 9 М.
Oszczędzaj Energię z Buforem Ciepła NOEL - Przyszłość Ogrzewania
31:46
Stanisław Migas GLOB ENERGY
Рет қаралды 16 М.
Problemy z pracą magazynu energii w lato i zimę. Jak je rozwiązać?
26:11
Płot warzywnika 🔥grzeje wodę💧 (zwrot z inwestycji PONIŻEJ ROKU)
19:37
Akademia Przyziemnych Umiejętności
Рет қаралды 88 М.
Vertical Bifacial Solar Panel Performance Results Part 1
13:05
Projects With Everyday Dave
Рет қаралды 805 М.
A Surprisingly Simple Way to Get Rid of Drastic Energy Costs
11:53
Eko Niezależny
Рет қаралды 2,3 М.
Стойкость Фёдора поразила всех!
00:58
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 2,9 МЛН