EP72 albert camus - cizinec

  Рет қаралды 40,554

Na potítku

Na potítku

Күн бұрын

Čau! Dneska se podíváme na dílo francouzského myslitele a spisovatele Alberta Camuse. Probereme jeho filozofické dílo, konkrétně Mýtus o Sisyfovi, a potom se podrobně podíváme na jeho román Cizinec.
Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
Moderuje: David Jirsa
Kamera a střih: Daniel Zezula
Music: www.bensound.com
Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
www.patreon.com/napotitku

Пікірлер: 66
@jakubhota2370
@jakubhota2370 5 жыл бұрын
Maturitu mám sice už pár týdnů za sebou, ale pořád se vracím sem k vašim videím a naprosto žeru váš content ❤️
@rexiik99
@rexiik99 4 ай бұрын
Dlužím, like a poděkování. I díky Vám jsem uspěl na výbornou.
@PupeDupe
@PupeDupe 3 жыл бұрын
Nebyl by odkaz na tu diskuzi vědců s teology? Takový rozhovor by mě moc zajímal.
@katerinadrapelova7197
@katerinadrapelova7197 5 жыл бұрын
Díky, že někdo takhle popularizuje literaturu😊 nechtěli byste udělat video i na Tracyho tygra?
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 5 жыл бұрын
Cha, Lauru jsem měl jeden čas hodně rád. Ale nevím, jestli je o tom co říct. To je takový ten typ knížky, kterou nemá smysl nějak vykládat (i když má rozhodně smysl si ji přečíst).
@katerinasofie6879
@katerinasofie6879 2 жыл бұрын
Moc ráda Vás poslouchám, i když už mám pár let po maturitě :)
@terezavydrova3598
@terezavydrova3598 5 жыл бұрын
Ráda bych jen upozornila na věc spojenou s tou existencí Boha a morálky. Řekl jsi, že nedává smysl, že by existence Boha měla být spojena s morálkou, když je spousta ateistů, kteří morálku mají. No ale přece nemůžeme předpokládat, že Boha mají jen věřící (tudíž jen věřící by měli morálku, tedy pak by nedávalo smysl, proč existují morální ateisté). Pokud Bůh existuje, tak Bůh je Bůh a stvořil tento svět včetně všech lidí a je úplně jedno, jestli je člověk věřící, nebo ateista. Tedy morální zákony by pak měli mít i všichni lidé, jež Bůh stvořil. Ale to je tak mimo literaturu :-D Jen taková úvaha :-) Mimochodem videa jsou skvělý, a to jak o obsahové stránce, tak po technické - je to velmi vtipné.
@danapalickova7081
@danapalickova7081 5 жыл бұрын
Tohle je fakt super, myslíš že bys někdy mohl rozebrat od Ladislava Fukse jeho díla Spalovač mrtvol a Pan Theodor Mundstock nebo od Bohumila Hrabala díla Příliš hlučná samota a Ostře sledované vlaky? Děkuju moc za to, že tohle děláš! :)
@lenkaserbouskova1716
@lenkaserbouskova1716 5 жыл бұрын
Vážený Davide, strašně ráda Vaše rozbory poslouchám. Studuju na UPOL dálkově učitelství češtiny, a díky Vám to jde o moc líp... např. i přes velmi chabou přípravu jsem si vysloužila B z literatury 19. st. Díky, díky, díky!
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 5 жыл бұрын
Prima! I když zrovna 19. století tu moc pokryté nemám (a je to má slabá stránka, protože mě nikdy moc nebavilo). Tak pozdravujte docentku Marešovou, zrovna v úterý jsme spolu mluvili :-)
@lenkaserbouskova1716
@lenkaserbouskova1716 5 жыл бұрын
Díky moc! 19. to holt má těžké, jeho význam versus záživnost .. to je prostě neřestná propast. (Jak už to tak bývá, pro dobrotu na žebrotu :))... Ale co takhle z úplně jiného soudku? Hrozně by mě zajímal Váš vhled do Tennessee Williamse. Můžu aspoň doufat? Krásné dny!
@sdasda7777
@sdasda7777 4 жыл бұрын
Díky, maturitu mám čerstvě za sebou, vaše videa mi velice pomohla s opakováním.
@terezahadr7630
@terezahadr7630 5 жыл бұрын
Ten soud lvl. Soudkyně Barbara
@juliarosie8052
@juliarosie8052 3 жыл бұрын
Mega moc, jsem při tom čtení měla pocit, že ten žalobce je až hysterka.
@valentynasturzova2050
@valentynasturzova2050 5 жыл бұрын
Skvělý:)! S rozborem tohoto díla jsem hodně bojovala právě vzhledem ke komplikovanější filozofii, takže děkuji..každopádně mám otázku. Z poslední části díla jsem nabyla pocitu, že Mersault se na milost podvědomě těší, ale sám v sobě tuhle myšlenku cíleně potlačuje. Jak kdyby věděl, že by se tou nadějí, kterou by si připustil, přidal ke skupince všech těch lidí kteří se berou z lásky atd., a že on je prostě rozhodnutý být absurdní člověk ať to stojí, co to stojí. Jak moc je tohle pochopení jeho vnitřních monologů špatné? :D
@matyldazavadilova2014
@matyldazavadilova2014 3 жыл бұрын
Diky moc za další super video!
@basando
@basando 5 жыл бұрын
Díky kluci! Parádní!
@bezcisla
@bezcisla 5 жыл бұрын
16.2.2019 Tento rok "oslavíme" 30 let od nastolení anarchie, pardon.... vždycky si ta dvě slova pletu.... Myslel jsem demokracie. KONEČNĚ!! Je tu skutečná osobnost (a to se vší úctou a poklonou), která vytvoří kanál, díky kterému se mohou všichni dozvědět fakta o literatuře, historii a umění (a to už vůbec nemluvím o té práci, kterou si dává autor s porovnáváním mezi různými obdobími a dokonce i předkládá ukázky o daném tématu). Jak jsem řekl, letos to bude 30 let od pádu režimu, kterému mimo jiné spousta dětí vyčítá, že jejich rodiče nemohli studovat. Nyní tu možnost mají. A vidím pouze 4,1 tisíc odběratelů.... Jsem neskonale šťastný, že se konečně někdo takový našel a i když je tenhle chlap mladší, než já, tak kdybych se s ním osobně sešel, tak mu budu s úctou vykat! Ale současně se mi chce brečet a zvracet nad tím, že dneska má mladá zbytečná holka 300 tisíc odběratelů díky videím, ze kterých se dozvíme, že šla na párty a tam si přidala 3 nové fotky na instagram.... Viděl jsem všechna tvá videa. Přiznám se, že jsem si je i stáhl a jsem rád, že si je můžu pouštět dokola. Opakovaným poslechem se to člověku dostane do hlavy, i když nechce. Takže za svou inteligenci a znalost literatury vděčím hlavně tobě. Děkuji moc!
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 5 жыл бұрын
No díky (pokud v tom teda není nějaká ironie). Děcka holt literatura nezajímá, návody na make-up a nakupování oblečení jsou zábavnější. A doufám, že střihy už tak nebolí.
@bezcisla
@bezcisla 5 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 :) takže sis četl ten můj komentář o stříhání?:) Ironie v tom rozhodně nebyla. Právě z toho důvodu, co jsi teď tady napsal, tak si tě maximálně vážím. Možná jsem to s lichotkami trošku přehnal, uznávám. To ovšem jen díky tomu, že jsem skutečně rád, že někdo jako ty existuje.
@elenamylonaki8424
@elenamylonaki8424 5 жыл бұрын
Moc děkuji ❤️
@krystofmraz
@krystofmraz 4 жыл бұрын
Myslím, že když ho Camus označil za hrdinu, myslel ten konkrétní čin, ne osobnost. Ostatně myslím, že byl zastáncem právě toho, že člověk nemá žádný "charakter", ale že se rozhoduje o každém čínu zcela zvlášť a svobodně, až by se chtělo říct "bez kontextu vlastní osobnosti".
@4630M
@4630M 5 жыл бұрын
Mohu poprosit o odkaz na zmiňovanou debatu na YT? Jinak mockrát díky, super videa, hned jsem si vzpomněl, jak jsem byl připravený u maturity vzdorově vysvětlovat, proč mi nepřijde důležité jasně určit, jestli byl nakonec popraven nebo ne.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 5 жыл бұрын
Ono je toho dost hodně, stačí zadat do vyhledávače "Christopher Hitchens / Richard Dawkins debate. Podle mě pro začátek je nejlepší tohle: kzbin.info/www/bejne/ZqW8nmdnncdnbtE . Dr. Craig je asi nejschopnější obránce křesťanství. Pak trochu hardcore jsou 4 debaty Sama Harrise vs. Jordana Petersona. Ale to už chce hodně znalostí, aby to člověk stíhal, protože oni "neberou ohledy" a jede se tam od neurobiologie přes kvantovou fyziku až po Dostojevského a Freuda... Navíc to má přes osm hodin.
@infoinfo445
@infoinfo445 4 жыл бұрын
Zdravím, co rozebrat Foucaulta, Célina, nebo Henri Michauxe - Cestu nepoddajnosti?(vše by udělalo radost :)) Míra
@janvyslouzil7558
@janvyslouzil7558 5 жыл бұрын
Ahoj, nechceš zpracovat E. A. Poea, Kena Keseyho, Roberta Merle, Cormaca McCarthyho, Jana Balabána, či snad Petra Hrušku? Byl bych ti vděčný, neboť maturita se nezadržitelně blíží.
@jirkadolezal8127
@jirkadolezal8127 Жыл бұрын
Děkuji za video, máš moji podporu, přemýšlel jsi někdy o té funkci na youtube, kdy tě fanoušci podporují drobnými finančními částkami odměnou za nějaké smajlíky nebo jak to funguje? Myslím, že mnoho maturantů by to používalo, jinak četli jsi Siddhárthu?
@olitalty2159
@olitalty2159 5 жыл бұрын
Alžírsko nebyla kolonie, bylo integrální součástí Francie jako 3 départementy. To právě, mimo další záležitosti s tím spojenými a z důvody tohoto stavu souvisejícími, představovalo vážný problém ve válce o "nezávislost."
@magdalenahloucalova4237
@magdalenahloucalova4237 5 жыл бұрын
diky :)
@darthmemeious9526
@darthmemeious9526 Жыл бұрын
4:56 Omluvili jsme se mu za to Nomenklaturou "Galilejské Měsíce" kterými jsou univerzálně označovány největší měsíce Jupiteru.
@martinjancik3572
@martinjancik3572 27 күн бұрын
Já bohužel v mnoha bodech, které jsi zmínil, nesouhlasím. Mersault jednoznačně má city. Za mě chtěl autor poukázat docela drastickým způsobem na invidualitu člověka - tzn., že neexistuje metr na špatné a dobré rozhodování nesouhlasím tedy s označením "parchant". Mersault je velice zvláštně smýšlející člověk, avšak všimněme si, že i když je mu mnoho věcí lhostejných, tak nese stále zodpovědnost a nenechává se svádět davem. Je souzen za jeho osobu, ne za jeho čin... Jinak máš super výklady. :)
@jarasplichal7338
@jarasplichal7338 5 жыл бұрын
Vím, že jsi už dělal Nesnesitelnou Lehkost Bytí, mohl bys však v budoucnu ŕozebrat i Kunderův Žert? Děkuji.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 5 жыл бұрын
Někdy možná, ale v nejbližších týdnech asi ne, Kunderovi už jsem tu věnoval skoro hodinu času.
@mikistrejcku94
@mikistrejcku94 5 жыл бұрын
Vyvstává ve mně otázka...kdo jsme my, abychom my soudili charakter "Marcela"? Děkuji za video a těším se na to příští.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 5 жыл бұрын
Jsme čtenáři, kteří se prostřednictvím interpretace literární postavy snaží zjistit něco nového o smyslu života, vesmíru a vůbec (42). Literární postava není skutečný člověk, ale konstrukt, takže je naprosto v pořádku, že jeho jednání soudíme. Neměli bychom asi soudit skutečné lidi, ale u těch literárních se to od nás naopak očekává.
@mikistrejcku94
@mikistrejcku94 5 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Děkuji za osvětlení. Ač začínám se studiem české filologie, v tom rozlišování přístupu k fikčním světům a "realitě" se pořád trochu ztrácím. Vlastně tam tu hranici racionálně chápu, ale vnitřně často nerespektuji. Asi s tím budu mít problémy i do budoucna...
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 5 жыл бұрын
@@mikistrejcku94 Já jsem studoval českou filologii osm let a teorii fikčních světů pořád pořádně nechápu. Je to taková kvantová fyzika literárních vědců - kdo tvrdí, že to pochopil, tak tomu očividně vůbec nerozumí.
@mikistrejcku94
@mikistrejcku94 5 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Teď se Vaší odpovědí cítím skutečně (de)motivován. :D Ale jsem o něco klidnější a nebudu si tolik zoufat. Děkuji.
@jancaboun8235
@jancaboun8235 4 жыл бұрын
Superr
@mared_ka
@mared_ka 5 жыл бұрын
Frankensteina a Jeptišku, prosím! :D
@jirkadolezal8127
@jirkadolezal8127 Жыл бұрын
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
@martinajandova1970
@martinajandova1970 5 жыл бұрын
děkuji moc! video mi pomohlo lépe pochopit celého autora i dílo. A bylo by super, kdybyste natočili Jeptišku nebo Velkého Gatsbyho napříklíkad :)
@lacohudak8387
@lacohudak8387 4 жыл бұрын
Správně vyslovujete: Kamü - Kamüse Ale podle toho samého pravidla: Alber - Alberta
@ggffzz1
@ggffzz1 4 жыл бұрын
supr feat
@barborakucerova9060
@barborakucerova9060 5 жыл бұрын
Aboriginci jsou původní obyvatelé Austrálie, jak se vzali v Alžírsku?🤔
5 жыл бұрын
Ahoj, kdepak, aboriginec je původní obyvatel, domorodec. Ale je pravda, že se toto slovo vžilo hlavně ve spojení s australskými domorodci. To proto, že v angličtině se to slovo hojně začalo používat při kolonizaci a pro Ameriku se vžil termín Native American, zatímco pro Austrálii Aboriginal Australian, zkráceně Aboriginal. Ale to slovo jako takové neznamená nutně domorodec australský. Více zde: www.etymonline.com/word/aborigine
@barborakucerova9060
@barborakucerova9060 5 жыл бұрын
Tak děkuju za nové informace (nejen z lizeratury) 😊 A vydávejte klidně trochu častěji, maturita se blíží 😄
@workprice
@workprice 5 жыл бұрын
Ahoj, nemohl bys udělat prosím Newtonův mozek? Je to dost filosofické a po přečtení jsem spíše zmatený než zmoudřelý.
@FiikusMaximus
@FiikusMaximus 5 жыл бұрын
Filosofie/filozofie x fyzika. Nemyslím to ve zlém duchu, ale tohle si zaslouží opravu
@workprice
@workprice 5 жыл бұрын
@@FiikusMaximus Děkuji, změnil si mi život, přivedl jsi mě na novou víru. Nyní je ze mě lepší člověk. Pokračuj ve své práci a třeba z tebe bude jednou Prorok Český.
@FiikusMaximus
@FiikusMaximus 5 жыл бұрын
@@workprice :D
@norm6096
@norm6096 5 жыл бұрын
Ahoj, moc Tě prosím, mohl by si rozebrat Malého prince? :-) A ještě druhá otázka. Asi před rokem si psal, že rozebereš Zaklínače. Bude to? Knížky mám moc rád a zajímalo by mě, co si o tom myslíš :-)
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 5 жыл бұрын
Cha, to je náhoda, dneska jsme natočili podcast o Zaklínači
@norm6096
@norm6096 5 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Super! :-) A mohu se zeptat, kdy bude video zveřejněno?
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 5 жыл бұрын
@@norm6096 příští středu, myslím
@EllisDenny
@EllisDenny 5 жыл бұрын
Má pravdu, ten David. Vyjde to ve středu 27. února :)
@jirisykora9926
@jirisykora9926 10 ай бұрын
"To pak vystřihneme."
@janhurak3280
@janhurak3280 5 жыл бұрын
Udělej prosím video o 451 stupňů fahrenheita
@filiphruby4364
@filiphruby4364 10 ай бұрын
Líbilo by se mi, kdybys zmínil i témata a motivy u knížek
@stickystick1048
@stickystick1048 2 жыл бұрын
Ani Bohuše z dědictví nikdo neutáhne na to, že boha nikdo neviděl. XD
@stanislavpres
@stanislavpres 4 жыл бұрын
Můžete dát subscribe, nebo odběr, to je jedno, to je stejný totiž 😉
@tcoudi
@tcoudi 2 жыл бұрын
Je Švejk absurdní člověk?
@ivanakahankovasupinova1844
@ivanakahankovasupinova1844 5 жыл бұрын
dalo by se říci, že román Cizinec je taky trochu rasistický? viz Francouzi a Alžířané ?
Ray Bradbury - Příběh lásky (Povídka) (Mluvené slovo CZ)
27:58
Mluvka Toulky Mluveným Slovem
Рет қаралды 73 М.
Ota Pavel, Smrt krásných srnců - obsah
16:54
Knihy trochu jinak
Рет қаралды 23 М.
大家都拉出了什么#小丑 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 96 МЛН
EP73 allen ginsberg - kvílení
25:13
Na potítku
Рет қаралды 19 М.
Existencialismus: Jean-Paul Sartre a Albert Camus.
12:30
Jiří Táborský
Рет қаралды 7 М.
EP75 francis scott fitzgerald - velký gatsby
18:28
Na potítku
Рет қаралды 80 М.
MLUVENÉ SLOVO   Camus, Albert   Cizinec DETEKTIVKA
50:16
therealdeal
Рет қаралды 89 М.
Jardův čtenářský deník #40: Albert Camus - Cizinec
9:33
Čtenář Jarda
Рет қаралды 6 М.
EP230 johann wolfgang goethe - utrpení mladého werthera
33:42
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky 1/2
59:38
Čtení pod lampou
Рет қаралды 50 М.
EP180 alexandr sergejevič puškin - evžen oněgin
27:05
Na potítku
Рет қаралды 28 М.
Rozbor díla: Paní Bovaryová (G. Flaubert)
10:06
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Рет қаралды 21 М.