🎤Jak zadbać o skuteczność zabiegów? Woda do zabiegu, rozpylacze, opryskiwacz. Paweł Falkenstein

  Рет қаралды 4,182

e-pole

e-pole

Күн бұрын

Пікірлер: 47
@ivecoKrakus
@ivecoKrakus 10 ай бұрын
🧑‍🌾Dziekuje kanałowi e-pole ze zaistniało dla nas na yt, za merytoryke prowadzenia, właściwych gości i garść rad i informacji. Szkoda że przyjmujemy te rady w cieniu ostatnich wydarzeń ze stolicy i wogole w cieniu strajków naszych braci ktorzy chcą dla nas wszystkich wyciągnąć rolnictwo na właściwe tory 👍 Do boju polski gospodarzu 💪🧑‍🌾
@bolesawchrobry8222
@bolesawchrobry8222 10 ай бұрын
Dobor gości jak i merotoryka to najmocniejsze strony, jednak dla mnie rowniez duzy plus za brak reklam przed i w trakcie filmow, mozna bez przeszkod sluchac jako podcast ❤
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
@bolesawchrobry8222 Dzięki za komentarz! Napisz proszę na e-pole@wp.pl swoje dane kontaktowe (adres do wysyłki i nr telefonu), prześle upominki z okazji urodzin kanału :)
@k.mazurkiewicz7642
@k.mazurkiewicz7642 10 ай бұрын
Porusz proszę temat : czytania analiz gleby metodą rolniczą i metodą warzywniczą. Jak wyliczać samemu dawki nawozu z analizy gleby pod warzywa? Jak czytać i rozumieć oznaczenia na kredach do wapnowania? Rozszerzone parametry gleby: CEC, suma zasad wymiennych. Porusz temat modeli chorobowych infekcji w chorobach rolniczych. Temat nawożenia gleby osadami ściekowymi, Alginitem, jak wyliczyć ilość CaO do wapnowania gleby , antagonizm i synergizm pierwiastków w glebie, stosowanie N tester to badania odżywienia roślin w azot, wykonywanie tank-mixów, zaproś Prof Lidia Sas z Inhort aby porozmawiać z nią na temat mikrobiologicznych nawozów : Polifoska, Mocznik , Super Fos dar
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
@k.mazurkiewicz7642 Dzięki za propozycje! Napisz proszę na e-pole@wp.pl swoje dane kontaktowe (adres do wysyłki i nr telefonu), prześle upominki z okazji urodzin kanału :)
@k.mazurkiewicz7642
@k.mazurkiewicz7642 10 ай бұрын
@@epole_kanal wysłałem e mail
@MarianoItaliano754
@MarianoItaliano754 10 ай бұрын
Podoba mi sie to że wywiady sa prowadzone z ludźmi ktorzy maja nie tylko wiedze teoretyczną ale i praktyczną ktorzy pracuja na polu i znaja temat od podszewki. Dobrze byłoby poruszyć w odcinkach tematy mieszanin zbiornikowych co i z czym można mieszać. Fajnie byloby tez poruszyć temat kiedy warto przejść w gospodarstwie na vat. Napewno warto poruszyć temat produkcji warzyw i owoców oraz ich opłacalności patrzac na aktualny rynek zbóż. Pozdrawiam.
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
@MarianoItaliano754 Dzięki za komentarz! Napisz proszę na e-pole@wp.pl swoje dane kontaktowe (adres do wysyłki i nr telefonu), prześle upominki z okazji urodzin kanału :)
@Oszukany
@Oszukany 10 ай бұрын
e -pole + Hektar wiedzy i mamy całą niezbędną wiedzę na temat rolnictwa którą się słucha i nie trzeba czytać !
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
Dzieki! Taka opinia, i w takim towarzystwie to bardzo ważne wyróżnienie:)
@ivecoKrakus
@ivecoKrakus 10 ай бұрын
Dodałbym Uprawe Warzyw i mamy wszystko w pigułce 💪
@marcinwnek4415
@marcinwnek4415 10 ай бұрын
Podoba prowadzenie programu. Wszystko na temat doskonale zrozumiane. Jak do tej pory pomocne tematy podstawowe tematy o wycofanych substancjach, czy je zastąpić, w jakich warunkach najlepiej stosować opryski i wysiewanie nawozów pogłównie żeby najlepiej zadziałało
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
Dzieki Marcin za wskazowki :)
@Mocek05
@Mocek05 10 ай бұрын
Podoba mi sie ze poruszasz tematy ktore nie sa nigdzie poruszane, na topie, rożnorodność tematyczna, dużo zwykłych normalnych ludzi jak i naukowców z autorytetami-szacun. Co na przyszłość-cały czas mimo ze sa robione badania gleby-mało kto to czyta i potrafi wykorzystać w przeliczeniu na konkretny nawoz i praktyczne zastosowanie-rownież jeśli chodzi i pH gleby-a nawozy coraz wiekszy robia udział w kosztach calej uprawy. Moze odcinek ale tylko o tym na konkretnych liczbach, nawozie, wapnie itd itd.pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
@897ufo Dzięki za propozycje! Napisz proszę na e-pole@wp.pl swoje dane kontaktowe (adres do wysyłki i nr telefonu), prześle upominki z okazji urodzin kanału :)
@jerzyklopotek8455
@jerzyklopotek8455 10 ай бұрын
O nie wiedziałem że RSM tak ładnie czyści opryskiwacz ,dzięki skorzystam. Odnośnie mieszanin SOR to chyba najlepiej wykorzystać naczelna zasadę obowiązującą w medycynie " po pierwsze nie szkodzic" własnemu portfelowi i uprawie szczególnie jak mamy wątplowisci i brakuje doświadczenia w mieszaninach. Panie Pawle dzieki za miłe przyjęcie i ciekawą rozmowę na AGROTECHU KIELCE.
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
Panie Jurku, cieszę się, że mogliśmy się poznać i porozmawiać! :)
@gutowskimail
@gutowskimail 10 ай бұрын
Chciałbym wiecej wiedzy o nawozeniu, jaki nawoz kiedy, ktore nawozy mozna aplikowac w tym samym czasie, ktorych nie. Ponadto wiecej wiedzy o mieszaninach zbiornikowych i warunkach aplikacji poszczególny Sor i nawozów tak aby byly aplikowane optymalnie.
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
@gutowskimail Dzięki za propozycje tematów! Napisz proszę na e-pole@wp.pl swoje dane kontaktowe (adres do wysyłki i nr telefonu), prześle upominki z okazji urodzin kanału :)
@kornas1000
@kornas1000 10 ай бұрын
Chyba nie doczekam się odpowiedzi na moje pytanie przed sezonem opryskowym..
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
Doczekasz się, proszę jeszcze o chwilę cierpliwości! :)
@MarianW-40
@MarianW-40 10 ай бұрын
Przydał by się odcinek o metodzie badania gleby Melichem , z podaniem wartości granicznych, oraz o chemizmie gleby , kationy wymienne ,pojemność sorpcyjna,😢 sumy zasad wymiennych , jak takie badania rozumieć, jak interpretować, a najważniejsze jak dobierać mawozy gdy danego kationu jest za dużo lub za mało .
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
@MarianW-40 Dzięki za propozycje! Napisz proszę na e-pole@wp.pl swoje dane kontaktowe (adres do wysyłki i nr telefonu), prześle upominki z okazji urodzin kanału :)
@agrosadluk3507
@agrosadluk3507 10 ай бұрын
W odpowiedzi na konkurs 1. Więcej agronomii, praktycznych porad, zwiększających efektywność nawożenia. Z odcinków które oglądałem wynika, że najlepsze rozwiązania na rynku są prowadzącemu mało znane (ratuje się podpowiedziami gości - Paweł musiałem; tak było w odcinku z Karoliną) 2. Cieszy fakt, że każdy odcinek nie jest naznaczony "niebieską pigułką" - wydaje mi się, że dobór gości skutecznie to uniemożliwia (nie było o tym w odcinkach z Grzebiszem, Grynem, Ruteckim, Karoliną - nie widzą efektów, bo wierzą w potęgę agronomii - moje zdanie) 3. Nagrodę przeznaczam dla kolejnego wybranego komentarza, który zostanie doceniony Ps. Paweł Falkenstein Pozdrawiam - jakiś pojedynek na polu golfowym?
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
Dzieki za Twoją opinie i podpowiedzi, przede wszystkim za szczerość:) Pozdrawiam!
@ernst9399
@ernst9399 10 ай бұрын
Wiadomo, że najlepiej byłoby stosować dysze drobnokropoliste, ale bardzo często nawet jeśli byśmy chcieli to się nie da ze względu na porywy wiatru i jedynym wyjściem jest właśnie rozpylacz eżektorowy dwustrumieniowy :) Mam pytanie do Pana Pawła, w przypadku gdy juz mamy rozpylacze eżektorowe dwustrumieniowe i stosując różnego rodzaju adiuwanty i ciśnienia roboczego rzędu 4-5bar jesteśmy w stanie zbliżyć się do skuteczności zabiegu jaki występuje w rozpylaczach drobnokroplistych?
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
Odpowiedź Pawła Falkensteina: Nie ma rzeczy nie zastąpionych i faktycznie główny powód, dlaczego powstały w ogóle rozpylacze eżektorowe był fakt, że warunki pogodowe zwłaszcza wiatr, ale również niska wilgotność i wysoka temperatura mają wpływ na znoszenie i ewaporację kropel. Jeżeli do zabiegu podchodzimy z dużym zaangażowaniem i uwagą to oczywiście efekt odpowiedniego pokrycia i zniszczenia agrofaga zostaje osiągnięty, a wtedy możemy mówić, że tak, skuteczność zastosowania dysz eżektorowych dwustrumieniowych jest podobna do skuteczności zabiegu wykonanego dyszami drobnokroplistymi. Ważne jest jednak aby zwrócić uwagę na odpowiednią technikę wykonanego zabiegu, czyli dobrana prędkość jazdy (jak najniższa), wyższe ciśnienie robocze, jazda zgodna z kierunkiem wiatru itd… Pamiętajmy, że istotnym elementem jest przede wszystkim pokrycie powierzchni w takiej ilości, która spowoduje zadziałanie środka i naprawdę czy osiągniemy to stosując oprysk gdzie krople są bardzo drobne czy większe nie ma znaczenia. Jedyny powód, dlaczego dysze drobnokropliste maję przewagę jest ich zdolność do przenikania w głębsze strefy łanu, lepsza przyczepność oraz rozmiar.
@ernst9399
@ernst9399 10 ай бұрын
@@epole_kanal dzięki 😀
@Renesis16xT
@Renesis16xT 10 ай бұрын
Czy panu Pawłowi można zadac pytanie, na które uzyskamy odpowiedź w innym odcinku albo tutaj?
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
Tak, napisz pytanie i gość odpisze :)
@Renesis16xT
@Renesis16xT 10 ай бұрын
Pytanie do Pana Pawła. Pracuję dodatkowo, poza gospodarstwem jako metrolog i mam dostęp do precyzyjnych narzędzi pomiarowych. Wymiary liniowe jestem w stanie zmierzyć z dokładnością do mikrona. Pytani brzmi, czy jest sens kontrolowania wielkości szczeliny w końcówkach, czy ich zużycie kompletnie nie od tego zależy? Oczywiście nie mam dostępu do dokumentacji i nie znam nimonałów/tolerancji, ale porównanie nowej końcówki z przepracowaną może miałoby jakiś sens...
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
Odpowiedź od Pawła Falkensteina: Oczywiście wielkość szczeliny ma decydujący wpływ na tzw. zużycie rozpylacza, jej uszkodzenie poprzez uderzenie mechaniczne lub skruszenie się materiału (np. ceramiki) również wpływa na jego rozkalibrowanie jednak to właśnie ścieranie się otworu i jego powiększanie jest głównym czynnikiem, który wyznacza w jakim stopniu zużyty jest rozpylacz. Przyjmujemy, że powiększenie przepływu o 10% to znak, że dysza wymaga wymiany, dlatego tak ważna jest kalibracja i odpowiednia kontrola tego elementu roboczego. Byłoby idealnie, gdyby każdy rolnik posiadał narzędzia pomiarowe i był wstanie zmierzyć dokładnie szczelinę w rozpylaczu jednak oczywiście jest to nie możliwe dlatego podstawowym zadaniem jest kalibracja za pomocą zbiornika do kalibracji.
@marcinwnek4415
@marcinwnek4415 10 ай бұрын
Proszę o pomoc. Ph wody 7,2 ile dodać kwasku cytrynowego jednowodny na każde 100 l wody żeby obniżyć ph wody do 5- 5.5 ?
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
30-40g na 100l, ale zrob próbę na mniejszej ilości wody i sprawdź pH metrem
@gosc147
@gosc147 10 ай бұрын
Panie zmien pan metode zakwaszania 400 ml kwasu azotowego na 1000l wody i ph paskami lakmusowymi pan kontroluje radze zakupic dwa rodzaje paskow od 1 do 14 jak oznaczysz ph to paski dodatkowe jak wyjdzie Ci 5 to od 5 do 6 co 0.1 masz wynik
@Oszukany
@Oszukany 10 ай бұрын
Co chodzi o Kielce to nikt tego głośno nie mówi ale tam robi się dziadostwo ! brak zagranicznych , dużych firm, a jak są to z dwiema maszynami , prezes chwali się ilością firm ale rolnikom nie o to chodzi , nie po to jadę 500 km żeby zobaczyć to co jest u lokalnego dilera tylko inaczej pomalowane ! W przyszłym roku nie przyjadę !
@kornas1000
@kornas1000 10 ай бұрын
Poprosze recepte na rozpylacz/ rozpylacze ( głowice na 4 rozpylacze) od Pana Pawła. Uprawy do pryskania -pszenica -buraki -rzepak. Prędkośc jazdy 8-12 km/h. Woda z deszczówki. Spektrum od herbicydow doglebowych po fungi etc. Jeszcze pytanie odnosnie redukcji ilosci cieczy ze standardowych 200l na ha. Mozna czy nie? Pozdrawiam!!!
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
Odpowiedź od Pawła Falkensteina: Zacznijmy od redukcji, pewnie czy można i nie chodzi tu o rozpylacz, ale warunki pogodowe. Jeżeli jest wilgotno i mamy odpowiednią temperaturę to oczywiście środek zadziała nawet jeżeli obniżymy ilość wody do 100-150 l/ha. Kwestia wprawy i doświadczenia. We Francji bardzo modne jest zniżanie dawki do nawet 50-80 l/ha co wiąże się z ryzykiem ale jednak wszystko idzie to w tym kierunku. Dlatego znowu do łask powracają dysze w rozmiarze -02 i 025. Moja recepta dla pana to 2-3 rozpylacze o różnej specyfice i właściwościach: - AIXR, AI - eżektor, głównie herbicydy zwłaszcza doglebowe. AIXR może być również stosowana do fungicydów w późniejszych fazach rozwoju roślin zwłaszcza w pszenicy. - TTJ60 - świetna penetracja i pokrycie, dysza uderzeniowa, kropla średnia, stosujemy niskie ciśnienie (optymalne 2-3 bary), belka trochę niżej (140 stopni kąt nominalny). Świetnie sprawdzi się w rzepaku i buraku zwłaszcza na zabiegi przeciw chorobom grzybowym i na „robaka”. Dwa strumienie to podstawa na choroby na kłos. - XR - dysza do zadań specjalnych, kupić sobie większy rozmiar czyli 04 lub 05 i stosować zawsze wtedy gdy pogoda na to pozwala zwłaszcza sprawdzi się doskonale. Pamiętać, niskie ciśnienie 2 bary!!!
@kornas1000
@kornas1000 10 ай бұрын
@@epole_kanal Super. Dziękuję za odpowiedź!! Dysze xr mam akurat na opryskiwaczu. Resztę dokupię.
@gosc147
@gosc147 10 ай бұрын
A ten gosc nic nie mowi o koncowkach ktore aplikuja 40 do 80 l cieczy . Efekty raczej lepsze niz zwykle . A jak bedzie prof od srodkow to jak by pan zapytal o optymalne ph wody dla roznych srodkow
@konradkopec3315
@konradkopec3315 10 ай бұрын
Może coś o ekologii
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
A było już. Zobacz te roznowy: kzbin.info/www/bejne/j5Koan2Ah9uantE kzbin.info/www/bejne/ZqfVeZummKZ7eZY
@mskotnick
@mskotnick 10 ай бұрын
Byle nie za dużo bo oglądalność spadnie...
@supert50
@supert50 10 ай бұрын
Rsm a nawozy stałe granulki. Plusy i minusy
@epole_kanal
@epole_kanal 10 ай бұрын
@supert50 Dzięki za komentarz i propozycje. Napisz na e-pole@wp.pl swoje dane adresowe i nr telefonu (do przesyłki nagród z okazji urodzin kanału)
@Cezar1906
@Cezar1906 10 ай бұрын
ładną chemie tam napierdalacie skoro nawet plastikowe szczoteczki się topią, fuj
@ltssokolow2340
@ltssokolow2340 10 ай бұрын
Zjedz ukraińskiego tam dopiero wolna amerykanka.
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН
The Best Band 😅 #toshleh #viralshort
00:11
Toshleh
Рет қаралды 22 МЛН
Fantastyczne Czarne Dziury i jak je zobaczyć, Tomasz Miller
1:00:44
Czy matematyka jest kodem wszechświata? Dr Tomasz Miller
1:52:21
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 121 М.
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН