Ewolucja zbroi HUSARSKIEJ, czyli wszystko o staropolskim SUPER-PANCERZU

  Рет қаралды 69,337

Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska

Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska

5 жыл бұрын

Podoba Ci się ten materiał? Dołącz do mecenasów Encyklopedii Staropolskiej na Patronite: patronite.pl/profil/268724/da...
Zbroja husarska to jeden z najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych pancerzy w naszej historii.
W powyższym odcinku Encyklopedii Staropolskiej, cyklu filmów o dziejach i kulturze Rzeczpospolitej Obojga Narodów, opowiadam jak na przestrzeni prawie 150 lat ewoluował ten wyjątkowy przykład staropolskiego płatnerskiego mistrzostwa.
Zobacz też:
🎬 KARABELA, czyli piękna i drogocenna. SZABLA-symbol dawnej Rzeczpospolitej ➡️ • Bitwa pod Salis - zapo...
🎬 Encyklopedya Staropolska: nadziak - mordercza broń Sarmatów ➡ • Encyklopedya Staropols...
🎬 Encyklopedya Staropolska: dla szpanu lub dla krwi. Jak wyglądały szlacheckie pojedynki? ➡ • Encyklopedya Staropols...

Пікірлер: 131
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Czołem! :-) Z okazji 10k subskrypcji przygotowuje pierwszy odcinek z serii "Indagacje i responsy", czyli Q&A po staropolsku! :-) Zebrałem trochę pytań z poprzednich komentarzy, ale jeśli chcecie wiedzieć coś jeszcze - piszcie tutaj. Do usłyszenia! PS: powiem co to za czapka :-)
@micia5703
@micia5703 5 жыл бұрын
Jeśli byś tworzył grę to jaką i czym byś się wzorował
@empe3332
@empe3332 5 жыл бұрын
Jesteś może w jakimś bractwie albo drużynie?
@kurek_ppfk8428
@kurek_ppfk8428 5 жыл бұрын
Zadam kilka pytań: -Skąd pojawiła się twoja pasja do historii, co miało największy wpływ na to że postanowiłeś się nią zająć? -Jak oceniasz kierunek polskiego youtube względem historii, czy takie kanały jak IrytującyHistoryk, Historia bez Cenzury, Historia w 5 minut czy Thrashing mad są swego rodzaju konkurencją dla Ciebie czy raczej źródłem motywacji? -Dlaczego właśnie okres Rzeczpospolitej Obojga Narodów? -Czy rozwój kanału wpłynie również na poszerzenie w zakresie tematów pojawiających się na kanale? Np:Historię innych krajów z okresu RP ON? -Czy zajmujesz się rekonstrukcją historyczną? Jeśli tak to na jakich wydarzeniach można cię spotkać?
@mateuszchramiec2900
@mateuszchramiec2900 5 жыл бұрын
Jakie są Pana ulubione publikacje z zakresu polskiego bronioznawstwa?
@dzikidzik4321
@dzikidzik4321 5 жыл бұрын
Super materiał A tutaj pytanie do I&R ;) W jaki sposób zacząłeś się interesować historią, tj. zacząłeś czytać, obejrzałeś jakiś film ? W skrócie co pchnęło Cię w tym kierunku. a i jeszcze jedno Skąd czerpiesz taką wiedzę ? Książki, opracowania? Czy może sam prowadzisz jakieś badania ? Pozdrawiam
@jerzybaczyk2769
@jerzybaczyk2769 3 жыл бұрын
Husaria to chyba jedyna w historii formacja polska będąca najlepszym rodzajem wojska na świecie, dlatego dla nas tak ciekawa. Dowodem przewagi husarii nad WSZYSTKIMI rodzajami wojsk i armiami były piorunujące zwycięstwa nad Szwedami czyli najlepszą armią Europy w Wojnie Trzydziestoletniej. Przyczyn sukcesów jak zawsze w takich przypadkach było oczywiście kilka, także doskonała zbroja ale wszystko zaczynało się od indywidualnego wyszkolenia husarza czym zazwyczaj zajmowali się od dzieciństwa kandydata dziadkowie, o ile przeżyli podczas gdy ojcowie wojowali. Szlachta była sprawna w fechtunku i jeździe konnej indywidualnie ale co pokazały Piławce, Ujście i dziesiątki innych miejsc była tylko tłumem, nie zdyscyplinowanym wojskiem. To co decydowało o przewadze husarii jako formacji to taktyka ataku wykorzystująca jedyne w swoim rodzaju kopie - wydrążone w środku a więc lżejsze a przez to dłuższe od włóczni ówczesnej piechoty. Notabene także przeważająca długość macedońskich sariss czyli włóczni oraz dyscyplina była już w starożytności przyczyną wielkich zwycięstw Filipa i Aleksandra nad greckimi polis i Persami. Taktyka ataku długimi kopiami natomiast była także szczytowym osiągnięciem w tym zakresie wojsk konnych. Polegała na utrzymywaniu początkowo luźnej formacji co doskonale chroniło przed stratami od strzał i ognia palnego ażeby tuż przed uderzeniem na przeciwnika zewrzeć się ściśle tak że kolano ściskało w kolano sąsiada. Oczywiście mając w ręku kopię oraz cugle konia było sztuką cyrkową każdego z uczestników utrzymać taką zwartość w momencie uderzenia. W takim ustawieniu przejeżdżano po brzuchach wszystkim rodzajom ówczesnych wojsk. Najwybitniejszy wódz Europy XVII wieku najlepszej armii tego czasu czyli Gustaw Adolf zabronił po prostu mierzenia się swoim jednostkom z husarzami w polu ponieważ było to samobójstwo. Broniono się tylko spoza fortyfikacji. Na marginesie, spieszeni husarzy dzięki poziomowi wyszkolenia też byli pierwszorzędnym wojskiem. Husaria stała się jazdą paradną gdy na przełomie XVII i XVIII wieku z powodu rozkładu organizacyjnego państwa i problemów ekonomicznych zaprzestano utrzymywania i ćwiczeń zespołowych dużych formacji husarzy na co zwracali uwagę współcześni fachowcy. Husaria zaczęła być w trakcie Wojny Północnej nazywana przez Szwedów Karola XII z satysfakcją "pancernymi zającami"...
@krzysztofdembowski4557
@krzysztofdembowski4557 3 жыл бұрын
Dziękuję za przeciekawy odcinek o naszej historii.👏👏👏🇵🇱
@kolarz9aa
@kolarz9aa 4 жыл бұрын
Wielki szacun za to co robisz, pasja i sposób w jaki opowiadasz przyciąga wielu . Bez historii to jak ryba bez wody , mogą wymrzeć gatunki .
@mechanikACC
@mechanikACC 4 жыл бұрын
Słucha się z największą przyjemnością.
@Obraz_i_Slowo
@Obraz_i_Slowo Жыл бұрын
"Indagacje i responsy" :)))) Genialny jesteś!
@damakameliowa5712
@damakameliowa5712 5 жыл бұрын
Wstyd się przyznać ale mi waszmości filmików bardzo brakowało.Jak zwykle świetna robota.Pozdrawiam.
@lostinspace013
@lostinspace013 5 жыл бұрын
Bardzo dobry filmik. Robisz świetną robotę, nagrywaj częściej.
@tpw1376
@tpw1376 5 жыл бұрын
Świetny film. Doskonała lekcja historii.
@Toranaga-ne1vm
@Toranaga-ne1vm 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawe,jak zwykle 👍🙂
@MisiuStudio
@MisiuStudio 4 жыл бұрын
Podziwiam, jestem pod wrażeniem. Opis wyważony, bez zbędnego idealizowania :)
@Rugia-ox7hx
@Rugia-ox7hx 4 жыл бұрын
Cudowny kanal. Ogromne dzieki.
@szymonm.3724
@szymonm.3724 5 жыл бұрын
Jak zwykle świetny film!
@nnia851
@nnia851 5 жыл бұрын
Kolejny arcyciekawy odcinek i to w rocznicę moich urodzin! Świetnie się to ogląda, poproszę częściej, może mógłbym pomóc :) pozdraw!
@moturmen4488
@moturmen4488 2 жыл бұрын
Pełen szacunek dla wiedzy
@PawelekDoss
@PawelekDoss 5 жыл бұрын
Witam :) no wreszcie kolejny odcinek :) szkoda że już bez wycieczek .
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Cały czas chodzę - zrobiłem ostatnio cały Szlak Tatarski na Podlasiu, teraz kończę Szlak Kartuski na Kaszubach. Trochę migawek wrzucam na mój Instagram: instagram.com/darek_rybacki/
@maciejbeskidnick3626
@maciejbeskidnick3626 5 жыл бұрын
Wreszcie!!!!!!!
@lechbolec-waesacz8872
@lechbolec-waesacz8872 5 жыл бұрын
Dziękuję za odcinek. Mógłbyś powiedzieć coś o sposobie formowania chorągwi husarskich ? w jaki sposób to robiono, kim byli rotmistrzowie, kim byli Towarzysze, kim byli pocztowi, skład społeczny husarii (czy zdarzał się mieszczanin albo chłop w jazdach tak poważnego znaku). Pozdrawiam.
@kurek_ppfk8428
@kurek_ppfk8428 5 жыл бұрын
Jak widać warto wciąż wyczekiwać twoich produkcji! Kanał brnie swoim rytmem i tempem do przodu ale spokojnie bo jak Wisła taka czy siaka w opinii powszechnej bywała nieznana, tak finalnie to z niej największy zysk swego czasu spłynął!
@jakubthomas8947
@jakubthomas8947 4 жыл бұрын
Oby sił i chęci jak wody nie zabrakło jak to się ostatnimi czasy wiosna/latem dzieje w Wiśle... ;) Jestem subskrybentem, a KZbin już mi 2 powiadomienia pominął...
@georgijczarny2464
@georgijczarny2464 4 жыл бұрын
Super!!!
@mateuszchramiec2900
@mateuszchramiec2900 5 жыл бұрын
Pyszny film! Świetna synteza, podana w przystępny i rzeczowy sposób. Gwoli ścisłości, Bocheński winien być Zbigniew ;)
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Aj, racja! Przepraszam!
@krzysztofkukla3561
@krzysztofkukla3561 5 жыл бұрын
Gratuluję udanego odcinka! Widać iż posiadasz zasobną wiedzę którą dzielisz się w przystępny i fachowy sposób za co chwała ci za to! PS. Co sądzisz na temat dzisiejszej kultury polskiej i co mogła by zaczerpnąć z wieków przeszłych?
@mikoajporaj3596
@mikoajporaj3596 5 жыл бұрын
Super
@grzes1887
@grzes1887 4 жыл бұрын
8:01 świetne porównania
@mateuszz1300
@mateuszz1300 3 жыл бұрын
Warto dodać, że zbroja rozkłada się na całe ciało, a plecak obciąża głównie plecy.
@Mudiniada
@Mudiniada 3 жыл бұрын
3kg porównuje do około 20kg(plecak około 3-6kg zaś zbroja 20-30kg)
@Krios1988
@Krios1988 Жыл бұрын
*Plecak ucznia, w wadze zbroi późno-husarskiej - bezcenne!*
@Ivar818
@Ivar818 3 жыл бұрын
Najbardziej podoba mi się zbroja typu starszego. No cudna jest !
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Mnie tak samo, generalnie jestem miłośnikiem takiej "wczesnej" husarii i wydaje mi się ona o wiele bardziej interesująca niż ta późniejsza, z drugiej połowy XVII w.
@Ivar818
@Ivar818 3 жыл бұрын
@@DarekRybacki późniejsza Husaria miała mniejsze sukcesy od wcześniejszej, i tak jak we filmiku powiedziałeś Husaria chętniej i częściej sięgała po zbroje na pokaz.
@borowikszatanski4950
@borowikszatanski4950 3 жыл бұрын
Fajny kanał, to jest właśnie forma prawdziwego patriotyzmu.
@Mudiniada
@Mudiniada 3 жыл бұрын
Ok ale więcej się powinien o tym dowiedzieć, niektóre informacje są błędne. Chcę dodać że zbroja husarska waży 20-30kg jednak w porównaniu z plecakiem zbroja rozkłada ciężar na całe ciało a nie na barki jak jest w przypadku plecaka(plecak 3-6kg). Filmik ciekawy więcej takich filmów na KZbin by się przydało ale mam nadzieję że informacje będą w 100% prawdziwe.
@prawdaswiata1091
@prawdaswiata1091 Жыл бұрын
Nawiązując do tego materiału , bo naprawdę jest super - za co Dziękuję Panu , mam pytanie takie niby niepozorne - ale , dlaczego : nie ma w reprezentacyjny w wojsku , oddziału husarii która tyle zrobiła na przestrzeni dziejów .. to mnie zastanawia , czy aby taka formacja była zalegalizowana , to trzeba petycje z setkami podpisów ? czemu lub dlaczego , cały czas ta formacja jest pomijana w dzisiejszych czasach ? A inne są i mają się świetnie , mimo że to tylko pokazówka nie będę wymieniał , ale co to dziś wstyd , a kiedyś Duma ! Zapominamy o wszystkim kawałek po kawałku , i w ten sposób zatracamy siebie samych .. bo co to młodych obchodzi dziś tylko tel laproki gry , koszmar .. a ja powiem tak : Szacunek i Pamięć - bo bez tych ludzi , dziś nie byłoby nas .. Dziękuję raz jeszcze 👍
@andrzejacowastogowne5188
@andrzejacowastogowne5188 Жыл бұрын
Czekam na film który w końcu pokaże taktykę husaria bo do tej pory to widzimy bezładna masę jeżdźcow tak by tyle bitew nie wygrali Pozdrawiam
@krzysiekstaniak
@krzysiekstaniak 5 жыл бұрын
Witaj Wašć😁długo kazałeš na siebie czekać👍pozdrawiam
@MyMayday77
@MyMayday77 3 жыл бұрын
Najlepsza zbroja to moja Wiara w Boga, Ziomka który stoi obok mnie i nie opuśći nigdy, reszta to tylko błyskotki💪🇵🇱😁. Chwała husarzom i pozdro dla chuliganów, braci się nie traci, Hej Śląsk!!! Pozdro dla wszystkich kumatych😎
@immortalis2124
@immortalis2124 5 жыл бұрын
Klasa panie pozdrawiam
@szymongorka900
@szymongorka900 5 жыл бұрын
Jak zawsze ciekawy odcinek! 👍🏻 Co to za melodia w intrze?
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/rKeUdHVogMqmeaM
@adriansmiley660
@adriansmiley660 5 жыл бұрын
Legenda głosi że Pan Rybacki powróci na jutuba
@paweszewczyk7048
@paweszewczyk7048 7 күн бұрын
🥇
@owcelot2877
@owcelot2877 5 жыл бұрын
Gdzie można taką czapkę zdobyć? (:
@kretinovalentino8054
@kretinovalentino8054 5 жыл бұрын
Sztos
@radekbiedron6571
@radekbiedron6571 13 күн бұрын
ciekawa czapka'
@jakubbalicki8488
@jakubbalicki8488 3 жыл бұрын
Ciekawi mnie jak było z tą odpornością zbroi husarskiej na broń palną. Krótka lufa (pistolet) i mała naważka (1-2 g prochu czarnego) i kilkunastometrowa odległość... to rozumiem, że mogło zadziałać. Czyli potyczki z formacjami kawaleryjskimi. Ale co z piechotą z muszkietami gdzie naważka była nawet i kilkanaście gram i długa lufa pozwalająca "rozbujać" pocisk?
@tobiaszkomorski5980
@tobiaszkomorski5980 3 жыл бұрын
No jeśli trafił (a nie było to proste) to do tych 50-70 mógł przebić zbroję, ale zależy jak trafił pocisk. Natomiast w większości walono w konie.
@mjr.zapora3968
@mjr.zapora3968 2 жыл бұрын
Darku, pytanie, jak nazywa się czapka którą masz na głowie? No chyba że ktoś wie i mnie oświeci, dziękuję pozdrawiam
@paulusmarcus6608
@paulusmarcus6608 7 күн бұрын
Początkowo byli to "usarze" , "h" dodano stosunkowo późno, a pamiątką po tej nazwie jest nazwisko Usarz.
@GemPassionpl
@GemPassionpl 4 жыл бұрын
3:25 co to za zbroja ? cudnie to wygląda
@DarekRybacki
@DarekRybacki 4 жыл бұрын
Tak jak w podpisie - to zbroja typu anima, proweniencja włoska, była używana przez "wczesną" husarię - przełom XVI i XVII wieku. Jeździłem w takiej w czasach rekonstrukcyjnych ;)
@piotrolszowkawujekpiotrek5384
@piotrolszowkawujekpiotrek5384 Жыл бұрын
Ja w kwestii formalnej: materiał bardzo interesujący ale cały czas przewija się pewne nieporozumienie - w źródłach z epoki pancerzem nazywano miękką elastyczną ochronę, czyli na przykład kolczugę. Żeby nie miała wielkiego znaczenia, gdyby przeciwstawiano pancerza zbroi husarskiej podkreślając że jedno z drugim to dwa przeciwieństwa. Zdarzył się i taki zapis w którym zwolennik zbroi husarskiej mówi, że "pancerz to taka ochrona, przez którą rycerza nahajką można ubić". To tak tytułem uzupełnienia.
@piotrolszowkawujekpiotrek5384
@piotrolszowkawujekpiotrek5384 Жыл бұрын
Część zbroi, którą nazywasz pancerzem, epoce nosiła nazwę kirysu, na który składały się napierśnik i naplecznik. Co do samych Raców, to warto dodać, że kopie zapożyczyli od tureckiej ciężkiej jazdy A co do samej tarczy, to trwają o nią spory, czy wzięli ją Węgrzy od Turków czy Turcy od Węgrów. Charakterystycznym tureckim elementem było dekorowanie tarczy całym skrzydłem ptaka drapieżnego albo przynajmniej jego namalowanym wyobrażeniem. Zdaję się że Węgrzy woleli malować to skrzydło.
@piotrolszowkawujekpiotrek5384
@piotrolszowkawujekpiotrek5384 Жыл бұрын
Warto byłoby jeszcze podkreślić, że w czasach funkcjonowania było w Rzeczypospolitej regulaminu wojskowego określającego przepisowe uzbrojenie, po prostu w listach zapowiednich rotmistrz miał określone wymagania co do wyposażenia towarzystwa stającego pod znak, a każdy towarzysz uzbrajal siebie i pocztowych wedle chęci, możliwości i doświadczenia. Stąd rozmaite typy zbroi czy broni a każda sztuka inna. Elementów dekoracyjnych nie określano w ogóle, zostawiając je gustowi panów husarzy.
@piotrolszowkawujekpiotrek5384
@piotrolszowkawujekpiotrek5384 Жыл бұрын
Jeszcze takie jedno istotnie nieporozumienie które pokutuje powszechnie... Rozróżnienie na jazdę lekką i ciężką. Sprawa wydaje się prosta, jazda ciężka ma zbroje płytowe, blachy itd. jazda lekka ma co najwyżej kolczugi. Tak by się wydawało. Na tej husarię kwalifikuje się często jako jazdę ciężką... Którą nigdy nie była, bo jeśli porównać wagę wyposażenia husarza i rodzaj koni, to daleko im było do rajtarów... Co więcej - taki podział nie sprawdza również w innych okresach historii, bo jeśli porównamy uczestników bitwy pod Legnicą, to często mówi się o starciu ciężkich rycerzy z lekkimi Tatarami. Tyle tylko, że rycerze wówczas atakowali kopiami i używali kolczug i i pancerzy zbrojnikowych różnego rodzaju... A Tatarzy... Tak samo: też walczyli kopią, tyle że o innej konstrukcji, też używali pancerzy zbrojnikowych... A co do wagi i rozmiaru koni to różnice między XIII- wiecznymi koniami kopijniczymi a tatarskimi były znacznie mniejsze niż w późniejszych epokach. Podział na jazdę lekką i ciężką sprawi kłopoty także i wtedy, gdy uświadomimy sobie, że przed wprowadzeniem regulaminów wojskowych w obrębie tej samej służyli towarzysze zbrojach płytowych i pancerzach... Dlatego lepiej takie podziały oprzeć o funkcje na polu walki. Do jazdy ciężkiej zaliczano jazdę której zadaniem było przełamanie formacji wroga na polu bitwy. Jazdą lekką były formacje używane do zwiadu, atakowania i wojny szarpanej.
@piotrolszowkawujekpiotrek5384
@piotrolszowkawujekpiotrek5384 Жыл бұрын
Ostatnia uwaga: zgubiłeś się na wyglądzie zewnętrznym zbroi husarskiej, pomijając jej konstrukcje i wytrzymałość, przydałoby się też porównanie używaną przez kawalerię w typie zachodnim. A tutaj właśnie widać odmienność zbroi husarskiej.
@marcinmruklik3433
@marcinmruklik3433 3 жыл бұрын
Mam pytanie..... Czy zbroja husarska nie przupominala z przodu czasem zbroi legionistow rzymskich?
@Sowa74
@Sowa74 3 жыл бұрын
Ciekawy materiał, skąd Pan to wszystko wie? Studia historyczne? Pozdrawiam
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Wszystko to wiem... z książek ;)
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 5 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Ale co do kapalinów husarskich to przedstawiłeś to tak jakby do lat 40 XVII one dominowały zamiast szyszaków husarskich. Rozumiem że w czasach bitwy pod kircholmem czy kłuszynem niektórzy husarze mieli jeszcze kapaliny ale szyszaki już w tych czasach dominowały.
@midas5814
@midas5814 5 жыл бұрын
może coś o numizmatyce? :)
@midas5814
@midas5814 5 жыл бұрын
oczywiście polskiej :D
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Zobaczymy, zobaczymy ;-)
@user-xu3pd1jd4z
@user-xu3pd1jd4z 4 ай бұрын
skąd masz taką czapke?
@phaedromus1150
@phaedromus1150 5 жыл бұрын
Ile filmów o tym nie ma, ile artykułów nie powstało o pancerzach jak i samej husarii, porzygać się można. Jakby inne wieki (prócz tych gdzie husaria istniała) nie miały miejsca. Ile można wałkować to samo i nie wychodzić za lub przed te ramy czasowe
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Cały cykl nazywa się "Encyklopedia Staropolska" i dotyczy Rzeczpospolitej Obojga Narodów ;)
@phaedromus1150
@phaedromus1150 5 жыл бұрын
@@DarekRybacki Rzeczpospolita to jest również wiek XVIII, wiele osób pomija owe stulecie, bo przecież Polska upadła i tam nic nie ma, próżno na youtubach szukać czegoś o formacjach lub generałach polskich. Dlatego oburzyłem się, że znowu o tej husarii, że znowu nie wychodzisz nigdzie niż do tego XVII wieku (mówię o formacjach i/lub bitwach).
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Widać, że nie oglądałeś moich filmów - w przypadku tematów kulturowych czy bronioznawczych nigdy nie zatrzymuję się na XVII wieku. Zobacz materiał o podrywie, karabeli czy karacenie ;-) Pozdrawiam!
@marcinmarcin7831
@marcinmarcin7831 4 жыл бұрын
@@phaedromus1150 wiek XVIII przypomina dzisiejszą pisowską, chyba ze ku przestrodze iż historia sie powtarza
@sebastianmikolajczyk7147
@sebastianmikolajczyk7147 3 жыл бұрын
Na jedno pytanie pozostaje bez odpowiedzi . Czy Husaria miała swoje piękne skrzydła czy ich nie miała ? Wciąż podnoszone są wątpliwości w tej sprawie zwolennicy mówią ze były przeciwnicy mówia ze ich nie było a gdzie prawda ??
@filiplenart9537
@filiplenart9537 3 жыл бұрын
Polecam Książkę Radosława Sikory ,, Husaria Duma Polskiego oręża " tam jest wyjaśnione 😉
@papapinek5669
@papapinek5669 5 жыл бұрын
Kocham ten odcinek. Ale co z rolką sztokholmską? Tam husarze są w kolczugach.
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Cześć, dzięki! W kolczugach, napierśnikach i z obojczykami na szyi, na zbliżeniach widać zresztą, że owe elementy płytowe mają symbolicznie przedstawione folgi :-)
@papapinek5669
@papapinek5669 5 жыл бұрын
Poza tym na obrazie Snayersa "Bitwa pod Kircholmem" rówież widać kolczugi, wskazywałoby to na to że równocześnie z tymi co wymieniłeś używano kolczug. Ewentualnie mogły to być pohusarzone chorągwie (jeszcze wtedy tak nie nazywane) pancerne.
@papapinek5669
@papapinek5669 5 жыл бұрын
Te uwagi wyrazam naturalnie z sympatia i wielkim uznaniem za ilość przekazywanej wiedzy. Jeden z moich ulubionych kanałów
@separator88
@separator88 5 жыл бұрын
@@papapinek5669 pewnie to jest powód. przy polskim systemie szkolenia ta sama sooba mogła słuzc i jako husarz i jako pancerny. obie formacje sa ścisle związane ze szlachtą
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Zgadzam się z kolegami - kolczug używano bardzo chętnie, potwierdzają to źródła graficzne, ale i... poezja ;-) Tutaj fragment z Macieja Stryjkowskiego (1547-1593): "Żelazny mu kapalin otoczywał głowę, A pancerzem okryły brzuch kolca drutowe" ;-)
@mariuszmatusz2447
@mariuszmatusz2447 4 жыл бұрын
az zbroja łuskowa taka jaką miał Sobieski?
@oficer011
@oficer011 4 жыл бұрын
Zaraz zaraz. Niestety pojawia se mały zgrzyt. Ponieważ w książce Radosława Sikory "Husaria Duma Polskiego Oręża pojawia się niestety wzmianka o tak zwanej zbroi klasycznej przypisywanej sekretarzowi Wazy. Iż jest to zbroja z drugiej połowy XVIII. Szkoda tylko że sikora nie rozwiną swojej myśli ani nie rozpoczął badan nad samą chronologią uzbrojenia.
@miynasty7611
@miynasty7611 3 жыл бұрын
Za dużo w tak krótkim czasie, przez to dużo błędów, np czym różnili się usarze z Serbii od węgierskich. Wtedy byś wiedział że jednak używali zbroi.
@typon1313aton
@typon1313aton 4 жыл бұрын
szkoda, że nie wziąłeś w rozprawkę szablę husarską, jej ewolucję, funkcjonalność w boju - możliwości szybkich uderzeń w różnych płaszczyznach. Słyszałem, że jej forma szczególnie "wygięcie" było najbardziej optymalne ... ale nie wiem czy to prawda
@DarekRybacki
@DarekRybacki 4 жыл бұрын
Szable husarskie różniły się między sobą, nawet w obrębie jednej typologii, więc ciężko mówić o jednej, optymalnej krzywiźnie ;)
@wegerhalabast692
@wegerhalabast692 5 жыл бұрын
Szkoda że nie zostało powiedziane jakie ceny były tych zbroi i koni w przeliczeniu na wsie.
@graczgraczyk25
@graczgraczyk25 5 жыл бұрын
anima ma akcent na pierwszej sylabie
@kononbt
@kononbt 5 жыл бұрын
Czy mi się zdaje, czy to kalwaria wejherowska?
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
To jeszcze strzelaj która kapliczka ;-)
@kononbt
@kononbt 5 жыл бұрын
@@DarekRybacki strzelam, że kapliczka Wniebowstąpienia, ale głowy nie dam :)
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
@@kononbt, dokładnie tak ;-)
@wiosennywiosenny8611
@wiosennywiosenny8611 Жыл бұрын
Jako część historii o której należy mówić... Tak ku przypomnieniu... i pewnej refleksji... Tylko prawda nas w końcu wyzwoli... Historia ukraińsko-polskich relacji w skrócie: 1648 - Ukraińcy mordują tysiące polskiej szlachty - powstanie Chmielnickiego 1768 - Ukraińcy mordują 100 tys. Polskich mieszczan i szlachtę - koliszczyzna 1817 - Ukraińcy mordują 2 tys. Polaków w Małopolsce Wschodniej 1918 - Ukraińcy strzelają do tysięcy polskich dzieci we Lwowie - Orlęta Lwowskie 1920 - Ukraińcy nie potrafią obronić Kijowa oddanego im przez polskie wojsko 1931 - Ukraińcy mordują wojewodę Hołówkę 1934 - Ukraińcy mordują ministra Pirackiego 1939 - Ukraińcy mordują setki polskich żołnierzy broniących Polski 1943 - Ukraińcy dokonują ludobójstwa - około 250 tys. Polaków - Rzeź Wołyńska UPA - nie da się dokonać dokładnej estymacji ofiar. Strona ukraińska zakazuje... 1944 - Ukraińcy mordują tysiące Polaków na Kresach Płd. Wsch. - czystka etniczna 1945 - Ukraińcy mordują tysiące Polaków na Podkarpaciu - czystka etniczna 1991 - Ukraińcy otrzymują pierwsze niepodległe państwo w historii - od ZSRR 2015 = 2015 2022 - już kilka milionów Ukraińców zamieszkało w Polsce… lub więcej Nigdy nie było żadnej przychylnej Polakom myśli na ukrainie. Od doktryny doncowa, ich “dekalogu” , później u.p.a itd… w założeniu było mor....dowanie Polski i Polskości. A poniżej odrobina ukraińskiej poezji - t.szewczenko - ich wieszcz narodowy - fragment poematu “Hajdamacy”… Skasują? Dajcie noża, siłę dajcie, Męki Lachom, Męki!!! Kary Lachom kary! Jak szalony, wiesza, pali, Sieka trupie ciało: Dajcie Lacha, dajcie 7yda! Mało mi ich, mało! Dajcie Lacha, krwi dawajcie! Mięsa z krwią i pianą! Były jeszcze rz..ezie np : Batoh , Humań - gdzie zam.ordowali bes.tialsko ok 20 tyś Polaków i 7ydów - Ich zbr...odnię na Polakach i 7ydach zdają się nie mieć końca...Jeszcze jako EsesGaliz.... "Halyczyna" SS Galizien - Huta Pieniacka, Chodaczkowo WIelkie, Prehoryłe, Smoligów, wieś Borów... a 26 dni temu zaatakowali nas znowu - Prz…odów...
@danielmatwijow1940
@danielmatwijow1940 5 жыл бұрын
Nic w tym odcinku o zbrojach karacenowych :/ Niedobrze
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Przyjacielu, o zbrojach karacenowych nagrałem CAŁY osobny odcinek :-) Kliknij zanim skomentujesz :-) Pozdrawiam!
@wiktor9684
@wiktor9684 5 жыл бұрын
Już 400 lat temu potrafili stworzyć wygodny i dobrze wykonany pancerz, a jeszcze 25 lat temu WP latało w szelkach dusicielkach i plecakach kostkach :_:
@empe3332
@empe3332 5 жыл бұрын
Ale porownujesz zbroje jednostkowe produkty na zamówienie dla bogaczy z parcianym osprzętem dla odpowiednika chlopstwa zagnanego do wojska
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 жыл бұрын
Zgadzam się z eMPe, właściwszym porównaniem byłoby wyposażenie np. piechoty rodzimego autoramentu tamtych czasów ;-)
@tobiaszkomorski5980
@tobiaszkomorski5980 3 жыл бұрын
@@DarekRybacki mało tego. To porównanie żołnierza, którego życie było cenne i on sam opłacał swoją wojaczke(patrz husarz) vs szwej zagnany do woja z przymusu, którego czas życia na polu bitwy był ceniony nie więcej niż splunięcie oraz czas życia nie dłuższy niż 3dni. O czym więc mowa. Pozdro
@reykberbet6453
@reykberbet6453 3 жыл бұрын
@@empe3332 ja bym to nazwal inaczej, oporzadzenie polskiego wojska zarowno 2 rzeczypospolitej jak i prl i 3 rzeczypospolitej bylo wozorowane na pruskiej armi z konca 19 wieku, te plecaki - kostki i oporzadzenie za wyjatkiem broni palnej. zreszta nawet w latach 80 to bylo prawie identyczne oporzadzenie armi prl, czech czy nrd
@user-ey8bx7dp4e
@user-ey8bx7dp4e 6 ай бұрын
8:06 nie💀
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 3 жыл бұрын
Zbroja typu młodszego - wojsko pogrzebowe?
@zibi1125
@zibi1125 4 жыл бұрын
Datowanie zbroi z mosiądzami na połowę wiek XVII jest całkowicie błędne ,pojawiają się one dopiero z początkiem XVIII w
@stahbaumer7688
@stahbaumer7688 9 ай бұрын
Wczesna husaria nie uzywala tzw.tarczy albańskiej?
@TygrysSyberyjski-jq5ly
@TygrysSyberyjski-jq5ly 2 ай бұрын
Co do bojowych koni husarskich . Jedynym dokumentem zachowanym na świecie . Który wyraźnie i konkretnie stwierdza nazwę rasy konia używanego jako bojowy kopijniczy koń husarski który był użytkowany w bitwach . Jest dokument z wypowiedzią Hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Radziwiłła . Stwierdził on , iż Husarze użytkują w walce jako bojowego konia kopijniczego . Pochodzącego z Wielkiego Księstwa Litewskiego konia Żmudzina - Žemaitukas. Prywatnie Radziwiłł wolał konie cięższe i wyższe. Ale wielu Husarzy miało odmienne zdanie i użytkowało Żmudziny. Jest to jedyny potwierdzony na piśmie z epoki fakt podania konkretnej rasy husarskiego konia bojowego .Fakt ten odnotował dr Radosław Sikora w książce, ,,Husaria. Duma polskiego oręża na stronach 258-259. kzbin.info/www/bejne/iZmWeXVqhL-Xbbc @ .Pozdrawiam.
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 3 жыл бұрын
pod kircholem czy kłuszynem większość husarzy miała już szyszaki a nie kapliny . Panie Autorze
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Ciężko powiedzieć na czym się opierasz :) Z całą pewnością nie używali klasycznych szyszaków husarskich, które dzisiaj z tą formacją powszechnie kojarzymy. Na źródłach z epoki dominują papenheimery (Rolka sztokholmska) i właśnie "kapaliny" (w zasadzie to też są szyszaki, tyle że z otokiem kapalinowym, np. karta tytułowa "Pobudki zacnym synom"). W Livrustkammaren też dominują te dwa rodzaje hełmów, zapewne przejęte podczas wojny 1626-29, być może wcześniej. Pozdrawiam.
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 3 жыл бұрын
@@DarekRybacki nie doprecyzowałem. pod kircholmem czy kłuszynem bardziej popularnym typem szyszaka był już nie szyszak typu kapalin lecz właśnie szyszak typu papenheimar. w filmie przedstawiłeś to zbyt czarno biale jakby do lat 40 używali tylko kapalinów . zapewne pob byczyną tak jesczcze było ale moda jak wiadomo zmienia się płynnie. Po za tym super:) Rewelacje wynikają z bezpośredniej rozmowy z Radkiem Sikorą
@stahbaumer7688
@stahbaumer7688 9 ай бұрын
Czyżby nie było odcinka poświęconego Polakom na Kremlu 1612???
@marcych111
@marcych111 5 жыл бұрын
dorzucę trzy grosze.. oto kilka zbroi husarskich z 1-szej połowy XVII w.. facebook.com/sergeyaugustt/posts/2427337190671377 facebook.com/sergeyaugustt/posts/1980505072021260 facebook.com/sergeyaugustt/posts/2127794770625622
@Patryk128pl
@Patryk128pl 5 жыл бұрын
Jakby nie patrzeć to "anima" wciąż są zwane rakiem. xd
@tankatachanka3516
@tankatachanka3516 5 жыл бұрын
Hahaha XDD
@paweandonisgawralidisdobrz2522
@paweandonisgawralidisdobrz2522 3 жыл бұрын
Podział zbroi husarskich na starsze i młodsze jest bardzo uproszczony, nie oddaje prawdziwej różnorodności zbroi husarskich i całkowicie pomija większość konfiguracji i stylów.
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Otrzymuje wiele takich komentarzy: naukowe i kompletne omówienie typologii zbroi husarskiej to temat na porządną książkę, a nie 10-minutowy film popularyzatorski ;-)
@szymonmarkowski9773
@szymonmarkowski9773 3 жыл бұрын
Zbroja tzw. typu starszego jest datowana na lata 20-te XVIII wieku, a nie jak wcześniej sądzono na lata 40-te XVII wieku. Proponuję sięgnąć do jakiejkolwiek książki dr. Sikory o husarii, a tak niestety powstają i utwierdzają się kolejne stereotypy...typologia Bocheńskiego pochodzi sprzed II wojny światowej!
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 3 жыл бұрын
Ale byk który dużo ryczy , dużo cieląt robi...
@krisealsk9673
@krisealsk9673 5 жыл бұрын
Uprzejmie proszę o częstsze odcinki. I te hustę proszę zdjąć... to było modne wśród nastolatek 10 lat temu. Pozdrawiam i to nie jest hejt
@pan4298
@pan4298 3 жыл бұрын
Kurwa Darek jesteś w pyte
Karacena, czyli zapomniana SARMACKA zbroja ze STAROŻYTNYM rodowodem
8:39
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 57 М.
Husarskie SKRZYDŁA - symbol legendarnej jazdy Rz-plitej
10:50
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 20 М.
He sees meat everywhere 😄🥩
00:11
AngLova
Рет қаралды 11 МЛН
Children deceived dad #comedy
00:19
yuzvikii_family
Рет қаралды 8 МЛН
Happy 4th of July 😂
00:12
Pink Shirt Girl
Рет қаралды 32 МЛН
ZABÓJCZY i cichy - ŁUK w dawnej Rzeczpospolitej
14:59
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 153 М.
Najokrutniejszy wódz TATARÓW XVII wieku - Kantymir zwany "KRWAWYM MIECZEM"
15:57
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 69 М.
Cała PRAWDA o polskiej husarii
20:41
Polimaty
Рет қаралды 914 М.
Batory UJARZMIA zbuntowany GDAŃSK | Bitwa pod Lubieszowem i oblężenie Latarni w 1577 r.
14:50
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 85 М.
Jędrek o husarii - Odc. 1 - Uzbrojenie Husarza
12:09
surgepolonia
Рет қаралды 764 М.
KARABELA, czyli piękna i drogocenna. SZABLA-symbol dawnej Rzeczpospolitej
11:58
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 66 М.
"Zrodzeni do szabli" - najlepszy film o dawnej Rzeczpospolitej?
21:39
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 35 М.
SZABLA HUSARSKA I SAMURAJSKA #6 With Respect To The Sabre
11:01
With Respect To The Sabre
Рет қаралды 73 М.
XVII-wieczna szlachta jadała... ogony bobra! Rzecz o staropolskiej kuchni
11:59
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 80 М.
Encyklopedya Staropolska: NEKROMANCI, czyli magia ŚMIERCI w dawnej Rz-plitej
13:22
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 59 М.
He sees meat everywhere 😄🥩
00:11
AngLova
Рет қаралды 11 МЛН