Extrém univerzum: neutroncsillagok

  Рет қаралды 29,010

Kiss László csillagász

Kiss László csillagász

Күн бұрын

Пікірлер: 107
@adeltorok8805
@adeltorok8805 2 жыл бұрын
Imadom!!!😄 tudomanyos és szorakoztato, köszönet erte!
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Köszi! ☺️
@peterfelde2202
@peterfelde2202 7 ай бұрын
TanárÚrKérem! Nagyon köszönöm, izgalmas, élménydús előadás!!!
@laszlokliegl3214
@laszlokliegl3214 2 жыл бұрын
Köszönöm, nagyon tetszett az előadás.
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Köszönöm szépen! :-)
@laszlodatzuk9859
@laszlodatzuk9859 2 жыл бұрын
Üdv! 1984-ben kezdődött egy tiszta fénytelen éjszakán, amikor megpillantottam a Galaxisunk sávját az égbolton . Azóta érdekel a téma, nagyon! Ahol csak lehet bámulom ,figyelem az eseményeket . Sajnálom, hogy elkerültem az egyetemi előadásait, de nem voltam akkoriban felkészült. Itt most pótlom, rendkívül érdekes témákat érint(bár nem értek mindent sajna) figyelem felkeltő, tetszetős stílusban. Köszönöm.
@Gemini3600
@Gemini3600 2 жыл бұрын
Nagy örömömre szolgál.hogy a mai daráljuk le az anyagot aztán menjünk tovább hozzáállás mellett épp itt a neten találtam egy olyan előadót,mit Ön..Kiss úr ! Rendkívüli a tudása és az a vehemencia amivel átadja ezt nekünk. Gyerekkorom óta nagy szerelmese vagyok az Univerzumnak..ehhez nagyban hozzájárult,mint gondolom sokaknál a Sci-fi irodalom korai megismerése és kedvelése. Persze akkor még nem hiányzott ebből a műfajból a tudományos rész sem..hisz olyan mesterek adták a nevüket hozzá,mint az említett I. Asimov..vagy A.C. Clarke..aki szintén neves tudós is volt..a kommunikációs műholdak atyja. A sok silányság és álhír mellett tényleg nagyon nagy köszönönet jár az olyan embereknek,akik veszik a fáradtságot és nem a pénzért és a lájkok gyűjtése érdekében áldozzák fel a szabadidejüket. Itt említeném meg még az ELTE videó sorozatát az Atomcsill-t. Életem nagy álma volt,hogy közelebbi kapcsolatot tudok majd kialakítani a csillagokkal és a világmindenség csodáival..sajnos ez nem sikerült,de a megszerzett tudás ha nem is emel csillagász magasságokba..de a mindennapi életben segít sokszor átlendülnöm mások számára életbevágónak tűnő gondok felett. Mindig észben tudom tartani,hogy mennyire kis semmi minden ember gondja az Univerzum történései és időbelisége mellett. Mától minden előadását nagy élvezettel fogom hallgatni és nézni..továbbá ha nekem már nem is adatik meg,de adományaimmal hozzá fogok járulni lehetőségeim szerint,hogy minél több fiatal tudjon közelebb kerülni ehhez a csodálatos világhoz..amit a csillagászat tud nyújtani ! A tagságot is megvásárolom..ennyi büszkeségem legyen,hogy mutathatom majd..jó dologra költöttem ezt a pénzt. Munkájához Önnek és minden kollégájának nagyon jó egészséget és kitartást kívánok ! Üdv!
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Köszönöm szépen a kedves szavakat! Igen, az ELTE Atomcsill nagyon jó. Nagy dilemma egyébként videós előadáskészítőként, hogy a részletes, de emiatt hosszú (60-90 perces), vagy az emészthető és így rövid (maximum 13-15 perces) tartalmakra helyezzünk nagyobb hangsúlyt. Hamarosan empirikusan is tesztelni fogom a kérdést… 🤓
@Gemini3600
@Gemini3600 2 жыл бұрын
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Igen..sajnos a 90 perc mai rohanó világunkban sokaktól megoldhatatlan "énidő" pazarlásnak tűnhetnek..a 15 percet viszont én magam keveslem. Talán az arany középút itt is megoldás lehet..a 25-30 perces érdekességekkel jól ellátott előadás. Ennyi időben ki lehet fejteni a lényeget..és még fent lehet tartani az érdeklődést is. Kellemes ünnepet kívánok !
@renatavulnera7573
@renatavulnera7573 2 жыл бұрын
Én a hosszú és unalmas előadásokra szavazok, sok olyat kérek szépen ! :-)
@davidkiss6624
@davidkiss6624 2 жыл бұрын
1:04:48 a kvarklevesről jut eszembe: elképzelhetőnek tartja, hogy a Neutroncsillagok még meg nem magyarázott jelenségeit használhatnánk a Húrelmélet jóslatainak ellenőrzésére?
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Az is, részecskefizika is, bármi lehet. A szűk keresztmetszet az adatok pontossága: messze vannak a neutroncsillagok, halványak, belső szerkezetre vonatkozó megfigyelési tesztek (amik aztán az egzotikus elméletekre is mondanának valamit) rendkívül nehezek. Talán egyelőre, talán nem.
@fanczitibor
@fanczitibor 2 ай бұрын
Nagyon tetszett az előadás. Még 2év elteltével is szép volt. Csak így tovább Lacibáttya🙏🌌
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 ай бұрын
Köszi, október 2-án jön az új évad!
@fanczitibor
@fanczitibor 2 ай бұрын
@@Kiss.Laszlo.csillagasz nagyon várom a kezdést. Lelkes amatőr vagyok 🌌❗☄️🪐
@Jalkoczi_HUN
@Jalkoczi_HUN 2 жыл бұрын
Üdv! A régi horgászok az orsót hívták motollának.
@botondnagy7649
@botondnagy7649 2 жыл бұрын
Kedves Makár Dávid! Amennyiben ez nyilvánosságra hozható, szeretnék kérni néhány szóban egy kis technikai infót az M35+NGC2158-as képpel kapcsolatosan: milyen/mekkora eszközzel és esetleges extrák felhasználásával, illetve mekkora expóval készült ez a remekmű? Milyen képfeldolgozó szoftverrel lett kidolgozva? Köszönöm szépen előre is!
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Kedves Botond! A macsnet.hu Facebook-csoportban publikus az információ, a lényegi rész bemásolása talán nem sérti a szerzőt: "Adatok: Canon 6D & LZOS MC-MTO-11CA 1000mm F/10 Skywatcher Star Adventurer 2i 222x10s + dark,flat,bias,darkflat ISO 10000 F/10 2022 04 04 21:20-23:00 Zalaegerszeg-Kertváros"
@steve1435
@steve1435 2 жыл бұрын
Motolla a szövőszék egy alkatrésze, de lehet, hogy a rokkának. Felmerülhet a kérdés, hogy mi az a rokka. Na ezt nézze meg ki-ki a Google-en. :-) Nem találtam el, bocsi de azért nem volt tök rossz a megoldás, mert a fonalaknak találták ki.
@gaborfuszek9514
@gaborfuszek9514 11 ай бұрын
felkészül a guzsaly :)
@ernogaborgodo
@ernogaborgodo 2 жыл бұрын
...mennyire mozdult el a többszörös (több napos) 5 perces megfigyelések alatt a korrekt ,,képalkotás" össze gereblyézése, esetleg állandóan változó módosuló kozmikus környezet által?
@robertpapp4233
@robertpapp4233 2 жыл бұрын
A motolla egy szövőeszköz. 🙂
@JanosdrFoldi
@JanosdrFoldi 2 жыл бұрын
Kedves László! A neutron-csillagok alakja változik a forgásuk lassulásával? Arra gondolok, hogy amikor nagyon gyorsan forognak, akkor esetleg az egyenlitőjük menténmegnő a sugaruk, de amikor lassulnak, akkor közelitenek a gömbhöz. Vagy olyan sürüek, hogy nincs ilyen deformálódás? Előre is köszönöm a választ. Nagyon tetszenek az előadásai!
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Jól érzékeli, minimális a deformálódás, így a lassulással a gömbösödés mértéke nagyon incifinci. Viszont! Vannak számítások, amik szerint valahol 2-2,5 naptömeg között lehetséges az is, h a nagy tömegű neutroncsillag a gyors forgásnak köszönhetően nem omlik össze fekete lyukká a keletkezésekor. Később viszont a lassulás miatt lecsökken a forgással együtt járó centrifugális erő és lehet, hogy akkor omlik össze fekete lyukká. Ha úgy nézzük, végül is megváltozik az alakja :-)
@JanosdrFoldi
@JanosdrFoldi 2 жыл бұрын
@@Kiss.Laszlo.csillagasz elképzelhető, hogy egy neutroncsillagolyan gyorsan forog, hogy a felszíne elér egy olyan sebességet, ahol a Centripetális vagy centrifugális gyorsulás nagyobb mint a tömegvonzás? És így anyag hagyja el a felszínt?
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 2 жыл бұрын
@@JanosdrFoldi Nem akarok számokat írni (még felsülnék itt szszemre), de van vmi számolás a stabilitás határára, ami gondolom a gravitáció meg a centrifuga egyensúlya, mert gyanúsan hasonló értékek jönnek ki forgási- és szökési sebességre is. Amit még saccra hozzátennék: ami elszökhetett, az már elszökött a szupernóvakitörésben, ami meg marad az ragad. Amúgy a fentiek csak nagyságrendileg igazak, úgyhogy az egyenkénti megfigyelés / pontos adatok számolgatása dönt. Mindenesetre a stabilitási határnak az lenne az értelme, hogy ne lehessen szökni. Ha hűjeséget írtam, a csillagász törölje - kérem! ÜDW
@tamasbeli2309
@tamasbeli2309 2 жыл бұрын
Polgárpukkasztó előadásnak javaslom a szavalást tütű-ben.
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Khm… :-)
@gyorgybegalla2842
@gyorgybegalla2842 Жыл бұрын
Mikor épül egy korszerű csillagvizsgáló Bp-en, ami a megfelelő igényeket kielégíti? Mikor újítják fel a planetáriumot?
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz Жыл бұрын
Szerintem az elsőre tökéletes példa a Svábhegyi Csillagvizsgáló (svabhegyicsillagvizsgalo.hu). Plani: végtelen és bizonytalan történet.
@tamasmozer6598
@tamasmozer6598 2 жыл бұрын
Engem egy extrém állítás érdekelne most a legjobban. Nemere István tartalmilag idézve: kb. Az 50-es évek óta a globális felmelegedés tetten érhető a Marson is. Ez persze talán elég messzire vezetne.
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Semmi ilyesminek nincs jele a Marson.
@tamasmozer6598
@tamasmozer6598 2 жыл бұрын
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Előkerestem pontosan. A Mariner 7 Mars felvétellel érvelt a globális felmelegedésére, mivel régen nagyobb volt a Mars jégsapkája. Esetleg csak arról lehet szó, hogy a téli időszakban a szárazjég miatt jelentősen megnőt a sarki jégsapka mérete a Mariner (feket-fehér) fotóján és a közelmúltban is volt hasonlóan kiterjedt jégsapkája a Marsnak? Fotó: wikiimg.tojsiabtv.com/wikipedia/commons/thumb/8/87/Mars_full_disk_approach_view_from_Mariner_7.jpg/1280px-Mars_full_disk_approach_view_from_Mariner_7.jpg
@tothista4477
@tothista4477 2 жыл бұрын
No, az a Joseph Taylor írt több olyan digitális rádió kommunikációs programot, hogy a zajszint alatt több nagyságrenddel is korrektül veszi a jeleket, pusztán egy PC hangkártyával. A rádióamatőrök régi álmát valósította meg.
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
A Hulse & Taylor kettőspulzár Taylorja?! Mik vannak. Ma is tanultam valamit, köszi!
@tothista4477
@tothista4477 2 жыл бұрын
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Ő maga is rádiózik, pillanatnyilag a használatban lévő legnépszerűbb programokat mind ő írta. K1JT a hívójele. WSJT a programok gyűjtőneve. Szuper érzékeny, könnyen használható mind.
@lallilaller0115
@lallilaller0115 2 жыл бұрын
kedves Lászlo a kész kőtelv, szővet feltekerésére szolgálo gép
@WilliamTRiker-rh4kl
@WilliamTRiker-rh4kl 2 жыл бұрын
Illetve arató cséplő gépeken, gabonaasztal szár megtámasztó forgó egysége.
@ernogaborgodo
@ernogaborgodo 2 жыл бұрын
...pl. a Marson is lehetnek arany mezők és más értékes fémes elemek kitermelésére alkalmas lelőhelyek? ... Nemcsak ezért van a Mars - utazás erőltetése?...
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Bármi lehetséges, de amíg nincs olcsó szállítási technológiánk, addig szinte mindegy is. A Mars sok minden más miatt érdekes, leginkább az egykori (és nagyon sok kérdőjellel esetleg jelenlegi) életformák miatt.
@denespeter3928
@denespeter3928 2 жыл бұрын
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Egyszer hozzuk haza azt a par kapszulat,amire 15 ev-korul vagyunk kepesek...A banyaszathoz,elemezeshez,kitermeleshez,hazaszallitashoz meg kevesek vagyunk.
@bagoistvan3182
@bagoistvan3182 11 ай бұрын
1:07:38 ....🍺🍺🍺🍺🍺😁😁😁
@bagoistvan3182
@bagoistvan3182 Жыл бұрын
👍🍺🍺🍺🌞🌞🌞
@torma993
@torma993 Жыл бұрын
Algoritmus
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz Жыл бұрын
Bombadil Toma 😎
@gasparmatyaspeterffy6332
@gasparmatyaspeterffy6332 2 жыл бұрын
Motolla: A piszkafa házastársa...
@tibornogradi3432
@tibornogradi3432 2 жыл бұрын
"Házasodik a motolla, rátalált a piszkafára..." :DDD Valami ilyesmi? :D
@gasparmatyaspeterffy6332
@gasparmatyaspeterffy6332 2 жыл бұрын
@@tibornogradi3432 Azaz! 😁
@tothista4477
@tothista4477 2 жыл бұрын
@@tibornogradi3432 Az bizony, rá is fázott rendesen!
@qwertzuiop8070
@qwertzuiop8070 2 жыл бұрын
Távolról minden elintézhető pár képlettel. Ezek az objektumok soha nem fognak annyi információt szolgáltatni, hogy azt mondhassuk, hogy: "az ördög a részletekben van", tehát örök talány marad mind, az elméletek a felszínt kapirgálják.
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Száz éve ugyanezt lehetett mondani pl. a naprendszer bolygóiról is, ma pedig mindegyiknél már járt legalább egy szonda is, legtöbbnél több is. Hadd legyünk optimistábbak évszázados időskálán előre tekintve. ✨
@mrJety89
@mrJety89 2 жыл бұрын
A piramisok mesterséges kőből vannak kzbin.info/www/bejne/oWHRgKqVmsegfc0 A piramisok tömbjeit egy betonszerű re-agglomerált /felaprított, majd összeragasztott/ anyagból öntötték.
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 9 ай бұрын
Akár... De ezzel sok olyan probléma merül fel, ami vetekszik a "honnan vitték, hogyan", illetve "hogy tutták a helyére rakni" kérdéskörrel. Pont mikor vki kitalálta az ecetes kőmegmunkálást, csak elfelejtette elmagyarázni, honnan szereztek soktízmillió liter ecetet. Szóval vannak még vitás kérdések.l
@mrJety89
@mrJety89 9 ай бұрын
@@zoltansinka7521 Tudom, hogy angolul van, de ha lehet, akkor nézd meg youtube -- felirattal feliratozva a videót az előző kommentemben. A magyar feliratozás elég jól olvasható, és eddig még nem tettél fel olyan "vitás" kérdést, amire ne lenne pontos, és jól érthető, kutatásokkal jól alátámasztott válasza. Ezért tetszik annyira pont ez az elmélet, és pont ez a videó, és pont ez a tudós. Honnan vitték? Porított mészkövet bányásztak Helyben, és egyszerű kémiai ragasztót nyertek ki hamuból. Ecetről pedig szó sem volt.
@mrJety89
@mrJety89 9 ай бұрын
@@zoltansinka7521 Prof. Davidovits, a franciaországi geopolimer intézet feje, a 80-as évek óta tartó Kiterjedt kutatásai alpján azt találta, hogy *egyiptomban a piramisok lábánál található véseten megtalálta a piramis alapját képező "beton" receptjét. *az ez alapján elkészített minták vagy kövek igen nehezen különböztethetők meg a természetes mészkötől, mivel kevesebb mint 5% ragasztót tartalmaznak, ellenben pl. a modern betonnal, ahol ez a szám a 20%-hoz van közelebb. *kémikus lévén a prof. tüzetesen analizálva a piramis köveit azt találta, hogy ezek anyaga olyan közeli bányákból származnak, amelyekben a mészkő túl könnyen morzsálódik ahhoz, hogy faragni lehessen. stb.stb. legalább húsz érvet felsorol a videójában, ami inkább egy disszertációra hasonlt. A geopolimer Institute egy nemzetközileg is jó hírnevű intézet, és emiatt is azt gondolom, hogy, az érveit figyelembe véve, a piramisok építésének felvázolt módja bizonyított tény.
@mrJety89
@mrJety89 9 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/oWHRgKqVmsegfc0@@zoltansinka7521
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 9 ай бұрын
@@mrJety89 Az "ecet" egy másik elmélet. Olvastam néhány cikket a tieddel kapcsolatban, nekem ugyanúgy problémás maradt. Nem (csak) a módszerrel van gondom, hanem a volumennel. 5millió tonna "betonról" beszélünk - vagy legyen csak 50.000! Mire azt ledarálták/kitermelték, megcsinálták hozzá a kötőanyagot, össze- és kidolgozták az egészet... És bármennyire szakértő a prof, más szakértők másképp értelmezik a vizsgálati eredményeit. A legjobb esetben is csak azt mondhatjuk, amit eddig: Fingunk sincs. Személy szerint azt is problémásnak találom, hogy - az említett módszerrel - sokkal nagyobb, tetszőleges alakot is gyárthattak volna, mégis mind "kocka", pedig az alap lehetne sokkal egybefüggőbb. StbStb...
@lajoshirko5087
@lajoshirko5087 7 ай бұрын
Gyerekek, azért Gyula bácsi kicsit komolyabb előadó.
@jabuci
@jabuci Жыл бұрын
Két neutroncsillag összeolvadásából keletkezhet-e fekete lyuk?
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz Жыл бұрын
Igen.
@kentaur888
@kentaur888 2 жыл бұрын
Öreg csillagász, nem vén csillagasz🤣
@tothista4477
@tothista4477 2 жыл бұрын
A Motolla egy forgatható fakeret, amire a festett fonalat feltekerik száradni.
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Látom, ez egy jó kérdés volt a nézők felé... :-)
@danielkishazi2751
@danielkishazi2751 2 жыл бұрын
​@@Kiss.Laszlo.csillagasz defiiníció szerint valami forgó izé, tökéletesen passzolt az előadáshoz
@tokarlaszlo2918
@tokarlaszlo2918 2 жыл бұрын
Ez a válasz közelít valóban a legjobban a kérdéshez. Ez a keret a súlypontja körül egy rövidebb karral forgatható, így a keret kerületi sebessége megnő, és gyorsabban csévélhető a fonál. A felcsévélt fonalat levéve róla azt további feldolgozásra kerül. Szépen összetekerve ez a cséve nem bogozódik össze és újra kibontható Tehát a felgyorsított forgatás jelenti a hasonlat alapját.
@peterjuhasz7464
@peterjuhasz7464 2 жыл бұрын
Én nem bírom nézni ezt az agyatlan vergődést amit ez leművel.
@Kiss.Laszlo.csillagasz
@Kiss.Laszlo.csillagasz 2 жыл бұрын
Szerencsére nem is kell. Üdv! 🤓
@tibornogradi3432
@tibornogradi3432 2 жыл бұрын
Zsenikém miért is?
@peterjuhasz7464
@peterjuhasz7464 2 жыл бұрын
Örülök, hogy zseninek tekintesz, pedig rá sem szolgáltam. Valószínűleg magadhoz mérsz. Egy témát lehet érdekesebbé tenni különleges előadásmóddal. Azonban amikor az előadásmód veszi át a lényeg szerepét, az katasztrófa. Ezt láthatjuk.
@nagyattila9116
@nagyattila9116 2 жыл бұрын
Pedig nagyszerű munkát végez.
@tibornogradi3432
@tibornogradi3432 2 жыл бұрын
@@peterjuhasz7464 Hm. Nagyon szubjektív igazad van. :)
Extrém univerzum: fehér törpék
1:29:10
Kiss László csillagász
Рет қаралды 18 М.
A Sgr A* fekete lyuk képétől az extrém exobolygókig
1:40:52
Kiss László csillagász
Рет қаралды 21 М.
Accompanying my daughter to practice dance is so annoying #funny #cute#comedy
00:17
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 25 МЛН
SIZE DOESN’T MATTER @benjaminjiujitsu
00:46
Natan por Aí
Рет қаралды 8 МЛН
STEX: Lázár János visszafejleszti a vasutat
31:44
Pogátsa Zoltán
Рет қаралды 1,7 М.
A Tejútrendszer kísérőgalaxisai
1:33:51
Kiss László csillagász
Рет қаралды 14 М.
Are we alone in the universe? László Kiss, InfoRadio, Arena
51:58
InfoRádió - Infostart
Рет қаралды 165 М.
Vissza a Holdra, II. rész - Élő csillagászat Kiss Lászlóval és Szabó O. Nortonnal
1:43:42
Accompanying my daughter to practice dance is so annoying #funny #cute#comedy
00:17
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 25 МЛН