Řez kanadských borůvek

  Рет қаралды 28,176

Zahrada ve městě

Zahrada ve městě

Жыл бұрын

Omlouvám se za nepřesnou informaci, borůvky jsou částečně samosprašné a kombinace odrůd zlepší jejich opylení.

Пікірлер: 123
@as5712
@as5712 Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za moc pěkné video. Vždy mě povzbudite, abych se nebála stříhat.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
No jeje, nebojte se ničeho. Většina bobulovin přežije i v případě, že je ustřihnete celé u země. Vždy proveďte nějak řez a sledujte reakci rostliny. To vám dá nejvíc informací, zda jí to prospělo.
@radkakobesova7279
@radkakobesova7279 Жыл бұрын
Děkuji za skvělé videjko rady atd .Mějte se fajn
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Děkuji, jsem rád, že to někomu pomůže. Mějte se krásně.
@DariuS4619
@DariuS4619 5 ай бұрын
Ďakujem a pozdravujem zo Slovenska. Super video! naučili ste ma niečo dikes . Nech sa dari ! :)
@zahradavemeste
@zahradavemeste 5 ай бұрын
To jsem rád, děkuji.
@karelmuller8556
@karelmuller8556 Жыл бұрын
super děkuji,,,
@alenaammerova
@alenaammerova Жыл бұрын
Dobrý deň,dlhoočakávané video je opäť skvelé,tiež pestujem čučoriedky v podobných nádobách,môžem potvrdiť,že to ide,súhlasím aj s tou rašelinou.Väčšina našich vianočných stromčekov končí ako čučoriedkový mulč😂,prajem Vám všetko dobré,nech sa Vám darí....a idem strihať...mimochodom,tí drozdi ak sa dostanú pod sieť,je im jedno,či sú čučoriedky hore alebo dole😁
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Dobrý den, já je ničím nezakrývám a nežere mi je nic, jen ty spodní. Drozd mi hnízdil v dutině stromu přímo na zahradě a bez problému. Nejhorší jsou špačci, ale ty tam nevídám. Ti vám oberou celý keř.
@alenaammerova
@alenaammerova Жыл бұрын
@@zahradavemeste špaček je škorec?...tak tí nám oberú celú 30-ročnú skorú čerešňu ,ale komplet!
@sarkavychodilova1006
@sarkavychodilova1006 5 ай бұрын
Sup , děkuji.
@user-bw6mt5qu3q
@user-bw6mt5qu3q Ай бұрын
Pracuji na farmě ve Skotsku, borůvky jsem stříhal cca 10 sezón... A musím říct, že až po tom, co se náš farmář zbavil 100000 keřů, jsem si našel vaše video a začal se borůvkám víc věnovat... Nechal jsem si cca 30 keřů a zasadil je na naší zahradě... Nám dávali pouze minutu času na stříhání jedné borůvky... U nás na zahradě jí dám klidně minut 20.. Díky za přínosné informace 👍
@zahradavemeste
@zahradavemeste Ай бұрын
Já to chápu. Kdybych měl třeba 200 keřů, tak se s tím taky tak párat nebudu. Navíc v ovocných produkcích není čas na dlouhé prohlížení a stříhání na pupen, apod. Když jsem viděl, jak stříhají u nás jabloňové sady, tak to byl cvrkot. Zahrádkář si s tím může vyhrát.
@user-bw6mt5qu3q
@user-bw6mt5qu3q Ай бұрын
Mimochodem tu teď pořád máme přes 50000 kyblíků na borůvky, když bude mít někdo zájem tak napište. Můžu to dohodnout s farmářem... Do Skotska jezdí často kamióny s cardboard vaničkami na ovoce a také s díly na stavbu tunelů( obojí se vyrábí v ČR), tak nějaký kamion na cestu zpět, po dohodě, můžou naplnit kyblíky... Na paletu se vejde cca 200 kyblíků a do kamionu cca 26 palet 😀👍
@user-bw6mt5qu3q
@user-bw6mt5qu3q Ай бұрын
@@zahradavemeste Stříhání na pupen si "užívám" u třešní 😀 Každý rok jsem jich stříhal přes 10000 a o příštího roku, to bude až 20000. Naši farmáři plánují mít 5% celosvětové produkce komerčních třešní do 10 let...
@zahradavemeste
@zahradavemeste Ай бұрын
@user-bw6mt5qu3q To už je mazec to projít, ale předpokládám, že jedete mechanizovaně z plošin a s aku nůžkami.
@user-bw6mt5qu3q
@user-bw6mt5qu3q 29 күн бұрын
@@zahradavemeste Tak nějak máme tuším italské nůžky infaco f015 za cca 40000 Kč a táhnou nás na vlečce za traktorem... A mimochodem jsem zapomněl zmínit, že náš farmář většinu těch krásných osmiletých borůvek rozprodal po 90 Kč za kus 😳😳😳😮
@martinvavrik719
@martinvavrik719 Жыл бұрын
Aj ja mám štiry kríky čučoriedky a vždy som maturoval,ako správne strihať .Ak to u dobre chápem, ide o to,že staré odrodené drevo odstránime,aj tie výhonky čo idú k zemi alebo príliž zahustujú krík. A strihom sa podporí rast nových jednoročných výhonov na ktorých čučoriedky najviac rodia,podobne ako čierne ríbezle.Budem vďační za každú radu.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Je to přesně tak. Plodí jen na koncích jednoletých větví, takže je potřeba najít nějaký kompromis růstu a plodnosti. Dolní slabé větvičky se stejně ohnou až k zemi a plody jsou tam menší a dost jich sklidí ptáci. Prostříháním se ale taky zredukuje plodnost, takže je sice o něco méně plodů, ale jsou velké.
@annavalachova2599
@annavalachova2599 4 ай бұрын
poučné děkuji
@vojtechdulovics
@vojtechdulovics 5 ай бұрын
Dakujem bolo to naozaj po lopaticky aj laik pochopi len kedy strihať a ako sa rozmnožuju kanad,čučoriedky som zo juž.slovensko s uctou Vojtech
@zahradavemeste
@zahradavemeste 5 ай бұрын
Dobrý den, řez borůvek i množení budu natáčet. Teď budou ještě 2 videa teorie a pak se vrhnu na stříhání všeho. Borůvky ale nejdřív za 14 dní, musím nejdřív udělat jiné bobuloviny. O jednoduchost se moc snažím, aby to právě ti začátečníci pochopili.
@lubomirstejskal3602
@lubomirstejskal3602 Жыл бұрын
Díky za názorné video... člověk se I díky vám neustále zdokonaluje
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Děkuji, to mě moc těší.
@milosbriza4589
@milosbriza4589 5 ай бұрын
😉☀️👍
@fidlapidla3536
@fidlapidla3536 Жыл бұрын
Ahoj, de videt ze to nedelas poprvy a dost pekne se na to kouka. Ty kyble mas zespod provrtany? Nebo je to bez odtoku? Jak často cca zalivas a zalivas i pres zimu? Zkousel si ztoho co ostrihas nadelat rizky?
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Mám v nich ve spodní části výřez ve tvaru U, aby odtékala voda. To jsem měl ukázat. Zalévám i přes zimu, pokud neprší a nemrzne. Letos jsem zaléval celkem 3x, jinak sníh a déšť stačil. Dá se to dobře poznat podle váhy nádoby.
@jirkasirka8693
@jirkasirka8693 9 ай бұрын
Borůvky chtějí dost slunce. Zasadil jsem pár kousků na místo, kde svítí jen od 9-ti do14-ti hodin a borůvky nejenže neplodí, ale ani po důkladném ostříhání nerostou nové výhony. Jinde mi krásně rodí. Mám 11 rostlin a budu ještě přidávat. Z podobných bobulovin mám ještě zimolezy, muchovníky a aronie. Mám plnou zahradu všeho možného. Největší zklamání jsou kustovnice. Nechutné ovoce. Mám 5 keřů a vyhodím je všechny pryč.
@zahradavemeste
@zahradavemeste 9 ай бұрын
S tím sluncem je to tak. Stěhovavý stín jem nevadí, ale aby dobře kvetly a zrály, tak potřebuji odpolední slunce. Ranní jim bohužel nestačí. U nás jsou bobuloviny nejpopulárnější ovoce, ale goji jsem zavrhnul hned, kdy jsem viděl a ochutnal u souseda. Invazivní svinstvo, neustále olezlé padlím a chuť hnus. Borůvky teď budu přesazovat do větších nádob s mykorhizou, tak se budou mít jako v peřince.
@jirkasirka8693
@jirkasirka8693 9 ай бұрын
@@zahradavemesteJá houby při sázení nepřidávám. Používám hnůj a rostlinný odpad. Borůvky mulčuji jehličím, kterého mám dostatek díky staré borovici na pozemku. U nás je problém sucho.
@jirkasirka8693
@jirkasirka8693 9 ай бұрын
@@zahradavemeste Myslím si, že se rostlinám v těch černých nádobách přehřívají kořeny. Zkoušel jsem v tom rajčata a nebylo to dobré. Vrátil jsem se k bílým kyblíkům od potravin. A to nemluvím o chemickém zápachu, když jsou ty černé nádoby nové. Musí se z toho uvolňovat sračky a ty rostliny to možná nasají do sebe. Je to původně určeno pro stavebnictví, kde to asi tak moc nevadí.
@zahradavemeste
@zahradavemeste 9 ай бұрын
@@jirkasirka8693 Já jsem to doteď taky nepoužíval, ale měly by zlepšit i hospodaření s vodou. Navíc je v balení přimýchaný i hydrogel, což bude další benefit v rámci udržení vlhkosti. U mě v těch nádobách je to peklo uzalívat i přes mulčování.
@jirkasirka8693
@jirkasirka8693 9 ай бұрын
@@zahradavemeste To právě tak rychle vysychá asi proto, že se to rychle a moc prohřeje.
@jankrejcir6859
@jankrejcir6859 11 ай бұрын
Dobrý den, chci se jen zeptat, jestli děláte do těch kýblíků díry pro odtok přebytečné vody ?
@zahradavemeste
@zahradavemeste 11 ай бұрын
Dobrý den, samozřejmě ano. Nevrtám otvory, ale prořezávám nožem jakoby písmeno U, aby mi dovnitř nelezly myši.
@robertl.5645
@robertl.5645 Жыл бұрын
Dobrý den, omlouvám se, pokud jste to někde uváděl, ale teprve letos jsem začal bobuloviny jako zimolez, malinoostružina a kan. borůvky pěstovat ve 20 l. nádobách a nevím ,zda je vhodné nějak na zimu ty nádoby chránit proti mrazu. U borůvek počítám s mulčem z jehličí smrku , ale nejsem si jist zda ten kbelík tu rostlinu a kořeny před mrazem ochrání. Děkuji moc za radu.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Např. borůvky jsou dle odrůdy mrazuvzdorné až do -30 a některé až do -40°C. Nechráním je ničím, v bezmrazých dnech občas zaleju. Pokud bylo hodně sněhu, tak jsem je zaházel sněhem. V některém videu je sníh vidět, ale už si nevzpomenu ve kterém. Nemusíte se bát, přežije vám vše, pokud nebude nějaký extrém. Většinou ty rostliny uschnou, ale ne zmrznou.
@robertl.5645
@robertl.5645 Жыл бұрын
@@zahradavemeste děkuji za radu. nyní jdu hledat u Vás nějaké video k rakytníku. Letos mi záhadně uschla polovina samice co rostla pod větším stromem samce. Rostla tam 7 let a vždy bez problémů. Ale zajímalo by mě zda necháváte divoké výhony co vyrostou v okolí růst nebo se jich zbavujete. Zda ten výhon je samec nebo samice ( já to fakt nepoznám) a jak bych si ho mohl namnožit a jak je to s řezem. Já praktikuji sběr způsobem stříhání plodů na větvičkách a dávám je zamrazit, takže nějaký řez tam je , ale nechtěl bych dělat zbytečné chyby. Pokud bych mohl, rád Vám třeba pošlu fotku na email, pro lepší názornost.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@robertl.5645 Rakytník jsem nakonec nenatočil. Výmladky budu na podzim vyrývat a zakládat do nádob na rozdání. Určitě je odstraňujte, jinak vám vytvoří takové houští, že ten původní keř později nenajdete.
@petrvoboril5436
@petrvoboril5436 4 ай бұрын
Zdravím, na zahradě máme 3 veliké keře vedle sebe, dřevo je tam přestárlé, ale plodily hodně, jen plody byly celkem malé oproti těm, co se dají koupit čerstvé v Tescu, jdou na zahradě vypěstovat tak velké plody jako v obchodě? Budu to postupně vystříhávat a prosvětlovat, abych měl furt bobule. 1,5 roční syn na ně chodil celé léto. Díky za instruktážní video a vnukl jste mi myšlenku, že mám málo borůvčí a koupím víc. Mám tu 3 velké ořešáky, vyčetl jsem, že listí z nich je kyselé tak jsem pár koleček navozil k borůvkám, teď na jaře mám v plánu listí přejet sekačkou a smíchat s rašelinou a dát to kolem borůvek. Je to vhodné využití ořechového listí? Neuškodím nějak borůvkám? Také borůvkám nosím odpad z kávovaru z práce, také by to mělo být velmi kyselé a zároveň dusíkaté hnojivo. Lze borůvky řízkovat?
@zahradavemeste
@zahradavemeste 4 ай бұрын
Dobrý den, pokusím se odpovědět na vše. Velikost plodů je částečně odrůdová vlastnost, ale jde hodně o výživu, zálivku a řez. Když budete mít mladší zelené a silné větve, budou mít kvalitnější plody, na starém dřevě už to není ono a plodí pak jen na okrajích. Plody jsem měl velké u některých jako mince 2kč. Koukněte na videa o borůvkách z léta, ukazuju tam odrůdy a plody a před týdnem jsem znovu natáčel řez borůvek. Listí ořešáku je sice kyselé, ale taky obsahuje Juglon, což je inhibitor růstu, který má za úkol omezit růst dalších rostlin v okolí. Listí bych pouzil jedině rok zkompostované, ale určitě ne posekané z podzimu. Radši bych koupil nejlevnější mulčovací kůru. Množení jsem taky teď natáčel, ale pomocí hřížení. Řízkování má v domácích podmínkách velmi malou úspěšnost (pod 10%) a hřížení více než 75%. Koukněte na další videa o borůvkách a uvidíte, že to není složité.
@barboralinhartova7434
@barboralinhartova7434 3 ай бұрын
Kde nejraději borůvky nakupujete, např. Darow. Děkuji :)
@zahradavemeste
@zahradavemeste 3 ай бұрын
Dobrý den, Báro. Nemám vyloženě oblíbené místo. Pokud neřešíte cenu, tak bych vždy nakupoval z borůvkové farmy, např. Provodov. Pokud chcete nakoupit na velice rozumné peníze pěkné a velké rostliny, tak teď jsem nakupoval z Polska přes Allegro a nebo z Marketplace od pána ze Zlínska. Nákupy jsem ukazoval v posledních 2 měsících opakovaně, tak můžete mrknout.
@Milena-zj3yk
@Milena-zj3yk Жыл бұрын
Prosím o radu . Měla jsem borůvky v zemi , teď je mám v kvetnikach a v obou případech mě během nebo po sezoně konce větviček nejdříve sytě hnědočervená , v zápětí ty konce černají a hlavně to postupuje pořád dolů. Můžete mi poradit co dělám špatně ?? ☀️☺️. Děkuji
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Buď jsou přehnojené dusíkem a konce výhonů nevyzrávají, což je oslabuje nebo špatné PH. Ne každá rašelina je dost kyselá, já kupuju s PH 3,5 -3,9 a míchám s hoblinami. Existuje ale nějaké houbové onemocnění, které konce výhonů ohne a zaschnou ve tvaru L, konec se ohne jako hůl. Po pár letech to zlikviduje celý keř. Je třeba vše napadené odstřihovat až do živého. Napadá to mladé výhony ještě za vegetace.
@Milena-zj3yk
@Milena-zj3yk Жыл бұрын
@@zahradavemeste Děkuji , přeji hodně pěstitelských úspěchů. ☀️☀️☺️
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Děkuji, vám taky.
@radkakristianova7810
@radkakristianova7810 Жыл бұрын
​@@zahradavemeste Dobrý den, když nemám hobliny, můžu přidat do rašeliny něco jiného. Borůvky mám v zemi.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Dobrý den, cokoliv kyselého. Štěpka, kůra, piliny jsou asi nejlepší, ale třeba zbytky vánočního stromku. Klidně ale můžete nechat jen rašelinu, jen budete mít větší spotřebu.
@Kajik666
@Kajik666 Жыл бұрын
Ahoj, pěstuji takto také v nádobách, ale mám problémy s mravenci, tři mi loni uhynuly, v každé z nádob bylo velké mraveniště. Nemáte podobné zkušenosti, hlavně jak jim zabránit? Jak jsou tam už se s nimi těžko bojuje bez chemie. Díky
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Na mravence chci letos vyzkoušet parazitické hlístice z Biocont. Uvidím podle jejich aktivity případně koupím a natočím. Aplikuje se zalivkou přímo do hnízda.
@deniee6976
@deniee6976 Жыл бұрын
Stačí do hnízda nasypat jedlou sodu a zalít octem.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@deniee6976 Myslíte do nádoby s borůvkou? To by nebyl dobrej nápad. Soda s octem dost agresivně reaguje a dovedu si to představit někde vedle záhonu, na chodníčku nebo u boudy. Přímo do nádoby a rostlinou bych to určitě nezkoušel. Nebo máte dobrou zkušenost, že to rostlině neublíží?
@deniee6976
@deniee6976 Жыл бұрын
@@zahradavemeste opomněla jsem ty nádoby. V záhonu samozřejmě. Já nádobám moc nehovím a už vůbec ne u borůvek. Mám osmileté a jsou vyšší než já. Kořenový systém je také dosti rozrostlý. A plody velké jako můj palec a za léto jich sklidíme hordy. Na záhonu zkušenost sody s octem mám, v nádobách nikoliv. Ještě myslím, že někdo psal nějakou babskou radu s medem nebo cukrem? To by možná aplikovat šlo i mimo nádobu, neboť by si mravenci mlsně došli. Avšak touto cestou se nezbavíte zase vajíček.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@deniee6976 Prave psal Kajik, ze ma mraveniste v nadobach. Ja zkusim ten pripravek od Biocont laboratory.
@Hermanimace
@Hermanimace Жыл бұрын
Zdravím, bez těch tyček do rajčat to pěstovat nejde? Já sem na ně úplně alergický. To samé podpírání větví ovocných stromů. Nevím jak je to u borůvek, ale u ovocných stromků je důležité v prvních letech zapěstovat správně kosterní větve, udělat probírku a podpírání není potřeba. U borůvek toto aplikovat nelze?
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Buďte v klidu, využil jsem je, abych ty vyhony trochu přizvedl, ale neopodpírám je ničím. Tyhle spirály byla jedna z nejhorších investic a používám je opravdu jen jako nouzovku. U ovocných stromků je právě po výsadbě opora nutná, protože stromek nemá skoro žádné kořeny a oporu potřebuje. Zákrsky dokonce potřebují oporu po celou dobu růstu.
@Hermanimace
@Hermanimace Жыл бұрын
@@zahradavemeste jo tak to jo, ano po výsadbě je to jasné, ale když vidím staré přeplozené meruňky, které jsou podepřeny, aby nepraskly, tak to je hrůza.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Já mám bohužel jednu větev na meruňce podepřenou, ale spíš aby mi nelezla do chodníčku. Jinak nic nepodepírám, ale ani nevyvazuju, nepoužívám rozporky ani dráty. Vše si koriguji a usměrňuji řezem.
@grindcorizer6818
@grindcorizer6818 Жыл бұрын
V těch černých kýblech kořeny hrozně trpí, když svítí slunce. Je lepší je natřít na bílo nebo třeba obalit bílým papírem či alobalem. My jsme např. 84m n. m. a borůvkám se u nás daří velmi dobře. Alespoň odrůdám Bluecrop, Chandler, Duke Zeminu máme z borovicového lesa promíchanou s klacíky a kousky čerstvé i zetlelé kůry (nejlepší hnojivo, které se postupně uvolňuje). Mulč je taktéž dobrý udělat z borovicové kůry. Zaléváme vodou, ve které se několik týdnů luhuje borovicová kůra. Jakmike je voda dostatečně "zrezivělá" (a má nížší ph), tak se může zalít. Borůvkám moc chutná. Doporučuji vyzkoušet.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Nádoby jsem chtěl obalit netkankou, ale nějak nebyl čas. S tou kůrou ve vodě to vyzkouším, už jsem si objednal měřič PH, tak budu experimentovat i s octem a kyselinou citrónovou. Musím přijít na správný poměr. Díky za super tipy.
@grindcorizer6818
@grindcorizer6818 Жыл бұрын
Uvidíte sám, ta voda opravdu půjde s ph dolů což si myslim, že není tak podstatné, protože dešťová voda je alkalická, ale kyselá zemina si to přebere. Spíš ma taková "zrezivěla" voda diky té kůře vitamíny, které boruvce chutnají Jinak u nás takové kýble, ale 55l stojí 100kč. Jak říkáte ve videu, netřeba mega obrovské kýble, ale těch 55l je ideální
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@grindcorizer6818 U vás je kde, prosím? Dost jezdím přes léto po republice se synem, tak bych třeba nakoupil.
@grindcorizer6818
@grindcorizer6818 Жыл бұрын
@@zahradavemeste Centrální Portugalsko. Neprodávám nic. Sám nakupuju. Tady v obchodech jsou kýble levné
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@grindcorizer6818 Aha. 🤣 Tak tam se teda opravdu nechystáme, ale cena je to úplně super. Myslel jsem obchod s tím nákupem.
@martinhyska1206
@martinhyska1206 Жыл бұрын
Kdyz mam treba malou 2 letou rostlinu, prezije to zimu?
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Samozřejmě ano. Není to o stáří rostliny, ale o dostatečném vyzrání výhonů před zimou. Nesmíte je hnojit dusíkem po obrání úrody, aby už přestaly růst a je potřeba doplnit draslík a fosfor, což pomůže vyzrání a tvorbě květních pupenů. Nikam je neuklízím, chráním jen přihrnutím sněhu, pokud nějaký je. Někde jsem to ve videu ukazoval.
@JS-jl1yj
@JS-jl1yj 7 ай бұрын
Co delate kdyz vam vyroste novy, krasne zeleny, rovny, dlouhy a silny prut, ktery se pres leto vubec nerozvetvil a nemel zadne plody? Ja ma dva takove pruty v jednom keri. Ten boruvkovy ker je jeden z mych nejstarsich.
@zahradavemeste
@zahradavemeste 7 ай бұрын
To je přesně to, co chcete. Velké a silné pruty jsou základem borůvkového keře, slabé dávám pryč. Jakmile začne rašit, tak se sám rozvětví. Samozřejmě ho můžete po mrazech zakrátit, ale není to nutné.
@JS-jl1yj
@JS-jl1yj 7 ай бұрын
Dekuji za radu. Necham pruty tak jak jsou a uvidim co se bude dit dale. @@zahradavemeste
@petrkadlec3061
@petrkadlec3061 5 ай бұрын
Zajímavé video, ale objem nádob mi přijde malý. Za dva roky budou malé! Ze zkušenosti doporučuji minimálně 50l.
@zahradavemeste
@zahradavemeste 5 ай бұрын
Letos jsem přesazoval do 65l, video jsem natáčel. Na 2 roky ty 20l stačily. Použil jsem mykorhyzní houby a kávovou sedlinu, kterou přimíchávám do substrátu.
@petrkadlec3061
@petrkadlec3061 5 ай бұрын
@@zahradavemeste 👍
@jozefaborbelyova
@jozefaborbelyova 5 ай бұрын
Ďakujem vám na zimu treba zabaliť ?
@zahradavemeste
@zahradavemeste 5 ай бұрын
Vůbec ne, jsou plně mrazuvzdorné. I v těch nádobách je mám celoročně venku bez krytí.
@SUPERFRUITofficial
@SUPERFRUITofficial 6 ай бұрын
Plastové nádoby na všetky ovocne rastliny môžu byť aj z recyklatu či aké musia mať tech. parametre aby boli zdraviu neškodlivé pre trvalé pestovanie? Vyhovuje granul. recyk. material = Maltovnik ReCycled® BC 90 lit PE/PP?? Je podstatne v akom štáte bol vyrobený?
@zahradavemeste
@zahradavemeste 6 ай бұрын
PE/PP je označení pro plasty, které se používají mimo jiné v potravinářství, tedy Polyetylen a Polypropylen. Nádoby s tímto označením jsou bezpečné a právě označením za to výrobce ručí. Všechny obaly, které ve videích uvidíte jsou z těchto plastů. Jinak se používají i jinde, třeba v textilním průmyslu. Jestli jsem si to zjišťoval správně, tak naše státní norma vychází z evropské legislativy, takže bych se nebál a zemi původu neřešil. Nádoby z Číny prodávané pod tímto označením u nás musí odpovídat normě. Zda a kdo to kontroluje bohužel netuším.
@SUPERFRUITofficial
@SUPERFRUITofficial 6 ай бұрын
@@zahradavemeste No ved to, či a ako dôsledne toto prísl. subjekty kontrolujú....
@zahradavemeste
@zahradavemeste 6 ай бұрын
@@SUPERFRUITofficial Věřím, že kontrolují a víc pro to nemůžu udělat.
@SUPERFRUITofficial
@SUPERFRUITofficial 6 ай бұрын
@@zahradavemeste Nemáte skúsenosť s kvetináčmi z geotextilií, s ich životnosťou...? Vyrábajú sa aj velkosti väčšie ako 100l. A či sa osvedčili aj pre ovocne stromy (odrody trvale vhodne do kontajnerov).
@zahradavemeste
@zahradavemeste 6 ай бұрын
@@SUPERFRUITofficial Osobní zkušenost nemám. Přiznám se, že k nim nemám důvěru a trvanlivost odhaduju na maximálně rok. Působenim slunce v létě a mrazu v zimě to podle mě déle nevydrží. I v rámci přesunu to nemůžu udržet váhu substrátu, takže podle mě naprosto nevhodné pro ovocné stromy. Je to ale jen názor.
Množení kanadských borůvek
30:16
Zahrada ve městě
Рет қаралды 21 М.
Kanadské borůvky - další výsadba, pěstování, péče
35:41
Zahrada ve městě
Рет қаралды 7 М.
НЫСАНА КОНЦЕРТ 2024
2:26:34
Нысана театры
Рет қаралды 1,5 МЛН
Best Toilet Gadgets and #Hacks you must try!!💩💩
00:49
Poly Holy Yow
Рет қаралды 22 МЛН
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН
Řez maliníku - jak sklízet maliny až 6 měsíců v roce
28:27
Plodná zahrada
Рет қаралды 297 М.
Řez maliníku od výsadby do plné plodnosti
21:11
Zahrada ve městě
Рет қаралды 11 М.
10 odrůd kanadskych borůvek pro okrajové oblasti
13:58
Život v souladu
Рет қаралды 27 М.
BORŮVKY KANADSKÉ, MNOŽENÍ, STŘIH, HNOJENÍ, VYVÁZÁNÍ #blueberry
34:43
Potravinová soběstačnost - Jak zasázet borůvky
14:11
Potravinová soběstačnost
Рет қаралды 26 М.
BORŮVKOVÝ RÁJ KARLA RODENA
7:13
Rohlik.cz
Рет қаралды 212 М.