Ostatnio słucham dużo muzyki poważnej, ale Pana wykłady otwierają mi uszy na nowo na tego typu twórczość. Pozdrawiam i leci sub.
@Wulkan-DK3 ай бұрын
Dzięki za kolejny super wykład. Jest Pan Wiktorem Zinem muzyki poważnej. Sądzę, że prezentowanie licznych motywów w lewej ręce ma zrównoważyć monotonię tego pentatonicznego akompaniamentu prawej.
@agnieszkanowacka8454 Жыл бұрын
Porywający wykład! Ile raz wysłuchany i nigdy się nie nudzić! Nie powinnam nawet użyć tego słowa! Dziękuję bardzo za wykonanie tej Etiudy na czarnych klawiszach!
@magdamejer2983 жыл бұрын
Wow! Fascynujące. 🙏🌹
@agnieszkanowacka84542 жыл бұрын
Jestem zszokowana! Zachwycona! Tyle niespodzianek, ciekawostek, podróż do Chin na czarnych klawiszach! Dziękuję!
@iwiwiwimusic2 жыл бұрын
Generalnie jak ktoś rzucał słowo "etiuda", to od razu mi się jakoś "Czerny" kojarzył i następnie "utwory ćwiczebne", no i równocześnie gdzieś obok tego "Etiuda rewolucyjna". I sobie myślałam, że Chopin to komponował raczej etiudy-utwory, niż ćwiczenia. A jednak teraz widzę, że w tych utworach są pochowane brawurowe treningi :) Nie zdawałam sobie sprawy, że tutaj w prawej ręce jest pentatonika, a tym bardziej nie wiedziałam, że po czarnych klawiszach :D Niesamowite!
@marekkotek61263 жыл бұрын
kolejny świetny ,pouczający materiał
@jewgienij1313 жыл бұрын
Najlepsze, że pentatonika, a wcale nie ma aż tak dużo skojarzeń z tradycyjną wschodnią muzyką. Chopin na skromnej bazie pięciu czarnych klawiszy i tak stworzył coś nowego, własny muzyczny świat. On, tak lubiący chromatyczne zabiegi, tutaj dalej jest u siebie. Świetny wykład.
@Aga-l3w2 ай бұрын
Bardzo mi się podobają cykle prowadzone przez pana na temat muzyki i twórczości Fryderyka Chopina że w szkołach podstawowych i średnich Powinny być prowadzone cyklicznie lekcje na temat jego twórczości a propos tęczowych piątków które mają na stałe wejść do naszych szkół
Dziękuję za doskonałą i niezwykle ciekawą analizę utworów Chopina. Dodam ciekawostkę związaną z omawianą w tym filmie etiudą. Lang Lang, sławny pianista, zrobił kiedyś żart z tego utworu. Przecież nie można być ciągle poważnym, niczym dożywotni wyrok. Otóż, fragment tej perełki muzycznej wykonał przy pomocy sporego owocu cytrusowego.
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Dzień dobry. Dziękuję bardzo! Tak! Widziałem ten żart. Doskonały!
@piotrkobza2776 Жыл бұрын
@@gregniemczuk Ten żart nie jest Lang Langa, pokazywał już kilkadziesiąt lat temu kompozytor i pianista Mikołaj (Nicolas) Słonimski, tylko że podobno z pomarańczą.🙂
@joannawronska41003 жыл бұрын
SO WONDERFUL AS ALWAYS, MAESTRO!!!!! Thank you for my absolutely favourite Chopin's "Black Keys" Etude in an excellent rendition (too difficult for me, beyond my abilities) and for your great analysis/tutorial, again my best regards, have a Happy New Year 2022. Joanna
@Chorson3 жыл бұрын
Teraz juz wiem jak to trzeba grac :)
@superstickman0013 жыл бұрын
teraz pytanie, co się Panu z zębem stało? 😬😧 serdecznie pozdrawiam i czekam na albumy dwóch opusów etiud😎
@gregniemczuk3 жыл бұрын
Urodziłem się z zębem, potem wypadł, drugi też był mleczny i....koniec..... Trzeciego nie ma 😭
@piotrkobza2776 Жыл бұрын
Dobry wykład. Miałbym trzy skromne uwagi: 1/ chyba tego się nie da grać inaczej niż prostymi palcami - nie widziałem nigdy. Tu się każdemu same palce mimowolnie układają na prosto. Zresztą to nie jest nic strasznego, Chopin podobno też grał prostymi palcami. To że wielkiego dźwięku nie osiągniemy, to też nic takiego, tutaj go nie potrzeba; 2/ końcówka nie przypomina mi osobiście Liszta, tylko żartobliwe glissando po czarnych klawiszach; 3/ zawsze mnie bawiło wydanie Ekiera tej etiudy, gdzie jest w takcie 66 samowolnie środkowy głos (tam gdzie es i ges schodzi na des i f) jest przepisany do prawej ręki mimo wyraźnego oznaczenia przez Chopina, że ma być w lewej, i na dole przypis redaktora: "oryginalna pisownia tego taktu z punktu widzenia palcowania niejasna". Ech. Przecież jak to się zapisze w prawej ręce, to nie będzie to już etiuda na czarne klawisze🙂Pozdrawiam.
@bazejpajda22053 жыл бұрын
Uważam, że bilety na Konkurs powinny być sprzedawane po przeszkoleniu zakończonym egzaminem. No dobra, bilety na I etap mogą być sprzedawane po zdaniu testów.
@PianoMsc933 жыл бұрын
Wg mnie każdy powinien mieć szansę posłuchać i doświadczyć na żywo, niezależnie czy jego percepcja pozwala na zdanie jakiegoś egzaminu.
@bazejpajda22053 жыл бұрын
@@PianoMsc93 Chłopie, to był DOWCIP! Przy okazji komplement dla prowadzącego kanał, że przygotowuje słuchaczy. A tak na serio, w programie Konkursu (tym dla publiczności), powinny być streszczenia utworów, coś a la Greg, żeby słuchacze wiedzieli, na co zwracać uwagę podczas słuchania.
@gregniemczuk3 жыл бұрын
Poczekajcie na Etiudę As-dur op.10 nr 10. Tam zrobię z Was wszystkich świadomych jurorów!!!!