Koniec lata...wracam z przyjemnością do Pana wykładów. Wspaniałe Pana dzieło, przybliżenie dzieł Chopina maluczkimi. Dziękuję.
@gregniemczukАй бұрын
Pozdrawiam serdecznie!
@wulkan2362 ай бұрын
Dzięki wielkie za piękny wykład. Nawiązanie do Bacha - nie wiedziałem! Ale po pokazaniu - oczywiste. Ukłon złożony staremu mistrzowi. Szczególnie, że to przecież dwa polifoniczne głosy.
@pilot3492 жыл бұрын
Gdzieś na zagranicznym YT kiedy szukałem pomocy w technice opanowania Etiudy opus 25 no. 1. Spotkałem się z określeniem, że Bach to stary testament, a Etiudy Chopina to nowy. No coż coś w tym jest.
@krystynaizydorczyk857512 күн бұрын
Udało się Panu może z błogosławieństwiem Szopena oraz Pana pracowitością.Dzięki za pana trud niech P.Bóg błogosławi🎉❤
@gregniemczuk12 күн бұрын
Dziękuję bardzo!!! Serdecznie pozdrawiam
@sywiapatos46072 жыл бұрын
Uwielbiam te ciekawostki z czasów Chopina
@krystynaizydorczyk8575Ай бұрын
Szpen potrafił grać na organach w kościele gdzie chodzili licealiści powiedział w jedym z listów do kolegi "ja gram a oni śpiewają".Pozdrawiam Pana❤❤❤❤❤
@fantasmagoria95702 жыл бұрын
dobry wieczór! w końcu nadszedł czas na ukochane etiudy. chciałam tylko powiedzieć, jak bardzo podziwiam pańskie umiejętności, warsztat, technikę, ale przede wszystkim determinację, bo oczywiście jest to pewne zobowiązanie w ramach projektu, ale zawsze mógł pan odpuścić ze względu właśnie na poziom tych utworów. a jednak wkracza pan pewnym krokiem w kierunku skomplikowanej etiudowej przygody i my to naprawdę cenimy. wytrwałości! osobiście bardzo czekam na ulubione op.10 nr 8.
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo! Trafne spostrzeżenie... Nie powiem, że nie było mi ciężko...nie powiem, że się nie obawiam... Teraz czas bardzo mnie goni. Mam etiudowe tsunami... Ale uciekam przed nim ćwicząc całymi dniami. Ile satysfakcji! I jako to dla mnie rozwój!! I to jest moja nagroda. Oraz Państwa komentarze i odczucia! Szczęśliwego Nowego Roku!
@fantasmagoria95702 жыл бұрын
@@gregniemczuk dziękuję! wzajemnie, dobrego roku dla pana oraz pańskich palców (szczególnie po etiudach).
@magdamejer2982 жыл бұрын
Moja absolutnie ulubiona etiuda. Ale tylko zagrana w odpowiedni sposób. Lewa ręka głośna ale nie hałaśliwa. Stanowcza ale dostojna. I lekkość prawej do tego. U Pana jest cudnie. I oczywiście pięknie opowiedziane. 👏🙏❤️
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Dziękuję!! Najtrudniej jest zadowolić kogoś grając jego ulubiony utwór. Doceniam to!
@RenataBłażejewska-p9b8 ай бұрын
Dialog jest jakiś chcę poznać
@Izabeli392 жыл бұрын
Gratulacje, Panie Gregu, piękna audycja. Przynajmniej teraz rozumiem, o co w tej etiudzie chodzi, chos słuchałam jej mnóstwo razy. Na innym kanale natrafiłam na nazwę jej "Waterfall" - istotnie, pasuje, dlatego przywędrowałam tu do P{ana, a Pan mi detalicznie opowiedział, co i jak. Dziękuje. 🌼❣
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Ogromnie się cieszę!
@daniellaskowski9757 Жыл бұрын
Dziękuję Panie Grzegorzu 🌹🌹🌹Niskie ukłony ❤️💙❤️
@gregniemczuk Жыл бұрын
Serdecznie pozdrawiam
@wiktord92642 жыл бұрын
Składam zamówienie na film o awangardzieXX-wiecznej, bo widzę że Pana ten temat niezwykle absorbuje ;D Świetnie słucha się tutaj tego krótkiego wywodu po oglądnięciu wersji angielskiej 😄 Mimo wszystko liczę na dłuższą odsłonę :)
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Hahahah, czy mam nagrać film niszczący tę awangardę? 😉😀😀😀😀
@s.n.b55112 жыл бұрын
Happy new year, Greg! Look forward to seeing you on YT channel and offline at concerts.
@kamil93002 жыл бұрын
Dzięki cyklowi z Mazurkami byłem bardzo zainspirowany dzięki Panu, nauczyłem się szybko kilku nowych i umiem już może połowę wszystkich :) Dlatego bardzo dziękuję! Może teraz przyjdzie czas na jakąś Etiudę ;) Pozdrawiam!
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Brawo!!!! Powodzenia! 😀
@pilot3492 жыл бұрын
Po obejrzeniu całości odcinka dodam: bałem się, iż te odcinki z Etiud będą opiewały o genezę i charakterystykę ogólną utworu. Tymczasem Pan dodał i pokazał trudność danej etiudy i jej sens dydaktyczny. Wielu niedoświadczonych pianistów zraziło by się do grania np tej Etiudy op 10 no. 1 bo jest potwornie trudna do zagrania w tempie. Tymczasem można sobie pograć ją powoli, amatorsko i też ona da swoje rezultaty powolne i solidne jak woda wypłukująca dziurę w skale. Takich opisów Etiud Chopina jeszcze raczej nie było. Nawet nie wie Pan jak jestem wdzięczny.
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Cieszę się! Postaram się, aby wszystkie takie były!
@Izabeli392 жыл бұрын
Trafł Pan w sam środeczek. Znalazłam sie tutaj, ponieważ zaczęłam szukac innych wykonań tej stiusy nazwanej w innym miejscu "Waterfall"!
@hayato49742 жыл бұрын
ma pan wspaniałą muzyczną wyobraźnie :)
@aeroslothy2 жыл бұрын
Happy New Year from Canada :) Thank you for the ballade analyses!
@helenaukasik60842 жыл бұрын
Dzień dobry, Pana filmik są wspaniałe, oglądam je w każdej wolnej chwili :D jestem w trakcie nauki tej etiudy. Jakby udało się Panu nagrać filmik jak ją ćwiczyć byłabym przeogromnie wdzięczna!
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Dzień dobry! Dziękuję! Tak, przymierzam się do tego, zapewne jak skończę analizy wszystkich etiud! Ale te tutoriale będą raczej tylko po angielsku
@wolfgangkowalik615 күн бұрын
WOW GROSSARTIG !!!!!!!!!!!!!!!!
@herba_fresca2 жыл бұрын
!!! kaskada dźwięków, oszałamiające brzmienie ; przełamane chopinowską duszą, ale nie cytowane wprost, ani nie parafrazowane, a muśnięte wdzięcznym wspomnieniem preludium Jana Sebastiana - - - soczysta, bogata faktura, chorałowe ściany... - pokarm dla duszy. Maestro: prawa ręka to baletnica - lekka, jak piórko, szybka, zwinna, arcyurodziwa, perfekcyjna tancerka, doskonałość w każdym detalu, ale lewa! Wielkie nieba! Ta potężna opoka, fundament lewej ręki nadaje sens, buduje dla tancerki scenę, i dopiero na niej może ona prawdziwie błyszczeć. Razem tworzą duet doskonały. Ile w tym jest siły... Zastygam w podziwie. 💚🎶🎹
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Cóż za opis! Przeczytałem go i od razu siadłem do fortepianu aby zagrać tę etiudę zainspirowany tymi słowami. Są tak piękne jak sama muzyka.... dziękuję!!!
@herba_fresca2 жыл бұрын
@@gregniemczuk Maestro, to ja dziękuję z całego serca ; jak mała dziewczynka z wypiekami na twarzy czekam na kolejne odsłony tej podróży. Ballady, polonezy, PRELUDIA I ETIUDY są mi najbliższe, aż trudno powstrzymać się przed napisaniem kilku słów, po wysłuchaniu tak wnikliwej analizy i wejściu w gęstwinę brzmienia raz jeszcze. ... ech, Chopin... dwie sylaby, nieskończoność Geniuszu
@aiser79292 жыл бұрын
Happy new year From Italy
@100of10002 жыл бұрын
W tej etiudzie są trzy pasaże, po których stwierdziłem, że to nie utwór na moją prawą rękę. Konkretnie chodzi o początek "części B", tzn. 36:49 (opadające Es-B-Es-C) oraz 36:50 (wznoszące C-Es-A-Es) oraz 36:58 (wznoszące A-E-A-Cis). Generalnie trudność polega na tym, że odległość między 4 i 5 palcem są na tyle niewielkie, że wg proponowanego powszechnie palcowania dla mojej dłoni wydaje się ten układ nie do wykonania w tempie przynajmniej zadowalającym. Można zmierzyć suwmiarką odległości między klawiszami EsB oraz między AEs. Najkorzystniej metrycznie wygląda to dla układu między ACis, ale tutaj, podobniej jak w przypadku A--->Es czwartemu palcowi przeszkadza czarny klawisz B do tego stopnia, że palec utkwi między klawiszami As i B. Grozi to przynajmniej połamaniem paznokci, a w bardziej pesymistycznej wersji kontuzję pierwszego stawu palcowego. Notabane, wykonując pasaż A-dur (opadający Cis-A-E-A) powyższe ryzyko zamienia się w trudność trafienia palcem czwartym w klawisz A, często wdaje się niechciane dotknięcie klawisza B przez ten palec. Wobec powyższego, ćwiczę tę etiudę na alternatywnym swoim "autorskim" opalcowaniu, jednak wiem że to niepoprawnie... no i raczej też nie do zagrania "in tempo". Może kiedyś wrzucę nagranie.
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Palce stopniowo powinny się rozszerzać wewnątrz, gdy gramy oryginalnym palcowaniem. Tu trzeba dużo cierpliwości!
@MAMAVELOCIRAPTOR2 жыл бұрын
Gdyby Wariacje Goldbergowskie miały Preludium C-dur jako Arię (temat), to Etiuda C-dur Chopina mogłaby być I. wariacją ;) . Oczywiście żart. Dopiero teraz Pana odkryłam na YT. Ma Pan dar od Boga tłumaczenia rzeczy niezauważalnych. Życzę pogłębiania tego daru- talentu. Piękny cykl. Pozdrawiam serdecznie.
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Dziękuję!!! Witam w moim muzycznym świecie! Zapraszam do oglądania wszystkich filmów. Jest już ich ponad 150 😊😊😊😊
@MAMAVELOCIRAPTOR2 жыл бұрын
@@gregniemczuk Mam sporo do nadrobienia, ale czynię to z wielką uwagą i przyjemnością.
@pattieharley15632 жыл бұрын
czyli granie tej etiudy nawet w wolnym tempie ma sens jeśli pracujemy nad elastycznością dłoni, nadgarstkiem etc - czy dłoń obejmująca swobodnie oktawę ma szansę na zwiększenie rozpiętości pomiędzy kciukiem a piątym palcem? jak duży progres jest możliwy, tak orientacyjnie? w tej chwili statycznie mogę złapań nonę na białych klawiszach ale przy lekkim napięciu śródręcza, zależy mi na swobodnym graniu oktawami prawą w rozluźnionej dłoni a ciągle przeszkadzają mi 2gi, 3ci i 4ty palec. Czy ta etiuda może pomóc?
@fernandocrespocorvisier8684 Жыл бұрын
It is possible to have a version with English subtitles.?
@gregniemczuk Жыл бұрын
Hi Fernando. There's no need for this because I made a separate English version. You can find it here: kzbin.info/www/bejne/rqTLm36kg56bo80 Check my playlists - there are English analyses of ALL Chopin's music for piano. Best wishes!
@marcin31252 жыл бұрын
Dziękuje bardzo za Pana pracę. Wszystkie Pana odcinki są dla mnie, jako ucznia fortepianu niezwykle pomocne i interesujące. Odcinek o polonezie op.53 pomógł mi bardzo przy pracy nad tym utworem. Czy będzie odcinek na temat wariacji op.2 ? Na moim kanale znajdzie Pan moje wykonanie tej etiudy sprzed ponad 2 lat, będę bardzo wdzięczny za wysłuchanie i opinię
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo! Cieszę się bardzo, że te wykłady są pomocne. Czy możesz wkleić tutaj link do tego nagrania? Będzie mi łatwiej odsłuchać, bo piszę z aplikacji i jakoś nie potrafię otworzyć Twojego kanału. Będę wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie i powodzenia!
@iwiwiwimusic2 жыл бұрын
Gdy zobaczyłam, że to etiuda w C dur, to sobie pomyślałam "Ooo, to może będzie łatwa i będę mogła się jej nauczyć" :D Ale potem Pan zagrał i poznałam, że to ta szalona, brawurowa etiuda i już wiem, że moja technika mnie nie puści. I tutaj mam pytanie, czy jest sens uczyć się chociaż fragmentów takich trudnych etiud, ale grać je dwa razy wolniej (w ramach ćwiczeń)?
@clockfixer50494 ай бұрын
Привет из России! Очень полезный канал!
@bartoszmaniecki18062 жыл бұрын
świetnie, nie mogę się doczekac kolejnych :) będą tez te 3 nieopusowane ?
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Będą! Tylko nie wiem, czy od razu. Ale będą na pewno!
@bazejpajda22052 жыл бұрын
Ta potwornie trudna etiuda to nie tylko zgrabne przebieranie palcami, ale również frazowanie, tylko że na to frazowanie stać nielicznych pianistów. Bardzo nielicznych. Zobaczymy, co powie maestro Niemczuk.
@ewapiano12222 жыл бұрын
Cieszę się,ze wspomnial Pan o zamiarze kontynuowania wykładow i objęcia analizą także utworów posmiertnych Chopina!
@jewgienij1312 жыл бұрын
Ulubiona moja etiuda: siła, poezja, duma, bachowska dyscyplina.
@bartoszmaniecki18062 жыл бұрын
Proszę spróbować w tym tempie: kzbin.info/www/bejne/pJvYg4t-h6uciZI 😄😄
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Robi wrażenie!! Ja tak nie dam rady 🤦
@bartoszmaniecki18062 жыл бұрын
@@gregniemczuk ja tez, mozna tylko pomarzyc :)
@marekm61722 жыл бұрын
A jak Pan myśli ,ile czasu potrzebował by sam Chopin żeby zagrać ten piekielnie trudny utwór w odpowiednim tempie, gdyby został napisany przez kogoś innego ,a on zobaczył by te nuty po raz pierwszy raz na oczy.Czy jest to możliwe ,że po prostu usiadl by do pianina rozłożył nuty i zagrał by go perfekcyjnie już za pierwszym razem na żądanie, czy też potrzebował by jednak trochę czasu do nauki,pomimo ogromnego geniuszu muzycznego jaki posiadał.
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Zdecydowanie potrzebowałby czasu, Gdyż nawet Franz Liszt słynący z niesamowitej gry a Vista nie potrafił jej zagrać bez przygotowania!
@panburza50752 жыл бұрын
Ciekawe jest to spostrzeżenie, że pierwsza etiuda Chopina nawiązuje do pierwszego preludium Bacha, tym bardziej, że ostatnia (op. 25 nr 12) nawiązuje do drugiego. To podobieństwo, jak już Pan je pokazał wydaje się oczywiste ;)
@magorzatawieckowska74862 жыл бұрын
Pana tlumaczenie tych dwu trudnych etiud /nr 1 i 2 / pozwala laikowi je zrozumieć, dostrzec ich piękno, a nawet inaczej słuchać, dziękuję. A co się tyczy dewaluacji sztuki to niestety architektura pierwsza się nie broni zaśmiecając masowo przestrzeń. Złej muzyki można nie słuchać a obrazów nie oglądać......