A kísérlet célja hogy kiderüljön lehet e jó hatásfokkal üzemeltetni egy fűtőszálat inverter és akku nélkül közvetlenül napelemekről. Magam részéről a törpe feszültséget preferálom mivel nem olyan veszélyes és ha az akkuk is besegítenek akkor folyamatosan maximális teljesítményen fog üzemelni a fűtőszál a bekapcsolás ideje alatt.
@radocz24 жыл бұрын
Hogyan sikerült felrögzíteni a napelemet palára?
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Nagyon egyszerű L vas+önmetsző csavar.
@bankimajki4 жыл бұрын
Ez így egyszerű, de nagyon rossz hatásfokú megoldás. Ha vizet akarsz fűteni, akkor napkollektort kell feltenni. Vagy ha valaki napelemhez ragaszkodik, akkor kell mögé egy MPPT-s szabályzó, akkuk, és inverteres hőszivattyú, amivel tudsz vizet melegíteni. (Ez viszont így drága és bonyolult. Szóval napkollektor ez esetben lényegesen jobb megoldás.) Esetleg egy használt nagy UPS (pl. 3kVA) aminek mondjuk kell 72VDC, ahhoz MPTT-s töltésvezérlő és akkuk. Így az UPS már el tudna vinni egy hőszivattyús bojlert.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
@@bankimajki Üdv. Értem csak úgy gondolkozom hogy a napelem univerzálisan használható (villamos energia/fűtés rásegítés). A nálunk üzemelő napkollektorral vettetem össze a gondolatot. tokyosolar.hu/napkollektor-heat-pipe-napkollektor/ A felsoroltak közül már mind megvan talán kivétel a hőszivattyús bojler de valami olyasmi is van fancolinak nevezik ha jól mondom.
@istvanjanosnagy79624 жыл бұрын
Csak egy kisérleti kérdés. Mértél e olyan értékeket hogy a fűtőszál felületét milyen feszültség és áramerősség viszonyok betáplálása mellett milyen hőmérséklete heviti fel a betáplált delej. Konrétan mennyi energiát (P=UxI) kell bevinni hogy a szál felülete felmelegedjen annyira hogy hőt adjon át a viznek. Sejtem hogy ez az érték az adott fűtőszál mechanikai kivitelétől erősen függ és a hőkülönbségnek legalább 5C kellen hogy legyen hogy valami értelmezhető hőátadás is. Meg attól is függ hogy hideg vizben van a fűtőszál vagy már erősen felmelegedett vizet kellene tovább melegiteni. Gondolkodom egy hasonló rendszeren mert egy a 200 literes melegviz tárolóm van amibe 2 db belső szolár hőcserélő és gyárilag beépített cekasz van + a fűtési puffer tartály a közelben. Csak egy jól átgondolt logikai kapcsolás és ha nem tud meleg vizet előállítani akkor fűtsön a puffer tartályba, ha meg a melegvizet (HMV) már megtermelte akkor hővédelem miatt fűtse a puffert. Azt ugy sem tudja túlfűteni 24 óra alatt sem. A puffer mellé bevarázsolni egy 2-5 literes külső tartályt D200 acéscsőből Hajdú cekásszal amiből a felmelegitett viz garvitációsan beáramlik a pufferba az meg csak egy kis csőszerelési meló. Az egész menne sziget üzemmódban semmi kapcsolat a külső hálózattal.
@zoltanvirag43192 жыл бұрын
NAGYON szépen köszönöm a bemutatót nagyon tetszett 👏👏👏
@davidkertesz1484 жыл бұрын
Üdv! Az vetődött fel számomra, hogy ha minden igaz egyenáramon lehet ívoltásra alkalmazni kondenzátort. (párhuzamosan kapcsolva a mágneskapcsoló kontaktusával) Holnap, ha lesz időm utánnanézek a dolognak pontosabban. Addig is sikerekben gazdag kísérletezést kívánok!
@SzikraHuszar4 жыл бұрын
Nem. A kialakult ívet azzal már nem oltod. A létrejöttét tudod megakadályozni, pl ha egy tekercset akarsz lekapcsolni. Ugye a tekercs az "hajtaná" tovább magán az áramot (a tárolt mágneses energiája miatt), ez elég nagy feszültséget tud generálni, ami a kapcsoló kontaktusain átüt, kialakul az ív. Ha ott van egy kondenzátor, akkor viszont a feszültség nem tud hirtelen megnőni.... jó hát szerencsés esetben, megfelelő kondenzátort kiválasztva, mert csak baromkodva valószínűleg a kondenzátort átüti aztán mehet az ima, hogy ne zárlatba menjen át és gyönyörködjünk szikrában, füstben.... vagy ahogy már jártam, szép nagy pukkanásban, miközben átlövi a műanyag burkolaton a kondenzátor a sapkáját, megtöltve a szobát a tartalmával :).
@raytry692 жыл бұрын
Működik. kzbin.info/www/bejne/jqOYkJqLp7qNrrs Mikrosilver egyik videója alatt ugyanerről számol be egy hozzászóló: "Én már 2 éve használom a napelemes bojler melegitést , A termosztát iváthuzását , egy sima , 1,2 mikrofarados kondenzátorral oldottam meg . Eddig kifogástalanul müködik . Ajánlom hogy probáld ki , a termostat két sarkára párhuzamosan kapcsolj egy 1,2 mikrofarados kondit , és megszünik az iváthúzás."
@zoltanberkes85592 жыл бұрын
Még szép, hogy működik. A 230V váltakozónál a szinusz teteje valahol 310V körül van és valójában a 230V az az egyenáramú feszültségszint, amivel egyenértékű. A fűtőszál ohmos terhelés, mindegy neki, hogy egyemáramról vagy váltakozó áramról működteted. Amúgy az egyenáram nem ráz meg, hanem folyamatosan folyik az áram: izmok befeszülnek, elektrolízis történik stb.
@DavidM-vj6ck Жыл бұрын
Nagyon érdekel ez a kisérlet!!! Én is vettem 6 db 550W-os napelemet, 51V 11A, ami munkaponton valami 45V. Még nem sikerült beüzemelnem. Tartószerkezetet kell neki épitenem a hátsó udvarra. A terv az hogy egy 400L pufferbe fűtőszálra kötném és az egész nap melegiti a vizet. Abból fűtés és melegvíz a háztartásnak. Persze ha nem elegendő akkor van olaj- és gázkazánom, viszont úgy gondolom ha jól be van lőve a kötésmód ill. a fűtőszál ellenállási értéke, egész jó hatásfonon tud üzemelni télen is. Én gondolkoztam a “6 napelem sorban” illetve a “3 napelem párhuzamosan és a 2 csoport sorosan” kötésmódon.
@Mikrosilver Жыл бұрын
Üdv. Napsütés esetén jól viselkedik de nagyon nagy ív keletkezik lekapcsolás esetén ami tűzveszélyt hordoz magában. Nekem az "azo digital konverterrel" müködik immár harmadik éve, a készülék nem mondható olcsónak de mindenkép megérte mert üzembiztosan teszi a dolgát.
@DavidM-vj6ck Жыл бұрын
Léteznek 250-400 Voltos megszakitók DCre tervezve, a biztitáblában 2 modulnyi helyet vesz fel. Szerintem azzal meg lehet oldani a manuális lekapcsolást. Az automatát meg a nagy tipusú Solid State Relay-el. Abból is van 400V DC, ezt triggerelni egy kissebb relétől.
@vercingetorix2644 жыл бұрын
Feliratkoztam , mert annyira emberi vagy , nem doktori disszertációs oktató ! Figyellek, te naplopó ! Sok a bepótolni való videó ! Idő van ! Szia !
@blaskojanos24 жыл бұрын
Üdvözöllek! Nem értem miért nem a 24V-os rendszert használod inverterrel. Ide nem kell sinuszos inverter és az nem drága és le is kapcsol.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
A cél az inverter és az akkuk kihagyása a dologból de megfordult az is a fejemben, hogy 24v fűtőszál legyen és akkukból pótolódna a feszültség felhőátvonulás alatt így folyamatosan üzemelne a bekapcsolás ideje alatt.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
24 voltos fűtőszál még nem áll rendelkezésre de következő télig még beszerezhető.
@hortobagyiimre56854 жыл бұрын
üdv probáldki autò izzitò gyergyával aval is lehet vizetmelegiteni 24 voltos rendszernél 2 sorbakötve elvileg felfütené a vizet
@hortobagyiimre56854 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/aWm9oH-iaLmMmac
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Láttam már a videót de egy puffer tartályt nem furkálok össze.
@ESBHun4 жыл бұрын
DC kismegszakító nem tudja ív nélkül oldani a kontaktust? Akkor az hibás, vagy sima AC kismegszakítót használtál?
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Ezen a sztringen két AC biztosíték van még.
@SLeslie4 жыл бұрын
Ha mindenképpen napelemmel akarsz fűteni, és nem akarod a gatyádat rákölteni a teljesítményelektronikára, akkor nem nagyon van más lehetőség, mint egyediben gondolkodni. Sajnos ez van, ha olyat szeretne az ember, ami nem a mindennapi életben elterjedt téma. Véleményem szerint, a legegyszerűbb rendszer lenne a legjobb megoldás. Amikor lehetséges, akkor pedig közvetlenül a fűtőszálra kapcsolni a napelemeket. Amikor erre valamiért nincs lehetőség, valamilyen kapcsolóüzemű átalakítót kellene alkalmazni. Azon pedig el kell gondolkozni, hogy megéri-e az akkumulátorok rövidke kis élettartamát arra felhasználni, hogy vizet melegítsünk róla, amikor éppen egy felhő eltakarja a napot. Mi baj történik, ha arra az időre leesik a vízmelegítésre fordított teljesítmény? Másik kérdés, hogy minek nagyobb a vesztesége, ha egy feltöltött akksiban tárolod az energiát, vagy, ha azt az akksit lemeríted és hőenergia formájában vízben tárolod? Az akksiban lévő energiát akkor is ki lehetne venni, ha arra valóban szükség van. u.i.: 50V váltakozó, és 120V egyenfeszültségig törpefeszültségnek, efelett váltakozó esetén 1000V-ig, egyenfeszültség esetén 1500V-ig kisfeszültségnek, felette 35kV-ig középfeszültségnek, efelett pedig nagyfeszültségnek nevezik a feszültségszinteket.
@gabordobsi71114 жыл бұрын
A video készítője pont kikerülni / elkerülni akarja az akkukat. KInek szólt ez a hozzászólás?
@Sanyi19784 жыл бұрын
Sőt veszályesebb, mert a DC a vizet is bontja. :D
@attilasimon64184 жыл бұрын
:))))))) Ekkora Baromságot az ellenallas külseje földelve van ott nincs arám!
@Sanyi19784 жыл бұрын
@Gergő Gergő Vicc volt, azért van ott a smile! Amúgy korrekt a felelet! 5
@janosnagy6007 Жыл бұрын
Szia érdekelne a lengyel inverter ár és beszerzési lehetöség. Köszi....
@Mikrosilver Жыл бұрын
Üdv. A Tme webáruházban kell megnézni.
@11_laci_bacsi_264 жыл бұрын
Az egyenáram nem ráz, üt... nagyot. 48 Voltal már találkoztam. A hatása más, mint a váltóáramé, de ez is veszélyes!
@szaborobert47494 жыл бұрын
Sokkal veszélyesebb mint az AC ! Ez sem mindegy hol halad át! Két ujj között csak az ujja ég meg az embernek de testen áthaladva nagyon veszélyes!
@slezakgabor57284 жыл бұрын
Üdv. Van 4 panelem 250w/p és mar nincs inverter kapacitásom. Hogy ha bekötöm így, hagyhatom éjszakára is rákötve a fűtőszált a panelen? Van nagyon nagy pufferem
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. 4 panel kb. 120 volt körül fogja hajtani a fűtőszálat igy tul sok meleget nem termel még napsütésben sem ezen elv alapján nincs értelme a dolognak. Legalább 7 napelem kell(és nap) ahhoz hogy legyen értelme de ez meg nem biztonságos mert nem tudja egy termosztát lekapcsolni ha már megvan a megfelelő vízhőmérséklet. Nálam egy módszer még kisérlet alatt van ami már biztonságos és továbra is mellőzzi az akkukat.
@karolydina69114 жыл бұрын
Szia! Létezik egy 250v 18A- FET ami szerintem alkalmas lenne ennek a kapcsolására. Ha kell leírom a nevét.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. 325v a terheletlen feszültség én erre gondoltam www.hqelektronika.hu/hu/n-mos-600v-27a-110ap-500w-018r-18a-irfp27n60k
@karolydina69114 жыл бұрын
Ugyan ilyenre gondoltam én is csak az 18A tud.
@janosbordan8954 жыл бұрын
Szia! Nagyon jó a a teszt, de azon el gondolkoztál-e el,hogy mennyi liter vizet akarsz fűteni napfénytől függően az 1KW os fűtőszállal? Nekünk a 200 liters és 2000W os bojler hideg víz felfűtése 80 fokra 6-8óra. Nálad a veder víz kb egy óra alatt főtt fel.Ebben az estben véleményem szerint nem biztos hogy, túlfűthet a rendszer folyamatos fűtés esetén.A biztonsági rendszerre akkor is szükség van ,de ez a teljes üzemnél fog majd kiderülni, hogy elegendő lesz e a 8 napelem által termelt áram a fűtéshez.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. Ez így igaz télen lehetetlen a túlfűtés lehetősége de tavasszal/ősszel már más a helyzet ahogy nő a napsütéses órák száma egyre több energia jön le a napelemekből.
@tamaskripta9964 жыл бұрын
Jó lett a videó!
@asakemboer10474 жыл бұрын
Jó reggelt! Valószínű, hogy hülyeséget írok, de mi lenne ha több pl 5 db relét kötnénk sorba és mind az 5 egyszerre szakítaná meg több helyen az áramkört? Nem igazán tudom elképzelni, hogy 5 ív megmaradna tartósan, mivel a gázkisülésnek elég méretes az ellenállása, (ezért is melegedik annyira pl. hegesztő) ezért a középső relénél nagyon lecsökkennének az értékek és kialudna az ív. Lehet, hogy 3 db relével is működne. Egy kísérletnek legalább is jó lenne. Szívesen megnézném azt is! :) ÜDV.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. Kísérleti szinten meg lehet próbálni de a törpe feszültséget jobban preferálom mivel kis kompromisszumal jobb hatásfokkal használható.
@gaborharsanyi90284 жыл бұрын
Olajban működő magneskapcs lehet jobb az ív ellen, de nálam évek óta működik a dolog 28v munkapontit egy 555 boostol 60 kHz-el, a bemeneten zener+hőmérséklet koeff. Stabilizálja a munkapontit (tiltja az 555-ot feszültség eseskor) kimeneten nincs overboost a fix dutyc. Miatt illetve a bojler termosztát is az 555-ot tiltja, nincs szikra de hatranykent a 28v mindig a kimeneten lesz de az nem fűti túl a vizet és nem ráz meg. Ha tennék elé egy hasonló kapcsolast csak step-down-kent huzalozva a teljes lekapcsolas is menne és kis teljesítmény esetében is jó hatásfok (analóg mppt) költsége 1000ft és betonbiztos.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Köszi, 24 voltban gondolkodom de őszig ráérek még kísérletezni egy próbát majd teszek.
@attilaveres21684 жыл бұрын
Ez a video idevág: kzbin.info/www/bejne/oYfEqXScjbaDerc Párhuzamosan kötötte az először sorban kötött paneleket mert neki is leesett a teljesítmény Párhuzamos kötéssel - egy hőkapcsolóval vezérelt egyenáramú relével megoldható a bontás is Szerintetek?
@Mikrosilver4 жыл бұрын
A táblázat alapján érdekes eredmények jönnek ki de egy próbát megér.
@bankimajki4 жыл бұрын
@@Mikrosilver Párhuzamosan kötve tényleg lényegesen jobb lesz az össz hatásfok. Ilyen célra sokal ideálisabb, mint a magasabb feszültségen üzemelő soros kapcsolás. Én az egész rendszeremben párhuzamosan kapcsolta napelemekkel fogok dolgozni. (Csináltam pár tesztet párhuzamos és soros bekötéssel, a párhuzamos kapcsolás bőven megéri a plusz munkát.)
@richardannus47094 жыл бұрын
Én ezt fettel oldottam meg, de igbt-is jó lehet. 15v-os zener 22kohm ellenálásosztó.a bojler hőfokszabályzója kapcsolgatja.A kisérletet én is megcsináltam. 7db 250w-os napelem van 800w os fűtőszállal.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Köszi, őszig ráérek még kísérletezni egy próbát majd teszek.
@zoltannagy32114 жыл бұрын
És a napelemet csak úgy fel lehet dobálni a tetőre? Tehát ha nem a házra megy hanem mondjuk a műhelyre,melléképületre stb...akkor nem engedélyköteles? A villámvédelmet,földelést hogy oldottad meg?
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. A napelem nem tiltott dolog, amire te gondolsz az a hálózatra táplálás ami engedély köteles és a kivitelezés meg kell feleljen a magyar szabályoknak. Össze kell kötni a napelemeket és egy réz csőre a mélyen a földben van.
@zoltannagy32114 жыл бұрын
@@Mikrosilver Köszi!
@attilasimon64184 жыл бұрын
Sziasztok . Gyorsan elmondom hogy én hogyan oldatom meg az ilyen DC kapcsolas problematika ! Vettem egy egyszerű 400 V 3 fazisu kantoktort és a napelemeket be kőtotem sorba a 3 fázis helyere és mikor a kantoktor lekapcsolt a Napelemes 290v DC + vezetéke 3 helyt szakadt meg így gond nélkül működőt (semmi iv ). Es a kantoktort egy termosztat vezérelte ami 230v ac aramal volt meghajtva.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. Azt mondod 6 helyen bontva jó lesz?
@tibortaferner914 жыл бұрын
@@Mikrosilver Hi! 6 helyen bontva valószínűleg jó lehet ahhoz az 1-2kW-nyi 230V-os fűtőbetéthez... Gyártója válogatja, mit tudnak a készülékek és hogyan méretezik azokat! Egy kis segítség AC-s kontaktor DC-s alkalmazáshoz: www.se.com/ww/resources/sites/SCHNEIDER_ELECTRIC/content/live/FAQS/277000/FA277304/en_US/LC1D%20-%20DC%20Power.pdf Neked a fűtőbetét esetén DC-1 kategóriát kell nézned. Kismegszakítónál sem mindegy a gyártó. Tervezés kérdése, hogy milyen feszültségen milyen áramokat képes megszakítani: download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Catalog&p_File_Name=Acti_9_muszaki_kiadvany_2015.pdf&p_Doc_Ref=SE277 162-163. oldalon láthatod, hogy egy sima AC-s kismegszakító is tudhat akár 250V-os feszültségen is 6kA-os zárlatokat megszakítani. A kioldási karakterisztika az más tészta. Üzemszerű kapcsolgatásra, leválasztásra inkább kapcsolót szerelj be. Kismegszakító relatíve hamar megpusztul, ha üzemi áramokat kapcsolgatsz vele, főleg DC oldalon. Én is épp most tervezgetem a bojlerem átalakítását napelemes melegítésre, a fenti alkatrészekből mazsolázok… Remélem segít neked valamit. Uff
@jozsefandras66744 жыл бұрын
Egy 80l-es bojlert 24v-os ellenalassal 3db 250w-os napelemrol tudnek hasznalni? Aku inverter es toltesvezerles nelkul szilardtest relevel kapcsolnam.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Megvalósítás után derül ki hogyan is működne de az biztos hogy felhős időben csak vegetálna.
@SLeslie4 жыл бұрын
A bolti szilárdtest relében általában triak a kapcsolóelem. Magyarán, ha egyenfeszültséggel egyszer bekapcsoltad, akkor az addig nem kapcsol ki, míg nem áramtalanítod. A biztonság kedvéért meg kell nézni a típus adatlapját.
@jozsefandras66744 жыл бұрын
Kozbe megprobaltam egy 50l-es bojlert 4db 36v/285w-os napelem sorba termosztat kiveve tokeletesen mukodott3-4 napig is ugy hagytam bekapcsolva a maxim 140v nem tud tulfuteni de melegvizem folyamatosan van a jo hoszigeteles miatt. Sajnos eljott a tel Csikszeredaba a sok kod miatt keveset tudom futesre hasznalni [ugyanis atkottem egy olajos kaloriferre 1200w/220v-os mint a bojlerbe] napi 10 perc napsutes .
@jazso844 жыл бұрын
Jók a videók! Gratulálok hozzá. Hol találok valami elérhetőséget neked esetleg, hogy ha kérdésem lenne? Köszi
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Köszönöm. mikrosilver1@gmail.com
@gergelytompa85764 жыл бұрын
Nekünk olyan napelemünk van ami borús felhős időben is termeli az áramot jó kicsit többe kerül mint az átlag napelem de nagyon megérte.
@erzsebetbessenyei10383 жыл бұрын
? Mi az nem átlagos napelem mi Bórús esős időben műkődik mi a neve menyíbe kerűl?
@SandorFule2 жыл бұрын
A teljesítményelektronikához nem értők a legegyszerűbben a készen kapható DC szilárdtest relével (DC SSR) tudnak egyenáramot biztonságosan megszakítani.
@Mikrosilver2 жыл бұрын
Üdv. Ez így igaz de milyen áron kap egy relét amivel nem megoldott az optimális munkapont a napelemeken ami nélkül hatékonyság=nulla ha nem süt a nap. www.tme.eu/hu/details/dc400d10/egyenaramu-ssr-relek/crydom/
@hatenkimaslenne Жыл бұрын
A 100A-ost 6-8000 Ft-ért lehet venni. SSR-100DD @@Mikrosilver
@Karesz764 жыл бұрын
Amit a vákuumcsöves kollektorról mondasz, az egy hülyeség! Nagyon egyszerű a szabályozása, kell egy kiegészítő tartály kb: 10 literes. A mérete a csőrendszer hosszától függ. A hivatalos neve drain back tartály. A dolog lényege, hogy, amikor a szivattyú kikapcsol, a kollektor részből a víz visszafolyik ebbe a (kiegyenlítő) tartályba. Ez a lehető legjobb megoldás, mivel nem kell fagyállót használni a rendszerbe. A fagyálló amúgy is csak rontja a teljesítményt. A kollektor használata annyiból biztos jobb, hogy negyed ekkora hely elég. Ha nem érthető amit írtam, nézd meg a képet, és világos lesz a működése: ocean-l.hu/Gera/store/images/image/Kepek/Szol%C3%A1r%20vegyes/drain-back%20leiras.jpg
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. Értem csak úgy gondolkozom hogy a napelem univerzálisan használható (villamos energia/fűtés rásegítés). A nálunk üzemelő napkollektorral vettetem össze a gondolatot. tokyosolar.hu/napkollektor-heat-pipe-napkollektor/
@robertpeter16373 жыл бұрын
Csak egy gondolat, nem lehetne a napelemeket sorba egyesével lekapcsolni?
@Mikrosilver3 жыл бұрын
Gyakorlatilag bárhol szakad az áramkör ugyanakkora ív keletkezik de ez már megoldódott kzbin.info/www/bejne/b6eUap5oa7SYl7M
@robertpeter16373 жыл бұрын
@@Mikrosilver igen láttam azt a videót de most hadjuk ki a konvertert, arra gondoltam hogy nem egyből megszakítani az áramkőrt hanem egyesével lekapcsolni a napelemeket és a végén az utolsó szakítaná az áramkőrt?! Így le lehetne kapcsolni szerinted?
@robertpeter16373 жыл бұрын
Ha sorba vannak kötve akkor nem lehet, bocsi én a párhuzamos kötésre gondoltam
@jakabgipsz47884 жыл бұрын
Azt tudod, hogy a Monokristályos napelem jobb hatásfokú ha süt a nap, de nagyon gyengén teljesít a szórt fényben? Nekem polikristályosból van 20 db a tetőn és meglepően jól teljesít még szórt fényben is. Múltkor szakadó esőben 400-600 W/h körül termelt. Lehet, hogy ezért is adták 10E Ft ért...
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Ha 20 db napelem lenne a déli oldalon nekem is akkor a fejem se fájna.
@attilakiss39474 жыл бұрын
Hogy vannak ősszel kötve a nap elemek?
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Sorba van kötve a 8 db.
@attilakiss39474 жыл бұрын
@@Mikrosilver összesen hány vatt a teljesítmény?
@Mikrosilver4 жыл бұрын
@@attilakiss3947 Papírforma szerint 1440w de 1200w-tól több nem várható az elhelyezés miatt.
@attilakiss39474 жыл бұрын
@@Mikrosilver nekem lenne egy ötletem hogy tudna a a nap elem 24v alatt lekapcsolni. Ha adsz egy email le rajzoló el küldöm.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
@@attilakiss3947 mikrosilver1@gmail.com
@norbertlazar36254 жыл бұрын
Én arra lennék kiváncsi hogy mivel te már több fele napelemekkel foglalkoztál, így szerinted borus illetve teli felhős időben sacc per kábe hány százalékát tudják leadni a napelemek a rá irt teljesítménynek csak fénytôl ?
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. Felhős időben (egybefüggő felhőzet) 10% körül van a bejövő ha már látszik a nap de még mindig egybefüggő felhős 20% körül, fátyol felhőzet mellett 40-50%-ra is felszalad. Mikor felhőátvonulás van 20%-100% között ugrál de olyan éles váltás hogy egyik pillanatban 200W és 1sec múlva már 1000W ezért kell 80%-al számolni a töltésvezérlőknél is.
@norbertlazar36254 жыл бұрын
Mikrosilver nagyon köszönöm a választ
@buherator98714 жыл бұрын
Régen voltak ilyen bakelit "toló kapcsolók,amiknek több állása volt".A bemenő áramot egy kis villanymotort vezérelve az adott felhasználási lábhoz lehetne kapcsolni.Pl. egyik állásban a rendszerbe táplál,a másikban a fűtőszálat melegítené.Ha le esik a feszültség akkor vissza húzza a kis motor a kapcsoló kart és a rendszerbe segít be.Ha kisüt a nap akkor meg áttolja a fűtőszálra.Félig mechanikus megoldás de elvileg működik,ráadásul kis költségvetésű.
@gbuvg66754 жыл бұрын
Mapkollektor nem egyszerűbb?
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. Értem csak úgy gondolkozom hogy a napelem univerzálisan használható (villamos energia/fűtés rásegítés). A nálunk üzemelő napkollektorral vettetem össze a gondolatot. tokyosolar.hu/napkollektor-heat-pipe-napkollektor/
@leventeszabolcspeli9844 жыл бұрын
Köszönjük hogy szánsz arra időt hogy megmutasd, elmagyarázd. A komentelők is törekednek hasznos dolgokat mondani köszönjük.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Szívesen és köszönöm mert a közösség sok ötletet ad nagyon sok témához.
@borsidavid8354 жыл бұрын
Csak a munkavédelmis megne lássa.
@laszlovegh56334 жыл бұрын
Már írtam neked, 7 tábla összeköt. Egy relé berak a bolyler elé, aztán kakukk. Ezer évig megy. Az egyen jobban fűt. A váltó áram rosszabb, mondhatni szőrt sem ér.
@SLeslie4 жыл бұрын
Azbesztes palát furkálni nem túl egészséges dolog.
@attilakiss39474 жыл бұрын
Nagy áram kapcsolására kontraktort használnak.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Ebben az esetben nagy feszültség/kis áram páros van.
@11_laci_bacsi_264 жыл бұрын
Kontaktorra gondolsz...
@attilakiss39474 жыл бұрын
@@11_laci_bacsi_26 arra
@tamasnovak34 жыл бұрын
Remélem lesz folytatása
@Mikrosilver4 жыл бұрын
24 volton ősszel addig talán megérkezik a fűtőszál amit rendeltem. :(
@tiborakosnemeth39062 жыл бұрын
Amikor suliba jártam a tanar beszélt hasonlóról. Ezt a problémát kiküszöbölte. Hogy nelegyen ív, kell e hádom fázisú relé amit ugy kell bekötni 6 helyen legyen egyszere szétkapcsolva. Lenyeg hogy az a ív 6 felé osztódik. És az már szite semmi
@Mikrosilver2 жыл бұрын
Üdv. Így az iv kérdés megoldott de a munkapont még problémás amit a "converter" megold.
@tiborakosnemeth39062 жыл бұрын
Még lenne olyan kérdésem. Hány voltos napelemek vannak összekötve? Mennyi darab? Hogyan vannak összekötve a elemek?
Nem tudom hol láttál disznóólat, de inkább a tetőfelületeket kellene használni ahelyett hogy értékes termőföldekre telepítenek napelemparkokat.
@robertsolar15174 жыл бұрын
Petrus Cliff Neked tulajdonképpen mi bajod?
@andraskocsis4 жыл бұрын
Üdv! Én ezt a rendszert úgy bírnám elképzelni magamnak, hogy a használati meleg víz előállításában segítene. Ehhez vennék 2 db használt 200W körüli poly napelemet, valahova felszerkeszteném. Kellene egy bojler, mondjuk 120l Hajdu. A bojler alaplapjába valahogyan beleszerkesztenék egy 24V-os fűtőbetétet, amit Aliról szereznék be. Ennek a bojlernak a meleg vizét kötném a régi bojler bemeneti oldalára. Így nagy gond nem történne, ha a nap nem süt. Szerintem ezt a rendszert túlméretezni napelemmel felesleges, mert nyáron nem tudunk mit kezdeni a sok meleg vízzel. Hozzávetőlegesen úgy számoltam, ezt a rendszert 80-90 ezerből ki lehetne hozni használt napelemből, és bojlerból. Szerintem ennek a megtérülési ideje 2-3 év lenne. A semminél biztos jobb, akinek van ideje foglalkozzon a témával! Nekem ennek a kialakítása nagyon sok bontással járna, de szeretnék egy ilyet valamikor.
@Mikrosilver4 жыл бұрын
Üdv. Nem rossz gondolat sorba kötni két bojlert.
@tiborpapp5783 жыл бұрын
@@Mikrosilver Nem sok a víz két bojlerben? Nem egyszerűbb egyet melegíteni két külön rendszerről?