Bardzo przystępnie wyjaśnione. Jednocześnie widać, że temat jest trudny, nie do końca poznany i fascynujący. Ogląda się z przyjemnością, dziękuję:)
@jerzygrebosz Жыл бұрын
🥰
@yasioo Жыл бұрын
Świetna seria filmów! Super, że PAN zdecydowała się na popularyzację nauki! Dziękuję :)
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Janku, chodzi Ci o serię dwóch filmów, czy może widziałeś już moje dwa poprzednie ("Cyklotron" i "Tajemnicza cząstka Higgsa")? Tak czy owak, dziękuję za te miłe słowa!
@yasioo Жыл бұрын
@@jerzygrebosz Panie Jerzy, szczerze powiedziawszy to niedawno natrafiłem na ten kanał i powoli go odkrywam. Jeszcze raz dziękuję Panu oraz całemu zespołowi za przybliżanie zawiłości budowy materii. Panu, dodatkowo, korzystając z okazji, za świetne książki o C++ :)
@wojciechsrokosz7823 Жыл бұрын
Wielkie brawa dla Państwa realizatorów tego i poprzedniego filmu. Czekam na następne.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Dzięki, Wojtku, za słowa uznania. Nadają sens tym wszystkim dniom i wieczorom, spędzonym na pracy nad tym filmem. Pozdawiam!
@Marhaz007 Жыл бұрын
Oooo szybko doczekałem się drugiego odcinka! Dziękuję!:)
@l8609z Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, do tego w dość przystępny sposób wytłumaczone.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Dzięki, Leszku. Cieszymy się że Ci się podoba!
@AragornasRPG Жыл бұрын
Niby o tym wszystkim już słyszałem, ale to jak przedstawiacie wiedzę jest niesamowite i pozwala lepiej zrozumieć "jak to działa" ! 🙂
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Marcinie, trafiłeś w sedno. To są znane sprawy, tylko trzeba je tak przedstawić, żeby widz mógł sobie włączyć to do swojego zakresu pojęć i doświadczeń. No i żeby ta wiedza zainspirowała do dalszych przemyśleń. Pozdrawiam Cię, Marcinie!
@mariozagorski74799 ай бұрын
Niesamowite!! Przy was znow chcialbym wrocic do szkoly. Naprawde swietna i PROFESJONALNA robota.
@jerzygrebosz9 ай бұрын
Dzięki za docenienie naszej pracy!
@tomaszkot8046 Жыл бұрын
Podziękowania dla Państwa za kolejny, bardzo ciekawy materiał ! Wszystko zaczyna się układać, wcześniej był ciekawy materiał o akceleratorach a w dzisiejszym odcinku przedstawione jedno z ich praktycznych zastosowań.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Tak, Tomku. Akceleratory to nasze najważniejsze instrumenty badawcze. Jeśli w danym ośrodku nie ma akceleratora, to wyjeżdża się robić eksperymenty do instytutów, które to mają - i w dodatku potrafią uzyskać wiązki takiego typu, jaki jest potrzebny do danej reakcji. Pozdrawiam Cię, Tomku. Cieszę się, że filmy cię zaciekawiły!
@klempatasiemka5208 Жыл бұрын
Ale miła niespodzianka! Tak szybko druga część!
@PiotrOkoniewski-tr9hl9 ай бұрын
Fantastyczny program i naukowcy prezentujący temat. Te programy trzeba rozpowszechnić w szkołach!
@jerzygrebosz9 ай бұрын
Dzięki, Piotrze. Pozdrawiam w imieniu całej naszej ekipy!
@Przyroda-Polski Жыл бұрын
Dobrze się ogląda i słucha, świetny film.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
To ogromnie ważne dla nas słowa. Dziękujemy - cieszymy się, że doceniasz naszą pracę!
@magosiaf.144811 ай бұрын
Dziękuję serdecznie, jesteście Państwo mistrzami w tłumaczeniu niuansów procesów jądrowych, o których wielu fizyków-popularyzatorów tylko napomyka. A my tak bardzo chcemy wiedzieć, widzieć, zrozumieć to nad czym pracujecie i jakie są Wasze osiągnięcia! Kontynuujcie, proszę, tę serię - jest niesamowita. A ta zabawna niespójność między formą przekazu a jego głębokością i wnikliwością dodaje tylko całości pikanterii:) Treść jest gęsta jak ołów, a nie ma w niej żadnego zbędnego składnika; wszystkie zdania, łączniki i nazwy są znaczące i prowadzą nas do celu. Za rękę:)
@jerzygrebosz11 ай бұрын
Droga Małgosiu! Dziękuję za te miłe słowa. Ta forma, te animacje to moja praca. No ale to wynikło ze scenariusza. Film to opowiadanie obrazem, Zatem gdy pisałem scenariusz to wyobrażałem sobie sytuację i pod to wymyślałem ujęcia. To oczywiście te animacje były najbardziej pracochłonnym etapem, no bo nie były to zwykłe plansze, tylko sytuacje 3D trójwymiarowe. Cieszę się, że to doceniłaś!
@Trigelaus Жыл бұрын
Świetna seria!
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Dzięki! Obejrzyj też "Cyklotron, przyspieszacz jonów" i "Tajemniczą cząstkę Higgsa"
@arturnowak879 Жыл бұрын
Łał! już część druga? Jak miło;-)
@kubaa1118 Жыл бұрын
Temat trudniejszy niż w odcinku pierwszym, ale dzięki temu jaki to wszystko przedstawiacie - do ogarnięcia. Brawa za efekty graficzne, przystępnie zbudowane wypowiedzi i kolejne inspirujące podsumowanie. Dziękuję i z niecierpliwością czekam na odcinek trzeci :)
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Kubo, dzięki za słowa uznania. Jako autor scenografii i animacji - cieszę się, że to doceniasz. Jako współ-autor scenariusza cieszę się, że odczytałeś naszą myśl w obu "inspirujących" podsumowaniach. Co prawda trzeciej części nie będzie, ale odsyłam do moich dwóch pozostałych filmów - "Cyklotron, przyspieszacz jonów" i "Tajemnicza cząstka Higgsa".
@kama33159 ай бұрын
Świetna lekcja fizyki.
@jerzygrebosz9 ай бұрын
Dzięki! O to właśnie nam chodziło!
@m4ci3j88 Жыл бұрын
Miło widzieć Pana Grębosza. Najbardziej znany fizyk wśród programistów w czasie kiedy studiowałem 🙂 Czasem faktycznie forma trochę dla młodszych widzów ale sama zawartość jak najbardziej na studencką 5. Pozdrowienia
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Maćku! Dziękuję za te ciepłe słowa. Nota bene - skoro znasz mnie od tak dawna, to mów mi Jurek. W końcu spędziliśmy ze sobą wiele długich godzin. A co do formy to masz rację. Film jest dla młodszej publiczności, takiej która dopiero zastanawia się co w przyszłości chciała by studiować. Na pewno nie jest dla studentów, bo oni powinni już to wszystko wiedzieć. No ale jest jeszcze trzecia grupa: ludzie po studiach (najróżniejszych) - po prostu ciekawych świata. Widzę tu wiele wpisów od właśnie takich widzów. Pozdrawiam Cię, Maćku!
@BaNuj Жыл бұрын
Sympatycznie się ogląda! Panie Jerzy i Pani Magdo - DOBRA ROBOTA. Oby więcej, wtedy algorytm youtube chwyci i kanał się rozrośnie mocniej. Sam znalazłęm przypadkowo, nie jestem fizykiem ani naukowcem, ale obejrzałem całość z ciekawością.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Dzięki! To dobra wiadomość, że filmy są zajmujące także dla nie-specjalistów. Kierujemy je do ludzi z otwartą głową, więc jeśli do Was trafiło, to coś znaczy! Pozdrawiam - Jurek
@axatloc6769 Жыл бұрын
Nadal wspaniała praca rąk. Oczu nie mogę oderwać.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Nie wiem, czy masz na myśli naszą robotę filmową (animacje, efekty specjalne) czy może robotę "scenariuszową". Tak czy owak, ogromnie nam miło, że potrafiłeś to docenić. Pozdrawiamy Cię, Axatlocu!
@Glicerol Жыл бұрын
Czemu w liceum tak fizyki mnie nie uczyli, przepiękne tłumaczenie
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Dzięki za te słowa uznania! Pozdrawiamy!
@Glicerol Жыл бұрын
@@jerzygrebosz cieszylbym się gdyby ktos w podobny sposób nagrał serię o matematyce potrzebnej do zrozumienia fizyki. Bo z przyjemnością bym przecxytalbym Halidaya albo Feynmana żeby się nauczyć fizyki dla samej przyjemności ale matematyka blokuje :(
@darga5755 Жыл бұрын
Swietny film. Poprosze cos na temat stanow energetycznych jader i dlaczego one tak chetnie lacza sie w wieksze grupy aby osiagnac nizsze stany energetyczne
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Dzięki! Nie sądziłem, że ten temat stanów energetycznych okaże się dla kogoś (Ciebie!) tak intrygujący. A to naprawdę jest zagadka, nad którą pracujemy łącznie z fizykami z bardzo wielu ośrodków naukowych na całym świecie. Pozdrawiam!
@wojciechbarbapapa57349 ай бұрын
A może kwarki też z czegoś się składają?
@jerzygrebosz5 ай бұрын
Dobre pytanie... Na razie im się przyglądamy i to, co widzimy - i tak nas zadziwia
@riddick9547 Жыл бұрын
Od zawsze człowiek starał się dopasować wszechświat do swoich ułomnych i okrojonych zmysłów. Nobla temu, kto dopasuje ludzkość do natury wszechświata 😉
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Januszu, myślę że jednak jest odwrotnie. Od zawsze natura/wszechświat kształtowała człowieka - na tym polega przecież ewolucja gatunku. To dopiero teraz człowiek zaczyna dopasowywać naturę do swoich pojęć i celów. No a skutek zaczyna być katastrofalny... Dzięki za Twoje refleksje!
@riddick9547 Жыл бұрын
@@jerzygrebosz Miejmy nadzieję, że to nie będzie ślepy zaułek ewolucji, a tylko kolejny etap.
@radekmis Жыл бұрын
uwielbiam ,ale patrzcie w kamere
@kubaa1118 Жыл бұрын
Czyli jądra wzbudzone poprzez zderzenie z ciężką cząstką (protonem) emitują fotony o wysokiej energii (czyli promieniowanie gamma). W takim razie promieniowanie hamowania X powstaje poprzez zderzenie rozpędzonych elektronów z jądrem np wolframu (w lampie rentgenowskiej)? Rodzaj otrzymanego promieniowania (x lub gamma) jest zależny od masy i prędkości cząstki?
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Kubo, mechanizm promieniowania hamowania jest inny. Leci sobie ładunek elektryczny (np. elektron). Skoro leci, porusza się to wokół niego zmienia się natężenie pola elektromagnetycznego. Gdy nagle zahamujemy go (bo uderzy w jakąś elektrodę) to owo pole się nagle ogromnie zmieni. Ta zmiana to fala elektromagnetyczna, a jak wiemy taką falę można rozumieć także jako cząstkę - zwaną fotonem. Zatem fotonach powstałych w lampie rentgenowskiej istotnie jest nie tyle w co te elektrony uderzyły, ale że uderzyły i zatrzymały się. Pozdrawiam Cię i podziwiam Twoją dociekliwość!
@Ja-vr5tr Жыл бұрын
❤ 13:54❤ 14:16❤ 18:15 ❤ 18:32 ❤ 18:55 ❤❤ 19:03
@pandzban4533 Жыл бұрын
Innymi słowy. Żyjemy w świecie elektronów. One odpowiedzialne są za wszelkie interakcje w świecie makro. Otwierając oczy zawsze widzimy interakcje elektronów. Każdy foton jest wynikiem zmiany energii elektronu. Kiedy czujemy dotyk to nic innego jak wywierane ciśnienie powłoki elektronowej jednej na drugą. Odpychają się. Wiemy, że elektrony to skwantyfikowane pole elektromagnetyczne wokół jądra. W jądrze są protony oraz neutrony. Skoro neutron rozpada się w sposób spontaniczny do protonu to można stwierdzić, że jedyną cząstką, która istnieje jest tylko proton. Oczywiście pojawią się zarzuty, że przecież zderzamy protony w akceleratorach i dane pokazują szereg innych cząstek. Tak, coś pokazują ale przez absurdalnie krótki czas. Po wszystkim i tak natura przywraca cząstki do pierwotnego stanu. W codziennej pracy w laboratorium chemicznym, czy też pokrewnym nikt nie potrzebuje rozbijać protonów. To co kompletnie gubi fizyków w mikroświecie to mała skala, którą niezmiernie trudno obserwować. Nikt nigdy nie bada jednego atomu. Badamy ich gromady. Stąd tyle niezrozumienia i braku odpowiedzi na tak wiele pytań. Mi wystarczą trzy zasady dynamiki Newtona oraz cztery zasady termodynamiki. Wszystko z nich można wywnioskować i nawet wyliczyć w świecie, który postrzegamy na co dzień. Jeżeli coś się z nimi nie zgadza to znaczy, że nie rozumiemy procesu do końca. Natura nie pogrywa z nami w jakąś grę, niczego nie ukrywa. Nie ma żadnych dwuznaczności albo dualizmów. Te wszystkie zagwozdki fizyki kwantowej biorą się z niezrozumienia procesów, a nie z ich charakteru czy przebiegu. Jeżeli ktoś jest bardzo zainteresowany temat i chciałby poszerzyć swoją wiedzę, niech zacznie od zasad termodynamiki. Od góry, można inaczej powiedzieć.
@Tomasz_Kowalski Жыл бұрын
To co piszesz, to opis uśredniony w makroskali. Sęk w tym, że człowiek jest dociekliwy i chce poznać naturę rzeczywistości :)
@waldemarkrupa2744 Жыл бұрын
Wejście jak hollywoodzkim filmie.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Waldku, powiedz dokładniej, które ujęcia robią takie wrażenie! (Podaj czas - min:sek)
@processor2730 Жыл бұрын
Poruszana tematyka bardzo ciekawa, ale forma tak infantylna, że aż mdli. A może to tylko dla przedszkolaków ?
@ultimathule1000 Жыл бұрын
Ale skąd wiadomo, że emisja fotonu jest efektem wzbudzenia jądra, a nie wzbudzenia elektronu? (oczywiście nie chodzi mi o odpowiedź: "z podręcznika fizyki")
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Bo jądra atomów zjonizowanych (pozbawionych elektronów) także emitują fotony.
@ultimathule1000 Жыл бұрын
@@jerzygrebosz : ale chodzi mi o to, skąd wiemy, że dany foton jest związany z jądrem, a nie z elektronem?
@jerzygrebosz Жыл бұрын
@@ultimathule1000 Bo przecież nie ma elektronu. Na ale gdyby nawet, to fotony pochodzące od wzbudzenia elektronu mają inny zakres energii. Fotony ze wzbudzenia jądra to już nie "światło" tylko promieniowanie gamma. Do tego mamy zupełnie inne detektory.
@ultimathule1000 Жыл бұрын
@@jerzygrebosz czyli zakres energii fotonów ze wzbudzonego jądra jest inny, niż z fotonów od elektronów w atomie?
@jerzygrebosz Жыл бұрын
@@ultimathule1000 Właśnie tak. Piki od fotonów z emisj jądra pojawiają się w widmie zupełnie w innym zakresie. Czasem nawet w okolicy kilkunastu Mega elektronowoltów.
@Tomasz_Kowalski Жыл бұрын
Dlaczego nie produkujemy w ten sposób jąder złota? :)
@natural76 Жыл бұрын
Bo to proces nieopłacalny.
@Tomasz_Kowalski Жыл бұрын
@@natural76 słyszałem taką tezę już wcześniej. Ale jeśli opłaca się zderzać jądra dla badań produkując jądra innych pierwiastków, to czemu od czasu do czasu nie wytworzyć trochę złota :)
@jerzygrebosz Жыл бұрын
@@Tomasz_Kowalski Uczestniczyłem w eksperymentach, w których wytwarzaliśmy atomy złota. No ale ile - może w sumie 100 tysięcy? Tego nawet by nie można zobaczyć. Łatwiej pochodzić po śmietnikach i z rozbitych talerzy zeskrobywać złoty pasek... :-) Pamietasz jak na lekcjach chemii mówili o liczbie Avogadry? Ona ma wartość ok 6*10^23
@Tomasz_Kowalski Жыл бұрын
@@jerzygrebosz Dziękuję za wyjaśnienie 👍🙂
@przemaser2 Жыл бұрын
@@Tomasz_Kowalski bo to nieoplacalne energetycznie
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
wyraźnie brak zaznaczenia do kogo skierowany, ale OK
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Grześku, jest to nie-wprost powiedziane w ostaniej scenie filmu: "A może ktoś z Was..."
@czarny31081983 Жыл бұрын
Super wiecej takich materialow
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Fajny z Ciebie facet, Johnie. Dziękujemy!
@Ja-vr5tr Жыл бұрын
Burza roterowa…co to 0:21 🌻🎼🗝️ 0:28 8:33 to mój sygnał 11:03gamma 11:22widzialne 11:54barwa 16:37zdarzenie 16:59a zielony 17:40
@jshktl Жыл бұрын
To juz wole jak prof. Maisner opowiada lub dragan.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
prof. Meissner a szczególnie prof. Dragan - są dla "starszych" widzów. Szczególnie A.Dragan - to już dla studentów. My w tym filmie celujemy w środkowe liceum.
@rafaowczarczyk2767 Жыл бұрын
dobre informacje ale ciężko się słucha i ogląda... jakby ktoś mówił do 3-6 letniego dziecka. a informacje do przyswojenia raczej dla osoby od 12 lat+ , także mocno zniechęca. Ale powodzenia dalej, pracujcie. Komentarz głównie dla algorytmu ;) nie by krytykować.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Rafale, jak się przesadza, to jest ryzyko że dalsze argumenty także nie są brane poważnie. No bo chyba przesadzasz, że mówimy jak do 3-6 letniego dziecka. Do takiego dziecka mówi się inaczej, i zdarzało nam się to mówić, więc wiemy. A z drugiej strony, spójrz na inne komentarze - np. jeden z widzów 50 letni z Politechniką - twierdzi że ta narracja z filmu jest odpowiednia. Są też inne wpisy podobne do Twojego - ale ze większości od razu widać, że dany "widz" uważa się za lepszego, a gdy się mu chce coś obrazowo wytłumaczyć, to mu to uwłacza. Pomyśl o innych widzach. Oni chcą coś ciekawego poznać i zrozumieć. I mają w sobie na tyle pokory, że biorą pod uwagę, że film jest dla szerokiego kręgu odbiorców - a każdy człowiek ma inne doświadczenia ze szkolnej nauki. My w tym filmie nie popisujemy się przed widzem. Traktujemy go jak młodszego brata/siostrę, którym chcemy coś wytłumaczyć. Ot cała filozofia...
@Tomasz_Kowalski Жыл бұрын
@@jerzygrebosz Tak trzymać, Panie Jurku!
@dafimperator Жыл бұрын
@@jerzygrebosz Jestem właśnie takim 45 latkiem po polibudzie (mechanika), który ciągle gdzieś ślizga się po ciekawostkach z zakresu kosmologii, ale nie nasyca się informacją do końca, bo nie ma podstaw z zakresu fizyki jądrowej. Dla mnie taka forma jest bardzo dobra. Wolniutko, przystępnie, czasem metaforycznie co też pomaga, z ładnymi grafikami. Jest bardzo dobrze. Cieszę się, że są ludzie, którzy chcą popularyzować naukę i doceniam każdy taki wkład nawet jeśli nie jest doskonały. Nie musi być. Z innej beczki, pewnie do niczego mi się taka wiedza już nie przyda, poza satysfakcją z głębszego rozumienia jak zbudowana jest nasza rzeczywistość, ale zaskakujące jest dla mnie to jak uproszczony obraz materii na poziomie atomu przedstawiano mi w szkole a jak daleko nauka posunęła się w poznaniu tego obszaru wiedzy. To jest bardziej magiczne niż magia 🤩
@jerzygrebosz Жыл бұрын
@@dafimperator Dzięki Dafimperatorze, za te słowa poparcia! Pozdrawiamy!
@Ja-vr5tr Жыл бұрын
15:22
@xbubax841 Жыл бұрын
No ku... Sigma i Pi z Matplanety
@Tomasz_Kowalski Жыл бұрын
Nie bardzo rozumiem proces wzbudzania jąder tarczy przez jądra-pociski. Przecież nie ma tam samych jąder tarczy, lecz jest jakaś płytka z całych atomów cyny (Sn). Jądro pocisk powinno według mnie albo w pierwszej kolejności wzbudzić sam atom, czyli spowodować, że elektrony przeskoczą na wyższe, bardziej energetyczne powłoki, albo w bardziej skrajnym przypadku - spowodować wybicie niektórych elektronów z atomów. Tymczasem jądro pocisk ingeruje w jądro tarczy... hmm. Przecież nukleony w jądrach atomowych są silniej związane, niż elektrony z jądrem. Gdy uderzam w metalowy przedmiot opakowany kartonem, to w pierwszej kolejności deformacji lub zniszczeniu ulega kartonowe opakowanie :) Dlatego nie kumam..
@jerzygrebosz Жыл бұрын
Tomku, oczywiście masz rację, ale obecność tych kwantów pochodzących od wzbudzania elektronów - nam nie przeszkadza, bo mają one niską energię, są na samym początku widma, i w dodatku dokładnie wiemy jaką mają one energię. Kwanty gamma które nas interesują (czyli te pochodzące z jądra) - mają dużo, dużo wyższe energie - więc nie ma ryzyka, że coś pomylimy.
@Tomasz_Kowalski Жыл бұрын
@@jerzygrebosz Rozumiem. Dzięki! 🙂
@Ja-vr5tr Жыл бұрын
Dopamina 12:51 to jądro 13:16
@marekchudy889310 ай бұрын
@tubewigo Жыл бұрын
Wszysko fajnie tylko dlaczego gadacie jak do dzieci w przedszkolu. Nei chodzi mi o treść tylko o formę.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
A możesz podać przykład? Chcielibyśmy wiedzieć, która to kwestia razi Cię najbardziej. Pozdrawiamy!
@przemaser2 Жыл бұрын
eh ....Kurek i Kaminski..wroccie..byliscie tak naturalni ..a nie te dwa roboty
@krakersa7871 Жыл бұрын
Co się czepiasz kolego. Krytyk aktorski się znalazł. Yo nie teatr
@31skorup Жыл бұрын
Instytut fizyki a Ci ludzie mówią jak do przedszkolakow. Temat ciekawy, obejrzalbym ale odnosze wrazenie ze to audycja dla malych dzieci. Wymienic prowadzacych.
@mateusmiel Жыл бұрын
Jeżeli potrafisz coś wytłumaczyć jak małemu dziecku to znaczy że dobrze rozumiesz temat === jesteś w stanie przekazać wiedzę. Moim zdaniem taka forma, mimo że w pierwszym kontakcie może wydawać się dziwna, jest bardzo efektywna edukacyjnie. Myślę że nie jest to materiał przeznaczony dla specjalistów.
@jerzygrebosz Жыл бұрын
@@mateusmiel - Mateuszu, trafiłeś w sedno. Na całym etapie produkcji filmu, czyli jeszcze od scenariusza musieliśmy się pilnować, żeby nie używać trudnego słownictwa, trudnej terminologii, czy nawet bardziej złożonych zdań, którymi posługujemy się na co dzień. To jest materiał edukacyjny. Jeśli ktoś mówi, że "za łatwy" , "dla przedszkolaków" to cieszymy się, że o trudnych sprawach powiedzieliśmy w taki sposób, że widzowie tej trudności nie zauważają. Jest jeszcze jeden aspekt. Jeśli ktoś mówi, że "dla przedszkolaków" to podświadomie nimi pogardza. Najczęściej mają to uczniowie podstawówki, bojąc się, że przecież oni są już... wiadomo. Natomiast dorośli ludzie wiedzą, że w edukacji podstawową zasadą jest mówienie jasno z dbałością o to, że nie tylko geniusze klasowi mają nas zrozumieć. W moich książkach kieruję się zasadą by nie pisać "popatrzcie jaki ja jestem mądry" tylko: "popatrzcie jakie to proste, jakie to fascynujące". No i książki są bestsellerami. Ten film (w wersji angielskiej) poszedł już "w świat" i dostajemy fantastyczne komentarze od czołowych fizyków jądrowych. Im (jak widać) nie przeszkadza, że tłumaczymy z czego składa się proton/neutron. Mateuszu, dziękuję za Twoją opinię. Z drugiej strony, znam osobiście kilku naukowców, którzy nawet swojej żonie i dzieciom nie potrafią wytłumaczyć tego nad czym codziennie pracują... Całe szczęście oni nie robią filmów edukacyjnych. 😉
@Glicerol Жыл бұрын
A mi to się podoba bo w końcu zrozumiałem temat mając 35 lat