The limits of cognition in cosmology | Krzysztof Meissner

  Рет қаралды 6,220

Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II

27 күн бұрын

A lecture by Professor Krzysztof Meissner entitled: 'The limits of cognition in cosmology', which was held on 14.12.2023 as part of the 'Observatory of Ideas: Inspirations' project.
Professor Krzysztof Meissner is a lecturer at the University of Warsaw and collaborates with some of the most eminent researchers, including Nobel Laureate Professor Sir Roger Penrose from the University of Oxford and Professor Dr. Hermann Nicolai from the Max Planck Institute in Potsdam. He specialises in elementary particles theory, gravitational theory and cosmology.

Пікірлер: 28
@marcinkarczewski1793
@marcinkarczewski1793 25 күн бұрын
Po przeczytaniu kilku njusów o murzynach, aktywiszczach, wojnie damsko-męskiej i exterminacji białego człowieka w europie ...taki film to balsam na mózg.
@krzysztofsitnicki2002
@krzysztofsitnicki2002 24 күн бұрын
O malo sie nie zesrałem jak zobaczylem ze jest "nowy Meissner" Panie profesorze prosze zalozyc Patronite! Pięć dych daje co miesiąc
@ZenekKwiatkowski
@ZenekKwiatkowski 14 күн бұрын
trzym i nie popuszczaj
@krzysztofsitnicki2002
@krzysztofsitnicki2002 13 күн бұрын
@@ZenekKwiatkowski Zenek mordo ty moja widzę że życie znasz. Dobrze cię widzieć w komentarzu pod filmem pana profesora
@AndrzejSoniewski-vd5fb
@AndrzejSoniewski-vd5fb 10 күн бұрын
Panie prof. Krzysztofie staram się oglądać jak najwięcej filmów i wykładów z fizyki teoretycznej . Wiem że jest Pan zwolennikiem OTW i pojęcia osobliwości . Język jakim Pan operuje jest bardzo proste . Dziwi że taki mały temat z fizyki ma praktycznie nieskończenie wiele odpowiedzi ? To jest sztuka rozumowania i pojęcia i wobraźni . Dlatego Panie Krzysztofie jest Pan jak dla mnie geniuszem . Hmm Pan jest zwolennikiem prostoty . Czekam na nowe informacje oraz uwagi naukowe niech Pan się z nami dzieli . Serdecznie pozdrawiam
@Gregor-xi7uz
@Gregor-xi7uz 25 күн бұрын
Mógłbym to słuchać w nieskonczoność. Pozdrawiam.
@mikechru4828
@mikechru4828 25 күн бұрын
Aż milo posłuchać.
@zuzannakonior6284
@zuzannakonior6284 26 күн бұрын
Jak zwykle ❤
@piotrmalak8936
@piotrmalak8936 25 күн бұрын
łoł, łoł, Panie profesorze, powoli bo lokówka mi się przepala, Jest Pan Bardzo Interesujący, subskrybuję Pana.Piotr Malak
@s3rverius
@s3rverius 24 күн бұрын
Co Ty chcesz subskrybować? Centrum Myśli Jana Pawła II? Weź najpierw zimną kąpiel🤣
@michalp.1484
@michalp.1484 25 күн бұрын
aż trudno uwierzyć, że tak niewielka liczba słuchaczy na auli
@AL0891
@AL0891 25 күн бұрын
Mnie to niestety nie dziwi. To wykłady dla wybrańców.
@michalp.1484
@michalp.1484 25 күн бұрын
@@AL0891 to znaczy, że nie każdy może wejść, czy w sensie, że dla będących elitą intelektualną?
@kubexiu
@kubexiu 24 күн бұрын
Kiedyś bardzo lubiłem słuchać tych pierwszych wykładów profesora ale z czasem zaczęło się to robić po prostu irytujące. Ta jego elokwencja i egzaltacja nad Einsteinem do tego garniak, który w dzisiejszych czasach jakoś bardziej przystoi chyba politykom (zjebom) i kto do diabła tytułuje swój wykład "mistrzowskim" Nie chciałbym umniejszać jego dokonań ale wolę 1000 razy bardziej Dragana.
@michalp.1484
@michalp.1484 24 күн бұрын
@@kubexiu no ale jak sobie wyobrażasz Krzysztofa Meissnera w spodniach cargo, z dziarami i bez skarpetek? Wyglądałby najdelikatniej mówiąc nieautentycznie (najdelitakniej mówiąc!). Po drugie nie sądzę aby to on sam nazywał ten wykład "mistrzowskim" - stawiam na to, że został na ten wykład zaproszony - a być może jest to jeden z całego cyklu wykładów, z których każdy jest mistrzowskim, bo prowadzi go osoba która zasługuje na to miano według innych (według mnie on zasługuje). Dragana też oglądam i też doceniam. Znam również ludzi, którzy Dragana nie trawią - i zupełnie rozumiem za co, bo Dragan ma swoją specyfikę i wyrazistość. Chyba jak każdy człowiek, którego warto posłuchać 🙂
@artzyg1130
@artzyg1130 26 күн бұрын
👍💪
@Hikari55588
@Hikari55588 26 күн бұрын
Uczta
@legioneuropa7191
@legioneuropa7191 22 күн бұрын
To dobrej klasy popularyzator naukowy.
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 23 күн бұрын
A dlaczego nie można uaktualnić praw Newtona w oparciu o najnowszą wiedzę kosmologiczną?
@legioneuropa7191
@legioneuropa7191 22 күн бұрын
Ogólna Teoria Względności jest takim uaktualnieniem.
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 22 күн бұрын
@@legioneuropa7191 -Wiem. Tylko dlaczego wciąż i wciąż mówi się, że ciała przyciągają się??? -Przecież to nie ma nic wspólnego z nauką. Sama definicja praw Newtona jest fatalna i tak mocno wrysowana w umysły, że nawet pokazują doświadczenia z leżącą kulą na gumowej płachcie i mówią, że to jest dobry przykład jak masa zakrzywia czasoprzestrzeń. -Przecież to jest całkowicie fałszywa interpretacja tego zjawiska.
@szymontolec
@szymontolec 19 күн бұрын
Bo to są zupełnie inne teorie. To tak jakbyś chciał słuchać płyt gramofonowych przerabiając jakoś laserowy czytnik płyt CD. Mniej więcej.
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 19 күн бұрын
@@szymontolec -To porównanie jest błędne. Chodzi oto, że definicja praw Newtona mówiąca o "wzajemnym przyciąganiu się ciał" jest całkowicie błędna, ponieważ NIE MA ŻADNEGO PRZYCIĄGANIA SIĘ i grawitony są zupełnie niepotrzebne!!! Po mimo tego, GDZIEKOLWIEK BY O TYM NIE CZYTAŁ, TO WSZĘDZIE PISZE I WSZYSCY(prawie) GADAJĄ że ciała ""się przyciągają" i że """"masa zakrzywia czasoprzestrzeń"""" a to jest g...o prawda! Masa N.I.E P.O.W.O.D.U.J.E. krzywizny czasoprzestrzeni!!! I kto wie, czy teoretyczna tzw ciemna materia, nie jest fundamentalną pomyłką taką zapchajdziurą, potrzebną dlatego, ponieważ obliczenia z których wynika że ta "ciemna" jest potrzebna, są wykonywane według Z.Ł.E.J D.E.F.I.N.I.C.J.I grawitacji i błędnego wzoru? ? ? ? ? ?
@s3rverius
@s3rverius 24 күн бұрын
Przecież to staroć. Janowi Pawłowi II myśli się już pokończyły? 🤔
@AI_Artistry83
@AI_Artistry83 25 күн бұрын
Czym są sprzężenia Yukawy, na czym polega kwantyzacja mas w polu Higgsa i czemu różne cząstki mają inne masy? ChatGPT Sprzężenia Yukawy oraz kwantyzacja mas w polu Higgsa są kluczowymi koncepcjami w fizyce cząstek elementarnych, szczególnie w ramach Modelu Standardowego. Sprzężenia Yukawy Sprzężenia Yukawy odnoszą się do interakcji między fermionami (cząstkami posiadającymi spin półcałkowity, jak elektrony, kwarki) a polem Higgsa. Nazwa pochodzi od Hidekiego Yukawy, który wprowadził tę koncepcję w latach 30. XX wieku. W Modelu Standardowym sprzężenia Yukawy opisują, jak fermiony oddziałują z polem Higgsa, co jest kluczowe dla zrozumienia mechanizmu nadawania masy cząstkom. Matematycznie, sprzężenie Yukawy jest wyrażone w postaci termu w lagranżjanie Modelu Standardowego: L_Yukawa = - y * psi_bar * phi * psi gdzie: y to stała sprzężenia Yukawy, psi to pole fermionowe, phi to pole Higgsa, psi_bar to koniugat Diraca pola fermionowego. Kwantyzacja mas w polu Higgsa Pole Higgsa odgrywa kluczową rolę w nadawaniu masy cząstkom poprzez mechanizm znany jako mechanizm Higgsowskiego spontanicznego łamania symetrii. W tym mechanizmie pole Higgsa ma niezerową wartość w próżni (próżnia pola Higgsa ma wartość oczekiwaną różną od zera), co prowadzi do oddziaływań między polem Higgsa a innymi cząstkami. Kiedy cząstka oddziałuje z polem Higgsa poprzez sprzężenie Yukawy, nabywa masę proporcjonalną do stałej sprzężenia Yukawy oraz wartości oczekiwanej pola Higgsa w próżni (v): m = y * v gdzie m to masa cząstki, y to stała sprzężenia Yukawy, a v to wartość oczekiwana pola Higgsa w próżni. Różne masy różnych cząstek Różne cząstki mają różne masy, ponieważ mają różne wartości sprzężenia Yukawy z polem Higgsa. Dla przykładu, elektron ma inną stałą sprzężenia Yukawy niż kwarki czy neutrino. Wartości tych stałych sprzężenia Yukawy nie są obecnie przewidywane przez Model Standardowy i muszą być mierzone eksperymentalnie. Wartość oczekiwana pola Higgsa w próżni v wynosi około 246 GeV. Masy poszczególnych fermionów są wynikiem ich specyficznych sprzężeń Yukawy, co prowadzi do dużej różnorodności mas od bardzo lekkich (jak neutrino) do bardzo ciężkich (jak kwark górny). Podsumowanie Sprzężenia Yukawy opisują interakcje między fermionami a polem Higgsa. Dzięki tym interakcjom, fermiony nabywają masę w wyniku mechanizmu Higgsowskiego spontanicznego łamania symetrii, przy czym różne wartości sprzężenia Yukawy dla różnych cząstek tłumaczą ich różne masy.
@cefalloid
@cefalloid 16 күн бұрын
A ja Ci dam lepszą odpowiedź czemu różne cząstki mają różne masy? Bo Bóg tak chciał. Dziękuję, do widzenia, można się rozejść.
@AI_Artistry83
@AI_Artistry83 16 күн бұрын
@@cefalloid Nie będę kwestionować, bo do retorycznej paplaniny przejdziemy.
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 9 МЛН
Scary Teacher 3D Nick Troll Squid Game in Brush Teeth White or Black Challenge #shorts
00:47
Nastya and SeanDoesMagic
00:16
Nastya
Рет қаралды 12 МЛН
- А что в креме? - Это кАкАооо! #КондитерДети
00:24
Телеканал ПЯТНИЦА
Рет қаралды 7 МЛН
Krzysztof Meissner i Jan Woleński: „Nauka i transcendencja”
1:20:09
Fundacja Olgi Tokarczuk
Рет қаралды 37 М.
Secrets of the Universe: Neil Turok Public Lecture
1:24:59
Perimeter Institute for Theoretical Physics
Рет қаралды 307 М.
Darkness Visible: Shedding New Light on Black Holes
1:46:44
World Science Festival
Рет қаралды 6 МЛН
Brian Greene and Leonard Susskind: Quantum Mechanics, Black Holes and String Theory
2:08:03
„Przyszłość Słońca” spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem
1:10:48
Portal Miasta Gdańska
Рет қаралды 93 М.
Bliżej Nauki: Tajemnice świata kwantów - dr Michał Eckstein
50:13
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 37 М.
Professor Brian Cox: How To Find Your Place In The Universe
1:11:37
High Performance
Рет қаралды 498 М.
Лазер против камеры смартфона
1:01
NEWTONLABS
Рет қаралды 346 М.
Kumanda İle Bilgisayarı Yönetmek #shorts
0:29
Osman Kabadayı
Рет қаралды 486 М.
Самые крутые школьные гаджеты
0:49
$1 vs $100,000 Slow Motion Camera!
0:44
Hafu Go
Рет қаралды 26 МЛН