Dzięki Boguś, jak zawsze lekcja super wyjaśniona 👍 pozdrawiam.
@ForumWiedzy Жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@MrHanslik8 жыл бұрын
Świetne materiały Pan wstawia, w szkole niestety nie nauczyłem się tego czego można się nauczyć z tych filmów. Serdecznie pozdrawiam !
@ForumWiedzy7 жыл бұрын
Proszę bardzo. Mimo wszystko zgodnie z opisem, bezpieczeństwo to podstawa.
@aaabbb-qv4ff5 жыл бұрын
W ciagu calego kursu elektryka nie dowiedzialem sie tyle ile z tego filmu.
@margaretnicholson62904 жыл бұрын
ForumWiedzy o
@wojo-rw2bc4 жыл бұрын
Dzięki twoim filmikom zrobiłem całą garażową instalacje z bezpiecznikami 😁
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
I jak, wszystko pięknie działa? 😉
@wojo-rw2bc4 жыл бұрын
@@ForumWiedzy oczywiście wszytko pięknie śmiga jak należy bardzo dobre pomocne filmiki nagrywasz dzięki wielkie 😁
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
@@wojo-rw2bc 😉👊👍💪
@PiotrK20222 жыл бұрын
@@wojo-rw2bc To że działa nie znaczy że jest wykonana prawidłowo i bezpiecznie, tak więc mam nadzieję, że ktoś kompetentny jeszcze sprawdził po tobie czy na pewno jest ok.
@chuckydoll1867 Жыл бұрын
Dawałeś różnicówkę do garażu?
@kaspsinio9704 жыл бұрын
Jestem MEGA wdzięczny za ten materiał, nigdzie nikt tego mi lepiej nie wytłumaczył. Pozdrawiam.
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
Dziękuję za opinię ;) Pozdrawiam
@radekcx126510 ай бұрын
Albert Einstein mawiał "Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.” Bogdan, wytłumaczyłeś to w tak przystępny sposób, że nie sądzę aby ktoś tego nie skumał. Łapa w górę.
@ForumWiedzy10 ай бұрын
👍👍👍
@tobiaszpasterski4814 ай бұрын
To prawda. Też to doceniam :) Nigdy się tym nie interesowałem ani nie zajmowałem i o dziwo pojąłem i zrozumiałem. Warto było obejrzeć. Dzięki.
@dariuszgmitrzuk67056 жыл бұрын
Super w prosty sposób wytłomaczona zasada działania i zasada działania
Dobre dosadne porownanie ;) czasem trzeba jak nie zwyzywasz to nie zrozumieja :)
@ForumWiedzy6 жыл бұрын
;)
@kamilkamil92622 жыл бұрын
Dzieki za omówienie tego tematu Pozdrawiam
@modyteslav22664 жыл бұрын
Bardzo przydatne filmiki ⚡
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
Super ;)
@trycuss53 жыл бұрын
Bogdi jesteś rewelacyjny
@gryfugaming47543 жыл бұрын
Nauczyłeś mnie w 20 min więcej niż gościu na praktykach przez rok... ucz mnie haha
@ForumWiedzy3 жыл бұрын
Miło czytać. Praktyka to podstawa, niestety w szkole dużo teorii...
@ForumWiedzy3 жыл бұрын
Miło czytać. Praktyka to podstawa, niestety w szkole dużo teorii... i głównie tylko jej. Co nie znaczy, że jest nieistotna. Pozdrawiam
@gryfugaming47543 жыл бұрын
Pozdrawiam również
@marian79192 жыл бұрын
Pytanie czy spawarka, oraz piec indukcyjny powinny być zabezpieczone różnicówką oraz czy różnicówka będzie działać prawidłowo przy mostkowaniu
@robertstasiowski74424 жыл бұрын
Super wyjaśnione
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
Dziękuję
@lukasz198846 жыл бұрын
Dzięki Bogdan.
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
proszę :)
@ukasz-z45923 жыл бұрын
Witam. Czy robi pan od strony zasilania roznicowki dodatkowy przewod N na szyne uziemiajaca? W celu dodatkowej ochrony na wypadek zaniku z sieci N w wyniku awarii.
@typhoon56483 жыл бұрын
Mam dwa pytania. Chcę zamontować w nowej rozdzielnicy różnicówke i nie wiem czy 40A, czy 25A, na co w tym przypadku zwrócić uwagę? Pytanie takie. Modernizuje istniejąca instalacje w swoim mieszkaniu i mam na niektórych kontaktach porobione tzw zera, czy różnicówka zadziała czy muszę zrobić uziomy na tych kontaktach?
@mariusz79093 жыл бұрын
Super filmiki. Mam pytanie, jaka jest prawidłowa kolejność podłączeń zabezpieczeń w skrzynce rozdzielczej( wyłącznik główny, licznik cyfrowy energii elektrycznej, ogranicznik przepięć, wyłącznik różnicowo-prądowy, wyłącznik nadprądowy. Pozdrawiam
@MiMi-yi9lx3 жыл бұрын
Wskaźnik Faz po ograniczniku przecięć
@siafenixa79822 жыл бұрын
Polecam 💚
@brutek64 жыл бұрын
Nie wiem kto Cię kolego uczył elektryki ale śmiało możesz żądać zwrotu czesnego. Powiedziałeś dokładnie odwrotnie. Większa szansa, ze nie zadziała różnicówka jest wtedy gdy stoisz na drabinie bo drabina może być drewniana a nawet metalowa ma gumowe podstawki i może stać na dywanie, na betonie co z ziemią ma połączenie mocno oporowe. Ile wchodzi tyle ma wrócić, zgadza się. Żółto-zielony nie na darmo potocznie jest nazywany ZIEMIĄ. Jeśli dotkniesz ZIEMI i fazy to tym bardziej właśnie prąd "ucieknie" z układu faza-neutralny więc tym bardziej różnicówka ma obowiązek zadziałać.
@misiek3134 Жыл бұрын
a jak sprawa ma sie w tn c s? mozna podłaczyc jak nie ma uziemienia np w bloku ?
@x5L76jQSaJJh4ytfKkyS4 жыл бұрын
Fajnie wytłumaczone mam pytanie schemat taki sam jak u ciebie tylko roznicówka 3 fazowa (akurat taką mam) a instalacja jak u ciebie jednofazowa! Teraz czy jak podłącze roznicówk ( trzy fazowa) podłączając tylko jedną fazę np pod L3 a wolne będą sloty L1 i L2 roznicówka będzie działała na jednej fazie?
@RGB33RR4 жыл бұрын
Świetny film. Nawet laik będzie wiedział jak to działa i jak podłączyć.
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
😉
@Juras67 Жыл бұрын
Witam Serdecznie. Potrzebuję Twojej wiedzy i pomocy, w zasilaniu altany.Zasilanie 230 V wykonał uprawniony elektryk przez Tauron kablem dwużyłowym 6mm2. Zainstalował też RCD . A gniazda w altanie dał przewód trzech żyłowy mostkując PE z N. Ponieważ burzyłem budynek gospodarczy altanę przetransportowałem o 10 m.dalej. dodałem 12m.kabla(2m.pętli) ale już trzech żyłowego bo w całej altance mam instalację trzech żyłową. W skrzynce złącza kabli z mostkowałem N z PE. i RCD działa .Nie wiem czy to dobrze zrobiłem czy nie bardziej by było bezpieczniej w skrzynce łącza kabli dać uziom t.z. szpile.Pracując na Elektrowniach Polowych miałem uprawnienia do 1kV wydany przez OUE i zawsze piąta żyła była uziemiana stacjonarnie, w ruchu 5 przewód wyrównawczy. Ale już jestem od paru lat na emeryturze a w elektryce duże zmiany.Sieć przyłącza TN"C" działki ZK1e-1P .Pozdrawiam i życzę Wszystkiego Dobrego i Owocnej Pracy .
@jakubbaran98025 жыл бұрын
Bogdan, dopytam. Faza po lewej stronie w gniazdku. A jak podłączyć prawidłowo gniazdo montowane w poziomie z uziemieniem
@MrShiro025 жыл бұрын
Mam pytanie ? Instalacja gdzie miała by służyć ? Bo o krzywdę i porażenie prądem mało co brakuje . Owszem kabel można podpiąć pod gniazdko i się pobawić psełdo rozdzielnią . Bo rozdzielnia wygląda zupełnie inaczej . Taka to bardziej na szkolnej lekcji w klasie 6-7 podstawówki . Bo zastosowanie takiej rozdzielni w mieszkaniu grozi porażeniem i pożarem
@krzysztofuser8932 жыл бұрын
Czy mogę takie zabezpieczenie zastosować w instalacji dwu przewodowej z uziemieniem? Nie mam możliwości dołożenia trzeciego przewodu w łazience.
@jankomuzykant486710 ай бұрын
Absolutnie NIE !
@88norek886 жыл бұрын
Hej kolego nie pracujesz przypadkiem w Guben w firmie Weichie ? Glos podobny i styl mowy ;)
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Nie :)
@hubertj85657 жыл бұрын
Jakim to sposobem na metalowej obudowie lampy, która jest na filmie podłączona do przewodu ochronnego może pojawić się napięcie ? Zanim zamontuje się wyłącznik RCD konieczna jest interwencja elektryka, który naprawi instalacje. Na obudowie wyłącznika oprócz wartości prądu różnicowoprądowego są zamieszczone inne bardzo ważne dane. Ale to już wiedza specjalistyczna .
@szerokootwarteoczy5 жыл бұрын
dzięki
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Proszę
@it-diagnostyka8595 жыл бұрын
do prawidłowej pracy wyłącznika zatem jest potrzeba posiadania w instalacji przewodu PE czy też nie ?
@marekmiaskowski7856 Жыл бұрын
Jakiej mocy powinien być wyłącznik różnicowoprądowy jeśli chcę zabezpieczyć obwody w instalacji domowej z zabezpieczeniami 16A? Jak dobrze widzę ten na filmie ma 25A, a na obwodzie 16A? Dodam, że główne zabezpieczenie przedlicznikowe to 20A .
@Mich_CK3 жыл бұрын
Mam pytanie: przy mocy przyłączeniowej 14400 W z jednej a instalacji pod 5000 W w budynku gospodarczym z drugiej, jaki dobrać wyłącznik różnicowoprądowy?
@dzialeczkaod20184 жыл бұрын
Cześć mógłbyś wyjaśnić mi jak podłączyć jeszcze dwa wyłączniki nadpradowe pod jeden roznicopradowy,
@Tofik-894 жыл бұрын
witam jeśli nie mam kabla uziemienie a tylko faza i neutralny czy różnicowoprądowy zadziała jak dziecko włoży np gwóźdź do gniazdka ? dodam ze to stare budownictwo kable aluminiowe
@radoslawszatkowski35157 жыл бұрын
bardzo fajnie opisane jedynie uwaga co do "dopływu napięcia", jest dopływ prądu, nie napięcia
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Oczywiście mój błąd. Pozdrawiam
@rafagorecki31793 жыл бұрын
Mam nową instalację i dziwny przypadek- roznicowka wybija dopiero kiedy np. Wiertarka osiągnie pełne obroty czy obciążenie. Przy rozruchu jest ok. Jest to jedna roznicowka 3 fazowa na cały dom. Proszę o jakieś sugestie gdzie dopatrywać przyczyny?
@krzysztofg32405 жыл бұрын
Przy zwarciu fazy na obudowę lampki różnicowa wybije samoczynnie bez naszego dotykania tej obudowy jeżeli jest podłączona do PE
@adrianfurmaniak70545 жыл бұрын
dobrze wyjaśniłeś ;)
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
:)
@ukaszsl.6242 Жыл бұрын
W nowym mieszkaniu po naciśnięciu testu różnicowki przekaźnik przeskakuje, ale prąd w mieszkaniu jest. Co z tym zrobić ?
@monikakep19925 жыл бұрын
Siemka to ja z innym pytaniem. Czy można łączyć różnicówki w szeregu. Pytam z ciekawości. W domu mam różnicówkę 30mA 20A instalacja jednofazowa. Kupiłam frytkownice w której jest różnicówka 30mA 16A. co w takiej sytuacji.
@haimcukerman97645 жыл бұрын
Nic. Smaż frytki.
@enlightening-hearts192 жыл бұрын
Mam stary dom w którym jest stara instalacja elektryczna- kabel fazowy i kabel neutralny. Nie ma kabla ochronnego. Że wszystkich gniazd usunąłem mostki łączące neutralny kabel z słupkiem ochronnym, po czym zainstalowałem roznicowkę! ALE, ona stale strzela i rozłącza prąd. W jaki sposób można wykryć miejsce problemu?!
@jankomuzykant486710 ай бұрын
Dołączyć 3-ci przewód ochronny !!
@enlightening-hearts1910 ай бұрын
@@jankomuzykant4867 dzięki za odpowiedź, ale elektryk przyjechał i zrobił uziemienie- czyli ten 3-ci przewód ochronny.połączył do tablicy (w skrzynce). Zamontował roznicowkę, ale jak ją włączył od razu strzeliła i wyłączyła prąd. Nie wiedział co dalej zrobić!!
@inforobertklein4 жыл бұрын
Od kiedy to RCD liczy przepływ prądu ? 3:00
@grove823 жыл бұрын
Niefortunne stwierdzenie, ale w rzeczywistości można to tak uogólnić... Stwierdzenie liczy różnice prądów, nie jest błędem i tak działa RCD w uproszczeniu...
@Mychaty5 жыл бұрын
Czemu przy lampce testujesz neutralny i ochronny, a przy gniazdku możesz już testować fazowy z ochronny,? Jaka to róznica? Od czego to zależy?
@krzychuperkowski75824 жыл бұрын
Czy zdarza się w różnicówkach że można je połączyć z góry lub dołu np.firmy GE power.Bo mam wrażenie że w mojej instalacji tak jest.Na parterze zasilanie jest do dolnych zacisków a na piętrze odwrotnie
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
Zawsze stosujemy się do zaleceń producenta. Zapewne są też takie, które umożliwiają zasilanie od góry lub dołu. Tak czy tak powinno wszystko działać poprawnie, czyli wyłącznik powinien wykrywać różnicę w prądzie przepływającym między L i N.
@emce2pl4 жыл бұрын
czy Wyłącznik różnicowoprądowy wystrzeli przy kontakcie kabli z wodą/wilgocią/człowiekiem porażonym we wodzie? :D
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
Tak, o ile wcześniej nie wystrzeli wyłącznik nadprądowy
@lukasz198846 жыл бұрын
Jaką różnicówkę zastosować w mieszkaniu na prądy A czy AC proszę o odpowiedź.
@mavie6895 жыл бұрын
A
@patrykgrzeskowiak67566 жыл бұрын
Zrób filmik o instalacji w twoim mieszkaniu.
@piotrmaniak62534 жыл бұрын
Podam taki przykład jeżeli np instalacja jest 2 przewodowa czyli faza oraz zero i nie bawimy się w żadne mostkowanie ani w gniazdku ani w skrzynce ani nigdzie to czy ma sens stosowanie rozniocowki skoro są 2 przewody a ona ma wykryć upływ prądu do ziemi skoro nawet nie ma takiego styku to czy jest potrzeba jego zastosowania? Pytam bo od Września idę do szkoły elektrycznej i chce pozać temat.
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
NIE WOLNO stosować różnicówki w instalacji 2 przewodowej typu TN-C.
@piotrmaniak62534 жыл бұрын
@@ForumWiedzy rozumiem a czy firma osprzętu elektrycznego GACIA jest warta polecenia i użycia jako bezpieczników do rozdzielnicy elektrycznej?
@waldemardabrowski56416 жыл бұрын
super wyjaśnione
@matyyy86117 жыл бұрын
ten film powstał na jakim rodzaju instalacji Tn-c ?
@ForumWiedzy7 жыл бұрын
TN-S - 3 przewodowa instalacja obecnie obowiązująca, osobny przewód ochronny i neutralny oraz faza.
@matyyy86117 жыл бұрын
a jeśli mam TN-C to różnicówka może zadziałać ?
@MrOprawca19785 жыл бұрын
@@matyyy8611 Może, ale w obrębie mieszkania musisz mieć instalację trójprzewodową, a rozwiązaniem tego jest instalacja przejściowa, TN-C/S, gdzie przewód ochronny PE w obrębie mieszkania łączy się z przewodem PEN (neutralnym, idącym ze strony zasilającej) przed wyłącznikiem różnicowo-prądowym, a tenże punkt rozdziału PEN na PE i N najlepiej uziemia się zgodnie z zasadami i przepisami, dokonując stosownego pomiaru skuteczności tegoż uziemienia. Nie wiem zaś, czy zgodnie z przepisami i praktyką byłoby takie rozwiązanie, że masz instalację dwuprzewodową a uziemienia w gniazdkach podłączone są do indywidualnych uziomów. W praktyce działać to będzie, bo różnicówka "bada" wartość prądu na przewodach L (fazowym) i neutralnym (N) i ewentualne upływności, idące z danego urządzenia będą szły bolcem do uziemienia, a różnica prądów zostanie wykryta i wyłącznik powinien zadziałać. Instalacja z uziemieniami przy odbiornikach to TT (jeśli wszystkie uziemienia są połączone ze sobą) lub IT (jeśli każde jest indywidualne i nie są ze sobą połączone), istotą różnicy TT czy IT pomiędzy sieciami TN-S czy TN-C/S jest brak połączeń uziemień z siecią zasilającą. W sieci TN-C uziemienia nie ma w ogóle, zaś powinno być stosowane, obowiązkowo, tzw. "zerowanie" czyli połączenie bolca ochronnego w gniazdkach z przewodem neutralnym.
@giverable5 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 Kolego, mylisz pojęcia przy IT z TT. Nie pisz głupot, bo ktoś przeczyta i weźmie to za pewnik. Różnica między IT a TT nie polega na łączeniu uziemień lub nie, bo obie wersje ro TT. IT natomiast ma uziemiony punkt neutralny sieci przez dostatecznie dużą impedancję.
@MrOprawca19785 жыл бұрын
@@giverable To niech ma uziemiony, daj jej boże porządne uziemienie.
@wojciechzienkiewicz45044 жыл бұрын
Zgodnie ze sztuką po lewej stronie fazowy, a po prawej neutralny - wszystko fajnie, dopóki nie sprawdzi się dowolnego gniazda podwójnego. Styki powinny być połączone na krzyż, żeby uzyskać taki sam układ w każdym gnieździe, a reguły są połączone po prostej - w obu gniazdach układ styków jest odwrócony.
@mikoajkopernik18125 жыл бұрын
A do czego jest podłączony przewód żółto-zielony? Bo do licznika w domu przy instalcji 3 fazowej są cztery przewody N, L1, L2, L3, to skąd wziąłeś przewód żółto -zielony?
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Z rozdziału PEN na PE i N. Na kanale jest film, jak rozdzielić. Pozdrawiam
@marcinorlewski32534 жыл бұрын
Mikołaj Kopernik u kogo są 4 u tego są 4
@kamilkozio19604 жыл бұрын
W instalacji 2 zylowej taki wylacznik roznicowy zadziała?
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
Nie można stosować w TN-C wyłącznika RCD, chodź pewnie zadziała
@wodzimierzmalta15544 жыл бұрын
Nie przypuszczałem, że będę odpowiadał, sądzę autorowi filmu, ale skoro odniósł się do moich krytycznych uwag, to odpisuję. Jeśli prosi Pan o statystyki, to proszę bardzo. Tuż przed napisaniem do Pana tejże odpowiedzi wpisałem w Google "wypadki śmiertelne przy instalacjach elektrycznych" i oto w ciągu ułamka sekundy pojawił się dokument w pdf pt. "Statystyka śmiertelnych wypadków porażeń prądem elektrycznym w Polsce w latach 2005 - 2009" , w którym autorzy przedstawiają do refleksji dane statystyczne na temat śmiertelności od porażenia prądem elektrycznym. To, że dokument ten jest sprzed 11 lat wcale nie oznacza, że te dane są dzisiaj lepsze. Proszę się z nim zapoznać i je przeanalizować. Tak dla przykładu - na str 3 dokumentu są w tabeli takie dane: w domu wypadków śmiertelnych było w czasie tamtych pięciu lat 198 (30,3% wszystkich wypadków śmiertelnych - to chyba dużo!), w miejscu nieokreślonym (czyli w takim, w jakim Pan przeprowadza swoje eksperymenty) 385(!) tj. 58,9% - to wyraźnie dużo!!! (i to nie jest wyssana z palca fantazja - to dane GUS!) Obecnie obowiązującą zasadą jest zasada - Przede wszystkim bezpieczeństwo. Stąd mój wpis. Nie mogłem się nie odezwać. Jeśli odczuwa Pan potrzebę dzielenia się swoją wiedzą z innymi za pośrednictwem mediów, to niech Pan te filmy lepiej przygotuje (czyt. wyreżyseruje), żeby miało się poczucie, że robi to Pan profesjonalnie, a nie prowizorycznie (włączam kamerę i... jadę!)
@elektryknikodem4 жыл бұрын
Zgadzam się w 100% , ale to nie jedyny taki film
@tadeusztomala89533 жыл бұрын
a jak kabelki dac gdy jest jeszcze jeden bezpiecznik i 2 obwod
@polarultra77828 жыл бұрын
Niestety ale film zawiera błędy, może nie napiszę że rażące, ale ma. 1. Zabezpieczenie RCD nie jest podstawowym zabezpieczeniem przed porażeniem elektrycznym a dodatkowym. Wyłącznik RCD musi zadziałać w prądzie 1/2 - 1 IdN czyli w tym przypadku od 15 do 30 mA i czasie zadziałania 0.2s , przy porażeniu prądem elektrycznym można dostać migotania komór sercowych przy niższym prądzie niż 15mA. 2. Prąd przy przebiciu na obudowę nie wyfruwa gdzieś w powietrze i znika tylko wraca w takim przypadku przewodem ochronnym PE . Dlatego też podstawowym zabezpieczeniem przed porażeniem elektrycznym jest SWZ 3. Te oznaczania na schemacie to człon wyłączający i przekładnik ferrantiego 4. Dotknięcie przewodu neutralnego spowoduje wyłączenie RCD tylko wtedy gdy na przewodzie N będzie potencjał. Test raz w miesiącu służy rozmagnesowaniu rdzenia członu ferrantiego i powinien się odbywać na obwodzie nieobciążonym. Dla osób wykonujących instalacje elektryczne przed oddaniem takiej instalacji wykonuje się pomiary elektryczne. I tak jak wyżej napisałem różnicówki działają od połowy prądu wyłączającego , nie od pełnego prądu lecz znacznie szybciej. NA sam koniec pomyłka jest - za włącznikiem różnicowo prądowym możemy wpiąć wyłączniki nadmiarowe o wartości 25A nie różnicowe o wartości 25A.. Różnicówki za różnicówką się nie wpina bo błędnie działają - albo obie albo najczęsciej ta pierwsza zadziała.
@ForumWiedzy8 жыл бұрын
Polar!$~ultra dziękuję za informacje. Przydadzą się.
@polarultra77828 жыл бұрын
Bardzo proszę. Tak apropo przed dodaniem kolejnego filmu można wcześniej odwiedzić Wikipedię , tam można sporo znaleźć pomocnych rzeczy. Pozdrawiam
@zenekborn58784 жыл бұрын
@@polarultra7782 czemu nie zrobisz filmu o tym, tylko jakieś cepelie wstawiasz na kanał? Leci sub
@micha84535 жыл бұрын
Jak złapiesz fazowy i neutralny to "różnicówka" to powinna "wykryć" - część prądu popłynie przez twoje ciało do ziemi - chyba, że jesteś idealnie odizolowany od ziemi - wtedy możesz przewód fazowy dotykać nawet językiem. To dlatego ptaszki nie zamieniają się w popiół i nie spadają porażone prądem siadając na z nieizolowanych liniach napowietrznych gdzie jest np. 15kV (15000V).
@kamilkamil92622 жыл бұрын
Fajnie by było jak byś powiedział może jakich firm unikać bo wiadomo ze nie będzie nikt promować dobrych za free. :)
@lbomert2 жыл бұрын
Jak podłączyć różnicówkę w starej instalacji dwu przewodowej(bez ochronnego)?
@grzelu842 жыл бұрын
👍
@ForumWiedzy2 жыл бұрын
😉👍
@michallo37 жыл бұрын
Chyba czegoś nie rozumiem przy testowaniu - przy lampce kilkakrotnie powtarzane jest by zwierać tylko i wyłącznie neutralny z ochronnym(bo inaczej wystrzeli iskry), natomiast przy kontakcie zwierana jest faza z ochronnym - dlaczego przy kontakcie jednak jest dozwolone zwieranie fazy z ochronnym ?
@tomekkoltun85985 жыл бұрын
Czy pod roznicowke rcbo mogę podłączyć kilka obwodów?
@paweloli50334 жыл бұрын
tak możesz!
@gtst27577 жыл бұрын
Na filmiku widze 3 przewody ,ja mam w domku 2 przewody to jak mam to podlaczyc? Prosze o rade
@ForumWiedzy7 жыл бұрын
GTST2 nie możesz w instalacji typu TN-C instalować różnicówki.
@johnluke54786 жыл бұрын
No szkoda że tej informacji nie ma na początku filmu
@grzegorz60876 жыл бұрын
@@ForumWiedzy Do zadziałania rcd nie jest potrzebny przewód PE. Ja z twoich filmów zrozumiałem w pełni o co chodzi z selektywnoscią zabezpieczeń naromiast ty musisz się doszkolić jeśli chodzi o rcd. Pozdro.
@ForumWiedzy6 жыл бұрын
@@grzegorz6087 oczywiście, że nie jest potrzebny, ale nie wolno instalować RCD, gdy go nie ma, zatem wychodzi wyraźnie, że musi być, żeby można było go zainstalować, np. w TN-C nie możesz, chociaż gdy zastosujesz, to zadziała. W TN-S możesz, bo mamy PE. Tu chodzi o kwestię co możesz, wg przepisów, nie wg obejść.
@grzegorz60876 жыл бұрын
@@ForumWiedzy Tutaj kierowanie się przepisami nie ma żadnego sensu. Życie jest ważniejsze. Co w sytuacji gdy masz przebicie na obudowę pralki a gniazdko masz na dwa bolce. W sytuacji z samym nadprądowym ciebie lub twoje dziecko poraźi lub nawet może zabić prąd, a z rcd w obwodzie wszczyscy będą cali i zdrowi. I tu nie chodzi żeby zabawić się w Janusza i jak napisałeś obchodzić przepisy. Tylko jak ktoś robi poprawki instalacji elektrycznej w starym domu to lepiej i bezpiecznej będzie dla niego jeśli dorzuci rcd do rozdzielnicy nawet jeśli nie ma obwodów PE. Pozdro.
@marekborcz37935 жыл бұрын
Można wprowadzić Polski standard jako światowy zaproponować listwa dwukrotnie mniejsza lub 2/3 do niskich napięć Napięcia niższe mniejsza listwa mniej materiału ekologia sterowanie elektroniki przemysłowej ,użytkowej.Można wprowadzić mniejsze przełączniki sterowniki przekaźniki,jako standard miniaturowe. Urządzenia komputerowe telefoniczne .Można to montować na klasycznej listwie.Przejściówka.Może być skrzynka niskonapięciowe.Prawdopodobnie już gdzieś jest coś takiego.W Polsce brak.Napięcia bezpieczne i może być zabezpieczenie na wejściu dla napięcia wysokiego.Przy małych napięciach sterowniczych i sygnałowych wszystko może być mniejsze ekologia.Duża listwa do dużych prądów napędowych.Można stosować w pojazdach komunikacyjnych zbiorowych,osobowych.Nawet samolotach.Ten standard mnie się podoba ale zajmuje dużo miejsca.W domu mogą być bezpieczniki mocy można wykorzystać standard wielkości bezpieczników aparatowych z pokrętką z oznakowaniem.Lub dźwignią wyłącznika.Są aparatowe przyciski wyłączniki na wcisk w maszynach przemysłowych do sterowania zabezpieczenia.Były 5 A na wcisk do silników małej mocy.Miniaturyzacja jest nieuchronna szczególnie w obwodach oświetleniowych i sterowniczych sygnałowych.Można wprowadzić bezpieczniki bagnetowe wciskane mini bezpieczniki mocy na wciśnięcie lepszy styk niż śrubka wymiana tylko wkładki zostaje ten sam typ wyłącznika .Wkładasz do podstawy izolowanej z gniazdem miecz z zatrzaskiem.Łatwa obsługa.Śrubki można zastąpić lutowaniem i izolowaniem lub owijaniem i lutowaniem w systemach wymagających bezawaryjności na przykład samoloty.Mogą być odłączniki mieczowe czołowe lub szablowe boczne mocy główne do tych listew z izolowaną obudową rączką wyłącznikiem.Może być sterowanie elektryczne elektromagnesem.Wtedy można sterować czasowo prądem na przykład ogrzewanie.Styczniki są bardziej zawodne.Po pewnym czasie styki się utleniają od iskrzenia serwis jest bardzo rzadki ale możliwy.Można naprawić lub wymienić.Przekaźniki są her,etycznie zamknięte wtedy serwis jest bardzo sporadyczny.Wprowadza się sterowniki programowane różne funkcje i zabezpieczenia.Czasem potrzebna jest alternatywa rozwiązań.Ten standard mnie się podoba.Bezpiecznik może być ze stykiem łączenie stykowe , bagnetowe mocowanie wciskasz i przekręcasz.Są tanie wkładki bezpiecznikowe mogą być automatyczne.Czasem jest zwarcie i ono musi być usunięte na obciążeniu lub sterowaniu.Wyskakują przy przeciążeniu i są miniaturowe aparatowe Oglądałem je w pracy w maszynach.Kable mogą być zasłonięte listwami maskującymi lub pokrywami.Listwa może być radiatorem odprowadzającym ciepło cewek elektrycznych elektromagnesów styczników i przekaźników.Może być czujnik temperatury skrzynki elektrycznej z alarmem i wyjście na czujnik dymu.Może być wejście i wyjście potencjalne układu chłodzącego radiatorem lub powietrzem.Radiator na zewnątrz jest chłodzony wodą w rurkach i wentylatorem nisko obrotowym.Regulowana prędkość obrotowa.Można wprowadzić skrzynki hermetyczne małe do komputerów i telefonów ,internetu, niskonapięciowe zasilanie.Można z nich wyciągać powietrze próżnia w środku.Brak powietrza zmniejsza grzanie styki są mało prądowe.Cały czas jest postęp techniczny i dąży siędę miniaturyzacji przy tym samym prądzie mały skok styku sprężyna dociska i jest dosyć trwać .Serwis jest bardzo sporadyczny.Duże styki z zapasem prądu pola łączące.specjalna powierzchnia przeciw utlenianiu styków lub nawet pozłacanie lub innym metalem.Może być serwis tyko styków wymieniasz styk lub cewkę elektromagnesu ,styczniki zostają obudowy są drogie.Czasem wyrzucasz wygrzanie temperaturą rdzenia.W takich tekstach najlepiej używać słowa porażenie elektryczne to jest słowo fachowe.Inne może znaczyć coś innego.
@marekborcz37935 жыл бұрын
Do takich listw można produkować łącznik bagnetowy mocy wciskany jedno lub trzy fazowy izolowany.Na duże prądy.
@piotrsmolinski69935 жыл бұрын
Czy wyłącznik nadpradowy jest w tej sytuacji potrzebny jeśli mam go pod licznikiem ?
@marcinopalka32135 жыл бұрын
PiterekS nie. Zupelnie zbedny. Jak masz rcd to juz możesz wkładać dwoździe do gniazda. Najlepiej to zostawić jak nie ma się pojęcia. RCD to zbawienie na wszystko. Jak się dobrze podłączy to nawet pralkę sam włącza i toster.
@marcinopalka32135 жыл бұрын
PiterekS a i wyłącznik nadprądowy lepiej przenieść nad licznik. Będzie czuł się ważniejszy.
@simon1313ss36 жыл бұрын
ale z tego co rozumiem z tego filmu gdyby w tej przykładowej instalacji nie było przewodu żółto - zielonego pe to różnicówka nadal by działała. czyli do lampy wystarczy że ida 2 przewody. bo gdyby ta faza na lampie sie dostała na obudowe to nie dotykajac obudowy i tak by się wyłączyła różnicówka. dobrze rozumiem czy coś pominełem ?
@gadzius18 жыл бұрын
Kolego, test wyłącznika róż prądowego na podstawie przycisku test bądź przy samym wymuszeniu prądowym znamionowym nie daje wyniku pozytywnego przy badaniu wyłącznika róż prądowego. Zwarcie przewodu L do obudowy metalowej połączonej z przewodem PE przy sprawnej instalacji elektrycznej napięcie dotykowe będzie przez maks 0,4 s. wynika to z faktu szybkiego samoczynnego wyłącznia napięcia, które w tym przypadku jest zachowane przy prądzie zwarcia Iz = k x Ib, k - mnożnik wg charakterystyki (dla B = 5, dla C = 10) Ib - prąd zabezpieczenia. czyli w tym przypadku ssw będzie zachowane jeżeli iz => 80A. Jeżeli w układzie wył róż prądowy + nadmiarowo prądowy dojdzie do zwarcia L - PE to skutkiem tego będzie wyzwolenie wył nadmiarowo prądowego oraz wyzwolenie wył róż prądowego. Rcd musi zadziałać do wartości prądu różnicowego.
@ForumWiedzy8 жыл бұрын
Zrozumiale to napisałeś, pewnie nie jeden skorzysta, dziękuję. Przy C będzie to 10x16=160A lub więcej, odnośnie sswz - szybkiego samoczynnego wyłączenia zasilania.
@mateuszjaniszewski64885 жыл бұрын
Zadziała różnicowka przy zwarciu L z N?
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Przy zwarciu nie, bo zwarcie to nie upływ. Losowo może wybić, ale to raczej rola wyłącznika nadprądowego z członem zwarciowy, elektromagnetycznym, albo bezpiecznik topikowy. Pozdrawiam
@krzysiek4074 жыл бұрын
Przewody L i N może jednocześnie dotykać wyłącznie teściowa. :)
@marcinorlewski32534 жыл бұрын
krzysiek407 oraz ex żona, ona to nawet powinna
@welesone33146 жыл бұрын
Czy przypadkiem faza i neutralny nie są źle podpięte do różnicówki?
@justa85094 жыл бұрын
Czy któryś z tych bezpieczników zadziała jeżeli jest przeciążenie i kable zaczynają się grzać a w rezultacie kopcić i żarzyć?
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
Wyłącznik nadprądowy dobiera się do przewodów, czyli ich obciążalności prądowej. Zadziała wyzwalacz przeciążeniowy w wyłączniku nadprądowym. Żeby przewód, a w zasadzie izolacja przewodu się topiła, paliła, to znaczy, że ktoś zastosował wyłącznik np. 25A lub 20A dla przewodu np. 1mm2, co jest niebezpieczne. Zobacz film o wyłączniku nadprądowym oraz wytrzymałości prądowej przewodów.
@XXXvy8153 жыл бұрын
To jak faza ma przebicie na obudowę lampki to czemu już wtedy róznicówka nie wywali ? skoro już mniej neutralnym prądu wraca do różnicowki
@warszawskiwindziarz89696 жыл бұрын
a neutralny może być podłączony pod drugi wyłącznik nadprądowy ?
@ForumWiedzy6 жыл бұрын
A od kiedy nadprądowy wyłącznik używa neutralnego przewodu? Są takie, ale raczej nieliczne. Może chodziło o fazowy?
@warszawskiwindziarz89696 жыл бұрын
chodziło mi oto żebty neutralny i fazowy podłączyć pod 2 wyłączniki
@MrOprawca19785 жыл бұрын
@@warszawskiwindziarz8969 Przewodu ochronnego nie można rozłączać. A neutralnego lepiej też nie.
@arkprz85 Жыл бұрын
👌
@pawezalewski36938 жыл бұрын
Jedna mała uwaga co do filmu przewód fazow przy wyłączniku różnicowo prądowym podłączamy po stronie włącznika on/off ponieważ wyłącznik różnicowo prądowy posiada też wbudowany bezpiecznik nad prądowy. A tak to wszysto jest ok.
@ForumWiedzy8 жыл бұрын
Paweł Zalewski jeszcze raz Paweł, bo nie zrozumiałem o co chodzi, co jest źle? ;)
@pawezalewski36938 жыл бұрын
na różnicówce zamieniłeś fazę z zerem miejscami
@ForumWiedzy8 жыл бұрын
Paweł Zalewski kolego spójrz na oznaczenie na RCD, z lewej strony jest N nie L :)
@pawezalewski36938 жыл бұрын
Sorka właśnie sprawdziłem na stronie bemko polska i ty miałeś racje muj błąd.Poniewarz droższe firmy jak legrand mają to na odwrót Jeszcze raz sorki.
@ForumWiedzy8 жыл бұрын
Paweł Zalewski żaden problem ;)
@lukasz198845 жыл бұрын
Wyłącznik nadmiarowo - prądowy nie działa na przepięcia tylko na zwarcia i przeciążenia.
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Zgadza się. Rozumiem, że gdzieś w filmie palnąłem gafę? 😉
@PiotrK20225 жыл бұрын
@@ForumWiedzy Niestety. :)
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
@@PiotrK2022 no to oczywiście przepraszam za błąd. Prośba o wskazanie minuty i sekundy
@wojtekkwiatosz25674 жыл бұрын
Rmf24
@tomaszk22424 жыл бұрын
@@ForumWiedzy Zauważyłem w minucie 13, oraz pod koniec, tam gdzie mówi Pan "Za tą różnicówką można wpiąć wyłącznik różnicowo prądowy 25 amper". Nie wiem jak wygląda edycja dźwięku opublikowanego już filmu (np. czy da się wyciszyć daną sekundę), ale na pewno da się dodawać takie "chmurki" - pola tekstowe ze sprostowaniami. Pozdrawiam, dziękuję za pokazanie tarników podpięcia, jako że muszę sprawdzić różnicówkę w domku w górach.
@michav81386 жыл бұрын
Jaki pan ma ten bezpiecznik nadpradowy chodzi mi o B = ile? Ten co jest z tylu na nagraniu
@gryfciok7 жыл бұрын
a co jesli - bedzie tytlko faza i zero? taki zestaw ma znaczenie ?
@ForumWiedzy7 жыл бұрын
+ADAM MAMOK różnicówka nie może być podłączona do TN-C
@MrPanSzary5 жыл бұрын
"Elektryka prąd nie tyka" - świetny film
@zp82442 жыл бұрын
mam kilka uwag: 1. drutami szybko i łatwo wykonuje się połączenia. Linka wymaga trochę więcej pracy, ale przy pokazach ładniej wygląda. 2. przewód zasilający nie powinien być obok ręki. Przy przypadkowym pociągnięciu i wyślizgnięciu się przewodu fazowego, może dojść do porażenia. 3. Na początku pokazu/filmu powinien być rysunek ze schematem. Bez schematu nie widać dobrze co się dzieje. 4. Plusem jest użycie szyny TS35 mm. Może dla części osób staranność wykonawcza nie jest niepotrzebne, ale zbyt często widzę niechlujnie wykonane instalacje i s...k mnie trafia. Namawiam, by zobaczyli zdjęcia lub filmy na których widać instalacje w Indiach czy Turcji. Nie pracujmy na ich poziomie.
@Piotrexs79 Жыл бұрын
Zwarcie zwarcie wszystko proste niby. W nocy wywaliło mi 4 razy roznicowke , dom 9 lat, pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło. Co może być przyczyną? Co sprawdzić? Od czego zacząć? Pozdrawiam.
@lukasz198846 жыл бұрын
Witam jeśli mam cztery wyłączniki nadprądowe B16A i jeden B10A to jaką różnicówkę dobrać 25A czy 40A.Czy to się dodaje ile amper ma bezpiecznik i tak się dobiera różnicówkę proszę o odpowiedź.
@ForumWiedzy6 жыл бұрын
Tu masz fajnie opisane przez fachowców: www.elektroda.pl/rtvforum/topic414756.html To jakie masz dobrane zabezpieczenia, to nie istotne, policz jakie obciążenie planujesz maksymalnie mieć realnie używane, jeśli wyjdzie np. 30A - ok 6900W, to 40/0.03 wystarczy, jeśli więcej, to 63/0.03 kup. Zawsze rząd wyżej. Ta wartość np. 25 lub 40 lub 63A, to jest wartość wytrzymałości styków i tylko tyle w tej różnicówce, tam nie ma zabezpieczenia nad prądowego lub zwarciowego modułu, jedynie pomiar różnicy prądu na wejściu i wyjściu i ew. rozłączenie. W Twoim wypadku przypuszczam, że lepiej będzie oczywiście policzyć, ale strzelam że 63A/0.03 będzie dobry m rozwiązaniem :)
@adamhinc16006 жыл бұрын
Łukasz Dziliński ro-micowka powinna miec 30mili Amper
@automatykpoznan90106 жыл бұрын
Adam Hinc Zabezpieczenie różnicowo-prądowe zawsze ma prąd upływu 30 mA, natomiast maksymalny prąd obciążenia powinien być wyższy niż suma zabezpieczeń (przykład. Dwa zabezpieczenia nadprądowe 16A - różnicowo-prądowe 40A).
@franekdolas75046 жыл бұрын
A czy to zadziała jak fazę i zero podłączę odwrotnie?
@MrOprawca19785 жыл бұрын
A zrób taki test i sam odpowiedz, czy zadziała, każdy chciałby wiedzieć.
@paulo121310006 жыл бұрын
A co w takiej sytuacji gdy mamy przewód fazowy i neutralny, natomiast uziemienie jest podłączone pod neutralny
@teresakarwowska88034 жыл бұрын
A jak wyprowadzić. PE z instalacji 2 przewodowej
@paweloli50334 жыл бұрын
W instalacji 2 przewodowej, by móc zastosować RCD trzeba rozdzielić przewód PEN przed różnicówką na PE i N
@raaufluk53467 жыл бұрын
Przelacznik nie powinien tez Przewodu neutralnego wylaczac >? czy to jakis inny system jak mowicie tn-c tn-s
@MrOprawca19785 жыл бұрын
Na filmie jest TN-S, bo są trzy przewody, ale pewnie zrobiony jest z TN-C, przez podział PEN na PE i N.
@krzysztofstanco57703 жыл бұрын
robiac instalacje do grzania wody z paneli slonecznych tak roznicowka pradowa , jest w stanie rozlaczyc obwod jesli ,,prad dostanie sie do wody"
@ukaszbednarczyk50203 жыл бұрын
W sumie to wciśnięcie przycisku Test powoduje dokładnie takie samo "połączenie" w wyłączniku jak wykonywałeś później poglądowo :)
@anettaandrusewicz63315 жыл бұрын
Kupiłem podgrzewacz 3000W No i...wywala mi bezpiecznik na 40 stopni jak sie nagrzeje,co zrobić?
@prezes9544 жыл бұрын
Jak jest z tym ochronnym musi być do prawidłowego działania roznicowki
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
Musi być.
@thewhite2524 жыл бұрын
Zadziała ale dopiero przy dotknięciu. Nie zadziała tak samo ale zadziała jakkolwiek. Lepiej mieć jakiekolwiek zabezpieczenie niż nie mieć w ogóle.
@paweloli50334 жыл бұрын
13:00 Mowa o RCD a nie wyłaczniku nadprądowym!
@brutek64 жыл бұрын
Tak jak w tytule mowa jest właśnie o różnicówce a nie o nadprądowym z tym, że wprowadza ludzi w błąd. Jest dokładnie odwrotnie niż mówi na początku filmu
@MARCINEK301005 жыл бұрын
Witaj bardzo ładnie pokazane ale mały opis np wszystko podłączone super ale opis np jak dobrać taki wyłącznik do własnego budynku mocy parametry i przewód długość przewodu trzeci drut zielony skąd się znalazł jakie ma zadanie i jak powinien być wykonany tego brakuje po prostu to bardzo ważne bez tego nie będzie działać poprawnie a dla laika z takiego forum zrobi to zle i niebezpiecznie dla własnego życia poza tym ok pozdrawiam
@emanuelemanuel13927 жыл бұрын
Film Oki. Lecz napięcie zasilania do tych aparatów elektrycznych które zostały przedstawione są według norm zasilane napięciem od dołu u góry są wyjścia. Dziękuję
@ForumWiedzy7 жыл бұрын
+Norberto Emanuel możesz konkretnie napisać co jest wg Ciebie źle i wg której normy.
@emanuelemanuel13927 жыл бұрын
ForumWiedzy.pl według norm codziennego życia elektryka napięcie od dołu czy też punkty neutralne dlatego też większość praktycznie wszystkie aparaty od dołu mają możliwość przyłączenia szyn zasilających lub jak kto woli listwy przyłączeniowe co przemawia za podaniem napięcia od dołu a wyjścia napięcia do góry inaczej do odbiorników. Rzecz reasumując robią jak chcą dlatego domy płoną, rodzice z dziećmi umierają od porażen lub spalą się bo jakiś pierdolony fachura elektryk nie potrafi zadbać o kolejność podawania napięć czy też przyłączania odpowiednich przewodów kabli itp. Odpowiednia kolejność odpowiednie stosowanie się do danego aparatu elektrycznego i zgodność z instrukcją to klucz do sukcesu. Nikt nie jest święty i każdemu zdarzają się błędy wiem, lecz czytanie instytucji i poszerzanie wiedzy u każdego działającego zawodowo elektryka jest podstawą żeby gdzie kolwiek i jak kolwiek zadziałać w przypadkach nagłych lub pospolitych
@emanuelemanuel13927 жыл бұрын
ForumWiedzy.pl ciekawe co myślicie?
@krzysztofradys72767 жыл бұрын
A jak się ma podłączenie, wyłącznika nadprądowego do "płonących domów". Jakie ma to znaczenie, podłączenie z dołu czy z góry.
@ForumWiedzy7 жыл бұрын
Kolego, z całym szacunkiem, ale popatrz na RCD na filmie, zastanów się, spójrz na schemat, na cyferki i zastanów się jeszcze raz, gdzie ma podejść zasilanie RCD (L), a gdzie ma wyjść zasilanie (odbiornik L) z RCD, wg mnie wszystko jest podłączone zgodnie z instrukcją aparatu, oznaczeniem cyfrowym i logiką. Rozumiem, że są elektrycy, którzy zawsze zasilanie trzaskają od dołu lub góry, wg widzimisie, ale zawsze ma być wg instrukcji urządzenia. Wyłącznik nadprądowy zasilany zaś jest od dołu, zatem nie wiem o co Ci chodzi, wszystko jest jak trzeba, możesz szynę stosować zamiast kabla. Pozdrawiam.
@BEBAK45 жыл бұрын
Czy mogę sobie dać taka roznicówke np do piwnicy, tam mam instalacje bez uziemienia (zielono-żółty)? Dałem sobie tylko nad prądowy 16A do garażu na przewodzie fazowym (brązowy) Może ktoś doradzić? Pozdrawiam.
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Nie można stosować wyłącznika różnicowo-prądowego bez przewodu ochronnego ;)
@BEBAK45 жыл бұрын
@@ForumWiedzy to co w takim wypadku? Zostaje mi tylko zostawić ten bezpiecznik co mam? Zmienię go może na 10A, ma być na przewodzie fazowym? Często mi się zdarza że jak mi wywala prąd w domu to nawet nie wywala bezoiecznikow automatów w skrzynce z prądem tylko na strychu ten nadpradowy 25A. To jest normalne?
@haimcukerman97645 жыл бұрын
Polaczek z lekka niedokładnie. Jeśli I delta n wynosi 30 mA to znaczy dokładnie tyle, że gwarantowany próg zadziałania wyłącznika zawiera się w przedziale od 1/2 do 1 I delta n , czyli w tym przypadku od 15 mA do 30 mA.
@Sambaa3Klin6 жыл бұрын
Jaka jest najlepsza firma wyłączników rożnicoprądowych i nadprądowych?
@paskudniczemny35535 жыл бұрын
Sambaa3Klin eaton
@MrOprawca19785 жыл бұрын
U mnie firma, robiąca specjalne dedykowane zasilacze wysokoenergetyczne do laserów plazmowych, itd. zabawek, korzystała z osprzętu Eaton, bezpieczniki, rozłączniki, styczniki, itd..
@Sawart374 жыл бұрын
Nie to co Pan pokazuje, to najtańszy chiński marketowy budżet.