Multipor rozwiązuje problem. Stosuje się go w miejscach w których z jakiś przyczyn nie można zastosować styropianu lub wełny od zewnątrz.
@ForumWiedzyАй бұрын
Na przykład w kamienicach zabytkowych. Tu, czyli w tym domu z filmu, nie będzie żadnego ocieplenia wewnętrznego, tylko zewnętrzne.
@lucalaziАй бұрын
Najczęściej multipor jest stosowany przy ociepleniach cegły, chyba to najlepsze rozwiązanie.
@ForumWiedzyАй бұрын
@lucalazi też tak myślę, jeśli już nie ma innej opcji, czyli ocieplenia od zewnątrz.
@gigant607Ай бұрын
Ja ociepliłem od wewnątrz styrodurem parę lat temu i wszystko jest ok trzeba przyklejać na całej powierzchni
@ForumWiedzyАй бұрын
@gigant607 skąd wiesz, że wszystko jest ok? Żeby to ocenić, trzeba by zdjąć wszystko. Tu też było wszystko ok, zero zapachów i problemów na ścianach. Dopiero przy zdejmowaniu zaczęło być widać i czuć...
@wolverskyАй бұрын
Każde ocieplenie to tak naprawdę pogrubienie ściany, różnica jest tylko w przenikalności cieplnej, czyli czasie, w jakim nagrzewa lub wychładza się dany materiał, przenikalność maleje wraz ze wzrostem grubości i odwrotnie. W tym domu nie byłoby grzyba gdyby była odpowiednia , stała temperatura wewnętrzna, niestety ktoś myślał, że jak ociepli to nie musi grzać, oczywiście jakiś tam efekt był, ponieważ pomieszczenie wychładzało się wolniej, ale przez to, że styropian spowolnił nagrzewanie ściany od wewnątrz nastąpiło głębsze przenikanie z zewnątrz, co doprowadziło do przesunięcia punku rosy do wewnątrz i kondensacje pary wodnej, czyli warunki dla grzyba.
@ForumWiedzyАй бұрын
@@wolversky dokładnie, też tak myślę. Wczoraj sprawdzałem, ściana coraz bardziej sucha, przyjemna w dotyku, smrodu i wilgoci już nie ma. Z tydzień niech się jeszcze grzeję i wentyluje porządnie i myślę, że problem będzie rozwiązany.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
no widze ze masz pojecie
@bbzyqАй бұрын
Kiedyś był taki 'trend'... same minusy... nic w ścianę nie wbijesz, pleśń i tak sobie hasa pod styropianem i wychodzi potem górą, albo łączeniami
@ForumWiedzyАй бұрын
👍 zgadza się, no i niestety efekty wychodzą teraz, gdy ktoś zabiera się za remont generalny 😉
@magx_9238Ай бұрын
Gratuluję zakupu domu 🎉 wytrwałości podczas remontu💪
@ForumWiedzyАй бұрын
👍💪
@beatricerexros5397Ай бұрын
Dzieki, a ja mialam takich robotnikow w moim domku do remontu co absolutnie chcieli ocieplac od wewnatrz, ale na szczescie sie nie zgodzilam. Teraz widze jaki bylby rezultat. Dzieki za info ❤🎉
@robertx9730Ай бұрын
Tu winowajcą, poza oczywiście tym człowiekiem, który to zrobił, jest styropian, który nie pozwala na przepuszczanie pary wodnej + być może brak wentylacji. Można ocieplać od środka, ale trzeba to robić z głową np. przez zastosowanie wełny. Dużo też zależy z jakiego materiału jest zbudowana ściana i czy od początku nie jest zawilgocona. W najlepszej sytuacji są właściciele ścian z betonu komórkowego, który nie ma tendencji do zawilgocenia bo poprzez pory "oddycha". Na nim można śmiało kłaść wełnę od środka, ale trzeba pamiętać też o wentylacji w pomieszczeniach. Pozdrawiam
@romankrokos6204Ай бұрын
Bzdura w Naszym położeniu geograficznym zawsze ocieplamy na zewnątrz czy to wełną czy styropianem
@robertx9730Ай бұрын
@@romankrokos6204 Generalnie ocieplamy od zewnętrznej strony i tu pełna zgoda, natomiast jeśli trzeba docieplić to można dołożyć od środka wełnę jak napisałem wyżej, ale trzeba to robić z głową, zachowując dbając o odpowiednie warunki wilgotnościowe w pomieszczeniu. Spotkałem już klika takich sytuacji np. na zewnątrz 5 cm styropianu + 24 cm Ytong + od środka 10 cm wełna, 10 lat sucho jak pieprz. Nie pisz, że "bzdura", a jeśli już tak piszesz to wysil się na podanie konkretnych argumentów do dyskusji merytorycznej i najlepiej przytocz przykład
@dawidoszkiewicz5607Ай бұрын
@@robertx9730 No i gdzie się ta para wodna wykropli jak do środka da Pan tę paroprzepuszczalną wełnę?
@stronatube1597Ай бұрын
@@dawidoszkiewicz5607 tylko styropian zapewni odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach ale musi być od środka. Styropian ma to do siebie, że nie wchłania pary wydobywającej się z ciała ludzkiego, gotowania i smażenie potraw, kąpieli itd. Gdy styropian jest na zewnątrz, para tworząca się wewnątrz budynków, wnika w ściany przez 20-30 lat bez możliwości dostępu słońca i wiatru z zewnątrz, zaczyna śmierdzieć. Tworzy się stęchlizna oraz grożny grzyb dla ludzi. Budownictwo to filar całej gospodarki, dziś eternit jutro blacha. Dziś styropian na zewnątrz, jutro od wewnątrz.
@awersktoАй бұрын
Od środka możesz docieplić na stelażu climapor. Najlepiej okna wymienić na trzyszybowe i roletę zewnętrzna dodać.
@ForumWiedzyАй бұрын
Okna i rolety w planie 😉 Ocieplać od wewnątrz, nigdy.
@slodczykАй бұрын
Niestety to są efekty tego jak za budowlankę biorą się ludzie bez podstawowej wiedzy na temat przegród budowlanych.
@ForumWiedzyАй бұрын
Zgadza się.
@witeksza915Ай бұрын
@@ForumWiedzymożna od Wewnątrz ale kleimy jak kafelki. Bez powietrza
@ukaszburman7238Ай бұрын
Tez tak mam jedna sciane...stary dom po ciotce. Zrobilem na wiosne elewacje na zewnatrz ale niestety nie mialem mozliwosci zerwania styro od srodka. Musi to poczekac do wiosny. Tez jestem ciekawy co tam zobacze....strach sie bac
@ForumWiedzyАй бұрын
@ukaszburman7238 👍
@zycieto-iniejei-bajasubaru7499Ай бұрын
Ytong "multipor" jest do ocieplania od wewnatrz-zatwierdzany do montażu w zabytkowych budowlach, żeby pięknych fasad nie niszczyć tymi styropianami. Sprawdźcie. Działa rewelacyjnie
@Blazek.sАй бұрын
Co zostanie teraz zrobione na ścianach? ;)
@ForumWiedzyАй бұрын
Teraz zostawię do osuszenia ścian, pomieszczenia są ogrzewane, więc punkt rosy się cofnie na zewnątrz i poobserwuję. Potem zobaczymy czy jeszcze jakieś zabezpieczenie dodatkowe, czy tynkowanie na równo i gładzie. Oczywiście dom do ocieplenia od zewnątrz.
@slawomirjurasz1660Ай бұрын
A ja mam cały dom od środka ocieplony i działa to idealnie. Oczywiscie w domu rekuperator. Z kolei ciocia ma ocieplony dom styropianem z zewnątrz a w domu zgnilizna bo ma wentylację grawitacyjna ale zamknięta aby ciepło nie uciekało =)
@ForumWiedzyАй бұрын
Może pomóż cioci, żeby wentylację odblokowała, bo szkoda jej zdrowia...
@jandlugosz3846Ай бұрын
Ludzie nie wietrzą mieszkań. Ja kiedyś w domu poniemieckim mialem wilgoć przy piecach kaflowych a po zalozeniu centralnego ogrzewania problem ustapił do zera mimo plastikowych okien. Wentylacji nie ma ,ale mama zawsze była zwolennikiem wietrzenia. Od wiosny do jesieni okien się u nas nie zamykało.
@tomiwisso2557Ай бұрын
Mądrego miło posłuchać sam wietrze rano i wieczorem i jest okej. Ale tak jak piszesz trzeba wietrzyć. Pozdro😊
@alchemik2010Ай бұрын
nie ma znaczenie czy wietrzysz czy nie. Wiesz co to jest punkt rosy?
@jandlugosz3846Ай бұрын
@alchemik2010 wiem ,ale też pewnie nie zagłębiam się aż tak w poziom wilgotności powietrza. Ale z doświadczenia wiem że mieszkając od urodzenia na osiedlu domków poniemieckich każdy miał inny problem ze swoim domem. Tak jak napisałem u mnie było czarno na ścianach zewnętrznych przy piecach kaflowych ,nieocieplonym domu i nawet gdy były stare okna. Ojciec mało dbał o szczelne rynny na klatce schodowej potrafiły być czarne ściany gdy powietrze wpadało przy wejściu a potem marzło na ścianach przy dużych mrozach. Przez lata myślałem że to z zewnątrz wchodzi do domu ,a jak naprawiłem tynki ,wymieniłem okna ,założyłem grzejniki zamiast piecy kaflowych problem znikł. Klatka schodowa była malowana na biało ponad dekadę temu i kropki grzyba nawet nie ma. Za drzwiami tylko grzejniczek dla dogrzania. W pokojach też nie ma grzyba za łóżkami.
@jandlugosz3846Ай бұрын
@alchemik2010 może i to nie zależy od wietrzenia, ale jest dużo czynników z tym związanych. To pomieszczenie pokazane na filmie mogło być nie ogrzewane przez lata a i może ktoś tam nie mieszkał od lat. Mój kolega teraz kupił dom to Pan mu pokazał rachunki za gaz to po 300zł a on jak zaczął grzać to wyszło 2 tys. Czyli siedzieli pod kocem grzejąc tylko pokój z telewizorem.
@martenlee1935Ай бұрын
2:17 Jak by zastosował kratki wentylacyjne o których mówisz, to by dopiero był tragedia, skraplała by się para na zimnej ścianie i by pleśń była X100. Jak już tak robić, bo nie ma innego wyjścia, to 100% paroszczelnie całe pomieszczenie.
@lukassilvan3844Ай бұрын
co za nonsens - generatorem pary jest CZŁOWIEK. Wiec jak z pomieszczenia zrobisz worek foliowy co co wowczas z wilgocia?
@martenlee1935Ай бұрын
@@lukassilvan3844 Ten właśnie problem nurtuje wiele osób, i nie dotyczy to tylko mojej propozycji. Np. wiele domów pasywnych jest paroszczelna, styropianowa elewacja plus ultra szczelne okna, i pytanie co z wilgocią jak wciskają nam tego typu technologię budowlaną? Odpowiedź jest prosta - badania pokazały, że budynki oddają wilgoć w 98% poprzez wietrznie, poprzez ściany tylko znikomą ilość. Także ultra szczelność w praktyce sprowadza się do tego samego co "oddychające ściany" trzeba otworzyć czasem okna tak czy inaczej, no chyba że ktoś ma rekuperator.
@ForumWiedzyАй бұрын
@@martenlee1935 ale mi chodziło o wentylację pomiędzy murem, nie do wnętrza pokoju. Tak by to co za styropianem, mogło się wentylować. Zapewne taki mostek termiczny nie byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale tak na szybko mi się wymyśliło podczas kręcenia filmu, w zakresie usuwania wilgoci za gk/styro.
@martenlee1935Ай бұрын
@@ForumWiedzy dzięki za sprostowanie. Tej opcji nie rozważałem
@ForumWiedzyАй бұрын
@@martenlee1935 👍
@FuriebackАй бұрын
System izodom ma docieplenie wewnątrz i nie ma problemu z grzybem gdy jest wentylacja mechaniczna :) Ja mam docieplenie od środka pod płytą gk zwykłym styropianem i można powiedzieć że dom jest pasywny, tak mało energii potrzebuje do ogrzania. Ogrzewam klimą i płacę groszowe sprawy, pozdro :)
@alchemik2010Ай бұрын
Na forum muratora kiedyś był taki domorosły wynalazca, który przez lata forsował taki pomysł ocieplenia domu od wewnątrz. Chciał zrobić z domu termos całkowicie pomijając punkt rosy i co będzie się działo w ścianach. Widać że znalazł jednego naśladowcę.
@ForumWiedzyАй бұрын
Najwyraźniej 😉
@hotei1915Ай бұрын
Można wykonać ocieplenie ścian od wewnątrz, ale należy rygorystycznie przestrzegać zasad wykonania, później wentylacji pomieszczeń. Wentylacja może być grawitacyjna, wykonana wg. zaleceń doświadczonego architekta. Równie dobrze się sprawdzi wentylacja z rekuperatorem. Ocieplenie ścian można wykonać z gotowych paneli z wełną, tak zwane kasety. Szczelnie zapakowana wełna, idealnie izolowana. Musi być bardzo szczelnie położona na ścianie. Kasety powinny być szczelnie połączone. Między ścianą a panelami, nie może być dostępu powietrza. Inaczej różnica temperatur zrobi swoje. Pojawi się grzyb. Ściany i sufity powinny być wcześniej dokładnie zagruntowane. Problemem są ściany boczne, wewnętrzne. Izolacja powinna odpowiednio daleko zachodzić. Na stronach brytyjskich, można znaleźć dokładne instrukcje. Tak docieplane są aktualnie pałace i zamki, to jedyna metoda, na które konserwator zabytków wyraża zgodę. Ze styropianem jest prościej, należy również szczelnie przykleić go do ściany. Zlikwidować ewentualne nieszczelności. Położyć siatkę, na koniec dokładnie zagruntować. Najlepiej jednak, gdyby ściana zewnętrzna była również ocieplona. Nie będzie tak ogromnych różnic temperatur. Wentylacja mechaniczna w takich pomieszczeniach, to najlepsze rozwiązanie. Podobna zasada jest w kuchni i łazience. Jesteśmy jednak do tego przyzwyczajeni. Jeśli gotując, biorąc prysznic, pozostawimy zamknięte drzwi, nie włączymy wyciągu mechanicznego lub nie otworzymy okna, pojawi się szybko grzyb.
@january21k10 күн бұрын
A co z ociepleniem ściany i sufitu garażu nieogrzewanego który jest w bryle budynku jednorodzinnego? Ma to sens?
@hotei191510 күн бұрын
@@january21k garaż musiałby mieć sprawną wentylację, wtedy ma sens. Trzeba to jednak wykonać bardzo rzetelnie, nie zostawiając dopływu powietrza do ścian i sufitu. Już samo ocieplenie sufitu w budynku zdziała cud oszczędności. Akurat ocieplenie sufitu styropianem, przerabiałem 3 razy na przełomie 30 lat i zawsze z ogromnym sukcesem.
@january21k9 күн бұрын
@@hotei1915 Dziękuję za odpowiedź. Zamierzam ocieplić sufit garażu oraz ścianę, która przylega do części mieszkalnej domu. Do pomieszczenia jest doprowadzony kanał wentylacyjny. Mam nadzieję, że się uda.
@mrnapravnick119Ай бұрын
Mieszkam w domu za granicą, gdzie normą jest ocieplanie domów i mieszkań od wewnątrz, specjalnymi płytami GK z naklejoną warstwą styropianu zazwyczaj o grubości 10 cm. Wymieniałem część płyt w jednym pomieszczeniu, ściana za styropianem była sucha i bez żadnych grzybków. Fakt, że płyty GK wychodzą ponad sufit i nie są od góry zamknięte, są klejone na placki kleju więc jest jakaś przestrzeń między ścianą a styropianem do wentylowania.
@lukassilvan3844Ай бұрын
Tak tylko jaki to kraj jakie zimi, jaka wentylacja, jak grzejszesz i ile grzejsze... Ludzie - naprawde w szkole fizyki nie bylo - ze tak lekko sobie opinie prezentujecie....
@mrnapravnick119Ай бұрын
@lukassilvan3844 Jak mówił Dirty Harry "z opinią jest jak z dziurą w dupie, każdy ją ma". Ja nie opiniuje, tylko podaje fakty. A kraj to piękny, zimy łagodne.
@lukassilvan3844Ай бұрын
@@mrnapravnick119 Taak mówią ci którym brakuje argumentów. Nie mówimy to o sprawach subiektywnych TYLKO O TECHNICE. A tu liczy się WIEDZA. WIEC albo WIESZ co piszesz, albo piszesz co wiesz. Ja tam swój dyplom mam i taki domek to se policzę na papierze - bez programów.
@mrnapravnick119Ай бұрын
@@lukassilvan3844 Jak mniemam dyplom technika gastronomii, specjalizacja budynie i kisiele?
@lukassilvan3844Ай бұрын
@@mrnapravnick119 . Fakt- z takimi kwalifikacjami musiałeś wyjechać na te szparagi....
@InsaneBicycleServiceАй бұрын
Akurat pokazany efekt w filmie trochę psuje opcje ocieplania od środka. W moim przypadku zachodnia ściana domu wychodzi w granicy działki między sąsiadem [układ domów szeregowych] więc dołożenie tam każdej grubości styropianu to już teren sąsiada. Ściana została zagruntowana, szczelnie przyklejony styropian podłogowy eps100 na pianoklej, profile cd60 na konstrukcje ściany, kolejny odstęp 5cm. Na gotową konstrukcje naklejona folia paroizolacyjna aluminiowa, jej obrzeża podklejone klejem do foli i na to już płyty GK. Zero problemów, zero dziwnych zapachów mówiących o wilgoci a kuchnia/jadalnia o wielkości 28mk z czego 5,5 metra ma owa ściana jest idealna i ciepła... spędzamy tam 70% dziennego czasu. Tak że oczywiście jeśli jest opcja ocieplamy zewnętrznie ale jeśli macie sytuację bez wyjścia to da się zrobić to od środka.
@problemiarzАй бұрын
Nie rozumiem - konstrukcję z profilów cd60 przykręcałeś do ściany pokrytej eps100...?
@InsaneBicycleServiceАй бұрын
@problemiarz Dokładnie tak, w moim przypadku nowa ściana od starej została odsunięta o 10cm, na to przyszedł eps100 o grubości 5cm i kolejne 5cm to dylatacja i konstrukcja plus folia i płyta GK. Nowa ściana jest zbudowana na obrysie ścian bocznych, sufitu i podłogi z profilu ud30, w to pionowo są wsadzone cd60 co 40cm i są mocowane na wieszakach es60/125. Na całej pionowej lini od podłogi do sufitu pod każdym cd60 jest pianoklej od łączeń styropianu aż do profilu cd60 czyli takie jak by słupy powstały a w tym zatopione są wieszaki... 5cm odstępu i folia + GK. Jestem pewien w 100% że wytwarzana wilgotność z domu nie wchodzi w ścianę gdzie jest jej zabudowa bo jest tam to absolutnie szczelne a to główny powód właśnie złych opinii co do trudnego tematu docieplania od środka.
@problemiarzАй бұрын
@@InsaneBicycleService Poziom wtajemniczenia masz chyba najwyższy, ale widać też, że często bywasz w sklepach budowlanych, jak i widać, że masz doświadczenie w budowlance. Mój problem jest taki, że po wymianie okien po kilku latach pojawił się nalot grzybo-podobny na dwóch ścianach. Jedna docieplona od zewnątrz 10cm styro i na to siding, a druga działowa - co dziwne. Oprócz tego dwa narożniki pod stropodachem nieocieplonym. Po skuciu tynku z obydwu ścian zero grzyba w narożnikach i na ścianach z pustaka i cegły w przypadku działowej. Ściana najbardziej zainfekowana mikrobiologicznie usytułowana jest w kierunku północnym, wschodnia nie jest docieplona w ogóle, tam też były ogniska grzybni. Wentylacja w pokoju nie jest grawitacyjna, tylko polegająca na różnicy gęstości powietrza ciepłego i zimnego, czyli różnicy ciężaru właściwego powietrza, czyli ciśnienia. Grawitacja przecież nie istnieje, gdyż cały czas pozostaje w kategoriach teorii, nie rzeczywistości... Co poprawić, co docieplić i w jaki sposób, by ponownie nie dochodziło do powstawania grzybni...? Pokój po przekątnej domu gdzie obydwie ściany zewnętrzne są docieplone w ten sam sposób nie wykazuje żadnych defektów mikrobiologicznych, a ponadto nie ma w nim żadnej wentylacji... Na dolnej części szyby (tuż nad uszczelką okna) delikatna wilgoć, pod oknem kaloryfer. Okna plastik dwie szyby.
@TomaszNowak-b4pАй бұрын
Można od środka wełna albo styrodór styrodór nie ciągnie wilgoci ale od zewnątrz zrobic kratki wetylacje 3 na scianie i powietrze bedzie latac bedzie dobże✌✌
@Franek-zl2rqАй бұрын
Nie do końca rozumiem, czyli styrodur na ściany od wewnatrz, a na zewnątrz muru otwory? Jak, wiercić ścianę od zewnatrz. jakiej wiekości te kratki?
@Lennypl1Ай бұрын
Punkt rosy, nawet mając zewnętrzną trzeba przyjąć maks gdzie może wystąpić w ścianie.😊
@TomaszNowak-b4pАй бұрын
Jak dasz styrodur nietrzeba płyt tylko zaciągnąc lklejem i pomalowac a nie na plackach całosc smarój jak płytki
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
nie wprowadzajcie ludzi w blad
@irekjar981Ай бұрын
To nie wina ocieplenia od wewnątrz. To wina braku wentylacji. A przy ociepleniu od wewnatrz potrzebna jest ciagła wentylacja nawiewno - wywiewna. Nie otwarcie okna raz dziennie na 5 minut.
@jozefrudawiec3406Ай бұрын
Cienkie to ocieplenie, to nie zadziałało w tym przypadku.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
nie, to jest wina takiego (ocieplenia) od wewnatrz
@robertryszkiewicz1509Ай бұрын
A ja mam jeszcze ciekawiej. Dom drweniany, bal 17 cm i ociplony od wewnątrz i od zewnątrz po 5 cm wełny.
@HybrydaDrzymalyАй бұрын
Można ociepać wewnątrz, tylko trzeba doszczelnić wszystkie połączenia styropianu i max ok 2 cm grubości żeby ściana nie przemarzała. I ewentualnie 2x regips żeby pochłaniał i oddawał więcej wilgoci. Mostek termiczny przy suficie i podłodze bo nie ma klinów styropianowych na około 1 m od ścian. Czy to pomieszczenie ma wogóle wentylację, pewnie nowe szczelne drzwi z uszczelką.
@ForumWiedzyАй бұрын
Obecnie nie ma osobnej wentylacji, ale nie ma żadnego problemu z wentylacja, po prostu styropian i płyty zrobiły swoje od strony zimnej ściany. Problem już wykluczony, teraz się suszy i wietrzy wszystko. Problem tylko w tym pomieszczeniu był, całe szczęście 😉, reszta bez styropianowych eksperymentów.
@andrzejfurczon5644Ай бұрын
A co powiesz na ocieplenie styropianem 2 lub 3 od wewnątrz? Ale warunek jest taki że trzeba zdrapać stary tynk. Nałożyć cienką warstwę nowego tynku a następnie nakładać szczelnie styropian tak aby nie było miejsca na żadne robactwo. Potem siatkę zatopić. Potem szpachlowanie i malowanie! Jest trochę roboty ale sprawdziłem to już w 2 miejscach. Po kilku latach jest sucho.
@ForumWiedzyАй бұрын
Wszystko zależy, ale z tego co wiem u konsultowałem, tak robić nie można, bo punkt rosy przesuwa się na ten styropian i ścianę, czyli idealne miejsce dla pleśni. Może się i sprawdzi, ale ja bym tak nie robił u siebie, chyba że jakiś system wentylowany, jeśli już bym musiał. Pozdrawiam
@andrzejfurczon5644Ай бұрын
Ja to robiłem u siebie i też miałem obawy . Zrobiłem to w jednym pokoju. Pierwszy raz 15 lat temu a drugi raz 3 lata temu . Do tej pory nie ma pleśni. Nie namawiam nikogo do tego bo jest wiadomo że każdy dom jest inny i warunki też.
@tomaszs.6242Ай бұрын
@@andrzejfurczon5644 Kolega ocieplił całe mieszkanie w kamienicy od wewnątrz styropianem łącznie z sufitem i podłogą, nic nie śmierdzi w domu ciepło i sucho. Co pod styropianem trudno wyczuć bo nikt nie bedzie niszczył ścian. Ja w kupionym starym domu miałem naklejony styropian z rolki chyba 0,5 cm i po zerwaniu pod spodem było sucho, a położony był ponad 10 lat temu.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
co wy zescie sie tak uparli na ten styropian od wewnatrz, bo tani? znajomy zrobil tak w kamienicy z 20 pare lat temu, grzyb i alergie
@arczi9542Ай бұрын
Teoretycznie mozna ocieplic od wewnątrz, ale sa do tego specjalne systemy paroprzepuszczalne. Swego czasu zgłębiałem temat, bo nie mogę ocieplić od zewnątrz budynku. Ja osobiście wybralem multipoora, ale jak to w praktyce za kilka lat bedzie sam jestem ciekaw...
@ForumWiedzyАй бұрын
Systemy ktoś testował, powinno być ok, ale tak na chama styropian i płyta gk... 😉
@AD1legpАй бұрын
Pytanie zasadnicze. TEN DOM WYBUDOWANY JEST Z JAKICH MATERIALOW ? Prawdopodobnie to naj nizszy standard materoialu . DLACZEGO GO OCIEPLILI ? BO JUZ WCZESNIEJ BYL BUDYNKIEM ZIMNYM I WILGOTNYM . Moim zdaniem dom do rozbiorki .
@ForumWiedzyАй бұрын
Każdy nowy dom budowany się ociepla, czy według Twojej teorii wszystkie nowe domy są budowane z materiałów najniższej jakości? Ociepla się, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, bo koszty są coraz wyższe, a nie, że dom jest źle zbudowany. Kostki PRL-OWSKIE mają złą opinię, ale nigdy nikt nie narzeka, gdy w nich mieszka, bo są bardzo praktyczne. Ja wybrałem kostkę i dla mnie jest super rozwiązaniem, tylko trzeba zrobić generalny remont. Pozdrawiam
@problemiarzАй бұрын
@@ForumWiedzy Na czym polegał remont...? Jakie przeprowadziłeś modernizacje...?
@ForumWiedzyАй бұрын
@@problemiarz remont do dopiero się zaczął... generalny remont, czyli wszystkiego się pozbywamy i wszystko na nowo.
@problemiarzАй бұрын
@@ForumWiedzy Stara instalacja elektryczna oraz CO także, dobrze rozumiem...?
@ForumWiedzyАй бұрын
@problemiarz wszystko do wymiany
@AbuDabi522Ай бұрын
Ściany podciagają, nie masz dobrej izolacji fundamentowej. Masz parę opcji,najmniej inwazyjna do środek suchy mur, wiercisz wlewasz i czekasz aż wciągnie i powtarzasz. Możesz fundamenty odkopać i tnać fundament kładąc papę lub wbijając blachy va
@ForumWiedzyАй бұрын
Nic nie podciąga, ściany, fundamenty ok, piwnica to samo, żadnych problemów. Po prostu ściana była zimna i wilgotna przez styropian, który spowodował, że na niej skraplała się woda. Od wczoraj grzane i schnie, deski, legary usunięte i wietrzy się oraz grzeje.
@adams7042Ай бұрын
Bogdan, pamiętam, że kiedyś wspominałeś o zakupie domu. Czyżby udało się zrealizować plany? Jeśli tak to gratuluję, i życzę wytrwałości w remoncie. Chętnie obejrzę więcej filmów z remontu starego domu.
@ForumWiedzyАй бұрын
W końcu znalazłem coś w lokalizacji, jakiej od początku chciałem. Generalny remont niestety, ale lokalizacja była priorytetem. Pozdrawiam 😉
@adams7042Ай бұрын
@@ForumWiedzy Zakładam, że remont łącznie wymianą instalacji? Będzie więc zrobienie niemal stanu deweloperskiego i potem wykańczanie. Domu i siebie ;) Trzymam kciuki i czekam na filmy. Jak to pogodzisz czasowo z pracą zawodową? To będzie minimum dwa lata pracy.
@pcplsdxtcАй бұрын
@@ForumWiedzy dobrze, będzie co oglądać, też dopiero kupiłem, własnie jestem w trakcie kucia wszytskiego. Będziesz brał architekta? Zmieniasz coś w oknach albo konstrukcji? Wtedy potrzebne pozwolenie.
@ForumWiedzyАй бұрын
@pcplsdxtc konstruktor projektant już ogarnięty, wszystko zweryfikował i będzie działać, ale najpierw zleciłem Geodecie pomiary i stworzenie mapki do celów projektowych dla projektanta. Tak, będą przeróbki, wszystko po konsultacji z konstruktorem uprawnionym i pewnie zgłoszenie do Urzędu Miasta przebudowy/rozbudowy. Będą ściany otworów okiennych, dolne 2 na tarasowe planuję, zmiana dachu, kilka ścian usuwam, garaż przeróbka kształtu, taras... trochę tego będzie 😉. No nic, dopiero zacząłem 😉
@adams7042Ай бұрын
@@ForumWiedzy trzymam kciuki. Jeśli większość prac będziesz robił samodzielnie, to daj sobie czas. Pozwól sobie na odpoczynek i powoli posuwające się prace. Będzie dużo mniej frustracji podczas remontu. Wiem coś o tym. ;)
@TomaszNowak-b4pАй бұрын
Dobra robota
@FajnaTelewizjaАй бұрын
No słaby pomysł punkt rosy wypada wewnątrz sciany wiec mamy wilgoć 😉 pozdro Bodziu 👍💪
@ForumWiedzyАй бұрын
Już problem usunięty, teraz suszenie i wentylacja. Pozdrawiam 💪👍😉
@HybrydaDrzymalyАй бұрын
Może się skroplić 800g wody co 24h przez szczelinę szer.1mm dł. 1mb na m2. Temp zew -10, wew +20.
@patrykmakowski2449Ай бұрын
Piszecie, nie, żadnej izolacji od wewnątrz. A co jeśli to byłaby kamienica, zabytkowa, na rynku? ;) Wolicie całkowicie bez ocieplenia? ;) Można ale trzeba wiedzieć jak. Po pierwsze nie na placki. Jeśli robimy od wewnątrz to lilwidujemy całkowicie przestrzeń pomiędzy izolacją, a ścianą inaczej wilgoć z powietrza będzie się tam zawsze skraplać. Gruntowanie ściany też powinno być kilkukrotne przed nałożeniem izolacji. Izolacja powinna być na tyle gruba, aby ciepło nie dochodziło w ogóle do zetknięcia się z zimną ściana. Czyli wełna odpada, bo ma najgorszy współczynnik izolacji i trzeba jej dać conajmniej 20cm. Dodatkowo wełna chłonie wodę. Najlepiej sprawdzą się płyty PIR, których wystarczy około 10cm i nie przepuszczają wilgoci.
@ForumWiedzyАй бұрын
Ja mieszkam w kamienicy zabytkowej bez ocieplenia, żadnego problemu, ogrzewanie grzejnikowe kocioł gazowy. Gdybym chciał ocieplać, a nie mam takiej potrzeby od 10 lat, to pewnie podobnie, jak piszesz bym zrobił.
@zenekkapelinder7461Ай бұрын
Ocieplenie od srodia jest uznaną i stosowana metoda. Ale musi być zrobione z głową. W budynku z filmu jest problem z izolacja poziomą pomiedzy fundamentem i scianami. W starych budynkach bardzo skuteczna chociaz długotrwała jest metoda elektroosmozy. Metoda jest dobrze opisana w necie. Do tego sprawna wentylacja.
@ForumWiedzyАй бұрын
W całym domu nie ma żadnego problemu z izolacją pomiędzy fundamentem i ścianami. Wszystko suche, piwnice też. Tutaj niestety poprzedni właściciel zastosował metodę, jakiej nie powinien i stąd efekty. Nawet przy sprawnej wentylacji, nic przy takim ociepleniu od środka ona nie da, bo ściana szczelnie styropianem zaizolowana, stąd nie ma być jak grzana, wentylowana. Pozdrawiam
@lukassilvan3844Ай бұрын
Pierniczenia. Ocieblenie od srodka bylo i jest najgorszym rozwiazaniem z punktu widzenia FIZYKI. Zawsze pkt rosy wypada tam gdzie nie chcemyh i musimy kombinowac z wyprowadzaniem wylgoci - inaczej konczy sie hodowla grzybow. Izolacja to to nie problem - bo jakby byl to by nie było grzyba na ścianie wlasciwej - tylko woda i mróz.
@zenekkapelinder7461Ай бұрын
@@ForumWiedzy @ForumWiedzy jak nastał pierdolec na wymianę okien w blokach na nowe, szczelne, plastikowe to zaczął się problem z grzybem. Mnóstwo reportaży wtedy z tym związanych było. Przyczyna była prozaiczna. Okna były zbyt dobre i zaburzały, poprzez wysoką szczelność, wentylację. Ocieplanie od wewnątrz jest uznaną metoda ocieplania. W stosunku do ocieplania od zewnątrz wymaga dużo mniejszych nakładów. Jedyną wadą jest w pewnych warunkach trochę mniejsza skuteczność. Oczywiście musi być zrobione zgodnie z pewnymi zasadami. Jak ktos się boi 2cm styropianu na ścianie od środka to może użyć droższych specjalnie opracowanych i produkowanych przez uznanych producentów bloczków ze spienionego betonu. Oczywiście forum wiedzy nie przyjmie informacji bo wie lepiej. Tam jest sciana pod północ bo nikt normalny nie zamurowuje okna jak nie jest pod północ. Do tego uszkodzona izolacja pozioma i oczywiscie niezgodna z norma wentylacja. I tyle w temacie.
@maciejb.102517 күн бұрын
Ja mam chujowa sytuacje. Moj dom jest ocieplony, ale jedną scianą jest doklejony do nieocieplonej, rozpadajacej się szopy sąsiada. Nie mam pomysłu na izolacje tej sciany, więc zostawie jak jest. Podlogówka zrobi swoje... taką mam nadzieje...
@grajek1111111Ай бұрын
Żeby to jeszcze było ocieplone od zewnątrz to i od wewnątrz by się to utrzymało, w przeciwnym razie efekty są widoczne na Twoim filmie. Ciekawią mnie specyfiki takie jak płynna termoizolacyjna, testowałem to w około okna, przy cienkiej warstwie nie czuć różnicy, przy grubszej typu 3-4mm w dotyku ciepłe jak styropian :D Może takie coś miało by rację bytu, lecz przy grubszej warstwie na cały pokój to majtek trzeba wydać na takie ocieplenie.
@ForumWiedzyАй бұрын
Dom jest ocieplony 10 cm z zewnątrz. Jednym problemem był styropian i płyta GK, ta mieszanka już usunięta, ściana szybko schnie, zapachy znikły wraz z wyrzuceniem ww. plus desek i legarów. Mimo wszystko cały czas się wentyluje i grzeje ten pokój. Już jest ok.
@pawejp9226Ай бұрын
Piękna roboto U siebie rób jak u siebie....
@ForumWiedzyАй бұрын
😉
@Raul-pp1uhАй бұрын
A gdyby ściana była wykonana z kamienia, to od wewnątrz ocieplenie styropianowe zdałoby egzamin?
@ForumWiedzyАй бұрын
Na pewno byłoby ciepłej, ale dla zdrowia mogłoby to nie być najlepszym rozwianiem. Jeśli już, to jakieś systemowe rozwiązanie lub od zewnątrz ocieplić, jeśli jest możliwość.
@regi9625Ай бұрын
A co by pan polecil robic w takiej sytuacji ? Sciana trojwarstwowa pustak ceramiczny,styro 8cm i bloczek wapienny.Niestety ten styropian strasznie cienki i slaba lambda przez co jest zimno.Czy dodatkowa warstwa styropianu na bloczek wapienny ma sens ? Nie bedzie z tego problemow ?
@ForumWiedzyАй бұрын
Nie mogę udzielić rady w tym zakresie, bo nie mam wiedzy. Trzeba by zgłębić temat przegród. Dodatkowa warstwa od zewnątrz wydaje się być dobrym rozwiązaniem, ale zacząłbym od termowizyji domu, bo może gdzieś są mostki termiczne i ciepło ucieka gdzieś, gdzie można to ograniczyć. Pozdrawiam
@tomekk5236Ай бұрын
Zwykły stelaż pod karton gips i naprzód z regipsami pomieszczenie zmienjszy się o 5 cm ale zobaczysz różnicę moment cieplutko ,pustka powietrzna tutaj robi robotę
@Mateusz.grodzkiАй бұрын
Witam pana panie Bogdanie Rozmawialiśmy dzisiaj przez telefon 😊
@ForumWiedzyАй бұрын
Witam serdecznie
@przemekmand5070Ай бұрын
podejrzewam ze bedzie potrzebna iniekcja do zrobienia
@ForumWiedzyАй бұрын
Myślę, że teraz ściany pooddychają bez tego styropianu, płyt, ogrzeją się i problemu już nie będzie żadnego, jak we wszystkich innych pomieszczeniach, gdzie takiego pomysły nie zastosowano. Teraz zostawię tak na tydzień lub dwa, wentylacja, ogrzewanie i zobaczymy. Nie przewiduję żadnego problemu.
@Franek-zl2rqАй бұрын
Szukam porady, jak ocieplić ściany zewnątrzne od WEWNĄTRZ, mieszkania o pow.130m2 z 1930, które zajmuje całą kondygnację (pierwsze piętro) domu dwurodzinnego, jednopiętrowego. Ściany zbudowane są w systemie szczelinowym tzn. od strony zewnętrznej: cegła pełna 12cm + szczelina powietrzna 5 cm + cegła pełna 24cm i tynk wapienny z zewnątrz i wewnątrz. Ściany są suche, żadnego grzyba, ani wilgoci. Brak możliwości ocieplenia z zewnątrz ("zabytek"). Do tego sezonu ogrzewałem mieszkanie węglem ( w całym mieszkaniu było cieplutko i suchutko), zużywałem 5t na sezon, co przy obecnych cenach daje koszt +-8tys.zł. Z uwagi na ustawę "antysmogową" zmieniłem na ogrzewanie gazowe i wg. moich szacunków będzie mnie sezon grzewczy kosztował ok. 12-13tys. zł., przy czym dwa pomieszczania są ogrzewane tylko w temp. 16stopni. W jednym pokoju mam ocieploną ścianę 5cm styropianu i tu jest o 2stonie cieplej aniżeli przy takich samych nastawach zaworów na grzejnikach. Pod styropianem (sprawdziłem przy remoncie w kilku miejscach) żadnej wilgoci, ani grzyba. Zastanawiam się jak, a zarazem czym ocieplić ściany (multipor nie wchodzi w grę - zabierze abyt dużo powierzchni a ma słabe parametry wobec np. XPS czy PIR), żeby było ciepło i nie było grzyba. Spędziłem mnóstwo czasu w necie , aby to ustalić (kalkulatory, fora itp), jak dotąd niczego konkretnego się nie dowiedziałem, może tu ktoś mi pomoże...
@janzlasu4938Ай бұрын
Weź pod uwagę 1 cm styropianu + płyta GK przykręcona na wkręty. To bardzo proste do wykonania przykładowo w jednym pokoju na testy. Polecam też tanią kamerę Vevor SC240M która pozwoli Ci świadomie przygotować się do działań i ocenić skutki
@Franek-zl2rqАй бұрын
A czy 1cm to nie za mało, mam doświadczenie z 5 cm i jest dużo ciepłej, bez negatywnych objawów.
@janzlasu4938Ай бұрын
@@Franek-zl2rq 5cm i jest OK? To znakomicie. Ja 1cm wziąłem na intuicję, wtedy (lata 90.) jeszcze nie było kalkulatorów w internecie do obliczenia punktu rosy. Kluczowe wydaje się tutaj wygoglowanie i zrozumienie tematu pt. "temperatura odczuwalna a temperatura ścian". Jak masz wentylację grawitacyjną to z grubym styropianem nie ma co szaleć, bo i tak większość ciepła wypuszczasz wentylacją.
@Franek-zl2rqАй бұрын
@@janzlasu4938 Jeśli chodzi o temat punktu rosy, to o wszystkim już wiem, natomiast pomimo teg, że mamy rok 2024 a nie lata 90, nigdzie w necie nie znalazłem kalkulatora, który obejmował by taki typ konstrukcji ściany jak moja tj.ściana szczelinowa z lat +- 1930, bo jeśli znalazłem to dotyczy on materiałów stosowanych w budownictwie po 1960-70roku, w większości albo beton, albo pustaki żużlobetonowe. I materiał i wymiary całkowicie inne. No ale dałeś mi cenną uwagę, żeby nie przesadzić z grubością ocieplenia, bo faktycznie, kiedy będzie za gruby, to "zbyt blisko podciągnę do wewnątrz ściany" punkt rosy. Myślę, że jeśli 5 cm zwykłego styropianu daje radę (konstrukcja zrobiona przez poprzedniego właścicela i nie mam pojęcia kiedy - ja tu mieszkam 17lat), to ja dam 5cm styroduru (daje on porównywalną izolacyjność cieplną jak około 7-8 cm styropianu) albo 4cm. Styrodur jest bardziej twardy niż zwykły styropian, niemal w 100% nie przepuszcza wody, jest troche droższy. Nalepszym rozwiązaniem to płyty PIR, ale to już dużo wyższy koszt i nie mam aż takich wygórowanych potrzeb.
@emszyk9338Ай бұрын
skontaktuj się z Knaufem - system rotkalk - w moim przypadku , zbieraja informacje o budynku , z którego roku , strefa klimatyczna + jaka precyzyjnie sciana, materiał grubość. na podstawie tego zrobią darmowy operat ilebedziesz miał przyrostu np na bloczku 8cm , 10cm itp... Nie chodzi może o to żeby zrobić dzisiejszy wymóg nowych budynków U=0,2 , ale w miare sensownie zbliżyć się do tego przy zachowaniu kompromisu. te wszystkie głupoty co pisza ludzie ,że dali styropian i nic sie "nie dzieje" wynikaja z tego ,że pewnie sama ściana którą docieplili ma już wzglednie dobry współczynnik U i punkt rosy praktycznie nie wystepuję.
@radosawrzeszowski1799Ай бұрын
Tego najazdu samochodowego obok autotronic już chyba nie ma, bo bylem ostatnio i lipa. Można bylo fajnie za darmochę obejżeć auto od spodu. Pewnie dalej można by bylo gdyby ludzie nie zostawiali tam takiego syfu, starego oleju itp
@ForumWiedzyАй бұрын
Zerknij przy garażach, trzeba pojeździć, zawsze się jakiś znajdzie
@kajtekbezmajtek4872Ай бұрын
znalazłeś jakiś ogólnodostępny najazd?
@radosawrzeszowski1799Ай бұрын
@@kajtekbezmajtek4872 pojezdzilem po paru w okolicy. Adresy miałem z różnych forum. Wszystko pousuwane. Poddałem się. Czas też jest cenny.
@TomaszNowak-b4pАй бұрын
Możesz tak zrobic tylko na całym styroduże daj klej a nie na plackach cała płytka smarowana styrodór a nie steropian
@Franek-zl2rqАй бұрын
Właśnie zamierzam dać 5 cm styroduru, tylko nie wiem czym go przykleić do ściany, żeby nie było żadnej wolnej przestrzeni (wyczytałem, że tak jest prawidłowo). I tu jest problem, bo piszą, że klejenie na kleje wodne jest niewskazane z uwagi na gładką powierzchnię styroduru. No i jak zaciągnąć później siatkę na wykonczenie sciany. Może mi coś podpowiesz...?
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
@@Franek-zl2rq co wy z tym (styrodurem) zycie wam nie mile?
@Franek-zl2rqАй бұрын
@@herdzikaleksander8923A dlaczego mówisz, że przy styrodurze życie można stracić, czy on wydziela jakieś szkodliwe związki chemiczne? Nigdzie o nim nic złego nie wyczytałem.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
@@Franek-zl2rq grzyby wywoluja wiele chorob, oczywiscie kazdy produkt z tworzyw sztucznych emituje wyziewy, ale grzyb jest wiekszym problemem
@jakisktos8783Ай бұрын
Ja mam stary 100 letni dom. Po jednej stronie sąsiad ma przybudowana jakąś szope (swoją drogą czy to jest legalne aby taka nie ogrzewana szopa była przybudowana do budynku) w całym domu mam na ścianach płyty gipsowe a pod nimi żółta watę jakąś. Wszystkie 3 ściany są ocieplone prócz tej graniczacej z sąsiadem do której jest przybudowana szopa. W jednym pokoju czuć zapach starych jaj ale tylko zimą. Czy to może być wina tego że mur jest ocieplony od 2 stron? Pseudo fachowiec który to robił nie zrobił żadnych kratek wentylacyjnych przy elewacji bo "będzie cieplej" co teraz z tym zrobić?
@martenlee1935Ай бұрын
1. Główny problem takich domów to jest sprawa zachowania ciągłości izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i posadzek, czy jej brak nawet. To może skutkować podciąganiem kapilarnym, tzn ściany piją wodę z wódę gruntowych. 2. oczywiście ocieplenie od wewnątrz jest dyskusyjne, zasada jest prosta, jak jest goła ściana w pokoju to ona ma szanse wyschnąć(a nie akumulować wilgoć) i wtedy wszystko jest ok, a jak ta ściana jest przykryta tą żółtą wełną, to i ta ściana i ta wełna może moknąć od wilgoci która powstaje z powodu: czyt. pkt 1. 3. Jeśli chodzi o kratki wentylacyjne w środku to dobrze, że nie zrobił ich, wkleję tutaj mój komentarz na ten temat który napisałem też pod filmem odnosząc się do minuta 2:17 "Jak by zastosował kratki wentylacyjne o których mówisz, to by dopiero był tragedia, skraplała by się para na zimnej ścianie i by pleśń była X100. Jak już tak robić, bo nie ma innego wyjścia, to 100% paroszczelnie całe pomieszczenie." No ale dodam, że ocieplenie z dwóch stron muru to mocny błąd, ale puki nie masz pleśni na ścianach w domu to wydaje mi się, że możesz spać spokojnie, i olać temat.
@jakisktos8783Ай бұрын
@martenlee1935 pleśni na płycie gipsowej nie mam jednak nie wiem co jest pod spodem. Chodziło mi o kratki wentylacyjne na zewnatrz budynku
@lukawalker2195Ай бұрын
Ciężko tak stwierdzić nie będąc na miejscu po krótkim opsie ale, domy starego typu były grzane piecami + nieszczelne okna i to się sprawdzało bo cyrkulacja powietrza była. Dziś piec gazowy nie dogrzeje tak domu przemiesza powietrze a ściany nie dogrzane (zwłąszcza przy mrozach) plastikowe okna brak wentylacji i kisi się wszystko. Spróbuj na początek dobry pochłaniacz wilgoci ewentualnie pomyśl o rekuperacji w całym domu. "Czy to może być wina tego że mur jest ocieplony od 2 stron?" mało prawdopodobne, "czuć zapach starych jaj ale tylko zimą. " dobry pochłanicz wilgoci z oczyszczaczem powietrza powinien pomóc, Na wilgość w domu rónież składają się: gotowanie w domu + oddychający domownicy + suszenie prania + kąpiele.
@stronatube1597Ай бұрын
@@jakisktos8783 trzeba zerwać to świństwo z zewnątrz i pozwolić murom aby słońce i wiatr wysuszyły ściany. Najpierw zrobić porządne okapy aby deszcz nie padał na ściany, zerwać wszystko włącznie z tynkiem. Po dwóch pogodnych i wietrznych latach sprawdzić jakość murów. Jeśli się nie kruszą i są mocne, można położyć 3 warstwowy tynk bez używania farb zewnętrznych. Być może wewnątrz wełna mineralna jest już zgnitła i to trzeba usunąć włącznie z tynkiem. Po wysuszeniu przy otwartych oknach i drzwiach około pół roku przez całe lato, przeprowadzić konserwację ścian odpowiednimi środkami przeciw stęchliżnie i grzybom. Dla zatrzymania wchodzenia wilgoci od strony fundamentów poprowadzić dołem na ścianach rurki docieplajace z kotła CO. Otynkować, wysuszyć, docieplić 15 cm styropianem +płyta gipsowa.
@soslowgamer3207Ай бұрын
Pan to powinien demontować w pełnym stroju i z filtrem na twarzy co się nawdycha zarodników i strzępków pleśni. To nie tylko grzybica płuc, gardła, zatok, ale także zatrucie toksynami produkowanymi przez pleśń. Tego nie można lekceważyć.
@ForumWiedzyАй бұрын
@@soslowgamer3207 ale skąd wiadomo, że tak tego nie robię? Oczywiście, że tak należy!
@soslowgamer3207Ай бұрын
@@ForumWiedzy 2:33 rękawica robocza jest, dalej ręka goła. Po głosie nie "słychać" niczego zakrywającego drogi oddechowe. Okna zamknięte w momencie gdy ściany częściowo rozłupane i płyty z czarną pleśnią leżą na ziemi. To takie małe wskazówki, na podstawie, których można przypuszczać, że jednak demontaż bez ochrony ;).
@ForumWiedzyАй бұрын
@soslowgamer3207 ale to nie była robota, tylko przerwa na film.
@Jarosław-p8qАй бұрын
Co myślimy, pytasz? Myślimy, myślimy i wymyślić nie możemy, dlaczego nie uchyliłeś przynajmniej okna, żeby po trochu ten syf się ulatniał. Ogrzewanie to jedno - żeby podsychało pomału, a wentylacja powinna być wzmożona.
@ForumWiedzyАй бұрын
I nie wymyśliłeś, dlaczego do nagrania filmu nie otwarłem okna? To aż takie trudne, żeby się domyślić? 😉
@Jarosław-p8qАй бұрын
@ForumWiedzy Dźwięki z ulicy. No może tak. To otwieraj teraz szybko i szeroko. Pzdr.
@ForumWiedzyАй бұрын
@Jarosław-p8q dokładnie. Cały czas się wietrzy i grzeje.
@Jarosław-p8qАй бұрын
@@ForumWiedzy Bo ja kiedyś przeprowadzałem likwidację takiego zestawu kontenerów, które ktoś wykończył w "standardzie podwyższonym", tj. przykręcił wewnątrz płyty g-k i stało to bez ogrzewania. Zatykało oddech po wejściu i miliardy czarnych kropek było pod tymi płytami. Po dwóch tygodniach wietrzenia dopiero dało się wejść. W maskach.
@ForumWiedzyАй бұрын
@Jarosław-p8q działamy
@janzlasu4938Ай бұрын
W 100. letniej kamienicy ociepliłem styropianem 1cm + płyta GK. Nie kleiłem na placki lecz przykręciłem wkrętami. Mieszkałem w tym 5 lat bez problemów. Efekt docieplenia był bardzo silny. Chyba głównie dlatego, że temperatura ściany znacznie się podniosła. Możliwe, że ważne jest, by punkt rosy wypadał głęboko w ścianie. Gdybym dał 4 cm styropianu kłopoty zapewne by wyrosły
@irkuss80Ай бұрын
Podobne doświadczenia ma mój ojciec. Zrobił podobnie i podobne doświadczenia, brak problemów. I to już jakieś 25 lat
@jacek2929Ай бұрын
Położyłi na mokrą ścianę i tyle. Przecież setki tysięcy domów w Polsce jest docieplona w murze i jakoś nie mają problemów z grzybem.
@wojter3743Ай бұрын
Filmik spadł mi z nieba. Chciałbym poprosić o poradę, mianowicie obok mojego domu stoi stary budynek po dziadkach w którym mam siłownię. Budynek jest drewniany i w środku na ścianach jest jakby starodawny tynk (?). W owym budynku zimą grzeje grzejnikami elektrycznymi 4kw i niestety maksymalnie idzie wykręcić 11-12 stopni powiedzmy po godzinie, co nie jest komfortowa temperatura do treningu. Pomieszczenie nie jest stale ogrzewane powiedzmy dwa razy w tygodniu robię tam trening, resztę czasu pomieszczenie jest w temperaturze ok 5c przy dużym mrozie zejdzie do 1c. Zostało mi trochę steropianu, i trochę chęci, zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby ocieplenie pomieszczenie od wewnątrz. Na filmiku widać że nie ma to sensu gdy pomieszczenie jest stale ogrzewane, lecz co Pan sądzi o przypadku który podałem? Zależałoby mi na tym żeby po prostu ocieplic i zimą przy niższych temperaturach w tym jednym pomieszczeniu złapać 15 stopni, żeby to ciepłe powietrze nie uciekało tak szybko, po czym 2 godziny i pomieszczenie się studzi. Pozdrawiam
@ForumWiedzyАй бұрын
W takim przypadku myślę że możesz spróbować wykorzystywać ten styropian i będzie bardzo dobry efekt. Spróbować warto.
@wojter3743Ай бұрын
@ForumWiedzy Bardzo dziękuję za odpowiedź, w takim razie będę próbował! Pozdrawiam!
@ForumWiedzyАй бұрын
@wojter3743 👍😉
@maly92162Ай бұрын
A ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad nagrzewnicą olejową. Rozumie, że celem jest szybkie nagrzanie pomieszczenia i liczenie się z całkowitą stratą tego ciepła. Pracy zero, efekt będzie na pewno lepszy, koszty eksploatacyjne pewnie porównywalne, koszt nagrzewnicy vs koszty materiałów do przyklejenia styropianu mogą być podobne.
@wojter3743Ай бұрын
@@maly92162 Jest to ciekawy pomysł, tylko obawiam się co ze spalinami, czy na pewno sprawnie by opuszczały pomieszczenie.
@Alexander-ny5krАй бұрын
Tu i tak jest lajtowo. Widziałem takie ściany w dużo gorszym stanie, całe czarne od pleśni, a smród był taki, że nie dało się wytrzymać.
@ForumWiedzyАй бұрын
Tu już wszystko suche i mocne, żadnego problemu, tynkowanie i na gotow będzie robione.
@misialdo1974Ай бұрын
Robilem takie ocieplenie sam w mieszkaniu w pokoju od zachodu. 15 lat i sladu wilgoci czy czegokolwiek niema. Jak sie ma pojecie o spiewaniu to sie spiewa a nie sciany remontuje.
@ForumWiedzyАй бұрын
No cóż, ważne że tego dziadostwa już nie ma i zapach i wilgoć znika.
@tomeq4993Ай бұрын
Dokładnie też miałem tak dom docieplony osiem lat żadnego grzyba trzeba to umieć zrobić:) Ps jestem po szkole budowlanej można jak najbardziej docieplać styropianem od wewnątrz i grzyba nie będzie choć jest to nie zalecane. Ale jeszcze trzeba umieć to zrobić.
@problemiarzАй бұрын
@@tomeq4993 Czyli jak się dociepla od wewnątrz...?
@Lajk.na.remoncieАй бұрын
Mógłbyś opisać krok po kroku jak to zrobić dobrze?
@FalaiLalaАй бұрын
Nie nie nie .... to tak jak noszenie majtek na spodniach. Wprawdzie można tak zrobić, ale to bez sensu. Dla komfortu, zdrowia, wygody musi być zachowana pewna kolejność, a po budowlanemu musi być zachowana paroprzepuszczalność.
@ForumWiedzyАй бұрын
👍
@tomekk5236Ай бұрын
Wychodzi na to że ślimaki wpierdoliły styropian ?
@ForumWiedzyАй бұрын
Żadnych ślimaków.
@miroma00Ай бұрын
Ale co dało te 2-3cm styropianu? Jak ocieplać to min 10
@ForumWiedzyАй бұрын
To był wymysł inwestora, moim zdaniem niewiele to dało. Już tego nie ma i z głowy.
@jarosawpaczyk849Ай бұрын
też kupiłem taki dom który miał styropian od wewnątrz, wszystko rwałem
@ForumWiedzyАй бұрын
Ja miałem tak tylko w tym jednym pokoju, na szczęście, już jest po problemie.
@AnonimAnonimowy-z5yАй бұрын
A czy można dać na wygłuszenie styrodur,3 cm od wewnątrz od ściany sąsiada,ściana to cegła czerwona z doklejoną płytą regipsowa
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
styrodur nie jest dobrym materialem wygluszajacym, lepsza jest welna mineralna typu (steinwolle) tu choczi o mase, im gestsza , tym wyciszenie lepsze
@xanticpl789927 күн бұрын
To jeszcze powiedzualbys co planujesz zrobic z tym ocieplenie
@ForumWiedzy27 күн бұрын
Ocieplenie będzie tylko od zewnątrz. Od wewnątrz żadnego ocieplenia, tylko ogrzewanie i wentylacja.
@andrzejwardzinski793Ай бұрын
Według mojej wyobraźni ocieplenie musi być na zewnątrz, ponieważ punkt skraplania musi wystąpić co najmniej w połowie styropianu. Styropian powinien być pokryty klejem na grzebień, a nie na placki. Ilość dostarczanej energii ogrzewania musi być na tyle duża żeby punkt przemarzania wyszedł poza tynk zewnętrzny, czyli styropian z elewacją. Nie można ogrzewać wybranych pomieszczeń, powinno być wszystko grzane równo, bez większych przerw, czyli rozpalamy jesienią i grzejemy do np.końca kwietnia. Termostat musi utrzymywać te 19-22 °C , w łazience niech będzie 24 °C. Styropian grubość 12-15cm to minimum, a 20cm tj. jak w sam raz. Mam kolegę (b. duży dom) ocieplił 30cm grafitowym. Na stropie powinno być 40cm.
@ForumWiedzyАй бұрын
👍😉
@olgiert7550Ай бұрын
Bogdan kupiłeś tą ruderę?
@ForumWiedzyАй бұрын
Ruderę?
@olgiert7550Ай бұрын
@ForumWiedzy sam widzisz jak wygląda pokój
@pcplsdxtcАй бұрын
@@olgiert7550 no rudera - nie ma co się oszukiwać. To nie znaczy, że nie można tego doprowadzić. Sam kupiłem ruderę i ją robię. Pewnie dlatego mi się to wyświetliło, bo oglądam inne rudery jak remontują. Przypadek, że ten film mi się wyświetlił? Prowadzący niech wyjmie kij, bo nawet yt pod ruderę to sklasyfikował🤣
@imiemoze3816Ай бұрын
A od zewnątrz rozumiem sie zarodniki nie tworzą pod ociepleniem?
@ForumWiedzyАй бұрын
Wszystko zależy od wykonania, od dachu i tynk, czy gdzieś nie przecieka.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
od zewnatrz zalezy czy jest wilgotno i czy temperatura wynosi okolo 17 stopni , w tej temperaturze lubia rosnac grzyby, no i od zewnatrz tego nie wdychasz
@Krzych542Ай бұрын
Dobrym, ale drogim rozwiązaniem jeśli chodzi o izolację są płyty Thermano
@ForumWiedzyАй бұрын
Ja od wewnątrz żadnych ociepleń nie mam w planie, tylko ocieplenie od zewnątrz. Dzięki za info. Pozdrawiam
@bartoszkaminski1994Ай бұрын
Może ktoś mi pomoże, stary 100 letni dom ściany z czerwonej cegły 60 cm grubości nie ocieplone i ocieplić od zewnatrz nie można. Zimą wychodzi grzyb, ściany są mokre trochę i bardzo zimne w dotyku. Latem grzyba i wilgoci nie ma. Co z tym zrobić? Myślałem o przedsciankach na stelażu wełna między profile i paroizolacja
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
ociepl np, multiporem od wewnatrz, zadnych scianek typu gk na stelarzu, przy dobrej wentylacji, tynkach wapiennych i odpowiednim ogrzewaniu grzyb nie powinien wystepowac, jezeli masz gladzie lub tynk gipsowy, to zmien je na tynk i farbe wapienna, przynajmniej grzyba sie pozbedziesz, niestety nastala moda na gladzie gipsowe stosowane w budynkach mniej ocieplanych, lub wentylowanych, do tego doszly farby akrylowe i problem gotowy, ja mam swoja teorie na temat powstawania grzybow na scianach, czesto sie z tym problemem spotykam i go zwalczam, zwlaszcza w starym budownictwie, oczywiscie kazdy dom trzeba postrzegac indiwidualnie, szczelnosc dachu, parapetow, fundamentow, jezeli sie wykluczy naplyw wilgoci z zewnatrz, to pozbycie sie grzyba nie jest trudne, wazne zeby tym problemem zaja sie prawdziwy fachowiec
@adriankroczynski527Ай бұрын
A jeśli położyłem styropian na jednej ścianie od wewnątrz ( brak możliwości ocieplenia od zewnątrz) i teraz po dwóch latach udało się położyć styropian od zewnątrz to ten wewnątrz trzeba usunąć? Izolacja pionowa budynku jest ani zapachów ani zmian wizualnych nie ma?
@lukassilvan3844Ай бұрын
To nie takie proste - gdzie, jakie temperatury wewnątrz na zewnątrz, jaka wentylacja... To wpływ ma na to ile wilgoci masz w powietrzu i ile próbuje przenikać przez przegrody i gdzie sie kondensuje. To sie liczy - indywidualnie Z reszta przez te lata ile razy miales dni z temp np. -15oC
@adriankroczynski527Ай бұрын
@lukassilvan3844 dzięki za odpowiedź. U mnie w domu temperatura około 24 stopnie wilgotność powietrza 50-60 procent wentylacja grawitacyjna plus osobno w tym pomieszczeniu okap( salon z aneksem kuchennym). Na zewnątrz tej ściany nigdy nie ma minusów gdyż jest to ściana szczytowa do której dostawiony jest garaż ( kiedyś garaż nie był mój dlatego nie mogłem ocieplić od razu)
@lukassilvan3844Ай бұрын
@@adriankroczynski527 No to o czym gadamy... Jeśli to ściana działowa - a po drugiej stronie jest wnętrze budynku - nawet nieocieplonego to i tak tak pewnie nigdy mniej niz +5oC nie ma. Wiec nie ma problemu.
@adriankroczynski527Ай бұрын
@@lukassilvan3844 rozumiem więc niekonieczne jest zrywanie tego styropianu ( bynajmniej nie natychmiast). Dzięki za pomoc. Człowiek kupił stary dom i uczy się na błędach
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
usunac
@Qbizm1Ай бұрын
Bardzo prosta sprawa - brak paroizolacji, dlatego ściany mokre i grzyb. To samo widziałem w szkieletówkach i na tradycyjnych poddaszach, gdzie paroizolacja była sknocona lub wcale jej nie było, bo przecież "ściana musi oddychać". Oddychać muszą organizmy żywe, a w budownictwie od tego jest wentylacja, a nie przegrody budowlane. W naszym klimacie dyfuzja wilgoci jest w głównej mierze z wnętrza budynku na zewnątrz, dlatego przy termoizolacji od wewnątrz musi być obowiązkowo szczelna, rzetelnie wykonana paroizolacja. Znam przypadki fachowego wykonania ociepleń od wewnątrz, naście lat temu i do dziś wszystko jest w jak najlepszym porządku. Znajomy kilka lat temu postawił nowy dom murowany ok 120m2, izolowany od wewnątrz płytami PIR, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, ogrzewanie elektryczne i wszyscy oskarżają go, że kradnie prąd, bo za ogrzewanie tego domu płacił mniej niż tysiąc złotych rocznie, gdy kilowatogodzina kosztowała jeszcze 60gr... Wszystko można zrobić dobrze gdy ma się odpowiednią wiedzę, albo źle gdy się jej nie ma. Pozdrawiam - architekt :)
@ForumWiedzyАй бұрын
👍😉
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
stosowanie paroizolacji zalezy od stosowanego materialu izolacyjnego, np stosujac welne mineralna, ktorej nie powinno sie stosowac w miejscach niewentylowanych, tam paroizolacja jest wymagana, przy stosowaniu np multiporu gdzie nastepuje dyfuzyjne przenikanie pary i ciepla paroizolacja jest niepotrzebna, system z multiporem (tectem) lub betonem komorkowym ma wiecej zalet niz system z paroizolacja, np ocieplenie scian zewnerznych i kumulowanie ciepla, zmniejszenie wystepowania alg na fasadach, lepszy mikroklimat wewnatrz budynku, wady systemu z paroizolacja, to przemarzanie scian, mikroklimat, duze prawdopodobienstwo powstawania grzyba na scianach, para przechodzi przez sufity i posadzki, przez narozniki scian
@andrzej3995Ай бұрын
A można wełną z zastosowaniem foli paroszczelnej??
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
mozna, ale to nie jest dobre rozwiazanie
@andrzej3995Ай бұрын
@@herdzikaleksander8923 Uzasadnij, na poddaszach jest kg, folia i wełna. Dlaczego więc nie poleca się po prostu wewnątrz w mieszkaniu. Można przecież zrobić stelaż (przed ściankę) wełnę i folię. Czasami się daje wełnę na sufit w podwieszanym. Możesz uzasadnić dlaczego to nie jest dobre rozwiązanie?
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
@@andrzej3995 sprobuj sie owinac folia i tak sobie chodzic, ciekawe ile wytrzymasz? nie wiem od czego mam zaczac ci tlumaczyc, np roznice wykonania murow i dachu?, sprubuje najprosciej : samo wykonanie izolacji termicznej od wewnatrz z zastosowaniem paroizolacji jest oczywiscie teoretycznie mozliwe, ale praktycznie prawidlowo niewykonalne( para przenika do scian przez sufity i posadzki co moze w zime doprowadzac do przemarzania i uszkadzania murow) przy takim wykonaniu izolacji nie ogrzewasz scian zewnetrznych co powoduje osadzanie sie alg i grzybow na zewnatrz fasady, musisz praktycznie takie pomieszczenia permanentnie ogrzewac, poniewaz (przez noc) sciany nie beda ci oddawaly slumulowanej energii( szybko sie nagrzewaja, przy wylaczeniu ogrzewania, czybko sie wychladzaja) do tego dochodza same wyziewy z foli wbudowanej w wewnatrz, oczywiscie dochodzi do tego mikroklimat w budynku, chcac miec zdrowe powietrze w domu musial bys miec dobrze dzialajacea wentylacje, co powoduje dodatkowe koszty, jezeli chodzi o dach to jest on zbudowany w wiekszosci z drewna i izolacji miedzy krokwiami, jak bys nie zastosowal paroizolacji to drzewo po jakims czasie by ci zgnilo, wybor nalezy do ciebie
@andrzej3995Ай бұрын
@@herdzikaleksander8923 Dzięki za odpowiedź.
@ZbyszekNowogórskiАй бұрын
Bogdan a co mozesz mi doradzic w zakresie ocieplenia sufitu podwieszanego,jak tak to czym welna,styropian
@ForumWiedzyАй бұрын
Jeśli podwieszany, to raczej wełna lub wdmuchiwany granulat, wszystko zależy czy jesteś przed robieniem sufitu, czy już po.
@ZbyszekNowogórskiАй бұрын
@ForumWiedzy jestem przed,ale będzie to dobre rozwiązanie nie będzie tam żadnej wilgoci
@ZbyszekNowogórskiАй бұрын
Nad są ogrzewane pomieszczenia
@ForumWiedzyАй бұрын
@@ZbyszekNowogórski 👍
@mariuszkleinklejuАй бұрын
Czyli ściany betonowe😢 to jak już ocieplać, to tylko od zewnątrz.
@ForumWiedzyАй бұрын
Dokładnie
@andrzejwardzinski793Ай бұрын
Bogdan, maseczka się prosi, z grzybami nie ma żartów. Mówisz i dusisz się, znaczy układ oddechowy i immunologiczny reaguje. Grzyb to taka hybryda zwierzę/roślina, nie na żartów. Teraz jest 10 razy więcej zachorowań na krztusiec, niż rok temu, nie osłabiaj płuc. Dbaj o siebie i rodzinę.
@ForumWiedzyАй бұрын
😉👍
@XkefasXАй бұрын
W the last of us źle się to skończyło
@pantoti6143Ай бұрын
Każdemu komu przyjdzie do głowy ocieplać od środka mieszkanie należy zadać pytanie : jak ci zimno to sweter ubierasz, czy połykasz? Odpowiedź nasuwa się sama. Taka sama zasada przy ociepleniu
@ForumWiedzyАй бұрын
Jestem przekonany, że w wielu mieszkaniach i domach ludzie takie ocieplenia robią niestety. Nie moja sprawa oczywiście, ale myślę że ten film może co niektórym dać do myślenia przed realizacją, a może nawet i zdemontują, zanim będą problemy ze zdrowiem. Pozdrawiam
@Raul-pp1uhАй бұрын
Może w takim razie wełna mineralna byłaby lepsza niż styropian?
@ForumWiedzyАй бұрын
Myślę, że jeśli już musimy ocieplać od środka, to tylko systemowe rozwiązanie i najlepiej by wykonał je budowlaniec z wykształcenia, który zna się na przegrodach i ma doświadczenie z takimi ociepleniami. Ja nie chciałbym w tym zakresie dawać rad, ale takie ocieplenie, jak na filmie, to nikomu nie polecam 😉
@rogacz962Ай бұрын
To nie ma znaczenia jaki materiał dasz. Istotne jest aby odciąć dojście wilgoci do zimnej przegrody. Czyli np aktywna membrana (na zewnątrz nie przepuszcza, do środka przepuszcza). Ale robienie tego post factum to jak rzeźbienie w gównie. Bo co zrobisz z przegrodami wewnętrznymi (ściany i stropy również)? Każdy kabelek/rurka w tynku i konieczność izolowania.
@mariuszsokoowski2432Ай бұрын
A jak docieplać sufity wapienne
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
masz na mysli tynki wapienne na sufitach?
@FrankiFrankАй бұрын
Ale płyta gipsowa nie służy do ocieplenia i spełnia normalną funkcję. Problemem jest tylko styropian.
@ForumWiedzyАй бұрын
Zgadza się. Brak też paroizolacji, no ale już problem z głowy. Myślę, że w wielu domach i mieszkaniach takie problemy są zastosowana.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
gips jest dobrym pozywieniem dla grzyba
@FrankiFrankАй бұрын
@@herdzikaleksander8923 Nie zauwaźyłem😆
@TomK-j1pАй бұрын
Otworzyć okno przede wszystkim bo aż Cię dusi.
@ForumWiedzyАй бұрын
@@TomK-j1p nie, kaszel nie związany w ogóle z domem. Okna oczywiście były otwierane podczas prac i maseczka.
@danielkl32Ай бұрын
W tych czasach karton gips Kto to w ogóle używa wełna mineralna płyty PIR czy coś w tym stylu I jechane z koksem
@ForumWiedzyАй бұрын
Myślę, że bardzo dużo ludzi takie rozwiązanie ma zastosowane...
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
glupoty nie mozna zabronic
@alkanickАй бұрын
No nieźle. Czarny grzybon, ten najgorszy dla człowieka. Idzie się astmy nabawić od samego patrzenia.
@ForumWiedzyАй бұрын
Tylko w tym pokoju taki pomysł był, bo ale już zlikwidowany, teraz wentylacja i suszenie ścian
@alkanickАй бұрын
@@ForumWiedzy Jeśli chcesz mam ozonator do wypalenia tego grzyba, mogę pożyczyć. Jestem z tego samego miasta. Edit: Te grzyby nawet jak się wysuszy to po czasie jak dostaną wilgoć to lubią się aktywować ponownie.
@RafalGudzowskiАй бұрын
Przy izolowaniu koniecznie trzeba stosować paroizolację i należy zadbać o bardzo porządne jej wykonanie. Tak się robi przy domach szkieletowych.
@lukassilvan3844Ай бұрын
Taaa by jeszcze więcej wilgoci zostawić we wnętrzu
@RafalGudzowskiАй бұрын
@lukassilvan3844 wilgoć w sensie pary wodnej nie jest problemem, a wręcz jest potrzebna w domu. Jej nadmiar usuwa wentylacja mechaniczna. Problemem jest punkt rosy i kondensacja w przegrodzie.
@lukassilvan3844Ай бұрын
@@RafalGudzowski Rozumiem ze reklamujesz wentylacje mechaniczna... Sek w w tym iz punkt rosy i zwiazana z tym kondensacja związana jest z wilgocią powietrza. Co z reszta jest bezpośrednio we wzorach i nomogramach.
@RafalGudzowskiАй бұрын
@@lukassilvan3844 Proszę sobie znaleźć kalkulator wilgotności i sprawdzić jaki jest punkt rosy dla powietrza wewnętrznego w temperaturze pokojowej przy różnych poziomach wilgotności. Np. dla bardzo wysokiej wilgotności 60% temperatura punktu rosy to 13°C. Taką temperaturę wewnętrzna powierzchnia ocieplonej ściany może osiągnąć tylko przy skrajnych mrozach. Dla wilgotności 40%, czyli przy sprawnej wentylacji to już 4°C, czyli absolutnie nieosiągalne.
@alchemik2010Ай бұрын
@@RafalGudzowski Co byś nie robił i jak nie wietrzył punkt rosy istnieje i zawsze będzie się wykraplać. Chyba że sztucznie usuniesz wilgoć z powietrza tylko że takie warunki nie nadają się do mieszkania. Po za tym to nie przez wilgoć w pomieszczeniu dochodzi do wykraplania w przegrodzie tylko wilgoć w ścianie, więc całe to twoje wietrzenie jest psu na budę.
@MegaDaniel197812 күн бұрын
Ja mam na zewnątrz 8 cm , bo tak kiedyś ocieplano i teraz dodałem 6 cm od środka .
@jangold2214Ай бұрын
Co za ciemna masa to robila?
@ForumWiedzyАй бұрын
Ktoś, kto poprzednio mieszkał zapewne, na pewno nie ja 😉
@jangold2214Ай бұрын
@@ForumWiedzy toz ciebie nie podejrzewam.
@tadeuszwozniak1955Ай бұрын
Warstwy ścian zewnętrznych powinny być szczelniejsze dla wilgoci od strony jej napływu, czyli od strony mieszkania - to taka podstawowa zasada.
@tboniastyАй бұрын
No to były szczelniejsze od strony mieszkania. Efekt jak na filmie.
@HEGEMON1Ай бұрын
Dobrze opisałeś problem.
@ForumWiedzyАй бұрын
Myślę, że warto pokazywać takie problemy, by otwierać oczy wszystkim, zanim popełnią błędy.
@jacekl9334Ай бұрын
Fajnie ktoś wymyślił. I grzvba nie ma. Szkoda ze nie możemy zapytać wykonawce dlaczego tak to zrobił, ale przynajmniej Janusze się mogą teraz wypowiadać, a za filmik trochę kaski wpadnie. Lubię takie filmiki pt. Popatrzcie jak to ktoś zjebal
@jozefkrawiec9925Ай бұрын
OCIEPLANIE OD ŚRODKA TO POMYSŁ SIEDMIOKLASISTY. POZDRAWIAM SERDECZNIE WSZYSTKICH PATRIOTÓW POLSKI.
@rothenpsgАй бұрын
Nie ma takiego kraju jak Polska
@ForumWiedzyАй бұрын
Niestety, różne pomysły mają ludzie.
@andrzej5142Ай бұрын
Cześć Bogdan kupiłeś ten dom??
@ForumWiedzyАй бұрын
Tak. Trochę pracy z nim będzie, ale dla chcącego nic trudnego.
@maureliusz1Ай бұрын
Znam temat z autopsji w garażu.... Ale ostatnio widziałem film.... ze tak mozna... ehhh człowiek się musi sam przekonac.
@ForumWiedzyАй бұрын
Zgadza się
@Krystian-rv8ssАй бұрын
Można ale tylko płytami PIR one są odporne na grzyby.
@KrzysztofGłogowski-i6tАй бұрын
Witam,a styrodur taki jak na fundamenty w ziemi to zdaje egzamin? jak płyta pit?
@KrzysztofGłogowski-i6tАй бұрын
Pir
@ForumWiedzyАй бұрын
Nie tylko, są inne rozwiązania, byle nie tak, jak na filmie, bo to słaby pomysł dla zdrowia.
@lechitasowianinpolak8168Ай бұрын
@@ForumWiedzy a co ze zdrowiem? W sensie styropian szkodzi? Bo tez tak mam zrobione, poprzedni właściciel to zostawil troche sciany
@XYZ-tf7yyАй бұрын
Co pan w takim razie z tym zrobi ? Wytynkuje i pomaluje lateksem ? Farby tez nie pozwalają murą ,, oddychać ,,
@ForumWiedzyАй бұрын
Teraz osuszam i ogrzewam. Co będzie dalej, to się pomyśli, teraz inne prace, więc póki co, niech grzeje się i wietrzy, schnie ściana. W sumie już jest w dotyku bardzo sucha, nie to co w dniu zdejmowanie tego styropianu.
@XYZ-tf7yyАй бұрын
@ForumWiedzy Jeśli ściana łapie wilgoć z zewnątrz to sytuacja się powtórzy. Plus jest taki że farba jak złapie wilgoć to raczej odejdzie i przynajmniej widać że coś się dzieje. Wiekszość farb na rynku raczej nie da odparować wilgoci która dostanie się do ścian. Chociaż są wyjątki np. farby mineralne.
@ForumWiedzyАй бұрын
@XYZ-tf7yy ale nic od zewnątrz nie łapie, problemem była tylko wilgoć z wnętrza i przez styropian przemarzanie ściany. Już problem zlikwidowany. Z zewnątrz wszystko szczelne, ocieplenie, dach szczelny, fundamenty ok.
@p.-ski9889Ай бұрын
Otwórz Pan okno, bo wdychasz ten syf. Słyszysz jak kaszlesz?!
@ForumWiedzyАй бұрын
Już temat zamknięty, zdjęte, wyrzucone, a kaszel to nie z tego. Spokojnie 😉
@jozefpuchlerski8995Ай бұрын
Nigdy nie daje sie ocieplenia od wewnatrz bo zimno przenika przez ściany i skrapla się wszystko na ścianie i woda zlewa się po ścianie i grzyb sami wprowadzamy do domu
@ForumWiedzyАй бұрын
Zgadza się
@lechud77Ай бұрын
Zerwać to, włączyć ogrzewanie i niech schnie. Jeszcze przemalować srodkiem grzybobójczym.
@ForumWiedzyАй бұрын
Robi się
@AbuDabi522Ай бұрын
@@ForumWiedzy kup chlor w żelu i smaruj. Można kłaść płyty klimatyczny pur
@ajaajja9239Ай бұрын
są już takie bloczki stosuje sie je od wewnątrz zamiast styropianu tylko tracimy na metrażu technologia idzie do przodu
@gret2013Ай бұрын
te bloczki mają już z 30lat :P
@ForumWiedzyАй бұрын
O jakim rodzaju bloczku mówisz?
@gret2013Ай бұрын
@@ForumWiedzy o ytongu i jego pochodnych
@mateusz9970Ай бұрын
Ten styropian na filmie raczej średnio nadaje się do takich dociepleń. Do takich zastosowań dużo lepiej użyć styropianu typu xps, który jest odporny na ewentualną wilgoć. Płyty budowlane do łazienek to nic innego jak styropian xps pokryty tylko siatką i tynkiem żeby ułatwić robotę. Jeśli w łazienkach daje radę to tym bardziej w zwykłych pomieszczeniach.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
te plyty lazienkowe sa przeznaczone do lekkich prac murarskich, a nie do wyklejania scian zewnetrznych od wewnatrz
Musiałem ocieplić od wewnątrz, ale zrobiłem to na stelażu, z wełną mineralną.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
no i paroizolacja?
@arturkaczor8909Ай бұрын
TO CZYM OCIEPLIĆ OD WEWNĄTRZ?
@ukaszkulik8234Ай бұрын
Niczym. Nie robi się takiej kanapki. Izolacja termiczna ściany murowanej tylko od zewnątrz. A jeszcze wcześniej zapewniona musi być izolacja przeciwwilgociowa fundamentu od ściany. A na koniec jeszcze odpowiednia wentylacja. To jest złożony temat.
@emszyk9338Ай бұрын
@@ukaszkulik8234 poczytaj - xella multipor i rotkalk knauf.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
@@emszyk9338 rotkalk dawniej tectem
@naxxosАй бұрын
Bogus budowlaniec 👍
@ForumWiedzyАй бұрын
🤭
@maciejdomolewskiАй бұрын
Multipoor czyli płyty mineralne to chyba jedna metoda od środka która ma sens…
@problemiarzАй бұрын
Ale jaka grubość...? I co w przypadku, kiedy elewacja jest już docieplona, ale niestety zbyt słabo? Można wtedy zastosować takie płyty...? A jeśli stropodach nie jest docieplony, to czy taka płyta na suficie ma sens...?
@katarzynadociekliwa1052Ай бұрын
@@problemiarz Zacznij od opaski drenarskiej aby pozbyć się wilgoci, potem ogrzewanie i wentylacja aby osuszyć, i dopiero ocieplenie. Jeżeli tam już jest styropian, to zamoknięty, lepiej go usunąć! bo tylko będzie gorzej zimno w domu.
@problemiarzАй бұрын
@@katarzynadociekliwa1052 Styro jest na zewnątrz, a ja chcę multipor od środka dać na dwie ściany plus sufit będący stropodachem.
@herdzikaleksander8923Ай бұрын
@@problemiarz na takie pytanie to ci moze statyk( inzynier budowlany) odpowiedziec, po przeliczeniu grubosci i wartosci wszystkich materialow uzytych w scianie
@tomeq4993Ай бұрын
Budynek ma prawdopodobnie inne problemy np z izolację poziomą lub pionową albo ocieplenie to zostało źle wykonane. Miałem tak ocieplone może z osiem lat styropian i siatka dopóki nie docieplono budynku z zewnątrz żadnego grzyba. Grzyb miałem jak nie było styropianu bo para z powietrza skraplała się ciągle na zimnej ścianie nawet na lamperi rósł Jesli nie ma problemu z izolacją pionową i poziomą budynku winna jest źle wykonane docieplenie musi być wykonana super szczelnie żadnej dziurki pomiędzy płytami, na milimetr w przeciwnym razie np jak będzie szczelina przy podłodze lub gdzie kolwiek tam będzie skraplać się woda i rósł sobie grzyb.
@ForumWiedzyАй бұрын
Budynek nie ma żadnego problemu z izolacją poziomą i pionową, już problem rozwiązany po usunięciu styropianu, gk, desek i legarów. Ściany schną, smrodu zero.
@darek2576Ай бұрын
Witam bloczek multipor i po sprawie . Pozdrawiam.
@ForumWiedzyАй бұрын
Jest to jakieś rozwiązanie, ale trzeba systemowo wszystko zrobić, a to nie tylko bloczek. Używałeś tego?
@darek2576Ай бұрын
Witaj, Tak ocieplilem cały dom od wewnątrz,jest rewelacyjny ale drogi i nie puszcza wilgoci jest 100% oddychalny .
@ForumWiedzyАй бұрын
@darek2576 👍
@problemiarzАй бұрын
@@darek2576 Jak się to klei...? Na sufit będący stropodachem się nada...?
@emszyk9338Ай бұрын
Rotkalk Knauf - dokładnie to samo co multipor , a nawet lepsze. multipor to trochę lepszy gazobeton a kanuf to bloczek perlitowy
@TomaszNowak-b4pАй бұрын
To się teraz nadaje do rozbiurki bo nawet zwieże zachoruje w tym smrodzie grzybie rudera do potegi
@witeksza915Ай бұрын
nie masz pojęcia. Dajesz klej cementowo bez powietrza i rosa zbiera się na tynku
@tymosolidtruecolor5508Ай бұрын
Bardzo zły pomysł 😢
@ForumWiedzyАй бұрын
👍
@mariuszknitter9866Ай бұрын
Erfurt KlimaTec Thermovlies
@TomaszNowak-b4pАй бұрын
Chłopie wyjc z tej rudery bo się choroby mozna nabawic