Niestety praca zarobkowa najczęściej nie polega na robieniu tego co lubisz albo do czego jesteś przekonany. Właśnie tak jest z fotografią. Sprzedaje się przeważnie odrealnione i mocno przerobione zdjęcia. Już podczas robienia zdjęcia trzeba trzeba namącić ze światłem, rozmazać i t.d. żeby się sprzedało. W moim przekonaniu przyroda, architektura i cały otaczający nas świat zawiera dużo piękna które wystarczy zarejestrować w jak najlepszej jakości i wierności. Z tego powodu cieszę się że nie pracuję jako fotograf i nie muszę masakrować swoich zdjęć żeby się sprzedały.
@NecrosDeus Жыл бұрын
No właśnie. Wielcy malarze, na początku kariery, malowali banalne "landszafty" by przeżyć, nawet Hitler pewnie by wolał już za młodu palić cały świat a musiał malować widoczki i portrety by mieć co do garnka włożyć. By robić wyłącznie to, co się lubi, to trzeba być z natury bogatym, a jak się nie jest, to trzeba robić to, co przynosi pieniądze.
2 жыл бұрын
Jakiś czas temu zobaczyłem u koleżanki na profilu w mediach społecznościowych zdjęcia z sesji ciążowej. Sesja w lesie, suknia balowa. Kolory bardzo nienaturalne, efekt słońca, efekty jakiejś mgły w tle.. Do tego retusz twarzy, że wyglądała jak lalka. Pod zdjęciami setki lajków i komentarzy "och ach jak pięknie, cudownie, jakie piękne zdjęcia". Wg mnie to już nie powinno się nazywać fotografią, tylko grafiką. Ale ludziom się to podoba, więc fotografowie tworzą takie "coś" w programach.
@ireneuszmarcinkowski93163 жыл бұрын
Jeden z najlepszych filmów o fotografii ostatniego czasu. I mocno sie podbudowałem. Nie jestem chyba tak "cienki" w robieniu zdjęć. A zawsze miałem ten problem "jak oni to robią". Dzięki
@jeffreymann9827Ай бұрын
"Droga na Podlasie" zrobiła mi wieczór. A na serio, to jak tu nie mieć depresji, świat w rzeczywistości wygląda mało atrakcyjnie w porównaniu z tym cyfrowym. Zrobiłem sobie kiedyś challenge ustawiłem w telefonie tryb czarno-biały.... Polecam :-)
@intermarioklik64173 жыл бұрын
Dzięki świetny materiał ... teraz już wiem dla czego nigdy nie udało mi się takiego zdjęcia zrobić. To teraz znowu wyciągnę aparat z szafy i idę robić prawdziwe zdjęcia . Kupiłem aparat w zeszłym roku po miesiącu byłem zawiedziony, że nie udaje mi się takich pięknych zdjęć zrobić , a teraz już wiem dla czego :P
@jarosawkuczmarski12643 жыл бұрын
Widać niesamowitą pasję Pana w robieniu zdjęć i opowiadania o zagadnieniach fotograficznych 👍
@krzysztof.mikulski3 жыл бұрын
Dla mnie nie ważne jest czy operacja się odbędzie za pomocą skalpela czy lasera. Wazne aby operacja się udała. Nawet Ansel obrabiał zdjecia tylko kilka dni a nawet tygodni w tradycyjnej ciemni. jest na youtubie film z jego asystentem który nazywa się Cramer i sam przyznaje że Adams nie ukrywał nawet swojego warsztatu. Tak naprawdę do zakłamania rzeczywistości dochodzi juz w momencie wciśnięcia spustu migawki.
@foto3 жыл бұрын
podpisuję się pod tym! Rzeczywistość staje się grafiką po naciśnięciu spustu migawki.
@Qtmz3 жыл бұрын
13:25 oj tak, to jest coś okropnego. Niedawno zrobiłem u siebie mały eksperyment, wrzucałem fotki naturalne, z delikatną korektą. Nie było nawet 80 wyświetleń. Wrzuciłem więc fotkę, która powstać nie miała prawa ale była fotografią pod widza i nagle oglądalność i zasięgi tego zdjęcia skoczyły w górę. Oryginalne na tej fotografii było chyba tylko położenie geograficzne. Obecnie bawię się Heliosem, wrzucam te zdjęcia na stronę i znów liczba odsłon spadła, bo jest naturalnie. Przykrym jest to, że fotografia stała się produktem, który musi się czymś wyróżnić by przykuć uwagę - od abstrakcyjnych, nienaturalnych barw, miejsc i wzorów, po nagość.
@Mario199323 жыл бұрын
Niestety ludzie teraz oglądają setki zdjęć dziennie na telefonie przeglądając fb i inne różne strony i bez podrasowania ciężko skupić kogoś uwagę na dłużej ;s A czasami wystarczy iść w dane miejsce w pochmurny dzień strzelić fotkę dodać słońce na komputerze i ludzie będą się zachwycać :P Dziwny jest ten świat :D
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Tak, dziwny 😀
@E.PpUTIN3 жыл бұрын
Fotografia nigdy nie pokazuje rzeczywistości tylko pewien wycinek. Jak zrobię politykowi zdjęcie np. z wytrzeszczonymi oczyma albo dłubiącego w nosie i je opublikuje to taka rzeczywistość nie jest. On nie ma ciągle wytrzeszczonych oczu. Miał je przez chwile więc to zdjęcie kłamie bo sugeruje coś innego. Rzeczywistość jest nawet czymś innym co widzimy na własne oczy. Bo nie widzimy w podczerwieni ani nadfiolecie. Pozdrawiam. Uwielbiam Twoje filmy.
@krzysztofsugier72733 жыл бұрын
nareszcie ktoś kto fajnie opowiada o fotografi
@pyrpyrpyrqa99463 жыл бұрын
Już sam uśmiech na początek filmu poprawia humor ;)
@dariuszk.58623 жыл бұрын
Dzień dobry Panie Pawle. Dzięki temu filmowi można złapać dystansu do zalewu zdjęć, przy których czlowiek sobie myśli...fotografia to nie dla mnie, przeciez ta dziewczyna/ten facet, to robią zdjęcia. Jako ten, co jeszcze nie potrafi rozpoznać tuningu, powiem tylko dziękuję.
@eksperjon3 жыл бұрын
Mam wrażenie, że ten materiał uratował mnie przez stolarką :) Z całego serca dziękuję! Zaczęłam wreszcie wierzyć swojej ocenie tego co widzę.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
😀😀😀
@kooffi903 жыл бұрын
I tak trzeba było od początku a nie dopiero po pierwszym zawale.👍🏻👍🏻👍🏻
@kraska7773 жыл бұрын
😃
@MrBogus19833 жыл бұрын
Widziałem wszystkie odcinki - ten jest najlepszy!!! Ja doszedłem do tego niedawno. Lubię robić zdjęcia, ale nie lubię ich obrabiać. Staram się zrobić najlepszego JPEG'a jakiego potrafię, a RAWy traktuję jak deskę ratunku. Dużo robię na kliszy. Robię to co lubię;)
@abysal20003 жыл бұрын
Świetny filmik poruszający ważny temat! Wiele razy sam sobie zdawałem pytanie: czy to jeszcze zdjęcie czy już grafika? Czy to jeszcze fotograf czy już grafik komputerowy? Czy zdjęcie powstało w aparacie czy dopiero w komputerze? Oczywiście - tak jak Pan mówi - są dwie szkoły: jedna mówi że fotografia to zapis rzeczywistości taką jaka jest. Druga, że to pokazanie rzeczywistości taką jaką fotograf CHCIAŁBY wiedzieć. I wszystko jest ok dopóki ktoś nie próbuje wmówić oglądającemu że zdjęcie przerobione (obrobione to jednak coś innego) to zapis zastanej rzeczywistej chwili. Ostatnio znajomy wrzucił na fejsa zdjęcie zachodu słońca. Mnóstwo polubień, pozytywnych komentarzy, slow uznania i podziwu. Ale wrzucił też nagranie na którym widać jak się przygotował do zrobienia tego zdjęcia. Widać też jak NAPRAWDĘ to niebo wyglądało... Więc właściwiej byliby napisać „Jaka piękna przeróbka!” A nie „Jaki piękny zachód!” Ja wyznaję podobną filozofię jak Pan - zdjęcie ma być co najmniej dobre już w chwili jego wykonania. Dziwię się jak słyszę np „ zostaw ten balans bieli... wyciągniesz to sobie w LR”. Może minusem jest to że moje zdjęcie nigdy nie będzie takie jak to kolegi wzbudzające zachwyty. Ale za to nie będzie przekłamaniem. Pomijam już fakt że niewiedza o kulisach powstawania takich zdjęć rodzi tylko frustracje i niechęć do fotografii wśród tych którzy zaczynają się nią zajmować.
@AK-de3ej3 жыл бұрын
Słusznie napisane. Teraz jest zalew cukierkowych widoczków, wygładzonych do szczytów możliwości dziewczyn etc. Brakuje jednej, według mnie najważniejszych, rzeczy - emocji, przekazu. Mnie również ta kompletnie przerobiona rzeczywistość jakoś nie rusza. Owszem akceptuję dociąganie w programie to czego matryca nie jest w stanie dźwignąć ale sam staram się robić zdjęcia tak aby od razu były dobre. Słuszne jest też stwierdzenie, że to może zniechęcić początkujących i widać tendencje w fotografii smartfonowej - wszystko wyciągnięte przez software do stopnia takiego jaki gust prezentuje większość gawiedzi o wrażliwości artstycznej na poziomie roli (tutaj podkreślam słowo roli) granej przez świętej pamięci Arkadiusza Gnatowskiego z serialu "Świat według Kiepskich".
@lucus1093 жыл бұрын
Dziękuję za ten filmik 😊 Sama się czasami denerwowałam że mi nie wychodzi tak jak innym Ten tekst zajmij się stolarka, mnie rozbawił bo czesto też tak myślę
@S_nR13 жыл бұрын
Przydatna dawka informacji z rana. Super film 👍👍👏
@Garminn--0703 жыл бұрын
Może nawiązując to tego materiału jakiś materiał właśnie o fotografowaniu pod slonce :) ?
@marianniekonieczny10923 жыл бұрын
Przykładem zdjęcia artystycznego jest każde zdjęcie zrobione smartfonem. Nie przedstawia rzeczywistości, tylko efekt działania algorytmów robiących coś z niczego.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
😀😀😀
@robertq33013 жыл бұрын
Tu się nie zgodzę! Pomimo algorytmów większość zdjęć ze smartfonów i tak jest spie......a, a nie artystyczna! : ))
@marianniekonieczny10923 жыл бұрын
@@robertq3301 Nie przeczę. Mój wpis ma zabarwienie zdecydowanie ironiczne.
@robertq33013 жыл бұрын
@@marianniekonieczny1092 To zrozumiałe! : )
@picbart56843 жыл бұрын
jak fan i fotograf nocnego nieba ośmielę się stwierdzić, że nie ma drogi na skróty, trzeba odsiedziec na kamieniu i przed komputerem swoje ;) pozdrawiam
@wr1603593 жыл бұрын
Merytorycznie fantastycznie! Pozdrawiam :)
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję.
@wacekplacek65993 жыл бұрын
Dzień dobry. Widzę u Pana monitor graficzny, chyba Eizo. Czy może Pan coś powiedzieć na temat monitorów. Jak jest naprawdę. Czy warto wydać tyle kasy. Czy faktycznie to jest prawdziwy skok na inny poziom. Na biurku ma Pan dwa, więc czy tamten tylko do zadań specjalnych. Czy z oszczędności. Bardzo szanuję ten kanał za rzeczowe i uczciwe stawianie sprawy. Nie oczekuje porad o konkretną firmę A raczej o sens i ewentualne plusy i minusy albo dodatkowe problemy przy użytkowaniu. Pozdrawiam i zdrowia życzę.
@dionizyatanazy33933 жыл бұрын
dobry pomysł
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Z lewej jest Samsung z matrycą IPS, bardzo dobry na którym obrabiałem zdjęcia zanim kupiłem stojący z prawej Eizo. Rożnica w wyświetlaniu kolorów, równomierności świecenia, ostrości obrazu jest duża. Nie żałuję wydanych na Eizo pieniędzy, ale już się kończy i będę musiał kupić coś nowego, niestety. Używam Samsunga do internetu i innych spraw nie związanych z grafiką i fotografią, oraz używanie dwóch monitorów jest bardzo wygodne i nie chciał bym już pracować na jednym monitorze, a nawet myślałem nad podłączeniem trzeciego do obróbki filmów ale karta nie da rady :)
@wacekplacek65993 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna bardzo dziękuję. Swoją drogą może zrobiłby Pan krótki filmik o monitorach. Co po podłączeniu, jak zmiana profili, kalibracja. Może mniej technicznie ale bardziej życiowo. W Pańskim stylu .
@pilarp88083 жыл бұрын
Pan Horąży to jednak fachowiec. Normalnie jakby Pan czytał w głowie moje niektóre spostrzeżenia (niektóre bo Pan o wiele więcej przedstawił w treści filmu). Ciekawy i czytelny materiał.
@adamnowak41723 жыл бұрын
Jak zwykle doskonałe omówienie tematu :) Czy fotografia powinna być "prawdziwa", czy jakakolwiek fotografia jest (czy może być) prawdziwa, co to jest "prawdziwa" fotografia, czy jakakolwiek fotografia jest w stanie pokazać rzeczywistość bez fałszowania, to chyba temat na kilkanaście prac naukowych, z których wnioski będą sobie nawzajem przeczyły. Wydaje mi się, że jedynym rodzajem fotografii nie fałszującym rzeczywistości są fotografie typowo "mechaniczne", np. zrobione przez fotoradary, poprawne technicznie zdjęcia biometryczne do dokumentów, może jeszcze "packshoty" itp. Dlaczego zabrakło w tym wyliczeniu fotografii reportażowej? Bo fotograf jest człowiekiem, widząc jakąś sytuację reaguje na nią, mając odpowiednie doświadczenie i sprzęt może dobrać odpowiedni kadr, odpowiednią perspektywę, odpowiednie parametry zdjęć, które faktycznie, pokażą nam wydarzenia takie, jakimi rzeczywiście były, jednak sposób pokazania tej rzeczywistości może w ogromny sposób wpłynąć na nasz odbiór takich obrazów. Formalnie można byłoby powiedzieć, że tak, pokazał rzeczywistość, ale to, jak nam ja pokazał, może zmienić nasze poglądy na tą rzeczywistość. Nasuwa się tu piosenka "Amerykański plan" (autor Stanisław Klawe) - obraz pokazywany był prawdziwy, rzeczywisty, ale poprzez odpowiedni wybór tego, co zostało pokazane, nasze podejście do tematu zostało zafałszowane, więc czy wtedy można mówić o "prawdzie" obrazu, czy nie - jak dla mnie pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi (i może być tematem niejednego filmu "okołofotograficznego").
@thommekx77393 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie Pan opowiada, za każdym razem ma się takie wrażenie jakby siedzieć z kumplem przy kompie.
@MatsyaAvatar3 жыл бұрын
O zdjęciu jakiego rozmiaru mówi pan przy tym rozmywanym strumieniu no i że pana komputer musiałby pracować nad tym parę godzin. Chciałbym porównać z rozmiarami jakimi jak operuję do rodzinnego albumu. Zawsze nastawiam aparat na maksimum jakości / rozmiaru.
@wojfm3 жыл бұрын
jak zwykle dobry materiał, pozdrawiam
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Miło mi to słyszeć - pozdrawiam
@tomaszzaniewski44013 жыл бұрын
Witam Panie Pawle. Na Pana filmach czuję się jak bym był u Pana na wizycie towarzyskiej, podczas której zasłuchany jestem na temat fotografii. Pozdrawiam :-)
@mariuszw.14873 жыл бұрын
Paweł dziękuje ze poruszyłeś tak ciekawy temat, o którym nie do końca nie miałem pojęcia, ale coś podskórnie przeczuwałem... Dziękuję raz jeszcze za otwarcie horyzontów :) Jak zwykle super, że materiał ilustrowany przykładami co podnosi jego odbiór. Pzdr
@annaro8383 жыл бұрын
Świetny odcinek.Jak dobrze, że pan go nagrał, bo ja tak wysoko postawiłam sobie poprzeczkę, że zaczęlam już wpadać w kompleksy, że nie potrafię.Teraz wiem dlaczego.Dziękuję
@KrzysztofOkrojek3 жыл бұрын
Jak zwykle świetna lekcja. Dużo szczerej prawdy...
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Dzieki 😀
@danleszek3 жыл бұрын
To wszystko prawda o czym Pan mówi i trudno się z Panem nie zgodzić......
@jmm62903 жыл бұрын
Świetny odcinek. Dziękuję za pokazanie kulis fotografii.
@shuttermaniac3 жыл бұрын
Nazywanie fotografii "prawdziwą" lub nie trochę mija się z celem. Nie ma obiektywnej, prawdziwej, bezstronnej fotografii, nawet reportaż jest subiektywny. To FOTOGRAF decyduje co jest w kadrze i kiedy naciska spust migawki, reportaż to umiejętna selekcja zdarzeń, które mają zainteresować odbiorcę. Fotografia ogólnie jest sztuką, która zaczyna się w głowie fotografa i kończy w głowie odbiorcy. Wszystko co jest pomiędzy to narzędzia których używamy do osiągnięcia określonego celu. To czy i jak mocno oglądany obraz jest zmanipulowany, to kwestia wtórna. Ludzie często mają spory problem, gdy zdjęcia innych są"nienaturalne" i wyglądają lepiej niż te, które sami potrafią zrobić. Można się obrażać na świat i wytykać palcami manipulacje na zdjęciach innych, lub przestać płakać i poduczyć się podstaw programów graficznych. To pozwoli samemu robić lepsze prace, zgodne z wizją którą mamy w głowie zanim uruchomimy migawkę.
@adamrosak34583 жыл бұрын
Jestem purystą w tej materii i prawdziwą fotografią zwykłem nazywać reporterskie podejście do świata. Niebywałą bezczelnością która ma miejsce w epoce cyfrowego foto jest korzystanie z różnych serwisów gdzie hindusi czy tajowie za kilka centów PRZERABIAJĄ fotki pod zamówienie, bez żadnych skrupułów. Wycięcie Jeżowa z fotografii analogowej było niewinną igraszką, w epoce fotopodobnej grafiki.
@mariuszwiszczuk41603 жыл бұрын
daję kciuk na początku, przed oglądaniem, za sam temat, bo jest dobry :)
@orbital20013 жыл бұрын
Super odcinek, chyba najlepszy na kanale - wg mnie powinien mieć numer 1 w kolejności oglądania :-)
@MatsyaAvatar3 жыл бұрын
Bardzo pouczający odcinek. Dziękuję.
@waltrozycki31253 жыл бұрын
Świetny odcinek. Nasuwa wiele przemyśleń.
@tomaszwentland3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał.
@donmarciano19813 жыл бұрын
Nazwa profesji Fotografik mówi wszystko.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
😀😀😀
@jacek653 жыл бұрын
Najlepszy film jaki widziałem w sieci dot. tej tematyki. Dziękuję, myślałem do tej pory że jestem w błędzie - Pana wykład rozwiał moje wątpliwości :) Pozdrawiam
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Niestety czym więcej się wie tym więcej się widzi - kiedyś na wernisażu fotografii krajobrazowej zapytałem się autora o jedno miejsce na zdjęciu które moim zdaniem było 'trefne" - gdyby wzrok zabijał to bym nie żył.
@zwykyszaryobywatel203 жыл бұрын
BRAWO PAWEŁ. Gratuluję całego cyklu filmów. Uwielbiam Cię słuchać.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Dzięki 😀
@jaosieck3574 Жыл бұрын
Super film o fotografii, już się nie będę stresował. Pozdrawiam serdecznie Aotora
@jackjackk60493 жыл бұрын
Dzieki dzieki dzieki Pane Pawle za kolejny swietnie zrobiony material i poruszony temat . Jak zwykle duzo uczy i wyjasnia a w tym przypadku dodaje otuchy i pozytywnego myslenia w rozwijaniu swojej pasji. Uwielbiam robic zdjecia i eksperymentowac lustrzankami , obiektywami itd. jednak czasami czuje zagrozenie jesli chodzi o fotografie ( obliczeniowa ) wykonywana przez dobre smartfony z tej gornej polki . Czasami jak ogladam te zdjecia no to mi troche szczeka opada jesli chodzi efekt koncowy wykonany w bardzo krotkim czasie . Co Pan o tym sadzi czy fotografia (obliczeniowa) pokona wiedze praktyke i wiele lat doswiadczenia z tradydycyjnym fotografowaniem ? Pozdrawiam serdecznie PS. moze jakis film na ten temat .
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Wiele ze zdjęć oglądanych na wyświetlaczach smartfonów wygląda naprawdę bardzo dobrze, ale jeśli zechcemy wykonać odbitkę 30x40 centymetrów to niestety przewaga "prawdziwego" aparatu jest ogromna.
@jackjackk60493 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Tez tak mysle , 3maj sie pozdrawiam ...
@atkazowieszczekapcie57513 жыл бұрын
Uwielbiam bawić się w zdjęcia pod światło, i często wściekam się, że mi nie wychodzi tak, jak to sobie wyobraziłam i założyłam. Chyba muszę bardziej się nauczyć w Photoshop 😉👌 bardzo dobry materiał
@bffgjvddjnvf54633 жыл бұрын
Pod słońce to jedynie breaketing i połączenie zdjec ze sobą ale to też obróbka chociaz nie wiem czy nie tylko uzupełnienie tonalne tak jak widzą ludzkie oczy. Tak czy owak ma Pan rację a teraz praktycznie każdy kto się interesuje foto to obrabia zdjecia nawet dodajac maly szczegól, w fotografi analogowej wywolane zdjecie juz mialo w sobie klimat bez ingerencji i to trzeba szanowac bo to tak jak z zakupem lepszego aparatu, liczy się technika fotografii a nie sam sprzęt gdzie wielu mysli ze po zakupie np FF to zdjęcia nagle będą super, będą takie same jak na aps-c pomijając głębię i dynamikę tonalna
@Mickyfnr3 жыл бұрын
Przyjemnie się pana słucha.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Dzięki 😀
@jarekadamczyk25613 жыл бұрын
Dziękuję, teraz już wiem, że przygodę z bankami muszę na razie odłożyć, chyba jeszcze czegoś mi brakuje...🤔🤞
@kamillaokleja53793 жыл бұрын
Oglądam każdy odcinek ze skupieniem, dużo z nich wyłapuje i się uczę 😉 pozdrawiam :)
@GadDem13 жыл бұрын
Dobry odcinek, motywujący. Pozdrawiam.
@Milten0903 жыл бұрын
Witam. Bardzo dobry temat zostal tutaj poruszony. Dziękuję za odpowiedź na wiele moich pytań.
@herhighness4763 жыл бұрын
No to chyba moje zdjęcia, bez poprawek wcale nie są takie złe 😁 Jak podrasuję je w paincie ,to w ogole bedzie level master!Choć zaznaczam,ze póki co,totalna amotorka ze mnie,która działa telefonem🙊 ALE(!)...W drodze do mnie już Canon EOS M50 Mark II🧡 Znaczy to,ze telefon(Choć z dobrym aparatem)to już dla mnie za mało 😁 Moim skromnym,amatorskim okiem, przerabianie zdjęć (oprócz reklamowych)chyba troszkę mija sie z celem robienia zdjęć np krajobrazów....zdjęcie samo w sobie powinno oddać klimat,obraz miejsca w naturalny sposób....no nie wiem....mozna rozjaśnić, dodać troche kolorów żeby to było bardziej soczyste,ale dodawać sztuczne słońce, wodę czy chmury ,to juz nie zdjęcie, a grafika bym rzekła...ja póki co uwielbiam zdjęcia natury,krajobrazu...robie zdjęcie wtedy,kiedy naprawdę coś mnie urzeka,kiedy miejsce "prosi się" o zdjęcie ,wtedy nie ma potrzeby przerabiania takich zdjęć. Tak,wiem pewnie jestem naiwna,bo żeby sprzedać zdjęcie, trzeba skonstruować je tak,aby było na nim to,na co obecnie jest zapotrzebowanie ,a czasami nie zawsze to możliwe....dlatego cieszę sie,ze zdjecia które robię to całkowita amatorka i nie musze naginać rzeczywistości dla kasy póki co😁 A tak w ogóle to chciałam tylko tu napisać, ze jest Pan świetny, jest Pan mentorem dla wielu takich jak ja 😁i dziękuję za to,ze dzieli sie Pan z nami swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem 😁 Pozdrawiam serdecznie.
@leokadi1683 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film.
@marianniekonieczny10923 жыл бұрын
Jest grupa osób, która widzi Alpy z Podlasia. A przynajmniej powinna.
@paweskrzypulec30693 жыл бұрын
Hahaha 😂
3 жыл бұрын
Genialny film i bardzo przydatny Dzięki! :)
@esperantopl3 жыл бұрын
Dobry odcinek rozwiązał część moich problemów ;) czy mógłby Pan nagrać krótki filmik dotyczący retuszu w/w zdjęć dodanie wody, światła za źdźbłem zboża, zielone oczy kota czy blur tła słonecznika?
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Pewnie kiedyś dołożę serię o obróbce zdjęć, zarówno LR jak i Ps.
@MatsyaAvatar3 жыл бұрын
Heblowaaanie! Super! :-)))
@fotoomnia54283 жыл бұрын
Jak zwykle fajnie posłuchać :-) ; pozdrawiam
@grzegorzsieracki39073 жыл бұрын
Bardzo rozsądny temat. Oooo i kot był, ładny obwieś. :-)
@mariuszbolimowski85173 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie...ja tez staram się robic naturalne zdjęcia 👍
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
😀😀😀
@patrycjabruzdziak76743 жыл бұрын
A mnie właśnie ta część, kiedy zdjęcie staje się oszukane, kręci 🤭😁
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Mnie też 😁 - ale pamiętam, że to już bardziej grafika niż zdjęcie.
@patrycjabruzdziak76743 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna niestety ale tak 😁
@AD.Sounds3 жыл бұрын
Bardzo przydatny film, dziękuję :)
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Bardzo mi miło - pozdrawiam.
@niekosmita2 жыл бұрын
Panie Pawłe - fotografia znaczy malowanie światłem. A ta prawda jest bardzo subiektywna. Najlepsze są zdjęcia które pokazują nastrój chwili, jak do tego dojdziemy to już kwestia użytych środków i technik - chyba? W sumie najważniejsze muszą mieć w sobie to coś i się podobać - chyba o to w tym chodzi
@maximus60273 жыл бұрын
Prawda jest jak ….. , każdy ma swoją. Pozdrawiam
@Koberekk3 жыл бұрын
4 z - zapomnieć :) Pozdrawiam, super jak zawsze !!!
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@jpffjp66813 жыл бұрын
Bez programu graficznego nie ma zabawy. Wymysliono fotografie cyfrowa a teraz ludzie sie dziwia, ze nie ma prawdziwej fotografii
@milosz0w8403 жыл бұрын
A czym jest "prawdziwa fotografia"?
@jpffjp66813 жыл бұрын
prawdziwa fotografia..? wg. uznania.
@tv_pc23113 жыл бұрын
Hip Hip Hura :D Pan Paweł na prezydenta !
@MatsyaAvatar3 жыл бұрын
Czy to wykadrowanie słonecznika z obciętymi płatkami to celowe? Jaki był w tym cel?
@magisterpigularz10613 жыл бұрын
Jakiego programu używa pan do obróbki? Może jakieś filmiki instruktażowe? :)
@paweskrzypulec30693 жыл бұрын
Pana pasjonujące filmy sprawiły, że obudziłem od kilku lat uśpioną miłość do fotografii i kupiłem Canona EOS'a 350D i EOS'a 20D. Na razie ze starym kitem 18-55mm bez stabilizacji. Stare trupy, ale kocham lustrzanki, a nie stać mnie na nic droższego. Poza tym nie znoszę bezlusterkowców i kompaktów.
@minox52503 жыл бұрын
EOS ? To zbyt łatwe , ja po kilku filmach Pana Pawła kupiłem Zorkę 4 , Leike III oraz kolejną Zorkę C i do tego kilka obiektywów m39. To jest dopiero różnica do fotografii jaką znałem do tej pory.
@atkazowieszczekapcie57513 жыл бұрын
I super - trzeba odkurzyć stare zamiłowania, z czasem może i możliwości zakupu będą inne. I sztuką jest wycisnąć naprawdę wszystko co się da z kitowego obiektywu nim przejdzie się na wyższy poziom. Powodzenia więc 🙂👍
@paweskrzypulec30693 жыл бұрын
@@atkazowieszczekapcie5751 - Dokładnie. To tak jak z samolotami. Supernowoczesne, fly-by-wire, sterowane przez komputer że sztuczną inteligencją, a pilot ledwo zna zasady aerodynamiki. Dlatego kocham aparaty, gdzie wszystko jest manualne. Kocham dźwięk "klapiącego" lustra. Kocham ich wielkość, ciężar. Robi się coraz lżejsze bezlusterkowce, zapominając, że cięższy aparat, to lepsza stabilność. Ponadto, gdy zobaczyłem, że Canon w nowych aparatach entry-level zaczął robić uchwyt bagnetu z plastiku, ręce mi opadły. Cytując klasyka: "kiedyś to były czasy". Teraz też jest jakość. Ale dopiero od dobrych paru tysięcy złociszy w górę.
@atkazowieszczekapcie57513 жыл бұрын
@@paweskrzypulec3069 a ja też kocham ten dźwięk kłapnięcia lustra! 😅 myślałam, że tylko ja na to zwracam uwagę. Pozdrawiam ☺️
@paweskrzypulec30693 жыл бұрын
@@atkazowieszczekapcie5751 - Uwielbiam ten dźwięk. Zwróć uwagę, że wszystkie kompakty, super zoomy, telefony, smartfony, bezlusterkowce, jako dźwięk migawki mają nieudolną podróbę dźwięku opadającego lustra 😂. Ale oryginał jest tylko jeden. I ten geniusz ludzkiej myśli technicznej, gdzie mechaniczna migawka i lustro, potrafią zadziałać w ułamku sekundy setki tysięcy razy (rekordziści nawet do miliona i więcej). Ponadto wizjer optyczny. Widok 100% przez obiektyw, nawet przy wyłączonym aparacie, a nie jakiś wizjer z wyświetlaczem w środku, gdy po kilku godzinach robienia zdjęć boli głowa i niszczy się wzrok. Mam nadzieję, że "luszczanki" jeszcze długo nie dadzą się wyprzeć tym całkowicie bezdusznym bezlusterkowcom.
@wataszkastudio3 жыл бұрын
Jako grafik uważam, że te zdjęcia nie są oszukane, są zmodyfikowane ale nie oszukane. Mieszanie grafiki z fotografią to nic złego. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko zdarzają się naturalne fotki 😃
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Jak kiedyś zastanawiałem się jak zwiększyć sprzedaż swoich zdjęć w Bankach to stwierdziłem, że najlepiej sprzedają mi się właśnie takie "mieszane" zdjęcia z grafiką ale dużo osób ogląda je i nie widzi, że to nie jest "czyste" zdjęcie, pragnie zrobić coś podobnego i się frustruje - i o tym jest film 😀
@wataszkastudio3 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna tak tak, rozumiem o co chodzi. To rzeczywiście robi się problem gdy ludzie myślą, że to czysty aparat. W filmie jest jeszcze gorzej, w reklamach zamiast mleka używa się wapna bo bardziej białe a sos klonowy to olej do silników 😆
@jarekratter33473 жыл бұрын
Wniosek. Nie trzeba być fotografem, nie trzeba wywalać dużo pieniędzy na sprzęt wystarczy manipulować zdjęciami wykonanymi przez inne osoby i znajomość oczywiście programów komputerowych do zdjęć
@atkazowieszczekapcie57513 жыл бұрын
Nie trzeba, masz rację. Pytanie jest kim chce się być. Bo mam wrażenie, że tu mówimy jednak o czymś innym, o czymś więcej - o fotografii, o przyjemności z tworzenia zdjęcia czyli patrzeniu na świat najpierw przez obiektyw, o cennej świadomości, że jest się coraz lepszym, o tym, że kocha się to co się robi i to, że można nazwać siebie fotografem właśnie, a nie grafikiem komputerowym. A fotografia to też przecież często więcej niż krajobrazy - to otoczenie, to środowisko, w którym się żyje, to ludzie dookoła. Tego program graficzny nie zrobi. Jeśli chce się tylko zarobić na stocku to tak jak piszesz, pewnie fotografem być nie trzeba. Sęk w tym, że ja na przykład chcę nim być, chcę się uczyć, chcę umieć robić dobre zdjęcia krajobrazowe, robić piękne sesje na różne okazje, chcę też może z czasem nauczyć robić zdjęcia komercyjne, nawet z dużą dawką obróbki. Ale wtedy nadal będę mogła nazywać siebie fotografem, na czym mi zależy. Przynajmniej ja tak to widzę. I na przykład szalenie lubię oglądać zdjęcia mniej niż bardziej podrasowane. Ale to oczywiście moja subiektywna opinia, tak, wiem 🙂
@Bratis293 жыл бұрын
niesamowite :)
@teodorcibor23823 жыл бұрын
Po linii najmniejszego oporu! :)
@andrzejcottonee75533 жыл бұрын
Jak się naświetla zdjęcie na matowo a jak na błyszcząco?
@ajnsztajn3 жыл бұрын
Ten film pojawił się o 2 lata za późno. Do dzisiaj ogladajac zdjecia innych zastanawiam sie co jest efektem "aparatu" a co obróbki - i nie mowie tu o kazackich grafikach a o fajnych zdjeciach.
@jarowunk20893 жыл бұрын
Pan Pawel jest fajny!
@ekorych2 жыл бұрын
Szkoda, bo ja wolę uzyskać od razu dobre ujęcie z puszki. Obrabiać zdjęć nie lubię, nie umiem i trochę to traktuje jakbym coś spaprał i teraz muszę się ratować.... A tu widać, że wielu fotografów jest bardziej grafikami, co malują o obraz....
@jacekka44583 жыл бұрын
Wedle Górali są trzy prawdy: "...świento prawda, tys prawda i g...o prawda..." A w zdjęciach tyle jest prawdy ile rzeczywistości materialnie zatrzymanej. Gzie się kończy zdjęcie a zaczyna grafika?
@paulM95polo3 жыл бұрын
Witam. Chcę tylko powiedzieć że to orginalne zdjęcie z Łazienek mi się bardziej podoba 👍
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Ja też je lubię ale w Bankach sprzedaje się to zmienione.
@wojciechwisniewski89843 жыл бұрын
Kurcze, większość z tych "podrasowanych" zdjęć podoba mi się bardziej przed przerobieniem: jesień w Łazienkach i łabędź o wschodzie słońca są moim zdaniem lepsze w wersji surowej. Wersje przerobione są zbyt "nachalne".
@00_John_003 жыл бұрын
A czy można robić zdjęcia aparatem bez obiektywu?
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Można :)
@rafagrochal39343 жыл бұрын
Staram się zawsze robić od razu dobre zdjęcie. Zawsze mam RAW + JPEG. Czasem coś podciągam w RAWie ale rzadko. Wg mnie fotografia powinna być tak dobra aby oddać to co chcieliśmy zobaczyć. Warto czasem spędzić więcej czasu na to aby uzyskać jak najlepszy efekt od razu. Brzydzę się zmodyfikowanymi zdjęciami a dużo jest aż do przesady naciągniętych albo wręcz oszukanych. Z artyzmem nie ma to nic wspólnego.
@Mario199323 жыл бұрын
No tak ale matryca nigdy nie zobaczy rzeczywistosci tak jak nasze oko i zdjecia bez zadnej obrobki sa slabe. Pamietaj ze sam aparat obrabia zdjecia w momencie robienia takze zawsze jest jakos obrobione
@pawepluta48833 жыл бұрын
Nie słuchałeś, prawda?
@jacekfedorow77782 жыл бұрын
W punkt 👍
@freddie9923 жыл бұрын
moje życie straciło sens, całe życie w kłamstwie o fotografii
@kraska7773 жыл бұрын
😊
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
😀😀😀
@pawepluta48833 жыл бұрын
Po linii najmniejszego, a nie po najmniejszej linii :-)
@arkadiuszstadnik95583 жыл бұрын
Nie mogę zrozumieć słowa po Paweł a poza tym jest ok
@atkazowieszczekapcie57513 жыл бұрын
"a ty oglądasz kanał "fotografia jest fajna""
@arkadiuszstadnik95583 жыл бұрын
@@atkazowieszczekapcie5751 Oczywiście że oglądam i co z tego wynika Bo jeżeli to była odpowiedź a nie pytanie to ciężko jest zrozumieć że on rzeczywiście tak mówi Ale dziękuję za odpowiedź
@0112ricardo3 жыл бұрын
Fajny kanał 👍
@radosawhuawei61863 жыл бұрын
Ten film powinien być flagowcem kanału.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Hm, może zmienię :)
@conigdy11573 жыл бұрын
Kolejny ciekawy film gdzie duża rolę gra aura humor i zabawienie widzą. Ciekawie się ogląda nawet jak jestem świadomy 90 % wiadomości przekazanych, ciekawe są przykłady żeby uświadomić. Dobrze że Pan podkreśla słowo prawda fotografii. 🙂 Niestety trzeba powiedzieć że aparaty cyfrowe same w sobie już upiększają zdjęcia nie tak jak analogowe. Trochę inna jest sprawa być może z Rawa i którymi nie bawiłem się zbytnio. Niestety komputer mi się popsuł od jakiegoś czasu w na telefonie to nie to samo... Następna sprawa uważam że żeby ocenić zdjęcie trzeba je oglądać na czymś takim jak tv 4k monitor z podobną co najmniej rozdzielczością i jeszcze czasem powiększać.
@you..tube.. Жыл бұрын
To mnie boli, po co robi zdjęcia jak ludzie chcą grafikę..
@darekw19672 жыл бұрын
Naturalnosc zdjec to pojecie wzgledne. Nigdy nie moge uzyskac takich samych barw jak bylo w oryginale ;) Ten sam material oddany do fotolabu w roznych terminach wyszedl z roznymi kolorami wiec o czym tutaj rozprawiac.
@FotografiajestFajna2 жыл бұрын
Najlepiej używać jednego, stałego laboratorium i ustawić kolory pod niego. Oczywiście monitor musi też pokazywać prawdziwe kolory.
@darekw19672 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Ok. Tyle, ze operator pan Piotr robi tak a pani Jola nieco inaczej ;) Kazdy z nich inaczej traktuje te same materialy ;) Nieraz przepalono mi w procesie takich obrobek swiatla.
@radosawswiecki55323 жыл бұрын
"Robienie zdjęcia" nie kończy się na wciśnięciu spustu migawki. Gdyby tak było, każdy "idiota" z idiot camerą byłby fotografem. Wywołanie zdjęcia, jego obróbka jest częścią tego samego procesu twórczego zwanego fotografowaniem. Zawsze tak było, również w czasach analogowych. To narzędzie pomagające fotografowi pokazać to, co chce pokazać - lub przekazać. Ze wszystkim oczywiście można przesadzić. W obecnych czasach granica między grafiką komputerową a fotografią zaciera się i nie ma w tym nic zdrożnego. To efekt postępu. Osoby twierdzące, że jedyna prawdziwa fotografia to ta nienaruszona obróbką, to najczęściej ludzie sfrustrowani tym, że się na obróbce nie znają... Chcieliby, żeby wciśnięcie jednego przycisku czyniło ich fotografami przez duże "F". Żeby mogli być elitarnymi profesjonalistami bez podejmowania dodatkowego wysiłku.
@Amigo-a442 жыл бұрын
Nie interesuje mnie wysiłek przy obróbce zdjęcia i jego efekt odzwierciedlajacy czyjaś wyobrażnię.To nigdy nie dorówna temu co rzeczywiste, a tylko może znieksztalcić rzeczy świętość. Chociaż wielkie ludzi woli fikcję odpowiadającą ich upodobaniu ukształtowanym na reklamowych fotografiach, tak jak wolą pić napoje alkoholowe niż wodę.