Díky za super video, koho zajímá víc, tak o tomto točím videa a postupně budou pravidelně vycházet
@zbynekchmela77782 жыл бұрын
Pěkné video, aktuálně to začínám řešit. Zajímalo by mě, jak se líbí elektronice bojleru, když se setmí a střídač už bude dávat jen nějaký drobky výkonu. Nemáš tohle někde ve videu?
@amperak2 жыл бұрын
@@zbynekchmela7778 smart boilery jsou na toto nevhodné
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, těším se na detailní řešení :-)
@rolidcz79542 жыл бұрын
Mno a nešlo by po vypnutí seriové kaskády kontaktů a nabití kondenzátoru s malým časovým zpožděním u vypnout ten drát co vede do kondenzátoru a připojit srážecí odpor? Timhle by se omezil proud co tím pak teče a kondenzátor by se vybil bez větších oblouků na kontaktech? Podle mne Ampérákova úvaha vede ve dvou krocích. 1. pohltit energii do kondenzátoru a sebrat oblouku většinu J. 2. následně pomalu vybít kondenzátor. A připravit ho pro další cyklus. Ideálně to vybíjet přes odpor do cívky dalšího blokovacího relé bránícího sepnutí cívky hlavního stykače. Oblouk a jiskry to bude házet furt. Ale řádově menší. Mám tu úvahu blbě?
@marekon0110 ай бұрын
Znesu tie spiraly napr. 300V - 350V? Diky Chcel by som 7 panelov seriovo cca 40V/450wp jeden panel Striedac Triton 3000 Diky za odpoved
@pepaveleta86672 жыл бұрын
Ampéráka sleduji a tvojí tvorbu. Dobře se doplňujete. Ohřev vody fotovoltaikou mě zajímá. Díky
@mareknovy74442 жыл бұрын
Tip na zdroj levných panelů: Zadej do mapy cz heslo fotovoltaická elektrárna
@ladismenPce8 ай бұрын
Díky za super video, @amperaka sleduju už delší dobu. Jeho videa jsou velice zajímavá. Díky vám oběma
@autosluzbyVP2 жыл бұрын
Super video.. S vidlakem se amperak parádně doplňuje... A to video má úplně perfektní informační hodnotu . Děkuju
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkujem. Mě se to taky líbí :-)
@jirineumann2 жыл бұрын
Díky kluci, jste super!
@rastislavkrajnak642 жыл бұрын
Super chalani.vidiet vás spolu je super..Víteček je mladý kutil a s Minečkou tvoria nadherny pár...a amperák..špička..vaše videa ma veľmi bavia..teším sa na vaše ďalšie spoločné vídea..držte sa..a k tej sebestačnosti...rozumne riešenie
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, my bydlíme docela daleko od sebe, ale rád bych s tím klukem ampéráckým zase něco natočil :-)
@j.e51752 жыл бұрын
Opět super a palec nahoru 😊 Tento nápad, nazvaný ,,ideové schema" má patentovaný jedna firma zabývající se ohřevem vody fotovoltaikou již spousty let... 😉
@petrsvanda7649 Жыл бұрын
Nevím, proč už to nenamaloval rovnou celé? Je tam navíc jedna dioda a jeden odpor. A on kvůli tomu bude dělat extra video.
@danielmarec44442 жыл бұрын
Sikovny elektrikar ten Amperak 👍 a video tiez super 👏👏👏
@mechounvary2 жыл бұрын
Opět pěkné video s Ampérákem k tomuto tématu 🙂
@kubko452 жыл бұрын
nech odpvie amperak....pri tej druhej alternative myslim nie pri menici na AC
@mira-kaas2 жыл бұрын
parádní video, díky pánové
@vidlak0012 жыл бұрын
@Pajkarr2 жыл бұрын
Skvělé, jako vždy. Jen to tedy chtělo zmínit, že v případě DC ohřevu je kromě vyřešení DC spínače také nutné to suché těleso, které bylo prezentováno. V případě mokrého tělesa hrozí koroze a jeho rozpad...
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, ano, dobrá poznámka.
@hanusakcz Жыл бұрын
Co to znamená ?
@lassie3342 жыл бұрын
Tak to bude pecka! Už se těším!
@dalibormichalek94822 жыл бұрын
Super informace, dekuji
@branislavcsfr34452 жыл бұрын
Vidlaku si boží opet krasne video tak rád ta sledujem dík za video opět paráda už sa těším na ďalšie video 🙂🙂🙂🙂✌✌✌✌✌❤❤❤❤❤❤amperak SUPER......
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, jsem rád, že tě to baví :-)
@branislavcsfr34452 жыл бұрын
@@vidlak001 Jo baví moc AHOJ 💯💯💯❣
@petrzmapetrzma98262 жыл бұрын
Super video.. a líbí se mi, jak si umíte nevtíravě říct o to jištění pojistkami, zase to bude o něco levnější ;-)
@vidlak0012 жыл бұрын
:-) Ahoj, kdyby neměl navíc, tak nerozdává.
@petrsvanda7649 Жыл бұрын
to není kvůli ceně, ale kvůli tomu, že jistič by na stejnosměrném okruhu při vypnutí shořel. Zase by tam musela být to obezlička s kondíkem ( a diodou a odporem, což už si nechal na další video).
@davondavon8732 жыл бұрын
Kluci jste dobrý pro běžného člověka jako jsem já ,který má základní znalosti o el. a zná Ohmův zákon U/I=R atd. ze školy myslím ten známý trojúhelník a má zájem se seznámit s ohřevem TUV fotovoltaikou je to velmi dobré seznámení s problémem a možnosti zapojení myslím i další videa na toto téma od Vás.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, jsem rád, že se ti to líbí :-)
@dandroid47852 жыл бұрын
Fandim vám kluci. Já si kdysi vyráběl takovej hybrid ALL in ONE prototyp ostrov 4kWp FVE ... komplet za pouhých 15 tisic Kč i s FE konstrukcí , a rozvody ...a to za tyhle penize už před 12-ti léty ! (200 L boler jsem tam už ale měl 20 let ...dnes už 32 : ) FVP 4kWp z recyklace .. Nejprve první 4 roky TUV pouze DC ... (a přesně jak popisuje Amperák) .. úprava patrony 2,3kW přes sporákový prepinač na 3 polohy výkonu. Později jsem ale už nechtěl být otrokem manualního přepínání MPPT ...a tak jsem si pořídil 2x DC/AC regulator Oplocký" (ale jen 2x tišťáky za 2x jeden tisic Kč. : ) Záměrně 2 kusy .. protože se takto dá nastavit přednostní logika rozdělení potřebných výkonu do dvou okruhů TUV / versus: ostatní denni spotřebiče napriklad vaření. 1). DC/AC Regulátor pouze na: TUV 2). DC/AC Regulátor na: na denni sklokeramik vaření s přednostní logikou.... popřípadě přímotop s ventilatorem v mezidobí.... a standardní nekonečné možnosti připojením čehokoliv na ee. Na DC/AC trapez se po úpravě přes NTC lze připojit prakticky téměř jakýkoliv spotřebič....NTB zdroj , AC asynchronni motor taktež! .... lze tedy například AC ventilátor ... jen to trochu bručí ...ale cokoliv ...jen se toho nebát : ) Pozor jen na mikro napajeci zdroje přes kondenzator ! Dále mám v tom hybrid vlastnim rozvaděči nabijeni:. pro několik starých zdarma auto /nebo gel 12V PB (kombinace paralelních PB již 12 let v provozu ! ... ne že to nejde JDE ..12 let je důkazem) Pravda jednou za čas se nějaká ta PB zdarma" musí vyměnit)l ..(za jinou zdarma / cena šrotu :) Dále levný trapez stridač z ćiny 1500W přednostně na 200W lednice ... (rozběh lednice pro trapez: vyřešen vlastním ac filtrem) Komplet celorok 12V rozvod po domě led osvětlení celý dům , a další NN drobnosti: ntb , alarm , router (2x 12V TV koupelna kuchyň) ...a nějaké to klasik drobné elektro smetí. CROSSBAR pro přepínání energii do jednotlivych zásuvkových a světelných okruhů..... FVE: - DC nebo AC - 12V - Sít ČEZ: Normal , nebo HDO Takže do 20k se už pred 12-ti lety dala pořídit FVE .. Cokoliv nad tuto cenu = tehdy naprosto postrádalo smysl tzv: "paradoxu úspory"
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za povzbudivou zprávu, tady je vidět, že když se chce, tak to jde. Pokud bys byl ochotný to natočit, tak mi prosím pošli e-mail vidlak zavináč centrum tečka cz Ať lidi vidí, že to jde doslova na koleně.
@alexandermacedonsky72882 жыл бұрын
Pred 10 rokmi nebola dnešná možnosť na ohrev a prenos z panelov tak som o urobil vtedy ako to kreslis dnes .trojzilak z každého polu panelu.zohnal som 12 volt špirálu na 600 W a pre dve osoby uplne kludne stačí aj ohriatie vody pomaličky počas dňa a zvysne panely idú na dobíjanie batérie k počítačom chladnicke a prístrojom v byte.
@vidlak0012 жыл бұрын
Jednoduché, funkční :-)
@amperak2 жыл бұрын
blbé je, že při systémech pod 48V je velká ztráta na vedení a taky vedení je velmi drahé
@alexandermacedonsky72882 жыл бұрын
@@amperak hej to mas pravdu ale ty si rovnaky kutil maniak a tiez uz dnes neriesis maximalne vykony a navratnos ale uz si ides svojou cestou.kto si to robi ako ty a ja a vidlak neriesime navratnost v case ale uzitocnost v buducnosti ked ini nemusia mat ziadne energie .ps prakticky pri tych cenach ktore na nas hadzu monopoly je vsetko co si vyrobime a sprevadzkujeme navratne skor ako pridu ludom dalsie fajtiry na pol roka.Amperakom Vidlakom zdar.
@milanhanacek80522 жыл бұрын
ogaři, super..díky
@martinalbrecht5802 жыл бұрын
Zdravím Vidláku, řeším podobný problém, kdo dnes nechce nějak někde trochu ušetřit. Fotovoltaiku ano, fandím všem,kdo to dokáže zrealizovat sám na koleně, bez dotací za malý peníz jako Ampérák. Já zatím plánuji fotovoltaiku pouze na obytnou vestavbu do přívěsu, aby byla nezávislá na elektřině. V podstatě mi jde pouze o napájení osvětlení a nabíjení mobilu atp. Více nepotřebuji. Už dlouho jsem chtěl být nezávislý na elektřině z distribuční sítě, původní záměr byl vyrábět teplo a proud za pomoci nějakého zážehového motoru, který by frčel na zemní plyn, nebo nějaký jednoduchý diesel na fritovací olej. Za současné situace je to nesmysl. Neštěstí jsem se nedostal do finální realizace plynové přípojky do domu. Pravděpodobně ji realizovat už nebudu. Kámoš - kutil a vynálezce zase celá léta snil o automobilu na zemní plyn a a vybudování a plnící stanice ve vlastní garáži za peníz pokud možno nízký. Ano, celý projekt dokončil cca dva měsíce před krachem Bohemia Energy. Já se naštestí mohu ještě od svého původního záměru odklonit. Začíná mi stále více dloubat v hlavě náhradní řešení. Myšlenka na dřevoplyn v kombinaci s nějakým vodu chlazeným zážehovým tříválcem nebo čtyřválcem a generátorem mě nenechává spát. Zatím se mi to zdá jako nejjednodušší a relativně levné řešení. V další fázi bych si představoval tu špinavou a ošklivou elektřinu z fosilních paliv přeměňovat na tu čistou, která požene vpřed nějaké malé elektroauto Stejně jako Vidlák chodím rád relaxovat do lesa s pilou, sekerou a trakařem UAT150-01 a blízkou budoucnost energetické soběstačnosti vidím v dřevoplynu.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, tyhle kutilské sny mám taky, taky se mi v nich zjevuje strilingův motor a parní turbína :-)
@kutilstvipakl30112 жыл бұрын
Vidláků bude nějaký video s Tomášem z Manufaktury TOKO?😉
@eduardbarinka93482 жыл бұрын
Jako vždy super video
@lukashudecek012 жыл бұрын
Super ohřev Vidláku
@vladimirwaas39882 жыл бұрын
Výborné nápady
@rolidcz79542 жыл бұрын
to seriový řazení kontaktů ve stykači je chytrý! takhle ti udělám taky. Diky
@petrsvanda7649 Жыл бұрын
Důležitější je ten kondík. Ale měl by mít vybíjecí odpor, a oddělen diodou, aby se proud obvodu neuzavíral přes vybíjecí odpor.
@mstiborable2 жыл бұрын
Ahoj kluci, koukali jste také na Solar Kerberos? Nedělám tu reklamu, ale zdá se mi to jako dobrý systém. Ano, ta jednotka je drahá, cca 30 000 Kč, ale máte vyřešené dohřívání ze sítě a ve variantě 315.C i výstup na nabíjení např. nabíjecí stanice s měničem. Zapojení IMHO super jednoduché.
@amperak2 жыл бұрын
Trošku jednodužší je BEL. taky má výstup jako ten kerberos, pozor, má výstup DC (oba) a neobsahuje MPPT. to vše muusí mít spotřebič. ano, mají vyřešeno nahřívání ze sítě, ale upřímě, to samé umí BEL za 6 tisíc a druhá sestava boileru za tisícovku, nebo případně pár stykačů. vlastně i BEL to má vyřešené pomocí stykače
@jitkajenikova97752 жыл бұрын
Čau Jirka chtěl sem jen zeptat mám asi 6 solárních panelů. Ale jsou popraskané sklo dají se používat dal. Chtel sem je na stříkat bezbarvým lakem aby do nich nezatekala voda. Jaký máš na to názor. Tvá video jsou super jen tak dál. Dík Jirka. Litoměřice 👍
@amperak2 жыл бұрын
budou mít krátkou životnost, opravit to nejde. muzžeš to zalakovat čímkoliv co není na bázi vody
@richardbaranowski9476 Жыл бұрын
@@amperak popraska, leto zima a je to v haji. Pouzit tak maximalne nekde pod pristreskem dal od vody, potom to trosku nafotovolti. Koupil jsem nove Jinko 460wp, celkem 16 kousku, k tomu invertor 5,5kW a aku baterky na 48 volt. To na zacatek a potom se uvidi. Na jednu fazi ze tri naskladam vsechno svetlo (ledky doma) a krb, protoze elektrokotel mi to neutahne, a v lete k tomu pridam i bojler, to bude slunce dost. Do budocna si obsadim jeste i druhou fazi dalsim invertorem s baterkama, a budu spokojeny :-D. Prodavani do site mne nezajima, usetrim na tom, co nespotrebuji. Do budoucna muzu i snizit velikost hlavniho jistice, az budu mit jistotu, ze to bude stacit. Solarum zdar kluci. Jinac jste jako Pat a Mat a ty mam z celeho srdce rad 😀
@jaromirsladky64652 жыл бұрын
Teda dovolím si trochu upřesnit funkci kondenzátoru u fichtla. On tam není aby nejiskřily kontakty na kladívku. On je tam jako součást LC obvodu, tak že při rozpojení kontaktu dojde k VF kmitům mezi cívkou a kondenzátorem a toto střídavé napětí se pak transformované na sekundární vinutí cívky vede na jiskřiště tvořené svíčkou. Ano pokud je kondenzátor vadný je vidět velké jiskření na kontaktech kladívka ale i s funkčním to jiskří, což právě způsobuje to VF kmitání a přelévání energie mezi cívkou a kondenzátorem. Ale i tak jsem zvědav na Ampérákovo ™ řešení zhášecího obvodu.
@amperak2 жыл бұрын
přesně tak
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj Jaromíre, děkuju za objasnění :-) Já vycházel z toho, že bez kondenzátoru to jiskří víc. Tak je to použitelný princip.
@jaromirsladky64652 жыл бұрын
@@vidlak001 já to poprvé hezky viděl, když mi kamarád ukázal na Pal-testu na osciloskopu průběh napětí na svíčce.
@3d4tom2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, děkuji za pěkné video a těším se na infošky, jak vám to slouží :o
@DaliborBlabolil-ci2tc Жыл бұрын
SUPER - BOMBA !!!!!!!!! BINGO !!!!!! NEJLEPŠÍ BORCI NA SVĚTĚ A V OKOLÍ !! To jsem nečekal !!!!! Přesně jako když se sejde David Gilmour a Roger Waters 💧 ✨️ 😄 💧
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@kentherapy70222 жыл бұрын
1).... Co by mne nenapadlo, že na stejnosměrném napětí 240 V může při rozpojení stykače vzniknout oblouk na kontaktech stykače. A že je to tak vážný problém. U střídavého proudu 240V se mi to zatím nestalo. Jelikož změna polarity 50x za vteřinu oblouk ihned uhasí v zárodku. Ještě snad pro úplné laiky bych dovysvětlil, že odporové spirále je úplně jedno zda do ní pouštíme střídavých 240 V nebo stejnosměrných 240 V. Jedná se jen o kus odporového drátu. U kterého je třeba dodržet pouze nejvyšší (jmenovité) napětí. Pokud je napětí nižší, ať střídavé nebo stejnosměrné, odporovému drátu (spirále) se nic nestane. Pouze bude méně topit. 2)...Aby náhodou někoho nenapadlo připojit na stejnosměrné napětí 240V například pračku. Která sice má taky topné těleso z odporového drátu, ale taky a hlavně, je tam motor a elektronika kterou to zaručeně spálí v první vteřině.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za doplnění.
@kentherapy70222 жыл бұрын
@@vidlak001 Není zač. Dovysvětlení vzniklo na základě laických otázek mé manželky k této problematice. Po 20 minutách vysvětlování se smířila s tím, že napřímo pračku zapojit nelze.
@vlastimilvasicek4829 Жыл бұрын
Super borci.
@zeusjuri46942 жыл бұрын
a co to spínat a rozepínat polovodičem?
@riven19752 жыл бұрын
Super páni, mal by som otázku.. Aký veľký bojler/zásobník vody by ste navrhovali. Uvažujem takéto riešenie domov. Rozmýšľam zmiešavat vodu na vstup práčky a umývačky na 40 st. C..
@riven19752 жыл бұрын
V lete keď svieti slniečko..
@amperak2 жыл бұрын
Cim vetsi tim lepší na fve. Vetsi boilery maj moznost vicezonoveho nahřívání
@janbolek85822 жыл бұрын
Ahoj, co jsem se v minulosti zajímal, tak bohužel žádná pračka neumí pracovat s předehřátou vodou. Prý všechny pračky musí být připojeny jen na studenou vodu, kterou si samy ohřejou (tzn. bohužel poměrně za drahou elektřinu) v opačném případě prý nebudou fungovat..... tak nevím, pokud to jde nějak obejít nebo už vyrábí pračky, které umí pracovat s předehřátou vodou, prosím o info/radu
@thomasmarny53832 жыл бұрын
@@janbolek8582 A proč by pračka neuměla pracovat s předehřátou vodou?
@janbolek85822 жыл бұрын
@@thomasmarny5383 šak se zeptejte někde, kde prodávají pračky, co vám řeknou. Taky to nechápu..
@jirikrpec95592 жыл бұрын
Mám doma již v provozu 1 rok samo-domo FVE na ohřev teplé vody přes MPPS střídač BEL - stavebnice. Dle mé zkušenosti nemá cenu ani uvažovat na provoz FVE bez střídače. Ta celoročně přizpůsobená zátěž tu návratnost investice do střídače za cca 2500,-Kč za rok zaplatí. Vidláku - jdi určitě do MPPS střídače s výstupem 230V a popros Amperáka o jeho zbastlení :-) Pro tvůj Backup dej za MPPS klasický spínaný zdroj, kterému je jedno co do vstupu přivedeš (sinus, obdélník, DC) a nabíjej s ním baterky. Spínaný zdroj většinou už zakmitá i při 130V, takže baterky se budou nabíjet už od malého výkonu FVE. Já takto nabíjím paralelně 7x olovo 12V/7Ah a tím napřímo živím doma 12V rozvody wifi, arduina, raspberry přes noc. Baterky jsem získal z vyřazených UPS, proto ta volba olova za nulovou cenu :-) Hodně zdaru při stavbě a hodně teplé vody přeji. V případě zájmu ti můžu poskytnout i kód do adruina na měření a zasílání dat do GW MySensors přes RS485 - taky můj bastl s části kódu ze SITONU. Velice rád podpořím lidi, co jen o věcech nekecají, ale taky něco sami vytváří. Foto pro inspiraci zde: berta.osu.cz/krpec/Fotky/?gallery=FVE#/0 Jen podotýkám pro youtubove revizní techniky, že moc dobře vím, co mám špatně a že jsem si vědom, že nemám FVE dle platných norem a předpisů a že jsem si vědom veškerých rizik :-) ... A nebudu to nijak měnit :-) Bastlení zdar.
@pavelliska81292 жыл бұрын
Kolik procent to dava, kdyz je zatazeno? 100% berme jako slunecno.
@jirikrpec95592 жыл бұрын
@@pavelliska8129 No není slunečno, jako slunečno a zataženo jako zataženo :-) Vše závisí na čistotě vzduchu a síle slunečních paprsku. Pro jednoduchost berme letní měsíce. FVE 2,4kWp Slunečno kolem 1700 až 2100W, zataženo 250 - 400W. Totální deka - max do 200W
@pavelliska81292 жыл бұрын
@@jirikrpec9559 Tak jsem to nasel i na netu, takze jste cestny clovek a nebojite se mluvit pravdu Diky
@jirikrpec95592 жыл бұрын
@@pavelliska8129 Díky :-) Nemám důvod si vymýšlet. Jsou 2 druhy lidi: 1. - Ti co tady jen kecají a 2. - Ti co tady kecají a ještě k tomu i něco dělaji :-)
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj Jirko, děkuju za náměty a zkušenosti. Já myslím, že každý si to musí nějak sám prokousat a vybrat si to, co vyhovuje právě jemu. Bastlení zdar!
@abraxasivo2 жыл бұрын
Už som písal Aperákovi, že mať na špirále viac vývodou (viac špirál, napr 3 odstupňované) a tie zapájať tak, aby Fotovoltaické články išli do záťaže čo najefktívnejšie. Tam sme sa bavili o zhorených kontaktoch na spínačoch jednosmerného napätia. Čo tak, keby sa nepoužilo relátko , ale tranzistory. V konečnom dôsledku , aj ten striedač na bojler je vyskladaný so spínacích tranzistorov, ktoré z jednosmerného nám vyrobia striedavé napätie. Alebo , miesto tvojho kondíka premostiť spínač MOSfetom, ktorý najprv zopne prúd na špirálu a následne bude premostený mechanickými kontaktami vypínača, aby boli čo najmenšie úbytky napätia a aby tranzistor nezhorel. Opačne pri odpájaní, sa odpoja kontakty spínača na ktorm by sa nemal vytvoriť el. oblúk lebo výkonnový mosfet bude naďalej viesť el. prúd. Potom vypne MOSfet, aby sa nepreťažil ? Pozdravujem oboch odborníkov, nech sa darí.
@jirikrpec95592 жыл бұрын
No a co když se náhodou MOSFET prorazí? Pak Vám překlene jak pracovní, tak havarijní termostat a je zaděláno na parní stroj :-)
@abraxasivo2 жыл бұрын
@@jirikrpec9559 a kto odprezentoval, že chcem z bojlera odstrániť istenie ? Tepelný reostat, tlakový ventil ? Musíš to spraviť tak, keď dôjde k EROR, tak bude OK. A, to musíš robiť všade, kde môže dojsť k úrazu.
@jirikrpec95592 жыл бұрын
@@abraxasivo OK, takže Vám zůstane v DC okruhu mechanický kontakt jištění spirály? A ten při poruše pracovního spínacího prvku natáhne el. oblouk a vyhoří (v extrémním případě). Sorry, ale pořád nepobírám ve Vašem zapojení logiku. Samo, že každý bojler musí mít mechanický pojišťovák, ze kterého musí ukapávat voda při vysokém tlaku, bez něho by bojler provozoval jen sebevrah. Ale my přece v tomto vláknu řešíme FVE, ne vodařinu. Než vymýšlet klemy termostatů, není jednodušší zbastlit jednoduchý střídač se 4 MOSFETy, drivery a třeba řízení 555?
@abraxasivo2 жыл бұрын
@@jirikrpec9559 Tak Ti poviem Keď si zoženiem solárne články za priaznivu cenu, tak to spravím a ver mi že to bude bezpečne fungovať. Mosfety sa používajú na spínanie vysokých prúdov a ne že ne. Tento mesiac mi vyšiel v Praktickej Elektronike navod na stavbu bovačky a tam sa spína prúd nad 1000 A. Načo by som z jednosmerného robil striedave, aby následne som el.energiu premenil na teplo ? Vieš prečo sa to robí ? No pre reguláciu, aby si z fotovoltaiky vyžmýkal maxium , aby články boli efektívne zaťažené ! Prezrdím ti tajomstvo. Nepotrebuješ z jednosmerného spraviť stiedave, aby si mohol veľké výkonny spínať a aby ti prežil spínač. Spína sa aj jednosmerné napätie.
@abraxasivo2 жыл бұрын
@@jirikrpec9559 k tomu jisteniu spirály bimetalom , šak upravíš nie ? Upravíš ho na jednsomerný prúd, aby nenaťahoval oblúk, ako píšeš. Tak ho upravíš, ako hore píše Amperák. Premostíš kondíkom. Aj Amperák hore hutorí, že to jeho zapojenie - HRUBA SCHÉMA. Že okolo teho má ešte nejaké nuansy.
@dado304 Жыл бұрын
Vy ste pekni tragedi obaja! ;)))
@ondrejcap5913 Жыл бұрын
Ahoj Vidláku a Ampéráku, díky za luxusní video! Chtěl bych si udělat doma naprosto stejnou variantu, jakou bude mít Vidlák (bojler 140 l + v zimě ohřev TUV z kotle na dřevo). Jaký typ (firma, značka, ...) solárního panelu koupit? Popř. mohl by tu někdo z vás hodit odkazy na (pokud možno všechny) nezbytné zmiňované součásti? Moc by mi pomohlo se v tom zorientovat a rozmyslet, jestli se do toho pustit sám, nebo ne. Díky!
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to nejde říct jednou větou, na internetu všechno najdeš. Já mám nakonec klasický měnič a přebytky dávám do bojleru.
@LubosHutar Жыл бұрын
@@vidlak001 Ahoj odstupem času jak jsi to vymyslel já právě přebytky mám v plánu posílat do bojleru jen momentálně sháním měnič + nějakej 2hý bojler klidně i např 80tku :D
@kutilstvipakl30112 жыл бұрын
Moc se mi to video líbilo🤩
@imrichlami45062 жыл бұрын
Super👍
@tomascoubal407 Жыл бұрын
Další řešení rozpojení kontaktů, je stykač v olejové lázni. Používal se v tramvajích. Tam se oblouk zhasne rychle, jelikož olej ma velký elektrický odpor.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to mi přijde geniální, jednoduše ho potopit do oleje :-)
@tomascoubal407 Жыл бұрын
@@vidlak001 Chce to najít nějaké info k tomu. Osobně jsem se s tím nikde nesetkal, ale vím o tom ze školy, že se používali olejové stykače k potlačení hoření na kontaktech.
@uralicdneprov18062 жыл бұрын
Kondenzátor s dostatečnou kapacitou ochrání stykač, když na kontaktech poroste napětí pomaleji, než mezera mezi nimi. Potřebná kapacita závisí na rozepínaném proudu a hlavně mechanické rychlosti stykače. Chtěl bych ale vidět, co ten kondenzátor a stykač udělají, když ho plně nabitý sepnete. Tohle zapojení by mohlo sepnout pouze v noci ve tmě. :-)
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, tuším, že tam budou ještě nějaké pomocné obvody, jak naznačoval Ampérák.
@uralicdneprov18062 жыл бұрын
@@vidlak001 Jsem zvědav, co Ampérák vymyslel, přecijen je to odborník. Já jakožto běžný retard bych ten kondenzátor připojil přes diodu, aby proud mohl téct jen do kondenzátoru a né zpět. K vlastnímu kondenzátoru bych paralelně připojil vybíjecí odpor. Dostatečně malé vodivosti, aby moc netopil, stačí že ten kondík vybije za hodinu.
@petrsvanda7649 Жыл бұрын
@@vidlak001 ty pomocné obvody jsou jeden odpor a jedna dioda. Je to mladý kluk, neví, že se to běžně používá. Ale kluk je to chytrý, to zase ano.
@TV.AUTOPORADNA2 жыл бұрын
Kdyz budu prvni co napise, co vyhraju ?
@grindererrofficial37552 жыл бұрын
pusu odomna.
@zts93832 жыл бұрын
První cenu! Nevím, jak se na takovou samozřejmost může někdo vůbec zeptat.
@PS3ojKar2 жыл бұрын
🔝🔝🔝
@zdenalmaca27258 ай бұрын
Ahoj Vidláku a Amperaku. Mám Fotovoltaickou elektrárnu z dílů z inzerátu a potřeboval bych ji zlegalizovat, aby prošla pro kolaudaci domu. Jak se to dá udělat, prosím? Zdeněk
@vidlak0018 ай бұрын
Ahoj, to se zeptej toho, kdo to bude kolaudovat. Nejspíš budeš potřebovat revizi, tedy revizního technika
@palihubocan2 жыл бұрын
Mam otazku ku scheme jednoduchého zapojenia ohrevu vody cez MPPT, ako je riešne uzemnenie, resp. ochrana pred prúdom v pripade poškodenia 2kW špirály v bojleri ? Ďakujem.
@amperak2 жыл бұрын
mppt tam právě nění. při poškození spirály to jednoduše nefunguje
@hanusakcz Жыл бұрын
Dobrý den, mam dotaz. Chci koupit bazarove solarni panely. Nevim podle čeho vybirat a jak poznat jestli jsou jeste dobre
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to je vždycky risk, minimálně můžeš změřit napětí naprázdno a proud nakrátko.
@pavelmaroon1792 жыл бұрын
Ahoj .Lidičky ,Ampéráku jak přispět na Tvoji tvorbu , bez internetu čistě třeba na složenku na poště ,moje žena by to nepovolila a hned vše zjistí.
@amperak2 жыл бұрын
Ahoj, pod mým videem libovolnym by mel byt automaticky uveden muj účet. Dekuji za podporu.
@jirikult7292 жыл бұрын
Zdravím, a nešlo by jednoduše místo termosratu použít SSR relé?
@amperak2 жыл бұрын
Ne
@ludekzarecky63672 күн бұрын
Co takhle použít třískovým regulátor spirály.
@petr-52172 жыл бұрын
Musíte použít střídač. Přímé připojení panelů na spirálu ve stejnosměrném provedení i s filtračním kondenzátorem dělá při rozpojování skvělý oblouk.
@amperak2 жыл бұрын
když se to provede dobře, tak ne
@petr-52172 жыл бұрын
@@amperak A kdyz se to udela jak ma, tak teprve ne!
@pavkamlc Жыл бұрын
@@amperak A proč se tam místo stykače nedá třeba SSR relé? Sice dostane zabrat, ale mělo by být na věky.
@amperak Жыл бұрын
@@pavkamlc protoze dc ssr stoji jako střídač. To z aliku za petikilo je fejk, shoří. Dnes tento postup nema smysl, szridacu je dost
@pavelsimandl32442 жыл бұрын
Na kolik + - vyjde komplet taková sestava na ohřev vody v boileru 2kW. Díky
@amperak2 жыл бұрын
0-50 tisíc
@tony-ps3fz2 жыл бұрын
Máš to super a ukaž už tu tvoji mladou
@jakubsevcik7332 жыл бұрын
Terminologie? je to stridave/stejnosmerne napeti nebo (dle meho) spise proud. A nebo je to oboji?
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, hlasuju pro obojí :-)
@amperak2 жыл бұрын
proud i napětí může být střídavé
@mweinfurtner2 жыл бұрын
@@amperak Ale nemůže být stejnosměrné napětí a střídavý proud ;)
@mweinfurtner2 жыл бұрын
Bez napětí není proud, zatímco napětí bez proudu ano, napětí má navrch :)
@amperak2 жыл бұрын
@@mweinfurtner divil by jsi se. naprosto vpohodě mužeš mít střídavý proud a stejnosměrné napětí. naúpříklad baterie ve FVE při triakové regulaci spotřebiče na výstupu měniče
@xstomtom5882 жыл бұрын
Můžete mi prosím sem hodit odkaz na ten "modrý" MPPS střídač? děkuji
@amperak2 жыл бұрын
Eco boost 3000 shn
@xstomtom5882 жыл бұрын
@@amperak Díky za odpověď (y)
@miroslav27052 жыл бұрын
Jakej je cenovej rozdíl mezi střídačem a třífázovým jističem s kondenzátorem ? Má to smysl ?
@amperak2 жыл бұрын
no že tohle si člověk postaví, než mu přijde střídač.
@amperak10 ай бұрын
doplním se. v době vzniku videa na trhu nebyly střídače. dnes je jich nabídka, že ho mužu mít třetí den doma. na BEL se čekalo tři měsíce
@MandM_Official692 жыл бұрын
Nejlepší youtuber jsi ty
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za důvěru :-)
@SepuEman712 жыл бұрын
Super, taký o tom uvažuji ale co takto Aku nádrž
@miroslav2474 ай бұрын
zaujima ma ake menice odporucas a nejaky popis k nim napis mi pls, prva varianta samozrejme, a bezpecnost nielen urazom prudom, ale napr take nepreplatenie poistnou zmluvou na dom je tiez vazna vec
@vidlak0014 ай бұрын
Ahoj, netroufám si radit. Mě už dva roky funguje levný čínský měnič a k tomu "kybosův vytěžovač" (najdeš na internetu). Odborníci budou radit značkové výrobky.
@Murphy-E2 жыл бұрын
Vidláku že bys to chtěl všechno zadarmo?
@dadazizala52712 жыл бұрын
On chce vodu teplou za darmo.
@abraxasivo2 жыл бұрын
A, nie je v tom sám. Iná vec je chcieť a iná konať. Sú ľudia , ktorí si berú veci bez opýtania na úkor ostatných. U Vidláka to nehrozí. Viac dáva, ako berie.
@kamilrozsypal39302 жыл бұрын
To sériové řazení kontaktů stykače je známé již spousty let. Používá se v plazmách pro zapalování pilotního oblouku, taky s kondenzátorem a vybíjecím odporem.
@amperak10 ай бұрын
to jsme nevěděl
@jaroslavcecho33482 жыл бұрын
Proč se jistí oba vodiče od fv, když přerušením jednoho se panely odepnou ?
@amperak2 жыл бұрын
Co kdyz je na vedeni porucha a je tam zkrat vici zemi? Kazda soustava ma predepsane jisteni a zde to plati taky.
@ladismenPce8 ай бұрын
proč chcete použít 8 panelů s tak nízkým výkonem na m2, proč nepoužít silnější panely třeba 450Wp? je v tom rozdíl? Díky-
@vidlak0018 ай бұрын
Ahoj, protože ampérák pro mě měl těhle 8 panelů...
@amperak3 ай бұрын
ve stejné velikosti jsou panely 310Wp maximálně, ale stojí asi tak desetkrát víc peněz.
@petrsvanda7649 Жыл бұрын
Docela bych polemizoval s tím, že nejde použít obyčejný levný střídač, jak navrhoval Vidlák. Panely se dají zapojit paralelně, takže budou mít při osvitu 30V. a proud podle nasvícení. Běžný 24V střídač, který se používá v nákladních autech by přepětí 6V měl bez problémů zvládnout. Pak už se nemusí upravovat žádná topná tělesa a může bojler připojit přímo na střídač bez jakýchkoli úprav. Samozřejmě, lepší by to bylo s baterkou, protože při nedostatku proudu by střídač cykloval, což by mohlo (ale nemuselo) snížit jeho životnost. V tu chvíli už tam zase musí být dobíjecí automatika a celý systém se zesložiťuje. Ale říct, že to nejde... to jednoduše není pravda.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, ono by to určitě nějak fungovalo. Já mám měnič s baterkou, hlídám napětí baterie a když je plně nabitá, tak ssr relé sepne bojler. To řešení se jmenuje "Kybosův vytěžovač", najdeš na internetu. Přebytky jdou plynule do bojleru.
@amperak10 ай бұрын
používá se speciální střídač pro přímý ohřev. v době natačení videa nebyly k dostání a čekalo se třeba rok.
@josefverner96532 жыл бұрын
U té DC verze by mělo jít i mechanicko-elektronické clonění slunce ne? Něco jako žaluzie na servo, nebo natočení celého panelu.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, zajímavý nápad. Muselo by to být hlavně spolehlivé.
@josefverner96532 жыл бұрын
@@vidlak001 Ahoj, no hlavní problém bych viděl v zimě aby sníh a námrazy neovlivňovalo funkčnost žaluzií, když by byla možnost natáčet celým panelem tak by to bylo celkem jednoduché zařízení.
@amperak2 жыл бұрын
toto se používá u fototermických ohřevů vody, kdy sluneční kolektor nejde vypnout :)
@MB-bn2qs2 жыл бұрын
Je nejaky duvod, proc pro odpojeni/jisteni FV panelu nepouzivat DC jistice?
@tygrikslan2 жыл бұрын
No asi protože FV panel vyrábí strejnosměrný proud? :-D Bezpečně odpojit (roztrhnout oblouk) DC proudu je výrazně sloźitější, než u AC proudu a nesvede to každý pojistkový držák (jsou ale i takové, které zvládají AC i DC)
@MB-bn2qs2 жыл бұрын
@@tygrikslan jsem trouba, preklep, otazka mela znit proc NEpouzivat DV jistice... Jestli je nejaky duvod pouzivat primo ty DC pojistky...
@dejv11112 жыл бұрын
@@MB-bn2qs Kladl jsem si stejnou otázku. Dá se to normálně sehnat, cena je teda kolem litru...
@pavelb.91682 жыл бұрын
omlouvam se ,polozim asi blbou otazku.Jelikoz tady probirate tema jisticu odpojeni panelu. Nesly by pouzit stare sroubovaci porcelanove pojistky ?
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj Pavle, to není blbá otázka. Ale my nevíme, jaké ss napětí je ta pojistka schopná vypnout aniž by mezi jejími kontakty dál hořel oblouk.
@jopalzm12 жыл бұрын
Ja som sa nikde nedockal uspokojivej odpovedi na vidlakovu otazku v uvode, preco to nerieset menicom a bateriou? O.I. mam este aj 220 k dispozicii... (?)
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, protože to vyjde na víc peněz než měnič určený jen pro bojler. Ale pokud chce člověk mít i elektriku na spotřebu, tak se mi to jeví jako nejlepší řešení :-)
@jopalzm12 жыл бұрын
@@vidlak001 viac penazi to samozrejme je, ale menice maju cenu od 20€, takze navratnost by bola velmi rychla...
@miroslavcerny57562 жыл бұрын
Ještě bych se zeptal Amperaka, jak se chová ten měnič, když příkon je nižší než odběr topného tělesa, pak předpokládám vypíná?
@amperak2 жыл бұрын
Ne, plynule reguluje vykon spiraly dle aktualni vyroby. Je to prave ma to urceny, ale nekterym se zda pet tisic moc, tak se dela moje verze se stykacem. Taky funguje, budu o tom mit videa
@luboszelenka97352 жыл бұрын
Vidlák si nechá vrtat koleno,,to je sranda. Měnič bude předělávat do roka a do dne. To bude videí....
@JaneKLX2 жыл бұрын
Pokud se vybebre varianta BEL regulátoru, šla by využít jeho možná funkce? - po natopení bojleru odskočí od AC výstupu regulátoru AC zátěž a BEL může pouštět neregulovaně DC výroby panelů svým DC výstupem (omezerné to je jen periodou, kdy si BEL testuje, jestli není nový požedavek na AC výstupu v periodě až 120 minut). Takže by na tento výstup šlo zapojit vhodný mppt regulátor, aku a spotřebiče jako klasicko ostrovní fve? Možnost využití energie tak primárně řídí BEL regulátor a potom automaticky skočí možnost vyrábět pure sin pro další spotřebiče, záloha, ... ? Citace výrobce: Režimy činnosti regulátoru: 1) prioritní AC výstup, vedlejší DC výstup: dokud je na AC výstupu připojená zátěž (testuje se periodicky), DC výstup se nikdy nezapne. Pokud se zátěž na AC výstupu odpojí, zapne se DC výstup (tj. na DC výstupu je napětí panelů, ale regulátor toto napětí nijak nereguluje). Po nastavené době regulátor vypne DC výstup a zkusí otestovat, jestli se primární zátěž na AC výstupu opět nepřipojila. Pokud ano, nechá zapnutý AC výstup, pokud ne, zapne opět DC výstup.
@amperak2 жыл бұрын
Otazka je proc na boiler mit bel a ne rovnou menic toho ostrovu.
@JaneKLX2 жыл бұрын
@@amperak Jen mi to napadlo s funkcí Belu a že by to tak šlo využít. Takový 2 kW - 2,5 kW měnič to je dnes okolo 7 t? K tomu je potřeba regulátor. Bel je za bůra pro bojler vše v jednom a nechá se tak pošetřit měnič na čistý sinus, který pro bojler není potřeba a k tomu by bylo i automatické řízení, protože Bel by dal prioritu pro bojler a až další nadvýroba by mohla být využívaná ... Pokud bych plánoval 5 - 10 kWp v panelech, tak by to smysl moc nedávalo, ale pokud někdo chce pár panelů a primárně akumulovat elektřinu do bojleru, tak by to potom šlo rozšířit, protože mnoho dní v roce i těch pár panelů vyrobí výrazně víc, než sežere bojler pro 2 lidi v baráku. A v případě poruchy regulátoru, měniče, ... Bel jede vesele dál, pokud by odešel Bel, tak jednoduchá přepojení a bojler jede vesele dál, .... ostrov, kdy si vytváříš zálohu ...
@amperak2 жыл бұрын
@@JaneKLX pokud chci nabíjet baterie a mít ostrov, tak koupím měnič axpert a boiler budu nahřívat z jeho výstupu sníženým výkonem spirály dle napětí baterie. energie v baterii je cenější jak teplá voda, protože umí napájet elektrické spotřebiče. Malej ostrov nemá smysl, měnič a baterie jsou drahé. FVE o dvojnásobném výkonu nestojí dvojnásobné peníze ale asi jen o třetinu více.
@JaneKLX2 жыл бұрын
@@amperak Ano, jsem s tím v pohodě, jen jsem bral v potaz, o čem jste mluvili ve videu!!! Primárně ohřev bojleru a měnič Bel (když nebude v čr, seženu ho jinde) a jako další fce - aku pro záložní zdroj oběhového čerpadla v výměníku krbových kamen. Tak mě jen napadlo, využít možnou funkci Belu, který umí po ukončení zátěže na AC výstupu veškerý DC výkon panelů propustit dál, např. do dalšího zařízení a v tom případě mi napadlo, pověsit na tento DC výstup z Belu regulátor, kterým bych dobil aku pro záložní zdroj. Nic víc v tom není, protože tohle video žádný jiný požadavek na výkon fve neobsahovalo. Doufám, že je to srozumitelné pro každého. A Bel by sám o sobě fungoval jako řízení s prioritou bojler. Další myšlenka z videa byla, jestli se vidlák nezamyslel nad lepším využitím fve, protože pořešit bojler pro 2 lidi v domku, je i na tuto malou fve poměrně málo a ve slunných dnech a nejen v nich se dá efektivněji využít energie z panelů. A potom jsme u toho, že existuje mnoho různých řešení. Za sebe bych si nekoupil nic jako Axpert už jen kvůli tomu doslova kraválu ... to není jen lehké hučení ventilátorů jako je to např. u pc, to je všemožný různý pískot na frekvenci, která jednoduše není uchu lahodící a starší lidi to doslova sere. Mladý člověk, který bez problémů usne u televize nebo se sluchátkama plných hudby na uších ... tyto věci nemůže vůbec vnímat, ale takovýto hluk má doslova destruktivní následky pro lidskou psychiku a mentální zdraví ... sám se k tomu propracuješ a uvidíš, sytý hladovému nevěří .... Takže nevidím jediný důvod, proč si místo axperta nepořídít tichý regulátor a kvalitní měnič, který nebude dělat kravál jak debil od 50W příkonu spotřebičů. Zároveň ale vím, že 90% lidem do 40 let to vadit nebude a klidně si takový měnič pořídí a budou nadšení. Dělat doma fve, a sám to víš určitě velmi dobře, není jen o tom vyrobit potřebné kW ... je to celý komplex návazností, kdy by si mělo jedno sednou k druhému ... Vždyť to znáš, stejně to nakonec skončí v tom, že nejlepší je to od firmy na klíč 10 kwp v panelech a 3 fázový asynchronní měnič, ... :-) :-) :-) . Nic lepšího pro lidi nevymyslíš, ... :-) :-) :-) Konec konců budu zvědavý, jak to dáte ve výsledku dohromady. Jen mi to nejde tak nějak dohromady s tím, co jsi mi o podobným bastlení psal ... když jsem ti dal příležitost k realizaci s rozpočtem, který byl víc než dostatečný. A teď tu taháš esa z rikávu o nějakých návrzích kondenzátorů, ... ala bastl na entou. Omlouvám se za přímočarost, kterou ne každý evidentně snese, ale opavdu to nemyslím zle natož jízlivě. Držme se věcnosti. Proč by bylo špatně, zapojit regulátor na dobíjení aku pro ZÁLOŽNÍ zdroj oběhového čerpadla výměníku krbových kamen na DC výstup měniče Bel ....? Nezaskočil tě nápad pověsit na DC výstup Belu regulátor .... stejně, jako lež od Vidláka, kdy jakoby přišel s nápadem, že by byl dobrý kondenzátor ... i když si tento nápad jen klasicky česky přivlastnill/ukradl? Za mě je využití Belu k jednoduchému samo řízení dobrá myšlenka a jednoduše realizovatelná. Jsem opravdu zvědavý, jak to navrhneš - Bojler a dobíjení baterie z fve jako záložní zdroj pro oběhové čerpadlo, když ta baterie nebude například potřeba celý rok, protože distribuce funguje. V tomto případě by totiž bylo nejekonomičtější bateriii dobíjet čistě externě. Před topnou sezónou dobít z distribuce klasickou autonabíječkou a v případě potřeby, která je mizivá, dobít po vyhasnutí kamen u někoho, kdo má elektriku v baráku, což je 99, 90% lidí v této zemi .... Opravdu jsem zvědavý na tvoje řešení poptávky, jakou má Vidlák s velkým "V".
@ronileccalvera3978 Жыл бұрын
@@JaneKLX Měnič sice koupíš za nějakých 7000 Kč. Ale taky potřebuješ ještě regulátor a vzhledem k tomu, že z Belu ti poleze z DC nějakých 240V (ideální pro jeho provoz) tak silně pochybuji, že najdeš nějaký regulátor za rozumné peníze, který snese toto napětí. Já žádný nenašel. Pokud o nějakém víš, tak sem s ním. Bela mám a to o čem píšeš, mne také napadlo. Asi ho prodám a pořídím Axperta.
@TheMapa01 Жыл бұрын
Nebylo by jednodušší místo stykače použít DC SSR (IGBT) ??? teď namátkou jsem našel typ 1200VSS / 25ASS za necelou tisícovku....
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, a ještě musíš vyřešit havarijní vypínání při vysoké teplotě jako je v bojleru.
@amperak10 ай бұрын
to DC SSR musíš koupit originál a né fejk z alíku a ten je prostě... drahej. levnější je koupit přímo střídač, který v té době nebyl. proto stykač
@VysocinskaVsestranna1952 жыл бұрын
Čau Vidláku, nakonec proč ne, ty umíš makat s elektřinou, takže panely zapojíš levou zadní... Já bych v tom plaval jak splašky kanálem a vyhodil bych akorát pojistky domácnostem v naší čtvrti 😀.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za důvěru :-) Tak třeba umíš něco jinýho :-))
@petrmuller84852 жыл бұрын
Svodič přepětí není u první verze potřeba?
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, dalo by se říct, že tam malou mezírku mám, hlavně ve dveřích.
@amperak2 жыл бұрын
je potřeba, pokud jsem na něj zapomenul, tak sem prostě zapomenul, protože video nebylo připravené
@philipcooper82972 жыл бұрын
Solární kolektor sice ohřeje vodu lépe, ale v letních měsících je třeba řešit přehřívání systému. Když je ve stínu 35°C a na panel pálí slunce celý den, tak je toho tepla až až.
@ondrejpasek13272 жыл бұрын
Je to o tom jak se to dimenzuje. Panely vs velikost aku nadrze a spotreba.
@amperak2 жыл бұрын
přesně tak. řeší se to tak, že se nádrž v novi vychlazuje nebo maj panely žaluzie. nádhera ne? oproti vypínači u FVE.
@ondrejpasek13272 жыл бұрын
@@amperak elektrice rozumis, ale fototermice asi jako koza petrzeli. Resi se to tak, ze je ten system spravne nadimenzovanej. Kdyz nejni tak aspon ten muj se umi vychladit pres noc, ale od dob co mam spravne dimenzovanou nadrz tenhle problem neznam a ani v zime nepretapim barak. V dnesni dobe ty systemy uz v nabidce nejsou, protoze jednak je podporovana FVE daleko lepe a je uz i cenove dostupnejsi nez rekneme pred cca deseti lety.
@ondrejpasek13272 жыл бұрын
@@amperak a jeste dodatek az pozdeji mi doslo ze v novi=noci. No ale ani to uplne nefunguje. Aspon teda ten muj trubicak v noci nic moc nevychladi a vse mi vyresila dostatecne velka akumulacka (jak v lete, tak v zime). Montovat nejake zaluzie na strechu mi neprijde jako smysluplne reseni.
@amperak2 жыл бұрын
@@ondrejpasek1327 pokud akumulaci za týden nahřeješ na max. teplotu, třeba dovolená, co se stane? rozumím tomu až moc dobře. systém naprosto nevhodný pro místa bez stálé spotřeby teplé vody.
@adrianakuzmikova16972 жыл бұрын
tak tomuto videu rozumiem asi toľko ako vidlákova kamera :D
@vidlak0012 жыл бұрын
:-)
@standjel54692 жыл бұрын
není lepší dat na kontakty obycejnou 100W žarovku 220V..sice bude svitit ale tahat oblouk to nebude pri rozpojeni)
@amperak2 жыл бұрын
Bude to tahat oblouk.
@standjel54692 жыл бұрын
@@amperak máš pravdu tahá..zkousel jsem ten kondenzator a ten uz oblouk netaha..spiralu jsem udelal na 200V 1000W dražicka..dnes 60C na vode)
@bigsam722 жыл бұрын
Ted jsem to pocital, cenu ovlivnuji hlavne panely. Elektronika je tak za 10k a panely 5*500Wp dalsich 40k coz je 50k investice asi se to vyplati.
@milosrybar55672 жыл бұрын
akorát jsem přivezl 8 panelů a k tomu kotvení a kabel za 13 tisíc! - jinými slovy, cenu panelů vynásobit koeficientem 1.25 - pokud si to budete všechno kupovat (samozřejmě pokud si to nebudete kotvit svým vlastním způsobem levněji)
@amperak2 жыл бұрын
ano, není to zadarmo, pokud vše koupíš. u velké FVE je konstrukce drahá stejně jako panely, ale v tom je i montáž. záleží hodně na provedení a typu střechy. základ na boiůler pro běžnou rodinu je střídač 6k, panely 1,5-2kWp, kolem 50k to vychází z fungl nových věcí.
@ra20z2 жыл бұрын
taky budu stavět elektrárnu pro ohřev TUV, ekonomicky nevím jak to dopadne ale v létě nebudu muset co pár dní roztápět kotel na dřevo. plánuji přímé zapojení ale oproti vám mám výhodu že mám velkou akumulaci a do ní nainstaluji třífázové spirály a budu mít více možností přizpůsobit zátěž panelům. R-C členy pro zhasínání oblouku je dobrý nápad, těším se na další inspiraci.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, o to jde, netopit v létě :-)
@jirkas2292 жыл бұрын
neni pouze na vodu lepsi 1 sada termosolarnich vakuovych trubek ? Ma to o hodne vetsi ucinnost z plochy a funguje to skoro cely rok.
@TruckerJozef2 жыл бұрын
@@jirkas229 to není zadarmo
@ra20z2 жыл бұрын
@@jirkas229 jako elektrotechnik si postavím fotovoltaiku, nebudu muset řešit problémů s nemrznoucí kapalinou a zálohou cirkulačního čerpadla.
@jirkas2292 жыл бұрын
@@TruckerJozef fotovoltaika take neni zadarmo, navic zabira mnohem vic mista a i cena je ponekud vyssi.
@kubko452 жыл бұрын
pre DC nemoze vzniknut elektroliza?
@zts93832 жыл бұрын
Ty se do elektriky nemotej nebo špatně skončíš.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, může, co by nemohla.
@zts93832 жыл бұрын
@@vidlak001 Nemohla, protože nejsou elektrody v kapalině.
@amperak2 жыл бұрын
při poškození telesa které není suché může
@zts93832 жыл бұрын
@@amperak Ještě by musel být odpor vody menší, než spirály a pak by se stalo nic. Udělejte pokus v nějakém videu s přerušenou spirálou ve vodě a DC z panelů. Třeba to vyrobí vodík a vyhodí celou vesnici do luftu.
@marcelambroz61442 жыл бұрын
Zdravím Ampéráku, chtěl bych se zeptat na otázku která by určitě zajímala víc lidí: jestli je měnič ECO Solar BOOST 3000 ostrovní a jestli tedy bude opravdu pracovat i při výpadku sítě. Moc díky
@amperak2 жыл бұрын
ano je. většina střídačů pro boiler nepotřebuje síť, pokud nenapájí monitoring, který musí běžet trvale
@franzwrbka53442 жыл бұрын
Nechápu, proč při instalaci panelů pro ohřev vody vypouštět střídač, když je k mání (pokud není zrovna vyprodaný) za sotva 6 tisíc. Chápal bych v případě střídačů za vyšší desítky tisíc, ale při tak nízké částce mi přijde vhod využít i možnost nabíjet baterku..
@amperak2 жыл бұрын
protože někteří chcou levnější řešení z nějakého důvodu. nevím jakého. minimálně pro ně je 6k investice moc
@abraxasivo2 жыл бұрын
@@amperak v jednoduchosti je krása.
@amperak2 жыл бұрын
@@abraxasivo přesně tak. MPPS střídač je jednoduchý, až je krásný.
@abraxasivo2 жыл бұрын
@@amperak amperáku , a čo tak použiť iba pulzne DC napätie s reguláciou striedy. Sú el. výboje na spínačoch aj pri pulznom DC napätí ? Samozrejme , už keď človek vyrobí DC pulzný regulátor, tak nemá problém AC impulzný regulátor (invertor ), ale pre zaujímavosť. .Ešte jeden dotaz, ten striedač disponuje feritiovým transformátorom ?
@luboszelenka97352 жыл бұрын
Pojišťovna souhlasí ?
@tomvecnykernelreich28362 жыл бұрын
Tak panove, shledl jsem o tom nekolik videi, 2 od Vidlaka, tohle a Stepanovu fotovoltaiku, pak jsem jeste juknul na nejaky video o virtualni baterii CEZ, potom o reseni na klic od CEZu a mailu zoufaleho pana autorum videa (tam se mi udelalo spatne), posbiral zkusenost od souseda, ktery si zrovna nejake vlastni reseni sam postavil a zatim mi vychazi, ze jsem uplne blbej, kdyz tem energosmejdum cpu 36 tisic rocne. Pocitejte se mnou a prosim vsechny o rady, protoze jsou tam i nejake moje strachy, jestli to vubec ten system da, nejake moje predstavy, jak by to melo idealne fungovat a to zase nevim, jestli je vubec realne. Asi bych mel ze zacatku zacit barakem a predstavami. Barak je dvoupatrovy, solary by prisly na strechu. Naprostou vetsinu veci jako svetlo a elektricke zasuvky by to urcite utahlo. Do svetel nekupujeme nic jineho nez LEDkovy zarovky, naprosta vetsina spotrebicu nesezere tolik energie, aby to FVE nejak extra zatizilo. Nehlede na to, ze postupnou obmenou pristroju se spotreba spotrebicu snizuje, protoze modernejsi spotrebice jsou vetsinou uspornejsi. Nicmene nekolik spotrebicu ma vysoky odber a o to mam prave dost strach. Nejvetsim zroutem elektriny v nasi domacnosti je dle meho nazoru lednice, pracka, susicka (tepelne cerpadlo), rychlovarna konvice, mikrovlnka, trifazova elektricka trouba a 2 bojlery (na kazde patro jeden). Nevim, jestli mam pocitat i herni PC, protoze ten ma, tusim, 750W zdroj a casto byva pusteny dlouhodobe (treba i tyden v kuse). Do toho pribylo tepelne cerpadlo na vytapeni, z cehoz mam strach nejvetsi. Moje predstava je koupit na strechu 10 solaru na 40V a vykonu 345Wp. Nebyl by asi problem vice panelu, jen nevim, jestli by to bylo potreba. Cenove to vychazi na 42900. Na napetovy spicky bych koupil 10x 100Ah autobaterii. Jedna vychazi na 2600, takze celkem 26000. Jsme na 68900. Budou potreba menice, nemam predstavu o cene, budou stacit 2? Cena odhadem 20 tisic? I s materialem a elektrikarem, ktery by to zapojil do rozvadece a nejak chytre poladil, pocitam tech 100 tisic. Moje predstava idealniho fungovani je, psano od jara do zimy, na jare a v lete bude fotovoltaika vyrabet elektrinu, v teple bude mozno tepelne cerpadlo na vytapeni uplne vypnout, coz usetri energii. Autobaterie se budou nabijet. Po nabiti se prepnou na udrzovaci proud a budou cekat, az bude potreba vetsi odber, ktery panely nedaji. Pokud bude spotreba baraku zrovna nizsi a panely vyrobi vice, veskere pretoky chci posilat do verejne site k pozdejsimu vyuziti (nejlepe na zimu). Prijde podzim a zima, bude nutno topit, kvuli tepelnemu cerpadlu bude vetsi odber. Baterie se hned vybiji. Jakmile se tak stane, barak se prepne na verejnou sit a baterie se budou nabijet z FVE (je jedno jak dlouho, jde o to, aby se pres zimu neznicily podbitim a nejaky slabsi proud tam urcite pujde). Tady ocekavam, ze nasetrenou elektrinu pres cast jara, leto a cast podzimu posilanou do verejne site si v zime odeberu zpatky na cerpadle a necekam, ze zbyde. Kdyby zbyla nebo ji byl prebytek, vubec by mi to samozrejme nevadilo, ale kdybych musel zaplatit neco malo prebytku z verejne site, asi by to taky nebylo na skodu. Ted premyslim, ze tepelne cerpadlo by vubec nemuselo byt zapojeno na FVE, ale jen do verejne site, coz by cely projekt zrejme zjednodusovalo. Je vsak otazka, jak to presne provest a jestli s bojlery, trifazovou troubou a dalsimi spotrebici se vubec vyrobi nejake prebytky, aby to nebylo uplne zanedbatelne? Kompromisem by pak mohl byt cely barak na FVE s jistenim z verejne site a tepelne cerpadlo jen na verejne siti, tudiz bychom v idealnim pripade platili pouze za topeni. Co si o tom myslite? edit: Koukal jsem na web CEZu, nejvyssi mesicni spotreba baraku v zime byla 1630kWh. Celkovou rocni spotrebu mi odhaduji na 12 147,00 kWh/rok.
@amperak2 жыл бұрын
Myslim si o tom to, ze vymyslis vse absolutne blbe a nerealne a ze jsi nenastudoval ani jedno video o fve. Idealni reseni pro tebe je fve na klic. Mohu poskytnout jak já, tak libovolna firma. Jen bych se vyhnul cezu a schilingru
@tomvecnykernelreich28362 жыл бұрын
@@amperak: No, tak mozna si to blbe predstavuju, ale jinak jsem opravdu poctive studoval. 😆 A nasel jsem prave video o battery boxu od CEZu (reseni na klic), kde to kluci prave totalne sepsuli kvuli pouzitym menicum, ktery priserne zraly a ucinnost celeho systemu tak byla 40%, takze by to melo smysl jedine pri 10kWp FVE, kde to nepoznas, jenze pan mel pouze 5kWp FVE a zbyly mu oci pro plac, prisla mu faktura na dvojnasobek toho, co spotreboval pred instalaci FVE. Cely ten system pak byl postaveny tak, ze byl spise ztratovy a k nicemu. Hele, kdybych nevedel z videi, kdo jsi, tak bys me popravde docela nakrknul. Ja mam nejakou predstavu, ty jsi mi sice napsal, ze to je blbost, ale zapomnel jsi rict proc. U souseda vidim spolehlive reseni, se kterym je spokojenej, stalo ho neco malo pres 100 tisic a predevsim proto, protoze si veskere prace delal sam (narozdil ode me je trochu sikovnejsi). Jako baterie na vykryti spicek pouzil klasicky autobaterky, blizko nich ma instalovany 2 menice na 230V a v pripade problemu instalovanou vytrhavaci pojistku a hasicak s CO2. Funguje mu to krasne, sic se obcas musi uskromnovat a musi hlidat, aby mu zena neprala v pracce a zaroven aby nebyla treba zapla rychlovarna konvice. Jinak ma panely s vykonem neco malo pres 1KW.
@amperak2 жыл бұрын
@@tomvecnykernelreich2836 nemam cas se vypisovat. Na toto tema je plnej goohle clanku a plna videa. Dokonce i to moje s vidlakem. Takze nebudu vypisovat proc, kdyz sem to udělal.
@tomvecnykernelreich28362 жыл бұрын
@@amperak: Tak se pak nediv, kdyz just do reseni na klic nepujdu. Nejsem blazen, abych nekomu vyplazl 400 tisic za reseni, ktere muzu mit mnohem levneji.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj Tome, ještě si to tom něco naštuduj. Například olověné akumulátory nejsou moc vhodné, protože nemají rády hluboký vybíjení a nesnesou tolik cyklů. Jako nouzovka do začátky by to šlo. Za druhé abys mohl elektriku prodávat ČEZu, tak bys to musel mít s projektem, od firmy, takže vlastně firemní řešení. Ona i ta Ampérákova FVE vyšla na několik více desítek tisíc.
@martinslaba72492 жыл бұрын
Chápu že propagujete fotovoltaiku, ale proč pro ohřev vody nepoužít jen černý trubky? Dostupná energie není omezena 30% účinnosti solárních panelů a na instalaci neprodělám kalhoty. 🤔
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, každý, ať si vybere, co se mu líbí. Já počítám s tím, že do bojleru budu ukládat přebytky z FVE.
@abraxasivo2 жыл бұрын
Fotovoltaika o moc jednoduchšia. Napr. nemusiš riešiť fridex. Nemusí riešiť , čo z nadbytočnou energiou (chladenie). A, možno(keď máš možnosť zohnať lacno fotovoltaické články) OVEĽA LACNEJŠIE.
@JanKavik2 жыл бұрын
Rád se dívám na lidi, kteří něco umí. Čekám na dokončení videi o jednoduchém ohřevu bojleru, u mne tím jednodušší, že mi stačí 80l, ale asi to bude mít určité úskalí. Proto čekám.
@amperak2 жыл бұрын
80l boiler nevystačí na dva dny bohužel. lepší je větší, ale tohle se na toto přímo hodí. ale když by byly panely nové a drahé, je to plýtvání prostředky
@JanKavik2 жыл бұрын
Panely chci šrotové (účinnost 70% nevadí). Prostředky žere žere inflace 17% , na podzim 25%, proto se snaž vida urychlit. Jen Ty umíš smysluplnou FV!
@amperak2 жыл бұрын
@@JanKavik videa vycházej jak to nejlépe jde. panely šrotové nejsou
@CZshadowman2 жыл бұрын
Řešil už někdo jaké použít prioritní relé pro postupné spínání více bojlerů ? Ty klasická relé použít na pulsní proud nejde ...
@amperak2 жыл бұрын
Bel to umí, navic muzes na jeho vystup dat vic slabsich boileru
@vladimir73702 жыл бұрын
Chlapi co maly větrný elektrarny? Proc resite jen fotovoltaiku? Mala vetrna udela klidne 1.. 2. KW... V mirnym vetru udela 2kwtova treba 500w.. A jede nonstop.. Rek bych ze je to lepsi reseni na topeni v zimě... Neresis snih na panelech.. Atd.. A kdyz reknes ze nefouka.. Tak pokud to mas na strese tak ver ze malo kdy nefouka tak ze se to ani nehne..
@abraxasivo2 жыл бұрын
Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Na youtube nájdeš aj veterné riešenia. Ale, šak čo Ti bráni tunak zverejniť , opísať svoju veternú elektráreň. Nebuď sebec a podeľ sa so skúsenosťami.
@amperak2 жыл бұрын
Ty jsi asi videl turbinku z vlaku, ze?
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj vladimíre, malá větrná toho moc nevyrobí, to by musela být velká :-) Ty malé čínské turbíny potřebují pořádný vítr, aby něco vyrobily.
@vladimir73702 жыл бұрын
@@vidlak001 děkuji za normalni odpověď 😉.. Davam odber vidlakovi a rusim amperakovi 😃.. Nee nejsem urazeci.. Odebíram vas oba.. 😉 Ale umim ocenit pristup.. 😉.
@amperak2 жыл бұрын
@@vladimir7370 já jsem asi alergický na takové dotazy, kterých mám mrak na krku. pardon. vidlák má trpělivost. jen ho opravím. moje VE z alíku za pět tisíc nevyrábí vubec nic. respektije 5W při orkánu vloni. má udávaných 800W a těch podle výpočtů nelze dosáhnout nikdy.
@purusottamadas43142 жыл бұрын
A není lepší koupit lázeňská kamna na zimu a v létě se sprchovat studenou vodou?
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, jak pro koho :-)
@purusottamadas43142 жыл бұрын
@@vidlak001 :-)
@topranina2 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, dalo by se to vyřešit také bez měniče, že bys nabízel baterie a potom bys pouštěl SS 12 V přímo do spirály do bojleru?
@abraxasivo2 жыл бұрын
Bojlér je akumulátor energie.
@amperak2 жыл бұрын
Proc vsici cpou baterii tam, kde nema smysl?
@topranina2 жыл бұрын
@@amperak Za mě je baterie nebo bateriové úložiště ideální uchovatel energie. Kdyby to chtěl použít i třeba na svícení nebo tak, to by dávalo smysl.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj IM, to víš, že by to šlo, pokud bych měl v bojleru spirálu na 12 V. Ale je zbytečné do toho montovat baterie.
@zdeneksuchanek805211 ай бұрын
Tyto videa se nezakládají na pravdě.Elektrotechnika má své základy, která se odvíjí z Ohmova zákona.Tito blázni nabízí perpetuum mobile, které neexistuje.Nabizí výkon 140 W a plácají o k kW!!!!Je to to samé jako bychom u 2 kW boileru dali malou svíčku která dokaže ohřat za 8 hodin 200 l vody.😮
@jannovotny49532 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/b5all2mVjJWpotE Ahoj zdravím tě.. .. V odkazu je video, na kterém za pomoci podtlakové nádoby, čerpá vodu ze studně.. .. podtlak odtékání mm vody z nádoby spodním otvorem, má takovou sílu, že dokáže vyčerpat vodu a to prý až 10 m vysoko. Zkusíš něco ve svých videích takového udělat? Já se o to pokusím také doma. S pozdravem Honza Novotný
@jirikrpec95592 жыл бұрын
Ani to nezkoušejte, stačí použít trochu matematiky a možná i jen selského rozumu a vyjde Vám, že je to úplný nesmysl :-)
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj Jane, já to nepovažuju za nesmysl, ale za zajímavý fyzikální pokus :-)
@frantisekdanhel76932 жыл бұрын
Stačí místo pojistek dát starší trojpolový jistič 25 A , který už dnes nevyhovuje svým provedením v elektroměrových rozvaděčích
@amperak2 жыл бұрын
Nestačí
@marekfojtik6634 Жыл бұрын
jo jo jak rikas staci ventil prepnout ale tohle lidi nechapou :)
@frantisekhrabovsky7362 Жыл бұрын
Ahoj kluci 😊
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj :-)
@jansprlak1102 жыл бұрын
Beta tester od roku 2016 oceňujem,,
@hejrup21522 жыл бұрын
Místo stykače jsem koupil jednofázové SSR relé 600VDC 150A na Aliexp...
@amperak2 жыл бұрын
jak řešíš ochranu při poruše?
@JaneKLX2 жыл бұрын
OK, beru, že se to postaví za pár korun, pokud máš zdroj Ampéráka, protože máš "projekt zdarma", "nouhau zdarma", díly levné a k tomu prezentace na yt .... doufám, že se potom nebudeš bít v prsa, jak šikovný jsi, že to máš tak levné 🙂(jak tu téměř každá liška nekriticky chválí svůj ocas) a bylo by zajímavé, kdybys k tomu jel například tabulku komerčních cen, aby byl vidět reálný příměr. Například pro fve na ohřev vody lze získat dotaci až 45 000,- . Jedna podmínek je to, co děláš, oddělený systém od distribuce. Zkoušel jsi přemýšlet třeba i o této cestě, napadají tě nějaká pro a proti? Na druhou stranu mi to přijde dost neefektivní řešení, zvlášť, když k tomu půjde ještě nějaká ups, takže asi regulátor, aku, ...? Natopit bojler 140l při jedné kW spirále bude cca 6 hodin? A potom bude fve nevyužitá mnoho a mnoho dní x hodin denně? Jen proto, že teď trváš na levném řešení a tvůj parametr je návratnost? Není to krátkozraké? Myslím, že tobě by to mohlo něco říct - podívej se do bible na podobenství o hřivnách, jak se můžeme chovat jako správci něčeho, co nám je z hůry dáno (a třeba i to slunce) 🙂 Jinak Ampéráka musím zklamat, protože třeba kondenzátor pro "regulaci oblouku" - neumím to jinak nazvat, ... používám už asi 8 let u motorky, kde mi to pomáhá v okruhu pro ventilátor chlazení, protože i ty 3A, které v tom tečou, dělají moto vypínačům zle. Když slyším kondenzátor, tak si vzpomenu na příhody, které se děly u nás v práci. Takový nějaký moderní trolejbus má na střeše "kondenzátorové baterie". TB se napájí z drátů, kde je cca 700V DC, ale jezdí to na AC a výkon motoru je cca 300 kW? .... Přes baterii kondenzátorů je plechový kryt. A když takový kondenzátor prdne, je to rána jako z děla a viděl jsem, jak takový kryt vyletí nad úrověň 7 patra paneláku. Opravdu zážitek, ale jednou to stačilo. Tolik lidí pohromadě, kterým povolil svěrač při tom nechtěném zážitku, jsem ještě neviděl a necítil 🙂 ... a jen shodou okolností ten dekl nikoho nezabil. Těším se na další díl a jestli počtem upgradů překonáš Ampéráka 🙂
@abraxasivo2 жыл бұрын
Dotácie do zelenej energie sú blbosť. To už nehovorím o deformácii trhovej ekonomiky. Šak dotácie sa používali v SOCÍKU: Veci DOTOVANÉ , nemôžu byť EKOLOGICKÉ !!! Ozrejmim: najviac elektromobilov jazdí v Nórsku. Štát dáva veľké dotácie. Odkiaľ Nórsko má prachy na dotácie ?! NO Z ŤAŽBY ROPY. Aneb. brácha v OSlo jazdil na ELKROBUSE. Hádaj, čím sa v ňom kúrilo ? No NAFTOVÝM bufíkom. To je komédia ! Dnes takmer všetko si môžeš kúpiť anemusíč nič robiť . Teda, ak na to máš. Čiže u niekoho sú smerodajné prachy, prečo si domácnosť svojpomocne zveľaduje a u druhého KUTILSTVO. A, niekto sa aj rád podelí so svojími skúsenosťami a patrí mu zato DÍK !
@amperak2 жыл бұрын
Trolejova sit je velmi tvrzdy zdroj. Pokud u fve odejde kondenzator, vybuch se konat nebude.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zážitek s trolejbusem. Jinak mi přijde, že jsi tak nějak jízlivý a na to nemám potřebu reagovat...
@JaneKLX2 жыл бұрын
@@vidlak001 Takže sis našel důvod, proč nebýt věcný? Nedržet se meritu věci, ale svoji neschopnost odpovědět svedeš na někoho jiného? To tě komuoši tak moc poznamenali? Hle, vidláku, urazit se, je jen tvoje osobní rozhodnutí ... stejně tak ses mohl rozhodnout, že se neurazíš a že mi to argumentama vrátíš i s úroky. Ale to ne, zbabělost a klasická česká zbabělost v podobě youtubera (který by svou kůži měl nést na trh) je tak moc klasikcká. Jak bych mohl čekat v podobě tvé inteligence smysluplnou diskuzi? A teď to přijde ... nenech se rozhodit tímhle debilem, sere se do spousty z nás ... sám má kanál o hovně .... a tak se utvrď se svými youtube kámošema, že to děláš dobře, protože sám přece víš, pro koho videa děláš ... jako bych to četl :-) . Ideálně kdyby ses choval jako chlap, ne jako urážlivá ženština .... ne jako yooutuber.
@noplastik2 жыл бұрын
@@vidlak001 No to je ale škoda, protože tu padlo dost myšlenek, které by stály za úvahu. Např ta ekonomická v prvním odstavci. Já třeba přemýšlím nad tím, jakým tranzistorem nejlíp ten boiler spínat. No uvidím, možná IGBT, ale chce to pár pokusů :D.
@jija06322 жыл бұрын
Proč nepoužít jistič pro stejnosměrné napětí - lze vypnout i s protékajícím proudem Proč nepoužít stykač pro stejnosměrné napětí Oboje lze koupit v profi prodejnách s elektroinstalačním materiálem (ne hobbymarket nebo malé elektro s malým sortimentem) použijte internet. Pro obě zařízení se oblouk přeruší magnetickým polem, které elektrický oblouk "vyfoukne" do zhášecí komory. Magnetické pole je vytvářeno proudem oblouku. Ne kondenzátor, který je nebezpečný v případě jeho poruchy (proražení a/nebo přerušení) hrozí požár. Především starší kondenzátory s končící životností jsou k tomu náchylné. Zařízení bude roky fungovat (vždyť je nové) a až kondenzátor zastárne, nevhodný stykač založí požár. Prosím přemýšlejte. Bojím se o vás.
@amperak2 жыл бұрын
je to jednoduché. DC stykač je drahý, navíc ten, kde magnetický pole má pomocí procházejícího proudu. to se vyplatí investovat do MPPS střídače, který vše vyřeší. AC stykač dokáže DC trozepnout, to je třeba vyzkoušet, pomocný obvod slouží k prodloužení životnosti kontaktů. Nelze tímto řešit případ, že kontakt nedokážže DC oblouk vypnout. A že to je nebezpečné? ano je, každý si to dělá na svoje vlastní triko a ví o problémech.
@xxJerry19xx2 жыл бұрын
Ten kondenzator... Ked vypne stykac je vybity a chova sa chvilku ako skrat kym sa nenabije a tym padom tamten obluk nehori lebo prud ide cez kondenzator chvilu... To je OK... Ale ked potm ten stykac zopne tak vyskratuje ten nabity kondenzator a je tam prudova pecka do kontaktov... Nedalo by sa to riesit este 2 diodami do serie ku kondiku jedna nabijacia druha vybijacia a ku jednej das este odpor a tak ten nabijaci prud nechas neobmedzeny a ten vybijaci bude obmedzeny odporom.... ? To ma len tak napadlo ... Alebo to este zapojit inak, tak aby vybijanie islo cez tu spiralu ktora to trochu obmedzi tu prudovu spicku a nabijanie priamo, lebo to chceme to riesi to horenie obluka.... To by mozno slo nejak zapojit s pomocou diod... No alebo kaslat na to a dat tam poriadny silny stykac na velky prud a vybavene... Ale tak ani tomu kondenzatoru sa nepaci ked ho takto vybijas, ze ho priamo skratnes...
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, snad to Ampérák dovymyslí a natočí video :-)
@jirkas2292 жыл бұрын
proto se na zhaseni oblouku na kontaktech pouziva RC clanek tj kondenzator a rezistor v serii ;)
@amperak2 жыл бұрын
Vidlák to má ve videu orientačně, protože definitivní řešení je na mém kanále a jasně jsem uvedl, že to je takový uvedení návrhu. samozřejmě je to v finálním řešení od začátku vyřešeno. jsem elektrotechnicky vždelaný člověk a vidím tam ta rizika jako ty a umím je řešit, kupodivu máš řešení podobné.
@xxJerry19xx2 жыл бұрын
@@amperak No tak to je fayn... Ja som si aj myslel, ze to uz mas nejak poriesene... Tak som zvedavy ako si to vymyslel...
@amperak2 жыл бұрын
@@xxJerry19xx to už bylo před naztočením, ale nechci prostě šířit jinýma kanálama nějakou verzi, kterou jsem neodzkoušel. a to kje dobře. protože jeden ze tří prototypů nepracoval správně a bylo potřeba upravit hodnoty
@ferduvsvet56149 ай бұрын
U vidláků ano ...ale u Pražáků ne ...at maji střechu nad hlavou všude v republice ... hrůza
@DKNworld2 жыл бұрын
Vidláci vidláci :D ( jooo oba dva) , já ti nevím ale než přeměňovat energii na energii, nebude zrovna u vody lepší ji jen sbírat? Solární kolektor se tomu nadává myslím a umí to nehezky popálit, takže vím že to šlape rychle :D
@amperak2 жыл бұрын
cena, nevýhody, hodně nevýhod. na doma je nejlepší FVE
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, výhledově jde o ukládání přebytků energie. Pak se nebudu starat o dvě zařízení, ale jen o FVE.
@cryptofaucet_bitcoin2 жыл бұрын
Amperak ma hodne prace protoze ho vsichni bombardujem dotazama a vsichni ponem chcem at nam postavi fotovoltaiku :D
@amperak2 жыл бұрын
Správně, na dotazy divaku ohledne svepomocne fve nezvladam odpovidat, protoze pisou lidi na fve na klíč. Ale to se treba změní