FreeCAD tutoriál 1 funkce tažení - Pružina

  Рет қаралды 12,851

suczy

suczy

Күн бұрын

O opensource programech a dalších projektech mnohdy moc lidí neví, ale i takové programy mohou být plnohodnotné a kvalitní. V tomto tutoriálu se mrkneme na FreeCAD, Jde o 3D parametrický modelační nástroj hlavně technického charakteru.
Funkční klávesy:
Ctrl + levé myšítko = výběr více objektů ve 3D
Shift + pravé myšítko = orbit pohyb ve 3D
prostřední tlačítko = posun pracovní plochy

Пікірлер: 26
@kaarfii
@kaarfii 2 жыл бұрын
Čest práci, Video je dobrý až na několikátou lekci. Začátečník potřebuje nejdřív zvládnout základy náčrtu a v něm vazby, potom aspoň základní funkce použité během modelování, jako je vytahování, rotace apod. Vybalit na naprostého začátečníka hned tvorbu pružiny je naprosto zavádějící a matoucí!
@davidlutr7213
@davidlutr7213 3 ай бұрын
Děkuji za video, cením si té námahy při aktuazaci. Ale k věci, doteď jsem pracoval na Solidworksu, no bohužel musím přejít na lacinější soft, co mi chybí tak je fukce snap kdy mohu entitu uchopi v půlec ve čtvrtině, průsečíku, jako bojuji, fak bojuji.
@erikdobes9777
@erikdobes9777 Жыл бұрын
Zdravím, ak nasledujem tento tutorial, tak všetko funguje, ako má, avšak ak zvolím iný základný geometrický tvar, napr. kružnica alebo čiara, tak vyhadzuje chybu: "TopoDS::Wire". Vedel by mi niekto poradiť ako na to?
3 жыл бұрын
Paráda už mi tvá videa pomohla a těším se na další. Jen tak dál.
@mareksvrcina5279
@mareksvrcina5279 3 жыл бұрын
Jak se tady tohle objevilo??
3 жыл бұрын
Ahoj, nevíš prosím jestli lze ve FreeCadu nějak zjistit třeba rozvin té spirály? Měřit obvody, plochy či obsahy těles? Díky za odpověď i za videa.
@suczy6961
@suczy6961 3 жыл бұрын
Tak zrovna rozvin spiraly me ted nenapada, kazdopadne plochy, hmotnosti... lze zjistit pomoci makra FCInfo, v addon manageru to lze stahnout, je tam i spousta dalsich uzitecnych maker
3 жыл бұрын
Vďaka za návod, ale nebolo by vhodnejšie (aj strojárensky presnejšie), keby náčrt kružnice (prierezu drôtu pružiny) bol kolmý na tú krivku? Teda, najprv vytvoriť pomocnú rovinu pomocou jedného bodu a kolmice na krivku a potom vytvoriť náčrt prierezu drôtu?
@suczy6961
@suczy6961 3 жыл бұрын
dobra pripominka, ano melo by to tak byt, moje chyba
@peterpeter2729
@peterpeter2729 3 жыл бұрын
Aho mohol by si prosim dat navod ako spravit vykrajovacku na cesto. Dakujem
@pavelfoltynml
@pavelfoltynml 3 жыл бұрын
Dobrý den používám freead 0.18 pro windows a chci to sledovat krok od kroku no a narazil jsem na následující problém, který neumím řešit: Když vytvořím sketch, původní spirála se mi automaticky zamezerníkuje (znecitliví, zneviditelní, nevím jak to nazvat, snad chápete), na to než jsem přišel, ale pak když označím ten vytvořený objekt v těle (tu BaseFeature), tak se mi ta (nová, celá) spirála neoznačí, jako vám, nestane se nic, musím kliknout na body, aby se celá označila ale přitom jednotlivé oblouky označovat jdou. Je to nějakým nastavením uvnitř programu nebo rozdílností win/linux verze nebo jsem někde něco přehlédl při tvorbě? edit: Tak už jsem si na to přišel, je to jedno. Pro příště by bylo v pohodě, kdybyste si před natáčením dílu udělal osnovu, protože skáčete tam a zpátky a pro nezběhlého člověka je to matoucí a navíc pak program nedělá to co vám. Takže osnova: part: vytvořit spirálu part design: vytvořit náčrt (sketch) sketcher: vytvořit kroužek svázaný s patou spirály part design: táhnout náčrt podél spirály Dva dny jsem se to snažil dát dohromady a pořád mi to dělalo něco jinýho (utekla mi možná myš sem a tam, nevěděl jsem co zrovna máte označené, kdo ví...), pak jsem si v hlavě dal dohromady tuto osnovu a pružina byla za dvě minuty hotová. Jinak díky, zítra řemenice
@suczy6961
@suczy6961 3 жыл бұрын
Diky za zpetnou vazbu. Je to asi tim kurzorem, protoze si myslim ze z videa je struktura zrejma, aj slovne tam vysvetluji co, proc, jak. Kazdopadne uz jsem prestal delat to co drive, tedy ze jsem vse vymodeloval nejdrive nanecisto, aby video bylo na prvni dobrou, zere to zbytecne moc casu na to, aby ze me byl youtuber zadarmo ;) ale nova videa uz jsou s barevnym kurzorem, takze snad aspon neco.
@Zdenek_Horsky
@Zdenek_Horsky 3 жыл бұрын
Dobrý den. Děkuji za videa. Prosím o radu. Chtěl bych si udělat 3D model kostry vzduchové cívky pro pozdější vytištění na 3D tiskárně. Prokousal jsem se vytvořením válce a jeho úpravou, umím, díky vašemu videu vytvořit si vinutí, prokousal jsem se i odečtením cívky od válce, takže vznikně šablona, kam příjde vinutí reálné cívky. Ale bojuju s dvěmi věcmi. 1. pro moje potřeby detail. To vinutí není pravidelný válec, v několik oblastech je jako by přetočené. A druhá, závažná věc. Jak zavazbit pozičně mnou vytvořený válec a cívku. Nedaří se mi to ani v A2plus (náhrada za Assembly 2) -tady nevím, podle čeho to srovnat a pak netuším, zda by to šlo odečíst. Když to tvořím v jednom modelu a nějakým způsobem pohnu cívkou vůči válci, výsledný odečet (cut), začíná na souřadnicích 0.0.0. Popřípadě -cívku vytvořenou v PARTu vysunu v ose Z o 15mm nahoru, když ji chci pak vytáhnout a "obalit" nějakým profilem vzniklý Base Feature spadne opět na nulu.... Můžete mi prosím poradit? Děkuji. Z.H.
@suczy6961
@suczy6961 3 жыл бұрын
Ano, uz jsem byl upozornen, ze jsem udelal chybu v modelu a civka/vinuti neni presna, budu opravovat v dalsim navodu. Tam je potreba udelat tecnu na spiralu a ta bude normalou pro skicovaci rovinu. Co se tyce pozicovani, tak bych ten model asi musel videt, presne si to nepredstavim. Idealni je tyto veci vzdy pozicovat na stred souradneho systemu, tim se spousta veci usnadni. Zkuste mi na mail poslat ten model, treba pochopim kde je problem.
@CZAmatti
@CZAmatti 3 жыл бұрын
Návod celkem ujde, ale měl bych k němu řadu výhrad: 1. Věci, týkající se Instalace bych dal do samostatného návodu (tutorial 0) 2. Návod je značně neostrý, vše je částečně rozmazané. Asi to bude tím, že při tvorbě návodu používáte velké rozlišení obrazovky a do videa dochází ke zmenšení a tím i ke zkreslení. 3. Mám dost velké problémy s vysledováním myši. Pro tvorbu návodu bych doporušoval nastavit jako kurzor myši velkou černou šipku, která je výraznější. Dále při přejíždění po ikonkách jezdit mysí pomalu, před vlastním kliknutím na ikonu chvilku počkat. Jako začítečník mám docela problém zjistit, na kterou ikonu jste kliknul myší. Když zastavím video, tak je myš už někde jinde. Jinak tyto návody pokládám za skvělou věc a těším se, že si je prostuduji všechny.
@suczy6961
@suczy6961 3 жыл бұрын
Diky za zpetnou vazbu. Co se tyce instalace, verim ze drtiva vetsina lidi instalovat programy umi tak jsem tomu nechtel venovat dlouhy cas a nastaveni programu je dosti individualni. Kvalita videa je ve full HD, kontroloval jsem to i na YT tak jestli to nebude nastavenim kvality prehravani. Jinak s kurzorem neco udelam, at je to jasnejsi.
@CZAmatti
@CZAmatti 3 жыл бұрын
@@suczy6961 Skvěle. Ještě jsem se chtěl zeptat, kam se mají hlásit chyby? Když dělám substituci dvou těles, tak mi to celé havaruje. Mám verzi 0.18
@suczy6961
@suczy6961 3 жыл бұрын
@@CZAmatti substituci jak? chyby primarne/navrhy reseni na: tracker.freecadweb.org/roadmap_page.php
@CZAmatti
@CZAmatti 3 жыл бұрын
@@suczy6961 Zjistil jsem, že ta chyba je náhodná. V Partu vytvořím dvě tělesa, například krychli a válec, jedno těleso prostrčím skrz druhé. Vyberu první těleso, Ctrl + kliknutí na druhé vyberu ještě to druhé těleso a kliknutím na ikonku substituce FreeCAD zhavaruje. Bohužel ne vždy.
@suczy6961
@suczy6961 3 жыл бұрын
@@CZAmatti ano, logicke operace to nekdy delaji, obecne tyto funkce napric programy patri mezi nejmene stabilni a vhodne, osobne doporucuji fungovat primarne v "part design", dokonce si troufam tvrdit, ze na nem se i vice pracuje
@jiri.sikora
@jiri.sikora 3 жыл бұрын
oplatí se FreeCAD pro komplexnější návrhy krabiček ?
@suczy6961
@suczy6961 3 жыл бұрын
nevim co presne je mysleno komplexnejsim, ale pro jednoduche tvary a funkce naprosto v pohode. Je teda fakt, ze nektery borci jsou schopni nahradit skoro vse co dokazi profi placene programy, tito borci ale umi programovat v pythonu
@MrHanjak2017
@MrHanjak2017 3 жыл бұрын
Amazing!
@PARADOXSTEELcz
@PARADOXSTEELcz 3 жыл бұрын
Zdravím, stáhnul jsem si program a chci vněm otevřít výkres ve tvaru DWG a nejde. Zkoušel jsem to v Drafsight předělat na DXF a taky nic. Nemáte nějaký tip jak to vyřešit
@suczy6961
@suczy6961 3 жыл бұрын
zkuste zkontrolovat nastaveni importu techto formatu, DXF by melo rozhodne fungovat.
@jansrba3650
@jansrba3650 2 жыл бұрын
Kvůli tvé chybě jsem to musel dělat od znova
Kryt na HW password manager
32:19
suczy
Рет қаралды 1,1 М.
FreeCAD Sketcher For Beginners |JOKO ENGINEERING|
25:28
Joko Engineeringhelp
Рет қаралды 310 М.
Seja Gentil com os Pequenos Animais 😿
00:20
Los Wagners
Рет қаралды 13 МЛН
Mom had to stand up for the whole family!❤️😍😁
00:39
How to Draw an Elbow Pipe with Flanges Using FreeCAD
15:49
Tech with Julius
Рет қаралды 24 М.
FreeCAD tutorial 2 - řemenice CZ
17:45
suczy
Рет қаралды 29 М.
3D Gaussian Splatting! - Computerphile
17:40
Computerphile
Рет қаралды 140 М.
FreeCAD Electronic Enclosure Using Simple Parametric Design Techniques
32:56
Adventures in creation
Рет қаралды 240 М.
The New Assembly Workbench of FreeCAD 1.0
39:33
Katt Kushol
Рет қаралды 7 М.
Make a Hole on Curved Surface in FreeCAD
11:44
Create With Tech
Рет қаралды 20 М.
FreeCAD after 6 years in Fusion 360
5:29
Maxim Kachurovskiy
Рет қаралды 96 М.
Easy Archimedes Wind Turbine in FreeCAD (Liam F1 Fibonacci)
22:51
MangoJelly Solutions for FreeCAD
Рет қаралды 29 М.