🎁 KAKO DO REMOTE PROGRAMERA OD 50K+ EUR ZA 60 DANA 🎁 Besplatan trening od 90 min. bit.ly/90-min-trening-za-remote-poslove 👉 KORAK PO KORAK DO REMOTE POSLA SA MNOM Prijave za dvomesečni Think Remotely program: 👉 bit.ly/think-remotely-program
@milantrbojevicbiznismentor3 жыл бұрын
Svaka čast, nisam video skoro ovako dobro objašnjenje oko poreza! Svaka čast! 👏👏👏
@ThinkRemotely3 жыл бұрын
Tek sad vidim ovaj komentar. Hvala puno! Učim od najboljih! :) Hvala celom #FT1P timu za sva objašnjenja i pomoć u razumevanju i hendlovanju poreza! 🙏
@dusanmilanovic60552 жыл бұрын
Svaka čast! Sve na jednom mestu i servirano na kašičicu.
@DooxyCars2 жыл бұрын
Baš koristan video! 👍👌👏
@Ba-dak20902 жыл бұрын
genijalan video, hvala puno
@FilipRadojkovic139 ай бұрын
Pozdrav 4:40 pomenula si da ne moze svako biti preduzetnik pausalac... da li mozes, molim te, da detaljnije objasnis ko moze, a ko ne moze, da bude pausalac? Hvala unapred! Odlican video!
@yohtza3 жыл бұрын
Odlican video, hvala!
@IlijaDj4 жыл бұрын
Treba proveriti u opciji kada vlasnik doo nije zaposlen u svmom doo, mora biti zaposlen negde drugde, i ako nije sam vlasnik zaposlen onda mora neko biti zaposlen u tom doo. Ne moze biti bez i jednog zaposlenog. Sa druge strane ako vlasnik doo nije zaposlen nigde onda je automatcki obavezan da bude prijavljen u smom doo. To znaci da i ako prdje neko vreme , prvi put kada se prijavi bice mu upsan da je zaposlen od prvog dana kada je doo otvoren sto znaci da ce morati sve plate isplatiti unazad sam sebi. OVO TREBA PROVERITI.
@ThinkRemotely4 жыл бұрын
Da, da, u pravu si, ima to nešto da DOO ne može da bude bez zaposlenih. Proveriću sutra šta se i kako plaća u slučaju kada je osnivač istovremeno i zastupnik, pa ću napisati ovde. Dobro si to primetio, meni je promaklo. Hvala što si prokomentarisao da razjasnimo.
@ThinkRemotely4 жыл бұрын
Komplikovanije je nego što sam mislila, ali poenta je da ako osnivač nije u radnom odnosu u svom DOO-u, ipak će morati da plaća neke poreze i doprinose. Valjda je do prošle godine moglo da DOO praktično nema zaposlene, pa kad nema prihode, ne plaća ni poreze, ali to više ne može. Kako i kolike poreze plaća sada neko ko nije u radnom odnosu u svom DOO, zavisi od više faktora. Koga zanima detaljnije, može da vidi na ovom linku: www.tefter.rs/blog_detalj.php?r=30 Tebi još jednom hvala što si ovo napomenuo!
@91darko4 жыл бұрын
Kod nas se pausalac isplati samo ako zaradjujes preko 1000 evra sa tim da imas sigurnost da ces narednih godinu dana da imas siguran posao. Kao preduzetnik ne valja nista, kao doo moze da prodje ali samo ako opet zaradjujes preko 1000 evra. Sto znaci da kod nas nista ne valja. Dok na primer u Bugarskoj otvoris EOOD (doo za pojedinca), kosta te nekih 200-250 eura i sve se zavrsava u roku od 3-7 dana. Funkcijonises kao Doo sto znaci mozes da prihodujes na bilo koj nacin bez problema. Kao EOOD placas 10% porez i dividendu na izvlacenje profita iz firme je 5% (15% sve ukupno). Sto se tice doprinosa, mozes da izaberes osnovicu na kojoj ces da placas te doprinose. Ti naravno izaberes najmanju osnovicu sto iznosi 150 dolara mesecno. E sada ako nisi 183 dana u Bugarskoj oslobodjen si i tih doprinosa, tj trebao bi da placas tamo gde zivis. Znaci na 500 eura placas samo 15% sto je 75 eura (bez umanjivanja oporezivog iznosa) + 10 eura knjigovodja (on moze da ti sredi sve na svakih 4 meseca) i legalan si. Pametnom dovoljno.
@ThinkRemotely4 жыл бұрын
Tačno, to bi bilo idealno kad bi kod nas bio takav model kako si opisao. Trenutno je stvarno užas. Možda nije baš 1000e za paušalca neophodno, da kažemo da je 30% poreza neki maksimum koji bi se moglo očekivati da mali biznis - preduzetnik plati, može da bude ok i sa 600e, ali to što je fiksirano da svakog meseca mora da se plaća je nemoguća misija za veliki broj preduzetnika početnika. A da ne budeš paušalac, moraš strogo da vodiš evidenciju troškova da bi smanjio prihode i da ti ne bi pola, ako ne i više, otišlo na poreze. Noćna mora za sve početnike u biznisu i male biznise. Iskreno sumnjam da mi možemo u trenutnoj situaciji da dodjemo do tog modela kao što si rekao da Bugari imaju, ali s druge strane verovatno može da se barem nešto poboljša ako se ljudi kojih se ovo tiče i kojima ne odgovara založe, krenu da traže bolje uslove i ne prihvataju neprihvatljivo.
@91darko4 жыл бұрын
@@ThinkRemotely Tesko je bilo sta da ce da se promeni. Prvo oni moraju kompletno ceo novi sistem da naprave, za tako nesto je potrebno mnogo rada, truda a oni za to nemaju zelje. Ceo sistem je napravljen da ide samo u njihovu korist, tako da tesko ce oni da se odreknu toga. Kada gledas kako se bahato ponasaju, ne samo za poreze nego generalno, onda vidis da ti nisu ni sposobni da naprave nesto kako treba. Nego ce kao i uvek (poslednjih 30 godina) da se presipuje iz suplje u prazno i da se prica kako je ovo pravna drzava na nasu zalost.
@Nemanja17233 жыл бұрын
Zdravo Aleksandra, ja sam student i zeleo bih da otvorim KZbin kanal koji ce biti namenje Americkim gledaocima. Mozes li me posavetovati koji se oblik oporezivanja meni najvise isplati (posto se kao student u socijalnom vodim na roditelje i ne zelim da to promenim) i da li je u mom slucaju moguce izbeci placanje penzionog i socialnog? Hvala ti u napred. P.S. Inace odlican klip hvala ti puno!
@milicalilic69034 жыл бұрын
Šta je sa porezom pauslca koji ne uspe da zaradi ni tih trideset hiljada, koji ne uspeva da stvara novac a kamata ma porez raste.
@ThinkRemotely4 жыл бұрын
Ko ne zaradjuje 30.000 mesečno nema razloga da bude paušalac, to mu se uopšte ne isplati. Čak i da ima 30.000 paušalac nije dobra opcija, kao što objašnjavam u videu. Ako je zarada nestalna i ispod 30.000, najbolje opcije su poslovanje kao fizičko ili preduzetnik koji se samooporezuje. Ne kažem da su to dobre opcije, samo su najmanje loše u trenutnoj situaciji.
@milicalilic69034 жыл бұрын
@@ThinkRemotely Hvala najlepše.
@mrbean17174 жыл бұрын
Sta za one koje dobijaju poklon od nekog rodjaka iz inostranstva s vremena na vreme? Na primer dobiju 500evra koji porez i da li uopste treba platiti porez?
@1504198224 жыл бұрын
Najbolje da se ode i uzme u kešu ako postoji takva mogućnost. In cash we trust!
@serbonab.24084 жыл бұрын
Ma kakav crni porez na poklon? U zakonu jasno stoji da se poklon (novcani poklon ili pomoc) ne oporezuju. Ranije su u banci uvek davali formular da popunis na osnovu cega dobijas taj priliv iz inostranstva i onda lepo napises poklon/pomoc. Ja saljem majci svakog meseca novac jer ima invalidsku penziju od 16.000 . Bude li joj stigla bilo kakva poreska prijava, idem na sud i tuzim momentalno drzavu jer je to moj novac, legalno zaradjen, isplacen na racun u banci, placen porez, placena provizija banci na njega i prosledjen preko iste banke mojoj staroj i bolesnoj majci da moze da prezivi i niko nema prava da taj novac dva puta oporezuje jer je to protivno osnovnim principima oporezivanja(dvostruko oporezivanje).
@orthodoxserb65963 жыл бұрын
Može li mi neko objasniti kako ste vi freelenseri uopšte mogli da radite sa nekim ino poslodavcem kao fizička lica? Tj koja to legalna firma hoće da vas plaća u kešu bez adekvatnog ugovora o radu? (platforme ne računam...)
@ThinkRemotely3 жыл бұрын
Nije mi poznato da je neophodno imati ugovor o radu. Možda možeš da podeliš izvor u kome to piše pa da vidim šta je tačno zabuna.
@orthodoxserb65963 жыл бұрын
@@ThinkRemotely kako pravno lice, strano, može da plati bilo koga bez adekvatnog ugovora, na bazi čega isplaćuje keš?
@ThinkRemotely3 жыл бұрын
@@orthodoxserb6596 Može da postoji neki drugi ugovor, ne mora da bude ugovor o radu. A u nekim slučajevima i dogovor putem mejla može da bude dovoljan. Čak i ono kad čekiramo "Slažem se" na nekom sajtu, i to se smatra nekom vrstom elektronskog ugovora. To naravno neće biti dovoljno u svakom slučaju, zakonom je propisano šta, kad i kako u načelu može, a svakako je najbolje konsultovati stručno lice za odluku u konkretnoj situaciji. Što se programiranja tiče i rada na duže za stranog klijenta, verujem da će vam svako reći da je potrebno da imate ugovor (ne mora se nužno zvati Ugovor o radu) koji definiše sve stvari koje je potrebno definisati ugovorom a koje opet zakon propisuje. To je najbolje što mogu da ti kažem za ovako generalno pitanje. Za detalje je najbolje pitati pravnika.
@orthodoxserb65963 жыл бұрын
@@ThinkRemotely ne znam , ja gledam to i sa strane ino poslodavca. Ako je firma postojeća i ozbiljna onda se mora posedovati ugovor. Ako nema predstavništvo ovde ugovor o radu mislim da nije moguć. Pravno insotrano lice ne može da vrši keš isplatu fizičkom licu na bazi mejla, usmenih dogovora itd..mora da postoji podloga, tačnije ne mora, ali onda je to rad na crno...
@JeZZGro3 жыл бұрын
@@orthodoxserb6596 Ti polazis od toga da je zakon ovde isti zanoku u stranim drzavama sto nije. Razlikuje se mnogo od naseg. Tamo je itekako moguce da platis nekog bez ikakvog ugovora, u Srbiji nije. Ovde ce ti dusu uzeti da bi uradio nesto prosto.
@hater95793 жыл бұрын
Јел си ти исто freelancer?
@ThinkRemotely3 жыл бұрын
Ne više, bila sam ranije, sada radim uglavnom na full-time long-term projektima.
@milosdragicevic3 жыл бұрын
Ukratko, najbolje je da ne poslujete u ovoj tzv. državi.
@ivesnedic33414 жыл бұрын
Eto se dosetili kako da zajebu državu a to znači i sve nas koji plaćamo poreze.. BAGRA
@igorscepanovic8394 жыл бұрын
ko?
@ivesnedic33414 жыл бұрын
@@igorscepanovic839 FRILENSERI, mafijaši, nevladine organizacije, udruženja za zaštitu svega i svačega... A iz naslova je očito na koga se ovaj komentar odnosio