mubi.pl/zachar - promocja na ubezpieczenia * 150 zł cashback * do 2000 zł premii za polecenie Tym razem Tomek przestawia nie jedno, tylko dwa auta i przy okazji obala krzywdzącą Polonezy teorię wstecznego rozwoju, która krąży od pewnego czasu w internecie. ********************* Szukaj części do tego samochodu na Allegro: na.allegro.pl/Zachar_szukajczesci
@MarcinKwiek3 жыл бұрын
CZAS TRWANIA PROMOCJI 24.11.2019strzałki30.06.2021 Info ze strony do której linkujesz :)
@gajowyrozetko91782 жыл бұрын
W teorii wstecznego rozwoju nie chodzi o to, że auto po modernizacjach było gorsze - było lepsze, ale jakoś wykonania spadała i raczej w tym rzecz.
@Pulsar19-e8e2 ай бұрын
"Kryzys lat 1980-tych zapoczatkowany przez ekipe Gierka" No nie, nie prawda. Kryzys lat 1970-tych dotyczyl calego swiata zachodniego i byl zapoczatkowany w 1973 roku przez drastyczny wzrost cen ropy naftowej na swiecie jako skutek wojen Izraela zapoczatkowanych jeszcze w latach 1960-tych i trwajacych wlasnie do lat 1970-tych! I prosze nie wprowadzac ludzi w blad i opowiadac jakies mity stworzone na poczet zaklamanej propagandy solidarnosci i poszczegolnych rzadow marionetkowych po 1989 roku. Poza tym do tego przyczynilo sie jeszcze embargo nalozone na Polske po 1981 roku przez Amerykanow!
@js-wy8fg3 жыл бұрын
1:06:50 Rzemiosło robiło filtry w postaci plastikowej drobnej kratki zakladanej na wlot pod maską. Można też było naciągnąć na wlot pończoche ale tylko starą i podartą gdyż nowa jako towar deficytowy była po prostu zbyt cenna. Kurnik zresztą miał swoje zalety, przedewszystkim wydatnie zwiekszał siłe nadmuchu rachitycznej dmuchawy, która to pozostała bez zmian po modernizacji w modelu MR1993(dodano tylko dwa dodatkowe wyprowadzenia dla srodkowych nadmuchów w desce) i zamieniono ja na normalną(chomiczy kołowrotek lub jak kto woli koło młyńskie) dopiero w modelu Plus w 1997 roku. Byłem "szczęśliwym" posiadaczem Atu z 1996 roku i pamietam że na postoju dmuchawa powodowała głównie chałas i wibracje. Posiadała też bezsensowny bezstopniowy włącznik "dzieki" któremu nie było szans na znalezienie dwa razy tego samego ustawienia:) Sam włącznik był olbrzymi,(sięgał chyba na 10 cm pod klawiszem), przegrzewał się i często psuł. W dodatku kosztował krocie w porównaniu do starego, dwustopniowego włącznika. Co natomiast urzekało mnie niezmiernie w moim Atu to nowy zestaw wskaźników i podświetlane piktogramy na wszystkich włącznikach klawiszowych. Co ciekawe, owo podświetlenie klawiszy zrealizowane było na bursztynowych diodach LED co samo w sobie było chyba unikatem w tej klasie samochodów w 1993 roku! Ach, nie moge się niepochwalić. Mój Atu był "top of the line" posiadał bowiem oryginalne wspomaganie kierownicy na komponentach ZF. Wszyscy koledzy (polonezowcy) szczerze mi go zazdrościli. Było zresztą w tym aucie po prostu potrzebne bo jak kręciło się Polonezami na parkingu bez wspomy, wiedzą tylko Ci co nimi jeździli;)
@Enl-yr3 жыл бұрын
Ja miałem 89r akwarium a potem 96r GLI. Jak dla mnie największą zmianą było wprowadzenie wtrysku elektronicznego . Nie widziałem lepszego filmu o polonezie na yt. Brawo
@szymonsuszek83803 жыл бұрын
No to prawda najlepszy film o poldzie.
@Neutrino333 жыл бұрын
Też miałem akwarium, z silnikiem serii AB (to jest ten wzmocniony ;-) ). Pojemny samochód i właściwie serwisowany całkiem niezawodny. Demonem prędkości nie był...ale trzech rowerzystów z rowerami w środku mozna było przewieźć :-). Więcej takich odcinków!
@TFXZG3 жыл бұрын
Ja tam zwróciłem uwagę na szersze zawieszenie i inne zegary w MR 94
@nomtbg3 жыл бұрын
Wstyd się przyznać, ale w życiu nie siedziałem w Polonezie a urodziłem się w komunie. Jeździłem za to Ładą 2107. :-):,-
@krzysztofpalimaka48893 жыл бұрын
Moim pierwszym autem też był Polonez Caro 1.6 Gli z 96 r, brat miał natomiast Borewicza 1.5 z 86 r
3 жыл бұрын
Tomka o klasykach mógłbym słuchać całe dnie. Chłop mówi tak lekko i jednocześnie pewnie, że aż chce się go słuchać :D Super materiał - mówię w ciemno :)
@xtrapolok3 жыл бұрын
polonez? klasyk?
@zobaczmytorazem38073 жыл бұрын
Uwielbiam jak opowiada i opowiada o tych samochodach 😀
@Splendor_afera3 жыл бұрын
Ja bym go posadził przy stole z Brykałą i Mikiciukiem dał im litra i zobaczył jaka dyskusja by się rozwinęła.
@zobaczmytorazem38073 жыл бұрын
@@Splendor_afera Na dodatek w ciekawym miejscu jak np. Stacja klasyki
@ejsensej98933 жыл бұрын
O tych złomach chciałeś powiedzieć
@Franciszek_Jozef13 жыл бұрын
O tych beznadziejnych samochodach
@scrag833 жыл бұрын
"Mądrego to i przyjemnie posłuchać" ;) Filmik dość długi jak na standardy youtube'owe, ale przyjemnie się oglądało i słuchało jak Pan opowiadał te ciekawe historie :)
@piternz62343 жыл бұрын
Świetny program i rozmówca o ogromnej wiedzy motoryzacyjnej. Zawsze z przyjemnością słucham historii Tomka. Genialna wiedza techniczna i historyczna. Łapka w górę!
@waldemarfabin37413 жыл бұрын
Witam. Była w formie prototypu zmiana tylnego zawieszenia. Sam osobiście widziałem Poloneza Atu z OBR FSO zapakowanego na lawetę po targach motoryzacyjnych we Wrocławiu. Zmiana polegała na zastosowaniu sprężyn, wahaczy wleczonych, drążka panharda w tylnym zawieszeniu.
@polskiemuzeummotoryzacji583 жыл бұрын
w jakim kolorze bylo to Atu? Moze pamieta Pan jak byl wyposazony?
@waldemarfabin37413 жыл бұрын
@@polskiemuzeummotoryzacji58 Sorry, ale to było tak dawno. Nie zwróciłem uwagi na kolor. Mnie zainteresowało to tylne zawieszenie. Jakby z Fiata 132 wzięte żywcem. Sam się kiedyś zastanawiałem dlaczego nie można było zrobić z tyłu wahaczy skośnych i dyferencjału plus półosie ja w mercedesie W123. Ta propozycja, którą widziałem była do zastosowania przy tej samej podłodze co przy piórach. Zwyczajnie wahacze wzdłużne mocowane w wzmocnionych węzłach przednich resorów. Drążek pancharda, to żaden problem. Kolumna amortyzatora ze sprężyną też do rozwiązania. Tu ważna uwaga. W oglądanym prototypie sprężyny z tyłu były osobno obok amortyzatorów. Tyle pamiętam. Może gdzieś w dokumentacjach OBR-u jest coś na ten temat. Pozdrawiam
@tadeuszjedrkowiak31613 жыл бұрын
Wspaniały film i świetnie dobrana muzyka! Tomek masz wyjątkową osobowość!
3 жыл бұрын
No super ! Do tego merytoryczne przygotowanie pana Tomka - rewelacja :)
@ArmedDragonPL3 жыл бұрын
*Jak filmy pełnometrażowe to tylko z Panem Tomaszem :D*
@egitarzystaTV3 жыл бұрын
To uczucie, kiedy wróciłeś zadowolony z siebie, że chyba fajną prezentację się udało nagrać na ZacharOff, a potem trafiasz na tego pana... Absolutny kozak :)
@Autobus.3 жыл бұрын
:)
@MaciejWota3 жыл бұрын
Świetny i zapewne długo wyczekiwany odcinek przez wielu widzów. Pan Tomek z wielką pasją przedstawia historię modernizacji w Polonezie na przestrzeni lat. Wiele zmian, które w filmie zostały przedstawione jako wprowadzone w modelu Caro, było wdrażanych znacznie wcześniej np. zaokrąglone przyciski, zmiana umiejscowienia oświetlenia wewnętrznego itp.
@DudnicaL3 жыл бұрын
Bardzo fajnie opowiada o polonezach.
@niskiezawieszenie3 жыл бұрын
Pan Tomek o wszystkim fajnie opowiada.
@Bestja1023 жыл бұрын
Dotarłem do końca filmu, i warto było! Mieliśmy pierwsze Caro w domu, niestety tato nie pozwolił mi nim jeździć. Ale wspomnienia są pozytywne. Pozdrawiam!
@stefanguz4703 жыл бұрын
Tak jak Polonez z każdą małą modernizacją stawał się praktyczniejszy, bardziej ekonomiczny i tańszy w produkcji, tak też tracił swój pierwotny luksus. Bo jego wnętrze na przełomie lat 70/80 było luksusowe i nowoczesne. Oto moja lista mniej i bardziej zauwazalnych zmian nadwozia i wnętrza Caro MR910w stosunku do wczesnego Borewicza , które zmieniły charakter tego auta, zaczynając od przodu: - trapezowe reflektory vs 4 okrągłe. Lepsze znacząco światła dzienne, słabsze drogowe. Nowoczesne lecz pospolite - maska w Caro zamyka się z trzaskiem przez plastikowe osłony, w Borewiczu to miłe sprężyste brzdęk - plastikowe klamki w Caro i elementy zamka nie mają tego eleganckiego dźwięku i solidności - strzykanie i trzaski - w fabrycznym Borewiczu nawet przy jeździe po dziurach nie ma żadnych trzasków, skrzypień. W Polonezach od połowy lat 80tych plastikowe parapety drzwi strzykają, w Caro już wyraźnie, podobnie z deską rozdzielczą - do 79r. deska rozdzielcza miała lekko chropowatą strukturę, ta w Caro jest gładka i sprawia w dotyku tańsze wrażenie niż nawet w egzemplarzach sprzed 10 lat. Faktycznie te starsze czasem pękały, zwłaszcza brązowe - tak jak na filmie, schowek ma miękkie wyściełanie i lampkę, choć klapka jest tak samo krzywa - wyloty powietrza - proste i tanie w Caro, wyszukane i niepraktyczne w Borewiczu - listwy ozdobne na boczkach drzwi, desce rozdzielczej vs czarne powierzchnie w Caro - kierownica bezpieczniejsza w Caro, większa lecz brakuje choćby zagłębień na palce. Osobiście wolę tę starszą - szara i cieńka wykładzina w Caro. W większości Borewiczów była brązowa a do 79r. grubsza - jasna, gładka, delikatna w dotyku podsufitka, lecz po kilku latach odklejająca się vs szaracmniej przyjemna w dotyku lecz trwała w Caro - fotele w Caro jednak dużo wygodniejsze, pozycja za kierownicą lepsza, a zagłówki knedle w Borewiczu jako jedne z nielicznych elementów gorsze jakościowo niż w Caro - obudowa kolumny kierowniczej bardziej bezpieczna w Caro lecz bardziej tandetna - sama tapicerka w Borewiczu wydaje się bardziej elegancka, a występująca czasem czerwona jest rewelacyjna. Tapicerka w Caro szybciej też przeciera się - 4 lampki oświetlenia wnętrza są eleganckie i klimatyczne choć mało praktyczne - tylną kanapa dzielona ma dość tandetne zatrzaski, całość potrafi trzeszczeć podczas jazdy, Borewiczu mocowanie wersalki jest solidne - tylna półka w Caro jest lekka lecz dość słabo osadzona, często skrzypi, w Borewiczu tworzywo jest wyjątkowo tandetne od dołu lecz ma elegancki materiał u góry - sam tył Caro został osłabiony trzykrotnie w stosunku do Borewicza: przez wycięcie poprzeczki mocującej kanapę, boczne okienka i wycięty do zderzaka tylny pas. Jest praktyczniej, lecz juź wjeżdżając na krawężnik nadwozie wygina się. Tył Borewicza jest sztywny i twardy -trzypiórowe resory zostały zastąpione dwoma piórami; fabryczny Borewicz jest sztywniejszy w prowadzeniu od Caro, choć tył na poprzecznych nierównościach nieco bardziej podskakuje - wydech jest faktycznie cichszy w Caro lecz stracił ten fajny gwizd w okolicach 2 tys obr. Niestety współczesne tłumiki do Borewicza/125p nie dają już tego efektu - lepsze przyśpieszenie tego bordowego Caro to raczej wyjątek niż reguła, większość wczesnych Caro jest bardziej zamulona od Borewicza, choć mniej pali. Mój 1.6GLE z przebiegiem o 2/3 mniejszym od Borewicza był o sekundę wolniejszy do setki, mniej elastyczny za to 5km/h szybszy i palił o 1,5 litra mniej. Podobne wrażenia miałem z innych Caro MR91.Z kolei 1.5SLE był o sekundę szybszy od Borewicza, też mniej palił,ale był o 1-2 decybele głośniejszy wewnątrz. Dużo jest teź historii o stosunkowo szybkich akwariach ale też bardzo powolnych. Moje akwarium 1.5 było z tych wolniejszych...To raczej wskazuje na co raz większy rozrzut osiągów w nowszych Polonez ów w stosunku do Borewicza przy czym w Caro było to na ogół gorzej. Pewnie o czymś zapomniałem ale to chyba ważniejsze moje obserwacje z eksploatacji Polonezów. Na początku luksusowy polski, bezpieczny malaise car, a po 15 latach stosunkowo tani, duży i uważany za wygodny rodzinny i dość awaryjny samochód .
@marekdyna90793 жыл бұрын
Wreszcie mialem okazje obejzec naprawde fajny i pozytywny test/recenzje Poloneza. Widzialem wiele filmow z tymi autami ale ten jest mega fajny . Pozdrawiam :)
@poldoford3 жыл бұрын
Łapka w górę na starcie za samego prowadzącego. Polonez tak fatalnie się prowadził w dużej mierze przez koła. W swoim caro 1991 założyłem felgi 15 z bardzo małym et (poszerzyło to auto) z oponami 195/50. Nawet na wąskich drogach przy prędkościach autostradowych nie trzeba było skupiać się na kierunku jazdy. Hamowanie też się poprawiło. Częściej w awaryjnych sytuacjach bałem się że ktoś z tyłu nie wyhamuje niż że ja przywalę. Oczywiście obowiązkowy serwis hamulców przy każdej zmianie oleju. 1.5GLE 1991 zrobiłem ponad 50.000km a 2.0GLE (z fordowskim OHC) grubo ponad 100.000. Największy minus poloneza to jednak dziadowska blacha
@marcinkunikowski84543 жыл бұрын
to jest pierwszy moj komentarz na youtube co znaczy ze jestem bardzo pozytywnie poruszony tym programem ,czekamy na kolejne
@Gacka653 жыл бұрын
Miałem Caro GLE i dwa razy się cieszyłem. Raz gdy kupowałem i drugi- gdy się go pozbyłem. Po zakupie wytoczyłem się z ogromną trudnością, samochód nie miał mocy i sprzedawca poradził, żeby od razu jechać do ASO. Dojechałem mimo, że wiele razy silnik gasł. W serwisie mechanik od razu wiedział o co chodzi- przestawił zapłon i silnik odzyskał moc. Po Syrenie, która przedtem jeździłem czułem się w Polonezie jak lord dopóki niespodziewanie silnik zgasł i nie dał się uruchomić. Znajomy poproszony o pomoc poradził: "weź taksówkę, jedź do Motozbytu i poproś o ten kabelek, co zawsze pęka". Sprzedawca rzeczywiście wiedział o który kabelek chodzi, znajomy na ulicy kabelek wymienił i znów jeździłem, dopóki po pół roku nowy kabelek ponownie pękł. Pękłem i ja, Poloneza zamieniłem na używane Punto, którym jeździłem bezawaryjnie przez kilka lat. Potem darowałem siostrzenicy, ta też kilka lat jeździła i przekazał siostrze. Ten kabelek przelał czarę goryczy- wszyscy wiedzieli, że pęka, mechanik wiedział, sprzedawca wiedział tylko fabryka nie wiedziała. A był to zwykły, jednożyłowy przewód doprowadzający napięcie do rozdzielacza zapłonu. Tyle tylko, że aparat wykonywał w trakcie jazdy niewielkie ruchy obrotowe przyspieszając lub opóźniając zapłon. kabelek tego nie wytrzymywał i pękał, bo to drut był- nie linka.
@stasiekkolasa31853 ай бұрын
Czy smoki w tej bajce byly?
@antonitonieja94443 ай бұрын
@@stasiekkolasa3185 To nie bajka, to szczera prawda. Ja też tak miałem. Na usprawiedliwienie FSO powiem, że to były ostatnie podrygi tego peerelowskiego producenta samochodów.Ten drut pękał, bo on dodatkowo spełniał rolę opornika tłumiącego zakłócenie od iskrzącego aparatu zapłonowego. Nie mógł być miedziany, musiał być z jakiegoś stopu o dużym oporze właściwym ale o małej elastyczności. Ot, i cała historyja...
@AntyludzkiWarsztat3 жыл бұрын
W pytę materiał, świetny montaż i komentarz. Fajnie jest zobaczyć to auto z innej perspektywy niż na co dzień widuję. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak się walczy z mechaniką i innymi sprawami związanymi z tym autem to zapraszam na kanał. Udało nam się ustrzelić dokładnie identycznego poldka w całkiem znośnym stanie. Nooo może po za marną regulacją gaźnika który był dość mocno zaniedbany, brakiem jakiejkolwiek regulacji foteli (czyli jazda w pozycji małpy), plus korozja która zataja ilość paliwa (gdzieś prawdopodobnie jest uszkodzony przewód). Przygoda, co i rusz coś się sypie, jednak naprawa jest prosta i skuteczna. Lubię to auto za klimat oraz prostotę wykonania wraz z łatwością napraw.
@jedrzejwilinski693 жыл бұрын
Prowadzący jest jednym z inżynierów Izery, sęk tego odcinka jest taki, by uświadomić - że ta słynna polska jakość jest jaka jest, (hehe wcale nie taka zła i niezacofana) i nie wypada nasrać do własnego gniazda
@pawemokwinski17953 жыл бұрын
Fajny film. Miło powspominać, też miałem takiego GLE. Poza zaciskami, nie było z nim większych problemów. 125p też było w moim posiadaniu, ale konstrukcja nadwozia poloneza to faktycznie inna epoka. Wiedza na temat ogromna, a i anegdoty przesympatyczne. Film długi, ale obejrzany z wielką przyjemnością. Pozdrawiam!
@sawomirskrzydo33783 жыл бұрын
Zajebisty odcinek, w końcu bez jadu i z pasją o Polonezie.
@mot96262 жыл бұрын
Nikt kto musiał tym gównem jeździć na codzień nie jest w stanie powstrzymać jadu
@URSUSC330PL2 жыл бұрын
@@mot9626 polonez nie jest gównem
@Lord.Sinclair3 жыл бұрын
Jak mi ktoś mówi że samochód posiadający płytę podłogową, zawieszenie, silniki i deskę rozdzielczą z Fiata 1300/1500 nie jest zbudowany na Fiacie 1300/1500 - to nie wzbudza mojego zaufania ...
@nasiekieryaxethrowing98322 жыл бұрын
Doskonały materiał. Kolegę słucha sie wspaniale !!! Oby jak najczęściej !
@krzysztofmam25073 жыл бұрын
Ponad godzina a oglądało się bez znużenia... Więcej takich materiałów...
@bart3q1003 жыл бұрын
Miło się słucha dla tego myśle że w 4 osobnych odcinkach Pan Tomasz zdecydowanie więcej będzie mógł opowiedzieć, czekam z niecierpliwością 😁
@jacekzaliwski67149 ай бұрын
Jestem pod wrażeniem kultury opisu opowiadania i naprawdę ciekawej narracji... polubiłem poloneza, naprawdę super nagrane z kulturą i bardzo dużo ciekawych wątków brawo...
@Thunderbolt2013 жыл бұрын
Kapitalnie słucha się Pana Tomka. Pozdrawiam serdecznie. Dziękuję za ten materiał, bardzo szybko upłynęła mi ta godzina.
@jarekstachowski61153 жыл бұрын
Pan Tomasz mistrz ! Wiedza i pasja. Oby zarażał nimi jak najwięcej rodaków.
@Miko803 жыл бұрын
Piękny ten Borewicz. Gratulacje dla właściciela. Opinii o Polonezach zapewne jest tyle ilu jego użytkowników ale materiał bardzo fajny. Z przyjemnością obejrzałem.
@grzegorzr10153 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się to oglądało :-) pierwsze kilometry za kółkiem zrobiłem Polonezem Caro. to były czasy :-)
@nickinny59093 жыл бұрын
Musze przyznać że bardzo rzetelny i przystępnie opowiedziany materiał. Dobrze się słucha tego Pana.
@PS-lo5mp3 жыл бұрын
Perfekcyjna merytoryka prowadzącego, w przeciwieństwie do wielu "ekspertów". Pozdrawiam.
@limahl443 жыл бұрын
Dokładnie Tak ...pseudo ekspertów
@keszel82873 жыл бұрын
W styczniu lub lutym 1990 kupiliśmy nówkę sztukę. Cofnięta z eksportu do Grecji , co ciekawe przód Borewicz, tył nowy jak w caro. To był jeden z pierwszych wypustow na rynek nowego tyłu. Rdzewiało okrutnie, ale zaskakująco mało paliło.
@adamczyzewski16443 жыл бұрын
Fajny odcinek, dowiedziałem się dużo ciekawostek o Polonezie i tamtych czasach 👍
@greygnu60593 жыл бұрын
Wspaniały film. Zapał, wiedza i pełny profesjonalizm. Świetnie się oglądało !
@sylwesterogonowski53002 ай бұрын
Swietny film.Wracaja wapomienia mojej przygody z FSO.Zaczalem Tam prace Jak skonczylem samochodowke w 86 Roku na zakladzie nr.6 a dokladnie na skrzyni biegow.W tym czasie to juz byly indywidualnw stanowiska I skrzynie byly montowane na akord.Przecietnie jeden pracownik powinien zmontowac okolo 20...25 sztuk .Byl jeden fachowiec co montowal 30. Pamietam Jak zatrudniali czasami wojsko albo ZOMO do pomocy,zawsze byly braki pracownikow .W 89 pracowalem na zakladzie nr 2 na montazu fsbo 125 na tasmie(montarz silnika z zawieszeniem do nadwozia.Stalych pracownikow byla garstka, mlodzi ludzie wytrzymuwali Rok ...czasem dwa.Poznalem tylko jednego pana ktory zaczynal jesscze na warszawie.Nigdy nie rozumialem dlaczego wciaz brakowalo ludzi do pracy.Zarobki byly stosunkowo dobre...
@dawidbury42523 жыл бұрын
Słuchajac jak pan Tomek opowiada o autach czuję się jak podczas wykładu naukowego. Brawo! Po raz pierwszy poznałem ze szczegółami historię poloneza. Może nie był to samochód wybitny pod wieloma względami ale był nasz polski i w tamtych latach spełniał oczekiwania wielu polskich rodzin. Mi osobiście polonez Caro podobał się w latach 90 tych. Wielka szkoda że FSO już nie istnieje ta fabryka miała ogromny potencjał. Mam nadzieję że jeszcze wiele filmów z pana udziałem obejrzę bo jest to dla mnie czysta przyjemność pozdrawiam!
@krzysztofszynkowski79593 жыл бұрын
Super odcinek, dziekuje. Brakuje troche tego... Ten Pan wie co mowi i ciekawie opowiada i mam nadzieje, ze zobacze go jeszcze w kolejnych odcinkach. Mysle, ze najlepiej, jak bedzie robil odcinki o danym samochodzie, bo ma wiele ciekawych anegdot i ciekawie sie tego slucha... Jest jeszcze Kamil i chetnie bym zobaczyl odcinki w jego wykonaniu, ze starymi Mercedesami. Powodzenia Panowie!
@sebastianczajka44242 жыл бұрын
Człowiek wie o czym mówi. Znam tego pana z innych filmików o historii polskiego rynku samochodowego. Pasjonat, to widać i czuć z daleka. Gratuluję i pozdrawiam.
@AleArek3 жыл бұрын
Dobry merytoryczny bez wulharyzmow jak inni. Plus smieszne an3kdoty. Dziekuje
@henrykj.23813 жыл бұрын
Podziwiam Pana Tomka za wiedzę , i zazdroszczę. Pozdrawiam
@Nienormalny3 жыл бұрын
Więcej, więcej! Zachar, tacy ludzie (plus np V8), mający pasję są unikatowi i chce się to oglądać. Dawaj wincyj tego!
@tomaszszary32533 жыл бұрын
Gość jest wielki chcemy go wiecej :)
@W-lt33 жыл бұрын
nie mówi się wielki, tylko gruby
@michakowalski16883 жыл бұрын
Super merytoryczny odcinek, świetnie się oglądało i słuchało człowieka z dużą wiedzą. Powodzenia i czekam na kolejne odcinki.:)
@wojciechcyrupa6333 жыл бұрын
Świetna robota, jak zawsze! Tak, chcemy więcej !! :)
@maciej715 Жыл бұрын
prowadzacy to geniusz.. szacun za wiedze
@piwex693 жыл бұрын
Taty kolega w '79 (pozdrawiam Radka z Cyrklowej) odwoził nas ze szkoły muzycznej tym Ochódzkim. To był kosmos. Welurowe gąbczaste fotele, radialne wyloty powietrza, zegary. No i głośnik centralny (i jedyny) napędzany radiem Akropol, chyba najdroższym Unitry. Diody świecące zamiast wskazówki na skali!!!! Chyba dlatego zostałem elektronikiem.
@michafrydrych54873 жыл бұрын
Tomek jest mistrzem, można go słuchać godzinami.
@marek55773 жыл бұрын
Super się ogląda i słucha dziękuje i czekam na nowe odcinki...
@kamil88bb3 жыл бұрын
Tego Pana mega się słucha. Ma super wiedze.
@PaweM-cm6lx3 жыл бұрын
Jest Tomek, jest fajna recenzja :)
@pawelemor9623 жыл бұрын
Pięknie Pan opowiada, aż ma się wrażenie że specjaliści z Mercedesa mogli się dużo nauczyć w FSO w tamtych latach.
@Mr.Witkowsky3 жыл бұрын
Motobieda ogląda i się śmieje.
@Mateklobez3 жыл бұрын
Myślę że pseudonimy "śmieć" i "pier**lonez" nie wzięły sie z nikąd ;)
@Mateklobez3 жыл бұрын
@@lubuszlubusz9346 przestań się oszukiwać, wiadomo że auta z czasów PRL to komedia. Wystarczy spojrzeć co było równolegle produkowane na zachodzie.
@RooiGevaar193 жыл бұрын
ale teorię wstecznego rozwoju wymyślił Złomnik :D
@motoryzacjawaldka95973 жыл бұрын
Motobieda to idiota który nie ma pojęcia o motoryzacji bo to że potrafi wyregulować gaźnik to o niczym nie świadczy bo ja sam to potrafię.
@Mr.Witkowsky3 жыл бұрын
@@motoryzacjawaldka9597 czyli jesteś idiotą który potrafi wyregulować gaźnik brawo.
@karoll35922 жыл бұрын
A w teorii wstecznego rozwoju przypadkiem nie chodzi o to, że Polonez lat 70 pod względem technologii bliższy produkowanym wtedy samochodom niż te z końca lat 90 gdzie technologicznie ten samochód niesamowicie odstawał od innych samochodów lat 90? Wiadomo, że był udoskonalany, ale nie na miarę zmieniających się czasów.
@strawberryy9963 жыл бұрын
Wycie tylnego mostu nie jest żadnym mitem. We fiatach I polonezach były montowane tylne mosty duże polskie które potwornie wyły po stosunkowo niedużym przebiegu i małe jugosłowiańskie które były ciche i bardzo trwałe. Bardzo mi się podobał film. Pozdrawiam i proszę o więcej takich tematów.
@motoryzacjawaldka95973 жыл бұрын
Ja tam u siebie nie słyszałem żeby coś wyło.
@strawberryy9963 жыл бұрын
@@motoryzacjawaldka9597 Może miałeś mały jugosłowiański most.
@motoryzacjawaldka95973 жыл бұрын
@@strawberryy996 Nie , miałem Caro Plusa . Chyba że po prostu może za wolno jeździłem bo nie przekraczam 90 KLM/h bo wtedy samochód najmniej pali.
@strawberryy9963 жыл бұрын
@@motoryzacjawaldka9597 Ok. Tylko skąd wiesz jaki miałeś tylny most?
@motoryzacjawaldka95973 жыл бұрын
@@strawberryy996 Bo Zastava z FSO zerwała współpracę chyba w 1983 roku .
@mzacki3 жыл бұрын
Dziekuje. Wspanialy clip, duzo ciekawostek, wielki szacunek. Mielismy dwa Polonezy w 80tch i jako dzieciak je kochalem niesamowicie. A co do jakosci, to tysiace taksowkarzy (a nie hobbyistow) potwierdzi, jakie to byly super samochody w tamtych czasach i tamtym ustroju. Silnik byl latwy do naprawy - rowniez dzieki OHV - i mocny (50KM/L) jak na swoja za mala pojemnosc - n.p. dzieki przeplywowej konstrukci komory i braku dwoch podparc walka. Niestety teoria rozwoju zwrotnego 100% potwiedzona - witamy na skali swiatowej: „To jakiś powolny kraj! - rzekła Królowa. - Bo widzisz, u nas trzeba biec z całą szybkością, na jaką ty w ogóle możesz się zdobyć, ażeby pozostać w tym samym miejscu. A gdybyś się chciała gdzie indziej dostać, musisz biec przynajmniej dwa razy szybciej.” (Alicia w Krainie Czarow) Porownajmy Poloneza z konca 80tych lub z konca produkcji do Mazdy 626 GD i widzimy nie konczaca sie przepasc - bo tam nastapil prawdziwy rozwoj 616 -> GC -> DG a nie rzezbienie w g... Ale takie byly czasy i problemy - to nie jest porazka, tylko to, ze jako nastepne znow klepalismy wloskie smieci (alternatywa byla francuski zdechliny) ... zamiast zmienic sposob myslenia, wzorowac sie jakoscia a nie oszczednoscia i narescie robic cos porzadnie. Ale to juz chyba dobro narodowe, podobnie jak i dbanie n.p. o Ikarusy, ktore w 1985 lub 2015 roku w Budapszcie wygladaly jak swierzo wyskubane ze skorupki, a nie chyba docelowo zniszczone jak w naszych miastach ... Jeszcze raz: clip jest deluxe! Dzieki
@adamkzuwitz1713 жыл бұрын
Powinniście zrobić taki wielki odcinek o wszystkich polonezach, Borewicz, kryzys, akwarium, przjściówka, caro wąskie, caro szerokie, caro plus. Porównanie co jak sie zmieniało z biegiem czasu
@gx93033 жыл бұрын
no i: Atu i Atu plus
@adamkzuwitz1713 жыл бұрын
@@gx9303 Jakby iść takim tokiem myślenia to trzeba by bylo i wszystkie trucki dorzucić, cargo i kombi. Ale by wyszło polonezów
@adamherbut58573 жыл бұрын
Kolejny genialny wykład Tomka - dziękujemy !!!
@tomid16612 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem tego materiału, myślałem że dużo wiem o polonezach, myliłem się👍a propos mam karocę ale z 93r, uwielbiam nim jeździć🙂
@hukako3 жыл бұрын
Pomysł na nową serię jest bardzo ciekawy i miło mi oglądało się pojazdy z lat dziecięcych i nastoletnich. Czekam na kolejne odcinki. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszych planach.
@marekjanicki85353 жыл бұрын
No i takie filmy to ja szanuję 👊
@zaleskirafal3 жыл бұрын
Można dużo rozmawiać o Polonezie 👍 Ojciec miał ich parę i więc znam ich przebieg modyfikacji dość dobrze z dzieciństwa ponieważ zawsze ojciec jeździł w firmie najnowszym po czym dostawali je potem pracownicy. Łezka się w oku kręci. Bardzo fajny i obiektywny materiał.
@antyKNP2 жыл бұрын
Pewnie był zawodowym partyjniakiem
@Sizymon3 жыл бұрын
No nareszcie ktoś te mity obala i merytorycznie punktuje bo już czytać i słuchać się tych bajek nie da. Nic szczególnie nowego się nie dowiedziałem z racji podobnego zrycia na punkcie tych samochodów, ale bardzo ciekawie się oglądało i słuchało :D Nie zgodzę się jedynie z nie wyciem mostów. Niestety wyją nie zawsze ale często :/ No i szkoda, że nie zostało wspomniane o czarnych odbłyśnikach w pierwszych caro.
@naszeczterykaty43873 жыл бұрын
Miałem 3 sztuki. 1.6 GLE CARO 93r. 1.4 Rover Caro 95r. i 1.6 GLI ATU PLUS 2000r. wszystkie wspominam bardzo pozytywnie i mam ochotę kupić jeszcze jednego GSI w Kombi ale to jak na razie marzenie. Poldek był dobrym autem i te prędkości co mówią to prawda GLE 180km/h było bez większego problemu 1.4 Rover to już wogóle ale GLI to już mu niestety brakowało mocy. Pisze to z doświadczenia a nie opowiadań
@Kempas073 жыл бұрын
Jeszcze nie oglądałem tego filmu, ale widząc tego Pana jestem pewien, że padnie zwrot "wartość rezydualna" :D
@krzysztofpalimaka48893 жыл бұрын
31:19 Nie mówiło się szklarnia tylko akwarium.
@newyorker7573 жыл бұрын
Pan Tomasz rewelacyjny! Wspaniale się słucha
@Pawelmps3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, prosimy więcej takich odcinków
@sithp.w.45553 жыл бұрын
Super materiał, bardzo merytoryczny 👍, pozdrawiam
@miki4763 жыл бұрын
Wychodzi na to że kochany rząd sam ubił naszą motoryzację
@krzysztofkmiecik72313 жыл бұрын
Jak zawsze z Tomkiem , fajny film. 👍
@lilvenomboi62233 жыл бұрын
Jeździłem dwoma polonezami na koniec lat 90 -tych. Jeden kolegi, caro 1.6 ( może z 2 tysiące km). Drugi przejściówka ale z silnikiem Forda ( Sierry lub Scorpio, produkowane dla służb). Caro straszna wersalka, prędkość maksymalna to 145 w porywach więcej ale z górki. Pedał gazu maksymalnie wciśnięty, jeśli podróż miała nie trwać ,, wieki".( byłem młody wtedy i czas był bezcenny 😀 ) Przejściówka z silnikiem Forda ( może trochę dłużej niż 2 lata posiadałem) sztywniejsza, 190/h bez żadnych problemów. 140/h to była wygodna prędkość podróżna. Wiele opadających szczęk ( historie podobne do Tomasza Taty z mercedesami). Trochę strachu bo kierowcy z przeciwka wyprzedzali śmiało widząc nadjeżdżającego starego poloneza. Końcówki drążków do wymiany co 8-10 miesięcy. Łożyska nabijane prasą na półosie do wymiany 2 razy w tym okresie ( niedostosowanie elementów do mocy silnika). Znajomy miał caro z silnikiem 1.4 Rovera. Zaczynał mieć przyspieszenie podobne do mojego dopiero na b. wysokich obrotach. Mój był szybki od niskich obrotów. Żadnego z tych aut bym nie kupił. Ten z silnikiem Forda zabrałem od niesolidnego ,,wspólnika" i tak został 😀 Jak dla mnie to wszystkie unowocześnienia to było ,, pudrowanie trupa " Zero komfortu, niewydolna wentylacja, wycie mostu. Tyle że duże i tanie... Pozytywne jedynie sentymentalnie, bo młodość. Pomimo tych nowoczesnych urządzeń do produkcji, o których Tomasz mówi nigdy to auto nie stało koło porządnego samochodu. Ludzie jeździli tym w końcówce lat 90tych z biedy. Państwo narzucało kuriozalne cła na używane auta z zachodu i to pomagało FSO. ( oczywiście nie mylić aut z zachodu z różnymi reanimowanymi złomami). Zaraz po polonezie miałem 10letnią Corollę 1.6 16v i była przy nim statkiem kosmicznym. Bezawaryjna, komfortowa i sto razy lepsza. Tomasz nie zakłamuj rzeczywistości. Sentymentalnie, jako zabytek dla pasjonatów polonez jak najbardziej ( sam mam dobre wspomnienia). Jako dobre auto - BZDURA. Ludzie którzy tak mówią nie mają porównania z dobrymi autami, które by użytkowali w podobnym czasie ... Bardzo fajnie się przygotowujesz do filmów. Pozdrawiam
@dupa1236203 жыл бұрын
Bardzo mi się podoba takie porównanie w szczególności jak opowiada o tym Pan Tomek chętnie zobaczę więcej pozdrawiam i oczywiście łapka w górę 😃😉
@stanisawkielar26853 жыл бұрын
Obiektywnie, rzeczowo, ciekawie. Super
@henrykczarnecki95283 жыл бұрын
Dobrze się ogląda, ma facet wiedzę w temacie
@stefanguz4703 жыл бұрын
Tak dobry poziom, że można aż polemizować! Choćby trzaski w Borewiczu. Nie powinno być żadnych. Bezwypadkowy, nierozbierany egzemplarz nawet jadąc po dziurach powinien być cichy. Mój z 1980r. też ma 100tys. przebiegu i absolutnie nic nie skrzypi. Jeśli ten egzemplarz jest faktycznie z 78r., to troszkę zmian z późniejszych lat ma: 1500X wprowadzony w 1980r., miał jako pierwszy składaną tylną kanapę. Tu ktoś po prostu dołożył gumowy spoiler, który w 5D nie występował przed 80r. Na atrapie chłodnicy powinno być Polmo nie FSO. Plus kilka innych. Do 1983 Polonez miał z tyłu 3 pióra resorów, potem dwa. Fabryczny Borewicz jest wyczuwalnie sztywniejszy w jeździe niż Caro. Tapicerki, spasowanie elementów, tworzywa sztuczne były naprawdę lepsze niż w Caro. Na pewno nie można mówić o rozwoju wstecznym, tylko o zmniejszaniu kosztów wytworzenia przez zastosowanie tańszych materiałów za to z każdym rokiem wzrastała użyteczność auta. Drzwi w Caro zawsze będą zamykały się gorzej niż w starszych wersjach, gdyź klamki i elementy zamka zostały zamienione z metalowych na plastikowe. Rzeczywiście gąbka foteli jest twardsza od 1986r. jak też ich wygoda i kształt.Fotele Car MR9uważam też za najlepsze. Zaskakujące są natomiast osiągi tego egzemplarza. Zdecydowana większość Caro MR91 jest bardziej zamulona niż jeszcze SLE. Kilkoma egzemplarzami jeździłem i każdy był podobnie wolniejszy do poprzednich modeli. Subiektywna zmiana nastąpiła wraz z MR93. Przykładowo, nowy 1.5GLI z 1992r., po dotarciu, osiągał maksymalne licznikowe 145km/h. Egzemplarz 1.6GLE którym jeździłem 3 lata, osiągał 156,wg GPS. Borewicz z 4 biegową skrzynią - 152kmh GPS przy obrotach bliskich żółtego pola. Znaczącym osiągnięciem Caro było to, że z długim mostem i skrzynią 5 można podróżować spokojnie w komforcie licznikowe 120-130 gdy 4biegowy Borewicz powyżej 110. robi się bardzo głośny. Choć to i tak cisza w porównaniu do Skody 120L... Dużo dyskutować ale jest z kim. To jak Sonda przy Top Gear jeśli porównać do Złomnika czy Motobiedy.
@barwiceiokolicebarwalde39873 жыл бұрын
O takkk super odcinek 👌👌👌
@jakubskurzynski57453 жыл бұрын
Chętnie posłuchałbym Pana materiału o Espero w wersji 2.0 CD najlepiej z automatem... Ciężko będzie chyba o ten samochód bo rdza je pożarła, samochód był mega udany
@msjnwawjen23682 жыл бұрын
Świetny odcinek!
@lukaszskowron503 жыл бұрын
Właśnie obronił doktorat!Historia kołem się toczy, właściwie karuzela.Wklejanie na stołki dziadów bez kompetencji.Ja osobiście poloneza nie posiadałem,ale jeździłem.Najlepszy był ten świst po wkręceniu na wyższe obroty,po odpowiednim nastawieniu przed podróżą przypominał auta rajdowe.Ale miałem malucha,który przeczył prawom fizyki.Nie chmował ,jak zachamowal to już nie puścił chlonol deszczowke
@andrzejk78263 жыл бұрын
W Fiacie 125p był też silnik z modelu 1300-1500 a każda modernizacja Poloneza była o kilka lat spòzniona a Poldek po modernizacji nie był bliżej konkurencji niż model wcześniejszy w momencie wprowadzenia do produkcji był mniej zacofany niż lift a więc modernizacji nie pchała go do przodu więc była wsteczną
@grzegorzkwak27623 жыл бұрын
Dla mnie najwieksza modernizacja był model mr 93. Poszerzenie rozstawu osi modernizacja silnika 1,6, zmieniono panewki wal dostal wircej punktów smarowania zastosowano krótsze lżejsze tłoki. Stad silniki 1,6 sa dynamiczniejsze, ciszej pracują i maja większe przebiegi od 1,5. 1,5 nie zostal poddamy modyfiacji. Super kanał, przyjemnie sie to oglada. Pozdrawiam.
@moshepipczyk3 жыл бұрын
Samochody kolekcjonerskie, odpicowane lepiej niz z fabryki jak w nich oceniac spasy czy precyzje zamykania drzwi? Tak samo jakosc foteli obszytych na nowo.
@tomaszantos59373 жыл бұрын
Pan Tomek to chodząca skarbnica wiedzy!
@cezaryswitaa3603 жыл бұрын
To ja poproszę odcineczek jeszcze z szerokim Caro i Caro Plusem - z porównaniami do siebie i do tej dwójki
@adriantreder19903 жыл бұрын
Był już na YT film o różnicach Fiata 125 i 125p i różnice są znaczne, silniki ohv były już bardzo przestarzałe w porównaniu do górnozaworowych DOHC. Jugosłowianie byli mądrzejsi i produkowali bardzo nowoczesną w porównaniu z poldkiem Zastawę 1100. Można było romansować z Fiatem, czy z Renault jak Dacia, tylko mądrzej, lepiej, myśląc przyszłościowo, że auto będzie tłuczone przez lata.
@motoryzacjawaldka95973 жыл бұрын
OHV to tylko typ silnika i wielu producentów go używało do 2000 roku , między innymi Fiat , GAZ Wołga , Moskwicz , Škoda , Peugeot i Ford .
@las3k913 жыл бұрын
@@motoryzacjawaldka9597 GM w LS V8 używa go do dzisiaj. Da się zrobić doskonały silnik OHV z dwoma zaworami na cylinder. Po prostu tamten OHV Lamprediego był gorszy niż jego DOHC.
@tombouu3 жыл бұрын
@@las3k91 wg mnie ten ohv był bdb,na swoje lata świetny, dlatego bronił się jeszcze w latach 80 tych
@korniol3 жыл бұрын
Przecież OHV to silnik górnozaworowy, tak samo jak DOHC.
@Bartosz-xu6ow3 жыл бұрын
Swoim poldkiem akwarium/szklarnią dobrze się jeździ zwlaszcza po mieście i okolicach nawet na codzień. Pozycja za kierownicą i samo prowadzenie daje mi frajdę po prostu jest fajnie. Chwale go sobie. Dzieci moje lubią ze mną jeździć nim. Tak jak prowadzący powiedział jak się dba o poldka to on potrafi się odwdzięczyc zresztą jak każdy samochód.
@Charliezfabrykiczekolady3 жыл бұрын
Zanim minie 5 minuta - szybki turbo taktyczny LAJK 👍
@leszeknitka77113 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Pan Tomek świetnie opowiada. Pozdrawiam
@bennyhill48673 жыл бұрын
Bylem na Sardini w mieśćie Chia widzialem Poloneza dostawczaka, stan Samochody byl okropny ale jeszcze dzialal. Pozdrawiam z Bawari
@marcinpypkowski64113 жыл бұрын
Super informacje. Ale tylne mosty sypały się przynajmniej w roczniku 1997 ATU 1.6 GLI którego od nowości z salonu miał mój ojciec. Most wymieniony jeszcze na gwarancji...
@janiktinny3 жыл бұрын
Mega materiał! :D Tomek się wyrobił. :D No i cóż, też u mnie dwa Poldki były, jeździłbym. : ))
@janiktinny3 жыл бұрын
Hahaha, z truskawkami też raz stałem z rodzicami. :DD
@feny23 жыл бұрын
Nosz 1h15min?! Obejrzałem jednym tchem :)
@tomaszkwiatkowski40683 жыл бұрын
Kolejny ciekawy odcinek , bardzo fajnie słucha się Tomka, filmiki z Jego udziałem nie dłużą się.
@miniu15an3 жыл бұрын
Mega wiedza, można słuchać godzinami
@DanielRJan3 жыл бұрын
Gdy oglądam kanał "ZA CHINY" i jego część motoryzacyjną "CHIŃSKIE AUTO CENTRUM" w której prezenter pokazuje chińskie samochody i ogólnie chińskie marki samochodowe, oraz jak Chiny w ostatnich 2-3 dekadach poszły technologicznie do przodu. To marzy mi się żeby któraś z chińskich marek samochodowych kupiła fabrykę na Źeraniu i produkowała tam swoje modele na Europę sprzedawane pod nazwą FSO.
@DanielRJan3 жыл бұрын
@Obywatel Cane Dokładnie, słyszałem że cały teren po FSO wykupił Izraelski deweloper Okam Capital. Niedługo usłyszymy że i hale gdzie znajduje się Muzeum Skarb Narodów i zostanie zamknięte.
@DmX1980x3 жыл бұрын
Zapomnieliście dodać że Polonez Caro był w latach 90' najczęściej kradzionym samochodem w Polsce ;)