Sprostowanie w zakresie planowanej nowelizacji (która podkreślamy nie weszła jeszcze w życie) - 19% podatkiem opodatkowany zostanie przychód z najmu i dzierżawy: przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku używanych przez beneficjenta lub fundatora w ich działalności lub przez podmioty powiązane. Przedsiębiorstwo/zcp/składniki majątku mogą zostać nabyte na wolnym rynku, od podmiotu niepowiązanego, liczy się niestety sam fakt najmu/dzierżawy na rzecz beneficjentów/fundatora lub podmioty powiązane. Oprócz tego, zgodnie z planowanymi zmianami podmioty, które będą fundatorami/beneficjentami fundacji rodzinnej będą mogły jednocześnie zawiązać spółkę i korzystać z CITu Estońskiego. ALE sama fundacja nie będzie mogła być wspólnikiem spółki na CIT - E.
@klemens_gak Жыл бұрын
Czekałem na to! :) Spóźniłem się półtorej gogodzinę, ale jeszcze obejrzałem :D
@internecik Жыл бұрын
Fundacja rodzinna może prowadzić działalność polegającą na zbywaniu mienia - o ile nie zostało ono nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Kto i jak będzie interpretował czy mienie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia? Czy jeżeli fundacja nabędzie niezabudowaną działkę a z miesiąc sprzeda ze sporym zyskiem, to CIT będzie 0% czy 25%?
@derekprince8706 Жыл бұрын
Super
@elzbieta856 Жыл бұрын
Moim zdaniem 19% CIT dotyczy przychodów z najmu...przedsiębiorstwa, ZPC, składników majątku na rzecz beneficjenta, fundatora, podmiotu powiązanego o ile te składniki majątku będą służyły prowadzeniu działalności przez te podmioty. Czyli np. samochód czy nieruchomość wniesioną do fundacji rodzinnej mogę wynająć obcemu podmiotowi i wtedy jest zwolnienie z CIT ale jeśli wynajmę beneficjentowi, fundatorowi lub podmiotowi powiązanemu to podatek CIT 19%.