Dziękuję za wszystkie komentarze i reakcje :) Jeśli coś Wam się tutaj podoba, to zachęcam do kliknięcia w dzwonek. Będziecie na bieżąco informowani o kolejnych nowych filmikach #dajcieSuba kzbin.info
@kamilovvsky47982 жыл бұрын
#TakTrzebaŻyć
@GastroPOLOO2 жыл бұрын
XD
@TestTest-bj1vf2 жыл бұрын
Wszytko by zniechęcić do prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy ma być etatowym w zagranicznej korporacji która nie płaci podatków.
@DzikiKonik2 жыл бұрын
Dziękuję za materiał. Dzisiaj od rana zacząłem się zastanawiać który ryczałt, wybrać. Teraz już wiem 😉. Ale Ład nam zrobili...
@stalak2 жыл бұрын
Witam, dziekuje za material. Czy moglby Pan pomoc jeszcze w kwestii takiej, czy przy obecnym oprocentowaniu ryczałtu + stała składka zwrotona, jest sens bawić się w IP box? Kiedy się opłaci , a kiedy zrównujemy się z ryczałtem ?
@gd76682 жыл бұрын
Nigdy do niczego się nie przyznawaj, złapią cię pijanego w samochodzie, to mów, że nie piłeś, znajdą ci dolary w kieszeni, to mów, że to pożyczone spodnie, a *jak zapytają Cię się o kody w klasyfikacji PKWiU to mów, że nie wiesz*. Nigdy się nie przyznawaj!
@Pawcio21152 жыл бұрын
Dam komentarz dla zasięgu. Robisz świetną robotę i te filmy są bardzo potrzebne.
@PatrolCCAI2 жыл бұрын
Też xd
@napewnonieja65452 жыл бұрын
:)
@agnieszkaszostak34382 жыл бұрын
Dziękuję za mądrość, wiedzę, empatię, odwagę i spokój. Tym Pan zaraża.
@wojcieche.20802 жыл бұрын
Czyli jak PYTAMY zawczasu KIS o interpretację, jaki mam płacić podatek, to nie wiedzą ile, ale jak już przyjdą na kontrolę, to już BARDZO DOKŁADNIE wiedzą ile mamy zapłacić. Zajebiście. Bardzo spójne.... 😵💫
@robert39282 жыл бұрын
Przecież oni robią to specjalnie.. nie może być kontroli, która nic nie wykaże bo nie będzie premii.. chory kraj
@SolidSnake592 жыл бұрын
Przecieć ten kraj tak działa odkąd pamiętam. Oni wiedzą, ale nie powiedzą, a Ty zgaduj i zobaczymy, czy się pomylisz, żeby Ci dowalić.
@malcusia30982 жыл бұрын
Dziękuję za ogromną wiedzę, którą umie Pan prostemu człowiekowi łatwo wytłumaczyć.
@Bartek2OO2192 жыл бұрын
"[...]wykonaliśmy mnóstwo takiej pracy i mamy wielką nadzieję, że ta nasza ciężka praca, za którą zresztą od naszych klientów nie wzięliśmy ani złotówki, ponieważ uważamy, że jest to działalność społecznie użyteczna[...]"
@fiffek882 жыл бұрын
Jako klient - potwierdzam.
@optifutter75102 жыл бұрын
Dziekujemy Panie Sławomirze za konkretny kanał i super że sie Pan zdecydował. Bedę wnioskował przy zmianie systemu aby został Pan głównym doradca do spraw opodatkowania i finansów.A to powinno niedlugo się wydażyć.Bylo by pięknie ,co?
@ostrakapibara46302 жыл бұрын
2023 doradca 2025 wybory na prezydenta (niestety przegrane, ale pokazalby sie calej Polsce ze istnieje, fajnie jakby wygrał prawybory konfy)) 2027 minister finansow 2031 premier 😎
@naszadynastia2 жыл бұрын
Czy ,gdyby Pan Sławomir byl min finansów, uproscilby podatki tak, ze kancelarie podatkowe bylyby zbędne ??
@peteryavorsky42892 жыл бұрын
@@naszadynastia kancelarie podatkowe i księgowi ;)
@naszadynastia2 жыл бұрын
@@peteryavorsky4289 do tego nigdy nie dojdzie bo decydenci zyją z zamieszania
@peteryavorsky42892 жыл бұрын
@@naszadynastia zapomniałem o prawnikach. Doradcy podatkowi, księgowi i prawnicy powinni być zbędni w idealnym ustroju ;) Nie dojdzie do tego bo system ma zbyt dużą bezwładność. Pozdrawiam.
@_DanielK2 жыл бұрын
Panie Sławku szacun wielki!!! Wyjaśnione wszystko od dechy do dechy. Za 176kph i SKA również. Wielkie dzięki 👍
@andrzejzgodka3742 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za działania dla dobra publicznego.
@DominikMarkowskiPL2 жыл бұрын
Dużo wyjaśniłeś, dzięki. Dobić się do Kancelarii nie można i super że w ten sposób przybliżasz temat. Bardzo pomocne!
@MrRodiego2 жыл бұрын
Świetny materiał, dziękuję, że tak prężnie działasz :-)
2 жыл бұрын
Pierwszy!
@kamilovvsky47982 жыл бұрын
Skoro to jest film o informatykach to powinien być Pan zerowy. ;-)
@howdareyou37262 жыл бұрын
Gromo Servise był pierwszy xd
@W4U3K2 жыл бұрын
Pracuje na etacie, ale bardzo szanuję pana pracę więc komentarz dla zasięgów. Pozdrawiam 😉
@agatagowackakhloponina74062 жыл бұрын
Panie Sławomirze, dziękuję. Swietna robota!
@jarekkaczor95042 жыл бұрын
Genialne 😉 z dziką radością zaskarżacie KIS do WSA hehe i z takim doradcą chcę pracować! Brawo za taką społecznie pożyteczną postawę. Mam nadzieję, że w KIS będzie przetarg na szkolenie urzędników i go wygracie 😉 W poniedziałek dzwonie do Was i mam nadzieję, że dacie radę jeszcze mnie obsłużyć.
@januszkrzyzak2 жыл бұрын
Już myślałem że coś wiem, po tym filmie wiem, że nic nie wiem. Dziękuję :)
@waldimichorowski52052 жыл бұрын
WOW ... ale wiedza w zakresie IT - w zasadzie wymieniłeś fachowo wszystkie ważne stanowiska i specjalizacje, w dodatku z pełnym zrozumieniem ich specyfiki .... Nie dość, że mega wiedza w branży prawnej i podatkowej, to jeszcze dodatkowo w IT !!! chapeau bas!!!
@pronqe2 жыл бұрын
Wszędzie tylko pułapki, niewiadome, wszelkie absurdy.... Oto nasza Polska polityka. Osoby odpowiedzialne za tan stan rzeczy powinny trafić pod pluton ekzekucyjny.
@brainsuccess30172 жыл бұрын
Za granicą jest nielepiej. Nie wszędzie
@pronqe2 жыл бұрын
@@brainsuccess3017 To, że za granicą jest nie lepiej nie znaczy, że w Polsce ma być chujowo...
@brainsuccess30172 жыл бұрын
@@pronqe zgadzam się
@pronqe2 жыл бұрын
@@brainsuccess3017 Przez cały 21 rok przygotowywałem sie do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, teraz w Polskim Nieładzie nie będe ryzykował i poczekam do następnych wyborów, szansa jest mała ale może ta tragiczna władza upadnie. Wolałem stary Polski burdel od nowego ładu. Pomyśl teraz ile takich ludzi jest w kraju co chcieli coś zrobić ale zrezygnowali bo się przestraszyli biurokracji albo zrobili i teraz żałują bo jedzą ich podatki. PiS musi odejść.
Jak zawsze fantastyczny materiał! Bardzo dziękuję za informację :)
@realizedreams49052 жыл бұрын
Dziękuję za walkę z KISem żeby wykonywali swoje obowiązki. Może się w końcu mauczą jak distaną setki wyroków
@KriS-ve6bm2 жыл бұрын
Robi Pan bardzo Dobrą Robotę , tłumacząc nam zawiłości Systemu ...Pozdrawiam ✅🍀👍
@seprob2 жыл бұрын
Dzięki wielki za propagowanie wiedzy. :)
@elzbietadomanska14302 жыл бұрын
Znakomity przekaz. Dziękuję i pozdrawiam.
@arturart41782 жыл бұрын
W Rumunii kolega jest na ryczałcie i płaci 1%. TAK TAK... w Rumunii jest 1% podatek przychodowy i to dla wszystkich małych bez względu na branżę, limit przychodów 1 milion euro. Także good bye Polsko.
@ku6i2 жыл бұрын
I tak fajnie Ci się będzie mieszkało w tej Rumunii? Bo bez przeprowadzki tam i tak będziesz płacił podatki w Polsce, nawet gdy będziesz miał firmę zarejestrowaną w innym kraju.
@BaNuj2 жыл бұрын
@@ku6i należy wziąć urzędasów głodem. A jak załatwić rezydencję podatkową i rejestrować firmy zagraniczne - to po tą wiedzę zapraszam do doradców podatkowych.
@grzegorztomasiak2 жыл бұрын
rozumiem, ze chcesz, zeby polska byla jak ta twoja rumunia? nie dziekuje :)
@XCwik2 жыл бұрын
@@grzegorztomasiak a co masz do Rumunii? Piękne krajobrazy, Morze Czarne, dzikie Karpaty. Gdybym pracował zdalnie, to co najmniej 6 miesięcy bez problemu bym mógł mieszkać w Rumunii.
@ku6i2 жыл бұрын
@@XCwik korupcja, służba zdrowia, kiepskie usługi publiczne (nie żeby Polska miała dobre, ale ma lepsze niż Rumunia). Co innego pojechać na wakacje, co innego mieszkać w danym kraju na stałe (nawet tylko te pół roku + 1 dzień).
@jamajson2 жыл бұрын
Dziękuję w imieniu swoim i przyszłych widzów. Robi Pan niesamowitą robotę! Najpewniej pracownicy KIS są Pana wiernymi fanami :) Warto w tym miejscu wspomnieć, że wspominany KIS zdaje się zapominać kto płaci podatki i z czyich pieniędzy otrzymują swoje wypłaty. Niestety niepierwszy raz widać, że Polska jest krajem skrajnie nieprzyjaznym przedsiębiorcom.
@Jin-dg7nx2 жыл бұрын
🙌 Genialna robota.
@karolekjestem2 жыл бұрын
Trafił pan w 100% do mnie i mało tego akurat jak szukałem czegoś do słuchania przy robieniu obiadu
@jan.kowalski2 жыл бұрын
Krok 1 - KIS się podkłada wydając błędną lub odmawiając interpretacji. Krok 2 - WSA, wygrana, petent zadowolny - czyżby koniec? Krok 3 - skargi dyscyplinarne i zgłoszenia do prokuratury na KONKRETNYCH urzędników oraz sprawy cywilne przeciw KONKRETNYM urzędnikom. Takie coś miało miejsce dla pracowników Inspekcji Sanitarnej i się zdziwili, że najpierw wydają 30K kary a następnie ktoś się ośmiela wytaczać im powództwa cywilne. Bez kroku 3 nic się nie zmieni, nie przestawajcie na niby satysfakcji osiągniętej w kroku 2.
@carmelprzedsiebiorcza45182 жыл бұрын
Popieram. Jeśli szukają jak obywatelu zgnębić, przy czym nie mają wiedzy na temat branży, to tylko takich do sądu.
@Micz842 жыл бұрын
Mam to szczęście, że mam jasną sytuację i mogę spokojnie wybrać 12%. Swoją drogą w wielu sprawach się z Pana poglądami nie zgadzam, ale jeśli chodzi o podatki to robi Pan świetną robotę :)
@bartoszpazdur73302 жыл бұрын
Serdecznie Panu dziękujemy. Proszę nie przestawać, świetna robota 😊
@marylo7782 жыл бұрын
Panie Sławomirze wielki szacun, robi Pan świetną robotę. A te urzędasy powinni płacić ze swoich wypłat za te wszystkie sprawy sądowe, może wtedy by się trochę ogarnęli i nie robili takiego syfu. Ogólnie nie mam nic do urzędników ale to o czym Sławomir opowiada, to jest patologia społeczna i ktoś powinien za to ponosić odpowiedzialność, a nie podatnicy.
@lukaszmajkowski2 жыл бұрын
Dziękuję - komentarz dla zasięgu.
@rozrewolwerowanyrewolwerow30352 жыл бұрын
Prawo podatkowe w Polsce nie jest "spartolone", tylko z premedytacją tworzone tak, żeby było skomplikowane do granic możliwości, ponieważ tylko w takiej atmosferze można okradać ludzi.
@alh62552 жыл бұрын
jest spartolone - byc może z premedytacja i nie od dziś
@Khotoo2 жыл бұрын
W mętnej wodzie łatwiej się ryby łowi….
@gandes2 жыл бұрын
Dopóki stawki płacowe na państwowych stanowiskach będą nieatrakcyjne dla prawników i programistów, nie oczekujmy, że dla Państwa będą pracować najlepsi. Niewielu jest idealistów. Dlatego będziemy mieć zarówno słabe prawo, jak i państwowe systemy teleinformatyczne. Nie piszę o innych zawodach w służbie Państwu, bo nie mogę się na ich temat wypowiedzieć kompetentnie.
@ja_mcito2 жыл бұрын
nie, prawnicy (z habilitacjami i doświadczeniem) twierdzą przed rządem, że nie da się prościej bo taka natura
@adrianc7752 жыл бұрын
Asterix miał swoje 12 prac, teraz my mamy swoje 12 prac :D
@edytastolfa560111 ай бұрын
Bardzo wartosciowy material. Dziękuję
@pbies2 жыл бұрын
Ważna rzecz: zadawać pytania. Nie jesteście wszystkowiedzący a pytania szybko wyjaśnią sprawę. Nie róbcie z siebie wszystkowiedzących bo szybko na tym przegracie z każdym urzędem.
@JEsterCW2 жыл бұрын
4:49 - Niezależnie jaka przeglądarka, Mentzen jak politycznie, uwielbiam! hah
@Piotrek-kertoiP2 жыл бұрын
Już łatwiej by było gdyby wszystkie zawody miały taką samą stawkę ryczałtu. I wszystkie towary taki sam VAT (np. minimalny 15%). Przedsiębiorcy by się skupili na robieniu interesu, a nie rozliczaniu się.
@ja_mcito2 жыл бұрын
nie, wtedy informatycy by odfrunęli
@Piotrek-kertoiP2 жыл бұрын
@@ja_mcito Nie sądzę. Zmiana rezydencji podatkowej np. na Czechy jest kłopotliwa, bo realnie musisz się tam przeprowadzić przynajmniej na większość roku, żeby spać spokojnie. Jest jeszcze trick z założeniem spółki zagranicą, która ma logo i płacenie jej 90% dochodów za używanie logo. Ale temat jest mocno śliski i łatwy do podważenia w dobie uznaniowych przepisów
@zuzel14ftw2 жыл бұрын
Dzięki wielkie za ten film, 3 tyg temu wysłalem zapytanie do GUS ale jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi, tutaj dowiedziałem się że okres oczekiwania to 3mc co mnie rozbawiło i uspokoiło jednocześnie. Napisałem jeszcze jedną prośbę o interpretację, lepiej sformuowaną :) pozdrawiam!
@Wierka62 жыл бұрын
Jestem analitykiem biznesowo-systemowym, z wykształcenia inżynier oprogramowania i taki zawód wykonuję. W moich obowiązkach nie ma żadnego "doradztwa" dla klienta ani tym bardziej doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Faktycznie, że istnieje taki rodzaj analityków biznesowych, którzy doradzają klientom, np. w zakresie usprawnienia procesów klienta, czy zastosowania odpowiednich rozwiązań ale to zupełnie inny zakres i dziedzina obowiązków! Ja odbieram wymagania od klienta, tworzę z nich wymagania dla systemu, tworzę dokumentację analityczną dla deweloperów i testerów, gdzie specyfikuję jak ma wyglądać system. Klient ani się mnie nie pyta, ani nie oczekuje moich rad. Ktoś tutaj chyba nie ma zrozumienia tematu: GUS włożył do jednego worka zupełnie inne dwa zawody!
@alexeiivasechko18432 жыл бұрын
I guess, this still leaves the question open for BSA: who we are according to GUS/PKD :)
@carmelprzedsiebiorcza45182 жыл бұрын
Dokładnie! Ja tak samo i moim zdaniem takie coś to można by do sądu zaskarżyć, gdyby ktoś sprowadzał analityka systemowego czy biznesowo-systemowego do doradcy co do działalności gospodarczej. Widzę mnóstwo argumentów, jak chociażby wymagana wiedza z IT, narzędzia itp. Nie wiem skąd dzisiaj pojawiła się ta wersja o 15%, bo ja słyszałam o 12% z podziałem na 8% (np. testowanie).
@skoda1102 жыл бұрын
Bardzo dziekuje za film. Duzo zdrowia i cierpliwosci życzę. Oby psl komuchy i lewaki trzymaly sie od Pana z daleka
@pantri92912 жыл бұрын
Podobny problem dotyczy usług doradczych związanych z szeroko rozumianym marketingiem, zarządzaniem itd. Bo jeśli świadczymy usługę w zakresie której jest budowa i zarządzanie bazami danych - np. dostawców klienta, doradztwo w zakresie zarządzania i kontrolą jakości, usług badania rynku to nie wszystkie usługi opisane są jednoznacznie jako objęte stawką 15% bo część można uznać jako "działalność usługowa" gdzie stawka wynosi 8,5%.
@fr3my2 жыл бұрын
super pan mówi bardzo dobre słowa super słowa słuchałem całe z rodziną
@obserwator67142 жыл бұрын
Dziekuje za uzyteczne informacje i dzialalnosc pro publico bono. Pozdrawiam!
@frik10632 жыл бұрын
Dziękuję za Pana pracę szanuje i pozdrawiam! Mentor społeczeństwa prezydent Polski!
@robertsienkiewicz48612 жыл бұрын
Perfekt ! Tak trzeba nam więcej tłumaczy tej rzeczywistości... co za czasy :)
@marzenakb17952 жыл бұрын
dużo wyjaśnień ... dzięki. Bardzo pomocny materiał
@piotrognicki6382 жыл бұрын
Super materiał i świetna robota z wytłumaczeniem tego w klarowny sposób jak podejść do tego zagadnienia.
@kinguPLme2 жыл бұрын
Dzięki za nagranie. Takie rzeczy to tylko w bananalandii... Fajnie że jesteście.
@berserkerpl2 жыл бұрын
@Sławomir Mentzen a co z rozdzieleniem usług na programistyczne, które opodatkujemy 12% i projektowania systemów informatycznych (8,5%)? 2 pozycje na fakturze. Piszę z perspektywy Devopsa \ Cloud Architekta. Oczywiście interpretacje do KIS i GUSu będzie robiona.
@grzegorzhetman2302 жыл бұрын
Jak dostaniesz odpowiedź to zawołał mnie bo też mnie ten temat interesuje ;)
@jalowy.ksiegowy2 жыл бұрын
dostaniesz interpretację za 3 miesiące tymczasem za styczeń / luty musisz się już rozliczyć po nowemu - taki właśnie mamy bur...el
@piotrdziura2 жыл бұрын
Mam podobnie tylko jako Team leader
@darioVolterro2 жыл бұрын
Formułka z interpretacji, wydanych już po uchwaleniu nowej ustawy: "Zaznaczyć również należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Wnioskodawcę usług będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli Wnioskodawca faktycznie nie uzyska przychodów ze świadczenia innych usług (w szczególności usług związanych z oprogramowaniem) wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu." Trzeba się bardzo dobrze zastanowić czy rozliczać 8,5% obok 12%.
@goikk6904Ай бұрын
@berserkerpl udało się to ustalić?
@zieelu16642 жыл бұрын
Panie Sławomirze świetny i rzeczowy materiał jak zwykle! Czy jest możliwość, aby nagrał Pan materiał na temat podatku na samozatrudnieniu w przypadku pośrednictwa sprzedaży np. Thermomix, fotowoltaika, ubezpieczenie itp. Myśle, że jest wiele osób z umowami B2B, którym z pewnością mógłby Pan pomóc, tym samym zwiększajac zasięg kanału. Serdecznie pozdrawiam, trzymajcie się w tych ciężkich czasach Polskiego Nieładu
@AZ-vm9mo2 жыл бұрын
Dziekuje za dobry, klarowy wyklad. Bylem kiedys SAPerem ABAP w Netii i szukam teraz wlasnej drogi. Ale nie wiem, czy bedzie to IT. Zycze wszystkiego dobrego.
@jacolexx2 жыл бұрын
Oglądam drugi raz i znowu z wypiekami na twarzy. Wciąga lepiej jak pierwszy Matrix.
@adrianadrian8342 жыл бұрын
Prze Kozak wiedza panie premierze -prezydencie 😎😎
@NobelPeacePrizeforAndreRieu2 жыл бұрын
Brawo. Bardzo dobrze. Celująco. A teraz zgadujemy, czy przekład oprogramowania, to przekład oprogramowania, ryczałt 12%, czy tłumaczenie pisemne, ryczałt 17%.
@kamilovvsky47982 жыл бұрын
8:24 - 8:38 Ciekawe czy też podtrzebne jest Zaświadczenie A-38?
@mateuszkozan1772 жыл бұрын
Nowy załącznik do zaświadczenia a-37
@martaroznerska2 жыл бұрын
"Niezależnie jaka przeglądarka" - bardzo piękne nawiązanie wiemy do czego, haha
@miroslawabogusaw87332 жыл бұрын
Dziękuję za informację pozdrawiam serdecznie 💚💖🤎
@adorinadorin2 жыл бұрын
Kocham Pana, Panie Sułku!
@amaterasusambi2 жыл бұрын
Dziękuję, Pana wiedza jest bezcenna.
@niezwyciezonyzwyciezca70202 жыл бұрын
Dziękuję bardzo w sam raz teraz tego potrzebowałem :)
@skrzypcg2 жыл бұрын
Mam dwa pytania. Po pierwsze co powinno być podstawą do decyzji jaką formę opodatkowania wybrać? Zakres usług zawarte w kontrakcie? To co faktycznie robię np. na podstawie timesheetów? Czy powinienem jakieś inne dowody zbierać? Drugie pytanie - A co jeżeli ja wykonuje różne rodzaje działalności? Np. codziennie przez godzinę prowadzę daily dla zespołu, a przez resztę czasu zajmuje się programowaniem? Czy powinienem to wtedy umieścić na fakturze jako różne pozycje i zastosować różne stawki podatkowe?
@wojcieche.20802 жыл бұрын
❗️Nie została powiedziana bardzo ważna rzecz w filmie - na jednej fakturze może być wymieniane wiele osobnych czynności i każda może być opodatkowana inną stawką ryczałtu. Więc jeśli Analityk Biznesowy w danym miesiącu testował manualnie np. 60 godzin (a to częste, że Analitycy Biznesowi też testują produkt), to wydziela to jako osobną pozycję i kwotę na fakturze i od tej pozycji płaci 8,5%, a od innej pozycji, za pozostałe 100 godzin płaci 15%.
@carmelprzedsiebiorcza45182 жыл бұрын
Zastanawia mnie dlaczego właśnie to nie zostało powiedziane, bo po kilku filmikach zrobiło się to dla mnie oczywiste. Może dlatego, że właśnie tu jest jakiś haczyk. Ale tak czy inaczej, to co tutaj zostało powiedziane o analityku w branży IT jest totalnie bez sensu i ja bym się tym nie sugerowała, chyba że ktoś jest analitykiem biznesowym w branży IT, który faktycznie nic z IT nie ma wspólnego.
@mateuszty2 жыл бұрын
Komentarz prozasięgowy. Dzięki za świetną robotę
@11papaj2 жыл бұрын
Dzień dobry Panie Sławku
@truebzyq2 жыл бұрын
Też dam komentarz dla zasięgu, szacun, świetna robota
@elzbietaszymczyk4162 жыл бұрын
Pan Mentzen powinien być Ministrem Finansów. Człowiek z niesamowitą wiedzą .
@OlafAikido2 жыл бұрын
Słucha się jak kabaretu...Zajebiście wytłumaczone.
@matba6662 жыл бұрын
Właśnie jestem na etapie otwierania działalności dotyczącej programowania maszyn CNC i bardzo przydatny materiał. Trzeba brać się za pismo do GUS 😵💫
@babicz19932 жыл бұрын
Pan Sławek fachowiec jak zawsze. Plus!
@SolidSnake592 жыл бұрын
Proszę robić co Pan robi dalej!
@avedodasmt2542 жыл бұрын
Super odcinek, oby takich więcej. Świetna robota. Pozdrawiam. :)
@jaworq2 жыл бұрын
wszystko jasne: nadal NIE WIEM jaką formę opodatkowania wybrać. Ale wiem tez jedno. Kancelarie za wnioski do KIS itp kasują po 2 tys zł i policzyłem że po prostu jak wybiorę opodatkowanie 12% to wyjdzie mi tyle samo co 8,5% + koszty doradcy podatkowego xD
@count_of_pizza2 жыл бұрын
Wszyscy mówią, że front-end to nie programowanie. Zgadzam się teraz całkowicie!
@mpGrafik2 жыл бұрын
To było 😝. Współczesny frontend to 50% kodu aplikacji, a czasem znacznie więcej.
@InfernalLegion842 жыл бұрын
To tak jak mówić "szwagier nie rodzina" :p
@TheLukasz0322 жыл бұрын
@@mpGrafik - przy dobrym MVC niekoniecznie, pod warunkiem że fronciarz nie robi np. kontrolerów do aplikacji Angulara 😉
@mpGrafik2 жыл бұрын
@@TheLukasz032 niekoniecznie, ale znam akurat aplikacje, gdzie backend służy tylko do wyciągania surowych danych z bazy (+ zapisy oczywiście), a cała logika jest robiona we frontendzie. Ps. Sam robiłem taki backend, gdzie dane były synchronizowane okresowo, a aplikacje mobilne oraz desktopowe pracowały w warunkach braku dostępu on-line do serwera.
@awasiele19842 жыл бұрын
Słuchajcie to jest prosta sprawa. Możecie sobie wpisać 40 PKD w swoją działalność i wpisywać pozycje na fakturze zgodnie ze stanem faktycznym . Jeżeli jesteś architektem i tworzysz dokumentacje i koncepcje 8,5 %. Jeżeli klient poprosi Cię o zainstalowanie windowsa u siebie na pentium I 166mhz to mu zainstalujesz tego windowsa na 12% stawce. Jeżeli ktos poprosi Ci o sprzątnięcie biura bo zostawiłeśty i koledzy resztki kebaba , to na innej stawce. Wszystko na jednej fakturze, różne pozycje z rożna stawka. Po co tutaj ta dyskusja ludzie czego nie rozumiecie ?
@jaworq2 жыл бұрын
dokładnie. Brawo za trzeźwy umysł. Ja wbijam na pełnej w 8,5% bez żadnych GUSów i KISów. Wyjebane. Pełno mam interpretacji wskazujących na 8,5% które pokrywają się z tym co robię. Nie ma co aż tak trząść portkami. Zjeby w rządzie nam zafundowały niezły kocioł i tak. Nie powinien nas US karać w 1 roku nowych podatków za to że ktoś przez pomyłkę zastosował 8,5% zamiast 12%. Wyrównanko w razie czego do 12 i tyle....
@arturw74112 жыл бұрын
Już w tamtym roku przeszedłem na 8,5 procent i ryczałt ;) też jak najbardziej dzięki tobie Sławku
@damianos17xyz99 Жыл бұрын
To jest gosc, dzięki ze jestes 🤗
@oeeem_88702 жыл бұрын
Panie Sławku, a może odcinek o ryczałcie dla sklepów internetowych handlujących globalnie i krajowio.. pomocny odcinek będzie tak dużej grupy jak nie większej jak IT ;) Pozdrawiam
@sergiuszprytuliak6462 жыл бұрын
Dziękuję za informacje.
@konek11ns2 жыл бұрын
Super materiał. Dzięki Sławek.
@tomgrabski70782 жыл бұрын
Wielkie dzięki za ten filmik
@hovardlee2 жыл бұрын
@Sławomir Mentzen A może odcinek o umowie o pracę z ulgą na pracę autorską / kreatywną w IT (taki IPBOX na umowie o pracę) ? Gratuluję sukcesu w NSA. Dlaczego ta forma: nie wszystkie firmy dają B2B z opcją nie świadczenia pracy. A ulga autorska powodowała, że pod pewnymi względami bezpieczeństwa (długa choroba, urlop, itp.) było porównywalnie z B2B - odliczenia na urlopy i chorobowe. Jako, że mnie c-19 pokarał prawie miesiącem na L4 stąd ta forma wydaje się być ciekawsza dla mnie niż B2B.
@yumekanogajska11352 жыл бұрын
Bardzo pomocne! Dzięki, że jesteś.
@kamilovvsky47982 жыл бұрын
Miłego dnia i smacznej kawusi lub herbatusi wszystkim czytającym ten komentarz oraz oglądającym ten film.
@paweg.75032 жыл бұрын
Jako ciekawostka, bo historia podobna. Obserwuję ostatnio historię dietetyka, który zapytał czy ma usługę zwolnioną z VAT czy 23%. Nie chcę wchodzić w niuanse, ale zależy to w szczególności od tego czy ma odpowiednie kwalifikacje. Przy czym w naszym systemie prawnym nie ma nikogo kto potwierdza kwalifikacje dietetyka do zajmowania się dietetyką. No i ta sama historia co przedstawiona w filmie. KIS pyta czy dietetyk ma kwalifikacje. Dietetyk odpowiada, że we wniosku napisał jakimi studiami i kursami się legitymuje, ale nie wie jaką stawkę zastosować. KiS odmawia wydania interpretacji, bo podatnik nie odpowiedział na pytanie czy ma kwalifikacje. Sprawa idzie do WSA - wynik na razie nieznany. Wniosek: instytucja interpretacji indywidualnej nie działa.
@darismako30782 жыл бұрын
Urzędnicy nigdy się nie zmęczą😅 Nie będzie zmiany podejścia do podatnika gdyż ten "sport" uprawiają od ponad 30 lat, mając nieograniczone środki kadrowe i finansowe....
@sebastiansobocinski63192 жыл бұрын
Panie Sławomirze, czy oby na pewno potrzebny jest wniosek do GUS? Przecież NSA dnia 12 marca 2021 r., sygn. akt I FSK 134/19, wskazał, że przedmiotem indywidualnej interpretacji podatkowej może być zakwalifikowanie towaru albo usługi do konkretnego grupowania PKWiU. W ocenie NSA brak jest uzasadnienia, aby klasyfikacja statystyczna, która ma wpływ na obowiązek podatkowy, była wyłączona z interpretacji. Czy zatem nie wystarczy we wniosku do KIS poza wskazaniem PKWiU opisać szczegółowo wykonywane czynności? Nawet jeśli do zgrupowania użyjemy błędnego PKWiU to organ w toku wydawania interpretacji podatkowych musi dokładniej analizować stan faktyczny i dokonywać własnych ocen w zakresie klasyfikacji towarów lub usług do określonego PKWiU, zwłaszcza jeżeli od tej klasyfikacji zależą skutki podatkowe, o które pyta podatnik. Zakładam, że w sytuacji kiedy PKWiU nie odpowiadałoby opisanym czynnościom, wtedy KIS powinien odpowiedzieć, że opisane czynności powinny zostać zakwalifikowane do innego PKWiU i wydać opinie z uwzględnieniem poprawnego PKWiU, czyż nie tak?
@ЕкаНик-ы6ч2 жыл бұрын
dziękuję za pracę💚
@bratpitt48262 жыл бұрын
Super. Już wszystko wiem.
@maciejklonowski20002 жыл бұрын
Super odcinek pozdrawiam serdecznie
@ЕкаНик-ы6ч2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo♥️
@ukaszwas53302 жыл бұрын
GUS, ZUS, GIS jak to ładnie brzmi, w rzeczywistości jest jedna nazwa z czasów starożytnych, Asterix i Obelix nazywali urząd "domem który czyni głupim" jak widać nic się nie zmieniło przed setki lat. Pozdrawiam
@whitewarrior72152 жыл бұрын
Komentarz dla statystyk, czekamy na 4 film na karcie na czasie :D
@mcr90592 жыл бұрын
Co do testerów automatycznych to jest mega pułapka. Oni głównie tworzą wyspecjalizowane oprogramowanie, które później wspomaga proces testów. Pierwsza z brzegu średnio obeznana w IT osoba jest w stanie podważyć ryczałt 8,5%.
@jhart61702 жыл бұрын
mam nadzieję, ze te filmy będą rozprzestrzeniały się szybciej niż wiadomo co :D
@fannoth12 жыл бұрын
Słodko się patrzysz w bok z takim uśmieszkiem co jakiś czas Sławek
@antoniantonowski79532 жыл бұрын
Panie Sławku, pięknie bijesz Pan pianę. Ja to zamknę w 1 zdaniu: Mamy obecnie takie prawo, które wymaga złożenia interpretacji do GUS, a później do KIS. Kropka. Później przez lata mamy już święty spokój i płacimy 8,5% lub 12% lub 15% bez tarzania się w fakturach i szukania na siłę kosztów. To, że jest dziejowa, historyczna obniżka podatków jakoś nie usłyszałem w tym wystąpieniu... Każda zaletę można pięknie obrócić w wadę. Swoją drogą nikt nas nie zmusza do ryczautu. Możemy dalej płacić piekne 19% + składkę zdrowotną
@pcxelja2 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny świetny materiał. Polecam Menzten+
@damianpajor98042 жыл бұрын
Czemu nie ma takich ludzi jak Pan Mentzen w rządzie?
@michajabonski81522 жыл бұрын
Z woli ludu. To się nazywa demokracja…
@PrzemoRokita2 жыл бұрын
Mojego głosu Pan Mentzen nie dostanie, bo kuma się z naziolami. A szkoda, gospodarczo i merytorycznie zawsze super
@jaworq2 жыл бұрын
bo jest zbyt inteligentny. Do rządu pchają się sami idioci żeby interesy robić za nasze pieniądze bo im się nie chce pracować.