Velmi pobavilo. Přednáška, která byla nejspíš původně zaměřena na žáky základních škol - zkoušení pravda/nepravda, výroba vlaštovek a také ten odměřený učitelský přístup, vytrénovaný ze základní školy pro druhý stupeň... To prostě nemohlo být pro vysokoškoláky - dospělé lidi, kteří asi už dávno vědí, jak fungují křidélka, nebo jak se vytahuje éro do vzduchu. Á propos, máme rádi oranici, protože nad ní se ráda utrhne termika a éro získává na výškových metrech a co se týče nouzových ploch, ty už musí mít pilot vyhlédnuté z kokpitu následně po odpoutání. Toto jsou informace pro vysokoškoláka a nezkoušet dospělé pravda-nepravda, páč jednak se to nehodí a nic není černobílé a zbytečně dochází k prezentací hloupostí, z kterých se špatně vylhává. :)
@MatFyzjeIn Жыл бұрын
áno, bola to prednáška pre základnú/strednú školu, je to vo videu na začiatku jasne uvedené :)
@DL-kc8fc Жыл бұрын
@@MatFyzjeIn Zkontroloval. Ano, na 4 sekundy a na 4. řádku :) po pauznutí. Ok.
@michalchoma6112 Жыл бұрын
moj stály problem je že: na to aby lietadlo (alebo iný stroj) vzlietlo je treba, aby nad krídlom bol nizší tlak ako pod krídlmo, a to nie je pravda, ale neviem prečo
@sfewgrwqqa9177 Жыл бұрын
Prečo by to nebola pravda. (Pod)tlak nad krídlom rovnako ako aj pri plachte na vode poskytuje väčšiu silu než len vztlak pod krídlom (na zadnej strane plachty na vode). Napr plachta ide po vode rýchlejšie v 45⁰ voči vetru než len s vetrom zozadu. Prehnuty - vyduty tvar krídla alebo plachty spôsobí že prúd vzduchu nad krídlom sa zrýchli voči prúdu pod krídlom (dlhšia cesta po oblúku vs kratšia rovná cesta pod krídlom) a toto spôsobuje pokles tlaku na hornej/prednej strane čo ho ťahá
@michalchoma6112 Жыл бұрын
@@sfewgrwqqa9177 niekde na tomto kanali to niekto tvrdil, ale uz si nepametam. Akoze ja som argumentoval tym, ze skusme senzorom tlaku odmerat tlak nad a pod kridlom tlak. Viem, že aj na leteckých fakultach sa to tak učí. Viem, že v podstate da sa najsť takýto jav hocikde, napr. pri pohybe vlaku, vlak v tesnej blízkosti styiahne človeka práve vďaka nižšiemu tlaku. A ide o Bernoulliho rovnicu. Dá sa to ukázať na dvoch plechovkách, človek fúkne medzi ne, a plechovku sa pritiahnu.
@michalchoma6112 Жыл бұрын
@@sfewgrwqqa9177 mne to písal tuším Juraj Tekel.
@amadeusbmАй бұрын
Tiez mam s tym vysvetlenim problem, pride mi ako druhotne. Lietadlo leti pretoze mu to umoznuje vzduch a plocha kridel - vzduch je sakrametsky tuha hmota. Moduly vracajuce sa z obeznej drahy by o tom mohli hovorit, ked maju problem nezhoriet v atmosfere v dosledku narazania do niecoho co kladie velky odpor - vzduchu. Lietadlo leti z toho isteho dovodu preco ked tlacim rukou do stola, moze ruka neprejde cez stolovu dosku - odpor hmoty.
Жыл бұрын
me tohle rikat na stredni skole, tak ji prerusim stim, ze mam uz nekolik modelu, ktery krasne litaj postavenejch a jestli teda muzu jit domu. Tohle technickej stredoskolak preci musi znat a odrikat po trech pivech. pro osmaky devataky snad dobry, ale pokud nemaj technicky mysleni, stejne se nechytnou. Jinak prednaska moc pekna, par nepresnosti tam je, ale vlastne vsechno plati. moc pekne a ukladm si a davam like:-)
@richardpetrovic8941 Жыл бұрын
je toto pre deti? vetroň je lietadlo ako každé iné, akurát s špičkovým parametrom kĺzavosti , preto je ho vhodnejšie volať klzák, to že nemá motor pilotovi vôbec nevadí
@Dronrecords_svk Жыл бұрын
Glider = v preklade klzák. Názov vetroň nie je presný . Presnejší názov je klzák.
@bububu12345 Жыл бұрын
Názov je správny len preklad je iný.
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Větroň či vetroň je ustálený (lidový) výraz pro podmnožinu kluzáků, například školní větroň, sportovní větroň atd. Paraglidingové křídlo či rogalo je také kluzák, ale musí se to specifikovat, například padákový kluzák či závěsný kluzák. Tedy není nutné přebírat "glider", který by se stejně musel specifikovat, když máme vlastní pojmenování.
@michallepies5494 Жыл бұрын
Cumulus congestus je skoro už burkový oblak,skôr by to mal byť cumulus mediocris...
@tralala3696 Жыл бұрын
videl už niekto vetroň lietať ? fakt pútavá prednáška 👎