Byłam z mężem 2 tygodnie w Tokio i ani razu nie spotkałam się ze złym traktowaniem. Wręcz przeciwnie mieliśmy wiele przypadków że Japończycy sami pytali nas czy nam pomóc albo nas poprowadzili. Mijani ludzie często bardzo pozytywnie reagowali. Szczerze bardzo dobrze się tam czuliśmy lepiej niż w Polsce, ciężko to opisać ale po za poczuciem bezpieczeństwa było takie poczucie swobody nie czuliśmy się obco.
@pankan012 жыл бұрын
Bardzo to interesujące porównać Twój przekaz z filmami Aiko i Emila oraz Ignacego z Japonii. Każdy wnosi coś innego :)
@Mayka192 жыл бұрын
Polecam jeszcze kanał Ja ci dam Japonia jeśli chodzi o tematykę Japonii
@P0l0p112 жыл бұрын
Mi osobiście lepiej oglada się Gabriela bo opowiada tak bardziej z jajem :D
@piteerrr852 жыл бұрын
Zapomniałeś dodać jeszcze Enmę. Pozdrawiam.
@piteerrr852 жыл бұрын
@@Mayka19 Emi spoko, ale czasem odpływa. Pozdrawiam.
@pankan012 жыл бұрын
@@piteerrr85 Nie zapomniałem bo nie znam. Dzięki za podpowiedź.
@ulkamara58512 жыл бұрын
W Polsce postępuje zdziczenie obyczajów. 50 lat temu i w domu i w przedszkolu, szkole, uczono mnie, że chodzimy prawą stroną, dajemy pierwszeństwo wychodzącym, ustępujemy miejsca osobom starszym i paniom w ciąży, nie zakładamy nóg na krzesło, nie podnosimy głosu i nie słuchamy (wtedy radia) w środkach komunikacji i w miejscach publicznych, nie wpychamy się do kolejki, przechodzimy przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych... Itd.
@martynadxyz77862 жыл бұрын
To się z domu wynosi 🙂 w naszej rodzinie jest to oczywiste. Ps paradoksalnie osoby 50+ nie ustępują kobietom w ciąży. Notorycznie w przychodni, sklepie słyszę, że ciąża to nie choroba.
@AOTBrightSide2 жыл бұрын
Coś z tym zdziczeniem obyczajów jest na rzeczy. Niezmiernie mnie irytują osoby: - pchające się do sklepu czy autobusu w momencie jak inni z niego wychodzą - to już pal sześć szacunek, ale zwykła logika krzyczy z bólu; - ludzie, którzy o 8.30 rano, kiedy inni spieszą się do pracy, wychodzą sobie na spacerki niespieszne za to w szyku greckiej falangi - na wleczenie się za nimi nie można sobie pozwolić, a wyminąć się nie da bez wchodzenia na jezdnię; - ludzie którzy wjeżdżają wózkami w tyłek w kolejkach sklepowych; - kichacze i smarkacze w komunikacji publicznej, którzy nawet nie wpadną na to, żeby to zrobić jakoś dyskretnie i zasłonić nos; Ogólnie jest jakiś taki brak szacunku do przestrzeni osobistej drugiego człowieka. Ale żeby Japonia nie była takim kolorowym krajem jednorożców i tęczy - można im wytknąć te dziwne zasady w szkołach, brak wolności wyrażania siebie i formowanie wszystkich na jedno kopyto oraz czołganie się z gorączką do pracy, ziejąc zarazkami. Japończycy to muszą być bardzo zestresowani ludzie.
@dondon52372 жыл бұрын
Nadal tego uczą xD
@czarnykot8103 Жыл бұрын
Ja starszym osobom nie ustępują miejsca, jak chcą usiąść to niech poproszą no chyba że widzę że ledwo stoi to już ustępuje
@adamrajzer4348 Жыл бұрын
Chodzimy prawa? Mnie zawsze uczyli, że lewą bo prawa jeżdżą auta.
@Justinka12 жыл бұрын
Pamiętam, jak po powrocie z Japonii brakowało mi tego "uregulowanego" ruchu chodniku/schodach. Naprawdę bardzo to ułatwia poruszanie się :)
@mariuszdabrowski91152 жыл бұрын
Siedzenie na ziemi. Według mnie to zależy (chodzi o moje odczucia jak coś takiego robię lub widzę) Jeśli ktoś jest w garniturze lub lepiej ubrany to tak. To drażni. Jeśli ubiera się człowiek lepiej to nie powinien się brudzić. Jeśli zaś jestem w podróży, głównie pieszej (albo jak ktoś rowerem podróżuje), łażę po różnych miejscach to fakt że usiądę (albo ktoś inny to zrobi) na ziemi nie powinno nikogo razić. Przez cały dzień upocę się, do tego kurz przyklei się do ciała, to co za różnica gdzie usiądę :) Więc to wszystko zależy od kontekstu sytuacji, od tego jak jesteśmy ubrani itd. Jednak jeśli łazisz cały dzień (np. jako turysta) i nie ma gdzie usiąść to by nogi odpoczęły usiądziesz na schodach, ziemi. Byle te 5 min odpocząć i mieć siły dalej chodzić. Kultura kulturą, ale jeśli ktoś w takie sytuacji mną by pogardzał to niech nie liczy na szacunek.
@ludwikalewandowska3896 Жыл бұрын
Ale mnie wkurza, jak siadają przy schodach przy wyjściu z metra lub ze szkoły i tysiąc ludzi musi ich omijać !
@annamarczak5864 Жыл бұрын
Super,dzięki za spotkanie.
@Dawido_0612 жыл бұрын
Trzeba pamiętać że Japończycy są jak każdy inny naród , jak odnosisz się z kulturą do ludzi to są dla ciebie w porządku i tyle , wystarczy być normalnym w porządku gościem moim zdaniem i to wszystko 😉
@GabrielHyodo2 жыл бұрын
Jak najbardziej! ☺️☺️
@czescjestemdamian2 жыл бұрын
Taki sam temat jak w Polsce od stokilkunastu dni. Trafiają się jednostki które zachowują się normalnie i nie ma zadnych zgrzytów społecznych mimo różnic kulturowych, ale trafiają się tez jednostki którym jak to się mówi słoma z butów wystaje i psuje obraz wszystkich napływających.
@jacekmikoajczak95042 жыл бұрын
Prawda! Ja aktualnie pracuje przy WUF11 UN HABITAT. Tak jak ty masz kulture to ta osoba do ciebie będzie miała. :-D Ludzie z ONZ są naprawdę cudowni ❤❤❤❤
@yachian2 жыл бұрын
"odnosisz sie z kultura" w tym wlasnie sek, ze rozne narodowosci rozumieja cos innego pod pojeciem kultury. podam ci jeden przyklad, ktory tak jak mnie razil trzydziesci lat temu, tak razi i dzisiaj, a mianowicie chroniczne nie uzywanie chusteczek higienicznych. jak nie przeziebienia, to alergie. gdziekolwiek czlowiek nie jest stale slyszy sie ciagniecie glutow, chyba im glosniej, dluzej i czesciej tym lepiej. zwlaszcza, gdy jestes podczas spozywania posilku, to mozna sie pozygac, ale japonczykom to nie przeszkadza i to jest wlasnie jeden z aspektow japonskiej kultury. z tego co wiem, japonczycy wlasnie uzywanie chusteczek w miejscach publicznych uwazaja za niekulturalne, za brudne.
@ullaania21 Жыл бұрын
Sprawdza sie powiedzenie - Trzeba poznac by zrozumiec. Dzieki twoim filmom mozemy zobyczyc jedno i uslyszec drugie. Dziekuje za twoja prace. Przypadkowo odkrylam twoj kanal i zrobilam sobie maraton filmowy odcinkow , Pozdrawiam.
@notyourbiz235 Жыл бұрын
Super 👍 Już nie obawiam się Japonii solo .
@macstem2 жыл бұрын
Bardzo fajny filmik. W wielu punktach, jak sam to też zauważyłeś, sprzeczności wynikają z różnej kultury. Turyści, w szczególności jak odwiedzają kraje arabskie czy afrykańskie są przyzwyczajeni do targowania się, ba... wręcz zachęca się ich do tego, bo taka jest tam kultura. To samo tyczy się z napiwkami, choć tutaj to już bardziej kultura zachodnia. Są różne zachowania w zależności od pochodzenia, miejsca podróży i może to wynika z braku wiedzy na ten temat, zarówno po stronie turystów jak i mieszkańców odwiedzanego kraju i nie mam tutaj na myśli tylko Japonii. Wiadomo, że odwiedzając dany kraj dobrze by było zapoznać się z panującą kulturą, ale nie każdy tak postępuje i później tworzą się takie dziwne obustronne przekonania ;)
@jacekzienkiewicz4695 Жыл бұрын
Część zasad o których mówisz znałem wcześniej, ale o kilku dowiedziałem się z tego filmiku i bardzo mi się podobają. Muszę pomyśleć nad przeprowadzką do Japonii. :)
@kubussh2 жыл бұрын
Super odcineczek aż przyjemnie się ogląda przy kolacji Pozdrawiam i trzymaj tak dalej!
@GabrielHyodo2 жыл бұрын
Dzieki wielkie i pozdrawiam!
@marcinkomoniewski3778 Жыл бұрын
JESTEŚ SUPER ,uwielbiam ogladąć twoje filmy.
@niunia13692 жыл бұрын
Masz prawdziwy talent do opowiadania historii. Do tego błysk w oku i ten uśmiech. Dobrze się Ciebie ogląda bo to takie rzadkie w Polsce 😊 pozdrawiam serdecznie.
@natka49422 жыл бұрын
To prawda ☺️
@stanisawkowalski48042 жыл бұрын
niunia sprawdź sobie co znaczy "ojkofobia" bo masz wyraźne objawy
@niunia13692 жыл бұрын
Nie, ja po prostu przez 8 lat mieszkalam w Londynie. W takim grajdolku narodowościowym.
@grazynageno31862 жыл бұрын
@@niunia1369" grajdołek" to ty masz na drugie imię a na pierwsze niunia 🥴. A tak na poważnie - wygrałaś puchar przechodni z mydła !!!! 🏆
@listener-kv8rr2 жыл бұрын
Siedzenie i leżenie na glebie jest dopuszczalne na lotniskach i promach. I na trawce w parkach chyba też. Gratulacje z okazji 100K. Składam już, bo przy takim wzroście mogę się z nimi spóźnić.
@alan93xx662 жыл бұрын
Na promie to czesty widok 😄 kilka razy jechalem z uk do polski I zawsze leżą 😅 no ale jesli jechali samochodami to nic dziwnego, że sie człowiek kladzie gdzie moze 😄
@SternalGosia2 жыл бұрын
Bardzo dziękujemy za kolejny bardzo ciekawy filmik :)
@Anna_eLeniwiec_Lemur Жыл бұрын
Cześć Gabrielu. 🙂 Co do chodzenia po schodach czy na pasach. Nie wiem, jak to, na przykład, obecnie, wygląda chociażby w Warszawie, ale we Wrocławiu ludzie schodzący idą prawą stroną a wchodzący lewą. Jeżeli zaś o przejście na pasach chodzi. Jest podobnie, z tym że jeżeli ktoś biegnie do autobusu czy tramwaju - ja się odsuwam i daję miejsce do przebienięcia. Jednak inni ludzie różnie się zachowują i bywa, że powstaje chaos. Dziękuję Ci za każdy Twój film. 👍 Pozdrawiam z Wrocławia!
@LordJamu11 ай бұрын
To było bardzo pouczające !! Dzięki Gabrielu
@amravadera8413 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ciekawy odcinek.
@ouaille2 жыл бұрын
Kiedy słucham jak opowiadasz o Japonii, często mam poczucie że mogłabym tam mieszkać i uciec od wielu wkurzających mnie w Polsce rzeczy :) Co do tamowania płynnego ruchu na schodach itp. skojarzyło mi się to z poruszaniem po Krakowie, gdzie studiowałam - na nieszczęście mój wydział mieści się w jednej z ulic odchodzących od Rynku, więc wiecznie było tam mnóstwo turystów, którzy potrafili zablokować cały chodnik bo... np. robili zdjęcie witryny sklepowej 😐 dobijało mnie to... Były to przeróżne narodowości, więc na nikogo szczególnie nie wskazuję. Ludziom po prostu brakuje wyobraźni i empatii
@Kazu_______2 жыл бұрын
bardzo przyjemnie mi się Ciebie słucha, nawet odpalam twój filmik w tle jeśli coś animuję itd :)
@GabrielHyodo2 жыл бұрын
☺️☺️☺️
@nikawawa2 жыл бұрын
Czesc Gabriel, zgadzam sie, siedzenie czy lezenie na schodach wyglada bardzo nieelegancko. Dziekuje, bardzo lubie Twój kanal👍
@pawelx321 Жыл бұрын
Co do napiwków - super. Szczerze powiedziawszy, nie chodzę do niektórych knajp czy pubów tylko dlatego, że za bardzo natarczywie podsuwali puszkę na napiwki. Nigdy nie wiem, czy powinienem dać 10 czy 20%... A tu wychodzi, że w Japonii przyjmowanie napiwków jest wręcz nielegalne. Punktualność i upadające domino skojarzyło mi się z przemysłem. JIT - Just In Time. Czy ten sposób zarządzania nie wziął się właśnie z Japonii? Czyli że mało magazynów, a głównie cała produkcja zakłada, że każdy składnik dotrze punktualnie.
@papiezpp Жыл бұрын
16:57 w Polsce napiwki to raczej odległy koncept. Założenie jest takie że jeśli dobrze pracujesz to szef ci zapłaci, a jeśli źle to prace stracisz
@Hanji_zoe_AOT2 жыл бұрын
bardzo fajny odcinek . Brawo ! Niedługo będziesz miał 100 tysięcy subów ! dobra robota ! W zaledwie rok zdobyłeś 100 tysięcy subów . Nie każdemu się to udaje . Szanuje. Tak czy Tak nawet jak są takie surowe zasady to i tak # Japonia !
@jlla9622 жыл бұрын
Świetne są Twoje przekazy o Japonii, nigdy tak naprawdę nie interesowałam się kulturą i zwyczajami Japończyków do czasu gdy zaczęłam oglądać Twoje filmy.
@kot_behemoth2 жыл бұрын
Rozmowy telefoniczne w komunikacji miejskiej już nie są tak często spotykane, ale niestety (przynajmniej na Śląsku) można spotkać w autobusie/tramwaju rycerzy ortalionu, którzy puszczają swoją muzykę z podróbek JBL'a. No, nie wszystko na raz. W przypadku robienia "korytarzy" na ruchomych schodach, albo chodzenia tą samą stroną w określonym kierunku, to jest słabo. Kiedy mieszkałem w Poznaniu, nie było z tym problemu. W Katowicach ludzie tego totalnie nie łapią... Ale z napiwkami mnie zaskoczyłeś. To bardzo cenna rada. Dzięki.
@akolosowski1 Жыл бұрын
Gabrielu. Co do punktualności komunikacji w mieście. Mieszkam w Białymstoku i komunikacja miejska jest punktualna. A autobusy są monitorowane. Na na przystankach są rozkłady jazdy. Kierowcy dostają premie za punktualność . Mogą przyjechać na przystanek minutę wcześniej a spóźnić się 2 minuty . oczywiście wypadki losowa są brane pod uwagę. Za łamaie punktualności potrącają kierowcom jakąś cząstkę z premii. Każde miasto może to zrobić . To zależy od władz miasta
@3kawaiiboy362 жыл бұрын
🌸Hej Gabrielek!Jak tam?Milo ci sie spendza czas w Japonii??? Mam zadzieje ze tak! Jak zwykle masz ciekawy filmik!Kocham twoje filmy, zawsze nagrywasz cos ciekawego! Oby tak dalej!!!!🌸
@resident_evil_22 жыл бұрын
Pierwszy raz oglądam twój film i muszę przyznać perfekcyjne mówisz po polsku! Rozmawiasz lepiej po polsku niż nie jeden Polak! Chciałbym tak mówić po japońsku płynnie. Pozdrawiam!
@szczurzabuka85912 жыл бұрын
W sumie nic dziwnego skoro jak byl mały to mieszkał w Polsce i chodził do Polskiej szkoły. Ja bym sie raczej dziwiła że tak perfekcyjnie mówi po Japońsku
@bartomiejludwinek9145 Жыл бұрын
Może trochę w drugą stronę napisze. Miałem przyjaciela z Japonii. Był w Polsce chyba 4 razy. Po pewnym czasie "nauczył się" pewnych rzeczy. 😁 Bardzo nas dziwilo na początku jak "siorbał". Dowiedzieliśmy się, że to oznaka, jak napój (kawa, herbata) smakuje. Można i tak. A druga rzecz, to nie potrafił odmówić (czego potem się nauczył. 😎). W sensie jak coś mu nie smakowało, to jadł na siłę, albo jak gdzieś nie chciał iść czy chciał coś innego zobaczyć, to nie powiedział tego.
@kingbatory94202 жыл бұрын
7:45... haha. W Tokyo, jakies 20 lat temu, zapytałem nad ranem o 8mej, po japońsku, mijającego mnie businessmana, o drogę do stacji metra Gotanda.... Spojrzał sie na mnie i wyjąkał - `Eigo hanasemasen` czyli `Nie mowie po angielsku`... :) ... Pytałem po ...japońsku!
@dorotarotter36762 жыл бұрын
Dziękuję za ten odcinek. Bardzo pouczający i interesujący .
@yuumakun54932 жыл бұрын
Kolejny świetny film 💪🏻❤
@elzbietakloc6945 Жыл бұрын
Te zasady bardzo mi się podobają...więcej Japończyków u nas i może ludzie się nauczą jak zachować się w pociągu, tramwaju czy autobusie....komu by ta cisza przeszkadzała? No i z napiwkami moim zdaniem tez super sprawa 😊
@adriangrzelak20872 жыл бұрын
Bardzo ciekawie opowiadasz. Fajny filmik jak i inne. Dobra robota.
@dozenpack2 жыл бұрын
Jak ktoś mnie pyta jak odnoszą się Japończycy do turystów ja zawsze podaję przykład z mojego doświadczenia. Lotnisko w Osace środek nocy. Razem z rodziną wracamy z Okinawy. Rano mamy lot do Amsterdamu. Mamy zarezerwowany pokój w hotelu żeby przenocować. Lotnisko Kansai jest na wyspie więc wiele hoteli żeby ułatwić transport gości z lotniska do hotelu podstawia własne autobusy, które jeżdżą wg rozkładu jazdy. Jak już znaleźliśmy miejsce gdzie te autobusy podjeżdżają zobaczyliśmy jeden stojący autobus. Jego kierowca, gościu około 60 lat podszedł do nas i zapytał w jakim hotelu mamy rezerwację. Jego autobus był z innego hotelu. Mimo to wziął bagaż mojej żony i zaniósł go w miejsce gdzie powinien podjechać nasz autobus. Powiedział o której godzinie nasz autobus przyjedzie i pożyczył wszystkiego dobrego, ukłonił się i wrócił do swojego autobusu.. A my jesteśmy w szoku do dzisiaj...
@margplsr31202 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek!
@lubieknajpki Жыл бұрын
Moglibyśmy wziąć od Japończyków to z maseczkami jak jest się chorym, bo to jest strasznie niehigieniczne i strasznie mnie obrzydza jak stoje w ścisku takim w tramwaju, że nie mogę się ruszyć, a ktoś z tyłu na mnie kaszle, prycha, kicha, już kilka razy byłam przeziębiona potem przez takie sytuacje, a można by było temu tak łatwo zaradzić.
@xfiles32512 жыл бұрын
Bardzo fajne zasady życia . Wszystko to co powiedziałeś mogło by by obowiązywać w Polsce .
@annawisniewska12652 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy film👍
@szynom25872 жыл бұрын
Ludzie no, jako stały użytkownik komunikacji miejskiej mogę powiedzieć tylko jedno- JA CHCĘ DO JAPONII!
@yumi-chan40312 жыл бұрын
Też chce tylko muszę się nauczyć japońskiego
@szynom25872 жыл бұрын
@@yumi-chan4031 walić język, ważne żeby kiedykolwiek punktualnie się przejechać pociągiem
@mollynovik612 жыл бұрын
No to wszystkiego dobrego,szczególnie tego smrodku w autobusach od spoconych włosów itd Japończyków.Polecam również bliskie spotkanie z tzw.upychaczami w pociągach i metrze.Upychają ludzi żeby zamknąć drzwi.
@yumi-chan40312 жыл бұрын
@@szynom2587 to jest najważniejsze
@yumi-chan40312 жыл бұрын
@@mollynovik61 jeżdżę autobusem którym z rana każdy ( i to dosłownie ) musi jechać
@koloone96712 жыл бұрын
Fajne i ciekawe informacje ☺️ można by minimum trzy zwyczaje przenieść do Poland-u 😉 dzięki za interesujący filmik
@paulinapazikkamboj6092 жыл бұрын
Byłam kiedyś w Londynie z grupą znajomych, podeszłam do jednego azjaty, chciałam zapytać o godzinę, w sumie to zapytałam ale on mnie totalnie zbył i koło mnie perfidnie przeszedł... Pomyślałam "Buc"... Dzięki, że wyjaśniłeś 😊
@bartoszbielecki1722 Жыл бұрын
Moze byl bucem 😂
@arturgrabski22512 жыл бұрын
Ja nie miałem problemu z zasadami ponieważ przed moją pierwszą podróżą do Japonii, oglądałem dużo vlogów z kanału Aiko i Emil oraz Gonciarza z czasów kiedy miał jeszcze vlogi z Japonii, czytałem przewodniki itp ponieważ Japonia od lat mnie fascynowała i chciałem wiedzieć jak najwięcej. Zauważyłem, że obcokrajowcy którzy znają te wszystkie zasady i wiedzą jak się zachować są lepiej traktowani i szanowani przez japończyków. Jeśi chodzi o siadanie na schodach to zdarzało mi się widzieć japończyków którzy na nich siadali, ale to w większości młodsze osoby lub wieczorami jak wychodzili z klubów.
@ferrevandill2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Nawet inny domownicy przyszli posłuchać o czym opowiadasz 😁
@GabrielHyodo2 жыл бұрын
Ahah bardzo mi milo
@donaldbogusz81902 жыл бұрын
Może jakaś seria z nauką języka japońskiego? :)
@andrzejjanikowski82522 жыл бұрын
Gabrielu jak bardzo się cieszę że trafiłem na ciebie cudownie opowiadasz dziękuję ci bardzo
@okiemwłodarczyka2 жыл бұрын
Kolejny znakomity odcinek - Dziękuję!
@Le4n_12062 жыл бұрын
Mega uwielbiam ogladac twoje filmy
@ziomek54832 жыл бұрын
Dobrze się zapoznać z takimi sprawami jeśli się jedzie do innego kraju. Ciekawy pomysł i fajna realizacja. Pozdrawiam
@MaciejPolak Жыл бұрын
Bardzo to jest wszystko ciekawe i świetnie się Ciebie słucha. Fajny kanał.
Mój narzeczony jest z Okinawy i po jego rodzinie wiem, że ludzie z tego regionu są dużo bardziej "wyluzowani" niż z innych regionów kraju. W wielu przypadkach jego historie się zgadzają zwłaszcza o tym, że Japończycy czują potrzebę pomocy obcemu na ulicy, choćby tłumaczem w telefonie. Dzisiaj usiadłam na murku obok sklepu do którego szliśmy bo rozmawiałam przez telefon i nagłe padło takie "u nas to tylko niewyedukowani albo Chińczycy tak się zachowują, co Ty wyrabiasz" a ja tak patrzam na niego i helloł welcome in Poland you can sleep here till police will notice you 💁 Warto też wspomnieć, że w Japonii nie można palić na ulicy, wielu Japończyków odwiedzających nas w Polsce jest zdziwionych ilością palenia i tatuaży na ulicy i w przestrzeni publicznej. A potem jest takie z mojej strony "sama mam dwa tatuaże" i zapada niezręczna cisza 😅 ale Japończycy to super fajni i mili ludzie, póki nie jesteś niemiły. Że względu na charakter naszej pracy ostatnio spotykam wielu bardzo bogatych Japończyków i jestem zdziwiona jak bardzo normalni i serdeczni są w porównaniu do tej samej grupy społecznej w Polsce. Fajnie się słucha Twoich filmików Gabrielu dużo dobrego dla Ciebie.
@aleksandrasuszek69602 жыл бұрын
Kiedyś czekałam na pierwszy pociąg na stacji metra albo pociągów w Tokyo i usiadłam na schodach. Jakaś Japonka do mnie podeszła i dała mi anpana. Przyszło mi wtedy do głowy, że wzięła mnie za bezdomną. Siedzieć na schodach nie wypada, ale spać na stacji po długim dniu pracy już można?
@jkxkr2 жыл бұрын
Rany ile ja się od Ciebie dowiaduję 👏🏼
@Miki18YT2 жыл бұрын
11:00 Pamiętam jak pociąg (na którego niemal biegłem) odjechał mi na moich oczach, a kolejny, na którego trzeba było trochę czekać, spóźnił się o ponad godzinę...
@grazynapawlicka35482 жыл бұрын
Fantastyczny odcinek. 😄🙏👏👍
@eres8276 Жыл бұрын
Witam Gabriel,czy w związku z taką presją narzuconą na Japończyków przez samych Japończyków,duzo osob ma depresje czy inne stany przygnębienia,ktore musi ukrywać na codzień,gdyż musi sie usmiechać do ludzi nawet jak ma smutne dni ?? Czy Japończycy mają tak to wszytsko wpojone od maleńkości,ze mimo presji nie jest to powodem depresji czy nawet samobójstw ? Wiem,cięzki temat,ale jak na codzień Japończycy sa przewaznie przepracowani to pewnie dodatkowo wplywa to na ich umysly.Chyba,że też mają zewsząd wpajany pracoholizm i zwyczajnie nie mają czasu na myślenie o smutkach ? Pozdrawiam,dobrze się Ciebie ogląda bo na prawdę ciekawie opowiadasz o Japonii do ktorej chciałbym kiedys polecieć i orzekonać się jak tam na prawde jest,Ty przyblizasz takim osobom jak ja coś co moze kiedyś nastapi
@Kariu_Hoshi2 жыл бұрын
Racja, że w Polsce jest L4. Ale czy osoba przeziębiona nie idzie do szkoły/pracy? Nie do końca się zgodzę. Widocznie zostałam wychowana jak japonka 😅 Bo mnie mama zawsze kazała iść do szkoły i to mi zostało, że dopóki nie czuję się (jak to ona określała) "umierająco" to do pracy idę. Dokonała bym tutaj podziału na ludzi, którym zależy na pracy oraz tych, co wykorzystują sytuację. Tych drugich jest co prawda cała masa, ale tak samo wielu jest tych, którzy na zwolnienie lekarskie nie pójdą, bo np. stracą premię. Nie mnie oceniać czy to dobrze czy źle, ale fakt faktem przy obecnych chorobach trzeba uważać, bo można pozarażać ludzi dookoła. Poza tym ciekawy odcinek, jak zwykle chłonie się twoje przemyślenia z przyjemnością 🤗
@adamrzetelski60142 жыл бұрын
Każdy inaczej przechodzi i czuje się podczas choroby. Jeden ma 38 stopni i zdycha, a drugi nawet tego nie odczuwa. Do tego zależy gdzie się pracuje. Jak się pracuje w biurze i się siedzi wygodnie, to można przeziębienie przeżyć. Ale jakbyś miała latać po magazynie( gdzie zwykle jest cieplej), dźwigać. I tak 8h, a do tego mieć 38 stopni, smarkać co chwile nos i kasłać, to ani nie będziesz pracowała wydanie, ani szybko się nie wykurujesz, a do tego będziesz się szybciej męczyła i tak dalej i tak dalej i będzie to upierdliwe, bo tu będziesz coś robiła, a tu ani będzie ciurkiem z nosa leciało. Gdybyś miała do tego założyć maseczkę, to by nie szło wytrzymać szczególnie latem. Dlatego jak jestem chory wolę iść na l4, wychorować szybko i wrócić z pełnymi siłami. A nie się męczyć, słabo pracować i przedłużać chorobę, a może się jeszcze doprawić.
@Emte1582 жыл бұрын
@@adamrzetelski6014 Zgadzam się, ja za często chory wirusowo/bakteryjnie nie jestem nawet ominęło mnie to świństwo co pół świata spalizowalo, ale bywało wiele razy że szedłem na L4 przez problemy stawowe, mięśniowe czy plecy mam jakieś szklane geny 😅 i tutaj nie było zmiłuj, bo nie wyobrażałem sobie pracować w takim stanie, a podziębiony bywałem i normlanie w pracy siedziałem szkoda kasy 😁
@gizmo92902 жыл бұрын
W takiej np. Holandii L4 nie istnieje. Jak ktoś się źle czuje, to nie idzie do lekarza (no chyba że jest to poważna choroba i potrzebny jest lek tylko na receptę albo operacja czy leczenie szpitalne), tylko dzwoni do zakładu pracy i mówi, że jest chory. Zostaje w domu, bierze paracetamol i leży w łóżku, aż wyzdrowieje. A jak pójdzie do lekarza, to dostanie opieprz, że zaraża innych. Żeby tam lekarz przepisał antybiotyk na chorobę typowo bakteryjną, jak np. ropne zapalenie zatok, to trzeba prawie umierać. Do tego czasu pacjent ma się leczyć sam, lekami dostępnymi bez recepty. I to mi pasuje. Wiecie dlaczego? Bo nie cierpię osób, które, chorując, idą do pracy albo do szkoły i zarażają innych. Im się wydaje, że to takie bohaterstwo, źle się czują, ale wezmą się w garść i nie będą narzekać ani czekać, aż im przejdzie, tylko co tam, pójdą do szkoły/pracy, bo są twardzi. No i może są, i nie zaszkodzą sobie w ten sposób, ale inni niekoniecznie mają takie samo zdrowie, dla innych ludzi ten sam patogen może być znacznie groźniejszy, przez co chora osoba w miejscu publicznym naraża innych. Pomijam tu fakt, jak bardzo można zaszkodzić sobie, kiedy nie odleży się choroby, nie da się organizmowi szansy na odzyskanie pełni sił - to już sprawa chorego, czy chce wyzdrowieć szybciej, czy szybciej umrzeć. Natomiast niedbanie o innych ludzi to dla mnie duży problem. Bo, wiecie, Polska czy Holandia to nie Japonia, w Europie prawie nikt (teraz, po 2020 roku, wcześniej prawie na pewno nikt, poza personelem medycznym, który miał dostęp do maseczek) nie nosi maseczki, kiedy jest chory, więc nie powinien wychodzić z domu, jeśli naprawdę nie musi. Taka drobna różnica.
@dorotamaty8882 жыл бұрын
W USA tez raczej nie ma L4. Dzieci jak chorowaly, np. na angine, goraczka, dostawaly antybiotyk i po 24 godz szly do szkoly. To samo z doroslymi. Trzeba doslownie "padac", by sobie moc pozwolic na chorobowe.
@malamutmadre49302 жыл бұрын
Zarazasz innych Jako pracownik jesteś do niczego
@damiang35412 жыл бұрын
Super film! Ciekawi mnie czy z tymi napiwkami to tylko taka kwestia kulturowa czy też prawna, słyszałem kiedyś, że w Stanach napiwki to przymus a w Japonii są wręcz "zakazane". Wychodzi na to, że odwiedzając jakiś kraj warto byłoby się zwyczajnie dokształcić żeby nie popełnić faux pas :)
@sysybnsk2 жыл бұрын
@Paweł a czemu? jak ktos chce to da a jak nie, to nie. tyle.
@gizmo92902 жыл бұрын
@Paweł W co ciekawszych stanach USA pewnie by cię za to zlinczowali. Co kraj, to obyczaj.
@dorotamaty8882 жыл бұрын
W Stanach na niektorych rachunkach juz z gory wpisuja napiwek, zwlaszcza w bardzo turystycznych miejscach. Tak ogolnie napiwek jest "obowiazkowy", min, 15%
@sysybnsk2 жыл бұрын
@@dorotamaty888 XDDDDDDDDDDDDD
@pentagonsecurity78672 жыл бұрын
@@dorotamaty888 A to nie jest sugestia na paragonie ? Czasem w Czechach tak robia a nie trzeba dawac napiwku. Wlasnie mnie to irytuje, ze jak w Stanach chce sie w miare zdrowo zjesc w restauracji, to trzeba wydac sporo kasy i to nawet majac ich pensje, to do tego jeszcze trzeba napiwek zostawic. A najbardziej smieszyly mnie napiwki dla taksowkarzy w Nowym Yorku.
@nesaku2 жыл бұрын
12:22, a co w przypadku jak ktoś się postanowi poopalać w miejscu innym niż plaża (w stosunku do wypowiedzi, że ktoś się gdzieś położy, gdzie nie powinien). Chodzi nie o bezczynny odpoczynek, a o jakiś konkretny cel tego. Jak się na takie coś patrzy.
@darkdemon58652 жыл бұрын
Zaciekawił mnie motyw punktualności komunikacji miejskiej... w sensie, ciekawi mnie jaka byłaby reakcja Japończyka przyzwyczajonego do punktualnych autobusów czy pociągów i byłby po raz pierwszy w Polsce i zderzyłby się z naszą rzeczywistością gdzie raczej zaskoczeniem jest gdy autobus przyjedzie na czas.
@bakubaku40702 жыл бұрын
Uwielbiam twój kanał bardzo dokładnie i rzeczowo opowiadasz. Też chciałbym być w połowie Japończykiem (mam na myśli te najlepsze cechy ;) hehe
@viajourney2 жыл бұрын
Kurde, siedzenie na schodach to nieodłączny element każdej mojej podróży 😅dzięki za uświadomienie, w jesień planuję jechać na working holiday, a nie chce zachowywać się nietaktownie 🤭
@humb12 жыл бұрын
U nas też na schodach murkach itp. się nie siada. No przynajmniej wg. tradycji która po mału wymiera. Często się słyszy "nie siadaj na kamieniu bo wilka dostaniesz". (W tym znaczeniu powiedzenia nie chodzi tylko o kamień. Kamieniem było wszystko co twarde i zimne. Beton też był kamieniem) Jednak tradycja tradycją a cywilizacja cywilizacją. Na schodach nie wolno, ale kiedyś przed blokami były schodki na których domurowywano siedziska zwane przycupkiem. Przycupek był integralną częścią schodów wykonaną z zazwyczaj tego samego materiału co schody ale tu wilk już nie groził. Na kamiennych schodach nie wolno ale na kamiennym przycupku jak najbardziej proszę bardzo. 😉 A kierunek ustępowania przejścia np. Na schodach czy korytarzach również u nas występuje a wziął się prostoliniowo z przepisów ruchu drogowego. Fakt na ruchomych schodach zdaża się że jakiś mańkut trzymie poręcz lewą ręką ale zazwyczaj taką osoba ma chiński zwiad i widząc kogoś kto się spieszy zrobi mu miejsce zanim go spowolni. No oczywiście zdażają się pustaki z gazobetonu które nie tylko nie ustąpią a i przestawić trudno. Ale to już nieliczne patologiczne przypadki
@jkuba8022 жыл бұрын
Co Ty piszesz - wielokrotnie byłem gdzies zmeczony, anie było miejsca do siedzenia do siedziałem na murku czy schodach. Nie widzę w tym nic niekulturalnego. Japonczycy są pojebani. :D
@got2heaven Жыл бұрын
Od zawsze miałam i mam zasadę, że kiedy wchodzę do jakiegokolwiek środka transportu, kończę rozmowę. Nie wyobrażam sobie inaczej
@aii0w331 Жыл бұрын
jak byłem we włoszech to jedną z dziwnych dla mnie rzeczy było, że aby przejść przez drogę nawet na pasach trzeba było się wepchać na drogę bo inaczej nikt się nie zatrzyma
@rockirocki7246 Жыл бұрын
co do punktualności to jest super sprawa. Sama nie znoszę jak ktoś spóźnia się na spotkanie. Według mnie to pokazanie braku szacunku wobec kogoś kto przyszedł na czas.
@MakoSFSD2 жыл бұрын
Dzięki wielkie za odcinek super się oglądało czekam do czwartku na twój vlog aż jestem ciekaw jak tam jest z twojej perspektywy Wracając do odcinek moim zdaniem możesz mieć rację po części mogę się zgodzić z tym co zawarłeś w materiale (na start sprostuję nie byłem kiedyś może się udam by się przekonać) Sądzę że to mogą być dobre porady dla przyszłych turystów którzy chcą się udać do Japonii Pozdrawiam i czekam na następny A i łapa w górę leci odcinek Jupiterze :))
@3svider2 жыл бұрын
Ostatnia zasada mi się bardzo podoba! Tak być powinno wszędzie.
@GabrielHyodo2 жыл бұрын
Prawda
@theamix38032 жыл бұрын
@@GabrielHyodo większość youtuberów zarabia głównie na właśnie "napiwkach" w tym prawdopodobnie też ty za co dziękujesz dosłownie 10 sekund później więc tak szczerze trochę się dziwię jeżeli chodzi o podejście
@Saki_PL2 жыл бұрын
@@theamix3803 To w takim razie jak to wygląda na Japońskim Youtubie? Napiwki/donejty są nie akceptowane?
@Hanji_zoe_AOT2 жыл бұрын
Hej jestem Kazuko i mam do ciebie . pytanie oglodając Anime było takie słowo ,, San" NAP:Regoku San i co to oznacza ? Dzienki zaprzeczytanie kometarza :3 .
@amitaorangecat2 жыл бұрын
Bez obecnego oglądania tego filmu ostatnio nabyłam sobie taki nawyk w autobusie, że nie będę wykonywać żadnych rozmów telefonicznych. (Strasznie mnie hałas irytuje 😒) Co ciekawe, gdy miałam styczność z osobami niewidomymi, to często opiekunowie zwracali uwagę, żeby zawsze poruszać się prawą stroną.
@malamutmadre49302 жыл бұрын
Co za biznesmen z ciebie jak musi w autobusie dzwonić Kup sobie Mercedesa i zatrudnij sekretarke
@pawelkaczka65282 жыл бұрын
Super odcinek się szykuje
@grzegorzborys8107 Жыл бұрын
Cześć. Najbardziej zaciekawiła mnie sprawa napiwków. Dość rozsądne podejście. Ja także jestem zdania, że napiwki są niepotrzebne. Jeśli zachodzi potrzeba dodatkowego zarobku to powinna być ona oczywista, a nie oczekiwana.
@Vifonxd2 жыл бұрын
Jeżeli chodzi właśnie o schody to ta sytuacja którą przytoczyłeś jest idealna jestem osobą która właśnie nienawidzi jak na schodach ktoś idzie w złym kierunku. Mamy w Polsce ruch prawo stronny to powinno się iść prawą stroną a jednak często jest tak że ktoś wchodzi centralnie we mnie lub się przepycha i zdarzają się jeszcze sytuacje gdzie jest to osoba wpatrzona w telefon.
@magda_lena16832 жыл бұрын
Ciekawy vlog. Dzięki 👏👍 Ciekawostka ode mnie: Nie powinno się ani mówić, ani pisać "Niemniej jednak", ponieważ te 2 słowa są synonimami i ostatecznie to masło maślane. Choć to sformułowanie weszło do mowy potocznej, to wciąż pozostaje wątpliwość, co do logiczności tego połączenia... Jednak jednak to nie jest do końca logiczne ;) Niemniej to tylko tak na marginesie, bo i tak uwielbiam Twoje vlogi :)
@GabrielHyodo2 жыл бұрын
Ahah faktycznie jakby sie nad tym zastanowic to nie ma sensu 🤣 dzieki za to!
@iseeyou31292 жыл бұрын
polacy lubią masło maślane jakby co
@kasias406710 ай бұрын
Opowiedz proszę o traktowaniu kobiet w ciąży w Japonii, mogą iść na L4 czy pracują do porodu? Mają jakieś społeczne, kulturowe przywileje? Jak długo trwa urlop macierzyński, są jakieś zasiłki na dzieci? I jak z dzietnością w Japonii, jest też kryzys demograficzny jak w Europie?
@Nusia126552 жыл бұрын
Super odcinek
@thenbenagcz39312 жыл бұрын
Fajny film będę udostępniał mam nadzieję że dobijesz niedługo do 100k.
@GabrielHyodo2 жыл бұрын
Dzieki!
@some2guy2 жыл бұрын
11:50 też w Polsce się tak uważa, mnie też to brzydzi w jakiś sposób
@LordDragonMPF2 жыл бұрын
1:18 co by ta staruszka powiedziałaby po polsku? I ewentualnie jak się to pisze po japońsku? 3:37 to chyba jest związane z pogrzebem - coś tam o tym było w filmie Wolverine 9:46 jakiś czas temu było głośno o kolejarzu co się w Japonii spóźnił o minutę lub 2 i chyba go za to wywalili z pracy. W Polsce jakoś da się cierpliwe czekać za niektórymi pociągami, które mają od 20 minut opóźnienia do paru godzin
@tyspian72722 жыл бұрын
Kilka lat temu spotkałem Japonkę w Wawie (było międzynarodowe spotkanie). młoda dziewczyna, zaczepiła mnie, bo coś chciała ode mnie. Była tak zestresowana i nie mogła się wysłowić prze 5 minut jak nikt kogo spotkałem!!
@malamutmadre49302 жыл бұрын
Było na migi się porozumieć jak miałeś problem z angielskim i ona też
@katarzynas30242 жыл бұрын
z timi napiwkami to tez mam takie zdanie - super filmik😘😘
@para2250 Жыл бұрын
Numer 1:-w Londynie japonczycy to najbardziej glosni ludzie w miejscach publicznych. Numer 2:-nie segreguja smieci po jedzeniu- wszystko pakuja do jednej torby i wrzucaja do kosza najbardziej pelnego(sa wystawione 3 rodzaje,hehe) Numer 3;-wola telefonem czy karta. Numer4;-tak, wola sie trzymac razem i unikaja kontaktu wzrokowego.stress ich zzera. Numer 5; z czasem z tego co zaobserwowalam, mlodzi japonczycy sa rozni. Numer 6;-a tak, nie widzialam japonczykow na schodach czy podlodze. wola usiasc na kazdym wolnym krzesle, sofie i tak siedza i siedza az do bolu heheh Numer7;-tak to prawda Numer 8;-schodzenie po schodach- nie nie nie- nie ma czegos takiego- chodza jak chca i dodatkowo telefon w uzyciu. Numer 9;-nie mialam okazji hehe Numer 10;-nie mialam okazjiHehe. Wszystko co opisalam, jest z zycia wziete poniewaz pracuje w szkole jezykowej ,w Londynie.... Mam duza stycznosc z Azjatami. Japonczycy to ok 50% tej grupy. Ps. Obejzalam jeden odcinek odnosnie butow u mezczyzn- haha tak, maja je duze ,wygladaja na za duze i fikusne , nie takie regularne. Pozdrawiam serdecznie
@michakiepura99962 жыл бұрын
Gabriel czy w Japonii rzeczywiście panuję taki kult muzyki F. Chopina? Czy Japończycy rozmawiają na przykład o konkursie Chopinowskim? Albo czy są tam znani kompozytorzy tacy jak Karol Szymanowski czy Krzysztof Penderecki?
@malamutmadre49302 жыл бұрын
Chopin jest znany grany i szanowany. Furorę zrobił film Antczaka ,,noce i dnie,,
@michalichota48302 жыл бұрын
Co do płatności kartą mam tip Podbijasz do budki czy gdzie tam chcesz kupić trzymając kartę w ręku przed sobą. Jak to będzie problem to się dowiesz..
@TheDSOS2 жыл бұрын
Gabriel, a co jeżeli np. codziennie chodzimy do jednej restsuracji, street fooodu i na koniec wyjazdu zamiast napiwku chcemy zostawić jakiś prezent w ramach podziękowania przysłowiową flaszkę . Jak na to patrzą Japończycy ?
@anihilacja010 Жыл бұрын
Polecono mi wczoraj twój kanał i jest na prawdę świetny. Super że pokazujesz punkt widzenia Japończyków! To bardzo fascynujące. I przyznam że ich niektóre zasady są bardzo fajne i przydały by się w Polsce bo niestety w naszym kraju brak społecznej dyscypliny. Uważam też że nie powinno się dawać napiwków bo to tworzy zazdrość i zgrzyty wśród pracowników. Nadmierny luz też nie jest zdrowy.
@kharnis012 жыл бұрын
12:30 cóż dla mnie to zależne od okoliczności np jak ktoś ma słabe kolana/o bądź chorobę i nie może ustać dłużej to okej ale jak ktoś siedzi w miejscu i przeszkadza po ma taką zachciankę to nie jest okej
@ayano94892 жыл бұрын
U Nas w Polsce jest wielka katastrofa z komunikacją miejską, nie raz się spóźniłam w różne miejsca przez autobusy. Wspaniały film Gabrielu! Bardzo pomocny
@humb12 жыл бұрын
Nie trzeba być w autobusie by się spóźnić wystarczy jechać samochodem za autobusem i nie móc wyprzedzić. Dziady mają jakiś tempomat ustawiony na 30km/h i szybciej nie jeżdżą (no góra 40) jeżeli widzisz autobus który jedzie szybciej to znaczy że jedzie na fajrant na zajezdnie. Jak do domu jadą to zapierniczają 120km/h w terenie zabudowanym nie zważając na strefę zamieszkania. Albo szlaban na przejeździe kolejowym który zamyka się 20min przed przejazdem pociągu paraliżyjąc pół miasta
@yarix44412 жыл бұрын
Planuję zwiedzanie Japonii i ten odcinek udzielił mi kilka cennych wskazówek. Brakuje mi jednak ważnej informacji, co mam odpowiedzieć starszej pani z anime, gdy mnie palnie w głowę i krzyknie "RYSAI"!?
@gruby9702 жыл бұрын
"urusai", czyli w wolnym tłumaczeniu "zamknij się/bądź cicho". co zrobić? przeprosić. tu: "sumimasen".
@Miki18YT2 жыл бұрын
12:35 mnie to nie rusza (można powiedzieć, że podchodzi pod normę), a czasem jest to typowy element jak wyobrażam sobie turystów.
@Jolawiosna2 жыл бұрын
Pełna zgoda :) Dziękuję :)
@Sada3172 жыл бұрын
Potrzebny Filmik :) super odcinek
@alinab6021 Жыл бұрын
moj maz dosc czesto byl w Japonii i , jak zostawal tam na weekend to mowil ze w autobusie , czy w pociagach nikt kolo niego nie chcial siadac . I jak mowil to swoim kolegom japonskim , to wlasnie oni mowili ze Japonczyki nie siadaja kolo niego dlatego ze boja sie iz ktos zagada ich po angielsku .
@lauramajcher61752 жыл бұрын
Miałam oglądać jakiś film ale zobaczyłam powiadomienie o twoim filmie i musiałam iść oglądać 😻 jesteś moim KZbinrem serio❤️