Tak. Czasem wytrąca się dekstryna i trzeba przefiltrować i uzupełnić. Oczywiście po jakimś czasie jest już zbyt zużyty i należy uzupełnić 50/50 nowym świeżym.
@macmaqu17794 жыл бұрын
Supsr materiał.....konkretna wiedza bez zbędnego gadania.....pozdrawiam
@krzysztof88136 ай бұрын
Krótko I konkretnie👍. Dokładny opis co - ile - jak i dlaczego. Dziękuję i pozdrawiam 🖐
@pawenowak86422 жыл бұрын
Dzięki za film! Przy okazji przestroga dla wszystkich próbujących sił z chemią- uważajcie szczególnie na kwas fluorowodorowy, podstępny jest, poparzyłem się kilka dni temu. Na początku nie daje objawów, nie boli, przesiąka przez skórę i dopiero pod nią atakuje po jakiejś godzinie. Był szpital i pewnie tygodnie do zagojenia, także polecam rekawice stricte kwasoodporne😉
@GarazTomka2 жыл бұрын
Nawet słaby kwas jest groźny bez rękawic. Wystarczy odruchowo podrapać się po oku. Miałem i nie polecam🤕
@pawenowak86422 жыл бұрын
@@GarazTomka Tak, tyle że np kwas solny czuć od razu i można interweniować a ten fluorowodorowy daje objawy dopiero po jakimś czasie. Wiesz może ile czasu kwas jest aktywny? W sensie np że zakładam następnego dnia rękawice na których był kwas, on wciąż jest groźny? Pzdr
@GarazTomka6 ай бұрын
Przy tak długim otworze dobrze by było wymusić przepływ świerzego elektrolitu. Można np użyć sprężonego powietrza lub pompki akwarystycznej. Dodatkowa elektroda może być problemem bo ścianki za blisko. Jak nie oczyścisz starej warstwy cynku z tlenków to nowy ocynk będzie odpadał i wyjdzie matowy. Jeżeli rozpuścisz warstwę tlenkową i zostanie tylko czysty cynk to raczej nie szkodzi. Mogą wyjść plamy lub przebarwienia, brak połysku itp.
@GarazTomka9 ай бұрын
Może. Jeżeli działa to ok.
@MrPomyslownik4 жыл бұрын
Świetnie pokazane - i wypełniasz niszę tematyczną. Wrzucaj więcej. Przy okazji polecam szukać na OLX czy Alle lub antykwariatach cykl Stefana Sękowskiego Galwanotechnika domowa - mase fajnych patentów i ogromne kompendium wiedzy w j. PL. Brawo Ty ! :)
@GarazTomka4 жыл бұрын
Mam. Od tego się wszystko zaczęło :-)
@MrPomyslownik4 жыл бұрын
@@GarazTomka Tego jest niestety coraz mniej nawet w drugim obiegu , a nowych w zasadzie nie będzie bo zanim ktoś napisałby taką książkę i wydał to internet i świat się zmieni. Gdybyś czegoś szukał z jego książek to pisz, zawsze mogę zrobić skan/ksero bo trochę tego mam w biblioteczce technicznej. Fajnie, że z tym ruszyłeś - bo jeśli się ogląda np. YT z USA to tam akcje typu "domowe" odlewanie stopów są na porządku dziennym a nasz rodzimy YT "techniczny" dopiero się tworzy. Dużo dobrego przy rozwoju kanału!
@fieldstone68774 жыл бұрын
@@MrPomyslownik ksiazka jest w sieci w pdf ,a jak nie to moge podesłac mailem fieldstone@wp.pl
@themolka13 жыл бұрын
świetny film, dzięki
@geniusoze4 жыл бұрын
Cześć, podoba mi sie jak profesjonalnie to pokazales. Brakuje tego na polskim yt. Mógłbyś zrobić tez coś o gatunkach stali, które do czego, o hartowaniu. Tak ogólnie na początek. Dlaczego jedne elementy się cynkuje a inne czerni. Trzymam kciuki za Twój kanał.
@GarazTomka4 жыл бұрын
hmm. Mówisz, że mam talent wykładowcy... :-). W planach piec hartowniczy więc może coś się kiedyś pojawi o obróbce cieplnej i stalach. To wszystko zależy od wolnego czasu....
@tomasznozynski61124 жыл бұрын
Podpinam się pod temat . Mega profesjonalnie, prosto i zwięźle. Mógłbyś zrobić jakiś materiał o czernieniu i anodowaniu😉
@GarazTomka4 жыл бұрын
@@tomasznozynski6112 Anodowanie mam w planach więc jest szansa😁. Czernienie też przy okazji robienia osprzętu. Tylko teraz trwa remont w garażu i brak miejsca. To będzie seria dla cierpliwych.
@adampiotrowski73354 жыл бұрын
Witam. Podpinam się również pod temat. Bardzo mnie ciekawi hartowanie i odprężanie stali. Po obejrzeniu tego filmu jestem w szoku jak przedstawiłeś zwięźle i jasno temat. Osobiście męczę się z wyżarzaniem odprężającym wrzeciona które zrobiłem do mojej tokarki i powiem że kiepsko to idzie.......
@mareku59704 жыл бұрын
Cześć nie wiem jak tutaj trafiłem ale widzę filmik jakiego dawno nie widziałem czyli krótko,węzłowato i na temat bez zbędnego za przeproszeniem pierdolenia No tego mi brakowało Wielkie dzięki pozdrowionka leci sub i łapka ps. I tak nie wiem o czym mówisz ale mi się podoba
@GarazTomka4 жыл бұрын
Przypadek? Nie sądzę...😂
@katarzynamrozek55584 жыл бұрын
No naprawdę nie wierzę... Moja ubijaczka.... Pozbierać się nie mogę kochanie...
@GarazTomka3 жыл бұрын
Kiedyś będzie. Tylko natchnienia brak ostatnio. Jakaś chandra zimowa albo depresja pokowidowa ;-)
@KornikTV-s6r4 жыл бұрын
Jest też A5F niebieska pasywacja. W zakładzie mieliśmy płukanie z weza z kranu po każdym zabiegu xD
@GarazTomka4 жыл бұрын
Pewnie kąpieli jest mnóstwo. Można i z węża jak woda dobra ale z tym różnie bywa.
@WaldemarSzmuro7 ай бұрын
Detale chromianowane w chromie 6 nie powinny być dotykane gołą ręką. Rak skóry.
@jaworek19812 жыл бұрын
Cześć Tomek. Jeszcze jedno pytanie mam do aktywacji 100ml kwasu siarkowego na ile wody zeby było te 10%. Przepraszam za zawracanie głowy. Pozdrawiam
@DawidMartasMotoAdventures4 жыл бұрын
Cześć! Na wstępie dziękuję za filmik, wszystko super, ale przy robieniu listy zakupowej i instrukcji z procesem wpadły mi do głowy takie pytania: 1) Etap rozjaśniania, jaki kwas bo są różne informacje: 1:51 - 1% kwas azotowy 9:40 - 2% HCl (kwas solny) Można je stosować zamiennie? Można prosić więcej informacji na ten temat? 2) Etap pasywacji i odmierzanie 4 gram H2S04: Rozumiem, że chodzi o 100% H2S04? Czyli jak mamy przykładowo 25% H2SO4 to dajemy 16 gram tego roztworu? Musimy zrobić tu sobie proporcję? Jeszcze raz dzięki za filmik! Super wyjaśnione i pokazany proces. Mam nadzieję, że u mnie wyjdzie podobny efekt :)
@GarazTomka4 жыл бұрын
Babola zrobiłem w schemacie blokowym. Ma być kwas azotowy 1%.
@GarazTomka4 жыл бұрын
Powinno się z proporcji. Kwas cięższy od wody. Myślę jednak, że jest to mała różnica i można dodać 16g 25%. Ewentualnie odlać 10g wody przed rozpuszczeniem chromu.
@GarazTomka4 жыл бұрын
Sorki, że tak późno ale nie dostałem powiadomienia o tym komentarzu...🙁
@DawidMartasMotoAdventures4 жыл бұрын
@@GarazTomka Notatki zaktualizowane. Z cynkowaniem mi się nie spieszy do będzie potrzebne dopiero przy rozkręcaniu motocykla, ale chemię już sobie przygotuję i jakieś testy porobię wcześniej. Jeszcze raz dzięki za informacje :)
@pawesobczak5843 Жыл бұрын
@@GarazTomka Gdzie legalnie można dostać kwas azotowy?
@jarekmichalczyk9687Ай бұрын
Czy taki roztwór jest wielokrotnego użytku?
@aureliaszabowska61076 ай бұрын
Co w przypadku, gdy ocynokowaniu ma zostać poddana również wewnętrzna powierzchnia powiedzmy 20 cm rurki? Czy chemia sobie poradzi, czy też trzeba jakoś sprytnie umieścić elektrodę wewnątrz rurki? Jak się zachowa element, który jest częściowo ocynkowany i nie pozbawiając go tej warstwy poddamy element opisywanemu przez Pana procesowi?
@rc365 ай бұрын
Elektroda cynkowa wewnątrz rurki.
@Padre_Paulo3 жыл бұрын
Świetny film. Gratuluje wiedzy. Pewnie chemiczne wykształcenie. Przeglądając YT natknołem się na film gdzie pan rozpuścił siarczan cynku w occie. Czy to ma sens? O dziwo cynkowanie wyszło ale oczywiście bez błyszczącej powłoki. Jak duże przedmioty można cynkować twoja metodą, czy jest to tylko uzależnione od natężenia prądu i rozkuszczonych soli?
@GarazTomka3 жыл бұрын
Do osadzenia cynku wystarczy. Cały problem w tym, żeby powłoka miała odpowiednią przyczepność, odpowiednią ziarnistość i połysk. Nie ma ograniczeń co do wielkości przedmiotów. Trzeba tylko dostosować natężenie i rozmieszczenie elektrod cynkowych.
@katarzynamrozek55584 жыл бұрын
Czy tam jest moja ubijaczka do ziemniaków, której szukam????😤
@GarazTomka4 жыл бұрын
Kompletnie nie wiem o czym mówisz kochanie😇. To jakieś złudzenie optyczne. Fatamorgana.
@Jarulek Жыл бұрын
Dzięki, metoda działa udało mi się fajnie ocynkować elementy. Mam jednak dwa pytania. 1. Użyłem ciężarków cynkowym do wyważania kół i z nich odklejają się czarne płaty i roztwór się zanieczyszcza. Czy to normalne czy po prostu te ciężarki są zanieczyszczone? Widziałem, że w sprzedaży są anody i chyba je kupię chociaż są dosyć drogie. 2. Elementy po cynkowaniu są matowe dopiero po przeszczotkowaniu szczotką drucianą zyskują połysk. To normalne?
@GarazTomka Жыл бұрын
Ciężarki to nie czysty cynk. Ba nawet niektóre są tylko ocynkowane. Pewnie stąd problem z zanieczyszczeniem. Brudna kąpiel to i matowa powierzchnia. Matowa zdarza się też kiedy przesadzisz z elektrodami cynowymi. Staramy się wycelować ilością zanurzonych elektrod cynkowych w stosunku od 1:1 do 2:1. Przy ilościach dużo większych kąpiel zanieczyszcza się szybko szlamem. Za duży prąd też daje matową powierzchnię. Ja bym zaczął od zmiany elektrod na czysty cynk.
@Jarulek Жыл бұрын
@@GarazTomka Kupiłem anody w sklepie morskim i też jest trochę czarnych płatków ale już dużo mniej. Mam jeszcze jedno pytanie. Zostawiłem te roztwory bez przykrycia i trochę odparowały. Powinienem teraz dolać tylko destylowanej wody czy stworzyć dodatkowo roztwory w odpowiednich proporcjach?
@GarazTomka Жыл бұрын
@@Jarulek Wody destylowanej. Czasami wytrącą się białe glutki dekstryny. Wtedy trzeba je odłowić i odrobinę dekstryny rozpuścić jak wcześniej poza kąpielą i dolać. Jeżeli jeszcze masz grudki z elektrod to może masz za dużą powierzchnię elektros do powierzchni cynkowanej. Nie powinna przekraczać dwukrotności pow cynkowanej i być mniejsza niż 1:1.
@fragif-tech18504 жыл бұрын
Tomku bardzo fajnie to pokazałeś. Jaki koszt kupienia chemi.
@GarazTomka4 жыл бұрын
Nie pamiętam. Mam jeszcze zapasy i tylko uzupełniam. Pewnie z 50 do 100 zł na pierwszy zakup. Potem tylko uzupełniasz dekstryne lub inne składniki.
@arkadiuszgradkowski60133 жыл бұрын
Przeczytałem komentarze, wyjaśniło mi się czemu powłoka jest mocno matowa. Za duża powierzchnia anody- miałem jakiś stosunek powierzchni 20:1 ;-) I pozostało mi jedno pytanie: p. Tomku- czy muszę wymieniać elektrolit i jeśli tak, to w którym momencie? Po cynkowaniu zlewam elektrolit do butli przez filtr 190um, więc jest w miarę czysty. Ale czy on jakoś traci parametry? Doczytałem, żeby go rozcieńczyć. I to samo pytanie do roztworu CrO3? Czy konieczna jest wymiana co określony czas/ilość procesów? Apropos anody, to zamiast coś rzeźbić, kupiłem po prostu płytę cynkową od miłego pana dystrybutora na Śląsku. Rozwiązanie jest dużo tańsze niż anody jachtowe. Nie podaję nazwy dystrybutora, bo nie wiem czy nie ma Pan nic przeciwko.
@GarazTomka3 жыл бұрын
Kąpiel do cynkowania ma dużą trwałośc bo cynk uzupełniany jest z anody. Filtrować i jazda dalej. CrO3 niestety się zużywa. Można go po troszeczku dodawać w miarę ubywania.
@sebek03144 жыл бұрын
Witam świetny film :) nasuwa mi się pytanie czy chromuje się tak samo tylko z użyciem „chromu” ?
@GarazTomka4 жыл бұрын
Niestety nie. Przy chromowaniu elektrody są ołowiane. Kąpiel jest bardziej rygorystyczna (temp. PH). Stal wymaga nałożenia 3 warstw pomocniczych i dopiero na końcu chrom. Także to już wyższa szkoła jazdy.
@pawederek26083 жыл бұрын
@@GarazTomka Pracuje na galwanizerni już 3 lata u nas w zakładzie jest kilka kapieli Chrom , Nikiel , Mosiądz , Miedż , Czarny nikiel. Ale w garazu jeszcze nie próbowałem :) Pozdro
@GarazTomka3 жыл бұрын
@@pawederek2608 Cały fan, żeby zrobić to w garażu ;-)
@jaromaro58182 жыл бұрын
@@pawederek2608 masz możliwość pokazania jak to robicie tak z ciekawości pozdrawiam serdecznie
@patrykmarcinek Жыл бұрын
Rewelacja! Biorę sie do zamawiania chemii!:) Mam pytanie dotyczące elektrod. Jaki to dokładnie materiał? Na allegro widzę 1kg bryły cynku 99,99%. Czy powinienem się w nie zaopatrzyć? Rozumiem, że takie elektrody po 1 cynkowaniu nadają się do ponownego użycia? Dziękuje jeszcze raz za film i pozdrawiam
@GarazTomka Жыл бұрын
Czysty cynk. Czyli 99,99% jak najbardziej. Można je używać aż się rozpadną (rozpuszczą). Pamiętaj, że powierzchnia elektrod nie może być większa niż 1,5-2x od powierzchni cynkowanej. Bo będzie Ci się osadzał szlam w kąpieli. Nie może być też mniejsza niż 1:1 bo kąpiel będzie coraz słabsza.
@GarazTomka Жыл бұрын
Dzisiaj mija 5 lat odkąd cynkowałem tak pierwsze elementy. W nieogrzewanym garażu wyglądają idealnie. Praktycznie przetarłem mikro fibrą i dalej się świecą. Także polecam bo metoda sprawdzona.
@patrykmarcinek Жыл бұрын
Czy stalowe elementy ocynkowane, po wyczyszczeniu nadadzą się na anody?
@GarazTomka Жыл бұрын
@@patrykmarcinek Nie. Ocynk jest cienki. Rozpuści do gołej stali i zanieczyścisz kąpiel żelazem. Będzie do wywalenia.
@patrykmarcinek Жыл бұрын
Wiem, że męczę, ale trafiłem jeszcze na rozwiązanie użycia cynkowych ciężarków do wyważania kół. Czysty cynk w arkuszach lub baryłce jest dostępny w internecie ale z wysyłką z za granicy co bardzo wydłuża ten czas. Dziękuję jeszcze raz za wszystkie odpowiedzi
@awar63awar7610 ай бұрын
Super. żadnej zbędnej gadaniny. Czysty konkret! Przy okazji ten złoty ocynk jak się robi w warunkach domowych?
@GarazTomka10 ай бұрын
najprościej: W 600 ml wody rozpuszczamy 200 g dwuchromianu sodowego Na2Cr2O7, dodajemy 6 ml stężonego kwasu siarkowego H2SO4 po czym całość dopełniamy wodą do objętości 1 litra. Z kąpieli tej otrzymasz powłoki żółtozłociste. Czas i procedura jak na filmie. Zmieniasz ostatni etap.
@awar63awar7610 ай бұрын
@@GarazTomka dzięki serdeczne
@kamilkasabua92832 жыл бұрын
Witam Panie Tomku. Bardzo pomocny material. Mam pytanie ? Jak uzyskać złoto - żółtą powlokę?
@GarazTomka2 жыл бұрын
Gdzieś w komentarzach pid filmem podawałe. Trzeba zmienić tylki istatnu proces.
@sebastiansarzynski11093 жыл бұрын
Panie Tomku ekstra film, przekaz wiedzy, etapow, a nawet czasu kąpieli na pewnych etapach zeby nie zepsuć dla mnie mistrzostwo. Mam dla Pana kilka pytan. Na jak dlugo wystarcza roztwór?Jak to mniej wiecej ustalic czy obliczyc ? Czy nastepny roztwór zrobić w pozostałościach po ostatnim w tych samych proporciach ?
@GarazTomka3 жыл бұрын
Ogólnie roztwór ciągle się nasyca z cynkowych elektrod. Nie ma więc obawy o jego zdolność krycia. Problemem jest szlam, który zanieczyszcza roztwór. Dlatego należy dobierać powierzchnię elektrod do powierzchni cynkowanej i nie przekraczać stosunku 2:1. Czasami przy bardzo długim nie używaniu kąpieli wytrąca się dekstryna w postaci białych kluseczek. Przefiltrować, dodać świeżej i dalej działa.
@sebastiansarzynski11093 жыл бұрын
@@GarazTomka Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
@R4ZI3L6663 ай бұрын
Czy ta metoda zabezpieczenia antykorozyjnego sprawdzi się w przypadku śrub i "dorgowej solanki" ? Bo np. sklepowe śliczne ocynkowane wytrzymują jeden max dwa sezony Czy rozjaśnianie można pominąć bo niema jak kupić kwasu azotowego ? Genialne ujnijne dyrektywy ;P
@GarazTomka3 ай бұрын
Im dłużej trzymasz tym odporniejsze. Ale powłoka coraz brzydsza. Nowe śruby cynkowane są "ekologicznie" i do tego w koszu hurtem. Powłoka jest cienka i słabej jakości.
@R4ZI3L6663 ай бұрын
@@GarazTomka A to rozjaśnianie HNO3 można pominąć czy jednak nie ?
@GarazTomka3 ай бұрын
@R4ZI3L666 Można pominąć będzie trochę brzydsza. Tylko od razu po cynkowaniu. Opłukać zimną wodą i do pasywacji.@@R4ZI3L666
@Jarulek Жыл бұрын
Przydała by się też informacja jak zobojętnić późnij te roztwory żeby bezpiecznie wylać do kanalizacji.
@GarazTomka Жыл бұрын
Zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka...😁
@GarazTomka Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/qpOmin9oaZedfs0
@Jarulek Жыл бұрын
@@GarazTomka Dzięki faktycznie jest.
@WaldemarSzmuro7 ай бұрын
Żółty pasywacji nie da się tak łatwo zneutralizować.
@356mlody2 жыл бұрын
Witam Panie Tomku a gdzie można dostać ten Kwas azotowy do rozjaśniania albo czy można go jakoś zastopic lub czy jak to pominę i zrobię chromianowanie to też będzie błyszczące
@GarazTomka2 жыл бұрын
Trzeba kupić na firmę. Jakiś znajomy z działalnoscią? Ewentualnie poszukać jakiegoś odrdzewiacza na kwasie azotowym. Może są takie.
@MikeB_workshop4 жыл бұрын
To od tej piły dewald ? No ładnie po kwasie w garażu ;P Kurcze do teraz pamiętam rymowankę : Pamiętaj chemiku młody , zawsze wlewaj kwas do wody :) Pozdrawiam
@GarazTomka4 жыл бұрын
Tak. Ujęcia zostały, a ktoś mnie ostatnio pytał o cynkowanie. Więc dla odmiany bo ZX to już prawie serial brazylijski😂
@MikeB_workshop4 жыл бұрын
@@GarazTomka a le u ciebie ostatni sezon , przede mną jeszcze geometria :P
@GarazTomka4 жыл бұрын
Dla otuchy u mnie będzie tokarka. Więc niedługo skrobaki trzeba będzie odkurzyć😱
@MikeB_workshop4 жыл бұрын
@@GarazTomka Never ending story :)
@carlesscustomization16496 ай бұрын
@GarazTomka, jaką maksymalnie można uzyskać grubość powłoki cynkowej? Czy jak potrzymam 3 godziny to coś da czy jest pewna grubość której się już nie przeskoczy? Pozdrawiam
@GarazTomka6 ай бұрын
Tak długo jak przepływa prąd cynk będzie narastał. Oczywiście powyżej jakiejś grubości będzie zniekształcać zarysy przedmiotu, zwłaszcza ostre krawędzie. Może też tracić połysk lub stawać się chropowaty.
@carlesscustomization16496 ай бұрын
@@GarazTomka to w sumie dobra wiadomość, zależy mi bardziej na długoletnim zabezpieczeniu materiału niż na wyglądzie, bo z tego co się orientowałem to te przykładowe 10um to nie na za długo wystarczy jeżeli narażone na warunki nieprzychylne. W moim przypadku pracuję nad elementem który będzie zanurzony w płynie chłodniczym.
@carlesscustomization16496 ай бұрын
@GarazTomka masz może jakiś sposób na to żeby cynk osiadał na ściankach wewnętrznych, mam taki element z rurkami i już próbowałem kręcić na wszystkie strony ale nie dało rady wnętrza tych rurek ocynkować.
@GarazTomka6 ай бұрын
Wymusić przepływ elektrolitu przez środek rurki. Powietrzem lub pompką. Ewentualnie wprowadzić elektrodę do środka. Innych metod chuba nie ma.
@carlesscustomization16496 ай бұрын
@GarazTomka udało się, dzięki, podłóżny kawałek cynku wrzuciłem do kołka rozporowego i wsunąłem w rurke, i dało radę :)
@dominikberlin2561 Жыл бұрын
A ile sekund tym trawić ? Czy też musi być 10% ?
@dominikberlin2561 Жыл бұрын
Czy można wykorzystać do elektrolizy druty ocynkowane, żeby spokojnie można było zanurzyć elektrody ? Czy lepiej jednak, żeby były miedziane ?
@GarazTomka Жыл бұрын
Najlepiej żeby nic poza cynkiem nie było zanurzone po stronie elektrod. Na pewni nie miedziane bo wprowadzą Cu do elektrolitu. Ocynkowane szybko stracą ocynk. Jeżeli kształt nie pozwala to przetopić.
@jaworek19812 жыл бұрын
Cześć Tomek. Mam pytanie jesli to oczywiście nie problem. Jak zrobić jedno procentowy kwas azotowy z 3 procentowego. Pozdrawiam
@GarazTomka2 жыл бұрын
Najlepiej rozcieńczyć wodą... 1,5l wody na 1l 3%. Powinno wystarczyć
@jaworek19812 жыл бұрын
Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
@karolj1014 жыл бұрын
Jeszcze jedno pytanie Panie Tomku. Często używam kwasu solnego do wytrawiania [usuwania] rdzy w zbiornikach motocyklowych we wnętrzu . Może pan podać prawidłowe odczynniki lub technikę. DO tej pory dla solnego używałem sody kaustycznej a potem detergent typu proszek do czyszczenia ixi
@GarazTomka4 жыл бұрын
Kwas solny upierdliwy. Od samych oparów wszystko rdzewieje. Lepsza mieszanka to 25% kwas fosforowy + odrobina kwasu cytrynowego. Potem też musisz zobojetnić sodą i wypłukać. Najlepiej chyba bezkwasowo czyli elektrolitycznie byłoby to zrobić.
@karolj1014 жыл бұрын
Elektroliza w większości dużych zbiorników odpada bo są przegrody i nie ma dojścia z elektrodami
@dominikberlin2561 Жыл бұрын
Czy do trawienia można użyć kwasu fosforowego ? Chodzi o fossol. Odrdzewiacz do stali i żeliwa.
@GarazTomka Жыл бұрын
Sorki myślałem, że pytanie było do anodowania. Jeżeli chodzi o trawienie stali kwasem fosforowym do ocynku to nigdy nie stosowałem. Technicznie kwas ten wytrawia stal więc można spróbować. Jako, że jest słabszy to stężenie jest 30-40% i czas dłuższy ok 1min. Musisz eksperymentalnie ustalić. Jak za długo to zacznie pokrywać się ciemnym nalotem.
@samoseth9 Жыл бұрын
Witam panie Tomku, mam pytanie gdzie zdobyć odrobinę kwasu azotowego do rozjaśniania? Obecnie jest jako substancja niedostępna dla osób prywatnych lub czym go zastąpić?
@GarazTomka Жыл бұрын
Można kupić na firmę kolegi... Tak naprawdę nikt tego nie sprawdza. Trzeba jedynie wypełnić oświadczenie i podpisać. To zabezpieczenie bardziej dla sprzedającego. Można czasem upolować na allegro. Można zakupić środek myjący, który jest tak naprawdę kwasem 30% i niczym więcej np CATILON..
@samoseth9 Жыл бұрын
@@GarazTomka zlozylem zamówienie na 250ml H2So4 95% i 100ml HNO3 60% w Warchem, podpisałem oświadczenie jako osoba fizyczna ale marne szanse. Jest taka paranoja że nawet elektrolitu się nie kupi
@GarazTomka Жыл бұрын
@@samoseth9 Oświadczenie na osobę fizyczną mogą zakwestionować ale na firmę X z dostawą do paczkomatu to już......
@GarazTomka Жыл бұрын
@@samoseth9 a fakt ostatnio potrzebowałem elektrolitu do akumulatora w maszynie rolniczej i w całym mieście zero. Ale na allegro dostałem i nawet nie chcieli papierków. Zależy jak się trafi.
@wojciechrusinski67914 жыл бұрын
Możesz powiedzia jak zrobić złoty ocynk?
@GarazTomka4 жыл бұрын
Wymaga zmiany jedynie ostatniego zabiegu. Nie pamiętam ale znajdę. Jak coś przypomnij się za 2-3 dni.
@GarazTomka4 жыл бұрын
Wojtku najprościej: W 600 ml wody rozpuszczamy 200 g dwuchromianu sodowego Na2Cr2O7, dodajemy 6 ml stężonego kwasu siarkowego H2SO4 po czym całość dopełniamy wodą do objętości 1 litra. Z kąpieli tej otrzymasz powłoki żółtozłociste. Czas i procedura jak na filmie. Zmieniasz ostatni etap.
@wojciechrusinski67914 жыл бұрын
@@GarazTomka dzięki po niedzieli będę próbował
@KAMiLPROBE4 жыл бұрын
Panie Tomku a czy orientuje się Pan jak zrobić czarny ocynk ?
@GarazTomka4 жыл бұрын
A nie chodzi o czarny chrom? Bo ocynku nie kojarzę...🤔
@neofenixneofenix3 жыл бұрын
W jakiej proporcji rozrobić wodę z CrO3. Czy roztwór musi być podgrzany
@GarazTomka3 жыл бұрын
Temperatura pokojowa. W litrze rozpuszczasz 150g
@adamroznerski53333 жыл бұрын
Panie Tomku bardzo merytoryczny materiał! Oczywiście zasubskrybowany. Mam pytanie: Jak w domowych warunkach zabezpieczyć powierzchnie aluminiową (bezbarwnie), by nie pokrywała się tlenkiem aluminium? Czy np. anodowanie jest możliwe?
@GarazTomka3 жыл бұрын
Jest możliwe i mam w planach. Jak tylko uporam się z przebudową garażu😱
@WaldemarSzmuro7 ай бұрын
Anoduje się w roztworze kwasu siarkowego prądem 10 A na decymetr.
@Jarulek9 ай бұрын
Jak dobierać natężenie prądu do powierzchni cynkowanego przedmiotu?
@GarazTomka9 ай бұрын
Mierzysz pole pow. I ustawiasz wg podanych danych...
@Jarulek9 ай бұрын
Nie zauważyłem że jest podane w opisie.
@WaldemarSzmuro7 ай бұрын
Myślę że nie należy przekraczać 2 amperów na decymetr kwadratowy.
@dominikberlin2561 Жыл бұрын
W takim razie ile minut odtłuszczać acetonem technicznym ?
@GarazTomka Жыл бұрын
Tu nie ma minut. Poprostu trzeba to zrobić dokładnie. Zanurzyć obmyć pędzelkiem albo jak element nieskomplikowany czystą szmatką dobrze zwilżoną acetonem.
@sebastiansarzynski11093 жыл бұрын
Mam jeszcze pytanie odnośnie napiecia ukladu elektrycznego. Czy napięcie pradu w procesie ma znaczenie ? Czy jest to bez różnicy jakie napięcie, a pilnować trzeba natężenia pradu ?
@GarazTomka3 жыл бұрын
Napięcie jest wyjściowe. Zazwyczaj nie przekracza kilku V.
@sebastiansarzynski11093 жыл бұрын
@@GarazTomka Ok dzieki
@MarcinII Жыл бұрын
czy ten roztwór elektrolitu jest trwały? Mozna go długo przechowywać?
@GarazTomka Жыл бұрын
Raczej tak. Sposoby odświerzania podawałem gdzieś w komentarzach.
@mariuszkazimierczuk7834 жыл бұрын
Wszystko Fajnie tylko po co ten Siarczan glinu oraz sodu ? Nie wystarczył by Siarczan Cynku + Kwas Borowy ewentualnie jakiś wybłyszczacz z nośnikiem ? czy to jakoś znacząco wpływa na powłokę cynku ? pozdrawiam
@GarazTomka4 жыл бұрын
Mają wpływ na gruboziarnistość powłoki i jej wygląd. Eksperymentów nie robiłem bo powłoka się sprawdza.
@remigiuszwachulski48624 жыл бұрын
hujowo ale stabilnie więc po co lepiej xD
@pawenowak86422 жыл бұрын
Jaką procedurę polecasz po odrdzewianiu stali w kwasie solnym? Czym neutralizowac? Pzdr
@GarazTomka2 жыл бұрын
Oj czemu solnym? Przecież to najbardziej korozyjny kwas dla metali. Jakąś słabą zasadą. Wodorotlenek sodu za mocny i też będzie korozjogenny. Chyba, że bardzo słaby roztwór. Węglan wapnia chyba będzie najbezpiczniejszy. Tylko i tak po każdym zobojętnianiu trzeba bardzo mocno płukać bo zasada też powoduje korozje.
@pawenowak86422 жыл бұрын
@@GarazTomka Dzięki. Widziałem że wielu stosuje kwas solny a później wrzuca do wody z sodą żeby zneutralizwać. Tylko jaki następny krok przed lakierowaniem? Po prostu wytrzeć?
@GarazTomka2 жыл бұрын
Płukać, płukać w ciepłej wodzie i wysuszyć.
@spajkiharold14069 ай бұрын
Mam problem z chromianowaniem. Nie da sie spłukać tego zoltego nalotu tak jak by się wrzeral w cynk .
@WaldemarSzmuro7 ай бұрын
Jaka jest ta żółta pasywyacja i jakie ma pH?
@unclesam443 жыл бұрын
Podziałałem i wygląda ok. Dobry instruktarz ! Ale po czasie w roztworze do cynkowania pojawia się żółty osad. Podejżewam że to dekstryna. Czy trzeba ją uzupełniać , jeżeli tak to w.g jakiego przepisu ? I pytanie czy jest szansa na przepis na pasywację niebieską (taka jest ostatnio też oferowana przez cynkownie).
@GarazTomka3 жыл бұрын
Tak to dekstryna. Można podgrzać i spróbować rozpuścić. Jeżeli się nie uda to przefiltrować i dodać odrobinę świeżej. Super, że wyszło.
@ukaszc7680 Жыл бұрын
Jaki kwas azotowy ile % używałeś? bo w sumie do chromianowania 4g tego kwasu idzie ale jakiego stężenia? nie powiedziane chyba
@GarazTomka Жыл бұрын
Jeżeli nie podałem to znaczy, że najwyższe z dostępnych. Zawsze można przeliczyć z proporcji jeżeli masz stężenie niższe.
@ukaszc7680 Жыл бұрын
@@GarazTomka okej tam chyba max 60% idzie zamowic zrobie jak piszesz A podpowiedz jeszcze czy z mniejsza iloscia cynku zanurzonego tez da rade? Bo u Ciebie spore kawalki Czy mogą wisiec na drucie ocynkowanym do zanurzenia?
@GarazTomka Жыл бұрын
Drut odpada bo ocynk ci szybko wytrawi i będzie goła stal, a to już zanieczyszczy kąpiel. Elektrody z cynku powinny mieć powierzchnię 1,5 do 2 razy większą niż element cynkowany. Jeżeli będzie mniej to kąpiel będzie coraz słabsza, jezełi będzie dużo więcej to będzie się zaszlamiać.
@fieldstone68774 жыл бұрын
witam,bardzo fajny filmik,a jakie powinno byc napiecie ? i co daje ostatni etap czyli chromianowanie ?
@GarazTomka4 жыл бұрын
Chromianowanie pasywuje powierzchnie cynku. Zwiększa odporność na korozję i wydłuża odporność na starzenie, utlenianie się powłoki. Napięcie chyba 6V. Ważniejsze jest natężenie. Podam pod filmem jak sprawdzę bo widzę, że zapomniałem podać w filmie.
@fieldstone68774 жыл бұрын
@@GarazTomka dzieki,czyli najlepiej jako zródło pradu prostownik 6v ?czy moze jekis inny patent ?
@GarazTomka4 жыл бұрын
Źródło prądu powinno mieć możliwość regulowania natężenia. W galwanotechnice częściej używa się miana gęstości prądu wyrażanego w A/dm2. Można regulować zanurzeniem elektrod cynkowej ale wtedy trzeba w obwód podłączyć amperomierz. Tak się właśnie zastanawiałem czy nie lepiej najpierw zrobić odcinek typu wstęp do galwanizacji a dopiero potem konkretne przepisy. Ponieważ w sieci jest sporo pseudo porad, typu zasilacz, prostownik. Jak cynkujesz kółko na kluczyk to zasilacz wystarczy, jak pokrywkę do wiadra to prostownik może być za słaby. A tak na prawdę bez ustawienie gęstości prądu to loteria. Możw wyjdzie, może nie, może coś tam pocynkuje ale wytrzyma rok. Także umówmy się, że będę się starał uzupełniać wiedzę na kanale. Najpierw zacznę od utylizacji, przechowywania materiałów po cynkowaniu. Potem nakręcę film z podstaw.
@fieldstone68774 жыл бұрын
@@GarazTomka ok.dzieki.bede czekał i obserwował.
@mariuszkazimierczuk7834 жыл бұрын
@@GarazTomka Filmy fajne ciekawie się ogląda, wiem że kąpiele do cynkowania są różne Kwaśne, słabo-kwaśnie , Alkaiczne z różnym ph fajnie by było jak byś wspomniał coś na ten temat i objaśnił po co dlaczego i co dany czynnik daje i jaki ma wpływ na proces pozdro
@danielmiraszewski79933 жыл бұрын
Witam, nie wiem co robię źle, po dodaniu siarczanu sodu robi mi się mleko, zawiesina której nie da się wymieszać, podpowie pan panie Tomku co robię źle? Pozdrawiam.
@GarazTomka3 жыл бұрын
A podgrzewałeś dobrze roztwór? Czy poszedłeś na skróty.😉
@danielmiraszewski79933 жыл бұрын
Gorzej, grzałem jak należy, dałem siarczan sodu bezwodny😇, myślę że tu jest błąd,tak to jest jak laik się zabiera za chemię, do tego nie uważnie stosuje się do wykładowcy 😉
@tomtomgaraz4 жыл бұрын
Witam serdecznie, po obejrzniu tego filmu wpadłem na pomysł odświeżenia śrub do kół aluminiowych, ale zadzwoniłem z ciekawości w jedno miejsce gdzie się tym zajmują i usłyszałem o kruchości wodorowej oraz jeśli życie mi miłe, żebym tego nie robił. Jak to jest z tym zjawiskiem?
@GarazTomka4 жыл бұрын
Kruchość wodorowa bardziej dotyka materiały ze stali stopowych oraz przy zdejmowaniu powłok lub procesach przygotowawczych. Jeżeli wiec firma, do której dzwoniłeś wykorzystuje w procesie agresywne metody usuwania, odtłuszczania, trawienia to może to mieć wpływ na nawodorowanie stali. Nie mniej jednak można to zminimalizować przez zmiany biegunowości i wygrzewanie. Chyba im się po prostu nie chciało w to bawić. Wolą wrzucić do bębna i wszystko mielić wg jednego schematu.
@tomtomgaraz4 жыл бұрын
@@GarazTomka wyczyścić je mechanicznie do gołej stali to dla mnie nie problem, pytanie czym pomalować / zabezpieczyć żeby po kilku odkręceniach ta powłoka nie zlazła
@GarazTomka4 жыл бұрын
Jeżeli nie chcesz cynkować to pozostaje brunirowanie (bardzo czasochłonne) lub cynk w sprayu. Ja bym się pokusił o cynkowanie.
@maximax36243 жыл бұрын
Szkoda że nie pokazałeś jak uzyskać żóltawo-złotą barwę ocynku.
@wojciechyczek42073 жыл бұрын
Aby uzyskać żółto złota barwę potrzebny jest dwuchromian sodu który można kupić jedynie na firme z deklaracja do czego będzie stosowany. Receptura to w 600 ml wody destylowanej rozpuszczamy 200 g dwuchromianu i 6 ml kwasu siarkowego H2SO4 stężonego. Następnie całość uzupełniamy do 1L
@adamjakimiuk10602 жыл бұрын
@@wojciechyczek4207 to czy można w ten sposób na żółto przerobić np kupną śrubkę ocynkowaną na srebrno? I jeszcze jedno pytanko jak można, kiedy wiadomo, że roztwór do cynkowania lub pasywacji jest już do wymiany bo się ,,zużył''?
@wojciechyczek42072 жыл бұрын
@@adamjakimiuk1060 można spróbować zrobić tak że srebrna srubka. Zanurzyć ja najpierw w 1-5% roztworze HNO3 na kilka kilkanascie sekund. Opłukać i spróbować pasywowac na żółto. Jeśli pasywacja jest zużyta wykazuje zła przyczepność do warstwy cynkowej. Ściera się i zmywa. Na początku wystarczy uzupełnić aktywatorem czyli H2SO4. Ale nie można w nieskończoność ponieważ zmieni się pH i będą takie brzydkie plamy wychodziły. Ja pasywuje elementy w czasie około 3 sekund i powinno być widać takie tęczowe zabarwienie. Jeśli tego nie ma jest tylko żółte bez odcieni tęczy to wydłużam czas. Trzeba trochę poćwiczyć.
@WaldemarSzmuro7 ай бұрын
Żółta pasywacja musi mieć pH między 1,8 a 2.2
@wiciekus2 жыл бұрын
Sprzedadzą mi takie ilości siarczanów? BO na allegro to kupie ale nie wiem jak z czystością tego.
@GarazTomka2 жыл бұрын
Na allegro są sklepy chemiczne i towar jest u nich ok. Np Warchem.
@karolj1014 жыл бұрын
Witam Panie Tomku jak uzyskać złoty kolor cynkowania, może JAKIŚ FILM
@GarazTomka4 жыл бұрын
Jest gdzieś niżej w odpowiedziach. Zmienia się receptura ostatniego etapu czyli chromianowania.
@samoseth9 Жыл бұрын
Witam Panie Tomku, mam jedno pytanie. Cynkowałem Pana sposobem śruby i wygladaly ok. Jednak blaszki po cynkowaniu mają bardzo jasny kolor prawie biały matowy. Czy to normalne?
@GarazTomka Жыл бұрын
Dla jasności. Mówiąc blaszki ma Pan na myśli elektrody z cynku, czy kolejny element zanurzony do cynkowania?
@samoseth9 Жыл бұрын
Cynkowane elementy nie elektrody
@GarazTomka Жыл бұрын
Są takie po wyjęciu z kąpieli do cynkowania, czy po procesie rozjaśniania lub po jakimś czasie od wykonania całego procesu?
@samoseth9 Жыл бұрын
@@GarazTomka po całym procesie, po oplukaniu po chromianowaniu.
@GarazTomka Жыл бұрын
Wg tabeli wad jest to wynikiem niedokładnego płukania pomiędzy etapami. A jak wyjmiesz z kąpieli do cynkowania to też są białe i matowe?
@racorankovic32004 жыл бұрын
Świetny film, wyjaśnij, jak mogę kupić te chemikalia z Austrii. Chciałbym mieć od pięciu do dziesięciu litrów roztworu. Dzięki
@GarazTomka4 жыл бұрын
Nie wiem jakie są przepisy w Austrii. U nas niektóre odczynniki są tylko dla firm. Ogólnie większość można dostać na allegro. Może ebay austriacki albo jakiś sklep online...
@racorankovic32004 жыл бұрын
@@GarazTomka Dziękuję za odpowiedź, kupiłam wszystkie substancje oprócz pasywów Proszę o podanie wzoru chemicznego pasywów (bezwodnik kwasu) Pozdrawiam!
@GarazTomka4 жыл бұрын
CrO3
@racorankovic32004 жыл бұрын
@@GarazTomka Drogi. CrO3 jest niemożliwe do zdobycia w Austrii. Muszę mieć kurs pierwszej pomocy, muszę być inżynierem chemii i muszę mieć firmę, która się tym zajmie. Moje pytanie, czego potrzebuję do pasywacji niebieskiej, żeby spróbować. Dziękuję!
@GarazTomka4 жыл бұрын
W 600 ml wody rozpuszczamy 200 g dwuchromianu sodowego Na2Cr2O7, dodajemy 6 ml stężonego kwasu siarkowego H2SO4 po czym całość dopełniamy wodą do objętości 1 litra. Z kąpieli tej otrzymasz powłoki żółtozłociste.
@zamelcet59894 жыл бұрын
Czy tlenek chromu rozpuszczony ma być w wodzie desrylowanej nie podgrzanej?
@GarazTomka4 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o bezwodnik kwasu chromowego to rozpuszczamy w wodzie w temp. pokojowej. Tlenku chromu nie mam nigdzie w recepturze.
@marcello75094 жыл бұрын
@@GarazTomka Dziękuję,zasugerowałem się nazwą z etykiety ponieważ na etykiecie napisane było chromu VI tlenek allegro.pl/oferta/bezwodnik-chromowy-czysty-250g-warchem-8585088458 Bardzo proszę o podanie proporcji na łączną ilość elektrolitu 1100ml W ilu ml rozpuszczamy i po ile siarczan cynku,glinu,sodu oraz dekstrynę?.
@Adrian-mr2bm4 жыл бұрын
witam,czy jest możliwość ocynkować elementy które zostały po miedziowane? próbował pan coś takiego zrobić? jesli tak to jak z przyczepnoscia takiego cynku do detalu?
@GarazTomka4 жыл бұрын
Oczywiście, że można. Przyczepność jest bardzo dobra. Jedyny problem, że antykorozyjne działanie cynku nie działa na miedzi. Z ciekawostek, jeżeli podgrzejesz detal miedziany pokryty nie za grubą warstwą cynku to wytworzysz na powierzchni żółtą warstwę mosiądzu.
@Adrian-mr2bm4 жыл бұрын
@@GarazTomka chrom w cenie,a mam kilka motorowerów zabytkowych,wysyłałem do cynkowania kilka elementów,później przepolerowałem i wyszły całkiem w porządku,stad tez moje pytanie,bo przed miedziowaniem wypadało by wypiaskować elementy,zeby osunąć stary chrom,pokryc miedzia ,pozniej wyszlifowac ,wyrownac ,połozyc cynk ,a nastepnie wypolerowac,babrania sporo,ale kto nie kombinuje ten zycia nie zna ;) dziekuje za szybka odpowiedz,miłego wieczoru:)
@GarazTomka4 жыл бұрын
Chromowanie trudne w garażowych warunkach ale niklowanie już do zrobienia. Problem jest z miedziowaniem stali. Żeby otrzymać dobrze przyczepną powłokę trzeba kąpieli cyjankowej. Ogólnie renowację robi się na dwa etapy. Pierwsza cienka powłoka miedzi z kąpieli cyjankowej potem na to gruba powłoka z kąpieli kwaśnej. Szlifujesz i znów do kwaśnej znów szlifujesz i polerujesz. Na to nikiel no a potem chrom. Z ciekawostek😄 możesz usunąć starą powłokę chromu elektrolitycznie. Się rozpisałem...
@Adrian-mr2bm4 жыл бұрын
bede cos kombinował ,ale to dopiero na wiosne bo garaz nieogrzewany .dzieki pozdrawiam :)
@unclesam443 жыл бұрын
Kwas azotowy wszedł na listę prekursorów. Zakup utrudniony. Czy można go czymś zastąpić?
@GarazTomka3 жыл бұрын
Niestety nie. Natomiast zakup nie jest problemem :-). Przy ilości jaką potrzebujemy do tego procesu.
@redarrow32773 жыл бұрын
Czy mozna prosic o informacje gdzie mozna kupic ten kwas ?
@Kulkagdulka2 жыл бұрын
Co mam kupić do kolorowego cynkowania i gdzie mogę kupić
@WaldemarSzmuro7 ай бұрын
Co to znaczy kolorowe cynkowanie? Żółty, czarny?
@szymonadamczyk66842 жыл бұрын
Ile trwałości ma elektrolit? Jak rozpoznać że już się nie nadaje do użycia?
@GarazTomka2 жыл бұрын
Elektrolit uzupełnia się z rozpuszczonych elektrod cynkowych. Więc głownie wyczerpują się dodatki blaskotwórcze. Szara powłoka to sygnał, że już kąpiel jest niebajlepszej jakości. Należy pamiętać, że powierzchnia powlekana powinna mieć swoje odzwierciedlenie w pow. elektrod cynkowych min 1:1 maks 1:2. Jak przesadzisz z elektrodą cynkową to zaszlamisz kąpiel, jak dasz za mało to szybko ją ogołocisz z soli cynku.
@szymonadamczyk66842 жыл бұрын
@@GarazTomka Dziękuję za konkretną odpowiedź. Mam jeszcze pytanie jak zabezpieczyć powierzchnie których nie chcę ocynkować? Czy są np jakieś pasty?
@GarazTomka2 жыл бұрын
Są specjalne lakiery. Gdzieś czytałem, że lakier do paznokci się sprawdza i szybko schnie. Ale nie testowałem.
@Jarulek Жыл бұрын
Jest jakiś patent na zdobycie kwasu azotowego tak jak to jest z kwasem siarkowym?
@GarazTomka Жыл бұрын
Można szukać środków do mycia aluminium. Nie które są na kwasie azotowym 15%. Tylko czyste bo są też mieszanki z fluorowodorowym.
@Jarulek Жыл бұрын
@@GarazTomka Dzięki, niestety wysłałem zapytanie o 10 różnych środków do mycia aluminium wszystkie z kwasem fluowodorowym. W jakiego typu sklepie stacjonarnie szukać kwasu azotowego. W Poznaniu pewnie jest tylko gdzie.
@GarazTomka Жыл бұрын
Sklepy chemiczne. Ze sprzętem laboratoryjnym. Wyposażenie dla szkół. Jest tego pełno. Trzeba trochę pokombinować ale nie jest to niemożliwe...😁
@kaziaworek72754 жыл бұрын
Witam ktoś wie gdzie można znaleźć taki zielony podgrzewacz ?
@GarazTomka4 жыл бұрын
W sklepach ze sprzętem dla chemików lub wyposażeniem sali chemicznych, szkolnych itp.
@kaziaworek72754 жыл бұрын
@@GarazTomka na jakie paliwo to działa?
@GarazTomka4 жыл бұрын
@@kaziaworek7275 jest to palnik spirytusowy. Jak używam czasem wkładów od świeczek bo idealnie pasują do środka. Zależy jaką temperaturę chcę uzyskać.
@spajkiharold14069 ай бұрын
A jak dłużej chromianuje to osad znika i po płukaniu zolty kolor tez ale sciaga mi powłokę cynku miekscami
@GarazTomka9 ай бұрын
A robisz od razu, czy z przerwą? Rozjaśniasz w kwasie azotowym?
@spajkiharold14069 ай бұрын
@@GarazTomka robilem od razu , z rozjasnianiem i bez. Wcześniej miałem zrobiony roztwor do chromianowania w 3 litrowym pojemniku i było ok. Teraz mam 15 l i mam problem . Może być za mocny?
@GarazTomka9 ай бұрын
@@spajkiharold1406 może być też temperatura za wysoka. Spróbuj z chłodniejszym lub rozcieńcz.
@spajkiharold14069 ай бұрын
@@GarazTomka rozcieńczylem i jest lepiej temperatura koło 5 stopni. Po wyschnięciu pojawiają sie żółte plamy , jest również jakby rdzawy nalot. Moze zła recepturę zrobilem ? Po wyblyszczaniu cynk ciemnieje mi tez nie wiem czemu?
@GarazTomka9 ай бұрын
@@spajkiharold1406 jeżeli ciemnieje po rozjaśnianiu to albo za długo, albo za mocny roztwór.
@remigiuszczerniak45913 жыл бұрын
Witam, mam mały problem. Robiąc roztwór do cynkowania po dodaniu siarczanu sodu robi się mleko. Podaję siarczan cynku, siarczanu glinu do tej pory jest ok jak tylko dodaje si. Sodu robi się mleko??
@GarazTomka3 жыл бұрын
Woda musi być podgrzana. Siarczan sodu czysty i bezwodny?
@remigiuszczerniak45913 жыл бұрын
@@GarazTomka tak tylko destylowana , temperatura około 55st, siarczan bezwodny Na2SO3. Jak teraz postało to barwa piwa z żółtawym osadem
@GarazTomka3 жыл бұрын
@@remigiuszczerniak4591 to już lepiej. Rozpuszcza się to dosyć upierdliwie. Podgrzać, mieszać ewentualnie dolać odrobinę wody. Jak wszystko się rozpuści to przefiltruj ze dwa razy i ok.
@remigiuszczerniak45913 жыл бұрын
@@GarazTomka kupiłem nowy siarczan z warchem i wszystko jest ok Jakie stężenie kwasu do chromianiwania i innych rzeczy. Możesz dodać pod filmem ilości i stężenia do odpowiednich roztworów. Kwas 1% azotowy jest niestabilny chemicznie dlatego wolę do na końcu przygotować
@GarazTomka3 жыл бұрын
Stężenia zawsze najwyższe. Zazwyczaj są opisane do analiz. W przypadku technicznych musisz przeliczyć z proporcji.
@Kraken-ds2xi4 жыл бұрын
Będzie niklowanie miedzi?
@GarazTomka4 жыл бұрын
Musiałbym coś zrobić o miedziowaniu. Po niklowaniu można by się zabrać za chromowanie. I złote trio byłoby załatwione... Trochę się rozpędziłem. Kiedyś na pewno będzie. Tylko musi się natrafić okazja.
@mikkei35322 жыл бұрын
gdzie kupić kwas azotowy?
@GarazTomka2 жыл бұрын
W sklepach chemicznych online. Sprzedaż tylko na firmę.
@rafaldrozd4 жыл бұрын
Robilem wczoraj kilka prob i nie wiem gdzie popelnilem blad, mianowicie po wyjeciu z elektrolitu wszystkie detale sa pokryte cynkiem, sa matowe, po zanurzeniu w roztworze %1 kwasu azotowego w zasadzie nic sie nie zmienia, dalej sa matowe, masz jakis pomysl czego to moze byc kwestia ?
@GarazTomka4 жыл бұрын
A źródło prądu masz regulowane, czy jakiś prostownik? Z reguły matowa, ciemnoszara wychodzi przy za dużym prądzie. Elektrody i elektrolit muszą być czyściutkie.
@rafaldrozd4 жыл бұрын
@@GarazTomka regulowane, probowalem przy 1A, probowalem przy 0.5A efekt jest taki sam, sprobuje jeszcze jutro jakies 0.2A i zobaczymy, to co zauwazylem to ze moje anody ( zrobilem z ciezarkow do felg samochodowych) pokryly sie po kilku probach ciemnym nalotem i w elektrolitcie plywa duzo zanieczyszczen - dam znac jak rezultaty :)
@GarazTomka4 жыл бұрын
@@rafaldrozd To powiedz mi jeszcze jaką masz powierzchnię do cynkowania i jaką masz powierzchnię zanurzonych anod? Jak kształt skomplikowany to mierz na palce. Przykładasz jeden palec obok drugiego aż pokryjesz całą powierzchnię. Jeden palec to 1cm2
@racorankovic32004 жыл бұрын
Czy na pewno polaryzowałeś elektrody poprawnie, anoda z cynkiem powinna być na plusie a katoda na biegunie ujemnym To samo mi się przydarzyło jak nieumyślnie zmieniłem bieguny.
@rafaldrozd4 жыл бұрын
@@racorankovic3200 bieguny na pewno ok
@tomaszstepien66894 жыл бұрын
Jak uzyskać złotą pasywacje? 🙂 DZIĘKUJĘ i pozdrawiam
@GarazTomka4 жыл бұрын
najprościej: W 600 ml wody rozpuszczamy 200 g dwuchromianu sodowego Na2Cr2O7, dodajemy 6 ml stężonego kwasu siarkowego H2SO4 po czym całość dopełniamy wodą do objętości 1 litra. Z kąpieli tej otrzymasz powłoki żółtozłociste. Czas i procedura jak na filmie. Zmieniasz ostatni etap.
@dawid10824 жыл бұрын
@@GarazTomka Tomku, ten przepis powyżej to tyczy się kąpieli elektrolitycznej? Etap nanoszenia cynku? Tak dopytuje bo napisałeś ze to ostatni etap, a ostatnim u Ciebie jest chromianowanie. I jeszcze jedno. Niklowanie to tylko zmiana kąpieli do nanoszenia niklu, a reszta tak samo? Pozdro
@GarazTomka4 жыл бұрын
Żeby uzyskać złoty odcień zmieniasz ostatni etap. W tym wypadku chromianowanie. Są różne kąpiele do pasywacji. Niklowanie to inna procedura.
@dawid10824 жыл бұрын
@@GarazTomka wszystko jasne. Podziękował
@323Bartek3 жыл бұрын
@@GarazTomka konieczne jest użycie dwuchromianu ? ja zrobiłem tak z chromianem potasu i zero reakcji powłoki. woda + proszek (chromian potasu) + kwas siarkowy. Gdzie jest błąd ?
@WaldemarSzmuro7 ай бұрын
Biała pasywacja nie daje dobrej odporności na korozję.
@GarazTomka7 ай бұрын
W tej metodzie i tak jest 3 krotnie lepsza niż obecne ekologiczne kąpiele. Chromianowanie żólte dawało nieznacznie lepszą odporność ale to było 40 lat temu. Teraz nawet żółta pasywacja musi być uszczelniana aby jej odporność była zbliżona. Dodatkowo cynkując samemu możesz zastosować grubszą warstwę. Przy cynkowaniu w bębnie grubość warstwy jest losowa. Wierz mi, że ten ocynk będzie lata trwalszy niż nowoczesny z bębna.
@WaldemarSzmuro7 ай бұрын
Po cynkowaniu przed rozjaśnianiem powinno być płukanie w wodzie.
@GarazTomka7 ай бұрын
Można. Zawsze to czystszy roztwór do rozjaśniania. Ja otrzepałem ale przy częstszym cynkowaniu jak najbardziej.
@ukaszukasz35524 жыл бұрын
Gdzie potem wylać te kwasy????
@henrykkowal47614 жыл бұрын
wypij
@prowistorprowistor47083 жыл бұрын
za stodole
@wojciechyczek42073 жыл бұрын
To co pokazał tutaj kolega to żadna nowość. Jest to poprostu zobrazowanie doswiadczen opisanych po raz pierwszy w młodym techniku z 1968 r przez Pana Sękowskiego oraz w książce Galwanotechnika Domowa. Aczkolwiek porównując składy kąpieli kwasnych do składów zawartych w profesjonalnym Poradniku Galwanotechnika to są praktycznie identyczne. Niestety kąpiele kwaśne mają najsłabsze parametry jeśli chodzi o odporność na korozje, wglebnosc, ziarnistość szczelność powłoki itd. Najczęściej stosowane kąpiele słabo kwaśne lub alkaiczne posiadają w swoim składzie dodatki blaskotworcze których zakup do użytku amatorskiego jest nieopłacalny.
@GarazTomka3 жыл бұрын
A ja gdzieś mówiłem, że to nowość? Problem w obecnych czasach jest taki, że nikt nie podaje już składów bo to tajemnice firmy. Wszystko jest teraz na zasadzie kup gotowe, zleć profesjonaliście. Sam nie rób bo to niemodne. A Sękowski wydanie poprawiał chyba do lat 80. Poradnik Galwanotechnika też miał chyba wznowienie w latach 90. Do tego jest dużo wydań dla rzemieślników. Więc nie jest to też jak podałeś powojenna tradycja...😁
@wojciechyczek42073 жыл бұрын
@@GarazTomka A ja gdzieś napisałem że to powojenna tradycja? Mało tego początek zastosowań kąpieli kwasnych to lata 1908 czyli jeszcze przed pierwszowojenna. 😁😁😁
@dominikberlin2561 Жыл бұрын
Czy zamiast myjki ultradźwiękowej mogę wypiaskować albo wyszlifować papierem ściernym gradacji 24 ?
@GarazTomka Жыл бұрын
Bardziej chodzi o odtłuszczenie. Po piaskowaniu też trzeba odtłuścić bo piasek używany jest wielokrotnie. Jeżeli nie myjka to aceton, benzyna ekstrakcyjna i szczotka w ruch 😀