BTW - 3 minuty po opublikowaniu filmu pojawia się zawsze dislike. Pod każdym filmem ;) Ktoś subskrybuje po to żeby mnie disować no bo obejrzeć nie ma prawa żeby zdążył... :) w pewnym sensie to mi jakoś pochlebia, ale chciałbym się z czysto ludzkich powodów dowiedzieć... - co ci człowieku zrobiłem ? :)
@forfiter42694 жыл бұрын
Robisz zajebistą robotę, olej frajera 🙂
@robertregua51404 жыл бұрын
Możesz byc dumny! Masz najserdeczniejszego fana pod słońcem! Co zrobiłeś? Pokazujesz rzetelną robotę? Pokazałeś komuś swoją pracą, że jego zabobony są nic nie warte? Pokazałeś, że samemu można czegoś dokonać? Do wyboru, do koloru. Ja bym patrzył mimo wszystko na tych, którym pokazujesz, jak coś mogą zrobić samemu i dla których jesteś motorem do działania. Jestem najlepszym tego przykładem. Ja nawet nie lubię francuskiej motoryzacji - od 10 lat jestem wyznawcą kościoła "das auto" w jego odmianie dla biedoty, a mimo to z ogromną przyjemnością oglądam wszystkie Twoje produkcje. Dzięki za wszystko czym się z nami dzielisz! Pozdrawiam.
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Jako klasyczny i zdeklarowany przeciwnik kościoła "das auto" :) dziękuję, chylę czoła i pozdrawiam. Btw - nie przejmuję się wcale, po prostu ciekawi mnie co w takim "typie" za frustracja siedzi :) trochę mi nawet człowieka żal bo zobacz jak smutne musi być jego życie żeby sobie takie cele stawiać,....
@GrzesJ4 жыл бұрын
@@RemontidEalny może jest tak podniecony filmem że nie może trafić w like? Jak zwykle dobra robota.!
@RemontidEalny4 жыл бұрын
@Janusz Bodurka kościoła żadnego - to był żart sytuacyjny. Chodziło o wyznawców religii która twierdzi że VAG i tylko VAG ;)
@kuncesorzech19914 жыл бұрын
obejrzałem odrdzewianie jakiegoś czegoś. widocznie jest to ciekawsze niż 90% rzeczy w telewizji.
@KrzysiekADV4 жыл бұрын
To coś to lewa zwrotnica od jakiegoś renault, pewnie megane/kangoo/clio. W każdym razie zobaczyłem ten film na podstawie algorytmów, które mi go zaproponowały i przyznam, że mimo iż ogólnie znałem te metodę to na filmie Pan bardzo fajnie opisuje cały proces. Człowiek ciągle dowiaduje się czegoś nowego :)
@maciejmm37642 жыл бұрын
Po 2 latach telewizja nadal się nie zmieniła więc komentarz aktualny.
@marcinfrancja11668 ай бұрын
Bo mimo tego że nie wiesz co to to sam proces poznałeś i ma to wartość a tv robi tylko guwno z muzgu
@Qruq923 жыл бұрын
Piękno internetu! Nie jakiś fejk, albo beznadziejna płatna reklama. Zwykły czysty materiał filmowy, pełen treści bez zbędnego gadania. Dobra robota!
@marcinb44024 жыл бұрын
Kiedyś odrdzewialem elektrolitem czyli kwasem siarkowym czasem tylko w kwasie czasem jako roztwór i w połączeniu z prostownikiem. Efekty bardzo dobre. Aby uniknąć rdzewienia zaraz po odrdzewianiu myłem wszystko zwykłym mydłem które zobojętniało powierzchnię metalu. Po użyciu kwasu można przedmiot zmyć wodą z soda kuchenna tak się robi przy ołowiowaniu karoserii. Po wszystkim maluję elementy podkładem epoksydowym dwuskładnikowym. Można też użyć farby corina lub corizon która reaguje z rdzą. Co do filmu to jak najbardziej łapka w górę i oby tak dalej.
@AtakNAciebie3 жыл бұрын
Dzieł już nie kupi się elektrolitu.
@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 Жыл бұрын
Dzięki byku za świetny film. Zrobiłem wg Twojego filmu ,zregenerowalem dwie zwrotnice, dałem inhibitor korozji, przemalowałem i zwrotnice nówki. Czysto, porządek, bez korozji. Ps ja robiłem odrdzewianie elektroliza w dwóch etapach(zajechanie rdza totalnie) - mechaniczne czyszenie rdzy, to co odchodziło - kąpiel/elektroliza 24h - Szczota-druciak /śrubokręt do zakamarków. Czyszczenie z rdzy, po elektrolizie - kąpiel nr2 - Szczota/śrubokręt -przeplukanie - osuszenie - inhibitor korozji - farba docelowa - masz rację z tym, że po kąpieli od razu element "łapie" rdzę. Zostawiłem na 15min i "złapało" taka "mączkę"rdzawą- ewidentnie to co mówiłeś. Trzeba od razu po wysuszeniu inhibitorem "przeciagnąć" Metoda rewelacja. Tania , praktycznie bez wad. Jedyne co, to jeżeli chce się zrobić podgląd prac, to odgarnianie tej cholernej, "strzelającej" ;) piany z rdzy.
@adelbertcross43044 жыл бұрын
Bardzo wartosciowa tresc, same konkrety bez zbednego madralowania. Pozdrawiam
@sylwesterkruger4309Ай бұрын
chlopie robisz robote !!! super !! tak trzymaj duzo naprawde praktycznej wiedzy dokladnie to co sie przydaje w "garazu"..... tez jestem tego zdania zrobic samemu to jest dopiero satysfakcja !!
@zycieto-iniejei-bajasubaru74993 жыл бұрын
Soda z Lidla 0,89zł ;D. Sobota po 21 właśnie kupiłem torbę tej sody w Lidlu i dzięki Tobie zaczynam akcje z odrdzewianiem. Duperele na początek i pierwszy wniosek, że wygodniej jednak większy element odrdzewiac, łatwiej podłączyć. Jutro efekt będzie,to wpadnę i opisze jak poszło. Dzięki za świetny,merytoryczny film!(tego mi brakowało do odbudowy bryki) druga sprawa. Takie filmy lubię i taki YT to cud.
@dolar60534 жыл бұрын
Wreszcie ktoś konkretnie opowiadał i pokazał pozdrawiam
@andrzejporeda7281 Жыл бұрын
Super jest te cały pomysł z odrdzeeianuem i z tą całą obręczą pozdrawiam twórcę tego filmiku serdecznie 👍👍👍👍🇵🇱
@homosapiensqp32254 жыл бұрын
Dziś trafiłem na kanał. Dziś sub wleciał. Mega rzeczowo wyjaśniony temat. Merytoryka na najwyższym poziomie. Dziękuję. Oglądało się z przyjemnością.
@andrzejrozek1046 Жыл бұрын
wspaniała robota,pełen profesjonalizm, nic dodać nic ująć,żadnych uwag wszystko świetnie wyjaśnione.Moje gratulacje i podziękowanie za ten znakomity film.Pozdrawiam
@Mareccki0034 жыл бұрын
Bardzo fajny filmik. Oby więcej takich filmów. Śmiało można podziękować, że mozna się czegoś praktycznego nauczyć.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Bardzo ładnie wytłumaczone. I poprawną polszczyzną. Bardzo dziękuję.
@klawigabinetklawi39642 жыл бұрын
Zgadzam się oprócz włączam, a nie włanczam...
@pipipiatek99653 жыл бұрын
Filmik ciekawy, obejrzałem do końca. Mam tylko drobne sprostowanie. Ta rdza którą widać na anodzie, nie pochodzi z odrzewianego przedmiotu. Jest ona efektem reakcji chemicznej metalu anody z tlenem wydzielającym się na niej w wyniku elektrolizy. Rdza z przedmiotu odrzewianego jest tylko odrywana od niego pęcherzykami wodoru i opada ostatecznie w postaci szlamu na dno wiadra. Część nadal przylega do powierzchni odrdzewianej ale nie trzyma się już mocno więc można ją usunąć jakąś szczotką pod strumieniem wody. Jako anodę można użyć dowolny metal, oprócz aluminium które reaguje z zasadami (wodorotlenek sodu) Może też być grafit ale i on niszczeje w procesie elektrolizy. Ciekawe jak zachowały by się włókna węglowe, na przykład szmatka karbonowa
@dobrodziej80504 жыл бұрын
Dobra robota. Bez filozofii, o przeciwnikach nie warto nawet myśleć, są żadnego kalibru.
@nikos32354 жыл бұрын
Filmik naprawdę bardzo fajny jedyne, do czego można się przyczepić to odmiana jednostek (12:36). Można również dodać, że w tym procesie dobrze sprawdza się grafit.
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Amperów... no nikt nie jest doskonały ;)
@Tetsuo_music4 жыл бұрын
Pręt grafitowy jest najlepszy bo nie zostawia syfu w roztworze, tylko z tego co pamiętam dosyć szybko znika. :D
@brutusbrutalus72622 жыл бұрын
Dla mnie materiał petarda. Wiedza czystej postaci podana na talerzu. Teraz tylko działać. Pozdrawiam.
@DD-vt4qf4 жыл бұрын
Prawda i praca sama się broni. Jak mi się coś nie podoba, nie oglądam, nie krytykuję, a jak coś jest fajne i jeszcze można się czegoś nauczyć, łapka w górę :-) i tak też było tym razem.
@hipeckshipek3725 Жыл бұрын
Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu a Kret to wodorotlenek sodu ,obydwa związki postawione na sodzie. A chlorek sodu to sól kuchenna i z niej też można zrobić elektrolit.
@michallewera4 жыл бұрын
Widzę już,że podpatrzoną wiedzę zastosuję u siebie. Dziękuję za wyjątkowo merytoryczny materiał. Pozdrawiam.
@rafadimitr28644 жыл бұрын
Do zabezpieczenia fajny i niedrogi jest "polrust" puszka 0.7l 20zł A co do wojen miedzy fanami marek samochodów to można powiedzieć,że wszystkie kiedyś trzeba naprawić aczkolwiek obiektywnie moim zdaniem czynności obsługowe czyli filtry,hamulce,zawieszenie czy rozrząd wymaga poświęcenia więcej czasu francuskiej myśli technicznej. pozdrawiam i łapka w górę
@tomaszkowalski76434 жыл бұрын
Szacunek za podejście do zwierząt.
@chrom64194 жыл бұрын
I. Odrdzewianie w roztworach zasadowych wypada rozpocząć od zapobiegania zatruciom, gdyż w tym przypadku mogą powstawać bardzo szkodliwe oparzenia typu chemicznego (zwłaszcza oczu)i skłonności do egzem. Należy stosować środki ochrony osobistej zabezpieczające oczy, błony śluzowe i skórę oraz sprawnie działający wyciąg gazów . To jest: chemoodporne ubranie robocze, fartuch gumowy lub z tworzywa sztucznego, gumowe buty, rękawiczki lub rękawice zachodzące pod ubranie.
@azed85044 жыл бұрын
Ciekawy filmik. Gratuluję podejścia do tematu. Pozdrawim Adam
@sewerynbudziszewski82192 жыл бұрын
Zawsze myślałem że ten proces jest mega skomplikowany a tu proszę - dzięki :)
@prytosan4 жыл бұрын
Niedawno kupiłem pistolet do sodowania ... powiem szczerze, że zajebista sprawa.
@zycieto-iniejei-bajasubaru74993 жыл бұрын
dzięki za film. Fajno jest. Dziś zabrałem się dobór metody oczyszczania moich rdzawych części. Potrzebowałem właśnie nie szybkiej,cichej i praktycznie bezobsługowej metody- to jest to. Ps muszę wytestować ,na "drobnicy" mam wiadro starych tj z demontażu, oryginalnych śrub zapasowych, kupionych do mojego Subaraka i to pójdzie na pierwszy "ogień", do wytestowania tej metody.
@jakubb85454 жыл бұрын
super kanał, widzę potencjał na 1mln subów, pozdrawiam.
@przemysawostrowski36293 жыл бұрын
Pomysł " w pytę"!. Spróbowałem i jest git.Już mam dedykowany do tego celu zasilacz, elektrody
@gienol4 жыл бұрын
Fajny film. Dzięki. Ja inhibitor przedmuchuję opalarką. Wysycha błyskawicznie. Potem kolejna warstwa i gotowe.
@Wasio2124 жыл бұрын
Świetny filmik, zapowiada się kolejny kanał do mojej listy subskrybowanych😁
@aleksanderwojciechowski21243 жыл бұрын
Pół godziny opowiadasz i się nie powtarzasz ani nie nudzisz, nie przejmuj się disowcami. Pozdrawiam
@gabrielkorolow81014 жыл бұрын
Bardzo fajny i przejrzysty film. ... Pisząc kolokwialnie. ..kawał dobrej roboty oraz porady. ....
@w...r...3 жыл бұрын
Jako chemik uczyłem się jedynie o tzw. korozji wodorowej. Generalnie zjawisko to ma miejsce w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem (np. reaktory katalityczne do wysokociśnieniowej syntezy amoniaku). W temperaturze pokojowej myślę, że ma marginalne znaczenie.
@VantageNoir2 жыл бұрын
i to jest wartościowy komentarz, czyli zagrożone są tu np zbiorniki na wodór
@diy_Lab4 жыл бұрын
Super wytłumaczone co i jak. Wogle bardzo ciekawy kanał . No i osoba i to jak tłumaczysz . Masz suba i 👍. Pozdrawiam
@sotbish4 жыл бұрын
Bardzo fajne. Korzystałem, aby odrdzewić bardzo skorodowane śruby. 25 lat w przednim zderzaku samochodu. Prąd doskonale sobie poradził ze rdzą. Jednak jest to dość czasochłonne przy większej ilości śrub i nakrętek. Dlatego następnym razem wypróbowałem piaskowanie, ale mniej zniszczonych elementów. I tutaj już jest olbrzymie przyspieszenie. Również bez środków chemicznych. Niestety, tu już nie jest tak tanio :)
@jasiu1053 жыл бұрын
Kolejny ciekawy film.Lapka w gore. Z innej strony korozja pojawiajaca sie po dokladnym oczyszczeniu stali jest zjawiskiem pozadanym i nie nalezy sie jej obawiac.warstwa tlenkow zabezpiecza przed dalszym utlenianiem sie stali czyli korozja.Usuwanie jej na "sile"nie jest do konca dobrym rozwiazaniem. Od ponad 20lat am do czynienia z technologia najwyzszych cisnien(2500-3000bar) i z doswiadczenia wiem ze stalowe powierzchnie w kilka minut po oczyszczeniu ich woda pod cisnieniem pokrywaja sie warstwa nalotu rdzy. Ponowne usunie woda nie przynosi zadnego efektu gdyz rdza pojawia sie znow po kilku minutach. Co ciekawe wystarczy jednak uzyc myjki wysokocisnieniowej 100-200bar i umyc te powierzchnie niezbyt intensywnie i rdza pojawia sie dopiero po kilku dniach. Remont idEalny jezeli posiadasz myjke sproboj w ramach eksperymentu umyc jakis element pod cinieniem i pozostawi go samemu sobie. Wazne jest aby przed myciem oplukac element pod bierzaca woda z chemikaliow i aby pojawila sie rdza nalotowa. Bylbym wdzieczny czytajac opis efektu koncowego.
@piotrkrupa564 жыл бұрын
brawo !!! prosta metoda a tak skuteczna !! bravo !!!
@rafalpawlowski70242 жыл бұрын
Polecam po elektrolizie zastosowac odrdzewiacz 50 oparty na kwasie fosforowych. Zamienia powierzchnię na odporny zupełnie związek na korozje i znacznie poprawia przyczepność farby
@michaekkk80572 жыл бұрын
Chodzi Ci o 50% kwas fosforowy?
@TransAmDrifter Жыл бұрын
A co z cynkowaniem po odrdzewianiu? Wtedy po elektrolizie tez zanurzac w kwasie fosforowym, czy bedzie to juz zbedne?
@rafalpawlowski7024 Жыл бұрын
@@michaekkk8057 nie preparat nazywa się " odrdzewiacz 50" ile ma % nie wnikalem
@rafalpawlowski7024 Жыл бұрын
@@TransAmDrifter zbędne
@pako12052 жыл бұрын
Super, pozdrawiam i dziękuję.
@micadorocco37314 жыл бұрын
MacGyver to człowiek, który wie wszystko i potrafi zrobić coś z niczego, wykorzystując umiejętności w zadaniach powierzonych mu przez rdzę.
@maja210173 жыл бұрын
Dzięki za konkretny materiał.
@madrianzorroonio856 ай бұрын
Solanka też się sprawdza. Woda, sól kuchenna, robimy roztwór nasycony (aż się przestanie sól rozpuszczać).
@subufer75609 ай бұрын
Ze względu na wnikanie cieszy w zakamarki, można by zastosować tę metodę do trawienia elementów blacharskich samochodów, jeśli tylko elementy będą rozsądnych wymiarów.
@aleksanderwojciechowski21244 жыл бұрын
Fajnie to pokazałeś, pół godziny i ami sekundy nudy. Gratulacje efektto też ciekawy.
@peanutektoffik34034 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał. Dzięki, wykorzystam. Pozdrawiam
@aston-martinwrocaw15324 жыл бұрын
Ja robię tak samo, ale zamiast Fe obręczy stosuję pasek blachy cynkowej Zn (nie ocynkowanej tylko cynkowej. Działa super i polecam. Pozdrawiam
@pawkapawka-yv1np4 жыл бұрын
Na jedno wychodzi. Cynk jest droższy niż żelazo, lepiej używaj zwykłej blachy. A chodzi o to żeby wytwarzany z wody tlen nie rozpuszczał się w wodzie, a był wiązany na anodzie. Cynk z tlenem tworzy albo rdzę albo u Ciebie tlenek cynku - biały nalot.
@andrzejporeda72813 жыл бұрын
Świetny pomysł z tą piastą ale ciekawe ile ten cały proces ciągnie prądu pozdrawiam twórcę tego filmiku i tego kanału na KZbin 😀
@RemontidEalny3 жыл бұрын
ktoś już liczył że za 2zł max ;)
@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 Жыл бұрын
@@RemontidEalnyczyli taka jakość, za darmochę. Nowa pomalowana zwrotnica do mojej fury, w oryginale to około 600zl. Tę sumę X2, bo dwie zwrotnice 1200zł. W wersji "zrób to sam" wyszło nie wiem...100zl? z inhibitorami, farbami...
@chocholatemilkshake47994 жыл бұрын
Bardzo fajny filmik. Pozdrawiam
@stanisawk13853 жыл бұрын
Otwarta obudowa zasilacza stoi tak blisko wiadra z wodą, to zagrożenie! By Pan choćby zamknął prostownik obudową ... Ogólnie świetny materiał, nie każdy wie, jak się domowym sposobem pozbyć rdzy :-)
@RemontidEalny3 жыл бұрын
Elektryka prąd nie tyka :)
@antonitonieja94442 жыл бұрын
Preparat do udrażniania rur kanalizacyjnych złożony jest z suchych granulek wodorotlenku sodu ( sody kaustycznej) i pyłu aluminiowego. W środowisku bezwodnym oba składniki nie reagują ze sobą. Ale po dodaniu wody zachodzi reakcja, tworzy się glinian sodu i wydziela się wodór. Więc stosowanie kreta w roli elektrolitu jest wątpliwe, bo wprowadza do roztworu dodatkowy wodór, a o jego szkodliwym działaniu na metal mówił szczegółowo autor. Lepiej- moim zdaniem- jest dodać ług sodowy.
@ptakbr13 жыл бұрын
Super filmik, dzięki 👍👍
@999fuma4 жыл бұрын
Super dziękuję za film
@rafagola22644 жыл бұрын
Witam . Jak wygląda schemat podłączenia tej żarówki
@ptakbr13 жыл бұрын
😁😁😁😁
@outbreakPMI4 жыл бұрын
Dzięki za robote! Przyda się.
@qwertyasdfghjkl96044 жыл бұрын
2:50 - trzecia wada metody. Usuwany jest też zdrowy materiał (wybiórczo mogą być wypłukiwane składniki stopu) i zmieniają się tolerancje/pasowania (np. łożysko będzie luźniej wprasowane). Gwinty też będą luźniejsze. Oczywiście zależy od użytej chemii i parametrów (napięcia, prądy, czas). Raz się uda, a raz nie. Uważać, bo się ktoś kiedyś zdziwi. Przeważnie nie ma problemów, ALE...
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Nie jest. Mierzylem kiedyś mikromierzem przed i po. Wymiar co do 0.005 bez zmian. Poza tym nawrt na oko to widać w miejscach gdzie powierzchnia była obrabiana. Po trzecie nawet prąd po oczyszczeniu ze rdzy spada samorzutnie i reakcja praktycznie ustaje. Jeśli w trakcie operacji zaszly zmiany o których piszesz to jedynie na skutek oddziaływaniu roztworu o zbyt dużym stężeniu, zwlaszcza jeśli użyto kwasu.
@qwertyasdfghjkl96044 жыл бұрын
W temacie planowania głowic w domu, broniłem cię ostro i nie przestanę. Ale teraz musi być mała "koleżeńska z.j.e.b.k.a" wirtualna. Poćwicz więcej z tym procesem, to się kiedyś zdziwisz...i to mocno. Zależnie od parametrów elektrycznych, elektrolitu, czasu trwania i materiału z jakiego jest przedmiot, mogą zajść zmiany (ubytek). Metoda posiada potencjalną wadę, a Ty się chcesz kłócić, że "nie, bo nie"? Słabo... Margines błędu jest bardzo duży, więc w większości przypadków "nic" się nie stanie złego (ale są wyjątki, można "przedobrzyć" i zepsuć sobie część). Rzetelny materiał filmowy powinien o tym informować, wszystkie za i przeciw, czy dobór parametrów jest krytyczny (czy można wszystko "na oko") i tak dalej. Jeszcze gorzej jeśli element fabrycznie składa się z różnych materiałów, co nie musi być oczywiste dla każdego (ale dobrze, że już są tego typu pytania w komentarzach). Na przykład obróbka cieplna powierzchniowa już daje różnicę właściwości ("odpowiedź" na elektrolizę będzie różna, nie równa). Nie mówiąc o warstwach (nawęglanie, azotowanie, chrom, nikiel, cynk itd.). Spawanie/napawanie. Czy wprost różne materiały (wstawki, np. brąz w stali, stal w aluminium). Bo się niechcący elektroliza zmieni w wymuszoną korozję elektrochemiczną. "Prosty" temat szybko się komplikuje (a wspomniany "margines błędu" się kurczy, dąży do zera)... Masz potencjał na bycie takim polskim "Applied Science", ale troszkę brakuje.
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Dzieki za dobre slowo ale bede bronił elekrrolizy w roztworach zasdowych jesli chodzi o degeadacje powierzchni zdrowej. Sprawdzalem to wielokrotnie i po procesie 24 godzinnym nie ma mierzalnych dostepnymi mi metodami ubytków. Pewnie gdyby robic to tydzień.... natomiast rzeczywiscie kąpiele kwaśne potrafią zniszczyc material relatywnie szybko...
@adnisony17004 жыл бұрын
@@RemontidEalny Jak może być bez zmian skoro zdrowy materiał zamienił się w tlenek który usunąłeś? Rdza przyszła z powietrza. Każdy element zardzewiały traci wymiar jak to jest oczyszczony bo "zdarłeś" jakąś warstwę.
@RocketFuelPL4 жыл бұрын
Wiele razy przeprowadzałem ten proces z sukcesem za pomocą prostownika (12V) lecz posiłkując się informacjami z sieci, wielu użytkowników informowało bym nie przekraczał odpowiedniego napięcia które powoduje roztwór elektrolitu i niepożądane gazowanie mimo to proces odrdzewiania zajdzie poprawnie. Napięcie jest zależne od użytego elektrolitu i jego stężenia, tak jak to następuje np. w akumulatorze kwasowym gdzie napięcie na cele to około 2V i roztwór elektrolitu nie rozkłada się a związki elektrod są przenoszone.
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Zgadza się - wyższe napięcia powodują zwiekszone gazowanie. Kiedyś używałem zasilacza 24V i było jak mówisz.
@RocketFuelPL4 жыл бұрын
@@RemontidEalny Napisałem ten komentarz ponieważ podejrzewam że twój prostownik to prawdopodobnie 12V. Ja dla roztworu soli kuchenne dawałem 3v i było ok.
@RemontidEalny4 жыл бұрын
@@RocketFuelPL trochę ponad 14V na luzie. W NaCl nie próbowałem. Przechodziłem przez ocet, kwas solny, fosforowy (coca-cola) itd.. najlepiej spisuje mi się ta metoda. No i też cenowo chyba najtańsza. Poza tym właśnie kruchość wodorowa ponoć intensywniej zachodzi w środowisku kwaśnym. Z elektrolizą w NaOH nie miałem nigdy, żadnych problemów. Jeśli powierzchnia nie jest pomalowana to zrobi robotę bardzo dobrze.
@gladiator_86404 жыл бұрын
@@RemontidEalny Sproboj kwasku cytrynowego bez pradu daje rade zerzrec cala rdze. Odrdzewialem tak bak do rometa wyszedl w srodku idealnie.
@diodadioda4 жыл бұрын
@@RemontidEalny 14V to może i tak ;) Ale jak świeci żarówka to pewnie z 5V jest na niej a na roztworze jest reszta. Zmierz multimetrem to się dowiesz ;) Kilka żarówek i sobie wyregulujesz napięcie na detalu. Wraz z dalszą pracą roztworu napiecie będzie rosło.
@MIHEAWATR4 жыл бұрын
Świetnie wytłumaczone.
@waldemarsobkowiak89743 жыл бұрын
23:10 Dłużej męczyć, tak jak Pan mówi, nie ma sensu. A prąd maleje, bo roztwór się wyczerpuje. Pozdrawiam.
@diodadioda4 жыл бұрын
Miałem taką sytuację, po oddaniu podkładek do ocynku. Po tym jak wróciły były jak szkło. Skręciłem łapy silnika i zaczęły po 2 minutach stukać rytmicznie. nie mogłem znaleźć co wydawało ten dźwięk. Potem zauważyłem że podkładki rozpadły się na wiele drobnych części.
@iridiannemezis77814 жыл бұрын
4:07 co to za preparat po odrdzewianiu?? I co mozna uzyc w zamian? Czy np.WD 40 mozna zabezpieczyc oczyszczoną powierzchnie? Co mozesz popwiedziec o zastosowaniu kwasu fosforowego w procesie elektrolizy. Pozdrawiam
@konri754 жыл бұрын
4:20 jeśli używasz dołączonego pędzelka i potem wkładasz go do preparatu odrdzewiającego, to faktycznie nie ma sensu odlewać małej porcji do pojemniczka
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Tak, ja to robię bardziej dlatego, żeby nie wylać przypadkiem całej butelki - bo stoi odkręcona niekoniecznie w bezpiecznym miejscu.... odlewam porcję i "lepiej się z tym czuję"
@pifi77194 жыл бұрын
Dzięki za super sposób.
@andreasv.sperling3266 Жыл бұрын
łąpa w górę. Super film.
@swetteplslike10753 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał
@wojciech41803 жыл бұрын
daję SUBA super materiał:) pozdrawiam
@krzysztofmsk32404 жыл бұрын
Super materiał. Będę stosował.
@sebastians2663 Жыл бұрын
witam. z giełdy rynkowej jaki zasilacz/prostownik byś polecił? i 24:07 tą śrubę z prętem z czego lepiej wykonać z jakiego metalu?
@piotr793110 ай бұрын
Jakie to wszystko proste gdy się chce i wie 😁👍👍👍 Takich rzeczy w szkołach powinni uczyć, kiedyś mieliśmy na fizyce i chemii prowadzone doświadczenia, teraz tylko teoria
@maciejmonikowski15369 ай бұрын
Ja miałem w szkole jako specjalizację, ale szkoła po przemianach dawno zmieniła profil.
@twardysiusiak3 жыл бұрын
Koszt takiego odrdzewiania : 24hx4Ax12V = 1152Wh=1.1kWh Koszt 1 kWh to jakies 1zł + składniki (soda/kret)
@RemontidEalny3 жыл бұрын
No trochę więcej bo 14V i trzeba by założyć jakąś sprawność tego prostownika może 60% strzelam. Liczmy 2zł :D
@chemik1434 жыл бұрын
Polecam zainteresowanie się odrdzewianiem w Glukonianach w środowisku alkalicznym, ze zmianą kierunku przepływu prądu co kilka sekund. o bardzo ważne, gdyż takie odrdzewianie jak Twoje będzie powodowało kruchość wodorową - groźną dla obciążonych elementów. Osłabia materiał. Tak czy siak efekt ładny :)
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Istnieje wiele opinii że kruchość wodorowa w środowisku alkalicznym zachodzi wolniej niż w kwaśnym, ponadto można stosować inhibitory - choćby tą żelatynę o której wspomniałem. Nie mniej zjawisko ma miejsce to prawda. Glukoniany - konkretnie jaki rodzaj związku polecasz i czy jest to dostępne dla osób fizycznych? Odpowiedni układ elektroniczny to nie problem zrobić....
@rafalputaj23164 жыл бұрын
Jaką farbą potem malowałeś zwrotnice? Jakiś podkład był?
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Rust filler i na to można od razu dać zwykłą olejną z puszki. Ja używam Autorenolak od Nobilesa
@4YouWHOyou4 жыл бұрын
Ikorol jest dobrym preparatem antykorozyjnym i też polskiej produkcji.
@Marcinlog4 жыл бұрын
Dobre i ułatwia życie :)
@LagunaFan4 жыл бұрын
Super.
@spokorobek4 жыл бұрын
Brawo super sprawa.......!
@majk86974 жыл бұрын
polecam prędkosc 1.25 :)
@maya55104 жыл бұрын
Czy nie lepiej było ocynkować zwrotnicę zamiast malować rust fillerem ?
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Można owszem, czy lepiej nie wiem. Zwrotnice lubie w czarnym kolorze więc i tak farba i tak...
@mateuszmieczynski97534 жыл бұрын
Ocynk zarówno galwaniczny i tym bardziej ogniowy pozostawi pewną niekoniecznie równą na całej powierzchni warstwę. Po pierwsze powierzchnie, do których dokręcasz np. jarzmo mogą stracić wymaganą płaskość i odpowiednie tolerancje prostopadlosci i rownoleglosci. Po drugie otwór, w który wprasowane jest łożysko poprzez nałożenie warstwy ocynku zmniejszy się nawet o kilkadziesiąt setnych milimetra. W przypadku tak precyzyjnego pasowania jakie tam jest zastosowane spowoduje, że łożyska nie będzie dało się wprasować, bądź wcisk będzie zbyt duży i łożysko ulegnie przyspieszonemu zużyciu.
@franciszekchmielowie2 жыл бұрын
Ja tam galwanizowałem w piecu zwrotnice, koronkę ABS i nadal 0rdzy :D
@WojtekHroboni4 жыл бұрын
Super się ogląda Twoje filmy, konkretnie i po inzyniersku wyjaśnione. Może niekoniecznie w temacie elektrolizy ale czy masz jakieś doświadczenia i obserwacje związane z ochroną katodową karoserii auta?
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Przykro mi, ale nigdy nie stosowałem. Rzecz u posiadaczy mojej ulubionej marki totalnie nieznana. Coby nie powiedzieć to przy całej tej legendarnej awaryjności Lagun zwłaszcza L2 ph1 - no to rudego tam naprawdę nie uświadczysz...
@Adam-mc1mv4 жыл бұрын
Dzięki za pomysł!
@stanisawklajn40314 жыл бұрын
Dobry materiał. Co robisz z kąpielą po procesie? Da się ją stosować dowolnie długo?
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Można utylizować, można odfiltrować i użyć ponownie, zawsze można odświeżyc nową porcją sody itd. To się nie zepsuje.
@Marine4754 жыл бұрын
Przepły prądu spada ci dla tego, że twoja elektroda pokrywa się rdzą i coraz słabiej przewodzi prąd. Generalnie takie rzeczy szybciej zachodzą w środowisku kwaśnym, ale może faktycznie warto zrobić to w zasadzie- mniej syfu zostaje. Do pasywacji elementu możesz wykorzystać 20% roztwór kwasu fosforowego.
@adrianrobal5612 Жыл бұрын
Ja mam zasilacz serwerowy 62A/12V. Czy to bedzie zbyt niebezpieczne dla calej elektrolizy czy poprostu bedzie element oczyszczony w 4h a nie 12h jak przy 20A ?
@RemontidEalny Жыл бұрын
Spróbuj... Tylko pilnuj temperatury w tej wannie 😜
@Anatol.Junior4 жыл бұрын
Ten preparat na rdze robi też firma wurth w pojemnikach litrowych, na necie koszt około 100. Czy wraz z rdzą nie ubywa też metalu? Chodzi mi o to czy łożysko po takim procesie swobodniej wchodzi w piastę? Już wiem odpowiedź pod koniec odcinka 😊Pozdrawiam
@qwertyasdfghjkl96044 жыл бұрын
Bez oglądania filmu odpowiem, że TAK, jest takie zagrożenie. Uważajcie. Nad elektrolizą nie ma kontroli (jakie składniki stopu ona "wyrywa", usuwa).
@Vakabayashi884 жыл бұрын
zastanawiam sie nad uzyciem spawarki, ustawionej na 40A i ok. 60V, opcje sa trzy albo wysadze w powietrze spawarke, albo obrabiany element wraz z wiaderkiem, albo drastycznie przyspiesze czas procesu. ta ostatnia jest kuszaca. czy ktos sie wypowie na ten temat zanim pozbawię prądu pół powiatu?
@RemontidEalny4 жыл бұрын
za duże napięcie. i to kolosalnie. zrobisz generator wodoru... i wysadzisz ale garaż
@Vakabayashi884 жыл бұрын
@@RemontidEalny z tego sobie zdaje sprawe, ale pomijajac to zjawisko , stawiam zestaw na zewnatrz, wodorek zmyka w atmosfere, I ? zagotuje wodę? przeciąze spawarke?
@xtypextyoe26814 жыл бұрын
Ogólnie to przekroczysz temperature pracy elektrolitu i proces prawdopodobnie zostanie zatrzymany. A propo spawarki, "dobra"spawarka wytrzyma taki prąd.
@Marine4754 жыл бұрын
Robiłem tak z małym 2 fazowym tigiem. POprawka, ustawionym na MMA.
@ModernKoval Жыл бұрын
A gdyby tak po procesie elektrolizy, po osuszeniu element potraktować WD40? Chodzi o stal, która w całości będzie obrabiana, ale żeby jak najdłużej mogła "leżeć" i czekać na swoją kolej (raczej krótki czas). Ewentualnie przesmarować olejem?
@jirajamgo Жыл бұрын
olejem czy smarem powinno być ok, tak jak się wały np. zabezpiecza smarem do leżakowania czy inne części.
@backtimeclassicsbeindividu1039 Жыл бұрын
Maszynka turystyczna elektryczna i pogotować w oleju. Stara szkoła zabezpieczania stali i żeliwa. Będzie na długo, dlugo.
@@RemontidEalny Soda oczyszczona jest substancją lekko żrącą, dzięki czemu skutecznie oczyszcza powierzchnie z zabrudzeń. Ma odczyn zasadowy, który neutralizuje kwasy i pochłania nieprzyjemne zapachy.
@ukmiro3 жыл бұрын
@@RemontidEalny Kolega Mateusz ma rację. Za Wikipedią: "Wodorowęglan sodu bywa też nazywany kwaśnym węglanem sodu. Ta nazwa może być myląca, gdyż w rzeczywistości wodny roztwór wodorowęglanu sodu ma odczyn słabo alkaliczny i zachowuje się w wielu reakcjach jak słaba zasada. Z kwasami reaguje z wydzieleniem dwutlenku węgla i wody." Niemniej jednak fajny film i przyjemna do słuchania narracja. Czy dobrze zrozumiałem, że na kanale jest mowa o francuskich samochodach? To coś dla mnie.
@atamazykrawczynski2 жыл бұрын
Soda w tym układzie tworzy z wodą elektrolit, który umożliwia przepływu prądu. Ma pan rację jest to zasada.
@MateuszCOMPANY4 жыл бұрын
Ja polecam OCET, nie działa tak spektakularnie jak elektroliza ale jest prostszy w zastosowaniu i osiąga równie przyzwoity efekt. Zalewamy octem cały element (ważne żeby ocet nie był zwietrzały) i odstawiamy na 2-3 dni jeśli rdza jest słaba bądź 6-7 dni jeśli rdza jest gruba. Generalnie zasada im dłużej tym lepiej, ale nie trzymamy dłużej niż tydzień bo po tym czasie kwas jest już zwietrzały. Ocet wchodzi w reakcję z rdzą i roztwór zacznie bombelkować osadzając rozpuszczoną rdzę na wierzchu tafli.
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Kąpiele kwaśne indukują kruchość wodorową znacznie szybciej niż zasadowe. Wolę NaOH :)
@gniewkoprzecudny40954 жыл бұрын
@@RemontidEalny Czyli sodę kaustyczną :-)
@tomasz1203 жыл бұрын
Super materiał! Pytanie mam, czy stosowałeś app r stop? Jakieś porównanie do trotona? 😉
@MrBalrogos4 жыл бұрын
Zasilacz od laptopa sie nada?
@piotrkossowski61453 жыл бұрын
👍 Czy mieszanina nadaje się do ponownego użycia? Czy trzeba robić nową. Wrzuciłem wczoraj starą felgę. Wyszła fantastycznie.
@RemontidEalny3 жыл бұрын
Tak, latami można używać po odcedzeniu syfu
@piotrkossowski61453 жыл бұрын
@@RemontidEalny Dzięki za szybką odpowiedź no i za cały materiał👍👍👍. Wrzucam druga felgę od 600. Aż miło patrzeć jak to się samo czyści. Ile czasu trzeba na mechaniczną robotę a i tak nie wyjdzie dobrze. Elektroliza jest super.
@piotrkossowski61453 жыл бұрын
@@RemontidEalny Jeszcze jedno pytanie techniczne, czy po wyjęciu z roztworu trzeba element odrdzewiany wypłukać w czystej wodzie czy od razu można wysuszyć i pomalować rust filerem??
@RemontidEalny3 жыл бұрын
Płukać we wodzie, suszyć i malować
@wojciechpolak23643 жыл бұрын
Zastanawia mnie po co usuwać starą farbę, skoro tam została to znaczy, że w tych miejscach doskonale spełniła swoją rolę. Zakładam, że pod farbą nic się nie dzieje.
@RemontidEalny3 жыл бұрын
Dlatego że może się pogryźć z rozpuszczalnikiem z nowej i narobi bajzlu.
@wojciechpolak23643 жыл бұрын
@@RemontidEalny To mógłby być temat na następne testy.
@RemontidEalny3 жыл бұрын
Życia nie starcza żeby wszystko zrobić :)
@wojciechpolak23643 жыл бұрын
@@RemontidEalny teraz sobie uświadomiłem, że przed malowaniem pokrywasz element środkiem typu Rust Filler. Czy ten środek zostaje w tych miejscach gdzie są resztki starej farby lub jest czysty metal czy tylko zostaje tam gdzie zwiąże rdzę. Jeśli zostaje to nie byłoby zagrożenia interakcji.
@bartekxyz40083 жыл бұрын
Często pod farbą jest już rdza, np. w przypadku sprężyn samochodowych, o podwoziach aut nie wspominając, np. A3 8P (ale ich nikt nie będzie poddawał elektrolizie).
@rzizmont894 жыл бұрын
Czy metal nie zmieni swoich właściwości po zastosowaniu tej metody? Mam na myśli, czy poszczególne części/ podzespoły nie robią się bardziej kruche albo giętkie (rozhartowane)?
@rzizmont894 жыл бұрын
Bo sama metoda daje całkiem spoko efekt.
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Istnieje ryzyko. Mowilem o tym we filmie ;) kruchość wodorowa. Mówiłem też o zapobieganiu temu.
@qwertyasdfghjkl96044 жыл бұрын
Elektroliza usuwa też zdrowy materiał (czasem prawie wcale, czasem mocniej, "to zależy"), można np. zmienić "pasowanie" łożyska (będzie luźno wpadać, a miało być wprasowane). Uważać! Przeważnie się udaje i nie ma problemów (ale ludzie nawet nie wiedzą - i nie wierzą - że taka wada istnieje).
@malinazx12r3 жыл бұрын
Czy jesli odrdzewiany przedmiot jest ma nie rozerwalnie związane także inne metale jak miedź to mozna tą metode stosowac?
@DANJ93Mort3 жыл бұрын
Czy tam przypadkiem nie tworzy się na powierzchni HHO? Jest to mocno WYBUCHOWY gaz Najlepiej podać kilka plusów i minusów, wtedy prąd lepiej się rozchodzi
@lis65024 жыл бұрын
Akurat zasilacz komputerowy odradzałbym ze względu na bezpieczeństwo zasilacza. Obciążąjąc tylko linię +12V przesuwamy parametry pracy zasilacza, prawidłowo potrzebne jest jeszcze obciążenie na linii +5V.
@kamilbachan52624 жыл бұрын
Możesz coś więcej na ten temat powiedzieć? Jakie są korelacje między wyjściami 5V i 12V?
@sawomirwszoek28133 жыл бұрын
Cytryna z solą usunęła niemalże całą rdzę! Usuwanie rdzy: Sok z cytryny + Kwasek cytrynowy + Soda oczyszczona + Sól.
@norbertkuczynski64644 жыл бұрын
Czy można w ten sposób odrdzewić zbiornik paliwa wewnątrz?
@RemontidEalny4 жыл бұрын
Praktycznie niewykonalne, jak umieścisz w środku elektrodę do przejęcia rdzy. Ponadto tak odrdzewioną powierzchnię trzeba natychmiast zabezpieczyć, musiałbyś do tego użyć jakiejś powłoki odpornej na paliwo.... nie widze tego :(
@norbertkuczynski64644 жыл бұрын
@@RemontidEalny a tutaj chyba się udało? kzbin.info/www/bejne/hquWlIaAZp6oaMk
@lootsheq29964 жыл бұрын
@@RemontidEalny Nie prawda, można to zrobić, zamiast anody zwykle podłączasz - do zbiornika i wsypujesz kwasek, ponieważ nie jest tak szkodliwy , bak nie rdzewieje