Wychowałem się na Żabiance kiedyś byla tam szkoła podstawowa 93nr i pominięto olbrzymi basen gdzie nauczyłem się wszystkich stylów pływania dzięki temu nawet uratowałem topiąca się osobę w jeziorze obok blaszka jest duże przedszkole w latach 90tych koło młodszego kościoła nawet rosły grzyba jak był.lasek większy na łóżko jest do morza i parku oliwskiego i lasu plus piękny Pachołek gdzie widok jest piękny pozdrawiam serdecznie Patryk.
@PatrykEdyngier-pb3zl3 ай бұрын
Plus filmik super❤
@maciejrozanski72462 жыл бұрын
Świetnie przygotowany research. Sporo ciekawostek, super montaż. Oglądaliśmy z zaciekawieniem. Dziękujemy.
@czterystronyzomu5100 Жыл бұрын
Chociaż mieszkam na drugim końcu Polski to Gdańsk Żabianka jest bliska mojemu sercu. Mój wujek tam mieszkał i przyjeżdżałem tam na wakacje i pierwszy raz zobaczyłem morze. I teraz systematycznie tam wracam. Teraz będę 12 września pokażę mojemu dziecku jak pięknie tam jest ❤
@Radek.682 жыл бұрын
Sprawa z tą fontanną jest jeszcze głębsza, a mało kto już pamięta, jak to było naprawdę. Ja jestem trochę starszy i pamiętam dokładnie, więc skrótowo opiszę. Przede wszystkim fontanna powstała z pieniędzy spółdzielni, na terenie należącym do spółdzielni. Ale po kolei. W 1981 roku kościół dostał lokalizację i zgodę na budowę świątyni po drugiej stronie deptaka (też na gruntach spółdzielni), ale przydzielona lokalizacja nie spodobała mu się i bezprawnie zajął teren spółdzielni po tej stronie, gdzie jest fontanna. Po bezprawnym zajęciu terenu postawili tam ołtarz polowy, zebrali (ukradli) w nocy wszystkie ławki z całego osiedla i ustawili je przed ołtarzem. Potem ukradli klomby na kwiaty, które były ustawione przy wejściach do klatek i też tam sobie ustawili. W 1982 roku władze wyraziły zgodę na budowę kościoła jednak w innym miejscu, przy ulicy Gdyńskiej. Szybko go wybudowano. W 1986 roku parafia uzyskała jednak zgodę na budowę właściwego kościoła (na tym bezprawnie zajętym terenie), a zgodnie z umową po wybudowaniu właściwej świątyni tamten budynek miał być przekazany miastu i z tego co pamiętam, miło tam być kino. Oczywiście tak się nie stało, i drugi kościół do dziś funkcjonuje jako... sąsiednia parafia, odległa od tej o długość jednego bloku. A potem nastały lata 90. i okazało się, że teren spółdzielni to teraz już teren kościoła. Razem z fontanną. Grunt został kościołowi przekazany (ci co lepiej znają sprawę mówią, że całkowicie za darmo, inni mówią, że za 1% wartości). Proboszcz fontannę uznaje więc za swoją, ale że generuje ona koszty, to powiedział, że zgodzi się aby działała, pod warunkiem, że spółdzielnia ją wyremontuje, zasili w wodę i będzie jej doglądać, ale fontanna nadal ma być kościoła. A teraz miasto myśli o... wykupieniu fontanny, która przecież kiedyś została po prostu przejęta od spółdzielni przez kościół. Ech...
@agnieszkasawinska8942 жыл бұрын
Ciekawa historia, szkoda, że większość mieszkańców jej nie zna, pozdrawiam :)
@kubabarbas54365 ай бұрын
Jezeli masz dowody na bezprawie to zglos do prokuratury, a nie pomawiaj na YT, bo brzmisz jak lokator mieszkania operaycjnego MO/UB przy Sztormowej 7k/3. W 82 roku to ksieza i kosciol panoszyc sie i wybrzydzac raczej nie mogli (Stan Wojenny) a juz na pewno krasc.... Ten blaszak z Kargulem i kosciol polowy - bo tak sie nazywal wtedy to byla ostoja i pomoc dla tysiecy Zabiankowcow. Proponuje, zebys usunal ten paskudny wpis. I to pisze ja, niechodzacy do kosciola.
@emerycomputer Жыл бұрын
Thank you, Gojtek! Moje dziecinne osiedle. Opuscilem je 35 lat temu. Zabianka zmienila sie tak jak zycie, do przodu. 👍
@ssl5904 Жыл бұрын
Fajny projekt
@tomstomsable2 жыл бұрын
Super realizacja 👍
@AdRian.Filmowiec2 жыл бұрын
Dziękuje 👍
@Mellciozaur2 жыл бұрын
Szok jakie to jest dobre, powinni Ci za to zapłacić ❤️
@agnieszkasawinska8942 жыл бұрын
Filmik super, a z tą HANIEBNIE zaniedbaną fontanną to bardzo dobrze powiedziane. Taka biedna parafia od 10 lat nie ma pieniążków na remont ale działki nie odda choć swego czasu dostali te tereny za darmo. A przez te 10 lat powstawiali pełno witraży tak że w środku kościoła się zrobiło ciemno jak w d, powiesili wielkiego okropnego Chrystusa na krzyżu za głównym ołtarzem, drugi mniejszy ołtarz też obwiesili złotem, nawet nie wiem co jeszcze bo przestaliśmy uczęszczać kilka lat temu. Kiedyś co roku na kolędzie dawaliśmy kopertę z dopiskiem "na remont fontanny"... Ale czego tu oczekiwać jak po betlejemce też stoi ruina od 20 lat i nic z tym nie zrobią - z jednej strony stoją znicze a z drugiej co niektórzy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne :)
@MEJZD9 ай бұрын
Super Gojtek że się rozwijasz, pozdro od znajomego z 15stki :)
@kubabarbas54365 ай бұрын
Pierwotnym oltarzem Betlejemki byl kuter rybacki, ktory walal sie przedtem w okolicach wlasnie Blaszaka. Bardzo dobry byl dla nas do zabawy. W bloku przy Sztormowej 7, klatka k/3 byl/jest lokal operacyjny MO/UB :) Nazwales Zabianke 'mala Ameryka' calkiem slusznie, zapominajac jednak o wspomnieniu wioski indianskiej i kowbojskiej.
@w1t333k Жыл бұрын
Świetny film czekam na więcej historii o dzielnicach szczególnie na chełm zostawiam subskrypcje i like ,nadajesz się do tego!
@xfiles32517 ай бұрын
Super film i info.👍
@AdRian.Filmowiec7 ай бұрын
Dziękuję! W maju będzie premiera filmu o Wrzeszczu :)
@Radek.682 жыл бұрын
Dziękuję za fajny film o Żabiance. Miło się oglądało. 👍
@sebam62642 жыл бұрын
Moje rodzinne miejsce :) dzięki wielkie za filmik :)
@mr.pwesoly4842 жыл бұрын
Super 👍pozdrowienia z Jersey
@Piotres Жыл бұрын
jeszcze była szkoła zsz ogrodnicza na żabiance terenenów zieleni
@astraltrips Жыл бұрын
Też świetny odcinek! Czekam na Przymorze :)
@bartosiewicz2265 Жыл бұрын
Super. Warto też wspomnieć że Betlejemka spaliła sie dwa razy. Za pierwszym razem ja odbudowano i to właśnie przedstawia zdjęcie na filmie
@wasylikandynski15442 жыл бұрын
Dobrze zrobiony film, tak pod względem wizualnym jak i w obszarze narracji. Cieszy mnie inicjatywa w sprawie fontanny, która, jak widać znalazła się w niewłaściwych rękach. Chociaż dziwię się, bo kiedy powstała jeszcze w czasach PRL była interpretowana symbolicznie jako czerwony monolit PZPR pęknięty na znak krzyża z którego środka tryskała życiodajna woda. W ówczesnych realiach przepowiednia zwycięstwa wiary nad komuną. Dzisiejsza symbolika tego miejsca jest, równie głęboka: życiodajna woda wyschła, a stan fontanny przypomina stan polskiego kościoła katolickiego. Cieszyłbym się gdyby miasto przejęło tą nieruchomość i odrestaurowało fontannę, ale wątpię żeby kościół dobrowolnie oddał cokolwiek. Przed powstaniem fontanny po drugiej stronie deptaku stała kilkumetrowa metaloplastyka: ośmioramienna gwiazda z otworem w centrum, która po kilu miesiącach uległa wichurze i chyba ze względów bezpieczeństwa została usunięta. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wcześniej wyglądał lasek i teren osiedla, to proszę wpisać w Google jego niemiecką nazwę Poggenkrug - jest parę ciekawych zdjęć. Ciekawostką jest też domek obok budynku byłego klubu Czempion - była to toaleta publiczna zbudowana przez miasto Gdańsk- od wielu lat nieczynna. Co do hali ERGO, to o ile dobrze pamiętam zebranie przedstawicieli członków spółdzielni było przeciwne tej inwestycji. Jedną z obaw było blokowanie miejsc parkingowych na osiedlu przez uczestników wydarzeń organizowanych w tym obiekcie. Niestety stało się to faktem i jest sporym utrudnieniem.
@sebastianbaszczyk3403 Жыл бұрын
Super materiał. Kiedy kolejne dzielnice ???
@AdRian.Filmowiec Жыл бұрын
Tak :) Pracuje na etacie, wiec wszystko zależy od wolnego czasu, ale odpowiadając Ci na pytanie to tak :)
@97Kacperczak2 жыл бұрын
Bdb film... FrogTown w pigułce- idealny materiał reklamujący osiedle, gdy np chcesz wynająć mieszkanie. Mieszkam ponad 40 lat na tym osiedlu.. Jest to dobre miejsce do życia
@mariozagallo59022 жыл бұрын
Spoko , zrobisz coś o zaspie?
@AdRian.Filmowiec2 жыл бұрын
Dokładnie mam plan, aby następny film był o zaspie :)
@mariozagallo59022 жыл бұрын
Idealnie😊
@boruty8401 Жыл бұрын
W budynku nie mieścił się klub piłkarski "Champion", tylko szkoła sportów walki o tej samej nazwie..
@AdRian.Filmowiec Жыл бұрын
Cenna uwaga, dzięki! Przyznam, że nie weryfikowałem tego szczegółowo ponieważ za dzieciaka chodziłem tam do klubu i mówiło się, że „chodzę na champion” Dzięki! Pozdrawiam :)
@mirosawlewandowski16611 ай бұрын
Właśnie, że najpierw był tylko i wyłącznie Champion - klub piłkarski z kilkoma drużynami. Mini Mundial w 1978 roku można określić jako symboliczną datę początku funkcjonowania klubu. Lata 80-te - szczyt aktywności. Rywalizowaliśmy z Lechią, Stoczniowcem i Gedanią. Cały barak należał do klubu. Później część przeszła na tenis.
@kubabarbas54365 ай бұрын
Nie masz racji. Tam byl klub pilkarski - moje niespelnione marzenie bycia w nim :)
@danieloscherry23812 жыл бұрын
Szkoda że na ul pomorskiej nie ma już przystanku autobusowego 148 i emeryci muszą dojść do tramwaju ale cóż Ergo arena ważniejsza...
@AdRian.Filmowiec2 жыл бұрын
Zgodzę się :(
@Tarakum Жыл бұрын
\m/
@januszfas Жыл бұрын
Miałem tam rodzina ❤
@aleksandrat.50582 жыл бұрын
Bardzo fajny film. Dziwnie jakoś jednak czytany. To robot czyta? Dziwne zawiesza słowa :D 4 szafy to nie Żabianka a Wojnowo (Małe chyba). To osiedle to luksus przy pato deweloperce na południu Gdańska i nie tylko.