Gdzie można znaleźć dziki piołun?

  Рет қаралды 37,661

Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

Күн бұрын

Пікірлер: 169
@barbaradebkowska1080
@barbaradebkowska1080 6 ай бұрын
Jest pan niesamowity . Podziwiam pana za wielką pasję i oglądam z ciekawością i wielką przyjemnością wszystkie filmiki Pozdrawiam serdecznie.
@proosee
@proosee 6 ай бұрын
Potwierdzam, jest ogromna różnica pomiędzy szarością i monotonicznością autostrady a takim widokiem, jeżdżenie takimi bocznymi drogami wiosną i latem wręcz poprawia humor - przekonałem się o tym parę lat wstecz jadąc na urlop, gdy wypadek na autostradzie zmusił mnie do zmiany trasy - w pewnym sensie urlop zaczął się parę godzin wcześniej dzięki temu i to pomimo tego, że na miejscu byłem z lekkim opóźnieniem.
@jaceknorbertwoszek8769
@jaceknorbertwoszek8769 6 ай бұрын
Toż, to bielica, bylica pospolita, Czarnobyl, które zwalczam, ale piołunu ani rusz.
@jaceknorbertwoszek8769
@jaceknorbertwoszek8769 6 ай бұрын
Niemcy nazywają tą roślinę Wermuth, ostatnio u znajomego w ogrodzie mogłem kilka krzaków jej podziwiać.
@proosee
@proosee 6 ай бұрын
@@jaceknorbertwoszek8769 pewnie kojarzysz tą nazwę z nazwy trunku, ale to nazwa trunku pochodzi od nazwy rośliny. tak FYI
@jaceknorbertwoszek8769
@jaceknorbertwoszek8769 6 ай бұрын
@@proosee Jeszcze jak kojarzę swoją 18 obchodziłem, 08.06.68 *święte cyfry w kabale* w Szklarskiej Porębie podczas wycieczki klasowej . Nakupiłem wówczas jak głupi dwa plecaki ówczesnego plecaku harcerskiego, które do dzisiaj wiszą obok kusz i przypominają mi o tamtym dniu. Nawaliłem nim się jak świnia, aż porzygałem się i to był ostatni raz kiedy go piłem. Gdzieś tak około 2008 popróbowałem wynalazków , które były w Niemczech ponownie dopuszczone do obrotu i również dałem sobie z nimi spokój. W roku 1988 w Maju w ramach wymiany uczniów nasza klasa plus kilku z trzyletniego technikum pojechaliśmy do Rostoku tj. pod do państwowego gospodarstwa rolnego na miesiąc do pracy. Byli tam i studenci z Łodzi. Wiadomo wieczorem po powrocie z pola po cichu z kolegami dawaliśmy sobie w żyłę próbując ddr/owskie trunki . Wszystko wszystkim jednak dżinowi nikt nie dawał rady mimo regularnej próby pokonania go, wykrzywiał twarz po dwóch, trzech kieliszkach. Pewnego wieczoru studenci przyszli i zabrali resztki flaszek i go pokonali. Nasi wieszcze Mickiewicz, Słowacki a i zachodni w cihszych czasach raczyli się głównie nalewkami z piołunu jak widać skutecznie jak dopalacze.
@proosee
@proosee 6 ай бұрын
@@jaceknorbertwoszek8769 aha
@katarzynakoniecznykasiaire3059
@katarzynakoniecznykasiaire3059 6 ай бұрын
Na Śląsku cieszyńskim (np w Skoczowie) pito nalewkę piołunówkę na Wielki Piątek, dla refleksji o "goryczy grzechów".
@KAMI1410-eb4wq
@KAMI1410-eb4wq 6 ай бұрын
Dzień dobry, Panie Łukaszu. Piołun rozpoznaję z daleka i kilka/naście roślin łąkowych. A nawet jeśli nie znam, nie zapamiętuję wszystkich nazw, to dzięki Pana pouczającym i ciekawym "pogawędkom" jestem świadoma różnorodności. Nie jest to już tylko trawa i chwasty 🤗🌿🌸🍀 Czekamy na kolejne "kartki z zielnika" 🙋🙂
@5_37pm
@5_37pm 6 ай бұрын
U nas na pojezierzu drawskim Piołun to Król na obrzeżach łąk. Włócząc się z psami, zbieram na napary przeciw rozrostowi robali w brzuchach i zawsze zaciągam się tym wyjątkowym zapachem. Kolega Jasieniec też szaleje, ale niekwestionowanym władcą naszego sadu jest samozwańczy Wrotycz i jego giermek Krwawnik. Pozdrowienia i dziękuje za kolejny odcinek dzikości !
@mijjac777
@mijjac777 6 ай бұрын
Nigdy nie udało mi sie spotkac piołunu na pojezierzu drawskim. Mieszkam tu od lat i czas spędzam na łąkach
@5_37pm
@5_37pm 6 ай бұрын
@@mijjac777 co zrobić :) u mnie jest krok za płotem, a pojezierze drawskie jest dość spore ;)
@lucymastalerz9483
@lucymastalerz9483 4 ай бұрын
MISTRZU PRZYRODY pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę cudownego dnia i Wszystkich następnych oraz dobrego zdrowia ❤❤❤
@MarzenaSowik-vk7ee
@MarzenaSowik-vk7ee 6 ай бұрын
Dziękuję za interesujący film. Dzięki Panu, znam nazwy większości ziółek, i moja wiedza zaskakuje niezmiennie znajomych. 😁🍀
@bounsiarz001
@bounsiarz001 6 ай бұрын
Żeby znaleźć piołun nadający się do spożycia, jeździłem wokół swojego miasta i nic, roślinę znalazłem 27 km dalej 1 krzak! A z jeszcze daleka po znajomości ktoś mi przywiózł, szukałem piołunu 2 tyg, myslałem, że będzie łatwiej, świetnie wybija pasożyty, pozdrawiam.
@Kris-Naturalist
@Kris-Naturalist 6 ай бұрын
A ja podobnie bo kilka lat jeździłem bocznymi drogami na południe od Kalisza i ani jednej kępy piołunu nie znalazłem. Pojechałem do znajomego 300 km od Kalisza w okolice Sztumu i on pokazał mi miejsce z tą rośliną. To doskonałe zioło na problemy trawienne. Po wypiciu gorzkiego naparu już po kilku minutach problemy zaczynają ustępować.
@klaudiapetersennaturopathi3794
@klaudiapetersennaturopathi3794 6 ай бұрын
Ciekawe. Ja mieszkam w Danii i jest to mnostwo tych roslin. Dziekuje za wartosciowe informacje
@Kris-Naturalist
@Kris-Naturalist 6 ай бұрын
Piołunu szukałem przez kilka lat jeżdżąc bocznymi drogami na południe od Kalisza i ani jednej kępy nie znalazłem. Później pojechałem do znajomego 300 km od Kalisza w okolice Sztumu i on od razu pokazał mi miejsce z tą rośliną. To doskonałe zioło na problemy trawienne. Po wypiciu gorzkiego naparu już po kilku minutach problemy zaczynają ustępować. Podczas pielgrzymek wypijano napar z kwiatków piołunu i gastryczne kłopoty ustawały. 05:44 podobnie długo szukałem kocanki piaskowej i w miejscu miedzy lasem a polem rosło ich tam wiele. Dwa lata później zobaczyłem tam dodatkowy pas zaoranej ziemi, który łączył się z lasem, a kocanki oczywiście przepadły. 😒 Jednak niedaleko ale z dala od lasu przy polnej drodze między polami znalazłem kilka kępek tej cennej rośliny. 👍 Obawiam się, że także te rośliny mogą zniknąć gdy komuś przyjdzie do głowy zaorać tę drogę 😉
@izaf2323
@izaf2323 6 ай бұрын
W okolicach Sochaczewa na miedzach rośnie także. Lubię jeździć bocznymi drogami, rzeczywiście można znaleźć ciekawe rośliny.
@Nibyjak
@Nibyjak 6 ай бұрын
Piękne te dzikie rośliny, na szczęście jeszcze się trochę uchowało, paradoksalnie przez "zaniedbanie" człowieka, czyli zostawienie ziemi samej sobie. Ona świetnie sobie radzi
@zofiaczerczynska7935
@zofiaczerczynska7935 6 ай бұрын
Tak herbatka,nalewka z piołunu robiona przez moją mamę była rewelacyjne na dolegliwości trawienne.
@piotrtenebr5830
@piotrtenebr5830 6 ай бұрын
Nareszcie o moim ulubionym zielsku. Tu gdzie jestem nie mogłem go znaleść i z Polski w plecaku zabrałem zaszczepkę wytarganą z działki:) Dobrze że mi celnicy nie zabrali:D Robię silne wyciągi alkoholowe. Bardzo gorzkie. Dobre na grzybice układowe i wiele innych przypadłości. Króliki za nim przepadają. Czasem ptaki też może na zatrucie czy pasożyty zjadają jego liście. Z wielu goryczy ta mi leży najbardziej.
@jackusplackus258
@jackusplackus258 6 ай бұрын
Ja jakoś wolę gorycz wrotyczy a piołunu na drugim miejscu. Ale wyciągi piołunowo procentowe,oczywiście stosuje,aczkolwiek zewnętrznie..
@elzbietalesniak3905
@elzbietalesniak3905 Ай бұрын
U mnie zjadły go barany.
@darekradulski6213
@darekradulski6213 6 ай бұрын
Wychowałem się na Polskiej wsi na Podlasiu,piołun rósł wszędzie ,po 30 latach nieobecności w okolicy nigdzie nie można znaleść piołunu. Kupiłem nasiona ,ale nic nie wykiełkowało .
@vip4883
@vip4883 6 ай бұрын
Na Litwie przy bocznych drogach dużo.Ja mam w moim ogrodzie wychowany z nasion.Naprawde duży .Centralnie rośnie na środku mchu-trawnika.Zapach cudny .Uszczesliwiam siewkami sąsiadów.Mam też mikołajka,sam wyrasta ,gdzie chce i przy koszeniu zabawnie to wygląda
@grzesiubiowka9687
@grzesiubiowka9687 6 ай бұрын
Witam i zazdroszczę bo chętnie bym zasiał jako cukrzyk wiem że ma moc uzdrawiania.
@Pazuzel
@Pazuzel 6 ай бұрын
Wokół Tarnobrzega pełno, ale zeszło mi nim znalazłam pierwsze stanowisko. Lubię jego smak i zapach. A jasieniec uwielbiam
@angelikalechowicz981
@angelikalechowicz981 6 ай бұрын
Proszę o podpowiedź gdzie w okolicy Tarnobrzega znajdę bylicę piołun. Widziałam tylko pospolitą. Chętnie zaopiekuję się w swoim ogrodzie łąkową bylicą piołun.
@Pazuzel
@Pazuzel 6 ай бұрын
@@angelikalechowicz981 Piołun znajdziesz wokół stawów rybnych między Tarnobrzegiem a Grębowem. A także za stawami przy płytówce po prawej stronie. Znajdziesz tam wiele innych ziół. Szans na to, że zaadaptuje się w ogrodzie sobie wielkich nie rób. Lepiej pozyskiwać go z natury.
@bezamalachit5133
@bezamalachit5133 6 ай бұрын
Piękny okaz. Rzeczywiście jest go coraz mniej. Wakacje są dobrym czasem, żeby przyjrzeć się przyrodzie i ją poznać. Bardzo fajną książką nt roślin , ale też zwierząt - jest Nasza przyroda. Rośliny i zwierzęta Europy. Bogato ilustrowana , z opisami. Wartościowa pozycja dla młodych i starych.
@marzenaprus6622
@marzenaprus6622 6 ай бұрын
Właśnie pozyskalem kilkanaście piołunów i przewiozlem do siebie do Stasina k. Lublina. Podobnie bylo z rumiankiem. Ostatnio znalazlem w Wągrowcu masę drzew morwy bialej i czarnej. Siedzą od tygodnnia w perlicie. Warto mieć wiele gatunków roślin do różnych celów:) Pozdrawiam
@katarzynaherman4814
@katarzynaherman4814 6 ай бұрын
Juz kiedys wspominalam. Sporo wrotyczu i piolunu w Piotrkowie Tr. i okolicach. Ostatnio kupilam pyszny piołunowy wermut w Anglii ( nie wiem ile tam tego piolunu, ale całkiem wyborny! ) Uwielbiamy z rodziną jeździc bocznymi drogami.
@renatak8182
@renatak8182 6 ай бұрын
Dzień dobry.Ciekawy odcinek.Dziekuje.👍🔆🌿🔆🌿🔆🌿👌
@ewaw1188
@ewaw1188 6 ай бұрын
Pamietam ze na wschodzie Polski bylo go calkiem sporo w Drochiczynie rosly cale polacie piolunu. Ja zbietalam go z babcia wlasnie na bol brzucha, potem wisial nsobie na strychu z innymi ziolami.
@anitasosnowska7896
@anitasosnowska7896 6 ай бұрын
Można 😊 mam ją, wykopana z osiedla w Gdańsku. Jeden egzemplarz 😊 też kupiłam nasionka i wychowałam. Pozdrawiam, dzięki
@jolantaupina3448
@jolantaupina3448 6 ай бұрын
Dużo wędruję w okolicy Lublina piołun był nieosiagalny ,jakież było moje zdziwienie i szok gdy znalazłam małą siewke piolunu na mojej działce dzięki takim filmom rozpoznalam zioło nie wiem skąd się wzielo i rosnie do dzisiaj,ale się nie rozmnaża, serdecznie pozdrawiam i dziękuję😊
@bernardaciolek7564
@bernardaciolek7564 6 ай бұрын
Dziś zapoluję dzięki panu na piołun.Gdzie znajdę kąkol i robaczki świętojańskie?Szukam od kilku lat na próżno.Koniec świata.Pozdrawiam wszystkich zielonolubków.😊
@agiagiagi5692
@agiagiagi5692 4 ай бұрын
Ludziska, polecam gorąco herbatkę z bylicy pospolitej... Spróbujecie, zobaczycie ( raczej poczujecie😜) i polubicie🤪
@lucymastalerz9483
@lucymastalerz9483 4 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie I życzę spokojnego dnia idobrrgo zdrowia jest PAN przecudowny morzna Pana sluchac iwidziec to Wszystko Pana oczami ❤❤❤❤
@mirosawajarzynka4008
@mirosawajarzynka4008 6 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten film, bardzo proszę o pokaz rośliny z bardzo bliska 😊
@mariola5407
@mariola5407 6 ай бұрын
Piołun ze względu na jego właściwości wysiałam i zasadziłam w ogrodzie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za każdy Pana materiał
@halinaapinska9418
@halinaapinska9418 6 ай бұрын
Mariolu, skąd wzięlaś piołun do rozchodowania. Mam bardzo duzo zywokostu a piołunu distać nie mogę. Pozdrawiam.🌹
@mariola5407
@mariola5407 6 ай бұрын
@@halinaapinska9418 nasiona kupiłam, zrobiłam sadzonki. Teraz już nie zdążysz z wysiewem, ale na allegro kupisz sadzonki, sprawdziłam teraz i jest dużo, po 9 zł. Pozdrawiam
@jadwigapapierok9568
@jadwigapapierok9568 6 ай бұрын
Witaj Dziekuje za info. Pozdrawiam Serdecznie ❤😊👍
@mhk470
@mhk470 6 ай бұрын
Pamiętam za dziecka, że przy drodze prowadzącej na stację kolejową w mojej miejscowości było spore zbiorowisko. Ojciec próbował zbierać i na nim robić piołunówkę na bimbrze twierdząc, że będzie z tego absynt. No ale to nie ten piołun.
@annakobylanska9627
@annakobylanska9627 6 ай бұрын
Ja juz wieki nie widzialam piołunu w mojej okolicy. Choć jako dziecko zrywałam go calymi koszami aby nakarmić nim króliki..pozdrawiam
@gadkizdabrowkiizjukeja8618
@gadkizdabrowkiizjukeja8618 6 ай бұрын
Dla ogrodników ważna uwaga. Piołun to jeden z nielicznych chwastów który należy usuwać z ogrodu, warzywnika. Bardzo zły wpływa na wzrost innych roślin. Poradę przeczytałam w przedwojennej książce rolniczej i zawsze stosuje.
@bluesky7104
@bluesky7104 6 ай бұрын
BZDURA !!
@marcinzpola
@marcinzpola 6 ай бұрын
W drodze do Strzyżowa pierwszy raz zauważyłem Barszcz Sosnowskiego, nie wiedziałem, że jest on tak duży. Polecam o tym odcinek zrobić, żeby przypomnieć jak jest niebezpieczny.
@MariaKrajewska-i3i
@MariaKrajewska-i3i 6 ай бұрын
Jego stanowiska trzeba zgłaszać straży miejskiej,oni powinni skierować sprawę do odpowiedniej instytucji
@GraUrb
@GraUrb 6 ай бұрын
Tak,to prawda..Jeszcze jakiś czas temu 3,4 lata temu na Podlasiu risło mnóstwo piołunu..Obecnie zasiano kukurydzę, pewnie polano chemią no i do widzenia...
@magdal4169
@magdal4169 6 ай бұрын
U mnie pojawił się w suchej części ogrodu.Ziemia u mnie jest dość ciężka,gliniasta. Za towarzystwo ma hortensje i lawendy. Widzę , że muszę pozwolić mu kwitnąć niech się rozmnaża,wysiewa i docenić , że się pojawił.
@nuuskamuikkunenmuumilaakson
@nuuskamuikkunenmuumilaakson 6 ай бұрын
Znalazłem go gdzieś na budowie w mieście i przesadziłem do szklarni teraz ma 2.5 m wysokości :)
@2115Esssa
@2115Esssa 4 ай бұрын
Dziękuję za to co Pan robi teraz wiem jak dużo jako dzieci jedliśmy intuicyjnie zielska z łak i drzew
@monikabujny8905
@monikabujny8905 6 ай бұрын
Słucham z uwagą...mieszkam za "baranowką' w Rzeszowie ....mam ogrod dziki ....i bardzo zarośnięty ....... pilnuję,żeby trawy i inne rośliny dawały pożytek pszczołom...domki dla murarek .., .nie rozumiem nie zrozumienia mnie ....ale herbatkę lipową....chętnie przyjmują 😂😂😂
@aniajodowska1906
@aniajodowska1906 6 ай бұрын
W Krakowie jest sporo, jakby ktoś szukał 🙂
@tomaszbiegun3294
@tomaszbiegun3294 6 ай бұрын
Ja szukam, potrzebuję do leczenia pszczol gdzie w Krakowie mogę znaleźć. Pozdrawiam Tomek
@KochanMaster
@KochanMaster 6 ай бұрын
Na mazurach dalej obecny :D specjalnie omijam kosiarką ;)
@anna536B
@anna536B 6 ай бұрын
Cześć. Wspaniały materiał filmowy. Miłego dnia życzę.
@stefanianalepa4204
@stefanianalepa4204 6 ай бұрын
A ja mam go dużo dużo na ogrodzie wysiał mi się sam. Kocham go.
@e.beatszczygielska3124
@e.beatszczygielska3124 6 ай бұрын
Dziękuję, pozdrawiam z wdzięcznością
@naftali5528
@naftali5528 6 ай бұрын
Miałem na swoich dwóch działkach po dwa duże piołuny na każdej działce-jeden to był bardzo rozłożysty piękny z 2,5 metra wysokości. I tej zimy wszystkie piołuny mi przemarzły. Dobrze, że jeden z piołunów nie ściąłem na zimę ,to bardzo mi się pięknie rozsiał jak trawa. A u znajomej, co miała z 10 piołunów najwięcej w okolicy, też wszystkie piołuny przemarzły i teraz nie ma nic.
@zofiaczerczynska7935
@zofiaczerczynska7935 6 ай бұрын
Ciekawe .ja miałam piołun i mi zniknął.Może przemarzł.Ale teraz znaleźć piołun graniczy z cudem.
@zofiamarkus7780
@zofiamarkus7780 6 ай бұрын
@@zofiaczerczynska7935 Może już miał 5 lat, tak jak mówił pan Łukasz i po prostu jego czas się skończył
@naftali5528
@naftali5528 6 ай бұрын
@@zofiaczerczynska7935 Tak piołunu ciężko zobaczyć, ja w stanie dzikim znam tylko jedno miejsce .Najlepiej go zasiać z nasion, mnie się taki duży plac sam zasiał. W dobrym miejscu, bo na wybiegu kurzym, nikomu nie będzie przeszkadzał. U nas w mieście w centrum jest trawnik zielarski, między innymi jest dużo piołunu.
@zofiaczerczynska7935
@zofiaczerczynska7935 6 ай бұрын
@@naftali5528 Tak wysiać,ale trzeba mieć nasiona.
@naftali5528
@naftali5528 6 ай бұрын
@@zofiaczerczynska7935 Ja kupowałem piołun w sklepie ogrodniczym z ziołami pod nazwą "Bylica piołun". Rozsiałem w kupce i bardzo dobrze mi się przyjął. Może znasz kto ma piołun, to najczęściej też ma małe krzaki, też możesz posadzić. Dla mnie w ogrodzie piołun, wrotycz, czosnek niedźwiedzi i oman to podstawa ogrodu.
@VantageNoir
@VantageNoir 6 ай бұрын
Doktorze, patrz w lusterka wsteczne zanim zahamujesz. :)
@halinaapinska9418
@halinaapinska9418 6 ай бұрын
Oby pan doktor nie pouczał ciebie, jak się hamuje. Napewno ma za sobą szmat kilometrów.
@VantageNoir
@VantageNoir 6 ай бұрын
@@halinaapinska9418 Ja pierdole, nawet nie można z dobrego serca rzucić poradę bo zaraz dowali się jakiś czopek analny. Chłopie, przygadałeś człowiekowi, który robi rocznie 100 tysięcy kilometrów, ma trzy samochody (w tym Clio RS) i jeździ na tor przy każdej okazji - doktor nie musi uczyć mnie jak hamować, jeśli już to ja go mogę nauczyć a on może mnie uczyć botaniki.
@paweraj4908
@paweraj4908 6 ай бұрын
Ja zauważyłem że piołun lubi miejsca słoneczne i piaszczyste
@jarosawwartacz1864
@jarosawwartacz1864 6 ай бұрын
U mnie, w Nałęczowie rośnie. Może nie jest pospolity, ale nie jest problemem go znaleźć. A na pastwiskach rósł, bo zwierzęta go nie zgryzały i spokojnie się rozsiewał.
@Agnieszka-z4c
@Agnieszka-z4c 6 ай бұрын
Witam zdobyłam te cenna roślinkę i nawet mi se rozsiała na podwurku🙂
@grzesiwanicki9358
@grzesiwanicki9358 5 ай бұрын
Często Pan wspomina o pojęciu "zdziczenia" roślin, czy drzew. Mógłby Pan kiedyś rozwinąć ten temat, jak to się konkretnie odbywa, że np. jakaś jabłoń dziczeje?
@Annahafanna
@Annahafanna 6 ай бұрын
KIELECKIE jako dziecko bardzo dobrze pamiętam. Zapach dzieciństwa.
@annanowak8841
@annanowak8841 6 ай бұрын
Mam piołun w ogródku, pamiętam piołun rosnący na wsi u mojej babci na ziemnej piwnicy z niego babcia robiła miotłę.
@janboreczek3045
@janboreczek3045 6 ай бұрын
Szukałem w rejonie dolnego Śląska i Wielkopolski i nic. Za to bylica pospolita jest dosłownie wszechobecna. Może kwestia gleb raczej kwaśnych, bez znaczących ilości skał wapiennych?
@Sebastian-yy1ro
@Sebastian-yy1ro 6 ай бұрын
Polecam gorzelnię haberfeld z Oświęcimia, jeśli idzie o piołun 😉
@annaelf9341
@annaelf9341 6 ай бұрын
Mam i ja 😊 w ogrodku, kocanki tez 😊
@mijjac777
@mijjac777 6 ай бұрын
Piołun kupiłam i uprawiam w ogródku w gliniastej ziemi. Rośnie pięknie .W zachodniej Polsce na dziko juz raczej go nie ma. W kazdym razie nigdy go nie widziałam
@gniewomircioek6845
@gniewomircioek6845 6 ай бұрын
Nie rozumiem tego wpisu z wikipedii na temat pochodzenia: " Piołun jest szeroko rozprzestrzeniony na półkuli północnej. Występuje naturalnie na terenie Europy, Azji oraz Północnej Afryki[4]. Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie w innych rejonach[4]. Po odkryciu Ameryki został tam zawleczony[5] jako roślina uprawiana w celach leczniczych, gdzie zaczął się rozprzestrzeniać samorzutnie. Obecnie można go spotkać w stanie dzikim w Ameryce Północnej oraz Centralnej. W niektórych regionach Polski jest pospolity. Status gatunku we florze Polski: archeofit[6]." Jak to z nim w końcu jest?
@marianiespodzianska1326
@marianiespodzianska1326 6 ай бұрын
W okolicach Zgoorzelca piołunu i bylicy pospolitej jest mnóstwo. Do mojego ogrodu same przyszły tak jak kilka innych ziół. Z wdzięcznością więc zbieram przetwarzam i używam z korzyścią dla całej rodziny. Pozdrawiam serdecznie. Aha w tym roku obficie rozmnożył się dziurawiec. Aż żółto przy drogach, polach i niużytkach
@elzbietalesniak3905
@elzbietalesniak3905 Ай бұрын
Byłabym niezmiernie wdzięczna za nasionka lub sadzonkę.
@marianiespodzianska1326
@marianiespodzianska1326 Ай бұрын
@@elzbietalesniak3905 niestety nasion nie zbieram, a sezon na sadzonki dopiero za kilka miesięcy. Proszę się dkontaktować w maju lub czerwcu. Pozdrawiam serdecznie ❤️
@elzbietalesniak3905
@elzbietalesniak3905 Ай бұрын
@@marianiespodzianska1326 Dziękuje
@CzakNorms-em8nw
@CzakNorms-em8nw 6 ай бұрын
Ten piołun przy polu to bym nie zbierał, tam sam glifosat będzie z oprysków, widać że zboże czyste, więc pryskane
@szlipolis6741
@szlipolis6741 6 ай бұрын
Piołun rośnie na piaskach, przy plotach, często w środku wsi.
@zbyszek6698
@zbyszek6698 6 ай бұрын
Bylica pospolita ( mieszkam na Podlasiu) także jest rzadszą( bardzo lubiła rosnąć w ziemniakach) przez opryski pól herbicydami, piołun to u mnie rzadkość,
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 6 ай бұрын
rośnie u mnie pod dostatkiem , tak samo jak wiele innych ziółek ... ale ja nie mam trawnika wokół domu.
@elizaanonim7648
@elizaanonim7648 6 ай бұрын
Jest Pan młody !gdzie można kupić "książkę "?
@joannapaczkowska2304
@joannapaczkowska2304 6 ай бұрын
Uprawiam. Pozdrawiam ❤️
@elzbietamajcher643
@elzbietamajcher643 6 ай бұрын
Jej jjak pięknie śpiewają skowronki 😊
@ewamarmajewska9863
@ewamarmajewska9863 4 ай бұрын
Bardzo dziękuję za te wszystkie informacje. Pozdrawiam ❤
@jadwigaskrzypczak8810
@jadwigaskrzypczak8810 4 ай бұрын
najlepiej jak piołun rośnie przy czrnych pozeczkach - bardzo wpływa na zdrowotność i plon
@johnmelhizedek7462
@johnmelhizedek7462 6 ай бұрын
Dziękuję bardzo panie Leszku za bardzo cenne informacje na temat roślin ❤
@elzbietagegotek344
@elzbietagegotek344 6 ай бұрын
Kupiłam trzy lata temu nasiona piołunu i wyrosła roślina z wyglądu jak piołun ale nie pachnie jak piołun. Jest gorzki i owszem ale po wysuszeniu nie kruszy się jak inne suche zioła. Czy to normalne?
@olowrohek9540
@olowrohek9540 6 ай бұрын
Czy to podobny gatunek do Komosy bialej?
@vegadae268
@vegadae268 6 ай бұрын
Ktore części piołunu wykorzystuje się do suszenia? Dziękuję,
@Maksymilian.Pelczarski
@Maksymilian.Pelczarski 6 ай бұрын
Zbieramy jeśli jeszcze nie kwitnie boczne listki z tej głównej łodygi i wrzucamy do kosza. Jak zerwiemy listki boczne to za 2-3 tygodnie roślina wypuści następne i będziemy mogli mieć 2-3 zbiory z tego samego miejsca, dlatego szanujmy, zbieramy ostrożnie aby móc z niej jeszcze pozbierać na następny raz. Zostawiamy stożek wzrostu, bo roślina wypuści wtedy pęd kwiatowy i możemy przyjechać jeszcze wtedy kiedy zakwitnie. źródło: PIOŁUN I ZIOŁA ŁĄKOWE | SPACER ZIELARSKI Z BARBARĄ KAZANA | odc.2
@epearl909
@epearl909 6 ай бұрын
Pozdrawiam pana serdecznie
@MirosawKrol-hl7po
@MirosawKrol-hl7po 6 ай бұрын
0:48 A co gdyby za autem Pana Profesora jechali rozentuzjazmowani miłośnicy Szanownej Osoby? W dodatku ,,na zderzak"!
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 6 ай бұрын
Piołun to dla mnie chwast. Może nie jakoś trudny do pozbycia się, ale to się sieje po całym ogródku gdzie chce. Ciężko go utrzymać w jednym mieijscu.
@Maksymilian.Pelczarski
@Maksymilian.Pelczarski 6 ай бұрын
To nie chwast, chciałbym aby tak było na moim podwórku.
@michal890126
@michal890126 6 ай бұрын
Z Piołunu można nalewkę zrobić
@gibi8436
@gibi8436 6 ай бұрын
Czy bylica piolun i bylica pospolita maj podobne właściwości? Obecnie mieszkam na obszarze gdzie nie występuje to pierwsze zioło. Pozdrawiam
@Maksymilian.Pelczarski
@Maksymilian.Pelczarski 6 ай бұрын
bylica pospolita - jest świetną przyprawą do potraw ciężkostrawnych a więc: potraw z fasoli, do różnych zup, do mięs. bylica piołun - zwiera olejek eteryczny a główne jego składniki to tujon i tujol właśnie o silnym działaniu przeciwpasożytniczym. PIOŁUN I ZIOŁA ŁĄKOWE | SPACER ZIELARSKI Z BARBARĄ KAZANA | odc.2 - kzbin.info/www/bejne/q4fLZKF7oa98rtksi=DTVBuhynKDR9tUmO
@plelektryk
@plelektryk 6 ай бұрын
Piołun wysuszony przepięknie pachnie. Kupił bym olejek z takiego piołunu. Tylko gdzie?
@lidiawraga4896
@lidiawraga4896 6 ай бұрын
.... w Podkarpaciu również
@mira.l
@mira.l 6 ай бұрын
Odkąd znalazłam gdzieś w terenie piołun i przesadziłam na działkę, rozsiewa się i pełno go, muszę wyrywać. Niestety, mszyce go obsiadają na wierzchołkach pędów.
@lenariuse
@lenariuse 6 ай бұрын
ja tego nigdy nie widziałeam tylko ten podobny gatunek co myli się tego piłuna :(
@kerdaw
@kerdaw 6 ай бұрын
Ej a jakim cudem na moim piołunie jest mszyca? Myślałem że to ma być zioło które odstrasza owady w tym mszyce.
@malgorzatanasilowska3653
@malgorzatanasilowska3653 6 ай бұрын
Piołun rośnie w Drohiczynie ❗
@neutronshiva2498
@neutronshiva2498 6 ай бұрын
Na południowym śląsku przy Czeskiej granicy praktycznie nie mogę go znaleźć. Szukałem wszędzie, wszelkie barzoły zwiedziłem i nic :C
@marta3242
@marta3242 6 ай бұрын
Dziekuje
@spacenomad4477
@spacenomad4477 5 ай бұрын
Ostatnio wracałem ze spaceru rzadko uczęszczaną drogą, patrzę, a tam między płytkami chodnika wyrasta sobie dorodny piołun. Klka kroków od domu
@beakati6601
@beakati6601 6 ай бұрын
Mam swój w ogródku, kilka krzaczków☺️
@montffa9222
@montffa9222 6 ай бұрын
Czy można znaleźć dziki piołun??? Tak, trzeba go najpierw posiać, a później sam się rozsieje i będzie dziki 🤣🤣🤣
@swinskagrypa2007
@swinskagrypa2007 6 ай бұрын
Tak, po randapie pojawiaja sie najpiękniejsze rośliny.
@alicjaklemensowicz763
@alicjaklemensowicz763 6 ай бұрын
Mam posadzony piołun na podwórku i ma się dobrze !
@alicjaklemensowicz763
@alicjaklemensowicz763 4 ай бұрын
Piolun mam na swojej działce! Nie wiem skąd się wziął 😃
@hedwigstenka1948
@hedwigstenka1948 6 ай бұрын
Czy można Piołun przesadzić?
@elzbietaziabkowska5365
@elzbietaziabkowska5365 6 ай бұрын
A ja sobie posadziłam na podwórzu.. Bylicę też.
@kairat280
@kairat280 5 ай бұрын
Chciałbym sibie uprawiać najlepszą odmianę Piołunu , Dla swoich potrzeb.❤❤
@pinacoladapl2
@pinacoladapl2 6 ай бұрын
👍👍👍
@maReK.OczOplAs
@maReK.OczOplAs 6 ай бұрын
Kiedyś tego mnóstwo rosło pod słonecznymi płotami. Kury w nim się kryły
@krystynakolman7924
@krystynakolman7924 6 ай бұрын
👍👍👍👍👍
@LelekKozoduj-ph1kv
@LelekKozoduj-ph1kv 6 ай бұрын
A czy nie jest tak że często chodzimy po piołunie nie wiedząc o tym?
@kinganowak3497
@kinganowak3497 6 ай бұрын
mam 2 ogromne piołuny w ogrodzie, strasznie gorzkie. Dbam i nie pozwalam nikomu zrywać.
@marekk6987
@marekk6987 6 ай бұрын
Piołun piękny w tym nagraniu,ale zebrać go jest niebezpiecznie. Z jednej strony jezdnia,z drugiej strony pryskane pola.
@iwonaiwa5133
@iwonaiwa5133 6 ай бұрын
Szukam piołunu i nie mogę znaleźć. Jedynie bylica pospolita. Może teraz mi się uda. Wrotyczu w okolicy pod dostatkiem. Jednak piołun by mi się przydał. Od razu posadzę na działce.
@maciektomaszewski9969
@maciektomaszewski9969 6 ай бұрын
Ja Co znajde przemos ze do ogrodu piolun tez
Załóż park narodowy w swoim ogrodzie
31:29
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 29 М.
Barwinek, zioło ważne w dawnej kulturze i medycynie ludowej Polski: na kołtun, bóle głowy i miłość
25:06
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 76 М.
«Жат бауыр» телехикаясы І 26-бөлім
52:18
Qazaqstan TV / Қазақстан Ұлттық Арнасы
Рет қаралды 434 М.
O jałowcu i napoju z niego, jednym z naszych polskich narodowych skarbów,  mającym tysiące lat
11:47
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 23 М.
6 Ważnych Ziół Leczniczych Na Działkę 🌿
17:29
Ogród I Kuchnia Moniki
Рет қаралды 20 М.
Bylica boże drzewko - zioło lecznicze i roślina na rabaty.
2:59
Z Archiwum Adolfa - Dziurawiec 2015
10:04
Adolf Kudlinski
Рет қаралды 190 М.
Dlaczego komunizm sprzyjał podbiałom i o szukaniu korzeni dzikiej marchwi
9:14
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 34 М.
Dlaczego kąkol wyginął a mak i bławatek jeszcze niezupełnie
5:27
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 35 М.
Łopian, nasz przyjaciel na przychaciu, jego zastosowanie lecznicze, pokarmowe i ozdobne
13:27
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 276 М.
Wszystko o czosnku niedźwiedzim: gdzie rośnie, jak uprawiać, jakie ma właściwości i jak przetwarzać
27:15
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 190 М.
Wszystko o ziołach świętojańskich: bylica nasięźrzał, dziurawiec,  łopian, jaskier, rumianek i inne
27:33
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 23 М.