Super temat! Więcej takich wywiadów, gdzie rozkładamy na czynniki pierwsze instalacje.
@GLOBenergia8 ай бұрын
Dziękujemy!
@atales82338 ай бұрын
Polscy naukowcy mogą sobie opracowywać różne rzeczy, w efekcie końcowym wszystko ląduje w niespełnionych marzeniach Polaków. W najlepszym przypadku technologię wymyślone przez Polaków kupujemy na zachodzie za ciężkie pieniądze, tak było tak...
@piotrjedrzejewski1448 ай бұрын
Wstęp. Aktualnie na ziemi poziom co2 utrzymuje się na stałym poziomie 300 - 340 ppm. Jest to stężenie wystarczające do swobodnego rozwoju roślin.Podniesienie stężenia Co2 do 1300 PPM pozwoli przyspieszyć wzrost naszych roślin nawet o ponad 50% i znacznie pomoże nam w zebraniu większego plonu.
@BeataWolk-yw5xo8 ай бұрын
🤔
@BeataWolk-yw5xo8 ай бұрын
Czy wiadomo, jakie skutki może spowodować wtłaczanie w głąb ziemi dwutlenku węgla ? Czy to można przewidzieć. ? Dla laika jest to nie do przewidzenia , a jak naukowcy zaczynają ingerować w naturę budzi to niepokój, .Co innego wykorzystanie nieingerencyjne naturalnych warunkow ! 😮 Dziękuję za ciekawe tematy.🙋♀️
@zbigniewkulbaka42778 ай бұрын
No i na końcu wyszło szydło z worka że chodzi o składowanie co2.
@sebastiandz.68998 ай бұрын
Pracuję w kopalni węgla kamiennego, temperatura na 1000m pod ziemią to ok 40st. Dlaczego zamykane kopalnie nie są wykorzystywane w tym zakresie. Pozdrawiam
@GLOBenergia8 ай бұрын
na kopalnie jest inny pomysł, 40 stopni to za mała temperatura. W dzisiejszym odcinku pokażemy grawitacyjne magazyny energii :)
@waldemardarmosz29958 ай бұрын
Już sprzedane ? Czy za darmo dane ? Czy wtym kraju jest coś czego jeszcze nie sprzedano? Czy jest jeszcze polityk którego nie kupiono?😂😂😂
@aliwoznica8 ай бұрын
a co z badaniami i projektami prof. ŻAKIEWICZA który miał opracowane technologie głębokich wierceń i pozyskania ciepła gorących skał do 10000 m oraz obiecał udostępnić je Polsce?
@M2541316 сағат бұрын
Brak zainteresowania pseudo władz.
@vaakdemandante87728 ай бұрын
A jakim problemem jest wsadzenie w taki suchy czy mokry odwiert geotermalny zamkniętej rury ciepła (ang. heat pipe), choćby i w kwasoodpornym płaszczu? Każdy kto ma komputer korzysta z takich rurek do odprowadzania ciepła z CPU/GPU do radiatora. Przecież transport ciepła w takiej rurce jest bliski optymalnemu, instalacja jest praktycznie bezobsługowa, a cały system jest całkowicie zamknięty. Przy bieżącej technologii wykonywania odwiertów realizacja takiej instalacji nie powinna być żadnym problemem, więc dlaczego nie stosuje się tej metody? Chętnie posłucham zdania osób, które mają praktyczną wiedzę w tym obszarze.
@olo35398 ай бұрын
lol, a Niemcy kombinują jak przejąć zasoby Lasów Państwowych, i wszystkie nasze drzewa przerobić na pelet.
@maxwilluniversal93058 ай бұрын
To niech przerabiają swoje lasy .
@olo35398 ай бұрын
@@maxwilluniversal9305 to dlatego w PL wprowadzono zakaz opalania drewnem(wprowadziły go gminy i miasta z mocną opcją niemiecką) to dla tego organizacje zielonych khmerów walczą o zablokowanie wycinki lasów, to dla tego na filmach na których jest nakręcony proceder zrębkowania 100% pojazdów na które ładowana jest zrębka ma rejestrację niemiecką.
@zbigniewk.16738 ай бұрын
Piekna przyszlosc , mamy goracy rdzen pod ziemia , zacznijmy wiercic i bedzie dobrze , to darmowe cieplo ... spieszmy sie zanim amerykania zawra pakt z Bogiem i zagrabia to.
@MajkaTadeusz-db3jw8 ай бұрын
A kiedy będziemy całkowicie suwerenni
@waldemardarmosz29958 ай бұрын
Na świętej dygdy, to pewnie nigdy.
@jarekbien80998 ай бұрын
Temat jak najbardziej inspirujący ale widzę dziwną koincydencję z aktami normatywnymi podpisanymi we wrześniu 2923r przez prezydenta RP dotyczącymi zatłaczania CO2 w górotworach Pytanie czy zatłaczanie CO2 zostało przealizowane pod kątem bezpieczeństwa ludności i wód podziemnych W Afryce miały miejsce przypadki śmiertelne okolicznej ludnośc i zwierząti na skutek katastrof naturalnych związanych z uwalnieniem stężonego CO2 z górotworów w rejonach wulkanicznych i sejsmicznych!!! :-) Pozdr
@32umberto8 ай бұрын
Do Globenergii czy waszym zdaniem Unia może wycofać się z zakazu używania gazu ? jako źródło ogrzewania I drugie pytanko czy u nas w Polsce jest możliwe używania gazu pomieszane z wodorem bo podobno to już ten gaz byłby Eco a piecyki gazowe z możliwością spalania 20 % wodoru są w sprzedaży i nie kosztują tyle co pompy ,więc jeśli firmy mają je w sprzedaży czy coś jest na rzeczy .
@piotrp39098 ай бұрын
Na chwile obecną UE nie wycofa się . Jedynie gdy Niemcy wróca do dilu z Rosją będzie to możliwe ,ale na to w najbliższych 10-15 latach się nie zanosi. Co się zaś tyczy wodoru problemu z "piecykami " nie ma bo takowe są na ryynku dostępne ,problem jest z nieprzystosowaniem sieci przesyłowych Były one budowane tylko pod zwykły gaz Wymagały by one miliardowych nakładów na i ch dostosowanie a w znacznej części była by to praktycznie budowa sieci na nowo. No i jest problem z wodorem-zielonym bo tylko dodatek takiego zmienia status gazu ziemnego na paliwo zielone. Na dzień dzisiejszy nie ma technologii która była by ekonomicznie uzasadniona produkcji takowego. Nie licząc już problemów technicznych( korozji wodorowej, gęstości energii zawartej w wodorze i takich tam pierdół) z trwałością takiej instalacji to głównym problemem jest wydajność takiego systemu. Żeby uzyskać 1kW energii z wodoru przy tej mitecznej "kuchence" trzeba włożyć w cały proces około 10kw na wejściu. Gdy będziemy mieć gigantyczne nadwyżki niesterowalnej energii z OZE może będzie się to jakoś bilansować osobiście watpię. Ale na dzień dzisiejszy i przy dzisiaj dostępnej technologii nie ma na to szans. No chyba ze znów pójdziemy na skróty w ramach wyrównywania szans (ekonomicznych) konwencjonalne żródła energii obłożymy takim domiarem żę cena końcowa energii wzrośnie do 10-16zł za kWh
@32umberto8 ай бұрын
@@piotrp3909dziękuję za merytoryczną wypowiedź bez uszczypliwości bo jak nieraz się pytam o coś na tym portalu to odpowiada mi jakiś szczyl co siedzi na 35 m2 w mikro- kawalerce i mnie obraża a chodziło o moje obawy związku z przymusowymi termomodernizacjami bo wiele domów jest powiedzmy nie docieplonych i inne tego typu rzeczy ale metraż duży i skąd oni na to wezmą mimo dopłat to będzie spory wydatek.
@AnnaK-yj4mx8 ай бұрын
a jeżeli zatłaczane spaliny zwane ,,dwutlenkiem węgla,, dostaną się do wód pitnych?
@stanmroz13518 ай бұрын
to będziemy mieć wodę saturowaną , czyli bąbelki , jak kiedyś z saturatora ulicznego
@CzesławMaląg8 ай бұрын
Dlaczego nie przypomina się o zespole prof. Sokołowskiego, którzy opracowali mapy i rozwiązania do zastosowań w gminnych ujęciach tam gdzie to jest korzystanie. Co zrobiono w przypadku pionierskiej inicjatywy ojców Redemptorystów w Toruniu? Teraz ten sam zdrajca bombarduje korzystne inwestycje dla Polski!!!
@mojefacecje43968 ай бұрын
a co się stanie, gdy w atmosferze zabraknie dwutlenku węgla? ceny energii są podnoszone sztucznie, poprzez opłaty emisyjne, z powodu samego wzrostu cen paliw aż tak by nie urosły
@GLOBenergia8 ай бұрын
to generalnie nie jest możliwe, ale gdyby w atmosferze zabrakło całkowicie dwutlenku węgla (CO2), skutki dla Ziemi i wszystkich form życia byłyby dramatyczne i wieloaspektowe.
@mojefacecje43968 ай бұрын
@@GLOBenergia to może trzeba uważać z tym obniżaniem ?
@bogdanhofman18638 ай бұрын
Jaki problem dostarczyć wodę ?! Obieg zamknięty pozwala na ustalenie wielkości zapotrzebowania wody. Wodę można demineralizować za pomocą prądu i to bardzo szybko.
@MILCZAR558 ай бұрын
Nie wygląda to wiarygodnie.
@waldemarkraft88688 ай бұрын
Oby to nie trwało 100 lat.
@mariusz078 ай бұрын
Wszystko fajnie, tylko odbiorca końcowy głosuje portfelem. Jeśli będzie drogo to inwestycja nie pyknie.
@stanmroz13518 ай бұрын
a skąd będzie dwutlenek , jak już piece węglowe , elektrownie węglowe znikną , samochody będą elektryczne ?I le kasy pójdzie z funduszy społecznych na nowinki ?
@Paul-wg5qn3 ай бұрын
Ja bym sobie życzył wykład o słoneczno-termalnej energetyce, wiem że jedna z pierwszych takich elek. powstała w Maroku na Saharze, pod nazwą Noor, a może film z tej instalacji.
@waldemarkraft88688 ай бұрын
Budować zbiorniki wody i wlewać do gorącej ziemi.
@zbigniewkulbaka42778 ай бұрын
Ale z tym dwutlenkiem węgla to jest dogmat. Proponuję pani profesor zająć się praktyczną tematyką a nie włączać się w propagandę klimatyczną.
@waldemargegotek88228 ай бұрын
Znowu turbinka Kowalskiego. To ponad 20 lat temu firma Braumann Tief Bohrungen w której pracowałem robiła
@muza88828 ай бұрын
Może pani profesor zainteresowała by się płytką geotermią fotowoltaiczną. Są dni, że polska fotowoltaika produkuje tyle energii, że odłączane są od sieci olbrzymie moce rzędu 2 do 3 GW. Ile wody można by ogrzać taką energią a przecież fotowoltaiki będzie przybywać podobnie jak elektrowni wiatrowych. Można by zbudować izolowane zbiorniki wodne, które by były ogrzewane nadmiarem energii, taka płytka fotowoltaiczna geotermia, a tak te GWh energii są po prostu odłaczane i się marnują. 😢
@stanmroz13518 ай бұрын
odłączane są Gigawaty , odłączone nie mnoży się przez godziny
@jankula38198 ай бұрын
Witam serdecznie 🎉🎉🎉🎉🎉
@BogusławWasąg8 ай бұрын
Brawo dla Globetermi to ogtomne naturalne moce ciepla ktore bija na leb inne projekty obok atomu .Oby niemcy tego nie zablokowali
@ewa926488 ай бұрын
Nie dwutelnek węgla a ,, fantazję mózgową"
@M2541315 сағат бұрын
Czemu chcecie zatłaczać CO2, nie prościej jako medium wykorzystać powietrze?!?!
@GrzegorzBurek-wh8vc12 сағат бұрын
CO2 ma być czynnikiem roboczym za pomocą którego można transportować ciepło. Spotykamy go w pompach ciepła (pracuje na wysokich ciśnieniach).
@dD.4Y8 ай бұрын
Jaką wy tutaj "ekonomią" się kierujecie, można wiedzieć? "Największe przychody ... z zatłaczania CO₂? Proszę wybaczyć, ale wydawało mi się, że z komunistyczną "ekonomią" już dawno skończyliśmy, a tutaj raz, że wchodzicie ciągle w narrację "ideologii klimatycznej", a dwa, "lekką ręką" generujecie "przychody" z... NASZYCH KIESZENI - PODATNIKÓW! Chciałbym poinformować, że "zatłoczenie" będzie kosztowało, a do mojej kieszeni ustawiła się już pokaźna kolejka bolszewików! To "zatłaczanie", to dobry sposób zarabiania na lufcie, ALE TO PRZEKRĘT! Poza tym polskie małe firmy padają jak muchy, a to ona wnoszą najwięcej do budżetu! Może się okazać, że na "zatłaczanie luftu" pod ziemię "piniendy nie ma i nie będzie" (bo dokładnie ta sama ekipa od braków aktualnie doszła do władzy)! To tak dla zwrócenia uwagi na PRAWA EKONOMII! Poza tym, chciałbym zauważyć, że są lepsze metody radzenia sobie z tym złym, paskudnym CO₂, który w moich żyłach powoduje transport... TLENU. Bez tego nie mógłbym oddychać, a roślinki rosnąć. Posadźcie wokół AGH parę drzew, może zniwelujecie "ślad węglowy" po tych pierdach ze zwietrzałych skał, które tutaj usłyszałem "w temacie klimatu"! Ale żeby nie było, że to "hejt"! Nie, to nie "hejt", to frustracja tym, że jak pelikany "łykacie" ten przekręt! Kibicuję temu projektowi i naprawdę, trzymam kciuki, ALE NIE WCHODŹCIE W NARRACJĘ DLA... powiem łagodnie LEMINGÓW, PROSZĘ! CO₂ zatłaczane pod ziemię, być może w postaci gazu sprężonego, być może w postaci płynnej, zmiany fazowe i odzysk ciepła, nie koniecznie w tych obecnych rozwiązaniach - wiele fajnych rzeczy do zbadania, wiele tematów podatnych na innowacje - PO CHOLERĘ WAM TA "IDEOLOGIA Z ZATŁACZANIEM"? Wiecie jak to deprecjonuje projekt w oczach "Homo Sapiens"? Takiego naprawdę "Sapiens" a nie Homo Leming z pamięcią i mentalnością złotej rybki? Był taki jeden, nazywał się Al Gore - wiceprezydent USA. Swego czasu, po odejściu z urzędu, zaczął jeździć po Świecie i agitować na rzecz "opanowania katastrofy klimatycznej" (oczywiście nie za darmo - płacono mu za udział w manipulacji "na przeniesienie autorytetu" - polecam książkę "Monataż" Vladimira Volkoffa)! Plasował w ten sposób "produkt" - "przy okazji" pojawiło się wiele biznesów "okołoklimatycznych", między innymi z tym "zatłaczaniem luftu"! TO JAK SPRZEDAWANIE CEGŁY NA MOŚCIE PONIATOWSKIEGO W WARSZAWIE! Niegdyś synonim cwaniactwa Warszawskiego, ale widać Warsiawiaki to leszcze przy "biznesie okołoklimatycznym"! Udało się temu Goru skorumpować wielu polityków, squerwić wielu "naukawców", którzy zostawili swój ślad węglowy w postaci "fierdów mamuta" na papierze "przyklepując" ten przekręt! Wracając do projektu. Tak, podgrzanie wody z temperatury otoczenia do 90⁰C dzięki CO₂ ze złoża geotermalnego a następnie... Powiem to zakazane słowo - WĘGLEM do "przegrzanej pary" i wygenerowanie energii elektrycznej, podniosłoby efektywność PROCESU PRODUKCJI ENERGI JAKO CAŁOŚCI - dałoby jeszcze lepsze wykorzystanie węgla! Ba, przecież jeśli do odwiertu wtłoczycie SUCHY CO₂, ale sprężony, czy wręcz w fazie ciekłej, sama przemiana fazowa może wam wygenerować wystarczające ciśnienie na turbinę. Ba, jeśli do sprężonego CO₂ ale o niskiej temperaturze dodacie... WODĘ, to podgrzana woda zwiększy ciśnienie, bo potrafi zwiększyć objętość 20tokrotnie, nieprawdaż? Niemcy stosowali ten patent przy podnoszeniu stopnia sprężania silników w swoich Messershmitach! Chwilowo, bo to wykańczało silnik, ale dawało jednak natychmiastowego "kopa". Spróbujcie pomyśleć niekonwencjonalnie I NIE KIERUJCIE SIĘ IDEOLOGIĄ, BO TYLKO PRAWDA JEST CIEKAWA! No ale na tą opcję z zakazanym słowem grantu nie dostaniecie. Zastanówcie się, dlaczego. Podpowiem. Węgiel mamy i to stanowi o naszej suwerenności energetycznej, wiatraki, panele i "atom" to droga energia, mniej konkurencyjna gospodarka i chyba już "na wieki wieków" rola "bliskiego zaplecza produkcyjnego" i "kraju istniejącego tylko teoretycznie" dla Polski i "białego murzyna Europy" dla Polaków! Gdyby nie polityka i "dutki" na "komisyjne" dla "naukwaców" usasadniających ideologię klimatyczną, może nie pobłądzilibyście! PS. Na Śląsku, z kopalni wydobywa się metan. Raz, że to strata, dwa, że nikt o nim (na szczęście) nie wspomina, bo jest mniej przydatny do manipulacji, a to gaz naprawdę "szklarniowy", więc... To się nazywa manipulacją na zaburzenie skali - do rangi problemu podnieśli generowanie gazu, który ma mniejszy wpływ na środowisko (chociaż już się biorą za krowy... Dzięki dodatkom do paszy mają nie pierdzieć... Bolszewizm w natarciu - z uporem rozwiązuje problemy, które sam stworzył).
@krzysztofleszczynski12418 ай бұрын
Dużo gadki mało informacji, szkoda.
@GLOBenergia8 ай бұрын
będą kolejne programy rozwijające temat
@bartsh65478 ай бұрын
Bardzo fajny temat i przystępnie przekazany. Ja tylko podbiję to o co pytał @sebastiandz.6899 - czy są jakieś pomysły na wykorzystanie geotermii kopalnianej?
@GLOBenergia8 ай бұрын
na kopalnie jest inny pomysł, 40 stopni to za mała temperatura. W dzisiejszym odcinku pokażemy grawitacyjne magazyny energii :)