Hiperglobalizacja jest martwa.

  Рет қаралды 536,238

Good Times Bad Times Polska

Good Times Bad Times Polska

Күн бұрын

🟩 Wypróbuj Speakly za darmo przez 7 dni i otrzymaj 60% zniżki na roczną subskrypcję:
speakly.app.li...
Partnerzy kanału:
🟥 XTB: link-pso.xtb.c...
🟦 KFD: sklep.kfd.pl/
🔲 TIM Catering: timcatering.pl/ - rabat 20% z kodem GOODTIMES
📦Zrzutka dla Ukrainy:
zrzutka.pl/3ws6rz
📌 Patronite: patronite.pl/GTBT
💻 Strona internetowa: gt-bt.com/
gt-bt.com/rapo...
Produkcja: Hubert Walas
Analiza: Jakub Knopp - analityk Instytutu Nowej Europy. Student Collage of Europe. Specializujący się w polityce zagranicznej USA w regionie Indo-Pacyfiku oraz rywalizacji militarnej z ChRL, członek OSW.
Montaż i animacje: Łukasz Szypulski & Michał Basiura
Lektor: Hubert Walas
Muzyka: Charlie Ryan - Oscillating Form
Realizacja dźwięku: Dominik Kojder
Mecenasi:
🔶 Tomasz Bodnar
🔶 Bartłomiej Postek
🔶 Mateusz Klaczak
🔶 Artur Galbarczyk
🔶 Maciej Kot
🔶 Tomasz Kierzenkowski
Zapytania biznesowe:
office@gt-bt.com
🗺️ Mapy: aescripts.com/...
⚪ GTBT English - / goodtimesbadtimes
🟤 GTBT на русском: - / @goodtimesbadtimesru
🟣 GTBT France - / @goodtimesbadtimesfr
⚫️ GTBT Deutschland - / @goodtimesbadtimesde
🟡 GTBT Україна - / @goodtimesbadtimesua
🔘 GTBT Arabic - / @goodtimesbadtimesar
🔴 GTBT Español - / @goodtimesbadtimeses
🐦 Twitter - / hubertwalas_
📘 Facebook - / good-times-b. .
Disclaimer XTB:
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi, które wykorzystują dźwignię finansową. Wiążą się ze znacznym ryzykiem utraty kapitału, ponieważ ceny mogą gwałtownie zmienić się na niekorzyść klienta i będzie on musiał dokonać dalszych płatności, aby utrzymać otwarte pozycje. Pomiędzy 72% - 89% inwestorów detalicznych traci pieniądze na skutek handlu kontraktami CFD. Produkty te nie są odpowiednie dla wszystkich klientów, dlatego zastanów się czy w pełni rozumiesz ryzyko i ewentualnie zasięgnij niezależnej porady.

Пікірлер: 663
@GoodTimesBadTimesPL
@GoodTimesBadTimesPL 8 ай бұрын
🟩 Wypróbuj Speakly za darmo przez 7 dni i otrzymaj 60% zniżki na roczną subskrypcję: speakly.app.link/goodtimesbadtimespl Partnerzy kanału: 🟥 XTB: link-pso.xtb.com/pso/T9qS6 🟦 KFD: sklep.kfd.pl/ 🔲 TIM Catering: timcatering.pl/ - rabat 20% z kodem GOODTIMES 📦Zrzutka dla Ukrainy: zrzutka.pl/3ws6rz 📌 Patronite: patronite.pl/GTBT
@adolfmalarzzwąsem6283
@adolfmalarzzwąsem6283 8 ай бұрын
Gacie weszły mi między pośladki Utkwiły w rowie i nie mogę wyciągnąć
@yodason1717
@yodason1717 8 ай бұрын
..Te wszystkie teorie ubrane w modną frazeologie mają na celu stworzenie na początek na świecie w państwach systemu totalitaryzmów odwróconych według mnie trafniejsze określenie socjalizmów corpo-urzędniczych . Finałem będzie niepracujący sterowalny obywatel świata za np 1500/usd na miesiąc wydający/oddający całą jałmużny w corpo/sieciach sklepach żywność, ubrania i media w innych corpo itd oczywiście z Vatem w produktach dla w pełni kontrolowanych polityków/urzedników. Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy... FDVFDGD
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
Donald Trump jest idiotą. Który nie wie dlaczego doszło do Pearl Harbor i dlaczego historia może się powtórzyć. Nie zmienia to faktu że dzika globalizacja w ostatnich dekadach USA, to był idiotyzm. Stany zbudowały Chiny, ale dlatego też nie wierzę że Chiny przegonią Amerykę. Amerykanie w ostatnich latach się samo osłabiali, niszcząc swoją bazę produkcyjną w chciwej pogoni za paroma centami. Gdy proces się odwróci to Stany się odbudują. Chiny jednak przegrzały swoją ekonomię i w małostkowym (oraz napędzanym Ruskim kłamstwem) wyścigu z USA, zmanipulowały swoje wyniki. A to dobrze się nie kończy.
@yodason1717
@yodason1717 8 ай бұрын
@@adolfmalarzzwąsem6283 Hmm pewnie skleiły się posiedź w miednicy z solą....
@A-BYTE64
@A-BYTE64 8 ай бұрын
akumulatory, nie baterie
@pawew.6830
@pawew.6830 8 ай бұрын
Na przykładzie rynku automotive widać jak wygląda "wolny rynek" i "uczciwa konkurencja". W początkach funkcjonowania dużych firm motoryzacyjnych, w latach 50-60 USA, UK, Francja, Niemcy czy Włochy dofinansowywały dużym strumieniem publicznych pieniędzy swoje korporacje. Przez dekady urosły one dzięki temu dominując rynki zagraniczne. Obecnie jakiekolwiek próby takiego samego dofinansowania podmiotów niezachodnich określa się "nieuczciwą konkurencją" lub "ingerencją w wolny rynek".
@axamitidynamit
@axamitidynamit 8 ай бұрын
Toż to mantra kapitalizmu. A mimo to nadal zastępy pożytecznych idiotów tego nie ogarniają i śnią, że już jutro, pojutrze to oni będą beneficjentami, bo "wolny rynek" im da 😂
@pawesadowski6813
@pawesadowski6813 7 ай бұрын
Powszechny mechanizm. Jak Ty kogoś pobijesz, to jest rozbój. Ale jak Policjant Ciebie, to interwencja. Wszystko zależy od perspektywy i tego kto jest nad kim.
@oxford7207
@oxford7207 7 ай бұрын
Dopoki to jest na naszą korzyść, to bardzo dobrze, każda gra powinna byc za naszym interesem, nawet jesli nieczysta
@janmos5178
@janmos5178 7 ай бұрын
Tylko zapominasz o jednym Japonia, Korea PŁD, Chiny, Tajwan robiły to także i wiele z tych krajów robi to nadal. A Zachód zmniejszył to w latach 60 i zacząfł przegrywać także np w elektronice. Polecam poczytać np co to było japońskie MITI.
@gnightcore5352
@gnightcore5352 7 ай бұрын
Bo nie istnieje wolny rynek. Zawsze się to kończy albo państwowym protekcjonizmem a jak nie to wypełnieniem tej próżni przez monopole jak było na początku XX wieku w USA.
@robertm5061
@robertm5061 8 ай бұрын
Powinni Cię puszczać na każdym kanale w tv. Szscunek dziękuję ❤
@be.aware.
@be.aware. 8 ай бұрын
Aby promować więcej treści prosto z DUPY?
@ddaareekk
@ddaareekk 8 ай бұрын
Lepiej łykać papkę z TVP\TVN?
@adam2412ful
@adam2412ful 6 ай бұрын
Niestety takiego przekazu w jebanym mainstrimie nie puszczą
@kamilwyrwas171
@kamilwyrwas171 8 ай бұрын
Bardzo delikatnie ująłeś przyczyny i moment odejścia od standardu złota.
@RafalKortas92
@RafalKortas92 8 ай бұрын
Bardzo szanuję za wykonaną pracę.
@sirhill3804
@sirhill3804 8 ай бұрын
jak USA się połapało, że na tym już tylko traci wyłączyło przycisk z globalizacją
@HatKiddy
@HatKiddy 8 ай бұрын
Globalizacji i tak się nieda już zatrzymać
@SM-ym9pn
@SM-ym9pn 8 ай бұрын
@@HatKiddy jak nie? ona sama się zatrzymuje popatrz na UE co robi? USA?
@A-BYTE64
@A-BYTE64 8 ай бұрын
@@SM-ym9pn nie da się
@yodason1717
@yodason1717 8 ай бұрын
..Te wszystkie teorie ubrane w modną frazeologie mają na celu stworzenie na początek na świecie w państwach systemu totalitaryzmów odwróconych według mnie trafniejsze określenie socjalizmów corpo-urzędniczych . Finałem będzie niepracujący sterowalny obywatel świata za np 1500/usd na miesiąc wydający/oddający całą jałmużny w corpo/sieciach sklepach żywność, ubrania i media w innych corpo itd oczywiście z Vatem w produktach dla w pełni kontrolowanych polityków/urzedników. Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy... asdasdsadD
@RafalKortas92
@RafalKortas92 8 ай бұрын
Teraz Chiny im wyłączą przycisk.
@khudda6121
@khudda6121 8 ай бұрын
Ostatnio większą aktywność, super
@jacek.Fernes
@jacek.Fernes 8 ай бұрын
Po raz kolejny fenomenalny materiał. Prowadzący ma dar.
@pierogitozycie8426
@pierogitozycie8426 7 ай бұрын
Nic dziwnego, globalizacja nie działa nawet w skali lokalnej. Wszak to co korzystne dla Niemiec będzie zagrożeniem dla Polski i vice versa a integracja europejska często wymuszała politykę, która nie jest optymalna dla nikogo. Oczywiście zupełnie przypadkiem decyzje Brukseli są zdecydowanie bardziej zbieżne z Berlinem niż z Warszawą, ale na takim Zielonym Ładzie tracą wszyscy a wymyślanie regulacji zamiast wspierania innowacji sprawił, że kontynent przestał ostatnie 20 lat. Jak Waszyngton z Pekin napieprzali się na rynku high-endu my mogliśmy się jedynie przyglądać. Zamieniamy się w ekskluzywny dom starców, o czym byłoby warto nagrać materiał.
@Bart-rp5kf
@Bart-rp5kf 8 ай бұрын
Od dawna wiemy, że jesteśmy w deglobalizacji. Przyczyn jest wiele, najbardziej lekceważone są te środowiskowe. Czeka nas ciężki kryzys i tylko powrót państw do własnej produkcji podstawowych dóbr takich jak żywność czy nośniki energii da im szansę na jakąkolwiek stabilność.
@MrSanceezz
@MrSanceezz 8 ай бұрын
To Polska na pewno nie będzie stabilna skoro energetykę węglową się wykańcza i rolnictwo. Oddanie w obce ręce energetyki, produkcji żywności i wodociągów oznacza całkowite przejęcie kraju.
@Jankovek
@Jankovek 8 ай бұрын
a co jeśli się mylisz
@chrisskorupa2085
@chrisskorupa2085 8 ай бұрын
​@@Jankovekjeżeli sie myli to trochę przepłacimy ale jeżeli sie nie myli to zostaniemy niewolnikami
@bonumsartores2412
@bonumsartores2412 8 ай бұрын
Deglobalizacja musi częściowo zajść. Nie jest to normalne że w LIDLu kupisz szparagi z meksyku ( z niemiec to już daleko by sprowadzać). Nie jest normalne że jadasz żywność która nie rośnie na twoim kontynencie o ile w czasach żaglowców nie miało to znaczenia o tyle dziaj to dokłada się do marnowania zasobów i niszczenia środowiska (nie tylko mam na myśli paliwo do transportu ale i pośrednie takie jak niszczenie lasów i zabijanie zwierząt pod intensywne uprawy).
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
@@MrSanceezz Polska weszła w do Unii, bo tylko durzy gracz jest w stanie utrzymać łańcuchy dostaw. Z takim podejściem jak twoje, to zawsze kończyliśmy jako poduszka na szpilki Ruskich.
@rasdfatszy1298
@rasdfatszy1298 8 ай бұрын
Jak można określać okres z standardem złota jako przykład ekonomii Keynsa, a jednocześnie moment odejścia od standardu złota podpisać nazwiskiem von Misesa? To właśnie Keynes mówił że należy odejść od jak twierdził "szkodliwego standardu złota" ponieważ ten ograniczał właśnie produkcję pieniądza przez bank centralny w celu wspomagania popytu. To właśnie Ludwig von Mises i austriacy są zwolennikami standardu złota który "w pewien sposób związuje ręce państwu"! Następnie przypisanie Freedmanowi i Misesowi stanie za ponadnarodowym zarządzeniem jak MFW? Serio, wolnorynkowym ekonomistom próbujecie przypisać odgórne zarządzanie? Kolejny temat - "teoria skapywania", pokażcie mi chociaż jednego ekonomistę austriackiego (Misesa, Hayeka, Rothbarda czy kogoś) który chociaż raz w swoich publikacjach bronił lub w ogóle nawoływał do tej tzw "teorii skapywania"! I naprawdę Billa Clintona, męża Hillary podaliscie jako przedstawiciela liberalizmu gospodarczego? I nie sa to jedyne głupoty wypowiedziana w tym odcinku. Przykro mi to mówić ponieważ regularnie oglądam odcinka Good Times Bad Times jednak w tym wypadku merytorycznie bardzo bardzo zawiedliście.
@be.aware.
@be.aware. 8 ай бұрын
Przecież to chłoptaś bez jakiejkolwiek wartościowej wiedzy. Kopiuje wszystko.
@kubasolord
@kubasolord 8 ай бұрын
Smutna prawda przedmówco. Materiał podkreśla brak szerszego wykształcenia w dziedzinie ekonomi oraz finansów…zła interpretacja(!) wielu faktów i pojęć, brak przedstawienia dokładniejszych solidnych danych, a następnie udowodnieniu ich za pomocą korelacji.Do tego materiał jest zmontowany fenomenalnie (pod względem technicznym..to jest poziom światowy proszę Państwa) co tylko jeszcze bardziej będzie przekonywać przeciętnego oglądającego nie mającego wykształcenia w tym kierunku (lub czerpiącego go z żenujących źródeł wiedzy typu ,,bogaty ojciec biedny ojciec” Pana Kiyosakiego). Podsumowując za dużo zlepku Twittera (X), którego powszechne fakty są źle interpretowane przez inwestorów co przekłada się na ich fiasko na szerokim rynku akcyjnym (materiał ma dużo z nim wspólnego)
@Bluesky77773
@Bluesky77773 8 ай бұрын
Dobry komentarz fajnie jak by GTBT się odniosło do tego nie mam praktycznie żadnej wiedzy w dziedzinie ekonomii.
@Bdordoidoadon
@Bdordoidoadon 8 ай бұрын
A weź sobie przeczytaj opis filmu i znajdź w nim autora analizy.
@E...A
@E...A 8 ай бұрын
​@@kubasolordgdzie ten światowy montaż? Filmiki ze stocka, przeplatane mapami i zdjęciami z efektem 3d.
@garlik9130
@garlik9130 8 ай бұрын
Myślę że na to, jak gospodarka prosperuje nie wypływa tylko ile pieniędzy subsydiuje się do danego sektora i jakie cła zostaną podwyższone lub obniżone. Znaczący wpływ ma też kultura w jakiej tworzone są przedsiębiorstwa. Można dać miliony ludziom którzy nie będą widzieli dzieła industrializacji, można też ułatwiać tym, którzy mają własne ambicje realizację celów. Proste dawanie pieniędzy z nadzieją, że przyniosą one zysk nie powinno być strategią. Strategia państwa powinna być głębsza, niż sama finansjera a oparta powinna być też w woli i kulturze organizacyjnej populacji.
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
Amen
@Jutrzenka99
@Jutrzenka99 8 ай бұрын
Dlatego w polsce trzeba zajechać do zera przedsiębiorców, którzy dziś są krętaczami i na zgliszczach odbudować od nowa klasę przedsiębiorczą
@wiktorberski9272
@wiktorberski9272 8 ай бұрын
Długi, a zarazem ciekawy materiał. Warto było wysłuchać
@versdestages7332
@versdestages7332 8 ай бұрын
Super odcinek, podoba mi się, że na tym kanale są zarówno filmy o tematyce ekonomicznej jak i geopolitycznej. Nie sposób mówić o jednym bez drugiego
@rasdfatszy1298
@rasdfatszy1298 8 ай бұрын
Chociaż o ekonomii twórca niestety zna się bardzo bardzo słabo. A szkoda ponieważ tworzy na prawdę dobre materiały, w tym wypadku nie wyszło dobrze
@GoodTimesBadTimesPL
@GoodTimesBadTimesPL 8 ай бұрын
Tekst: gt-bt.com/raport-lat-dwudziestych/hiperglobalizacja-jest-martwa
@hansolo2797
@hansolo2797 8 ай бұрын
Keynes konserwatywny? Żaden klasyk się z nim nie zgadzał (łagodnie powiedziane, bo Hayek wprost mówił, że Keynes po prostu się na tym nie znał) i tak naprawde był to potężny krok w kierunku fiducjarnego pieniądza. Cyklów nie da się zamienić w ciągły wzrost. Keynes chciał wypłaszczyć wykres, ostatnio też chcieli wypłaszczac jeden taki wykres. Cykle są ponad wszelką politykę.
@bartoszb1929
@bartoszb1929 7 ай бұрын
Nie istnieją żadne cykle w neoliberalnym tego słowa znaczeniu. Cały kryzys wynika z zerwanych łańcuchów dostaw (deglobalizacja), a także ze wzrostu cen nośników energii. Hayek zarzucający Keynesowi, że ten się myli był hipokrytą, bo neoliberalne modele gospodarcze są dzisiaj kompletnie bezużyteczne i w finansach używa się postkeynesistowskich
@bigsmoke2420
@bigsmoke2420 8 ай бұрын
Zapraszam na raport lat dwudziestych ❤️❤️❤️👊💪👏👏👏👏dziękuję GTBT
@RafaDe
@RafaDe 8 ай бұрын
Super material, dzieki👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
@daap007
@daap007 7 ай бұрын
14:39 Moim zdaniem to jest przykład na perfidne manipulowanie faktami: Ja na przełomie lat 80 i 90 byłem w podstawówce i pamiętam jak dzisiaj, że wciąż nam wałkowali, że ciężki przemysł i produkcja, to przeżytek, teraz nadchodzi czas usług, handlu i nowoczesnych technologii i na to mamy się nastawiać Więc teraz niech nikt nam nie wciska, że "tak wyszło" skoro to było planowane, i w edukacji miało to swój wyraz. Kolejna sprawa, powoływanie się na kraje rozwinięte, tam spada... a co z rozwijającymi? Przecież to żadna tajemnica, że tam "brudna" praca fizyczna rosła! Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć, że "w przyrodzie" bilans musi wyjść na "zero". Ktoś projektuje koparkę, ktoś ją robi, ktoś ją serwisuje. Ktoś projektuje akumulator, ktoś ma kopalnie odkrywkowe i pozyskuje składniki, ktoś go produkuje i na koniec ktoś go musi przyjąć i składować celem "utylizacji" Tu nie ma cudów, tu są cwaniacy i cynicy a jak wszystko się kończy tak jak musi się skończyć to jest rozkładanie rąk... ( bo kieszenie są pełne i rąk tam juz nie zmieścisz)
@kruchy8146
@kruchy8146 7 ай бұрын
Materiał trudny i skomplikowany, dokładnie jak temat który porusza. Podczas podróży autem mimo licznego cofania pozostał on bardzo trudnym, a odebranie go wymaga sporo uwagi. Nie znaczy to, że trudnych tematów nie należy poruszać, ten kanał jest idealnym miejscem na tego typu materiały. Przerobię go jeszcze raz w domu, pozdrawiam
@zenustajmir5609
@zenustajmir5609 8 ай бұрын
Świetny materiał. Dzięki. Pozdrawiam.
@adiq94
@adiq94 8 ай бұрын
Fajnie, że ktoś w końcu w polskim internecie przedstawia historię neoliberalizmu. Ja niestety też byłem długo nim zafascynowany, ale warto poznać głębiej jego historię, i spojrzeć jak np. w Niemczech kapitaliści wspierali proto-faszystów, bo im się opłaciło, a to tylko jeden przykład. Wszystko się zawsze sprowadza do tego ile realnej siły mają zwykli ludzie. Kapitalizm daje pozory demokracji, ale co to za demokracja jak najbogatszy 1% może wszystko, bo są właścicielami w takim systemie, a większość z nas zaraz nie będzie miała nawet własnego domu, bo tak wyciskają, a w pracy też nie mamy nic do powiedzenia. Prawdziwa wolność to będzie dopiero jak kiedyś stworzymy system, gdzie elity nie będą w końcu miały całej władzy, tylko władza i pieniądze trafią do lokalnych społeczności. Teraz oni mają miliony/miliardy, które pomnażają, a nam się wmawia, że mamy się cieszyć, że w ogóle praca jest. Generalnie nie wiem jak do końca powinien wyglądać idealny system, ale zakładam, że ciągle musimy go dostosowywać, bo to co wydaje się idealne, jak się sprawdzi to prowadzi do innych problemów. Na pewno trzeba postawić na dobrobyt społeczeństwa, każdy powinien mieć warunki do rozwoju, a niepełnosprawni czy emeryci zapewnioną godność na starość, nawet jeżeli oznaczać to będzie większy udział państwa w gospodarce. Powinniśmy też stawiać na samorządność, na demokrację i kooperację, ale niekoniecznie powinno to się tyczyć wrogich nam krajów. Może nie potrzebujemy globalnego handlu, ale np. w obrębie UE taka współpraca powinna przynieść więcej korzyści, ale to też musimy zadbać, byśmy na tym korzystali. Nie ma na pewno jednak co patrzeć na autorytarnych przywódców jak na przyjaciół, ich należy tępić i nie pozwalać zyskać przewagi, bo stracimy wszystko. Komunizm w sowieckiej wersji poszedł w kierunku partii i to były tak naprawdę były nowe elity. Były jednak takie osoby jak Róża Luksemburg, które wierzyły w demokrację, ale np. ją zabili proto-faszyści w Niemczech, po tym jak brała udział w zamieszkach. Dzisiaj czy Chiny czy Rosja to taki sam syf. Iran tak samo, kiedyś wolne społeczeństwo, a teraz państwo religijne. W USA też nie lepiej, bo bogaci rządzą i niby jest wolność, ale tylko dla bogatych, bo reszta przestaje wiązać koniec z końcem, ale pierze im się mózgi z pieniędzy bogatych. W Europie wydaje mi się, że w ogóle mamy najlepiej, ale też mamy swoje bolączki i musimy je pokonać. Zmiany klimatyczne i geopolityczne będą ogromnym wyzwaniem na kolejne dekady, ale musimy wyjść z tego zwycięsko. Inaczej smutna się jawi przyszłość dla społeczeństwa.
@pewienczowiek9772
@pewienczowiek9772 8 ай бұрын
Typowy komunista.
@Bluesky77773
@Bluesky77773 8 ай бұрын
Ludzie którzy nie chcą podzielić się swoim majątkiem rządzi pycha kluczowy czynnik który sprawia że twoja wizja nowej ideii gdzie wszyscy dostają tyle samo praktycznie raczej się nie sprawdzi.
@EpicGamer-fl7fn
@EpicGamer-fl7fn 8 ай бұрын
@@Bluesky77773 Z tego samego powodu komunizm nigdy nie będzie działać i zawsze będzie prowadził do dyktatury i zamordyzmu. Bo żeby Komunizm taki jak opisał Marx działał, to cała ludzkość kolektywnie musiałaby przestawić się z myślenia tylko o sobie do myślenia o innych i potrzebujących. Zaprzestać myślenia o własnych zyskach i tym co "ja mogę z tego mieć" a zacząć myśleć o tym co całe społeczeństwo może z tego mieć. A to jest niestety poprostu niemożliwe.
@123rodak
@123rodak 8 ай бұрын
Polecam poczytać o tym jak działają najszczęśliwsze państwa na świecie... I.. zdać sobie sprawę dlaczego tak jest. I oczywiście myślę o socjalistycznej Skandynawii ;).
@Interior666
@Interior666 8 ай бұрын
Kryptowaluty to rewolucja monetarna, sporo się będzie zmieniać na świecie dzięki nim w najbliższych latach.
@berber1930
@berber1930 8 ай бұрын
Dużo cennych informacji. Warto jednak poprawić się spoplszczając używane amerykańskie sklowa; trudno> tak! Ale warto. Podobnie z akronimami, wale nie zrozumialymi czy powszednimi. Może dawsię wiele dopisać na ekranie, skori juz patrzymy na to? Pozdrawiam/
@BOBY9669
@BOBY9669 8 ай бұрын
Jak zwykle konkret😎
@lr3559
@lr3559 7 ай бұрын
Witam. Na początku chciałbym podziękować za twoje materiały, bardzo sporo wnoszą do zagadnień popularnonaukowych z zakresu geopolityki. Chciałbym jednak napisać kilka moich uwag: 1. Demagogia polityki Trumpa - DT jaki jest, każdy widzi, to charyzmatyczny populista który częściowo podąża wbrew powszechnym trendom. Natomiast, w kwestii ekologizmu i skupieniu się na obywatelach USA zamiast na „ratowaniu świata”, popieram go. To w sumie tyle z zalet, ponieważ więcej nie dostrzegam. W przypadku Bidena, mamy sytuację tzw. późnego stadium kapitalizmu, gdzie następuje monopolizacja rynków, nieograniczone gromadzenie dóbr przez najbogatszych, masowy wykup nieruchomości przez fundusze inwestycyjne, prywatne firmy i tzw. landlordów, dotacje i drukowanie prawa pod korporacje, a także absurdalnie drogie ubezpieczenia zdrowotne. Wszystko to, jest szkodliwe dla społeczeństwa i prowadzi do zubożenia zwykłej ludności. Warto więc zadać sobie pytanie, kogo reprezentuje rząd i prezydent USA? Następnie, to co jest dobre dla General Motors, nie musi być dobre dla Amerykanów. Na plus, wspomnienie o szkodliwej polityce Clintona.
@michaszczesny8542
@michaszczesny8542 8 ай бұрын
Jeden z najlepszych odcinkow
@urszulasowik4739
@urszulasowik4739 8 ай бұрын
Lubię słuchać Pana !
@travllers6284
@travllers6284 8 ай бұрын
Uwielbiam te twoje materiały.
@PRAWDATOJEST-vd9eq
@PRAWDATOJEST-vd9eq 8 ай бұрын
Teraz to Indie i Pakistan przejdą przyspieszoną Industrializację w organizacji SAARC SAFTA będzie się teraz produkować dużo tanich rzeczy dla świata dla konsumentów będzie się produkować cegły, stal,cement,pojazdy spalinowe i elektryczne, ciężarówki sprzęt AGD, silniki odrzutowe do samolotów półprzewodniki chipy, statki kosmiczne statki wodne stocznie,elektronike, ciuchy, buty
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
Jak najbardziej. A jest tak ponieważ Zachód zacznie przenosić fabryki z niestabilnych Chin do Indii. Problemem jest jednak to że Indie sympią do Krwawej Rosji, a to może ich z czasem postawić w tej samej pozycji jak teraz Chiny.
@pikabuu1
@pikabuu1 8 ай бұрын
Fajny material, oby tak dalej.
@pawlakppp
@pawlakppp 8 ай бұрын
Raport Lat Dwudziestych. Wreszcie
@mateuszmatys74
@mateuszmatys74 8 ай бұрын
Polityczne naciski na likwidację parytetu złota czy naciski bankierów? I kolejne pytanie kto w takim razie realnie odpowiada za kreowanie nowych pieniędzy czyli kto decyduje jaka będzie inflacja? Słabo z tymi informacjami
@BartoszCiesielski
@BartoszCiesielski 7 ай бұрын
Gdyby nie wpuszczenie komunistycznych chin do organizacji handlu swiat bylby normalny...
@devurien
@devurien 8 ай бұрын
Trudny materiał z uwagi na nagromadzenie specyficznego słownictwa.
@adolfmalarzzwąsem6283
@adolfmalarzzwąsem6283 8 ай бұрын
Trzeba było się uczyć
@devurien
@devurien 8 ай бұрын
​@@adolfmalarzzwąsem6283 Vice versa. Nie napisałem, że nie wiem lub czegoś nie rozumiem, a jedynie tyle, że jest to materiał ciężki w odbiorze. Różnica? Kolosalna. Polecam czytać ze zrozumieniem, a nie szukać powodów aby wbijć szpilkę.
@A-BYTE64
@A-BYTE64 8 ай бұрын
Trzeba nie być analfabetą
@devurien
@devurien 8 ай бұрын
@@A-BYTE64 Vice versa. Nie napisałem, że nie wiem lub czegoś nie rozumiem, a jedynie tyle, że jest to materiał ciężki w odbiorze. Różnica? Kolosalna. Polecam czytać ze zrozumieniem, a nie szukać powodów aby wbijć szpilkę.
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
@@devurien Oni mówią że to twoja opinia.
@piotrmichaek4362
@piotrmichaek4362 8 ай бұрын
36:35 "Z drugiej strony Chiny których wydatki na import polprzewodnikow przewyższają swoją skala wielkość zakupu ropy w ramach programu (Uwaga!!) "Masę in India" (koniec uwagi) ...36:48 - wiem zwykle przejęzyczenie i zdarza się, ale materiał z dużą ilością informacji i można się pogubić. Proszę poprawić jak dacie radę -chocby napis z gwiazdka dać na obrazie. Ogólnie dzięki za świetny materiał - dobra robota😉
@MrLepek79
@MrLepek79 7 ай бұрын
Też zauważam większą aktywność, 👍
@SirBukos
@SirBukos 8 ай бұрын
Świetny materiał jak zawsze ❤
@andrzejp.5327
@andrzejp.5327 8 ай бұрын
Dopóki zyski z posiadanych pieniędzy są większe niż zyski z pracy to nie będzie szło w dobrym kierunku
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 8 ай бұрын
Na tym polega kapitalizm. Praca zawsze będzie przegrywać z kapitałem.
@iwanaleksandrowicz2904
@iwanaleksandrowicz2904 8 ай бұрын
​@@ziomekzmiasta9292ale wiesz, że bez kapitału nie ma pracy? To są czynniki produkcji, nie możesz sobie tak poprostu tego rozdzielić
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 8 ай бұрын
@@iwanaleksandrowicz2904 interesy ludzi którzy sprzedają swoją pracę są sprzeczne z interesami właścicieli kapitału
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
@@iwanaleksandrowicz2904 Tak to jest jak dzieciaki cytują stare wypociny komunistów.
@cybularz
@cybularz 8 ай бұрын
​@@iwanaleksandrowicz2904chyba odwrotnie???😂😂😂
@jakubhass1228
@jakubhass1228 8 ай бұрын
Dziękuję
@argongas3536
@argongas3536 7 ай бұрын
Uwaga natury technicznej, czyli konsekwencja. Dużo łatwiej jest spolszczać wymowę wszystkich nazw własnych, (np. polska wymowa "Ronald Regan" czy "Yuan"), niż naśladować oryginalną wymowę wielu różnych języków, a dla fraz takich jak "Zeitgeist" używać polskich tłumaczeń, (które istnieją). Jeżeli bardzo komuś jednak zależy na używaniu terminologii obcej i obcej wymowy, (trochę nie rozumiem takiego podejścia), to jednak trzeba być konsekwentnym, i używać wymowy języka oryginalnego dla danej frazy, (więc nie 'zejtgajs' ale 'cajtgajst' nie 'juan' a 'juhan'). W innym przypadku jeśli tylko terminologia angielska jest czytana tak jakby to czytał użytkownik tego języka, a reszta wg własnego uznania, to cóż... zamiast brzmieć "intelektualnie" człowiek się najzwyczajniej w świecie kompromituje.
@Trooperos90
@Trooperos90 8 ай бұрын
Nieprawda. Cena zlota przestala byc stala przez kryzysy.
@paskudztwoludowe6188
@paskudztwoludowe6188 8 ай бұрын
Spoko materiał, ale jak używasz zwrotów z niemieckiego, to zobacz sobie jak się je wymawia, szczególnie że nie było tego za dużo
@annaratajska2367
@annaratajska2367 8 күн бұрын
Lidl i Aldi dostały kredyt od Europejskiego Banku Centralnego na 2% na rozwój sieci handlowych na wschodniej ścianie Unii Europejskiej. Dino czy Topaz raczej nie mają szans na podobny kredyt, jeśli chciałyby rozwijać swoją sieć handlową.
@JankoM1987
@JankoM1987 8 ай бұрын
Świetny materiał!
@przemysawm4872
@przemysawm4872 8 ай бұрын
Świetna analiza na wysokim poziomie jak zawsze! Może kolejny odcinek o szansach i zagrożeniach dla Polski? Trochę głębsza analiza jak my możemy wyjść na powyższych zmianach.
@rasdfatszy1298
@rasdfatszy1298 8 ай бұрын
Na wysokim? Więcej w nim błędów merytorycznych niż w artykułach wyborczej. Niestety...
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
Polska stoi obecnie przed trzema. Rosją, PiS'em i Chinami. Choć to jedno i to samo.
@rasdfatszy1298
@rasdfatszy1298 8 ай бұрын
@@TheRezro tylko PiS? Rozumiem PO nie? Ani żadna inna partia obecna w sejmie?
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
@@rasdfatszy1298 Jest jeszcze Konfederacja. Niekryta opcja Moskiewska.
@rasdfatszy1298
@rasdfatszy1298 8 ай бұрын
@@TheRezro i rozumiem reszta partii jest dla Polski czymś pozytywnym?
@KurosakiIchigo337
@KurosakiIchigo337 8 ай бұрын
Genialny materiał, dziękuję za ciężką pracę
@PRAWDATOJEST-vd9eq
@PRAWDATOJEST-vd9eq 8 ай бұрын
Korytarz Gospodarczy Indie-Pakistan- Iran-Bliski Bliski Wschód-Europa (IMEEC): globalna rewolucja gospodarcza
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
Problem w tym że Iran grozi Zachodowi bombami. USA to nie Zachód, tylko jego część.
@borixone
@borixone 8 ай бұрын
dodam ze my Polacy sramy na ameryczke i UE
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
@@borixone Pozdrowienia dla Białorusi.
@maciek_k.cichon
@maciek_k.cichon 8 ай бұрын
@@borixone rusopoalacy na pewno.
@rexjanblachamalinowski7849
@rexjanblachamalinowski7849 8 ай бұрын
Teraz bogaci myślą jak opier...ć bogatszych od siebie.
@adolfmalarzzwąsem6283
@adolfmalarzzwąsem6283 8 ай бұрын
Opierd.lić to mi możesz kabel
@yodason1717
@yodason1717 8 ай бұрын
..Te wszystkie teorie ubrane w modną frazeologie mają na celu stworzenie na początek na świecie w państwach systemu totalitaryzmów odwróconych według mnie trafniejsze określenie socjalizmów corpo-urzędniczych . Finałem będzie niepracujący sterowalny obywatel świata za np 1500/usd na miesiąc wydający/oddający całą jałmużny w corpo/sieciach sklepach żywność, ubrania i media w innych corpo itd oczywiście z Vatem w produktach dla w pełni kontrolowanych polityków/urzedników. Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy... gffghfgdhh
@maciejciemborowicz
@maciejciemborowicz 8 ай бұрын
To się nigdy nie stanie, bo bogatsi od bogatych myślą jak opierdolić wszystkich.
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 8 ай бұрын
​@@yodason1717 socjalizm oparty na wielkiej własności PRYWATNEJ? Pojebało?
@yodason1717
@yodason1717 8 ай бұрын
@@ziomekzmiasta9292 S. Wolin nazywa to totalitaryzmem odwróconym. Ja uważam że właściwsza nazwa to socjalizm corpo-urzędniczy. Czego nie rozumiesz :):):)
@GregPiskorskiStudios
@GregPiskorskiStudios 8 ай бұрын
Brawo panowie!
@gregohnoes
@gregohnoes 7 ай бұрын
"Zapraszam na raport lat XX" - uwielbiam to, az mi ciary przechodza
@valhalla1595
@valhalla1595 8 ай бұрын
fajny materiał, ale odniosę się do poprzedniego. Zazwyczaj do Twoich filmów nie mam żadnych zarzutów, ale szkoda, że nie ująłeś ryzyka z jakim się wiąże współpraca z Chinami. Pomijając kwestie geopolityczne, Węgry (w związku z chińskimi fabrykami na ich terenie) zgodziły się na chińskie patrole policji na ich ulicach. Było o tym wiadomo 3 tygodnie przed wypuszczeniem wideo.
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
Powiedz to USA, które sobie ich upasły. Z Chinami da się współpracować, ale trzeba pamiętać o swoich warunkach.
@valhalla1595
@valhalla1595 8 ай бұрын
@@TheRezroPolska/Węgry to nie światowy hegemon który może dyktować chińczykom warunki (a i tak to do czasu)
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
@@valhalla1595 Ale Chiny to też nie jest światowy hegemon. Praktyka dowodzi że Chińczycy przynajmniej na razie robią to na co im pozwolisz. Całe cyrki w Afryce i Rosji są skutkami panującej tam korupcji. Izera ma być Polską spółką produkującą na licencji. Raczej bym narzekał na to że Chińczycy kupili Volvo.
@patrykhinca2361
@patrykhinca2361 8 ай бұрын
Miedź to gospodarka. Więc pieniądz przyszłości tu powinien mieć parytet. Choćby miedź w urządzeniach była do zwrotu. Mieć to wskaźnik jak gospodarka się porusza.
@Krzyk-wi1we
@Krzyk-wi1we 8 ай бұрын
Uwielbiam twój styl mowy❤
@metalblack4697
@metalblack4697 7 ай бұрын
Mega materiał, szacunek.
@SpaceRak
@SpaceRak 8 ай бұрын
Pragnę zaznaczyć pewien problem, z wszelkich sił unikam chińskich produktów lecz przy wielu przyszłych projektach nie mam wyboru, muszę kupić ich produkty ponieważ tylko oni je tutaj oferują
@adiq94
@adiq94 8 ай бұрын
Z perspektywy Polski też nie jest to tak oczywiste czy zupełnie odrzucać współpracę z Chinami, bo np. w przypadku Izery, dają nam dostęp do technologii, której nie dostalibyśmy od zachodu. Czołgi też np. z Korei musimy kupować.
@martig1000
@martig1000 8 ай бұрын
@@adiq94 Korea to inna bajka. Jest bardzo związana z USA.
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
Problem cały czas sprowadzał się do tego że w pogoni za zyskiem, Zachód wysprzedał się swoich srebr rodowych. Problemem nie jest zakup technologii Volvo z Chin, tylko przejmowanie technologii przez Chiny. To właśnie ulega zmianie. USA wycofują produkcję wysokotechnologiczną z Chin i zakazują sprzedaży firm. Europa zresztą robi to samo renacjonalizując kluczowe spółki i elementy infrastruktury.
@martig1000
@martig1000 8 ай бұрын
@@TheRezro Zgadzam się.
@wal70ful
@wal70ful Ай бұрын
To nie jest takie proste. Mam wybór kupić rakietkę do ping ponga chińską za 30 zł i w sklepie za 400 zł. Są identyczne poza ceną. To nie jest jakieś widzimisię tylko real.
@MrCypis88
@MrCypis88 8 ай бұрын
Super 👍
@Weles-ub8en
@Weles-ub8en 8 ай бұрын
Dobry dokument 😌
@Igraphi7335
@Igraphi7335 8 ай бұрын
Wszystko ma swój Początek jak i Koniec. Jak Alfa i Omega. Poza jednym Czarną dziurą i liczbą nieskończoności,ponieważ opiera się na czasie.
@JakubSalomon
@JakubSalomon 8 ай бұрын
a czas jest energią
@berkus2703
@berkus2703 8 ай бұрын
20:00 Dawid19 miał bezpośredni wpływ na kończącą się erę neoliberalizmu i powstawanie poglądów izolacjonizmu w krajach. Dziękuję, do widzenia. Czy ktoś nadal ma wątpliwości, że polityka ŚWIATOWA nie jest kreowana sztucznie i praktycznie wszyscy grają do jednej bramki. A izolacjonizm, to wymysl dla mas? Na szczytach i tak rozmawiają ze sobą i żyją jakby nigdy nic. Przez ere cyfryzacji, szybka wymiana myśli z każdego miejsca na świecie czas 'elit' się kończy i potrzebują kolejnych kroków, aby dzielić i uposledzac ludzi.
@paskudztwoludowe6188
@paskudztwoludowe6188 8 ай бұрын
Tak, w zasadzie całe ostatnie "przyspieszenie historii" jasno pokazuje, że nie ma żadnego "wielkiego planu" a to co obserwujemy jest raczej sumą przypadku i działania, często również błędnego, a nie teorii spiskowych
@sebastianliksza9892
@sebastianliksza9892 7 ай бұрын
Tak dlatego nadal uwazam że ta pseudoplandemia to najgorsze co spotkało świat po drugiej wojnie
@mikoajbadzielewski3396
@mikoajbadzielewski3396 8 ай бұрын
15:15 To jest ciekawe... robiłem trochę w biurze, a teraz... załadunki, rozładunki, coś trzeba podnieść, tam podjechać widlakiem... aaa jak fajnie Trochę nie czaję tych "ludzkich" preferecji, że chcą siedzieć.
@Dawid-ds2qf
@Dawid-ds2qf 8 ай бұрын
Jak można pracować w biurze. Po takiej dniówce jesteś tak zmulony że nie masz sił na nic.
@maciejciemborowicz
@maciejciemborowicz 8 ай бұрын
Ktoś tam siedzi, nadzoruje i trzepie większe pieniądze od tych, którzy dla niego jeżdżą widlakami.
@berkus2703
@berkus2703 8 ай бұрын
​@@maciejciemborowiczdokładnie, i jeżeli mają pasję, hobby zaszczepione od małego do ruchu, sportu To odbija sobie ruch po pracy np trenując.
@fgty8429
@fgty8429 8 ай бұрын
Nikt im nie broni uprawiać sportu po pracy i szybko okaże się że ci z biura mają więcej siły i energii od tych pracujących fizycznie
@szymonfeliks
@szymonfeliks 8 ай бұрын
W naszym kraju krytyka kapitalizmu i globalizacji podnosi głosy typu: lewak, komunista.... Wielu ludzi ie dostrzega wewnętrznej zgnilizny systemu.
@TheSraka22
@TheSraka22 8 ай бұрын
Świetna robota. Dobry materiał.
@maciejsieracki2429
@maciejsieracki2429 3 ай бұрын
Czytając komentarze ilu ludzi tyle opini i co kolejna to głupsza. Generalnie ludzie nie znają się na makroekonomii ale jak to każdy szanujący się Polak, nie wiem ale się wypowiem.
@johnc8439
@johnc8439 8 ай бұрын
28:20 w tym mieście dzis tzw sanktuarium dla migrantów mieszkam. W głębokim tle Sears Tower niegdyś dzis Willis Tower. Ulica nie wiem, bo poruszam się na pamięć.
@wPelniSwiadomy
@wPelniSwiadomy 8 ай бұрын
A jak w tak zmieniających się warunkach wyglądają rokowania dla Polski. Jakie są szanse i ewentualne zagrożenia?
@yuriyseliuk4120
@yuriyseliuk4120 8 ай бұрын
Jedna z najlepszych Analityk w KZbin, pozdrowienia z Ukrainy! :)
@wasielak
@wasielak 8 ай бұрын
Kolejny dobry materiał. 👍
@grzegorzrokita2330
@grzegorzrokita2330 8 ай бұрын
Praca w urzędzie pasożytnicza społecznie bezwartościowa jest gloryfikowana! Pieśniarze pseudoartysci i beztalencia (Janoszek). Są gwiazdami! Ja mam działalność gospodarczą pracuję w budownictwie jestem tępym, prostakiem, robolem! A wykonuję pożyteczną pracę! Ciężką i wymagającą wszechstronnej wiedzy i umiejętności! Taki mamy klimat!
@obccy22
@obccy22 3 ай бұрын
Zasięgi zasięgi ❤
@skalski10
@skalski10 8 ай бұрын
Jak USA przegrywa to mówi dość
@Atomus87
@Atomus87 8 ай бұрын
Japonia przegrywała z sankcjami USA i uderzyła. Niemcy przegrywały walkę o kolonialną mapę świata i gospodarcze wpływy, uderzyli. Nic to nowego :)
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
@@Atomus87 Ale obecnie to właśnie Chiny uderzają (za pomocą Rosji i Iranu), a nie Amerykanie. Amerykanie zdecydowali się wyjść z Hiperglobalizacji (Trump dużo gada, ale to Biden zrobił kluczowe ruchy), bo zdali sobie sprawę że przez chciwość wyhodowali system który bogacił ich korporację kosztem stanu.
@Salv2137
@Salv2137 8 ай бұрын
​@@TheRezrokorporacje ktore maja siedziby w irlandii dodam
@borixone
@borixone 8 ай бұрын
@@TheRezro my Polacy sramy na ameryczke
@pierogitozycie8426
@pierogitozycie8426 7 ай бұрын
Najbardziej to przegrywa Europa, sama ze sobą. Inni walczą o dobrostan swoich obywateli a Bruksela ich zajeżdża...
@koprolity
@koprolity 8 ай бұрын
Teraz czas na galaktyzację.
@rocket9096
@rocket9096 8 ай бұрын
Niech żyje Gwiezdna Flota :)
@KowalskiJan
@KowalskiJan 8 ай бұрын
Wpierdolmy Marsjanom!
@sowiwiody3681
@sowiwiody3681 8 ай бұрын
Przemianować Drogę Mleczną na Galaktykę Kurvix!
@ziomekzmiasta9292
@ziomekzmiasta9292 8 ай бұрын
Morda psie
@propan_guru
@propan_guru 7 ай бұрын
Uwielbiam ten kanał
@arturbednarz4849
@arturbednarz4849 7 ай бұрын
Nie do końca. Może będą to tak zwane dwa kroki wstecz lub powrót części inwestycji na kontynent europejski czy do Ameryki ale nie oznacza to całkowitej ucieczki z Chin czy Azji ogólnie. Część inwestycji w Chinach na pewno zostanie. Powstaną nowe inwestycje w Indiach i innych krajach regionu ze względu na niższe koszty. Jest jeszcze Afryka.
@BiszKOPt91
@BiszKOPt91 8 ай бұрын
15:20 to jest kwestia tylko i wylacznie pieniedzy, pracownik fizyczny pracuje dla pieniedzy ktorych dostaje mniej niz pracownik w biurze, gdyby zarabial wiecej stereotyp dzialalby w druga strone.
@andrzejgorylewski9806
@andrzejgorylewski9806 8 ай бұрын
dzięki
@assasynabdkaraf9616
@assasynabdkaraf9616 8 ай бұрын
i świetnie! chwała ziemi sieradzkiej!
@adolfmalarzzwąsem6283
@adolfmalarzzwąsem6283 8 ай бұрын
Kupe mi się chce
@katogoria
@katogoria 8 ай бұрын
Chwała to Bogu tylko się nalezy.
@ghaze4020
@ghaze4020 7 ай бұрын
Najlepszy kanał informacyjny
@koperro8649
@koperro8649 7 ай бұрын
Wielki szacunek dla Kuby Knoppa, który podjął próbę analizy i przedstawienia tak złożonego zjawiska i sieci powiązań. Momentami było strasznie skomplikowanie i zagmatwanie, ale ostatecznie wiele z tego wyciągnąłem. Wielkie dzięki!
@GrochuMachinima
@GrochuMachinima 8 ай бұрын
24:24 aleście powiększyli to Michigan!
@GoodTimesBadTimesPL
@GoodTimesBadTimesPL 8 ай бұрын
chwała wielkiemu miszygan!
@tr1ckshot
@tr1ckshot 8 ай бұрын
Super materiał. Jedno małe "ale" - college, nie collage :)
@norbertonline7532
@norbertonline7532 8 ай бұрын
Specjalnie z szacunku dla tego kanału oglądam reklamy do końca.. Wszystkim oglądającym życzę spokojnych świąt wielkanocnych 🌞🤗
@whoismkfan
@whoismkfan 7 ай бұрын
Najwyższy czas skończyć z tym zielonym szaleństwem
@XkefasX
@XkefasX 7 ай бұрын
Ile płacą od komentarza?
@dokjay714
@dokjay714 8 ай бұрын
Jak będzie w tej układance wyglądał BRICS skoro Indie i Chiny będą dla siebie coraz większą konkurencją i słabnąca gospodarka Rosji.
@paskudztwoludowe6188
@paskudztwoludowe6188 8 ай бұрын
Na razie nic nie wskazuje, że może być to jakaś licząca się inicjatywa. Zbyt wiele konfliktu interesów pomiędzy członkami
@dawidwojacki5049
@dawidwojacki5049 8 ай бұрын
Hiperglobalizacja była błędem
@macgorsk
@macgorsk 8 ай бұрын
Ważny temat. Przesłucham ze 3 razy to może zrozumiem.... 🤪
@mm531
@mm531 8 ай бұрын
Material petarda. Czysty przejrzysty, zrozumiały....pigułka najważniejszych informacji. I co za fenomenalne, pełne zrozumienia spojrzenie na sytuację😊
@OOSSBema
@OOSSBema 8 ай бұрын
Dzięki
@Fiziek53
@Fiziek53 8 ай бұрын
Skrot filmu: Bogaci staja die bardziej bogaci i chytrzy a zasoby ziemi nie sa z gumy Skrot skrotu filmu: andrzej, to jebnie wiec ciesz sie zyciem
@bogdanpiascik3955
@bogdanpiascik3955 8 ай бұрын
Dobra robota
@spisk199Podcast
@spisk199Podcast 8 ай бұрын
a korporacje awnsowały do rangi mega-korproacji tam szukajcie swojego neoliberalizmu ;)
@milolubkrak
@milolubkrak 8 ай бұрын
Ciekawe ze kara się Chiny za protekcjonizm a cla zaporowe USA, a historia Samsung w Korei a zmuszanie na otwieranie się rynków przez Fundusz Walutowy co m in przeżyliśmy w latach 90 w Pl to było OK. Wiec ty jest OK a tu jest źle. To właśnie wskazuje czemu dziś się wali porządek bo nie miał na celu rozwój a zagarnianie innych podmiotów.
@anonim9464
@anonim9464 7 ай бұрын
Poprawka Chiny są raczej w dużym kryzysie który ich powoli dobija ale jak się rozkręci to będą mieli dopiero przerąbane
@kubexiu
@kubexiu 8 ай бұрын
Szaleństwo. Najgorsze jest to, że my się utożsamiamy z tymi tworami na mapach, jakbyśmy mieli jakiś wpływ na to co się dzieje. Przeciętny obywatel nawet nie zauważy, że tam przepłynęły setki miliardów w tą, czy w drugą stronę. Jeżeli pieniądz sam w sobie nie ma wartości, to te mocarstwa walczą o nic przy pomocy niczego.
@TheRezro
@TheRezro 8 ай бұрын
Twoja ignorancja nie jest argumentem.
@piotrmarcin5123
@piotrmarcin5123 Ай бұрын
Ten, kto globalizację wymyślił lub zgodził się na nią przecież musiał z góry wiedzieć, że będzie się to wiązało z utratą miejsc pracy u siebie i zniwelowaniem wypracowanej przez pokolenia własnej przewagi technologicznej i przemysłowej. Przecież to takie proste, że produkcja pójdzie tam, gdzie tania siła robocza a u nas zostanie pas rdzy. Aby wiedzieć to z góry wystarczy zwykły chłopski rozum. A więc dlaczego ???
@MrTrool323
@MrTrool323 7 ай бұрын
Globalizacja jest niczym kij który ma dwa końce lecz gdy coś nie zgadza się między krajami... To relacje na wolnym rynku sypią się niczym domek z kart Przykładem takiego posypania się był wybuch pełnoskalowej wojny która toczy się do dziś między agresorem czyli Federacją Rosyjską, oraz broniącą się Ukrainą. Kraje wspierające Ukrainę zrywały umowy z Rosją by nie pompować pieniędzy w konflikt, jednocześnie sami z czasem zrozumieli jak bardzo na nich polegali (Jak i cała Europa) opisując to jako "Strzał w stopę" lecz w dobrej intencji. Obecnie widzimy że możemy polegać jedynie na sobie, lub małych strategicznych dla nas podmiotach którzy są gotowi przyjąć pomoc jak i ją zaoferować.
@przemekmierzchalski6524
@przemekmierzchalski6524 8 ай бұрын
Good Timesa, bad. Czekam na Pana
@PawelBigBoss
@PawelBigBoss 8 ай бұрын
fajny film
@zefirpoprostu8443
@zefirpoprostu8443 8 ай бұрын
jedna poprawka do 2 minuty, to pierwsza globalizacja związana z przemianami w handlu między azją i europą była zaczątkiem industrializacji
@Marcin-L
@Marcin-L 8 ай бұрын
parytet złota i epoke keynesizmu dobiły kryzysy paliwowe a ASE to szuria wzrost dobrobytu w latach 1945-80 był gigantyczny na zachodzie, potem jest spadek klasy średniej
@A-BYTE64
@A-BYTE64 8 ай бұрын
Teraz też jest, nie w UE ale na świecie
@Marcin-L
@Marcin-L 8 ай бұрын
@@A-BYTE64 ale co?
@bartomiejcesarz4053
@bartomiejcesarz4053 7 ай бұрын
Dobry material
Czy wodór to kolejna, niemiecka wunderwaffe?
1:00:07
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 664 М.
Największy kryzys w historii RFN
29:35
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 435 М.
ТЮРЕМЩИК В БОКСЕ! #shorts
00:58
HARD_MMA
Рет қаралды 2,7 МЛН
Молодой боец приземлил легенду!
01:02
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 2,1 МЛН
Chiny i Rosja kolonizują Afrykę wypierając wpływy Zachodu
29:48
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 460 М.
Potęga przemysłowa USA wraca.
57:44
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 605 М.
Czy Węgry Orbana to Kraj Rewizjonistyczny?
38:24
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 536 М.
Jak Chiny biją Europę w jej własnej (zielonej) grze?
48:44
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 677 М.
Unia może zginąć, jeśli się nie zreformuje.
1:09:26
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 616 М.
Czy diabeł gra w kości? Andrzej Dragan, Tomasz Miller
1:21:49
Copernicus
Рет қаралды 704 М.
ТЮРЕМЩИК В БОКСЕ! #shorts
00:58
HARD_MMA
Рет қаралды 2,7 МЛН