🟩 Wypróbuj Speakly za darmo przez 7 dni i otrzymaj 60% zniżki na roczną subskrypcję: speakly.app.link/goodtimesbad... Partnerzy kanału: 🟥 XTB: link-pso.xtb.com/pso/T9qS6 🟦 KFD: sklep.kfd.pl/ 📦Zrzutka dla Ukrainy: zrzutka.pl/3ws6rz 📌 Patronite: patronite.pl/GTBT
@nightmareman75 ай бұрын
Koniec subskrypcji cyniczny oszuście, kłamco.
@A-BYTE645 ай бұрын
Jesteś antypolakiem
@TheRezro5 ай бұрын
Niemcy padli ofiarą ekoterroryzmu. Prawdziwy Solarpunk powinien właśnie ostrzegać przed ryzykiem fałszywej ekologii i ekologicznej ignorancji. Fakt że rzeczywistość zweryfikowała coś na co ślepa jest literatura, jest wielką ironią tego wszystkiego (zresztą prawdziwym spadkobiercą jest Holopunk, a Solarpunk to taki Biopunk). Żeby nie było. Nie jestem wrogiem wiatraków, ale inwestycje w energie odnawialną (którą gaz nawet nie jest) muszą być robione z sensem. Od dawna krytykowano że nadmierne regulacje wypychają firmy do Chin, gdzie nie ma żadnych standardów. Osiągając efekt odwrotny od zamierzonego. Poza tym ślepe pchanie na energie odnawialną sprawiło że nie zrobiono nic z tanimi zmilitaryzowanymi panelami słonecznymi i wiatrakami, którymi Chiny wykruszały Europejskich producentów. Uzależniając Europę od Chińskich technologii. Gdzie zdrowy rozsądek? Co na to Solarpuke?
@TheRezro5 ай бұрын
Technicznie rzecz biorąc Dreadnought był Krążownikiem Liniowym. Fisher opierał ten projekt nie nie tylko na koncepcie "All Big Guns" ale także na "Speed is an Armor" definiującym tą klasę. Dreadnought był dobrze opancerzony w odniesieniu do Krązowników Pancernych czasów minionych, ale bardzo szybko w odpowiedzi na potężne działa zaczęto montować potężne pancerze, tworząc współczesne Pancerniki. Co niwelowało założenia Fishera o użyciu taktyki podjazdowej, typowej właśnie dla Krązowników Liniowych.
@123bejbe5 ай бұрын
w 48.08 błąd dotyczący daty inwazji
@Bolku945 ай бұрын
Fajnie, że coraz częściej dodajecie takie wstawki historyczne. A to, że przez to odcinek trwał godzinę to moim zdaniem również zaleta. Dzięki.
@arturc68035 ай бұрын
Fantastyczna analiza. Dla mnie bardzo nowatorska, ale obroniona. Bardzo ciekawe i dające pretekst do rozmyślań, przewidywań, obserwacji. Dziękuję za kolejny bardzo dobry materiał.
@daniels28175 ай бұрын
rowniez bardzo lubie ten kanal, jednak tym razem uwazam ze mineli sie z prawda. Nikt w Niemczech nie bedzie jezdzic autem na wodor. Moze w wyjatkach jakis pociag (jak np. prowadzacy przez "Schwarzwald", albo jakies inne niszowe rozwiazanie. Wodor bedzie potrzebny dla firm chemicznych, albo np. do produkcji stali. Tam tez nie bedzie spalany. Chyba ze na prawde uda im sie wynalesc tania i efektywna metode do produkcji wodoru. Jednak duzo szybciej rozwija sie produkcja baterii. Jest tez duzo tansza.
@arturc68035 ай бұрын
@@daniels2817 nic nie dadzą idealne baterie, jeśli nie będzie produkcji prądu. Wodór jest dobry do magazynowania energii, do produkcji prądu. I tak, wodór jest i będzie spalany, bo tak pozyskujemy energię. Niewyjaśnione zostaje, czy i kiedy uda się łatwo wodór transportować rurociagami i tankować samochody. Pożyjemy zobaczymy.
@daniels28175 ай бұрын
@@arturc6803 Potencjalna mozliwosc produkcji pradu w Niemczech trzykrotnie przekracza potencjale zapotrzebowanie. Z produkcja pradu Niemcy wogole nie maja problemu. Wodor jest sredni do magazynowania i transportu. Gestosc energii jest okolo trzykrotnie mniejsza od gazu ziemnego. Oczywiscie jest to mozliwe Ponizej przyklad domu kompletnie odlaczonego od siecie cieplnej i elektrycznej kzbin.info?search_query=einfach+genial+mdr+autarkes+haus
@daniels28175 ай бұрын
@@arturc6803 a co jest nie tak z produkcja pradu? W Niemczech potencjalna mozliwosc produkcji trzykrotnie przekracza potencjalne zapotrzebowanie. Magazynowanie jest mozliwe juz dzisiaj. Jak na razie jest jednak drogie.
@arturc68035 ай бұрын
@@daniels2817 prąd produkują z węgla - czyli średnio. Magazynowanie hurtowe czy detaliczne (np samochody) jest drogie. Produkcja wodoru z fotowoltaiki rozwiązała by problem brudnej produkcji prądu i problem magazynowania. Oczywiście o ile uda się to zrobić dostatecznie tanio. I nad tym pracują naukowcy.
@1Desuvincit5 ай бұрын
Tak powinny wyglądać lekcje historii
@wielkizordon5 ай бұрын
Przecież to jest niemiecka propaganda, schlechte Zeiten gute Zeiten.
@ofensywnycioban34545 ай бұрын
Tak bardzo jak nie lubię Szwabów i rudego w tym odcinku nie zauważyłem żadnej propagandy@@wielkizordon
@JanKowalski-sl7dy5 ай бұрын
@@ofensywnycioban3454 Mnie wali Tusk uwazam go za urzedasa postawionego do roli demokraty natomiast przykład odpisujacego ci kolesia jest taki ze nie wazne jakie dasz argumenty jezeli nie pasują to sie wymysla że sa czyjąs propaganda czyli przykład ograniczenia myslowego do schematów w którym dana osoba czuje sie dobrze
@robertrobi84385 ай бұрын
@@wielkizordon raczej krytyczne spojrzenie na Niemcy. Gdzie tu była propaganda?
@wielkizordon5 ай бұрын
@@ofensywnycioban3454 Przykładów jest wiele, mówienie o mordach z dwóch wojen jako o ekspansji, to jest to nic innego jak wybielanie Niemiec, mówienie o oprawcy jako o Hegemonie tym bardziej, już jesteśmy na końcu okna overtonu. Spójrzcie na redaktora i redakcję, jeżeli Rzeczpospolita nie jest propaganda należąca oficjalnie do Ssorossa to co dla was jest propaganda?
@HunterPhantom5 ай бұрын
Najlepszy kanał geopolityczny na YT
@cal50x5 ай бұрын
Taaaa jasne
@ukaszradziszewski88305 ай бұрын
Prawda.
@Prepion5 ай бұрын
@@cal50x znasz lepszy?
@mm_335 ай бұрын
@@Prepion Pewnie Historia realna. xD
@HanSolo__5 ай бұрын
Bez przesady. Cały polski internet w niczym nie jest naj.
@DrAvrahamRosenzweig5 ай бұрын
Ten kanał to jest naprawdę narodowe złoto trzeba go chronić za wszelką cenę.
@semafor19855 ай бұрын
chronić przed czym?
@michall63765 ай бұрын
Narodowcowe zloto.
@pabloc.j.11525 ай бұрын
Przed sprzedaniem kanału sponsorom i innym zainteresowanym
@bobstone05 ай бұрын
@@semafor1985 przed żydami, wiadomo.
@pepelegiunia14 күн бұрын
W punkt przed tą zarazą trzeba chronić wszystko. izrael- państwo które nie ma swojej ziemi JEST NAJGORSZYM ZŁEM NA CAŁYM ŚWIECIE@@bobstone0
@grzegorzmajerczak67975 ай бұрын
Niemcy zdążą jeszcze raz włączyć i wyłączyć elektrownie niż my nasze wybudujemy xd
@dawidkurek58105 ай бұрын
Wątpie. Niemcy jak coś postanowią to się tego trzymają do samego końca, nawet jeśli to coś już nie ma sensu.
@tomy3d5 ай бұрын
@@dawidkurek5810 Widzę że nadal NIKT nie rozumie DLACZEGO NIEMCY MUSIAŁY ZAMKNĄĆ ELEKTROWNIE ATOMOWE Odpowiedź jest baaardzo prosta: POPATRZCIE NA UKRAINĘ!!! Atak na elektrownię atomową jest formą ATAKU ATOMOWEGO bez faktycznego użycia broni atomowej. Daje ogromną przewagę atakującemu. Już kilka dużych dywersji na terenie Niemiec mogłoby POZAMIATAĆ TEN KRAJ. To jest jedyny prawdziwy powód wyłączenia elektrowni atomowych w Niemczech, ale aby go rozszyfrować nie wystarczy czytać prasy i oglądać filmiki na YT, trzeba MYŚLEĆ, ANALIZOWAĆ i wyciągać wnioski.
@arturkoszykowski95925 ай бұрын
@@dawidkurek5810Bzdury
@KazutoKirigaya-hi8zh5 ай бұрын
@@dawidkurek5810 wystarczy zmiana władzy, która nadchodzi w Niemczech, bo do PE rządzący mieli tylko 30% (tyle ile CDU), a 2th była AFD.
@CCCCHGVV5 ай бұрын
I to wtedy kiedy niemiec pozwoli 😂😂
@bartekswierlikowski405 ай бұрын
Marzenia się spełniają-1h odcinek od Good Times Bad Times... Hura!!
@dominikn76395 ай бұрын
Super 👍
@rafarafalski70765 ай бұрын
Pampers i mocno trzymaj zwieraki
@robertwojtala86095 ай бұрын
Wstawaj, zesrałeś sie@@rafarafalski7076
@doitbeforeyoudieful5 ай бұрын
No spore zaskoczenie, normalnie to 20 min.
@piotrklimek20875 ай бұрын
Rafalek pizde sklej
@925grand5 ай бұрын
Gdyby polscy politycy trzymali taki poziom jak ten kanał to byśmy byli Państwem nr 1 we wszystkim ;) Pozdrawiam autora - oglądam od samego powstania kanału.
@Str82da.-hs1eq5 ай бұрын
I znowu gaz - ulubiony stan skupienia Niemców.
@E.Wolfdale5 ай бұрын
Nasze dusze są z wodoru
@PominReklamy5 ай бұрын
Niech zaczną gromadzić pie*dy do butli, jak nakazał fürher w berlińskim bunkrze. Pi#rdy to darmowy gaz, który tymczasem beztrosko ulatuje w kosmos.
@dawidwojacki50495 ай бұрын
XDDDD
@martingalaxy22565 ай бұрын
Po prostu lubią trzymać rzeczy w chmurze.
@adamdrzewiecki86435 ай бұрын
Ha ha geniusz słowa. Mówisz o gazie ukrytym w kryształkach?
@michajan51905 ай бұрын
Wielka praca przy tym materiale - pierwszy raz zobaczyłem Niemcy z tak szerokiej perspektywy Wielkie dzięki ❤
@kowalcook5 ай бұрын
Świetny materiał jak zwykle zresztą. Jeden z najlepszych kanalów opiniotwórczo-analitycznych jakie znam. Szczerze życzę abyście stali się silnym i szanowanym medium opiniotwórczym i analitycznym nowych czasów (tych internetowych) i to w skali międzynarodowej. ps. Jak mogę wyrazić swoja opinię, to wykorzystałbym innego lektora w wersji angielskiej. Panie Hubercie nie mam nic do zarzucenia pańskiej wymowy ale akcent w wymowie angielskiej jest bardzo wyraźny. Akuat w tym języku jakim jest angielski jest mnóstwo lektorów neuralnych tts gdzie ten problem z akcentem już nie występuje, być może powinni państwo to rozwarzyć Życzę więcej tak wartościowych materialów.
@BeataWolk-yw5xo4 ай бұрын
Zwracasz, na akcent w j. angielskim a piszesz po polsku z błędami ortograficznymi : rozważyć = rozwaga 😮
@Dave-iu5jj5 ай бұрын
godzinka przeleciała jak 10min, świetnie się Ciebie słucha
@lamark_sigma5 ай бұрын
+1
@knvb19775 ай бұрын
SUPER odcinek. jestem fanem waszej twórczości już od dawna, ale ten materiał bije wszystko o głowę. Dziękuje za to i powodzenia w dalszym rozwijaniu kanału.
@prussiany5 ай бұрын
48:08 - 2022 roku*
@starosielczanin71925 ай бұрын
Jak zobaczyłem czas trwania materiału aż prawie spadłem z wersalki
@grqergegsdf5 ай бұрын
Tapczan się sam pode mną zamknął
@karolgumieniak82415 ай бұрын
O chooolllerrraa
@starosielczanin71925 ай бұрын
@@karolgumieniak8241 aż aż
@Alloces115 ай бұрын
Belweder zamknięty na cztery spusty przez godzinę 🎉
@bramaputradojodo6535 ай бұрын
a ja z dywanu 😜
@lejenamure5 ай бұрын
Słucham już gdzieś od dwóch lat i jestem w szoku jak merytoryczne i spójne są twoje materiały, nawet po takim czasie. Szacun, serio Pozdrawiam
@marcelimrowczynski91695 ай бұрын
Różnica pomiędzy Niemcami a Polską jest taka, że Niemcy mimo niepowodzeń kontynuują innowacyjne projekty - w końcu dochodzą do perfekcji i dobrze na tym zarabiają - w Polsce nie ma kultury porażki, są za to szumne zapowiedzi, biskup poświęca, tysiące stolików i stołków obsadzają kolesie, wycina się las, brudzi rzekę, handluje gruntami i ..... już za 5 lat powołuje się komisje sejmowe!
@AbuDabi5225 ай бұрын
W kolonii Polskiej gospodarka jest upolityczniania i to jest największy problem. Do tego mamy polityków, pajacyków i wodza herra
@arasstavanger4 ай бұрын
Ale jesteśmy potęgą jeżeli chodzi o ciemnogród nasze wszystkie kościoły są warte więcej niż złoto całego swiata
@Bokar-mv6jg4 ай бұрын
@@arasstavangerKościół jest od moralności, gwarantuje także narodową spójność, nie jest od energetyki. czy w ogóle gospodarki i nauki. Pieprzysz więc bez sensu.
@arasstavanger4 ай бұрын
@@Bokar-mv6jg kościół i moralność haha pedofile chroniący siebie nawzajem biznesmeni jak Rydzyk trzymający się polityków i dojących od nich kasę ile się tylko da tragedia co do narodowej spójności opartej na nienawiści do wszystkich którzy nie są z nami…. Pierdolisz bez sensu
@DominikKajzar4 ай бұрын
Bo wystarczy 1 innowacyjny projekt na 10000 by odrobić straty z tych nieudanych.
@wojtek92425 ай бұрын
chciałem zobaczyć coś o niemieckim wodorze a zobaczyłem całą historie przemysłu niemieckiego
@sakakaka40645 ай бұрын
Wodór był chyba tylko pretekstem do przedstawienia właśnie historii niemieckiego przemysłu. Mnie się podobało :)
@robertsosnienski13555 ай бұрын
I zabrakło czasu na kluczowe zauważenie faktu że UE i wiele innych krajów inwestują w reaktory wysokotemperaturowe (np. torowy) z których to właśnie tanio można wytwarzać wodór. kzbin.info/www/bejne/boGuqHSAqN5lfM0si=KpEkG-cBMLgRELA6
@piotrz95465 ай бұрын
czyli rozumiem że straciłeś czas, i co Ty teraz zrobisz z tą całą historią przemysłu niemieckiego? :)
@wojtek92425 ай бұрын
@@piotrz9546 no właśnie nic
@waldemarskw1583Ай бұрын
I o przyjaźni rosyjsko niemnieckiej
@kalmarek197Ай бұрын
Bardzo dobra analiza działania Niemiec. Moje gratulacje!!
@dawidbartos16735 ай бұрын
Prosze !! Potrzebuje Twoje materiały w jezyku niemiecki! Mistrzostwo 👍
@kosma19975 ай бұрын
Fact check: "Hydrogen Economy" zaczęło się w uni europejskiej w 2012 roku. Ogólna polityka uni od ponad 10 lat zakłada tansformacj energetyczną której rdzeniem jest wodór. Nie jet prawdą że projekt niemieckiego Reichstagu zapoczątkoał ten proces. U na w Polsce wszytkie porty LNG są od razu przystosowane do przyjmowania wodoru.
@martingalaxy22565 ай бұрын
To jest komentarz, który warto wygrzebać spośród spamu.
@bartomiej82105 ай бұрын
Co nie zmienia absolutnie żadnego z opisanych w materiale problemów. Miło też byłoby coś poczytać o tym naszym LNG (mamy obecnie jeden taki terminal), bo przyjmować może i się da, ale co potem? Ani magazynów, ani przesyłu. Z resztą skąd miałby ten wodór płynąć? Bo w oryginalnych założeniach niemieckich... z Rosji. Na pewno zielony, w końcu ruskie słyną z zamiłowania do ekologii.
@libranocka895 ай бұрын
UE chcieć to sobie może ale rzeczywistość już została zweryfikowana za sprawą tego że wodór nie występuje w lotnym stanie na Ziemi więc trzeba go wyprodukować. Argumenty za wodorem są coraz mniejsze, zwłaszcza z postępującą inżynieria nanomateriałów elektronicznych co przemawia za takimi technologiami jak superkondensator grafenowy a jeśli mowa o elektrowniach przyszłości to prędzej tańsze, prostsze i efektywniejsze będzie pozyskanie nie Helu3 z Księżyca dla reaktora fuzji termojądrowej niż wytwarzanie na masową skalę wodoru tu na Ziemi.
@damianskrzypczak99185 ай бұрын
A ja dam lajka i dołącze się do dyskusji. Sam materiał daje dużo do przemyśleń p..t. " w co gra Berlin?" Sam wodór zdaje się być atrakcyjnym paliwem przyszłości że względu na wartość energetyczną, ale tej jak autor filmu stwierdził , jest kosztowny i problematyczny w transporcie i magazynowaniu. Osobiście nie wierzę w żadne "wodorociągi" ani stacje H2.. Tu Niemcy też robią Europę w bambuko z tym niby ministerstwem od przesyłu wodoru... Druga kwestia, to samo uzyskanie czystego wodoru , technologie i koszty. Tu autor materiału stwierdził, z czym się zgadzam,cze są 2 sposoby. 1 to elektroliza i jazda po wodzie. Jednak tu trzeba włożyć dużo energii elektrycznej na taką skalę... 2 metoda, to sprężanie gazu ziemnego, w którym wodoru jest w opór ( a także i innych cennych surowców, jak hel, argon, azot, czy nawet CO2)...A zakłady zajmujące się tym mamy w Polsce od dekad, jak choćby Odilanów w Wielkopolsce... Wszystko to z taniego gazu, a im bardziej zanieczyszczony, tym lepiej.. Tylko faktycznie, być może Niemcom padł jakiś plan... Dostępność taniego wodoru. Ale nie chodzi tu o samochody czy tam pociągi napędzane tym paliwem... Ja mam bardziej pytanie jak tam temat zimnej fuzji i projektu ITER, w którym Niemcy bardzo wiele partycypują, a i gdzieś przewinęła mi się informacja, że osiągnęli dodatni bilans energetyczny ..Tylko dziwne że artykuły nie odniosły rozgłosu, a to bardziej brzmi jak rewolucja energetyczna...
@libranocka895 ай бұрын
@@damianskrzypczak9918 Niemcy nie są w tym jedyni. Wodór nie ma nic do fuzji termojądrowej (z kolei zimna fuzja to na dzień dzisiejszy mit). Tutaj chodzi jedynie o izotop wodoru deuter, którego trzeba wyodrębnić z wodoru ale w tym przypadku wystarczy na prawdę niewiele. Gdyby chodziło o zwykły wodór dla reaktora to cala zabawa byłaby ekonomicznie nieopłacalna, bo co to za opłacalność produkowac wodór w prądu którego później znowu trzeba przekształcić w prąd. oczywiście sam deuter nie wystarczy i żeby w ekonomiczny sposób produkowac tanią energię termojądrową potrzebny jest jeszcze hel 3.
@ceoterki5 ай бұрын
Zaczalem miec wysokie oczekiwanie wobec filmow GTBT Polska . I za kazdym razem jestescie wstanie je przebic. Sztos!
@lukaszrymarkiewicz79715 ай бұрын
Jeden z najlepszych odcinków! Dobra robota ,..DZIĘKI...!
@lahlanenvin85635 ай бұрын
Genialny odcinek. Mega wartościowy. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Serdeczne dzięki I pozdrawiam!
@mattaimp5 ай бұрын
Genialne, wreszcie ktoś to zebrał i przedstawił w takim kontekście. Nawet mój ulubiony autorytet w postaci Wołoszańskiego nie ujął tego tematu z tej perspektywy. Gratuluję podejścia, zaangażowania i determinacji. Ten kanał jest nieoceniony - pod każdym względem. W kwestii wodoru Japonia ma więcej do powiedzenia.
@robertparker1925 ай бұрын
Donosiciel TW jako autorytet
@Damianeekk5 ай бұрын
Byś się wstydził publicznie przyznawać chociaż XD
@danieldpa84845 ай бұрын
Świetny materiał, brawo!
@rafanijak35625 ай бұрын
Piękna analiza. Dziękuję!
@tokida17675 ай бұрын
Rewelacyjny odcinek, bardzo uporządkowana i spójna analiza. Dzięki niej po raz kolejny przekonałem się skąd ta moja fascynacja historią, kolejami żelaznymii steampunkiem. Zaczynam się teraz zastanawiać czy słusznie nazywamy tę epokę wiktoriańską. Z punktu widzenia rozwoju, nauki, przemysłu, transportu - zjawisk definiujących drugą połowę XIXwieku, to powinna się chyba nazywać epoka bismarckowska
@rafakowieski5 ай бұрын
Godzinny merytoryczny materiał, po raz kolejny udowadniacie, że jesteście wyjątkowym kanałem ❤
@Maapoyful5 ай бұрын
Świetna analiza! Świetny materiał. Jestem Wam niezmiernie wdzięczny za te dawkę informacji! Robicie kawał dobrej roboty i cieszę się, że mogę was słuchać!
@sebastiand47205 ай бұрын
Świetny filmik. Dobra robota 😉wszystko opowiedziane i podsumowane w zrozumiały sposób.
@pepeindustries64085 ай бұрын
Godzinny odcinek, nie chcę nawet wiedzieć ile trwa przygotowanie takiego materiału
@wojciechpietraniuk13195 ай бұрын
Świetny materiał ,, geopolityczny,, Lepszy od trajkotania wielu znanych speców od geopolityki.
@KotPiess5 ай бұрын
Tak powinny wyglądać lekcje historii Najlepszy kanał geopolityczny na YT
@JarKo8805 ай бұрын
Powiedzmy sobie też, że nasi zachodni sąsiedzi coraz intensywniej pracują nad fuzją jądrową. Do jej zastosowania w energetyce jeszcze długa droga ale jeśli to się kiedyś uda to dopiero będzie rewolucja. Owszem będzie to bardzo skomplikowane technologicznie ale będzie można produkować tanio, wydajnie i bezpiecznie duże ilości energii praktycznie w nieskończoność i prawie bez odpadów. Jedynie trzeba mieć deuter (można pozyskać z wody) i tryt (produkuje się go z litu). Lit jest produkowany głównie w Australii, a poza tym w Chile i w Chinach oraz marginalnie w innych krajach.
@libranocka895 ай бұрын
Deuter w połączeniu z trytem raczej nie jest w stanie produkować energię elektryczną na masową skalę, a przecież właśnie o energię elektryczną w tym wszystkim chodzi a nie o nieograniczone zasoby deuteru i trytu. Dopiero deuter w połączeniu z helem3 będzie w stanie wyprodukować energię w sposób ekonomiczny tak że będzie można wybudować pierwszą taką elektrownię. Na Ziemi nie ma ekonomicznych zasobów helu3 a jego produkcja jest wypadkową w bardzo nikłej skali. Żeby pozyskać ogromne złoża helu3 trzeba lecieć na Księżyc gdzie występuje na całej powierzchni w stanie wolnym jako pozostałość po atmosferze. Jedynie mogą to zrobić Amerykanie lub Chińczycy. Dla mnie osobistą rewolucją byłoby pozyskiwanie darmowej energii w nieograniczonej ilości wyłącznie dla siebie zamiast skupywać od zewnętrznego dostawcy i to DOPIERO BYŁABY REWOLUCJA!
@robertsosnienski13555 ай бұрын
Prawdziwą rewolucją będzie przejście na spalanie całego uranu, odpadów z elektrowni jądrowych i używanie jako paliwa toru(cały świat już w to inwestuje nawet Bill Gates...). Fuzja jest trudna i kosztowna, tutaj więcej o tym (gdybyśmy tak zainwestowali w Polską myśl techniczną...). kzbin.info/www/bejne/boGuqHSAqN5lfM0si=KpEkG-cBMLgRELA6
@rafatrzebiatowski92895 ай бұрын
Dziękuję za wasze zaangażowanie. Sporo się dzieje na kangdze choć to okres wakacyjny. Tak trzymać!
@zbysinek5 ай бұрын
Bardzo fajny materiał. Ciekawie się ogląda. Jeszcze nie skończyłem żeby dać cała recenzje. Piszę bo zauważyłem że wkradł się chochlik 😉 najazd Rosji na Ukrainę nie odbył sie w 2024 (48 min. 10 sek.) Takie pomyłki się zdążają szczególnie w tak długich i przesączonych informacjami filmach.
@obiektywny_turysta4 ай бұрын
Też to zauważyłem
@michajaniec31155 ай бұрын
Genialny film❤ oglądałem z wypiekami na twarzy. Świetna robota. Ostatni materiał o Egipcie też świetny, ale to jest mistrzostwo. Gratuluję i czekam na więcej
@arekm15145 ай бұрын
Bede ogladac jutro, ale wpadlem tylko napisac ze zycie jest jednak piekne. 1h odcinek Good Times Bad Times to jest cos czego kazdy chcial, ale nikt nie smial prosic. Wincyj tego wincyj!
@janeczek165 ай бұрын
ale SUPER materiał!! :) dzięki stokrotne za tę super pracę i wysiłek włożony!! :):)
@bartoszmolski86885 ай бұрын
Dziękuję. 😇🙏 To bardzo ważny materiał.
@aleksandramaslisz4423 ай бұрын
Nareszcie jasno o wodorze! Do tego tło historyczne z tezą, która do mnie przemawia.
@Dejmoneq5 ай бұрын
Uważam że podcast w Pana wykonaniu miałby możliwość zostać jednym z topowych w Polsce
@bartosz5464 ай бұрын
Genialny materiał, ogląda się to doskonale, a ilość informacji jestidealana, a opowieść jest bardzo wciągająca.
@Lobo-02b5 ай бұрын
Wow! Dzięki za ten materiał.
@twilinski1Ай бұрын
Bardzo dobra analiza. Niezwykle realistyczna i rzetelna. Jestem pod wrażeniem. W Australii Południowej, gdzie mieszkam, też rząd mocno stawia na H2 i każdemu staram się tłumaczyć dlaczego jest to błąd, gdy ma się niewyczerpane złoża słońca, wiatru i kopalnie bogatą w lit. Pozdrawiam.
@marcintomczak76095 ай бұрын
Bardzo fajny materiał, zwłaszcza część o historii gospodarczej Niemiec. GTBT Może warto zastanowić się nad stworzeniem odrębnego cyklu materiałów omawiających historie gospodarcze różnych krajów? Bo naprawdę dobrze się tego słucha.
@mariuszkaminski35165 ай бұрын
Bardzo ciekawie opracowany materiał, super przekrojowo pokazana historia wzlotów i upadków, gratuluję i polecam 😉👍
@MichałBanach-j6w5 ай бұрын
Oglądam uważnie kazdy odcinek a potem opowiadam kolegom w pracy co się dzieje na świecie i dyskutuję z nimi czujac się o wiele mądrzejszym 😂
@A-BYTE645 ай бұрын
😂
@Haunuva5 ай бұрын
Na fanów Leszka Sykulskiego, nawet nie trzeba się przygotowywać hehe
@robertparker1925 ай бұрын
Każda ameba tak ma
@superspeederbooster5 ай бұрын
xddds mam tak samo
@A-BYTE645 ай бұрын
@@superspeederbooster współczuję
@radek84525 ай бұрын
Arcyciekawy materiał. Znam dobrze ten kraj i jestem pod wrażeniem poziomu tego odcinka. Drobna uwaga: "BASF" czytamy "Be-A-eS-eF".
@pawezanger81365 ай бұрын
Genau. Tak właśnie tą nazwę czyta mój przyjaciel z Niemiec Justus.
@pawelzajac13995 ай бұрын
Ciekawy odcinek. Brawo!
@pawesobik32755 ай бұрын
Ten film powinien nazywać się niemieckie wunderwaffe na przestrzeni dziejów. Strasznie mało o wodorze.
@mariuszmondal61845 ай бұрын
Wodor postrzegałbym bardziej jako akumulator energii dla PV i wiatru. Nie jako jej źródło. Niemcy mają sporo mocy z OZE, w takiej sieci możnaby ją magazynować na potrzeby generowania prądu w nocy. Nic przełomowego- chyba że tak jak wspomniałeś nagle znalazłaby się inna metoda/źródło H2 niż woda i gaz. Może biomasa? Jakieś enzymy odrywające atomy wodoru? Ale to już mamy - biogazownie jak w Austrii. Jeśli Niemcy chcą na serio zrobić z tego gamechangera to musieliby zrobić szybko wiele wynalazków/odkryć godnych nagrody Nobla.
@mountainice995 ай бұрын
Skoro mają takie plany "po cichu" realizowane, to pewnie już w szufladzie mają patenty lub wiedza w której szufladzie są.
@krzysztofmarciniec64154 ай бұрын
Woow ale wartościowy materiał aż ciarki przechodzą po ciele. WIELKIE DZIĘKI
@karolads40785 ай бұрын
Warto tutaj zaznaczyć, że na ten moment jako jedni z nielicznych na świecie technologię magazynowania wodoru w butlach dla użytkownika indywidualnego posiada Polska firma SUNEX S.A
@martu0015 ай бұрын
jeszcze posiada
@sylnat96b5 ай бұрын
@@martu001 jeszcze polska 😂
@karolads40785 ай бұрын
@@martu001 Na ten moment niemal 100% kapitału w Polskich rękach dumą napawa fakt, że ich główne rynki zbytu to Niemcy i Austria na których w tym roku przejmują kolejne zagraniczne firmy
@mioszj.59535 ай бұрын
Niemal robi wielką różnicę 😟
@Szakal_zlocisty-Canis_aureus5 ай бұрын
Tak przypadkowo ktoś albo w de USA UK "pracował nad tym równolegle" tylko jeszcze nie ujawnił bontobil test
@Fibulku5 ай бұрын
dziekujemy za kolejny material! na taki film czekalismy :D
@kro46375 ай бұрын
Nie chciałabym być niemieckim wasalem, ale szczerze mówiąc, powinniśmy trzymać kciuki za to, żeby im się udało. Jak walną Niemcy, to walnie cała Europa, a to by było jak prezent dla Rosji i Chin, które by nas wchłonęły.
@JanekMoniak3 ай бұрын
Szklane domy
@pawesekowski82383 ай бұрын
Mentalność niewolnika
@matt-eu-poland5 ай бұрын
Dzięki wielkie za odcinek!
@malki46565 ай бұрын
Czyli to nie jest fejk, muszę znaleźć sobie więcej czasu na oglądanie. Propsy dla GTBT.
@lamark_sigma5 ай бұрын
*Gadam To Bo Tak* 🤓👍
@krzysztofkantor39395 ай бұрын
To nie my decydujemy co się dzieje w Polsce😢
@jackbed50805 ай бұрын
Bardzo ciekawa opowieści. Dziękuję.
@activeprotravel5 ай бұрын
bardzo ciekawy odcinek, lecz nie jest poruszona dość istotna kwestia: Niemcy już teraz mają sporo dni w roku kiedy muszą wyłączać wiatraki i panele całymi hektarami ponieważ produkują chwilowo za dużo , nie ma gdzie tego składować ani nie da się na bieżąco zużyć, dlatego budują fabryki wodoru aby tak gromadzić nadprodukcję energii odnawialnej. Jeśli spojrzeć że energia była by zmarnowana przez wyłączenie plantacji energetycznych to tą energię można wykorzystać do produkcji wodoru, w tym sensie ten wodór jest darmowy. a wiatraków i paneli słonecznych będzie tylko więcej. czy produkcji będzie tyle aby zasilić cały przemysł ? zobaczymy. ale na pewno wyłączenie elektrowni atomowych tak wcześnie to błąd i przemysł to wie i wiele fabryk wynosi się z Niemiec do innych krajów - to też jest pominięte w materiale.
@awocrf5 ай бұрын
był w którymś momencie fragment o wynoszeniu się fabryk
@SPGM19035 ай бұрын
Wspaniały artykuł milordzie, nie zapomnę to nigdy. Bardzo ładny i dość neutralny skrót historii Niemiec, nie uwzględniono jednak dwóch faktów: resentymentu społeczeństwa po pierwszej wojnie, który opierał się na tym, że Niemcy mówiąc dosadnie, dostali baty za to samo, co robili Francuzi (zwycięzcy piszą historię), a drugi fakt - atak na związek sowiecki, był wywołany masową koncentracją czerwonych sołdatów na granicy na Bugu. Dwa tygodnie później od ataku mielibyśmy Sowietów nie tylko w Berlinie, ale i w Paryżu czy Madrycie.
@libranocka895 ай бұрын
Czyli Niemcy mieliby obronić Europę przed hordą jak Polacy w 20 roku? Myślę że oni jednak to zrobili w myśl polityki mitteleuropy jako że nieustannie potrzebują dla własnego przemysłu surowców i energii, czy tzw. przestrzeni życiowej.
@SPGM19035 ай бұрын
@@libranocka89 a czy jego wyklucza drugie? Gdyby spojrzeć z boku, albo przynajmniej nie z naszej perspektywy, to ratowali siebie (i w ich rozumieniu Europę) przed hordą sowiecką. To, że robią mitteleuropę to też prawda - dziś po prostu mają inne metody do zmuszania.
@ligierskiukasz19035 ай бұрын
Do dzisiaj funkcjonują i mają się dobrze stalownie Kruppa w DE, noszą nazwę Thsyssen Krupp, nieraz w nich byłem w Dusseldorfie oraz Koblenz
@wiechciu5 ай бұрын
Potężna dawka wiedzy. Kręci mi się w głowie ale dziękuję.
@sylwester42445 ай бұрын
Niemcy robią takie rzeczy, a u nas nie można nawet jednego głupiego hubu przeładunkowego zbudować Polska to jakiś żart
@michalp975315 ай бұрын
Hahaha, dobry komentarz:) Co chcesz chłopie... przecież mamy już wystarczająco duży w Radomiu XD
@filmstarist5 ай бұрын
O nie, mój drogi, żartem jest to na kogo głosuje większość społeczeństwa a także to jak mierne i krótkowzroczne osoby biorą się u nas do rządzenia.
@JANUSZ1FROM1POLAND5 ай бұрын
Polska czy określona opcja polityczna?
@misha90two5 ай бұрын
@@filmstarist na kogo proponujesz głosować? Na Konfę? Niemcom się udało pomimo, że opatentowali, można by rzec, socjal
@DariuszTkocz5 ай бұрын
Niemcy dużo pieniędzy inwestują w swoich polityków w Polsce
@pawel96255 ай бұрын
Świetny materiał. Dzięki!
@mr.j98125 ай бұрын
Kilka dni temu widziałem, że we Wrocławiu budują stację tankowania wodoru, co bardzo mnie zdziwiło. Może jednak epoka wodorowa jest bliżej niż się wydaję. Przy kosztach rzędu 8mln zł ciekawe kiedy się zwróci.
@LordKubsonek4 ай бұрын
U mnie w mieście jeżdżą autobusy na wodór a i stacja jest dostępna
@olgaborowska80015 ай бұрын
Świetny odcinek! Dziękuję
@JarKo8805 ай бұрын
Wodór w motoryzacji to nie jest nowy pomysł w Niemczech. Byłem jakieś 20 lat temu w starym muzeum BMW w Monachium i tam była pokazana cała koncepcja transformacji motoryzacji na wodór. Były prototypy aut ze zbiornikami na wodór i silnikami tłokowymi, modele instalacji do generowania wodoru na Saharze za pomocą fotowoltaiki i projekty sieci przesyłania wodoru do Europy. Już wtedy był to projekt porzucony w przeszłości i przeniesiony do muzeum jako ciekawostka.
@Bokar-mv6jg4 ай бұрын
Nic dziwnego. Nie mógł konkurować z ropą naftową i jej produktami. Wodór to ślepa uliczka.
@sedziazwanykalosz86843 ай бұрын
@@Bokar-mv6jgBo właśnie nie, tylko trzeba wymyślić sposób lepszego magazynowania go. Japonia już się tym zajmuje, to przyszłość poza elektrycznmi silnikami
@Bokar-mv6jg3 ай бұрын
@@sedziazwanykalosz8684 Chocby nie wiadomo jak kombinować, magazynowanie wodoru zawsze będzie o wiele, wiele droższe niz benzyn, ropy i podobnych paliw. Ogółem technologie wodorowe to olbrzymie koszty i klopoty, ktore ani ekonomicznie, ani enegetycznie nie mają uzasadnienia.
@GIBbeerDST5 ай бұрын
Wspaniały materiał, gratulacje!
@lukaszds89354 ай бұрын
Niemcy to jest wspanialy narod. Ludzie znaja wartosc wyksztalcenia, nauki i uczciwej pracy. Polacy tego nie rozumieja. Jezeli po konsultacjach z naukowcami podjeli decyzje zamkniecia elektrowni atomowych, to znaczy, ze ta decyzja byla sluszna. Do tej pory sa potega naukowa. Wystarzczy otworzyc jakakolwiek szafe strerownicza czy to w jakiejsc fabryce, czy w lokomotywie - wszystkie wazne podzespoly i sterowniki to niemiecie patenty Siemensa, AEG, Krupp czy inne. Nalezy brac z nich przyklad. Zycze Polakom, zeby mieli takie ceny energii w stosunku do srednich zarobkow, oraz zeby mieli takie czyste miasta, dostep do szkolnictwa, sluzby zdrowia, ifrastrukture kolejowa, oraz takie zaplecze technologiczno-naukowe jakie maja niemcy. Wtedy dopiero bylby dobrobyt i szczescie w Polsce. Bo na razie jest tylko zapieprzanie za frajer, frustracjia, a co za tym idzie zawisc i poddenerwowanie. A w takich warunkach cale spostrzeganie swiata jest zaburzone.
@krzysztofmsk32403 ай бұрын
Wy mnie postawiłeś trafną diagnozę. Dodam tylko że w interesie wielu jest utrzymanie polski w stanie w jakim jest.
@lukaszds89353 ай бұрын
@@krzysztofmsk3240 o, i to jest kolejna negatywna cecha Polaków - brak umiejętności przyznania się do błędu, czy choćby do braków - a tylko wmawianie sobie i innym że „ktoś celowo za tym stoi i tak tego chce”. Jeśli o takie bzdury z kierunku ezoteryki i wróżbictwa chodzi, to tak naprawdę Niemcą wiecej ludzi zazdrości i życzy im niepowodzenia. Ale Niemcy szukają dialogu, empirycznie dopatrują się swoich błędów i próbują je poprawiać. Ten kto zgania swoje niepowodzenia na innych już dawno jest przegranym.
@jontedowski4082Ай бұрын
Wielkie dzięki 😊
@Niukron5 ай бұрын
Łooo panie, godzina materiału
@Jakub-mn3ub5 ай бұрын
Świetny odcinek. Więcej długich kompleksowych metaanaliz. Dzięki!
@Mordeczka18495 ай бұрын
Godzinny film? Moje marzenia się spełniają
@ArturSternau5 ай бұрын
Świetny materiał! Gratulacje! 🙂👍🏻
@amamaslo85345 ай бұрын
A my się zastanawiamy: budować lotnisko czy nie?🤔 Niemcy, raz popełnią błąd ale później dwa razy się odbija. Bo coś robią. A my zastanawiamy się nad tą polanką w Baranowie jaka ma być przyszłość 🤦
@trdfs5485 ай бұрын
przecież to niemiecki gubernator zaorał, ot przypadek
@pawezanger81365 ай бұрын
Ponieważ Niemcy są pragmatyczni i praktyczni. Niektórzy uważają że to nudne cechy. Ale daje to skutek.
@AndyD-g4n3 ай бұрын
Niemcy buduja to co oplacalne, buduja wedlug potrzeb a nie jako prestiz bo uwazaja, ze ich na to nie stac. Polske jednak stac. Niemcy nie buduja rowniez muzeow, bo czym sie maja chwalic, zreszta oprocz AfD nie sa populistami.
@wiktorbrodka98255 ай бұрын
Niesamowicie interesujący materiał. Dzięki
@danieldpa84845 ай бұрын
Ludzie którzy nie znają się na fizyce i chemii myślą że wodór to przyszłość - problem w zbiornikach i bezpieczeństwie… wcześniej baterie lithium będą ulepszone.
@SurG30n5 ай бұрын
To większości psycholodzy historycy i innej maści upośledzeni ekoterroryści.
@arnoldsikorski5 ай бұрын
Przyszłością jest wykorzystanie obu technologii - usprawnienie zbiorników na wodór (ze względu na bardzo mały rozmiar cząstek wodór po prostu przesącza się przez ścianki) oraz lepszych baterii
@adab42165 ай бұрын
Tak za to polacy się znają na wszystkim najbardziej na montowaniu zagranicznym technologii😂
@arnoldsikorski5 ай бұрын
@@adab4216 poki co taka strategia bardzo dobrze nam działa - przez ostatnie 30 większy skok PKB wykonały chyba tylko Chiny
@adab42165 ай бұрын
@@arnoldsikorski dziala ale brak inwencji twórczej aby pójść własną ścieżka. Jesteśmy silnie zależni od Niemiec i to dzięki nim ten "dobrobyt"
@dikarpio78634 ай бұрын
Doskonały odcinek!👍
@JustFun-ot2qj5 ай бұрын
więcej takich długich odcinków
@grzegorzwarszawski37445 ай бұрын
Świetne, świetne, świetne! 🙂 Malutki minus za wymowę niemieckich nazw, przy tym ogromie pracy przygotowanie sobie tego fonetycznie to już naprawdę pryszcz 😌, bez sensu to lekceważyć.
@sebastiantomczyk45775 ай бұрын
Historia zmagań Niemiec jest pasjonująca. Ich umiejętność dzwignięcia się na wielkość jest nieprawdopodobna. Można im tylko tego zazdrościć. U nas w Polsce pod tym względem: innowacyjność, orgnizacja, wizjonerstwo jest absolutnie słabo.
@sakakaka40645 ай бұрын
Wszystkie te cechy, o których powiedziałeś mamy - może poza wizjonerstwem. Wystarczy w końcu ludziom dać robić to, co chcą, zamiast nakładać na nich wysokie podatki i regulacje. Stąd wynika nasz sukces gospodarczy. Wizjonerstwo przyjdzie samo, gdy Polacy zobaczą, że ich decyzje bezpośrednio na nich wpływają. Myślę, że na duże projekty pochodzące z firm polskich musimy jeszcze poczekać z 20 lat. Wizjonerstwo = gigantomania - zbędne koszty
@sebastiantomczyk45775 ай бұрын
@@sakakaka4064 zgadzam się, czy jednak widać na horyzoncie zmianę polityki podatkowej czy przełom w organizacji państwa? Raczej nie.
@sakakaka40645 ай бұрын
@@sebastiantomczyk4577 Powoli. 30 lat temu byliśmy prawie krajem 3. świata z korupcją, bezrobociem i totalnym syfem wszędzie. Idziemy do przodu. Po prostu trzeba robić swoje, dbać o wspólne dobro i głosować na dobrych polityków, a nie na klakierów i demagogów. Damy radę.
@sebastiantomczyk45775 ай бұрын
@@sakakaka4064 owszem, najpierw osłabienie z powodu licznych wojen demolujące kraj, potem utrata niepodległości na 123 lata, potem kolejna wojna która wycięła naszą inteligencję, ludność a na końcu zaaplikowano nam komunizm. Ale pytanie czy silniejsi od nas pozwolą nam wzbić się na wyżyny. Oby było tak jak Pan mówi.
@AbuDabi5225 ай бұрын
Niemcy muszą mieć jednego wodza który mówi że tym kierunkiem idziemy i wtedy wszyscy niezależnie od sytuacji w tym kierunku idą, po trupach do celu. W PL po drodze się pozabijamy, wygryziemy i zmienimy 2x zdanie.
@DanekAGH5 ай бұрын
To jeden z lepszych odcinków na tym kanale. Fajnie, że kontekst historyczny został pokazany tak dokładnie. Co do wodoru to ja by się cieszy gdyby Niemcom się udało dopracować to technoogicznie żeby miało to sens ekonomiczny. Wtedy monopol na paliwa kopalne przestaby mieć znaczenie i również takie kraje jak Polska by na tym zyskały. Polska jednak musi uważnie obserwować Niemców i nie zostać zbyt daleko w tyle.
@robertsosnienski13555 ай бұрын
Jesteśmy w tyle- i sądząc po "elitach" politycznych- w tyle zostaniemy. A zachód nie zasypuje gruszek w popiele, inwestuje w reaktory wysokotemperaturowe z których wyjątkowo tanio można produkować wodór (czego niestety w materiale zabrakło).
@PITPOLAND5 ай бұрын
Ten materiał powinien być wyświetlany na obradach sejmu przy pełnej sali wszystkich tych Osłów
@E.Wolfdale5 ай бұрын
Dla tych osłów to nic nie znaczy, jak nie mają za to posmarowane.
@tomb97805 ай бұрын
Świetny materiał! Bardzo mnie cieszy działalność waszego kanału.
@kkrystus5 ай бұрын
50:00 Żadna rura nie idzie do Polski. Przypadeg? 🙃
@witolddabrowski61275 ай бұрын
Dokładnie, na to samo zwróciłem uwagę
@BladyKris7772 ай бұрын
Orlen już ma plany jeżeli chodzi o wodór. Nie będziemy do tego potrzebować Niemiec
@sebjak765 ай бұрын
Mega super materiał !!! Dziękujemy za świetną robotę !!!
@iii77025 ай бұрын
jeszcze raz usłyszę "hazard"...
@SzybkaEkonomia4 ай бұрын
Świetny materiał. Dziękuje
@JDrwal25 ай бұрын
Nawet jeśli elektrolizery będą za darmo, to i tak elektroliza będzie pochłaniała gigantyczne ilości energii. To jest fizyka - nie do przeskoczenia.
@tomaszmarud67365 ай бұрын
Nadwyżka produkcji prądu fotowoltaika. To już działa np w Polsce
@JDrwal25 ай бұрын
@@tomaszmarud6736 pierdzielenie. Nie wiesz bracie co mówisz. Chcesz wyciąć lasy i całą Polskę, nota bene pustynię wiatrową, obsadzić wiatrakami żeby móc wyeliminować elektrownie konwencjonalne? Weź se policz ile ich będzie trzeba, potem kup se wielki, ale naprawdę wielki młotek i jebnij się nim w łeb. Może wtedy do ciebie dotrze. Alternatywą jest iść ba studia i nauczyć się czegoś oprócz łykania oszołomstwa. Co wybierasz?
@JDrwal25 ай бұрын
@@tomaszmarud6736 A ja wypadłem wczoraj krowie spod ogona i o „niemieckim” magazynowaniu energii nie wiem? Idź najpierw do szkoły, postudiuj, naucz się liczyć (w przeciwieństwie do niemieckich polityków), a dopiero potem głos zabieraj na ten temat. Marnujesz mój cenny czas takimi wrzutkami. Policz ile wiatraków trzeba by postawić na oficjalnie zaklasyfikowanej jako pustynia wietrzna- Polsce, by móc wiatrakami produkować i gromadzić wodór, by zastąpić nim paliwa kopalne i atom. Chcesz w ramach zielonego oszołomstwa wyciąć polskie lasy żeby zrobić wiatrakom miejsce? Ty na poważnie, czy specjalnie głupa rżniesz?
@A-BYTE645 ай бұрын
@@tomaszmarud6736 xddddddddddd, to musiał byś mieć 100 razy tyle paneli co teraz
@marcinchomontowicz16094 ай бұрын
@@JDrwal2 Kłopot Twojego oponenta polega na braku wiedzy jaka ilość energii jest potrzebna do elektrtolizy na skalę przemysłową. I nawiasem mówiąc nie policzy tego, ponieważ nie wie jak zacząć. Coś usłyszał gdzieś i kiedyś a teraz rżnie eksperta z nadprodukcją energi elektrycznej z fotowoltaiki i wiatraków. I tak rodzą się eksperci.
@izabelaw64544 ай бұрын
Super kanał, moje odkrycie roku!
@geedah794 ай бұрын
Nie zdarza mi się pisać ale to bardzo dobrze przygotowany materiał! Dzięki.
@NiekrytyEdward5 ай бұрын
28:58 taksówki nie miały znaczenia operacyjnego, przewiozły około 2 batalionów piechoty, może pozwoliły wyzyskać jakiś drobny sukces taktyczny i na pewno duży propagandowy ale nic ponad to. Podaję za książka Marna 1914 Śp Jarosława Centka
@rundmc71785 ай бұрын
❤
@marcingogowski60772 ай бұрын
Trochę siedzę w temacie i zgadzam się ze wszystkim co tu powiedziano w 100%. OD wielu lat nie znalazłem tak rzetelnego kanału.
@obiektywny_turysta4 ай бұрын
Doskonały materiał! Wielkie wyrazy uznania.
@Khneefer5 ай бұрын
4:30 - koszt dla nowych/budowanych EJ jest zaniżony - realnie to jest 600-650 zł/MWh czyli 14-15 eurocentów/kWh 9:38 - nikt nie stawia szeroko na atom. 10:45 - To nie jest postawienie wszystkiego na jednoą kar,ę, bo jak nie będzie wodoru to dalej będzie uzupelniać się bilans system elektroenergetyznego gazem ziemnym. 51:00 - wodor nie ma zastapic paliw kopalnych, tylko wiatr i PV, a wodór tylko domknie ostatnie 20-30% produkcji energii elektrycznej
@andrzejp.53275 ай бұрын
Francja
@Khneefer5 ай бұрын
@@andrzejp.5327 To tak jak byś powiedział 5 lat temu, że Polska stawia na węgiel. Francja nie stawia na atom tylko ma atom i przewiduje spadek jego udziału w produkcji energii elektrycznej.
@andrzejp.53275 ай бұрын
@@Khneefer żeby mieć trzeba na to stawiać, Francuzi wybudowali kilkanaście elektrowni atomowych w kilka lat... a my ...
@Khneefer5 ай бұрын
@@andrzejp.5327 Trzeba stawiać, tylko po co przepłacać? 1 MWh z EJ kosztuje ponad 2 razy więcej niż z wiatraka lądowego czy PV, nawet jak jak uwzględnisz, że jest to moc niezależna od wiatru i słońca. Jeśli chcemy wydać jak najwięcej by osiągnąć dany efekt jak najpóźniej to EJ jest rozwiązaniem właśnie pod taki cel.
@andrzejp.53275 ай бұрын
@@Khneefer słońce jest lub go nie ma, wiatr jest lub go nie ma... w Europie jest z tym problem
@PostalHostal5 ай бұрын
Komentarz taktyczny, działający - na minimum siedem słów, niech się niesie! 🙌🏻