Uwielbiam Pańskie materiały. Można z nich poznać wiele narodów i zaczerpnąć wiedzy o świecie!
@Golden-Blooded4 жыл бұрын
Znaczy ze nie wiele wiesz !
@pawer59094 жыл бұрын
@@Golden-Blooded Niestety Xon ma rację. Bardzo duży stopień ogólności z niezrozumieniem czym było i dlaczego upadło imperium handlowe Portugalii. Zbigniew Dylewski to według mnie napuszony ignorant.
@czlowiek_humoru4 жыл бұрын
@@Golden-Blooded Znalazł się ktoś kto wie więcej a nie potrafi gramatycznie się wyrazić. No... nie będę taki surowy, wszak mogło być gorzej albo niefiele lepiej ;-)
@czlowiek_humoru4 жыл бұрын
@@pawer5909 napuszony ignorant? Co to jest? To ma być ta pogłębiona analiza? Proszę swoje frustracje wylewać gdzie indziej.
@bzjatbzjat47814 жыл бұрын
Uwielbiam go🤗🤗🤗🤗
@urolobejko4 жыл бұрын
Nieliche Wdzianko :-) Byłem w Portugalii kilkukrotnie. Niesamowicie życzliwi ludzie, w sklepikach normalnie wiszą półtusze na hakach i ekspedientka odrąbuje to czego potrzebujemy takim wielkim toporem :-) A samochody typu renault4 są na porządku dziennym. Jak by w ogóle nie byli w uni europejskiej:-)
@kubakubens98864 жыл бұрын
Widzicie tą mapę Cesarstwa rzymskiego ani kroku za dunaj nie dali bo bym im Słowianie łuby poodcinali ,,,, a na mapie o nas ani mru mru ,,,,, a tam aż pod Persję wędrowali a tu żyzne gleby a na mapie biała plama haha...... Tak cię uczy KEN - szkoda
@wojciechwolak28324 жыл бұрын
@@kubakubens9886 To były żyzne gleby, ale pokryte w ponad 95% szczerą puszczą, której karczowanie pod uprawy nie miało sensu z punktu widzenia ekonomicznego i logistycznego dla Rzymian.
@kubakubens98864 жыл бұрын
Tak piach , skały i słońce ,,, no naprawde warto tam iść ,,, Litości a tutaj zyzne gleby itd.... myślisz czasem ...
@marcinkowskimariusz77874 жыл бұрын
@@kubakubens9886 tak, potrzebni byliśmy Rzymianom jak wygłodniali półnadzy Szkoci, porządne mosty i drogi zaczęliśmy budować dopiero przed II Wojną Światową, bierz pług ty nasz rodowity pacanie i uprawiaj te żyzne gleby i dojne krowy, u nas jest tak fajnie że w ciągu 30 lat od "ile to Jan Paweł II zrobił dla polski" demografie całkiem szlag trafił a 4 miliony z nas żyje sobie spokojnie na zachodzie, w tym w takiej Portugalii, takich ćwoków jak ty to ani murzyn czy chinol nie chce znać
@podunkman27092 жыл бұрын
@@marcinkowskimariusz7787 Lewacki bUl dupy?
@karolzakrzewski58504 жыл бұрын
Dziękuję za wykład. Portugalia zawsze kojarzyła mi się z sardynkami, nandos, biedronką i fatimą. Poznałem kilku Portugalczyków jak o piłce nie pogadasz to oni o niczym innym niewiedzą.
@witoldwielki2014 жыл бұрын
Zgadza sie , tylko pilka sie dla nich liczy.
@traiandinturda35324 жыл бұрын
Portugalia to Moonspell.
@maciekmadry96964 жыл бұрын
Wielkie dzięki za kolejną pigułę wiedzy, jakże unikalnego towaru w naszej strefie kulturowej, a przede wszystkim językowej. Nie sposób też nie zauważyć kolejnej rewelacyjnej kreacji. Pan Zbigniew znowu zadał szyku tym razem kratą... no no...
@KORLECH4 жыл бұрын
Kolejny już, świetny wykład. Ciekawy i budzący zainteresowania historyczne i nie tylko. Brawo!
@michapodsiado46294 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny znakomity wykład! :)
@margopollner38874 жыл бұрын
Nastepna znakomita prezentacja i swiatowej klasy talent i wiedza dr Dylewskiego. Mamy szczescie, ze mozemy sie uczyc z kazdego wykladu czegos ciekawego, nowego, do tego w lekkim tonie, swietna grafika, wnikliwe dane statystyczne. Dzieki!!
@cyps99_beatz_4 жыл бұрын
Kraina Cristiano Ronaldo i Bernardo Silvy, jako fan piłki nożnej obejrzałem wykład tylko dlatego - i od razu zasubskrybowałem kanał, bo jest świetny - a przy tym poznałem mentalność portugalskich piłkarzy ;) Wszystko zgadza się i ma większy sens!!!
@HaSt1134 жыл бұрын
Nareszcie! Naprawdę czekałem na ten kraj. Jestem ciekaw dlaczego jest podobny do Grecji i czemu jest już Polska wyprzedziła Portugalię w pkb per capita.
@nzsbango4 жыл бұрын
Podejrzewam, że działania rządu były niedostateczne. Naszego rządu ;)
@albert12344334 жыл бұрын
Prosze Pana, może Pan to tutaj przeczyta, świetnie by było gdyby Pan nagrał materiał o pierwszym panstwie chrzescijanskim, Armenii, mysle ze byłby to ciekawy odcinek, o ich sąsiadach, iranie, azerbejdzanie, co nieco o turcjii(ich historia sie pokrywa)
@forbeddensean99514 жыл бұрын
Polska nie wyprzedziła Portugalii.
@HaSt1134 жыл бұрын
@@forbeddensean9951 W wielu kategoriach wyprzedziła, jak pokazano w filmie. Oczywiście, że we wszystkim Polska Portugalii nie wyprzedziła.
@traiandinturda35324 жыл бұрын
@@albert1234433 o Turcji jest
@patrycjabartoszewicz21584 жыл бұрын
Wspaniale jak zawsze . nigdy nie pisze komentarzy pod filmami ale w tym wypadku czuje potrzebę podziękowania Panu Zbigniewowi
@sofiablue69033 жыл бұрын
Znakomite wykłady. Serdecznie gratulacje. Prosimy o więcej 🙏🙏🙏❤️
@robertwesoowski83064 жыл бұрын
Na studiach to wykładów unikałem a tu taka niespodzianka...jestem na wszystkich!!!! Świetna robota!!!
@tadeuszpuawski6158 Жыл бұрын
Super ciekawe...dziękuję za ten materiał.
@zygmuntmucha58944 жыл бұрын
Witam Panie Zbigniewie,dziękuję za wykład.Pozdrawiam Pana i Słuchaczy
@tonytony-ls6pd4 жыл бұрын
Panie Doktorze wspanialy wyklad. Lubie Pana sluchac no I te.rysunki wykresy cos dobrego pozdrowienia z Florydy duzo zdrowka zycze
@zp82444 жыл бұрын
obejrzałem z ciekawością i ... państwa południa były bogate. Szczególnie w okresie rzymskim. To wtedy rejon śródziemnomorski był centrum Bogactwa - Egipt, Turcja... były odkrycia. Czas Henryka Żeglarza , Kolumba. I powoli to centrum przesuwało się na północ. Teraz to Holandia, Niemcy. I kiedy patrzę na nielubianą przez Pana geografię to widzę, że także i Belgia, to miejsca gdzie jest sieć kanałów, rzek i dróg. To centra dystrybucyjne w Hamburgu, z których towary są rozsyłane na Europę, także i do Polski. A Portugalia to peryferia z których drogi prowadzą do Franci i Niemiec. I taka myśl o Henryku Żeglarzu. czy nie jest to przykład interwencjonizmu lub nakładów na BiR? Pozdrawiam. Cieszy widok Pańskiej osoby emanującej lepszym zdrowiem.
@dylewski14 жыл бұрын
lubię geografię ... tak samo jak lubię teologię ... ale nie sądzę, żeby o kondycji współczesnych państw decydowała geografia albo teologia :-)
@zp82444 жыл бұрын
@@dylewski1 co do teologii - dla mnie to struktura wartości. Konfucjanizm w Chinach: mało spotykałem cwaniaków. Wielość bogów w Indiach: ciągła czujność, bym znów nie został gdzieś wkręcony. No i żydowskie podejście do prawdy - sytuacyjne, brak podejścia do prawdy, jak w cywilizacji łacińskiej: i tutaj nasz konflikt z widzeniem czasu przeszłego i podejściem do ekonomii. W filmie o Argentynie było o Falklandach. Była tylko ekonomia. Dla mnie, długa zwłoka w reakcji Anglii, to tyrania odległości, czysta geografia. Konflikt o morze południowochińskie to reakcja na Malakkę, czyli też geografia, choć zgadzam się, że w tle jest ekonomia. Nawet może na przodzie.
@TheMarlitosos4 жыл бұрын
@@dylewski1 O kondycji współczesnych Państw decyduje edukacja oraz nakłady na badania i rozwój przy niskich podatkach. To proces długotrwały
@pawkapawka-yv1np4 жыл бұрын
Świetny wykład. Kiedyś pisałem referat o podbojach kolonialnych Portugalii. Fajnie tak sobie po latach przypomnieć fakty, daty.
@manekpawel4 жыл бұрын
Takie kanały jak pański, powinny mieć specjalne miejsce na KZbin. Materiał jak zwykle na bardzo wysokim poziomie. 🏆
@artnovak7844 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i rzeczowy wykład, oby ich było jak najwięcej.
@Tinakrystyna2612 жыл бұрын
Wspaniały odcinek.👍 👍
@TheMarlitosos4 жыл бұрын
Kolejny genialny wykład Panie doktorze. Dziękuje !
@adam654074 жыл бұрын
Panie Zbigniewie, opowiada Pan w bardzo ciekawy sposób. Powodzenia w dalszej pracy!
@semigetuzasemigetuza23214 жыл бұрын
Witam Pana serdecznie. Portugalia robi najlepsze buty w Europie. Dobra skóra, styl, wykonawstwo. No u ceny na polską kieszeń. 70% rynku obuwiczego UE to buty portugalskie. pzdr.
@zibisbiegienius30654 жыл бұрын
to już historia.
@maciekmadry96964 жыл бұрын
a jakis przyklad tych butow mozna prosic? obawiam sie ze ci Portugale juz od dawna sa w Chinach ...
@lukaszm43804 жыл бұрын
Miałem kiedyś buty Ecco z potrugalii. Lepszych już chyba nie będę miał. Ale to było 10 lat temu. Teraz nie spotykam się z metka Portugalii wogóle. Nie licząc wina
@adamgawronski85374 жыл бұрын
Pan robi świetne materiały bardzo miło się słucha
@dawidsokip42874 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy materiał. Mimo, że interesuję się tym zakątkiem świat i wiem co nieco, to dowiedziałem się kilku nowych rzeczy. Szkoda, że nie wspomniał Pan o trzęsieniu ziemi i tsunami z 1 listopada 1755 roku, które zniszczyło Lizbonę i okolice. Wydarzenie to miało duży wpływ na kondycję Portugalii przez dziesięciolecia. Nie brakuje ludzi, którzy twierdzą, że w znaczący sposób utrudniło to utrzymanie imperium w ryzach.
@ZyczePowodzenia4 жыл бұрын
Nie mogę się doczekać!
@GokuRoman008 Жыл бұрын
Świetny wykład!
@grzegorzm2976 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał.
@wernerwernerowy87614 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się pana słucha
@zbigniewbraciak1102 жыл бұрын
Wspaniałe opracowania
@1969OLEK4 жыл бұрын
Super czekam 🙂
@Grace-cx9zu4 жыл бұрын
Wspaniały wykład . Dodam tylko następującą informację. "Talassokracja (gr. Θαλασσα - morze; κρατία - władza) - państwo, które zdobywa i utrzymuje dominację za pomocą silnej floty. Cała potęga i polityczne znaczenie danej talassokracji dobiega końca w przypadku anihilacji sił morskich" - cytat z Wikipedii. Dla zainteresowanych polecam video (niestety tylko po angielsku) pt. Greek Civilization Lecture 01. Wydaje się, że to cywilizacja minojska na Krecie była pierwszą, która stworzyła tego rodzaju imperium. Podróżowali na tereny dzisiejszej Portugalii i Anglii. Poszukiwali cyny do produkcji brązu.
@johannajohanna23624 жыл бұрын
To bardzo sympatyczni I melancholijni ludzie.
@grzegorzjaczewski37334 жыл бұрын
Panie Zbigniewie, jak zwykle super wykład :-). A może by tak odcinek o Szkocji, w końcu to Szkoci stworzyli nie tylko współczesną bankowość i ekonomię jako naukę (w osobie Adama Smitha) co kontrastuje z faktem, że pod względem zamożności ustępują nie tylko swoim południowym sąsiadom.
@charlesvanderhuman36924 жыл бұрын
Dzięki za materiał. Pozdrawiam.
@pumkas19874 жыл бұрын
ROBI PAN DOSKONAŁĄ ROBOTĘ !!!
@albert12344334 жыл бұрын
Prosze Pana, może Pan to tutaj przeczyta, świetnie by było gdyby Pan nagrał materiał o pierwszym panstwie chrzescijanskim, Armenii, mysle ze byłby to ciekawy odcinek, o ich sąsiadach, iranie, azerbejdzanie, co nieco o turcjii(ich historia sie pokrywa)
@bzjatbzjat47814 жыл бұрын
Aż się miło słucha
@kubakubens98864 жыл бұрын
Widzicie tą mapę Cesarstwa rzymskiego ani kroku za dunaj nie dali bo bym im Słowianie łuby poodcinali ,,,, a na mapie o nas ani mru mru ,,,,, a tam aż pod Persję wędrowali a tu żyzne gleby a na mapie biała plama haha...... Tak cię uczy KEN - szkoda
@albert12344334 жыл бұрын
Kuba kubens a po polsku moglbys napisać ?
@patrycjabartoszewicz21584 жыл бұрын
O Armenia było by ciekawie oraz o zaostrzającym się konflikcie
@Piotr_Lukasz4 жыл бұрын
Kopalnia wiedzy czekam na następny odcinek
@janpencil1014 жыл бұрын
Witam. Jak zwykle świetne opracowanie. Po obejrzeniu filmu Pana Zbigniewa zawsze staram się porównać sytuację danego kraju do sytuacji Polski i wysnąć jakieś nauki, które mogą się nam Polakom przydać. 1. Bogactwo nigdy nie jest dane raz na zawsze.(wniosek Pana Zbigniewa) 2. Rozdawnictwo za darmo, szeroko rozbudowany system socjalny do niczego dobrego nie prowadzi. Rozleniwia ludzi. 3. Zbytnia zależność od religii nie pomaga. Więcej rozumu, a mniej emocji. 4. Nie jest dobrze gdy gospodarka w tak dużym stopniu oparta jest turystyce. Traci gdy "przychodzi korona, jest wybuch wulkanu w okolicy, strach przed terrorystami itd"
@samuelgeldern29654 жыл бұрын
Panie Zbigniewie, jako doktorant i wielki fan Pańskich wykładów jako następny temat proponuję Hiszpanię lub Francję jako inne byłe imperia kolonialne (Wiem, Francja posiada jeszcze kilka terytoriów zamorskich od siebie zależnych) albo Włochy lub Belgię. Wszystkie te kraje są bardzo poważnie zadłużone w skali światowej zarówno wewnętrznie, jak i za granicą (szczególnie Hiszpania i Włochy. Belgia i Włochy też były imperiami kolonialnymi, tylko mniejszego kalibru, niż Portugalia :)
@samuelgeldern29654 жыл бұрын
Hiszpania, podobnie jak Portugalia, znaczy już znacznie mniej w gospodarce i handlu światowym niż w XV, XVI i XVII wieku, aczkolwiek nadal jest w czołowej dwudziestce eksporterów i nominalnych gospodarek na świecie. Jej znaczenie w obu kategoriach systematycznie jednak maleje :)
@bartoszmanicki90964 жыл бұрын
Jak zwykle rewelacja 😀
@filip-z-konopii4 жыл бұрын
Znowu świetny film , kocham pana i muszę przyznać ze się ładnie pan odjebał :) Pozdraiwam
@dimitrydimitry56274 жыл бұрын
Bardzo interesujący materiał! Aż ciekawie jaki kraj następny :)
@TheMonraki4 жыл бұрын
Jak zawsze bomba
@zp82444 жыл бұрын
A propos Makau. Cudowne są chwile, które można tam spędzić. Ranek na obejrzeniu architektury post portugalskiej, kolonialnej. W południe posłuchać ćwiczeń amatorskiego zespołu chińskiej tradycyjnej muzyki wykonywanej w parku, a wieczór spędzić na wizycie w kasynie Venetian, wzorowanej na, jak nazwa kasyna, Wenecji.
@dylewski14 жыл бұрын
popływać z dziewczyną gondolą, popatrzeć na ugwieżdżone niebo (szkoda, że nie prawdziwe) ... a potem siąść do stolika bakarata - średnia wygrana na gracza to ponad 1300$ :-)
@zp82444 жыл бұрын
@@dylewski1 bylem sam. Choć były dziewczyny miło się uśmiechające, a kilkadziesiąt pięter pokoi nade mną. Na niebo się nabrałem. Po dłuższej chwili do mózgu doszło, że to to malunki.
@misiekdiablo14 жыл бұрын
lubie ten kanał, jedyny minus kilka ostatnich filmików było cicho nagranych, ten jest znów ok :)
@michalstolarczykKRK4 жыл бұрын
Fajnie się słuchało i dużo ciekawych informacji :) Ma Pan też swój niepowtarzalny styl - wypowiadania się, ubioru i prezentacji. Mocno oldschoolowy, ale ponieważ za tym idzie merytoryka, więc dla mnie działa on na plus. Na pewno niepodrabialny! ;)
@Brzcastas4 жыл бұрын
Własnie czytałem "Konkwistadorzy portugalscy" Małowista, a tu video o Portugalii :) :D
@galaxystern85184 жыл бұрын
wspanialy Program . pozdrawiam z de .
@Szagi_024 жыл бұрын
Czekanko
@a.t.82974 жыл бұрын
Panie Zbigniewie, jak zwykle materiał bomba 👍 Gdyby nie Pan żył bym nadal w przekonaniu, że Portugalia idzie gospodarczo na poziomie Europy Zachodniej... 🤔 Takie niby nieistotne przekonanie, ale zawsze coś. A Pan jak zwykle potrafi zainteresować tematem z pozoru nieciekawym 😉 Super!
@Voyager_on_thyme4 жыл бұрын
A może by Pan się skusił do nagrania wykładu o tak zwanych mikro-krajach (Andora, Monako, Liechtenstein, San Marino)? W jaki sposob mają one prawo bytu nie mając nic poza pieniędzmi?
@dylewski14 жыл бұрын
będzie Makau :-)
@erykzowada75064 жыл бұрын
a kiedy ojczyzna mojej babci ISLANDIA
@maciejd51334 жыл бұрын
@@erykzowada7506 Chyba już była jesteś Islandczykiem?
@podunkman27092 жыл бұрын
Co w tym niby ma byc ciekawego? Wytlumacze Ci to w jednym zdaniu. Sa schronienim dla bogaczy, wielu zalezy na tym by te schrony majetnych istnialy (dlatego sa "samodzielne"), maja mnostwo pieniedzy wiec zyje im sie dobrze.
@konica-minolta-serwis4 жыл бұрын
Jak zwykle, super wykład! Niesamowicie. Dzięki i pozdrawiam. ++++++++++++++++++++++++++
@piotrkozie88924 жыл бұрын
Ja bym jeszcze dodał trzęsienie ziemi w 1755r. w Lizbonie.
@dylewski14 жыл бұрын
Dziękuję za cenną uwagę :-)
@Mefiozaur4 жыл бұрын
też na to czekałem.
@capitancloss874 жыл бұрын
Oraz rewolucję 1910 roku...
@wernerwernerowy87614 жыл бұрын
Dobry film
@bomwik71264 жыл бұрын
Super odcinek !!!
@maxpol4794 жыл бұрын
Super Kraj Panie Zbigniewie! Czy byłby Pan zainteresowanym tematem ,,Kolonie". Plusy i Minusy posiadania Koloni? Jak Polska mogła by wyglądać gdyby miała swoje kolonie? (Oczywiście pod kątem ekonomicznym)
@deepestgreen4 жыл бұрын
Kawa zrobiona, ciasteczko z jagodami czeka :) Czas na wykład :)
@maranatha54734 жыл бұрын
Zarzucanie ze Chrześcijaństwo prowadziło do niewolnictwa to tak jakby mówić ze demokracja prowadzi do niewolnictwa i rasizmu bo w demokratycznych Stanach Zjednoczonych było sankcjonowane niewolnictwo i segregacja rasowa. Kompletny absurd. Gdyby nie Chrześcijaństwo nikt by nawet nie pomyślał ze niewolnictwo to coś złego.
@LWKEsq4 жыл бұрын
W tym filmiku z historycznymi faktami zgadzają suę tylko daty - a i to nie wszystkie. Reszta to czerwona propaganda. Komuna i jej pokrętna "dialektyka" niby heglowska, faktycznie tylko zmyślona. Plewy dla mas.
@michar92424 жыл бұрын
@@LWKEsq Czerwona czy czarna, to samo by rządzić.
@kamilr95184 жыл бұрын
Super merytoryczny i ciekawy wykład jak zawsze Panie doktorze!
@valdie684 жыл бұрын
W Dublinie był największy targ niewolnikami już około 1000 roku naszej ery. Wikingowie i Żydzi handlowali Słowianami :)
@dadai13184 жыл бұрын
@Waldemar Pan Dylewski nie będzie przecież ziomków oskarżał. Oni są zawsze pokrzywdzeni i zewsząd ich bez powodu wyganiali
@Vladymir_Putin4 жыл бұрын
I Arabowie, ale po co to mówić? To niedobra jest.
@marcinkowskimariusz77874 жыл бұрын
@@dadai1318 a jakich Dylewski niby ma "ziomków"? i jak tam twoje "ziomki"? skąd tacy jak ty wiedzą o cudzych "ziomkach"? skoro zazwyczaj nie znacie nawet nazwisk rodowych swoich babek, czy ty Dada nie jesteś czasem synem tego murzyna Dada Bombutu Makukitatebutu?
@marcinkowskimariusz77874 жыл бұрын
ty Waldemar się dowiedz że twój zasrany Dublin to w X wieku naszej ery było takie zadupie świata że tam nie tylko Słowian czy żydów na oczy nie widzieli, ale nawet Wikingowie siurek mały na te wiochę kładli, bidę tam obdartusy mieli że ówczesny Kraków przy Dublinie to była światowa metropolia
@tefalosobista97723 жыл бұрын
kiedy zaczęła się jazda na Kościół włączyła mi się czerwona lampka. Kiedy usłyszałem, że początkiem końca Portugalii było wypędzenie szlachty jerozolimskiej i pogromy, zacząłem przesuwać wykład. Byłoby ciekawie, ale jednak ... . Hiszpania Żydów wypędziła i palmę pierwszeństwa w kolonizowaniu świata. Przypadek? ;)
@bogdanmatyjas24204 жыл бұрын
jak zawsze ciekawe
@Falkenberg1938 Жыл бұрын
Portugalię szanuję głównie ze względu na dr Salazara. To był patriota!
@michalblekotam98794 жыл бұрын
zawsze z utesknieniem czekam na kolejne wyklady
@piotrkuhiwczak2 ай бұрын
Każdy kto odwiedza Portugalię powinien odwiedzić przepiękne miasteczko Tomar, które było centrum templariuszy. Jest świetnie zachowany zamek, budynki zakonne i jeden z najstarszych kościołów w Portugalii. Jest też świetnie zachowana synagoga, bo do połowy XV wieku Żydzi stanowili sporą część mieszkańców Tomar.
@Marcosek4 жыл бұрын
Panie Zbigniewie , tak pan arcyciekawie opowiada o tych różnych krajach ,że postanowiłem poprosić pana aby opowiedział coś o tych dziwnych najmniejszych krajach świata liczących po kilkadziesiąt obywateli.Co to za kraje i jakim cudem istnieją...❓
@Voyager_on_thyme4 жыл бұрын
Albo o innych mikro krajach typu Andora i Liechtenstein.
@dylewski14 жыл бұрын
Będzie Makau, najbogatszy kraj świata :-)
@mikoaj4 жыл бұрын
@@dylewski1 będzie Francja? Zastanawia mnie ile jest biedniejsza od Niemiec.
@podunkman27092 жыл бұрын
Takim cudem ze ich istnienie jest wspierane przez majetnych krajow zewnetrznych ktorzy maja tam swoje schonienie (chodzi o finanse). Koniec nieodgadnionej tajemnicy.
@waldemarredzicki96964 жыл бұрын
Poproszę o film o Omanie a drugi film poproszę o Surinamie
@krisskrzypczyk87574 жыл бұрын
Dla zasięgu 👍👍👍👍
@wojbubu41484 жыл бұрын
Chętnie bym posłuchał Pana wykładu o strategii Wielkiej Brytanii na najbliższe lata. Pozdrawiam serdecznie.
@h.l.36834 жыл бұрын
naprawdę super
@tommyaquario96924 жыл бұрын
Z tym imperium portugalskim to pan przesadził - nie istnieje taki termin. Portugalia byla panstwem koloniami i w wiekszosci byly to kolonie slabo zaludnione poniewaz Portugalia nie miała takiego potencjału jako mocarstwowa Hiszpania - Portugalczycy mieli zdziczałą Amazonie, mało ludną Angolę itp., pojedyncze faktorie w Indiach. Nie byli wstanie podbijac innych cywilizacji bo nie mieli sily i srodkow a takiego panstwa nie mozna nazwac imperium. Poza tym porownanie hrabstwa Porto, ktore defacto bylo panstwem miastem z Gnieznem jest bardzo nie trafione. Gniezno nie bylo miastem panstwem - bylo jednym z sieci grodow. Poznan czy Kilasz mialy w strukturze Polan rownie wazne znaczenie. Poraz kolejny popelnia pan rażące bledy z Historii.
@mczfender4 жыл бұрын
Panie Zbigniewie chętnie obejrzałbym wykład o Bułgarii, chyba jeszcze nie było.
@Raul-pp1uh4 жыл бұрын
Da, będzie wykład o Rumunii i Bułgarii w zimie;)).
@krystynanikolowa9984 жыл бұрын
Blagodaria
@piotrkraczkowski67294 жыл бұрын
Bóg, Złoto i Sława - niezły przykład na rozwój gospodarczy wynikający ze świadomości i zdolności jednostki, a nie z geopolitycznego przymusu.
@AndrzejDomagala4 жыл бұрын
I to były czasy bez żadnej poprawności. Wyrzucanie Żydów którzy się nie asymilowali, o innych sprawach nie wspominam, niewolnictwo. Aż się łezka w oku kręci.
@piotrkraczkowski67294 жыл бұрын
@@AndrzejDomagala bądźmy szczerzy, że gospodarka była wtedy bardzo prosta, bez naukowego wsadu. Ale Japonia wg geopolityków nie mogłaby się wogóle rozwinąć, bo ma geopolitykę przeciw sobie - inny przykład podważający fanatyzm geopolityków w rodzaju Jacka Bartosiaka.
@damiankazek33594 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny,.. jakże dobry wykład 👍. I serdecznie Pana pozdrawiam!. Pozdrawiam również Rodaków.. Myślących Rodaków. .🇵🇱
@wizna0044 жыл бұрын
Ale Pan schudnął:) dawno nie oglądałem Pańskich nagrań, są bardzo ciekawe.
@marcinnowicki62864 жыл бұрын
Nie wiem jak to oceniać,ale pracujac wiele lat w Stanach nigdy nie spotkałem ani jednego Portugalczyka choc pracowałem z ponad 20 narodowosciami. Za to wycieczka tygodniowa do Portugalii byla bardzo miła. Mekka Portugalczykow jest Luksemburg. Dzieki za bardzo interesujacy wykład.
@megawhitemaster77404 жыл бұрын
zajebisty outfit!!!
@Arpa614 жыл бұрын
nie lubię takich wpisów
@megawhitemaster77404 жыл бұрын
@@Arpa61 to szkoda.
@elhombre67054 жыл бұрын
Przewinąłem szybko ten materiał. Nie słyszałem, żeby była tu mowa o Nowym Państwie Portugalskim Antonio Salazara. A bez wspomnienia o Estado Novo jest to co najmniej wykład niekompletny. 31.02 W Hiszpanii polepszyło się już za czasów Generała Franco, co widać na wykresie od 1961 roku.
@stanislavkrzysztofzelajtys67984 жыл бұрын
Pozdrawiam i Podziwiam
@mariuszjaklewicz48402 жыл бұрын
Wykład logiczny, prosty, uczciwy. W kontraście do grafiki filmiku. Polecam estetykę minimalizmu na wzór znaku drogowego lub logotypu.
@Nanek6666664 жыл бұрын
Super stylówka :D dziękuję za wykład.
@rroberwargaming86674 жыл бұрын
Ale outfit suuuuper!
@sandasanshu43244 жыл бұрын
Mentalnosc narodu to powod sukcesu lub upadku
@pawepergo76874 жыл бұрын
Jak zwykle super. Czekam na odcinek o USA . To będzie wyzwanie
@elizabethostaszewski346 Жыл бұрын
Napewno Pan Doctor zjedzie USA z cala moca daleko bardziej niz Portugalie i przewidzi ich zapasc w ciagu najblizszych lat😊
@Kacper-tn6px4 жыл бұрын
Świetny film!!!
@jacekzrodo75174 жыл бұрын
Jak zwykle b. dobry wykład. Niepotrzebne i błędne są tylko te wstawki o religii. Po pierwszej wojnie światowej Portugalia przeszła gwałtowną (na wzór francuskiej rewolucji) walkę z kościołem i dechrystianizację (rewolucja portugalska -1910 oraz późniejsze lata) i jakoś się od tego bogatsza nie zrobiła. Z kolei ówczesna np. Belgia czy nawet Holandia były bardzo religijne (katolickie) i biedy tam też nie było. Tak, że nie używałbym prostych kalek. P.s. Kiedy Nowa Zelandia?
@jandzban58984 жыл бұрын
Mam pytanie, czy zrobi Pan film o szeroko pojętej demografii świata i co można z tym zrobić?
@krzysztofkrowicki13124 жыл бұрын
Jest wykład "koniec świata"
@frankdrackman79784 жыл бұрын
Zupę z nietoperza.
@zibisbiegienius30654 жыл бұрын
przyjmować więcej migrantów i dawać im maksymalny socjal.
@podunkman27092 жыл бұрын
Mysle ze znakomitym pomyslem jest glosowanie na "demokratow", przyjmowanie ubogacaczy kulturowych i dzielenie sie z nimi majatkiem. To przepis na dostatnie zycie i jasna przyszlosc.
@marcinvlk87264 жыл бұрын
Rewelacja!👍
@arkadiuszsemrau34294 жыл бұрын
Jedna z najciekawszych Pańskich prac.
@user-qh9zy6pw9z4 жыл бұрын
Pięknie. Czekam na Islandię.
@tringaochropus8434 жыл бұрын
Panie Zbigniewie, szacunek dla pańskich ballad gospodarczych karze mi zaapelować o zmierzenie się z Hiszpanią, a w szczególności z Hiszpanią epoki Caudillo. Co może być szczególnie interesujące ze względu na pański nie-czołobitny - być może obiektywny - nie mnie to oceniać - stosunek do Kościoła. Załączam pozdrowienia.
@swietymikolajbb4 жыл бұрын
15:28 szkoda, że pana lista bulli papieskich kończy się tuż tuż przed tą, która potępiała niewolnictwo..
@janwisniowski70824 жыл бұрын
Wspaniały wykład na pan ogromną wiedze a ja nie używam pseudonim nazwisko jak widać pozdrawiam jeśli pan zechce niech pan odpisze
@romanskiba52694 жыл бұрын
W jaki sposób niby Irlandia poradziła sobie z wielkim zadłużeniem? Przecież ich PKB niesamowicie napompowały wielkie korporacje, korzystające z irlandzkiego preferencyjnego opodatkowania i dostępu do unijnego rynku, tylko co w sytuacji, gdy te wielkie korporacje zostaną zmuszone do opodatkowania zysków osiąganych w poszczególnych krajach, o czym coraz głośniej przebąkują pozostałe kraje wspólnoty?
@dylewski14 жыл бұрын
Dług publiczny redukuje się w sposób naturalny, nie potrzeba, a nawet nie należy go spłacać ... zapraszam na wykład o długu publicznym ...
@rafalbroncel57924 жыл бұрын
To tylko sposob liczenia powoduje takie czary. W rzeczywistosci dlug nominalny nie zmalal az tak bardzo i wynosi ok 100%. Polecam artykul na obserwatorfinansowy.pl pod tytulem Irlandzka zagadka statystyczna.
@davidero4 жыл бұрын
36:14 Czyżby pan umieścił na dole naszego byłego włodarza? 😀
@marekb49672 жыл бұрын
Super wykłady,czy można poprosić o wykład o krzyżowcach i ich znaczenie gospodarcze i kulturowe(wyprawy krzyżowe).Wszystkiego najlepszego
@bzjatbzjat47814 жыл бұрын
🤗🤗🤗
@xslus4y3104 жыл бұрын
Może Chorwacka gospodarka jako następny film?
@mateuszfafara86164 жыл бұрын
Było o Jugoslawii
@fromskig16784 жыл бұрын
kościół Katolicki przynajmniej przestał wspierać niewolnictwo a pozostałe religie księgi kontynuują ją do dziś
@przemax53064 жыл бұрын
Irlandia najbogatszym państwem w Europie? Mam wątpliwości. Dwie kwestie: 1. Duża część opracowań umieszcza jednak Irlandię na 2-3 miejscu, zależy oczywiście czy uwzględniamy siłe nabywczą pl.tradingeconomics.com/country-list/gdp-per-capita?continent=europe www.bankier.pl/wiadomosc/Mapa-PKB-w-UE-Najbogatsze-regiony-Warszawa-samotna-wyspa-7833447.html 2. PKB Irlandii generują w dużej mierze firmy typu Google czy Amazon, korzystając z profitów podatkowych. Nie przekłada się to szczególnie na dobrobyt przeciętnego Irlandczyka, choć jest on oczywiście znacznie bogatszy od Polaka. en.wikipedia.org/wiki/Distribution_of_wealth_in_Europe