Możesz mnie wesprzeć na Patronite: patronite.pl/grafzero
@literackiogrod2351Ай бұрын
Mnie najbardziej interesuje "religia grecka" i "biała armia" -w obu przypadkach to bardzo ciekawa historia :)
@GrafzerovlogАй бұрын
"Białej armii" jestem bardzo ciekawy. Swoją drogą - orientujesz się może, gdzie szukać nazwisk żołnierzy walczących na wschodzie w tamtym okresie?
@literackiogrod2351Ай бұрын
@@Grafzerovlog pierwsze co mi przychodzi do głowy to archiwa "Archiwum Armii rosyjskiej"(RGVIA ), które zbiera informacje do roku 1917, oraz "Archiwum wojskowe (RGWA) od 1917 do 1941 roku. No tylko to są rosyjskie archiwa więc nie wiem jak teraz z dostępnością. Podpytam brata, on robi magisterkę u profesora Andrzeja Nowaka, który zajmuje się historią stosunków Polsko-Rosyjskich. Może będzie miał lepsze pomysły.
@literackiogrod2351Ай бұрын
@Grafzerovlog Zajrzał bym też do książki "Białe Legiony 1914-1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego" wydanej przez IPN, szczególnie w bibliografie i zobaczyła z czego korzystał autor. To zawsze jest dobra droga, bo ktoś niejako przeciera nam ten szlak, pokazuje gdzie warto szukać.
@literackiogrod2351Ай бұрын
@@Grafzerovlog też warto zrobić sobie taką "bazę danych", co się wie o osobie której się szuka, zawód, imię ojca, kiedy wrócił do kraju, czy wrócił, czy należał do jakiejś organizacji, miejsce urodzenia i rok urodzenia? i tak dalej.. - czasem różne informacje są przechowywane w zaskakujących miejscach.
@emigrant41Ай бұрын
Skoro "Biała Armia" Denikina w kręgu zainteresowań, to polecam też dwutomowe pamiętniki jego następcy Wrangla. Fascynująca lektura. Dla zainteresowanych tym okresem, rzecz jasna. Dr ZIelonka był pracownikiem naukowym na WSP w Słupsku (mojej Alma Mater, obecnie Uniwersytet Pomorski) i był bardzo ceniony w środowisku historyków. Podobnie jak jego powieści. Nie miałem z nim zajęć, ale pamiętam go bardzo dobrze: starszy, siwy pan, cichy i o łagodnym, melancholijnym uśmiechu. RIP [*] Co do Sujkowskiego, to z tego co teraz wyczytuję facet dał radę w tym "Mieście przebudzonym" porównać; jeśli chodzi o Trzecią Punicką Rzym do nazistowskich Niemiec a Kartaginę do Polski przed 39 rokiem. Mają (mieli) ludzie pomysły... Ale się musieli w głowę pukać po redakcjach. Pietrasa, Macierzewskiej nie czytałem. Ta "Diabelska gwardia" zapowiada się ciekawie (na listę z nią!). Chciałem tylko zaznaczyć, że wokół obecności ludzi z SS w LC narosło wiele mitów.(Byli to głównie ludzie z nie-niemieckich formacji SS, najczęściej wschodnich, np. Łotysze, także Skandynawowie czy Holendrzy) Ciekawy bardzo jestem tej książki (Francuzi sporo o tych tematach pisali, wiadomo- Dien Bien Phu) "Trzy bicze czarnej śmierci" Krossa; mam to, czeka w kolejce na lekturę (obok "Cesarskiego szaleńca" tegoż autora). Swoją drogą Kross to ciekawa postać.Do książki Mantella nic nie mam, bo ani ją czytałem, ani o niej słyszałem, ale powiem tylko, że po ostatnich lekturach Booker to dla mnie niekoniecznie rekomendacja. Pozdrawiam.
@GrafzerovlogАй бұрын
Krossa przesuwam w kolejce gdzieś do przodu (tego trzeciego tytułu chwilowo nigdzie nie widzę).
@literackiogrod2351Ай бұрын
Ja jestem historykiem z wykształcenia i też jest we mnie wielka antypatia dla historii XX wieku, ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że na studiach to nie problem, bo kiedy nadchodzi ten czas, kiedy historia XX wieku jest poruszana, to jest dużo innych ciekawszych rzeczy na głowi, jak choć by pisanie pracy licencjackiej, na wybrany przez siebie temat. Po prostu jest się już na takim etapie, że człowiek skupia się głównie na swoich "zainteresowaniach badawczych". Więc jeśli ktoś chciał by studiować historię i XX wiek go powstrzymuje, to spokojnie, nie ma się czym przejmować. =D Jest cała masa innych powodów, żeby nie studiować historii.
@literatura-ze-srodka-EuropyАй бұрын
Mantel jest świetna. Nie czytałem tego cyklu dalej, bo jakoś kiedyś nie było dostępnych kolejnych części. Ale kapitalnie to jest opowiedziana historia i może wrócę.
@GrafzerovlogАй бұрын
No właśnie kolejne osoby polecają.
@karolinawogrodniczkachАй бұрын
Michał Androsiuk, poznałam dzięki Tobie, jestem totalnie zachwycona Pełnią. Żeby zdobyć jego pozostałe książki napisałam do wszystkich antykwariatów w Białymstoku, napisałam nawet do wydawcy - i nic. W Poznaniu w bibliotece Raczyńskich jest dostępna tylko jedna pozycja, ale tylko w czytelni. Masakra jakaś. Dziękuję za odcinek 🙂
@GrafzerovlogАй бұрын
@@karolinawogrodniczkach ponoć wystarczy napisać do autora. Może przez wydawcę albo Bibliotekę w Hajnówce można jakiś kontakt złapać?
@karolinawogrodniczkachАй бұрын
@@Grafzerovlog spróbuję, dziękuję 🙂
@dorotamilej5953Ай бұрын
"Przetaina " podobała mi się bardzo- wciągająca, obrazowa i kolorowa, pozostawiająca wrażenia. Ja , zresztą, uwielbiam Pilipiuka.
@GrafzerovlogАй бұрын
A jak druga część?
@janm.dugosz9180Ай бұрын
Absolutnie podzielam Twoją niechęć do historii XX w. Za blisko, żeby zdobyć się na obiektywizm, i żadna przyjemność w jej studiowaniu, skoro tak boli i tak bardzo wpłynęła (i wpływa wciąż) na nasze życie. Oczywiście, najbardziej zainteresował mnie ten Keramejkos (albo ta, bo to garncarska dzielnica Aten), już go wcześniej gdzieś wypatrzyłem.To nie dr. Jacek Hajduk polecał na swoim twitterze? Nieważne - zazdraszczam, choć po przeczytaniu fragmentu zacząłem się zastanawiać, czy każdy nosiwoda w Atenach mówił Ajschylosem? No, Kleantes z pewnością... Ta "Pełnia" ciekawa. No i diss na Szamałka zawsze plusik ;)
@GrafzerovlogАй бұрын
Może to specyfika tego konkretnego nosiwody? :D
@agnieszkaagnieszka46Ай бұрын
Zakupiłeś świetne książki! Tylko czytać:-)
@GrafzerovlogАй бұрын
Tylko miejsca coraz mniej :)
@sawomirszczepanowski7064Ай бұрын
Panie Igorze,jakiś Maciej Robert ma być wydawany w Niemczech,a jego książka jest nominowana do Nagrody Conrada.Wydaje mi się,że jego książka,to nie jest powieść,ponieważ traktuje o łódzkich rzekach.Wie pan coś na ten temat?
@GrafzerovlogАй бұрын
Tak rzeczywiście - to autor reportażu z wydawnictwa Czarne. Z tym że to chyba o rzekach w Polsce ogólnie, o Łodzi pewnie istotna część
@lostmyknifeАй бұрын
Czekam bardzo, co powiesz o Olvido, bo brzmi to jak cos dla mnie :D
@GrafzerovlogАй бұрын
@@lostmyknife ooo a dlaczego tak sądzisz?
@lostmyknifeАй бұрын
@@Grafzerovlog na LC wszyscy się zachwycają, że to zabawa różnymi konwencjami literackimi i że bardzo dobry styl. No tylko LC nie ufam, dlatego potrzebuję potwierdzenia:)
@fiszkowaАй бұрын
hyhy, co ja kupiłem??? lubię
@GrafzerovlogАй бұрын
Po takim czasie to norma :D
@mira.lАй бұрын
Andrzej Stanisław Kowalczyk kojarzył mi się dotąd z Jerzym Stempowskim, a tu coś takiego, niespodzianka.
@GrafzerovlogАй бұрын
Ponoć całkiem niezła powieść.
@radekandruszkiewicz7869Ай бұрын
co to za afera z antykwariatem? kogo omijać?
@GrafzerovlogАй бұрын
@@radekandruszkiewicz7869był taki pan w mitologii co wszedł do labiryntu i z niego wyszedł ;)
@radekandruszkiewicz7869Ай бұрын
@@Grafzerovlog eh szkoda, kupę kasy u nich zostawiłem, ale skoro chcą działać wbrew mojemu (i w sumie całego rynku) interesowi, to kasę dostanie ktoś inny.
@Joanna55.Ай бұрын
Ludzie są jednak dziwni i różnie podchodzą do zakupów. Lubię oglądać zakupy prowadzących kanały książkowe, ale gromadzenie zakupów, by potem je pokazać trochę mnie śmieszy. Nie jest to żaden zarzut, tym bardziej, że praktyka powszechna, ale jeżeli chcę przeczytać jakiś staroć, a nie ma go w pobliskich bibliotekach, nie ma, bo zbiory są przetrzebiane z bezwzględnością na nowe, poszukiwane kryminały , obyczajówki, o romansach nie wspomnę. Książkę, którą naprawdę chcę mieć kupuję, musi być w dobrym stanie i bez stempli bibliotecznych, czekam z niecierpliwością i czytam na bieżąco. Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby przedstawić przed każdym filmikiem nowy zakup i ten naprawdę interesujący zrecenzować. Pewnie powiesz „openboxing nieźle się klika .Wydajesz mi się jakiś taki zagubiony otwierając poszczególne koperty. Z tych prezentowanych to tylko „Keramejkos”. Nie podoba Ci się Jakub Szamałek? Hmmm. A Zbigniew Zielonka towarzyszył mi przez czasy licealne. Wydawało mi się, że był związany z Opolem i Śląskiem Opolskim(„W Jemielnicy sądny dzień” o chłopie Marku Prawym) i Dolnym Śląskiem (”Księga Henrykowska” czy „Henryk Prawy”). Nie wiem czy dzisiaj jego powieści udźwigną zainteresowanie współczesnego czytelnika, ale spróbować można. Bardzo podobała mi się biografia o papie Musiole, pomysłodawcy Opolskiego Festiwalu i biografie o opolskim działaczy Jakubie Kani. Pamiętam „Orły na sarkofagu”. Oj te zakupy.
@GrafzerovlogАй бұрын
@@Joanna55. Nie no bez przesady, przecież ja Sujkowskiego czytam z przyjemnością to mi Zielonka nie straszny. A co do zakupów, no można ale po co? W sensie jak coś potrzebuję przeczytać od razu np. Cholewę to otworzę i przeczytam, a jak nie to będzie leżeć trzy miesiące, bo potem i tak postoi trzy lata, jak nie trzydzieści :) Więc otwieranie ich od razu skoro i tak nie będę ich czytał od razu nie ma sensu 😁
@GrafzerovlogАй бұрын
@@Joanna55. PS Szamałka czytałem dwa pierwsze tomy - baaaaardzo słabe. I na poziomie intrygi, i na poziomie języka i stereotypizacji wizji Grecji. Ten drugi tom ciut lepszy, bo jednak to dosłownie terra incognita więc sam wybór ciekawy, ale to trochę za mało.
@janm.dugosz9180Ай бұрын
Ja Szamałka próbowałem przeczytać jedną książkę - współczesny kryminał, i to ten, wedle którego serial zrobił Netflix. Dramat z tego wyszedł, bardzo to było złe. A że lubię starożytność, więc nawet nie zamierzam dotykać jego powieści o antyku. Oczywiście dopuszczam myśl, że po prostu się nie znam, ale ta jedna próba w zupełności mi wystarczy.
@GrafzerovlogАй бұрын
@@janm.dugosz9180 Szamałek sprawdził się 10/10 jako autor scenariuszy do gier komputerowych ("Serca z kamienia" to jego), ale przy książkach coś nie idzie...