Matury z polskiego w PRL-u! | Historia literatury | Grafzero

  Рет қаралды 957

Grafzero

Grafzero

Күн бұрын

Пікірлер: 36
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
Możesz mnie wesprzeć na Patronite: patronite.pl/grafzero
@dolcenancy
@dolcenancy 7 ай бұрын
Niesamowite tematy! Chciałabym się z nimi zmierzyć. Sama jestem maturzystką 2018 i wówczas było narzucone wypracowanie z ,,Lalki”, za którą nie przepadam. Z kolei na rozszerzeniu była analiza porównawcza utworów Czechowicza i Norwida ❤ Potem na studiach filologicznych bywały interesujące prace semestralne. Aktualnie bardzo mi tego brakuje i jestem zmęczona mówieniem moim uczniom setki razy tych samych zdań o Mickiewiczu…
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
A tak z ciekawości spytam: uczysz w liceum czy w podstawówce?
@dolcenancy
@dolcenancy 7 ай бұрын
@@Grafzerovlog jestem lektorką języka polskiego jako obcego, prowadzę głównie zajęcia przygotowujące do matury i egzaminu ósmoklasisty dla obcokrajowców, którzy znaleźli się w polskim systemie edukacji.
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
@@dolcenancy ok, to przy klasach ósmych nie da rady, ale przy maturze egzamin przewiduje taką możliwość tematu gdzie jednym z punktów obowiązkowych jest wiersz (tekst wiersza jest w poleceniu). Dajesz wiersze współczesne, te mniej znane (uczeń nie spisze z Internetu) i z reguły od razu wychodzi kto nie łapie poezji zupełnie, ale też czasem trafiają się ciekawe prace.
@kasiagorska-fingas8349
@kasiagorska-fingas8349 7 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek! Dzięki serdeczne! Jeśli mogę zasugerować małą podpowiedź: w filmiku mówi Pan o ubiegłorocznym materiale dotyczacym matury przedwojennej - warto podać link do niego nie tylko w rogu ekranu, ale także w opisie do filmu, bo pewnie nie tylko ja słucham YT, uwijając się przy porządkach czy innych pracach domowych, więc słucham, a nie patrzę 😉 Tutaj musiałam specjalnie wrócić do tego momentu w nagraniu. Ale to drobiazg. Bardzo fajny pomysł na odcinek: zamiast psioczyć na poziom dzisiejszej szkoły, podać tematy maturalne z przeszłości i zaufać odbiorcom w kwestii wyciągania wniosków 😉
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
Dziękuję za zwrócenie uwagi. Wkradł mi się tu błąd, wydawało mi się, że tamten film powstał rok temu (nawet chyba to powiedziałem) i zmieści się w linkach pod tekstem. Tymczasem okazało się, że... to już dwa lata! Czas szybko płynie :) Zaraz to poprawię! Na szkołę czasem narzekam, czasem nawet bardzo, ale tutaj rzeczywiście okazało się, że widzowie sami wyciągnęli bardzo ciekawe wnioski :)
@kmfsagitta
@kmfsagitta 7 ай бұрын
Super odcinek. Gratulacje
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
Dziękuję :)
@karolinawogrodniczkach
@karolinawogrodniczkach 7 ай бұрын
Pisałam starą maturę na początku 21 wieku. Krótko przed deformą. Nie pamiętam który temat wybrałam. Dziękuję za odcinek, przyjemne to było. Znamienne jak często używałeś sformułowania - uczeń po rozszerzeniu powinien dać radę.
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
To pewnie tak jak ja :) To ze względu na to, że ma rozszerzeniu jest więcej renesansu i oświecenia :)
@marcinbukalski1789
@marcinbukalski1789 7 ай бұрын
Nie w temacie odcinka, ale ostatnio zacząłem czytać „Hieny i lotosy” Andrzeja Niwińskiego. To powieść historyczna z akcją osadzoną w starożytnym Egipcie. Wpadła mi przypadkiem w ręce i zacząłem z ciekawości. Jak na pierwsze 150 stron z ponad 650 wypada ciekawie. Nie wiem czy znasz, ale chyba warto rzucić okiem.
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
Znam, leży na półce chyba od pięciu lat i czeka na swoją kolej 😁
@janm.dugosz9180
@janm.dugosz9180 7 ай бұрын
Co roku zadaję sobie to pytanie, czy zdałbym dziś maturę? Co za szczęście, że to już za mną ;)
@agnieszkaagnieszka46
@agnieszkaagnieszka46 7 ай бұрын
Ja raczej już bym nie zdała, nic nie pamiętam z tego liceum.😊
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
Ja to z lekturami bym problemu nie miał, ale żeby było po linii i na bazie to już nie wiem :D
@annabozena1253
@annabozena1253 7 ай бұрын
I przed tobą byc może w kolejnym wcieleniu
@janm.dugosz9180
@janm.dugosz9180 7 ай бұрын
@@annabozena1253 Nie ma żadnych kolejnych wcieleń, ale fakt, że czasem mi się śni, że muszę znów kończyć liceum. Dziwne, bo o studiach snów nie mam ;)
@agnieszkaagnieszka46
@agnieszkaagnieszka46 7 ай бұрын
Bardzo fajny odcinek. W latach 90 był temat z epoki, jakiś przekrojowy i jak już pisałam analiza wiersza. Tylko wypracowanie. No i matma nie była obowiązkowa. Ja zamiast matmy pisałam historię. A ściągę miałam harmonijkę. Były jeszcze takie przewijane na zapałkach😅
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
Te tematy przekrojowe to chyba właśnie w latach 90. weszły jako odtrutka na te ideologiczne historie :)
@agnieszkaagnieszka46
@agnieszkaagnieszka46 7 ай бұрын
@@Grafzerovlog mogło tak być.
@AAa-cv2ue
@AAa-cv2ue 7 ай бұрын
Zdawałam maturę w 1974 i też był tzw wolny temat. Ludzie się na tym często wykladali.
@Louri_
@Louri_ 7 ай бұрын
A czytałeś "Słoneczniki" Snopkiewicz? Tam jest dość interesujący obraz matur wczesnych lat 50.
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
Tak mi się coś kojarzy, że chyba... Ale zupełnie bez szczegółów.
@VX-45
@VX-45 7 ай бұрын
W starej maturze matematyka byla matematyką, nie to co dziś
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
A to nie mam pojęcia co się zmieniło. Wiem, że kiedyś było bardzo mało zadań.
@VX-45
@VX-45 7 ай бұрын
@@Grafzerovlog bylo malo zadan, ale to byly zadania gdzie trzeba bylo jednak pomyslec. Pewnie dla wielu osob dzisiaj, moze 50-80 %, z rozszerzonej matmy stanowilyby nierozwiazywalby problem. Dla kierunkowych studentow tez. Mam zbior zadan z matur z poczatku lat 90 kupiony w nieistniejacym juz antykwariacie wiec widze wyrazna roznice miedzy tym co dzis, a tym co wczoraj
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
@@VX-45 ale jeśli to był przedmiot "do wyboru" to nic dziwnego, że on był na wyższym poziomie. Zetknąłem na przedwojenne zadania z matematyki: dwa wydają mi się w zasięgu współczesnych uczniów, jedno ma jakąś dziwaczną nomenklaturę, nie kojarzę czegoś takiego ze szkoły.
@tesiatomczak
@tesiatomczak 26 күн бұрын
@@VX-45 Różnią się, to prawda. Wniosek, jaki można z tego wyciągnąć, to niekoniecznie kondycja umysłowa maturzystów kiedyś i teraz ("kiedyś trzeba było pomyśleć" - czyli teraz już nie, czyli są na to za głupi?), więcej mówi to o dorosłym społeczeństwie, co ono pragnie swoim maturzystom wbić do głowy. Nieobowiązkowa matura z matematyki lat 90. ma wyłonić garstkę przyszłych inżynierów, którzy, korzystając z otrzymanych w szkole narzędzi, zdołają je kreatywnie wykorzystać. Obowiązkowa matura z matematyki z lat 2010+ ma wymusić na absolutnie każdym maturzyście wykazanie, że wykuł na pamięć wzór i potrafi rozwiązać zadanie od początku do końca w narzucony sposób, jak algorytm. Tego od nich chcemy, a oni starają się w tych oczekiwaniach jakoś nawigować. Wynika z tego raczej nie, że współcześni maturzyści nie chcą lub nie umieją myśleć, co raczej, że my wolelibyśmy, żeby zbytnio nie myśleli, tylko sprawnie wypełniali polecenia. Skutki takiego podejścia do edukacji to kolejna, osobna historia.
@truluv4611
@truluv4611 7 ай бұрын
Graf zyjesz?
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
Taaaa film jutro, bo się buforowanie przedłużyło
@emigrant41
@emigrant41 7 ай бұрын
Współczesna odmiana socrealizmu: "Czym sie różni moralność postępowego aktywiszcza klimatycznego od moralności nacjonalistycznego populisty?", "Kto jest nawiększą bohaterską osobą naszych czasów i dlaczego Greta Thunberg?" 😁 Te pierwsze dni wolności to można by coś tam naskrobać na podstawie książek Paukszty (np. Wrastanie") i jeszcze połączyć z "powrotem pradawnych ziem piastowskich do macierzy". Poza tym coś z "Babiego lata" Auderskiej można by wycisnąć. Co do Paukszty, to jest jak znalazł na tę "walkę z Niemcami"- jego "Pogranicze" mianowicie. Zresztą tu najmniejszy problem z doborem przykładów, kurcze, nawet Rodziewiczówna pasuje! Kruczkowski to parszywieńka postać ale zgoda, co do "Niemców". Podział lat 80-tych na profile" biol.-chem., mat.-fiz., ogólny i humanistyczny. Faktycznie dobór tematów maturalnych różnił się między profilami i nic dziwnego. W temacie "Wybieram dwóch wspólczesnych pisarzy polskich..." Lem może być a jako drugiego wybrać Józefa Mackiewicza i... patrzeć co by się działo. 😛 Co do mojej matury, to pamiętam dwa tematy, bo sie zastanawiałem który wybrać: "Bakcyl dżumy nigdy nie umiera".... jakoś tak (na podstawie Camusa, rzecz jasna) i "Porównaj na przykładach bohatera romantycznego i pozytywistycznego i ich koncepcje odzyskania wolności".... cos w tym guście. Przyznaję, że w końcu poszedlem po linii jamniejszego oproru i wybrałem ten drugi (ocena Bdb) A Ty jakie tematy ze swojej matury pamiętasz i jaki wybrałeś? Ten przykład z oblanym maturzystą to świetny temat na dyskusję z młodzieżą na temat kryteriów oceny wypracowań, nie? Świetny odcinek! Pozdrawiam.
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
To ja jednak myślę, że współcześni nauczycieli to prędzej demokracja i praworządność, ekologia to takie bardziej dla młodych żeby się wyszaleli. A wiesz, że do Paukszty to ja bym wrócił? Tylko te książki o Ziemiach Odzyskanych to kosmiczne ceny teraz. Potem mi przyszło do głowy, że mógłbym na spokojnie dać "Ucieczkę z Ziemii Obiecanej" Rymkiewicza seniora. No może coś by się z tego ułożyło :) A ze mną to jest ciekawa historia, bo to jeszcze po staremu, ale już po 2000 roku. Opowiem przy kolejnym filmie z tej serii bo było wesoło :)
@Grafzerovlog
@Grafzerovlog 7 ай бұрын
PS z tym Mackiewiczem to można by już w trakcie matury myśleć o tym, gdzie Cię do pracy przyjmą 😁 PSS ja to zawsze przytaczam uczniom w kontekście, że nie jest tak źle dziś :) ale potem podaję ucznia oblanego za interpretację wiersza z płodem jako podmiotem lirycznym :) żeby nie było, że jest idealnie.
@emigrant41
@emigrant41 7 ай бұрын
@@Grafzerovlog "A wiesz, że do Paukszty to ja bym wrócił? Tylko te książki o Ziemiach Odzyskanych to kosmiczne ceny teraz." No, co Ty... "Wrastanie" wystawione na Allegro za 5,90, Pogranicze za 9,00, "Zawsze z tej ziemi" za 2,99, itd- kompletna taniocha-tylko wybierać. Jego ksiązki dobrze się czyta i to w ogóle ciekawa postać- akowski oficer z nowogródczyzny, stalinizm przeżył bez ubeckiego więzienia chociaż polowali na takich, chyba nie kapował. Mam jakąś tam swoja teorię czemu tak było, ale nie potwierdzona. Warty przypomnienia, moim zdaniem.
@emigrant41
@emigrant41 7 ай бұрын
@@Grafzerovlog JMackiewicz, to był chyba najbardziej ocenzurowany i zamilczany pisarz w PRLu. Nawet źle o nim nie wolno było wspominać. Cisza miała być kompletna. No, nic dziwnego. PS. Z tym płodem- podmiotem lirycznym, kapitalny pomysł. Tylko, że niedługo będzie to pewnie cenzurą objęte jako mowa nienawiści.
Orwell vs. Huxley | Historia literatury | Grafzero
20:30
Grafzero
Рет қаралды 1,7 М.
UFC 310 : Рахмонов VS Мачадо Гэрри
05:00
Setanta Sports UFC
Рет қаралды 1,2 МЛН
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 54 МЛН
Q&A Praca w bibliotece | Vlogi | Grafzero
58:48
Grafzero
Рет қаралды 6 М.
32. "Dom Drzwi" Tan Twan Eng (Wydawnictwo Poznańskie 2024) - W małżeństwie i poza nim.
11:57
W poszukiwaniu książki doskonałej
Рет қаралды 347
POSŁANKA TUSKA WKU*WIŁA MAZURKA! TEN WYWIAD PRZEJDZIE DO HISTORII!
12:01
Polityczna Krucjata
Рет қаралды 7 М.
JAK NAPRAWDĘ ŻYLI ZESŁAŃCY CARA?
18:36
Kurier Historyczny
Рет қаралды 51 М.
Bolesław Chrobry - pierwszy król, wielki władca. Zaprasza Łukasz Starowieyski
1:16:40
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 14 М.
Dlaczego Hollywood Kopiuje Polskiego Reżysera?
21:02
Umberto Becon
Рет қаралды 45 М.
10 najgorszych opinii o książkach | Vlogi | Grafzero
24:29
Grafzero
Рет қаралды 1,1 М.