Рет қаралды 4,042

BM promo

BM promo

2 жыл бұрын

Úvodní závod na Masarykově okruhu(Masarykův okruh) úspěšně organizoval CAMS neboli Československý automobilový klub pro Moravu a Slezsko(Československý automotoklub pro Moravu a Slezsko) se sídlem ve velkém městě Brně. Okruh, nejprve nazvaný Brno-Ring, byl pojmenován po oblíbeném prvním československém ministru-prezidentovi Thomasi Garrigue Masarykovi. Protože soutěžní trofej nesla Masarykovo jméno, nabyla akce na významu a byla největší motoristickou akcí, jakou kdy Československá republika zažila. Okruh byl těsně za hranicemi Brna a jel proti směru hodinových ručiček. Prvních 18 km do obce Ostrovačice tvořily převážně klikaté kopcovité, spíše úzké okresní silnice, vedoucí lesy a dalšími čtyřmi obcemi. Odtud se okruh stočil zpět a posledních 11 km byly téměř všechny široké, rovné státní silnice a vůbec ne romantické, což umožňovalo jízdu nejvyšší rychlostí.
V lednu 1930 byla délka okruhu uvedena na 29,212 km, ale po přeměření v červnu CAMS stanovila délku na 29,142 km (Poznámka 1) .. Úpravy a příprava těchto komunikací trvala více než rok a stála miliony korun. Byly vyasfaltovány staré prašné komunikace v Novém Lískovci, Pisárkách u Brna, Kohoutovicích a Žebětíně. Tyto okresní silnice doznaly největších změn. Byly rozšířeny na téměř 7 ma v nebezpečných rozích na 9 m. Okruh s 36 levými a 47 pravými zatáčkami byl ve vynikajícím, bezprašném stavu s maximálním sklonem 7 % a maximálním poklesem 9,5 %. Byly vybudovány speciální tribuny, ze kterých bylo vidět na jezdce až do vzdálenosti 7 km. V červnu, kdy byl okruh ještě ve výstavbě, experti odhadovali, že silnější vozy by měly být schopné dosáhnout v průměru 100 km/h. Okruh se musel projet 17 koly a celková délka závodu tak činila 494,414 km.
Celkový vítěz měl získat 80 000 korun, druhý 40 000 a třetí 20 000. Navíc pro první tři v každé skupině byly ceny 15 000, 10 000 a 5 000 korun. Kromě těchto vysokých peněžních ocenění bylo věnováno velké množství speciálních cen. Jednou byla Junek Memorial Prize za nejlepší čas v sedmém kole a další, cena CAMS za nejlepší závodní čas vozů do 1100 ccm.
Neděle 28. září byla chladná a suchá. Dlouhý okruh obklopilo odhadem 80 000 až 100 000 diváků. V prostoru tribuny byly umístěny reproduktory, aby byl dav průběžně informován o měnící se situaci závodu.