No video

Jak piloci Luftwaffe oceniali myśliwiec Spitfire

  Рет қаралды 377,756

Grzegorz Bobrek

Grzegorz Bobrek

Күн бұрын

Supermarine Spitfire kontra Messerschmitt BF-109. Rywalizacja tych dwóch maszyn przeszła do legendy. Co naprawdę jednak myśleli sami Niemcy o swoim rywalu, myśliwcu Spitfire? Na bazie wspomnień asów Luftwaffe zbierzemy w całość perspektywę wroga.
Do dalszej lektury polecam oba tomy książki "The German Aces Speak".
Montaż: ‪@Fanggotten‬
Mój instagram:
/ grzegorz.bobrek
Mój twitter:
/ grzegorzbobrek
Współpraca:
grzegorz.bobrek@gmail.com

Пікірлер: 699
@GrzegorzBobrek
@GrzegorzBobrek 5 ай бұрын
Dzień dobry. Ten materiał od długich miesięcy chodził mi po głowie i w końcu dopadłem odpowiednie źródła. Miłego seansu, widzimy się znowu za 2 tygodnie!
@PatrzewTwojeOczy
@PatrzewTwojeOczy 5 ай бұрын
Szybcieeeej
@Turloghan
@Turloghan 5 ай бұрын
Dlaczego nie wspomniałeś, że Spitfire testowany w Rechlinie to była wersja z dwułopatowym śmigłem o stałym skoku (stąd pilot wspomniał o nadmiernych obrotach silnika lub braku wykorzystywania pełnej mocy silnika, właśnie przez takie śmigło🤨) , oraz silnik Spitfire'a był zasilany benzyną 87oktanową, co jeszcze dodatkowo zmniejszało potencjał ogólny samolotu. To ważne, ponieważ dopiero z chwilą rozpoczęcia Bitwy o Anglię , w użytkowaniu diwizjinow rozpowszechniły się Spitfire że śmigłem samonastawny, o zmiennym skoku i stałej prędkości obrotowej, oraz silniki Merlin zasilane już benzyną 100 oktanową, co zmieniło na plus parametry angielskich myśliwców i to właśnie było największym zaskoczeniem Niemców, gdyż kompletnie zniosło praktyczne przewagi Bf-109 względem Spitfire na czas bitwy.
@alanbak6355
@alanbak6355 5 ай бұрын
Super
@darkowski93m
@darkowski93m 5 ай бұрын
Mi też chodził po głowie, ale nie znam się na historii i nie mam kanału na yt :|
@TheGrandeCapo
@TheGrandeCapo 5 ай бұрын
Można bibliografię w opisie? Czy tylko ta jedna książka była twoim źródłem?
@Dzidek711
@Dzidek711 5 ай бұрын
W muzeum lotnictwa w Krakowie miałem tą przyjemność zobaczyć zarówno Spitfire'a jak i Messerschmitta. Obie maszyny na żywo robią wrażenie.
@andrezkamotu
@andrezkamotu 5 ай бұрын
Szkoda, że do tej pory, po przeszło 20 latach od rekonstrukcji, ten Bf 109G-6 nadal nie doczekał się chłodnic glikolu pod skrzydłami. Również kształt kołpaka śmigła, zbudowanego od podstaw, jest daleki od prawidłowego...
@luc19833
@luc19833 5 ай бұрын
Kiedy pracowałem w Wielkiej Brytanii miałem okazję być na pokazach lotniczych Flying Legends w IWM Duxford. Uwierz mi ryk Merlinów i Griffonów przelatujących prawie nad głową przyprawia o ciary na plecach do dziś. :) a było to w 2012 roku :).
@janpanufnik1705
@janpanufnik1705 5 ай бұрын
@@andrezkamotu Możesz opisać, jaki jest prawidłowy ten kształt kołpaka ? Może Bundeswehra zakupi twój pomysł...
@Bajaos
@Bajaos 5 ай бұрын
@@luc19833 Tak, miałem okazje słyszeć na Pikniku Lotniczym w Krakowie. Sztos.
@karolmichalec3766
@karolmichalec3766 5 ай бұрын
​@@luc19833Zgadzam się. Byłem na pokazach lotniczych w Notodden w Norwegii i miałem okazję zobaczyć w locie P-51 i Spitfire. Coś wspaniałego.
@adrianrybarczyk7902
@adrianrybarczyk7902 5 ай бұрын
Genialna jakość filmów. Powinni cię w telewizji puszczać jako godnego następce Wołoszańskiego.
@staszekkilos1772
@staszekkilos1772 5 ай бұрын
Oby nigdy się w telewizji nie pojawił .. jest zbyt dobry na ten ściek
@spavatch
@spavatch 5 ай бұрын
Gdyby kiedyś odrodziła się Telewizja Edukacyjna w takiej formie jak w latach 90-tych, to chciałbym w niej oglądać takie programy historyczne jak ten.
@aleksanderzaremba9695
@aleksanderzaremba9695 5 ай бұрын
​@@staszekkilos1772 Myślenie że ktoś jest za dobry na telewizję z pewnością nie pomoże podnieść się jej z błota. Telewizja musi zacząć zatrudniać ludzi z wizją i charyzmatycznych prezenterów i skończyć z tym puszczaniem mszy świętej.
@EmilK48
@EmilK48 5 ай бұрын
​@@aleksanderzaremba9695telewizja jest dla ludzi leniwych, którzy nie chcą myśleć a szukają jedynie rozrywki
@pawemackowski451
@pawemackowski451 5 ай бұрын
Może do kanału zero...
@jerzyfuksiewicz388
@jerzyfuksiewicz388 5 ай бұрын
Świetna robota. Świetnie słucha się narratora o spokojnym i ciepłym głosie. Wielki szacunek wzbudza płynność narracji. Tak powinno się uczyć historii. Chylę czoła z wielkim szacunkiem 🫡👍
@MolpMC
@MolpMC 5 ай бұрын
Temat Focke-Wulf też wydaje mi się warty uwagi!
@kacaper4166
@kacaper4166 5 ай бұрын
+1
@mariolondyn50
@mariolondyn50 5 ай бұрын
... Kukuruźnik , który wylądował kiedyś na polu Pawlaka w Krużewnikach też 😆.
@piote70
@piote70 5 ай бұрын
Tak samo jak .....De Havilland Mosqito
@DrifterMW
@DrifterMW 5 ай бұрын
Focke wulf i nosquito zostaly swietnie opisane na kanale podcast historie wojenne
@MolpMC
@MolpMC 5 ай бұрын
@@DrifterMW z tego co widzę, to jest tam tylko o Focke Wulf 200, a ja mam na myśli 190 - czy coś przeoczyłem?
@andrzejkowalski2838
@andrzejkowalski2838 5 ай бұрын
Dziękuję za film uważam że spajrzenie na konflikt z obu perspektyw niemieckiej i alianckej daje nowy ciekawy obraz wydarzeń tamtego czasu 👏👍💓😉
@januszrogowski3771
@januszrogowski3771 5 ай бұрын
Łatwo się słucha, dobrze się słucha! Lubię to. Narrator jest fantastyczny 😊🎉❤
@andylast5568
@andylast5568 5 ай бұрын
Szefo robi super robotę ;)
@KorbaVerde
@KorbaVerde 5 ай бұрын
We wspomnieniach polskich pilotów czytałem, że nasi lotnicy wielokrotnie zwracali uwagę na wadliwy szyk angielskich formacji i latali "po swojemu" za co byli ganieni przez angielskich dowódców, ale za to ponosili o wiele mniejsze straty.
@piotrgorka5084
@piotrgorka5084 5 ай бұрын
Tak było podczas BoA później Polacy opracowali własny szyk bojowy, (później przejęty przez wszystkie aljnckie jednostki włączając w to USAAF ) którego podstawę stanowiłą nie rozerwalna para, dwie pary stanowiły szyk czterech palców. Cały szyk w czasie lotów przybierał różną formę w zależności od pozycji słóńca i formacji w jakiej leciły (dywizjon, skrzydło)
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente 5 ай бұрын
Francuzi też zwracali uwagę. Wielu pracowało nad szykiem 2+2.
@rybalot
@rybalot 5 ай бұрын
Przed wojną tak latali tylko Niemcy i Polacy.Tepe angole miały szyk podstawowy trzech samolotów gdzie prowadzeni musieli uważać na siebie, a nie na to co się dzieje wokół.
@KorbaVerde
@KorbaVerde 5 ай бұрын
@@rybalottego który osłaniał szyk i latał zakosami nazywano w formacji charlie. To byli najczęściej zestrzeliwani piloci.
@tadekpaszek9002
@tadekpaszek9002 3 ай бұрын
​@@piotrgorka5084To Werner " Vati " Mölders był autorem " szyku " czterech palców " - 2 wspołpracujacych i wspierających się par. Niemcy szyk trójkowy RAF nazywali " szykiem idiotów.
@PabloEscobar-it1wx
@PabloEscobar-it1wx 5 ай бұрын
Szkoda że tak długo musimy czekać na odcinki bo są takie fajne najchętniej oglądał bym co dzień taki odcinek
@Turloghan
@Turloghan 5 ай бұрын
I tego mi trzeba na weekend😁, kompletnie nowego kontekstu i spojrzenia na dany temat, podpartego dokumentami👍.
@romanwrobel1694
@romanwrobel1694 5 ай бұрын
Spitfire - nazwa, którą pokochałem od czasów przeczytania "Dywizjonu 303" w dzieciństwie! Materiał jak zawsze wspaniały! 👏
@XxSZARYxX
@XxSZARYxX 3 ай бұрын
Nasi Piloci Dywizjonu 303 latali na Hurricane'ach.
@zibiosiak8897
@zibiosiak8897 2 ай бұрын
To coś słabo czytałeś ten Dywizjon 303, bo tam jest mowa o Hurricanach a nie Spitfirach.
@kubawisniewski4320
@kubawisniewski4320 5 ай бұрын
Aż mi się przypomniał fragment kultowego filmu "Bitwa o Anglię". Goring się pyta pilotów czego potrzebują a on to zapewni, jeden z nich odpowiada "eskadrę spitfirerów".
@GrandAdmThrawn
@GrandAdmThrawn 5 ай бұрын
Fantastyczny film pod każdym względem.
@iowa406
@iowa406 5 ай бұрын
Taka ciekawostka nie do końca związana z filmem. Wśród niemieckich pilotów chodziło takie powiedzenie: - co wyjdzie ze spotkania dwóch Dor i eskadry ( 6 samolotów) Mustangów? - tatar. Mustang w osiągach, uzbrojeniu, manewrowości, pilotażu był dobrym przeciętniakiem. Jednak w każdym aspekcie był właśnie co najmniej dobrym przeciętniakiem, Co oznacza, że w zasadzie nie miał wad. Miał za to jedną dla Aliantów niemal kluczową zaletę - zasięg. Gustaw była do pierwszych P51 jak Emil do Spita Mk1 - prawie równy. Natomiast już Foka w wersjach Anton i Cesar była w walce lepsza od P 51 i Mustangów ( tak amerykańskie wersje to P 51, Mustang to brytyjskie wersje). Ale kariera Fw-190 to nie tylko Anton i Cesar, to głównie Dora. Z nią Mustang nie miał szans w walce 1vs1.
@piotrweydmann3345
@piotrweydmann3345 5 ай бұрын
W poczatku lat'90 mialem okazje spotkac kilku ciekawych lotnikow.Ciekawe historie o produkcji filmu "Bitwa o Anglie" opowiadal jeden z amerykanskich pilotow,bioracych udzial w kreceniu scen walk powietrznych,glownie nad wybrzezem Hiszpanii i poludniowej Francji.Pamietam jak opowiadal,ze ktoregos razu zapalil sie silnik jego Spitfire'a i udalo mu sie wyladowac na lotnisku bez uszkodzenia.Sceny bombardowania lotniska w Duxford,byly autentyczne,wywalili w powietrze originalny hangar ;))).Film powstal dzieki uporczywemu nagabywaniu,amerykanskich fimowcow przez polskiego Zyda,Benjamina Fisz'a.Ten amerykanski pilot,to Connie Edwards z Texasu,on i jego brat,byli w centrum zainteresowania,owczesnego zlotu w Oshkosh. To byly piekne czasy w USA.Godzina (rentu) latania na Cessna-152 $47,taniej niz Sea-Doo 😅 Pozdrawiam entuzjastow latania oraz historii lotnictwa.
@michalosipow3950
@michalosipow3950 5 ай бұрын
@@iowa406Małe sprostowanie, FW-190 to głównie wersja A jak Anton , C jak Cesar to tylko prototyp. Dora a dokładniej D-9 tzw "długonosa Dora" była nieco lepsza od P-51 do wysokości 6,5-7 tyś. m i odwrotnie powyżej tej wysokości P-51 zyskiwał przewagę nad D-9. Samej wersji D-9 przekazano jedynie 700 szt. A pierwsze egzemplarze pojawiły się w jednostkach we wrześniu 1944 r. W tym czasie nad Europą dominowało już lotnictwo aliantów. Kolejną sprawą było wyszkolenie pilotów, Jankesi przez rok nabrali doświadczenia, a Luftwaffe straciła wielu doświadczonych pilotów.
@michalosipow3950
@michalosipow3950 5 ай бұрын
@@iowa406 jeszcze jedna rzecz, D-9 i P-51D latałem w symulatorze IL-2 i powiem szczerze, że D-9 to morderca, szybki, zwinny, świetnie uzbrojony, chociaz głównie walczyłem z rosjanami, to kilka P-51 i P-47 poszło do piachu 😉
@roberts1938
@roberts1938 5 ай бұрын
Dodam tylko, że Hurricane też w trakcie Bitwy o Wielką Brytanię były modyfikowane. Zmieniono na przykład śmigła na przestawne w trakcie lotu. A taktyka to ważna rzecz. Josef František, stosował własną taktykę bardzo skuteczną, na którą po wielu perypetiach w końcu otrzymał nieoficjalną zgodę. gdy przydzielano zadanie bojowe, to brał udział w pierwszym ataku, ale później mógł opuścić formację i samotnie polował nad kanałem na maruderów powracających znad Anglii. Wykańczał wszystkich, którzy mieli przegrzane silniki, wycieki oleju, lub pogubili się z nawigacją, albo mieli inne problemy z samolotem i sądzili, że najgorsze już mają za sobą. Josef František jednak czuwał i był w tym skuteczny.
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 5 ай бұрын
Przede wszystkich ci wracający mieli już mało paliwa i amunicji. Nie bardzo mogli wdawać się w walkę.
@piotrweydmann3345
@piotrweydmann3345 5 ай бұрын
​@@krzysztofrudnik4745 Ale jak mieli dobra lacznosc,to alarmowali kolegow,a ci spuszczali czesto lanie chlopakom z RAF,ktorzy w swej nadgorliwosci zapedzali sie nad Francje.Takie doswiadczenia mieli np. M.Feric,J.Zumbach,Witold Glowacki i wielu innych ,ktorym nie dane bylo wrocic do domu. Pozdrawiam
@radekkuszyk
@radekkuszyk 5 ай бұрын
Sam František też zginął robiąc beczkę nad własnym lotniskiem.
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente 5 ай бұрын
Frantiszek nie stosował żadnej taktyki, a ginąc rozwiązał problem Frantiszka.
@BobyX23
@BobyX23 5 ай бұрын
H​@@radekkuszykAkurat to jest mit.
@panzplayer2160
@panzplayer2160 5 ай бұрын
Wciągający, ekscytujący i bardzo szybki odcinek. Zawsze jak oglądam, mam wrażenie, że dopiero zacząłem, a film nagle się kończy.
@Seedgroup
@Seedgroup 5 ай бұрын
Dywizjon 303 na początku (podczas bitwy o Anglię) latał na starszych myśliwcach Hawker Hurricane a i tak był na pierwszym miejscu wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie. Gdyby nasi piloci od razu latali na Supermarine Spitfire większość z tych Niemieckich pilotów którzy byli cytowani w tym "naprawdę świetnym!" materiale, mówiących o "swoim dużo lepszym wyszkoleniu!" nie wróciła by nigdy do domu bo ostatnią rzeczą jakiej byli by naocznymi świadkami był by siedzący na ich ogonie Spitfire z szachownicą plujący ogniem... 🛩 😏 Grzesiu jak zwykle rewelacyjny dokument! Świetna robota! Dzięki! "...aż 2 tygodnie czekania? wiem że opracowanie takiego filmu to dużo czasu i pracy zajmuje, ale z miłą chęcią oglądał bym taki co 2 dni a nie 2 tygodnie!😁" Pozdrawiam!
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente 5 ай бұрын
Nie pęknij z dumy. 303 był prawdopodobnie najlepszym dywizjonem latającym na hurricane'ach, a pozycję se wyrobił w 1/2 czasu. To za mało na "każdego niemieckiego asa", z którym nie walczyli, bo walczyli z bombowcami, a na spity musieliby być wucofani przeszkoleni.
@rybalot
@rybalot 5 ай бұрын
​@@JacekJankowskiExOriente W czasie BOB Polacy walczyli tak z osłona jak i bomberami, gdzie wyczytałeś że tylko z bombowcami???? Po za tym ja zawsze "pękam z dumy"ty nie?
@SCN89
@SCN89 5 ай бұрын
Bardzo podoba mi się takie spojrzenie na historię oczami jej uczestników. Zamiast suchych informacji mamy żywych ludzi, którzy brali udział w tych wydarzeniach. Świetnie się tego słucha
@krade0603
@krade0603 5 ай бұрын
No i sobota już jest przyjemna👍😉 dzięki za kolejny dobry materiał 👏👏👏
@BAZIUM666
@BAZIUM666 5 ай бұрын
Świeny materiał, jak zawsze :) Ale smaka narobiłeś! Czekam na materiał o P51
@savvy_griezmann6205
@savvy_griezmann6205 5 ай бұрын
Miły prezent za obronę pracy licencjackiej jaką dziś miałem, dzięki
@jerzyc.pasierb6693
@jerzyc.pasierb6693 5 ай бұрын
A chociaż obroniłeś? Pozdrawiam.
@savvy_griezmann6205
@savvy_griezmann6205 5 ай бұрын
@@jerzyc.pasierb6693 Tak
@Trigger.138
@Trigger.138 5 ай бұрын
Dawaj więcej filmów o tematyce lotnictwa wojskowego to się po prostu genialnie ogląda.
@Kolcobrzuch
@Kolcobrzuch 5 ай бұрын
Problem z przerywaniem pracy Merlina (5:06) okazał się prosty do rozwiązania. Zajęła się tym Tilly (Beatrice) Shilling - opracowała zwężkę/ogranicznik przepływu montowaną na gaźniku, która zapobiegała zalewaniu tegoż przy gwałtowanych manewrach z ujemnym przeciążeniem. Niemcy nie mieli tego problemu - ich silniki były już zasilane wtryskiem paliwa.
@okdobra27
@okdobra27 5 ай бұрын
Za dzieciaka oglądałem z tatą Sensację XX wieku które prowadził Bogusław Wołoszański po twoich materiałach odczuwam pewną nostalgie. Świetna robota, uwielbiam kilmaty 2 WŚ
@JarekZasacki
@JarekZasacki 5 ай бұрын
Ja mam tylko jeden wniosek żebyś przestał wydawać jęczący dźwięk na początku każdego filmu 0:00. Filmy są super jakości, ale ten jęk za każdym razem mnie irytuje i jest trochę nieprofesjonalny.
@bachgynbach3838
@bachgynbach3838 5 ай бұрын
Fajny odcinek, ale mam kilka uwag. Działka pojawiły się na Spitfire'ach już w 1940. Początkowo były tylko dwa działka, ale po jakimś czasie dodano cztery karabiny. Tak uzbrojone Spitfire'y oznaczono Mk.Ib. Część Mk.II też miała działka. Co do przewagi FW 190 nad Spitfire'ami to skończyła się ona wraz z wejściem Mk.IX i Mk.VIII. A późniejsze wersje Spitfire'ów z silnikami RR Griffon dawały sobie radę ze wszystkimi samolotami Luftwaffe z napędem tłokowym. A co do opinii Möldersa o prędkości, to musiał latać na egzemplarzu mającym śmigło DeHavilland z dwoma ustawieniami - do startu i do lotu z pełną prędkością. Jeszcze na początku 1940 na niektórych egzemplarzach zainstalowano śmigła Rotol ze stałą prędkością obrotową a wczesnym latem ekipy DeHavillanda jeździły po lotniskach i przerabiały wcześniejsze śmigła na stałoobrotowe.
@andrezkamotu
@andrezkamotu 5 ай бұрын
Co by nie mówiono w kontekście zdolności do manewrów różnych wersji Spitfire'a i Bf 109, to prawda jest taka, że ten ostatni mógł wykołować Spitfire'a, jeśli za sterami niemieckiego myśliwca siedział doświadczony pilot. Wspominał o tym as myśliwski z JG54 "Grunherz" Erwin Leykauf (33 zestrzelenia). Mówił, że dla większości pilotów Bf 109 możliwości manewrowania kończyły się w momencie wychylenia automatycznych slotów na krawędziach natarcia skrzydeł, ale dla doświadczonych "wyjadaczy" dopiero wtedy zaczynała się prawdziwa zabawa i pokaz prawdziwych możliwości manewrowania Bf 109. Według Leykaufa, podczas walki kołowej ze Spitfire'em należało stopniowo zacieśniać zakręt, po chwili nieco popuścić, by nabrać prędkości, po czym znowu lekko zacieśniać promień (tor zakrętu "109" przypominał wtedy jajko lub elipsę) i po kilku takich sekwencjach wchodziło się Spitfire'owi na ogon. W pewnym zakresie prędkości Bf 109 był zwrotniejszy od Spita. W tym tonie wypowiadał się również starszy Pan gawędziarz z krakowskiego Muzeum Lotnictwa, co słyszałem na własne uszy.
@PabloGplwr
@PabloGplwr 5 ай бұрын
....dziękuję za uzupełnienie odcinka, :)
@andrezkamotu
@andrezkamotu 5 ай бұрын
@@PabloGplwr Cieszę się, że mogłem pomóc :-)
@iowa406
@iowa406 5 ай бұрын
Obie te maszyny do końca wojny rywalizowały jak równy z równym. Zaczynały od Spita Mk1 i Bf-109 E, a kończyły na Spicie Mk16 i Bf-109 G w której kolejnej podwersji. Kurfursta ( Bf-109K) pomijam jako bardzo mało seryjną produkcję. I robiły to mimo że pojawili się po obu stronach następcy: Fw-190, Tempest, Typhon. Amerykańskich maszyn nie liczę.
@888Huberto888
@888Huberto888 5 ай бұрын
W tym sęk, Bf 109 był lepszy w rękach doświadczonego pilota, ale tych doświadczonych brakowało, jeśli spotkało się dwóch przeciętnych pilotów to spitfire wygrywał.
@piotrweydmann3345
@piotrweydmann3345 5 ай бұрын
Teoretycznie tak,ale krazenie na malej predkisci i duzych katach natarcia to dosc ryzykowne zajecie.Ci,ktorzy lataja na wyczynowych szybowcach( bez winglets) wiedza czym to grozi I jaki to wysilek,szczegolnie na malych wysokosciach ;) Bf-109e,ze wzgledu na wieksze obciazenie jednostkowe plata,to klasyczna filozofia "hit and run".Trzeba doskonalej kondycji fizycznej I "nabitej reki"aby sprostac duzym przeciazeniom i gwaltownym zmianom wysokosci.Zdjecia zmeczonych,zalegajacych gdzie sie da,pilotow RAF tlumacza to zjawisko.Wiekszosc z nich miala dwadziescia pare lat. Pozdrawiam
@abartodziejski
@abartodziejski 5 ай бұрын
No w końcu bo już nie mogłem się doczekać
@marekm2561
@marekm2561 5 ай бұрын
Masz Grzegorzu talent ! Dzięki i pozdrawiam!👽🖖
@paulaner167
@paulaner167 5 ай бұрын
Super tematyka odcinka, leci łapa w górę 👍🏻
@macarek7847
@macarek7847 5 ай бұрын
Super materiał, krótki , treściwy i wysokiej jakości!
@marekwisniewski3518
@marekwisniewski3518 5 ай бұрын
Gratulacje! Za tresc i technike przekazu! Czekam na wiecej....
@Shinbusan
@Shinbusan 5 ай бұрын
No i nie mogę się doczekać odcinka o p51. Mistrzowskie zamknięcie :)
@MrTrampol
@MrTrampol 5 ай бұрын
Super!!! Muszę obejrzeć jeszcze raz,za szybko i za dużo na raz na moją głowę 🤪😀😀brawo 🏉🇵🇱💪
@pawciu_jankowski338
@pawciu_jankowski338 5 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@eland4611
@eland4611 5 ай бұрын
No i git, nowy wspaniały materiał od szefa
@EmielRegisRohellec
@EmielRegisRohellec Ай бұрын
Dziękuję za film, rewelacyjny. Oglądałem z zapartym tchem 🔥
@slawomirzawislak7385
@slawomirzawislak7385 5 ай бұрын
Świetny kontent Panie Grzegorzu... Jak zwykle. Dziękuję! 🤝🤝
@bajapup4339
@bajapup4339 5 ай бұрын
Dobrze że przynajmniej warto czekać na twoje materiały :D Czekam na więcej 😊
@tomaszzur792
@tomaszzur792 5 ай бұрын
Fajne zakończenie. No i w ogóle świetny odcinek. Dziękuję.
@erykkazmierczak4330
@erykkazmierczak4330 5 ай бұрын
Więcej! Zajebiście się to ogląda
@mobifox1049
@mobifox1049 5 ай бұрын
Super odcinek. Czekam na następny
@SOLDATEN12828
@SOLDATEN12828 5 ай бұрын
Ahhhh jak tylko człowiek widzi powiadomienie o nowym odcinku dzień staje się lepszy mimo że dziewczyna z tobą zerwała
@maciejjerry5932
@maciejjerry5932 5 ай бұрын
Trzymaj się mordo. Będzie dobrze, nie przejmuj się.
@redoctober2088
@redoctober2088 5 ай бұрын
Wczoraj miałem to samo po 3 letnim związku. Siedzimy w tym razem. Trzymaj się
@jerzybaczyk2769
@jerzybaczyk2769 5 ай бұрын
Wysyłaj jej linki...😊
@KenTar2
@KenTar2 5 ай бұрын
Przeraża mnie samotność osób, które piszą o tym w komentarzach pod filmem o spitfire i bf 109 😢
@fgty8429
@fgty8429 4 ай бұрын
Sa plusy nie wydyma was na hajs jesli nie macie dziecka. Także lepiej pozniej niz wcale, tzn po ślubie
@tomaszkowszynski9653
@tomaszkowszynski9653 5 ай бұрын
Świetny materiał. Przy okazji - poruszający kontrowersyjny temat. Zwłaszcza, że w miarę rozwoju obu konstrukcji, wiele zmieniało się w parametrach tych maszyn. Sprawa skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy dodamy do tego (zasygnalizowany w filmie) czas dotarcia dostaw samolotów na front. A gdy uzmysłowimy sobie, że oficjalne opinie o tych myśliwcach różniły się czasem dość mocno od tych zakulisowych, robi się jeszcze ciekawiej... Karkołomne zadanie, jak przy porównaniu jabłek i pomarańczy. Zdania będą podzielone, bo są po prostu zupełnie inne.
@zeth997
@zeth997 5 ай бұрын
Jak zawsze materiał wbija w fotel. Vielen dank. 😉
@pajakzly7190
@pajakzly7190 5 ай бұрын
Kaziu z Szprotawy buduje repliki ME 109 w skali do ULM i nadal mają idealne parametry lotu To piękna maszyna
@piotrweydmann3345
@piotrweydmann3345 5 ай бұрын
Ktos w Czechach budyje kopie Jak3.Wiesz kto i gdzie?
@MichaPawelec-tz4ub
@MichaPawelec-tz4ub 5 ай бұрын
Jak szef wypuści materiał to zawsze najwyższych lotów. Swoją drogą ten film kończy się jak odcinek serialu na Netflixie, aż prosi się o kontynuację Fw 190 vs P-51 Mustang.
@thoracifex
@thoracifex 5 ай бұрын
Tu nie ma co porównywać to były całkiem inne samoloty. Jeśli chcieć porównać 190 do czego amerykańskiego to tylko do P47
@gorniklecznaman3414
@gorniklecznaman3414 5 ай бұрын
P 51 od wersji D nie mia konkurencji. Najlepszy myśliwiec II WŚ.
@jarecki2129
@jarecki2129 5 ай бұрын
Ah w końcu odcinek o mojej ukochanej maszynie ❤
@robertsobczak5595
@robertsobczak5595 5 ай бұрын
Jak zwykle dobra robota.
@scenamuzyczna
@scenamuzyczna 5 ай бұрын
Ekstra KONTENT , Jak ZAWSZE wykwintny zestaw wiadomości i informacji ... Chapeu Bas calusieńkiej EKIPIE realizatorskiej
@AlanWawrzyniak
@AlanWawrzyniak 5 ай бұрын
Trafiłeś w mój ulubiony temat, dzięki! Liczę na to, że w przyszłości zrobisz więcej materiałów na temat Me 109, zwłaszcza w rękach najlepszych asów jak Hans-Joachim Marseille, którego biografia jest barwniejsza niż niejeden scenariusz Hollywoodu.
@RolfSAMA
@RolfSAMA 5 ай бұрын
Bardzo fajny temat i sporo literatury dostępnej o nim (także w nojej kolekcji), research to musiała być przyjemność.
@magicznepole1605
@magicznepole1605 5 ай бұрын
Mój stryj był wręcz sobowtórem Uśmiechniętego Alberta. ;) Kiedyś pokazałem nieformalne zdjęcia Alberta z frontu w Afryce Północnej i wszyscy byli zszokowani. ;)
@tomaszlukaszewicz4468
@tomaszlukaszewicz4468 5 ай бұрын
Świetny materiał. Przydałoby się więcej materiałów z historii lotnictwa wojskowego jak starcia nad Pacyfikiem, Izraelem i Wietnamem.
@roberts1938
@roberts1938 5 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Mogę dodać, że plansza pokazuje finger formation, czyli późniejszą formację Brytyjczyków. Wcześniejsza formacja z tkaczem była przestarzała, na co zwrócili uwagę Polacy. Na dole podam link do wspomnień Stanisława Skalskiego, w których za wady wymienia, że wcześniejsza formacja była bardzo ścisła, samoloty leciały blisko siebie, uniemożliwiało to szybkie manewry i wymuszało większą koncentrację na tym, aby nie doszło do kolizji z sąsiadem. A tkaczem najczęściej był najmniej doświadczony pilot. Jemu Anglicy przedzielali taką rolę. Tak więc po jego zestrzeleniu, faktycznie pozostali piloci starej formacji mogli nawet tego faktu nie zauważyć. A teraz link do bardzo ciekawego materiału, który idealnie pasuje i uchyla rąbka tajemnic związanych z taktyką walk powietrznych: kzbin.info/www/bejne/fIqvm4uMgpuWp9k Pozdrawiam.
@user-kb5ko5yk1l
@user-kb5ko5yk1l 5 ай бұрын
Świetny film, super jak omawiany samolot. Pozdrawiam.
@bartoszsieradzki7100
@bartoszsieradzki7100 5 ай бұрын
Świetny materiał. Oby więcej materiałów w temacie lotnictwa II WŚ.
@EmuratorPL
@EmuratorPL 5 ай бұрын
Wspaniały początek weekendu !
@FunLab737
@FunLab737 5 ай бұрын
bardzo dobry materiał. gratulacje. pozdrowienia od starego pilota z całej serii IL-2 Sturmowik.
@wioslo11
@wioslo11 5 ай бұрын
Dzięki i pozdrawiam
@magunn
@magunn 5 ай бұрын
Jak zwykle ciekawe spojrzenie z innej, tak rzadko omawianej strony. Kolejny świetny materiał. Może warto zastanowić się nad napisaniem książki?
@xxadikx
@xxadikx 5 ай бұрын
Kocham te twoje Ahhh na początku każdego materiału czekam az ktos zrobi kompilacje tego XDDD
@krokodyldandi8722
@krokodyldandi8722 5 ай бұрын
Świetny materiał, ale brakuje mi tematów pacyficznych, czy szef miał by ochote zrobić materiał o tym jak amerykanie zwalczali mitsubishi a6m zero, albo na odwrót jak japonia radziła sobie z vought f4u albo gruhmann f6f. To by był genialny materiał :)
@minus_blindfold6346
@minus_blindfold6346 5 ай бұрын
Wspaniały materiał... chcę więcej...tak powinna wyglądać lekcja historii
@SEBRIGHTzRT
@SEBRIGHTzRT 5 ай бұрын
Materiał jak zawsze naprawdę zacny 😊
@user-if7pm4rw8u
@user-if7pm4rw8u 5 ай бұрын
Genialne zestawienie.
@ryszard1772
@ryszard1772 5 ай бұрын
Jak zawsze super!
@maciejw6285
@maciejw6285 5 ай бұрын
Fajnie byłoby zobaczyć materiał na temat przygotowywania takiego video-eseju historycznego jakim są Pana filmy na kanale. Od wpadnięcia na pomysł przez przygotowanie bibliografii, ewolucje kątów ukazania tematu i dołączania wątków poszerzających spojżenie na temat, na wymyślaniu sucharów kończąc :)
@Bunczu
@Bunczu 5 ай бұрын
Fajny materiał. Dziekuję.
@MrGothic13d
@MrGothic13d 5 ай бұрын
Polecam przyjechać do Stoke-On-Trent i przyjść do naszego muzeum. Jest odnowiona wersja spitfire'a (Jeden z nowszych wariantów). Jest cała sekcja poświęcona pilotom oraz, historii maszyny. Nawet jest silnik osobno który można sobie obejrzeć i podotykać. Z tego co pamiętam to jest też tam karabin z tego cuda.
@wooowoo6291
@wooowoo6291 5 ай бұрын
Zastanawiam się co robisz tam ma dole, zanim wynurzysz się z jękiem? Materiał świetny.
@arturmichalak3236
@arturmichalak3236 5 ай бұрын
Daimler benz db 601 z wtryskiem paliwa,czy merlin z gaźnikiem.Co było dobre,a co lepsze.Fajnie, ciekawe przypomniałeś czasy ,gdy luftwaffe wreszcie spotkała równorzędnego przeciwnika.
@Dan-oo1rj
@Dan-oo1rj 5 ай бұрын
Fantastyczny materiał! 👌👍👏
@johnfox2483
@johnfox2483 5 ай бұрын
Fajnie, co pilot to opinia, tylko: -spitfire tez mial silnik chlodzony ciecza ... tylko na tym etapie Anglicy walczyli nad swoim terenem, -nasz dywizjon 303 w tym okresie sukcesy osiagal na Hurricane.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 5 ай бұрын
Wszystkie polskie dywizjony w BoB mialy Hurricany
@Koksu2001PL
@Koksu2001PL 5 ай бұрын
Ciekawi mnie materiał odnośnie Fw- 190 może kiedyś się doczekam 😊
@konstantyskoczylas5107
@konstantyskoczylas5107 5 ай бұрын
W 23:27 pojawia się właśnie foka FW190. Widać silnik gwiaździsty chłodzony powietrzem :D
@Koksu2001PL
@Koksu2001PL 5 ай бұрын
Fakt ale jakieś smaczki jak widzieli go alianci jak doprowadzono do takiego przeskoku technologicznego, jakieś ciekawostki odnośnie FW coś w tym stylu, samych wariantów znam ok 14 ape czy stał się w jakimś stopniu ikoną jak me 262 sama postać focke-wulfa wydaje mi się ciekawą maszyną
@przemslaw
@przemslaw 5 ай бұрын
ile to się można dowiedzieć siedząc na dupie w domu
@leszekmichalski5311
@leszekmichalski5311 5 ай бұрын
Bitwę o Dunkierkę wygrała Luftwaffe . W dokumentach Luftwaffe odnotowano stratę 92 własnych samolotów , dokumenty RAF stratę 137 swoich maszyn ,w tym 106 myśliwców .
@marcinos303
@marcinos303 5 ай бұрын
Świetny materiał! Obydwa samoloty niesamowite, obydwa nie pozbawione poważnych wad i pewnych zalet. Teraz musze odpalić War Thundera i polatać, bo nie wytrzymam
@Durzy007
@Durzy007 5 ай бұрын
Tak bardzo musisz wspierać ruską grę?
@marcinos303
@marcinos303 5 ай бұрын
@@Durzy007Tak bardzo lubię spuszczać łomot ruskim w ich własnej grze. Masz lepszy pomysł? Zrób polską grę o takiej tematyce - będę grał.
@tomektomaszewski401
@tomektomaszewski401 5 ай бұрын
Tak zaje... Tak dobry kanał a ciągle mimo subskrypcji nie dostaję powiadomień z YT... 😞 Dla tego regularnie co tydzień sam sprawdzam czy na kanale pojawił się nowy film! Jest Pan jednym z najlepszych polskich youtube rów! 😄
@gwynbleidd-zy4wx
@gwynbleidd-zy4wx 2 ай бұрын
oprócz dzwoneczka zobacz czy masz wyłączone w telefonie powiadomienia z KZbin
@pawebadurowicz2695
@pawebadurowicz2695 5 ай бұрын
Komentarz Wernera Moldersa wynika z tego, że silnik Spitfire z tego co pamiętam był na gaźniku i pchnięcie drążka do przodu powodowało odcięcie dopływu paliwa, Me-109 był na wtrysku i nie miał tego problemu.
@thoracifex
@thoracifex 5 ай бұрын
Tak było na początku wojny Mk. V miał już gaźnik plywakowy. Ale zarówno gaźnik jak i wtrysk miały swoje wady i zalety na ty etapie wojny.
@PabloGplwr
@PabloGplwr 5 ай бұрын
..bardzo ciekawy odcinek, muszę tylko potwierdzić kwestię zaangażowania przemysłowego. Gratuluję i pozdrawiam
@user-po5cg7sl6p
@user-po5cg7sl6p 5 ай бұрын
Grzegorz, nie wiem czy kojarzysz, ale w War Thunderze grając Wielką Brytanią, a konkretnie wczesnymi Spitami, zdarzało mi się, że silnik albo się właśnie wyłączał albo nie podawał paliwa przy nagłym nurkowaniu.... Nie wiem czy to przypadek, ale jeżeli twórcy to uwzględnili, to jestem pod wrażeniem xD
@thoracifex
@thoracifex 5 ай бұрын
WT to arcadowa gierka, jak chcesz porządnej symulacji pracy silnika sproboj DCS.
@user-po5cg7sl6p
@user-po5cg7sl6p 5 ай бұрын
@@thoracifex posiadam tylko xbox'a na ten moment niestety :/
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 5 ай бұрын
@@thoracifexbez przesady, to jest simcade - zwłaszcza na trybie symulacji. Arcadowa to jest na poziomie Arcade battle. A ten numer z gaźnikiem w WT jest.
@ivanjednobiegowiec7656
@ivanjednobiegowiec7656 5 ай бұрын
Coś mi się tutaj nie dodaje... Materiał prezentuje lament niemieckich pilotów odnośnie problemów z silnikiem po trafieniu w chłodnicę. No ale przecie i Hurricane i Spitfire używały silnika RR Merlin. Który również był chłodzony cieczą... Czyli jak?
@piotrpiotr5865
@piotrpiotr5865 5 ай бұрын
No właśnie. Niemiecki samolot był uzbrojony w działka, więc wybuchające pociski miały większe możliwości uszkodzić układ chłodzenia. WTF???
@Sputniksim
@Sputniksim 5 ай бұрын
Problem mieli taki że Niemcy musieli wrócić znad Anglii na silniku bez chłodnicy, co często kończyło się w wodach kanału. Anglicy z przestrzeloną chłodnicą lądowali na najbliższym lotnisku.
@ivanjednobiegowiec7656
@ivanjednobiegowiec7656 5 ай бұрын
@@Sputniksim ofkors, z tym że można z materiału wywnioskować, iż dla Brytyjczyków problem nie istniał zupełnie . A był, z tym że nie tak palący jak dla Niemców.
@tuTomek82
@tuTomek82 5 ай бұрын
Świetny materiał :)
@IrekN76
@IrekN76 5 ай бұрын
Jeśli chodzi o gaśnięcie silnika zasilanego gaźnikiem przy przeciążeniu to prawda ale tylko przy przeciążeniu ujemnym, co jest bardzo istotne. Zapobiegano temu kładąc maszyne na plecach i ciągnąć drążek do siebie. Wiedzieli o tym wszyscy weterani IWW.
@piotrweydmann3345
@piotrweydmann3345 5 ай бұрын
Jak uwazasz,czy pilot Hurricane'a,w pierwszych kadrach filmu Bitwa o Anglie o tym zapomnial? Krecil beczke,na malej wysokosci I dostal sluszny OPR od dowodcy."I just wanted to back up the civilians" ;)))
@TLA77
@TLA77 5 ай бұрын
Wiecej o tym 💪👍 Jak zawsze w uj ciekawe fakty🤘
@adamsowa1195
@adamsowa1195 5 ай бұрын
Jak zwykle profesjonalnie przygotowany materiał. Jedynie plansze z Fw-190 wchodzą za wcześnie (22:12 i 23:15)
@jerzybaczyk2769
@jerzybaczyk2769 5 ай бұрын
Świetny film, bardzo ciekawe te opinie. Teraz można jeszcze wyżej ocenić osiągnięcia naszych pilotów latających na Hurricane'ach i w Bitwie o Anglię mających korzystny bilans z Me 109. Ale doceniła to w wywiadzie dla BBC najbardziej kompetentna osoba czyli szef brytyjskiego lotnictwa mysliwskiego marszałek Dowding: "bez udziału Polaków nie byłbym pewny czy wynik Bitwy byłby taki sam"...Mocne słowa, szczególnie jak na angielskiego dowódcę. Ale pamiętam też wywiad z brytyjskim pilotem z Bitwy o Anglię który mówił o Polakach: "byli swietni i bardzo ich szanowalismy choć nie rozumieliśmy tej ich głębokiej nienawiści do Niemców. Tak czy inaczej dobrze że mielismy ich po naszej stronie..." :-D Co do porównania jakości samolotów trzeba by porównywać proporcje strat danych typów ale faktycznie w drugiej fazie wojny rządziły technicznie już raczejinne typy samolotów.
@rak7335
@rak7335 5 ай бұрын
Doskonały materiał,doskonałe wstawki filmowe i dykcja .Było by jeszcze lepiej, gdyby napisy opisujące maszyny były w języku oryginalnym .To ze są po w naszym powoduje że ,mimochodem je czytamy .Pozdrawiam i czekam na następne materiały.
@robertjaworski75
@robertjaworski75 5 ай бұрын
Trafiles w nisze , popieram robienie programow o tematach niszowych . Dzieki z vegas
@Mustang_99
@Mustang_99 4 ай бұрын
Bardzo fajny materiał. Uwielbiam Spitfire'y od kiedy zacząłem grać w War Thundera z 10 lat temu 😅
@thoracifex
@thoracifex 5 ай бұрын
Spit też był bardzo trudnym samolotem na ziemi, był jednym z najtrudniejszych samolotów podczas startu. A co do wyścigu Spit-Mietek to od momentu wprowadzenia Griffonów ( od wersji XIV) Spit zdeklasował Mietka. 109 pod koniec wojny była już przestarzała i wyczerpała swój potencjał modernizacyjny, tymczasem spitfire dostał nowe skrzydło Mk. XXI to była nowa klasa.
@arturpapiernik700
@arturpapiernik700 5 ай бұрын
Ciekawostką jest przechwycony spitfire wyposażony w silnik niemiecki od ME 109 F był rewelacyjny.
@andrezkamotu
@andrezkamotu 5 ай бұрын
Gwoli ścisłości ten Spitfire Vb (nr ewidencyjny EN830) był testowany z silnikiem DB605B od Bf 110G, testy wykazały bardzo dobrą prędkość wznoszenia, ale nic ponad to. Należy pamiętać, że samolot podczas testów u Niemców miał zdemontowane uzbrojenie strzeleckie i prawdopodobnie również radiostację, przez co miał mniejszą masę, co wpłynęło na lepsze osiągi.
@enormalny
@enormalny 5 ай бұрын
Fajnie byłoby na końcu popatrzeć na tabelę porównawczą tych czterech samolotów. Producent silnika, materiał kadłuba i płatowca, zasięg, Vmax, v w locie nurkowym, wznoszenie, pułap max, masa, udźwig ewentualnie i ilość wyprodukowanych egzemplarzy. No i kalibry uzbrojenia, Mustang chyba miał 37 mm, FW chyba też.
@naauzica73
@naauzica73 5 ай бұрын
Dziękuję za bardzo dobry film. Czy można prosić coś na temat "Mosquito "... czy są dostępne jakieś opinie Niemców na temat tych maszyn?
@rafalmaszczyk585
@rafalmaszczyk585 5 ай бұрын
SUPER
@SP3VSS
@SP3VSS 5 ай бұрын
Oglądamy...
@kazimierzcebula3695
@kazimierzcebula3695 5 ай бұрын
Pamiętajmy, że walki powietrzne między myśliwcami (dogfights) to mniej niż 10% zadań przez nie wykonywanych. Spifire'e wersji MK I i II były tragicznie niedozbrojone. Oba typy miały niewystarczający zasięg. Były to maszyny "czasów pokoju" i do końca wojny nie udało się tego poprawić. Obie strony poradziły sobie z tym przy pomocy brutalnych i ciężko uzbrojonych wojowników odpowiednio FW-190 i P-51.
@piotrstrzelczyk5013
@piotrstrzelczyk5013 5 ай бұрын
13:00 Spitfire też miał silnik rzędowy, chłodzony cieczą.
@mindeclipse1607
@mindeclipse1607 5 ай бұрын
7:21 - Spitfire też, jak wszystkie samoloty z silnikami rzędowymi
@-dany-3374
@-dany-3374 5 ай бұрын
Wspomnisz kiedyś o Zeppelinach? Od technicznej i praktycznej strony? Na jakiej zasadzie, takie łatwopalne balony, miały zastosowanie taktyczne? Jak prowadzono z nich ogień i jak same się przed nim broniły. Wystarczył jeden pocisk, żeby taki zeppelin spłonął, czy latały na wysokich odległościach, żeby nie sięgały je ówczesne pociski, a może były dodatkowo wzmacniane pancerzem? To prawda, że te "statki" rozciągały między sobą ogromne siatki, tworząc kilometrowe ściany, w które rzekomo miały wpadać samoloty przeciwników?
@jlemanska23
@jlemanska23 5 ай бұрын
One nie były łatwopalne. USA po IWŚ obłożyły Niemcy masą różnego rodzaju embarg, wobec czego te wielkie sterowce, do lotów transatlantyckich, były w tamtym okresie wypełniane wodorem. Stąd Hindenburg spłonął, bo zamiast helem wypełniono go właśnie wodorem. Nie prowadzono z nich ognia jak z samolotów, próbowano natomiast zrzucać bomby. Na przykład nad Londynem. I tak, latały na tyle wysoko, że trudno było je zestrzelić, więc ich nie opancerzano - latały na wysokościach w okolicach 5000 m. Nawet dzisiaj trudno byłoby je czymkolwiek zestrzelić, może poza artylerią szczebla pułku/dywizji. Przy czym z takich wysokości to się zrzuca na oślep, więc Niemcy nawet nie próbowali potem takich lotów. A konstruowano je jak okręty - budowano w nich grodzie, dzielono kadłub i tak dalej. W tamtych czasach technicznie niemożliwe było wypełnienie tak wielkiego kadłuba jakimś gazem - więc ten kadłub dzielono na oddzielne segmenty. Trafienie pojedynczym pociskiem niewiele by dało. Tak samo jak z okrętami - nie da się zbudować sztywnego kadłuba z jednej blachy, więc już sama konstrukcja wymusza dzielenie kadłuba na segmenty. A siatki to kompletna bzdura, bo to nawet dzisiaj byłoby technicznie niewykonalne. Może ktoś wpadł na taki kretyński pomysł, spróbował raz i więcej nie powtórzył.
@CozaQ2137
@CozaQ2137 5 ай бұрын
Aaahh materiał na drogę z pracy do domu 😎👌
Jak powstała samobójcza jednostka Luftwaffe
22:22
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 651 М.
Spitfire vs Messerschmitt - który był lepszy? Historia Bez Cenzury
21:11
Historia bez cenzury
Рет қаралды 438 М.
Survive 100 Days In Nuclear Bunker, Win $500,000
32:21
MrBeast
Рет қаралды 165 МЛН
Unveiling my winning secret to defeating Maxim!😎| Free Fire Official
00:14
Garena Free Fire Global
Рет қаралды 8 МЛН
Fortunately, Ultraman protects me  #shorts #ultraman #ultramantiga #liveaction
00:10
Jak "korpus kretynów" pogrążył Amerykanów w Wietnamie
26:54
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 492 М.
Obłudna gnida - Heinrich Himmler. Historia Bez Cenzury
23:21
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1,8 МЛН
Jak pod Stalingradem przepadła WŁOSKA armia
25:37
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 551 М.
Jak Niemcy naprawdę przegrali bitwę o Anglię
21:11
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 927 М.
Czerwony Baron - Manfred von Richthofen. Historia Bez Cenzury
21:53
Historia bez cenzury
Рет қаралды 781 М.
Tak upadła japońska jednostka "żywych torped"
28:44
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 180 М.
Największe katastrofy komunikacyjne. Historia Bez Cenzury
21:38
Historia bez cenzury
Рет қаралды 911 М.
Zapomniana eskadra
38:54
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 54 М.
Jak polski ruch oporu używał broni biologicznej
26:38
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 201 М.
Survive 100 Days In Nuclear Bunker, Win $500,000
32:21
MrBeast
Рет қаралды 165 МЛН