- Hová mész Pistike? - Megyek a cseresznyefára cseresznyét szedni! - De hát tél van! - Tudom anya, sapka, sál!
@colle8315 ай бұрын
-Mit csinálsz ott fenn a fán Pistike??? -Cseresznyézek. -De hát ez egy akácfa... ezen nem terem cseresznye. -Hoztam magammal.
@katanak05069 ай бұрын
Szia Abby! Gyerekkoromban az idősektől azt hallottam, hogy abban a hónapban aminek a nevében R betű van abban nem szabad kint leülni a kőre, fűbe, még akkor sem ha szépen süt a nap és jó idő van, mert könnyen felfázhatunk. Régen hidegebbek voltak, tovább tartott a tél ami jóval keményebb is volt, így lehet ma már ez a mondás nem teljesen állna meg a helyét :)
@penelope06129 ай бұрын
Az én lányom Amerikába ment férjhez és ez nagyon furcsa számára, hogy a gyerekek betegen mennek iskolába így fertőzhetik a többi gyermeket és a beteg is lassabban gyógyul. Sajnos általában nagyon sok a konfliktus a gyermeknevelésben a kinti családdal a kulturális különbségek miatt. A lányom sokat foglalkozik az unokámmal,mesél ,játszik, stb. ,míg az apuka és családja valamilyen kütyüt nyom a kezébe, azzal foglalja le és szerintünk ez nagyon ártalmas.
@harczymarczy8 ай бұрын
Tudtommal Amerikában a munkaügyi szabályok sokkal lazábbak, mint nálunk, olyan, hogy gyermekápolási táppénz, ilyesmi, arrafelé elég nagy luxus, Európában azért általában alap. Ezért a kedves anyuka/apuka nemigen hiányozhat a munkahelyéről azért (sem), mert beteg a gyerek, különben az állását kockáztatja. A munkáltatón múlik, milyen egészségbiztosítóval szerződik, és ha szegény az eklézsia, akkor a biztosító nem fizet minden bagatell betegségre, legyen az a gyereké vagy magáé a munkavállalóé. Európa ehhez képest egy Kánaán.
@boglarkaszoradi45048 ай бұрын
Szerintem még Magyarországon is túl sokan engedik iskolába, pláne óvodába a gyerekeket. El sem tudom képzelni, hogy mi lehet ott 😢 Viszont az agyonöltöztetés meg agyonvigyázás nem jó.
@boglarkaszoradi45048 ай бұрын
Nagyon káros sírni hagyni a gyereket! A gyereket egyedüli elalvásra kényszeríteni is rettenetes! Le vagyok döbbenve ezen a mentalitáson, hogy "a gyereknek az a jó ami a szülőnek jó"! Ez bűnözés. A szülőnek az a dolga, hogy a gyerek pszichológiai és testi igényeit kielégítse. A gyereknek az a fontos, hogy tudja, hogy a szülőre bármikor számíthat.
@harczymarczy8 ай бұрын
@@boglarkaszoradi4504 Hát amíg még kicsi, valóban nem jó ugyanazt elvárni tőle, mint tőlem mint felnőttől. A biztonságos kötődési minta kialakításáról akármelyik családterapeutát érdemes lehet megkérdezni. Magyarországon pedig a legcsúnyább dolognak azt a mentalitást tartom, hogy ha gyerekként valami munkát kell elvégezned a szüleiddel vagy helyettük, akkor már felnőtt ember vagy, de ha bármi másról van szó, akkor még gyerek...
@dr.viktoriakerekes88867 ай бұрын
@@boglarkaszoradi4504 Teljesen osztozom a velemenyedben. Aki nem keped a sajat igenyeit a picigyerek igenyei mögé sorolni masodlagoskent annak minek gyerek? Sajnos tul sok ilyen van. Ha hagyjäk sirni a szerencsetlent meg fogja tanulni hogy nem érdemes segitséget kérni ugyse kap.
@Akitlosz9 ай бұрын
Ez a meddig él a felnőtt gyerek a szülőkkel elsősorban nem ideológiai meg nem kulturális kérdés, hanem anyagi. Magyarországon az nincsen benne a bérekben, hogy abból lakást tudjon bérelni a dolgozó a munkahelye közelében. Többe kerül egy lakás bérlése Budapesten, mint a teljes havi minimálbér. Tehát lakást bérelni, ha nem feltétlenül muszáj, az óriási anyagi pazarlás. Ami az egész családnak lesz rossz. Ráadásul, ha vesz valaki saját lakást hitelből, akkor a hitel törlesztőrészlete is kb. annyi mint a lakbér, de akkor a végén lesz saját lakása a vásárlónak. Én mi lesz a szülői házzal, ha a szülők meghalnak? Akkor azt meg eladják? És generációról generációra mindenki máshol él? Egyik testvér Angliában a másik meg Ausztráliában? Az miért jó? S mi lesz a családi birtokkal? Szóval hülyeségnek tűnik elzavarni a gyereket otthonról, ha nem feltétlenül muszáj. Ha megoldható, hogy onnan járjon dolgozni akkor sokkal több pénze marad. És így az egész családnak is. Tehát Magyarországon ez elsősorban anyagi kérdés, elvekre pénzt költeni nagyon nagyon nagyon nagy luxus.
@editkalina8239 ай бұрын
❤
@tuleloblogger9 ай бұрын
Ne aggódj, az USA-ban annyira megnőttek a bérleti díjak, hogy már nem olyan egyszerű simán lelépnie egy 18 évesnek és lakás bérelnie. Sajnos 2020 után sokat változott a helyzet ezen a téren.
@vilagistene29399 ай бұрын
Ez nem igaz, a szegény gyerekek valójában korábban költöznek mert hamarabb lehetnek rászorulva munka keresésre, vagy max 1 évet halaszt az egyetemen de a szülők már nem tudnának vele költözni. A szegény gyerekek nem ritka, hogy gyerekkorban költöznek 22-23 alatt. Még nyílván egy normális családban 1 napra nem hagynának mondjuk egyedül egy 19 éves szószerint gimnazista korú tinédzsert. Nyugat-Európában ez még inkább így van bár ott az anyagiak miatt 22-23 felett tényleg könnyebben el tudnak költözni ezért a 30 évesen a szüleivel kell élni helyzet ritkább. Igazából a nyugati világban ez mindenhol így van, kizárólag az USA működik 3. világként a gyerekmunkával és tinédzser gyerekek elhanyagolásával vagy elengedésével. Egy normális szülő már túl későn se engedi el a szószerint tinédzser gyerekét sétálni se. Persze lehet a korának megfelelő önállósága de a gyerekeket nem lehet felnőttként kezelni akkor se ha nagyobbak!
@vilagistene29399 ай бұрын
@@tulelobloggerMondjuk azért ki az az elmebeteg aki megengedné a gimnazista korú tinédzser gyerekének, hogy lelépjen? Ez a gyerek teljes elhanyagolása. Normális családban egy napra nem hagynának egyedül egy tinédzsert max pár órára.
@delfinke1009 ай бұрын
Igen, egyetértek a fentiekkel. Van azonban egy jómódú szűk réteg, ahol a felnőtt gyermek leválhatna a szülőkről, de kényelmi szempontból nem teszi. Nem vállal felelősséget, nem akar bajlódni az önálló életmóddal járó dolgokkal. Nem egy ilyenről hallok, ahol a szülők már szeretnének csak magukra koncentrálni és elengedni a ‘családi fészekből’ a fiókát, repüljön végre egyedül, hisz anyagilag megtehetné bőven.
@rothbrigitta21399 ай бұрын
Sok magyar családban azért van feladata a gyereknek. Négy gyerekem van, de itthon mindenkinek feladata a saját szobája porszívózás, takarítás. Mosógép, szárítógép, mosogatógép be- és kipakolás, saját ruhájukat ők pakolják el, saját dolgaikat ők tartják rendben, nagy bevásárlás esetén elpakolás. A nagyobbik lányom (15) már pár éve sütit süt, főzéssel is elkezdett próbálkozni. Mondjuk ez nem elvárás, ezt ő választja. Az előbbi mind elvárt feladat.
@ErikaKirályföldi7 ай бұрын
Kézmosás. Nagy amerikai baráti társaságban voltam és készültünk a vacsorához, jöttek a gyerekek is, befutottak a kertből, én mondtam nekik, hogy menjenek kezet mosni, mielőtt az asztalhoz ülnek. Nem akartak menni, nem értették, miért kéne kezet mosni vacsora előtt. Én tovább unszoltam őket, erre néhány amerikai anyuka a segítségemre sietett, és így biztatták a gyerekeiket: "Menjetek kezet mosni, hogy a hölgy elégedett legyen, tegyétek a hölgyet boldoggá!" Tehát ne azért mossanak kezet, hogy tiszta kézzel üljenek le az asztalhoz enni, hanem azért, hogy én elégedett legyek! Ha már nekem ez a mániám! Nagyon vicces volt! Kacagnom kell ezen azóta is! Ez azt mutatja, hogy az amerikaiaknak egyáltalán nem volt ismert az evés előtti kézmosás szokása. Ez engem nagyon meghökkentett, hiszen én az 1950-es években voltam kicsi gyerek, és Magyarországon már akkor alap volt, hogy evés előtt mindig kezet mosunk, már pici gyerekként erre rászoktattak minket, otthon is, és az óvodában is. Meghökkentő volt számomra, hogy legalább is ezeknek az amerikaiaknak, akik San Fransiscóban és környékén lakó egyetemi tanárok, értelmiségi családok voltak, ez az étkezés előtti kézmosás teljesen ismeretlen.
@MsGilice6 ай бұрын
Megszokták a gyors kaját. utcán veszik a kaját. így nem mosnak kezet. ez a higénia. náluk.
@fazekaspiroska45405 ай бұрын
Az Irorszagban Angliaban is
@gezaszemerei59069 ай бұрын
Mindig megnézem az új műsorodat, nagyon szeretem, szépen beszélsz. A betegen való munkába, iskolába menéshez szólnék hozzá: Magyarországon is sajnos sokan vannak, akik úgy gondolják, hogy pl. a munkahelyükön nélkülönözhetetlenek és betegen mennek dolgozni, de szerencsére a többség inkább otthon marad és nem azért, mert nem tudnának dolgozni, hanem mert figyelemmel vannak a környezetükre és nem akarják végig fertőzni a kollégájukat. Sőt, a legtöbb munkahelyen kifejezetten kérik, hogy betegen senki ne menjen be dolgozni, mert a munkahelynek 1 ember kiesése nem befolyásoló tényező, de ha végig fertőzi a kollégáit és 10 ember megy betegállományba, az már befolyásolhatja a termelést.
@zsuzsannakovacsnevirag20609 ай бұрын
Jó hely 👍
@CsepiTube9 ай бұрын
Kedves Abby! Nagyon szeretem a kedvességedet, a kíváncsiságodat és az összehasonlító megfigyeléseidet a két kultúra között! Köszönöm szépen ezt a videót is érdekes volt! Áldott és békés húsvétot kívánok Neked és családodnak! Üdv : Csepi Árpi
@alfredbenedek33989 ай бұрын
Unfortunate, but true. While Iwas living in the U.S. in the 1970s, most of the American mothers didn't do, the motherly dutys, yet the fathers were changing the baby's diapers bathing them etc. + After they becam 5 years old, some of the mothers were naughty! Hey mo - om, would you help me . . . ( mom + here, here is a $20.00 now go, and leave me alone! i repeat, some.
@matearnoth6189 ай бұрын
Imádom, ahogy beszélsz magyarul, hihetetlen vagy! Kellemes húsvétot!
@alfredbenedek33989 ай бұрын
I like your strory tellings, because your a realist & very objective. Your not going int exxtremitys.Good job.
@giovannicaraffa68549 ай бұрын
Amazing. I understood enough of your Hungarian while watching from America but there was enough I didn't understand. Then I arrived in Hungary a month ago. I just started listening zo your program and after one month in Hungary I can now easily understand you. Thanks for helping greatly with my comprehension in Hungarian. János Golg11
@editpinter46229 ай бұрын
Nagyon érdekes volt a videó. Az újszülött kisbabák részhez: a 6 hét onnan jön, hogy egyrészt anyuka sincs még jó formában a szülés után pl a vérveszteség miatt, hormonális változás miatt. Sok erőt kivesz a nőből a szülés. Másrészt ez egy amolyan összeszokás időszak. Figyelünk a gyerek rezdüléseire, hogy mi a jó neki, mi nem. Próbálunk beállni egy napirendhez, stb. A szülés stressz és ez a nyugalom időszaka a szülés után. Mi úgy gondoljuk, hogy ilyenkor nem kell még sok inger a babának, hanem nyugalom kell és aludjon annyit, amennyit akar. A szoptatás pedig azért fontos számunkra (még anyák számára is), mert azok a pillanatok felejthetetlenek, amikor minket néz a baba közben. De pl volt olyan is még a kórházban, hogy annyira feszült a mellem, hogy úgy vártam, hogy szoptathassak, hogy ez a feszülés elmúljon. Akkor már azzal is vicceltem, hogy megszoptatom akár más babáját is, mert már annyira kellemetlen az érzés. :D De nyilván nem nyúltam máséhoz. Az egyik fiam semmi tápszert nem kapott. A másik sajnos 4 hónap után igen. De legalább 4 hónapig tudtam szoptatni és egyáltalán nem bánom. Sőt. :)
@ÁgnesVértesi-g6h9 ай бұрын
A 6 hét a szülés után egészen pontosan egészségügyi okokból van, mivel a teljes sebgyógyulás 6 hét. Sokan szülnek császármetséssel és a természetes szülésnél is van gátmetszés, Nos, ezeknek a sebeknek a begyógyulása 6 hét. Természetesen lehet, sőt kell is felkelni, mozogni, kinek kinek állapota és fájdalomtűrése szerint, de munkába járni semmiképpen.
@alfredbenedek33989 ай бұрын
ABBE? A WORD OF ADVICE? = MY MOTHER THOUGHT US / ME, IS THAT RIGHT DO YOU FIND THAT CORRECT - WOULD YOU EXPECT THAT KIND OF A TREATMENT FROM YOUR FRIENDS . . . IN MY ENTIRE LIFE I GOT JUST 5 WHACKS ON ME, FROM MY MOTHER. SHE DIDN'T BELIEV IN SLAPING KIDS, TEACH THEM - TEACH THEM? TRY IT, YOU'LL LIKE IT??! AS RICK HUNTER SAID; = HEY, IT WORKS FOR ME / IT MIGHT WORK FOR YOU TOO??!
@mariahorvath27335 ай бұрын
@@ÁgnesVértesi-g6h Ez igy lenne jó Amerikában is, azonban majdhogynem ritka luxuscikknek számít a fizetett szabadság szülésre is, betegségre is, családtagok ápolására is. Sokan pedig elvesztik a munkájukat, ha egy-egy napot kimaradnak, bármi miatt is. Így aztán nincs más választásuk, minthogy megjelenjenek a munkában, akár napokkal, vagy pár héttel szülés után, akár betegen, akár beteg gyerekkel, akit jól begyógyszerezve küldtek az iskolába, hogy ki ne derüljön, hogy beteg, és haza ne küldjék, mert akkor a szülönek érte kell mennie a munkából. Nem helyes ez a helyzet, de sokan így élnek.
@ÁgnesVértesi-g6h4 ай бұрын
@@mariahorvath2733 Embertelen, lelketlen egy társadalom az övék (is), de ha jól megnézzük, mit művel az ember az emberrel is, a saját fajtársaival is itt a Földön évezredek óta, szóval mégis miért csodálkozom?
@zsuzsannasereszsu9 ай бұрын
Nálunk hagytak a szűleim engem önállósodni, pénzt keresni és azt is hagyták hogy anyagilag is támogassam öket, de ök is támogatnak a mai napig és nagyon sok felelösséget kaptam gyerekkorom óta. Susan
@RoseB-r1c9 ай бұрын
Kedves Abigél, Nagyon tetszik, hogy ilyen őszintén és reálisan hasonlítod össze a két országban tapasztaltakat. Néha meg én is tanulok belőle . Én Canadaban elek már 23 éve , de nagyjából megegyezik az életvitel, mint Amerikában , így ismerem mindkettő oldalt. Nagyon jól látod a dolgokat szinte minden területen. Nagyon élvezem a videoidat .Köszönet mindenért!🙏🏻🥰
@RoseB-r1c9 ай бұрын
By the way, Happy Easter and all the best !🐣 🙏🏻🥰
@agotabesenyo13069 ай бұрын
Nagyon szépen beszélsz magyarul! Gratulálok! Jó a téma! Érdekes ez az összehasonlítás! Az én gyerekeim is kollégisták voltak,de 30 éves koruk körül nősültek,ment a lányom férjhez,addig itthon voltak! Végülis a családi otthon egy fészek a gyereknek,kirepülhessen,de ha szükséges bármikor visszatérhessen! Van egy jó mondás is: Az elkényeztetett gyerek sose kényezteti el a szülőt! Ha nem ismered ajánlom Uzsayné Pécsi Rita neveléskutató videóit! Fantasztikus hölgy! ❤😊
@vilagistene29399 ай бұрын
Nem is a gyerek dolga törődni a szülővel hanem a szülőnek a gyerekkel. Nincs olyan, hogy “elkényeztetett gyerek” ezt csak a primitívebb emberek találták ki a fejlettebb gondolkodás és módszerek elutasítására.
@almaspite047 ай бұрын
@vilagistene2939 szerintem létezik elkényeztetett gyerek, én magamat annak tartom, viszont azt nem gondolom hogy az elkényeztetett gyerekek ne lennének később hálásak a szüleiknek, miért ne lehetnének? Értem, önzőek, hálátlanok, stb... hát, nem ennyire fekete-fehér ez.😊
@agotabesenyo13064 ай бұрын
@@vilagistene2939Sajnos pedagógusként bőséges tapasztalatom van az elkényeztetett gyerekek nehéz viselkedéséről.Anyagiakkal egyeltalán nem pótolható a figyelem a törődés! Viszont a majomszeretet is rettentő káros,a közösségi kapcsolataikat mérgező! Aki a gyerekének akar jót az ne féltse a nehézségektől! 🤗 Attól védelmet egy életen át kaphat ha kell! 😉🥰
@monikahirka97809 ай бұрын
Teljesen egyetértek mindennel, amit fejtegettél.Az én lányom magyar, itt neveltem, a férje amerikai, amiket mondtál én is mindbe beleakadtam. Az unokám most 21 hónapos, még mindig szopik. Magyarországon az állam nagy gondot fordít a családokra. A gyerek mindig mindenben a legfontosabb, a gyerek a legnagyobb boldogságforrás a mi életünkben is.
@Andras_Orvos9 ай бұрын
Higiénia: Egyszer hallottam egy ilyen poént, hogy a középkorban a fejlett nyugati társadalomban feltalálták az illatos vizeket, hogy elfedjék a testszagot, míg a barbár magyarok mosakodtak. XD Nyilván túlzás, meg általánosítás, de jót vigyorogtam rajta. Eredetileg keleti nép vagyunk, és a keletieknél a mosakodásnak, a tisztaságnak van egy rituális jellege is.
@sandorzsolt2979 ай бұрын
Középkor ide vagy oda. Èn legalább 3 éve nem fürdöttem de rendszeressen cserélem a ruháim és semmi testszagom nincs. Szóval a fürdés gyakorlatilag szükségtelen.A rengeteg mosószer csak tönkreteszi a bört.
@Andras_Orvos9 ай бұрын
@@sandorzsolt297 Az ember nem érzi a saját testszagát. Honnan tudom? Mert vannak olyan kollégák, akik nem szeretnek fürdeni, mindig tiszta ruhában vannak, és büdösek, de ezt ők nem érzik.
@sandorzsolt2979 ай бұрын
Muszáj volt beugatnod ugye ? Irtam hogy nincs testszagom és senki sem szólt hogy lenne.
@sandorzsolt2979 ай бұрын
@@Andras_Orvos Különben meg egy pár ismerösöm is elkezdte titokban amit én mert most nincsennek bevörösödve korpásodva a mosószerektöl meg az állandó fürdési szokástól
@lmandjarkel8679 ай бұрын
@@sandorzsolt297 Biztos,hogy van testszagod.Arra vagy büszke,hogy nem fürdesz?Nagyon nehéz szólni valakinek,hogy büdös.
@laszloperinger55419 ай бұрын
Ez a "napmérgezés" kifejezés tök jó!
@anikobordacs7395 ай бұрын
Napszuras.
@ildikoperina5047 ай бұрын
Érdeklődéssel hallgattam a meglátasaidat. Néhány gondolat felmerült ezzel kapcsolatban az én fejemben is. Például a múltunk, melyből nagyon sok mai szokás ered. Szokták mondani a tanáraink, hogy az evolúció nagyon kemény dolog, ókor kíméletlen. Szokásaink jelentős része nem tudatos döntés, hanem másolás, amivel a saját gyerekkorunk megélt érzelmi élményeit, megtörtént dolgait utánozzuk le. Szerintem ez közös, minden emberre vonatkozik függetlenül attól milyen országban él.. Viszont eközben javában zajlik az evolúció is. Szóval egész egész egyszerűen annyi történt, hogy itt a Kárpátok völgyében annak volt lét és életesélye, aki a gyermekével úgy bánt, ahogy ezt tesszük. Nemcsak itt, hanem minden kontinensen hiányzott a megfelelő orvos, gyógyszer ezért fokozottan ügyelünk a megszületett picike. A higiénia életben tudta tartani a családokat azokban az időkben, mikor még gyógyszerek, oltások nem voltak. Sajnos, ahol a higiénia hiánya rést hagyott, ott az újszülöttek, gyerekek nem maradtak életben. Nagyon nagy volt a csecsemő hajlandóság a háború előtt, ezért is van nagyon sok eredményes, Nobel díjas kutató orvosunk, ezért is fejlődött a magyar gyermekgyógyászat gőzerővel. Sajnos a Kárpát medence vízgyűjtő terület, nagy árvizek helye volt, ami után az enyhe időkben rengeteg kórokozó szaporodott, a picik pedig még nem tudnak védekezni ezekkel szemben. Nagyon nagy a fertőzés veszély. Ez például egy nagyon fontos ismeret azoknak, akik más földrajzi helyről települnek át. De minden földrajzi területnek megvannak az ilyen típusú sajátosságai, amire saját érdekünkben célszerű figyelni. Indiában például nem azért nem iszunk csapvizet mert ott ez a szokás, hanem mert mi azt nem biztos, hogy túlélnénk, de Afrika is egy olyan világrész ahol komolyabb mértékű higieniára, figyelemre van szükségünk ha túl akarjuk élni. Nem szabad elfelejteni, hogy a sokakat érintő szokásoknak oka van. Az újszülöttek érkezését sok minden megelőzi, már akkor szeretjük a gyerekeinket, és törődünk vele mikor az még mégsem fogant. Hiszen úgy alakítjuk az életünket is, hogy gondolunk rá. Mikor végre ott van az a várva várt kisbaba... ❤️❤️❤️Az egy gigászi sikerélmény, hatalmas boldogság, az életünk középpontja és egyben értelme is lesz. Az újszülött precíz ápolása tradicionális, evolúciós tapasztalat, amihez a védőnői, gyerekorvosi hálózat, a család egésze, a barátok mind-mind hozzák a saját tudásukat. Közös öröm, közös felelősség. Így kezdődik a tipikus magyar higiénia, amit minden lehetséges módon fenttartunk, és elvárunk. A betegségek közül a fertőző kiemelve gondozzuk még otthon a családban is, ez volt a dolga a híres magyar " tiszta szobának" is, ami például annak idején a teljes parasztságot tudta védeni a gyermekágyi láztól. ( Azért nem akartak a nők kórházban szülni mert azt látták, hogy aki otthon szül, az életben marad... Stb) Nem volt tápszer,ami hiány egykor sok pici számára halálos veszélyt jelentett, de akinek képződik anytej megfelelő mennyiségben annak erre nem volt szüksége. ( Az európai TBC járvány ezen változtatott, de hazánkban az állatállomány védett volt a TBC ellen, ezért itt fent maradtak korábbi szokások is, és az anyatejes táplálás.) Mai körülmények között már vannak tápszerek például az allergiás beteg gyermekek számára, ami szintén ezreknek nyújt túlélsi lehetőséget. A bánásmódba mindig beleszólnak az újkori hatások, de ezt folyamatosan szelektálja az élet. A szellemi fejlődés a mi hazánkban nagyon fontos, az átlag Európaitől eltérő módon, ezen itt nagyon nagy a hangsúly. Az elme, vagy érzelmi betegségekre is másként reagálunk. Az újszülöttkor, az első hat hét, és a kiscsecsemőkori ápolási formán, még a korábbi kommunista törvények, követelmények se tudtak változtatni, maximum annyi történik, hogy kifelé azt mondjuk, amit el árnak, de a négy fal között a saját otthonunkban a gyermek fejlődése, a szeretet lesz elsődleges, ami mindent felűlír. Másképpen fejlődnek a gyermekeink, de ez nem lesz hátránya senkinek. Jelenleg törvényi szempontból is kötelező a gyermek felügyelet, súlyosan büntetik is az anyát ha a gondjaira bízott kisgyereket baleset éri, részben ez is oka a mai túlzó " őrzésnek". De a törvény okkal született, hiszen rengeteg volt a piciket, gyermekeket érintő súlyos, végzetes baleset, ezért a lakosság egésze elfigadja, és el is várja a fokozott figyelmet. Mi érzékelünk arcot, hangszínt, testbeszédet mikor anyáink megdorgálnak egy-egy betegség, egyebek miatt, a kimondott szavakat ezzel együtt értelmezzük. ( Például :Lemehtsz fürdeni a Tiszára, de ha belefulladsz haza ne gyere! Stb😁, és a gyerek szótfogad, igyekszik nem belefulladni. 😁) Itt sok súlyos sérülést okozott a ruhanemű hiánya, a gyerekeknek nem tett jót mikor nem volt cipőjük, ruhájuk... Ez a hosszú időn át tartó, borzalmas nyomor, és mindaz, ami ebből származik alakította az öltözködésre vonatkozó túlzó féltést. Orvosoknak és védőnőknek kellett külön figyelnie erre olyan veszélyes mértéket ért el a túlzó öltöztetés a háború után. Jelenleg már sokat javult a helyzet, sok-sok család már időben távol kerülve ettől sokkal jobban, egészségesebben tud öltöztetni. E tekintetben megbocsátóak, megértőek vagyunk másokkal, és önmagunkkal szemben is. ( Ami magyar viszonylatban nagy ritkaság 😁) A házimunkának itt nagyon nagy múltja van, de ennek a múltnak nagyon - nagyon rossz, kifejezetten pusztító következményét élték meg nemcsak a családok, de orvosok is. Hol kezdődik a gyerekmunka, meddig házi feladat? Hogyan lehet ezt kívülről szabályozni, megítélni egyenként mi a sok, mi a kevés és előre látni mi lesz ebből felnőtt életkorban. (?) Ráadásul a magyar múltban sosem volt külön gyerekszoba, a gyerekek az egész házban, udvaron ég, formán laktak, éltek a családjukkal, ezért nincs erre kiépült tradíció. A fiatalok most igyekszenek kitalálni, egyénileg megalkotni a mai életforma szabályait, de az óvodai tapasztalat sajnos azt mutatja, hogy a családok nagyon nem jól viszonyulnak ehhez. Pont fordítva, sajnos rengeteg családban pokolian sok az elvárás a házimunkára vonatkozóan, valósággal sokkolják a gyerekeket a gyerek szobára vonatkozó feladatokkal. Hatalmas teher ez, amit az óvoda nem tud oldani, ezért aztán azok, akik így nőttek fel, könnyen átbillenennek és a saját gyermekeikkel szemben semmilyen házimunkát nem várnak el. Fertőző betegséggel nem megyünk közösségbe, sajnos az amerikai szokás mögött a hiányzó szociális ellátás van. A család ugyanis életveszélybe kerülhet anyagi szempontból ha a beteg gyerekkel otthon kell maradni. Ezt sajnos itt is sokan megtapasztalják, hiszen erre a régi szocialusta/kommunista hazánknak sem volt működőképes, jó megoldása. Nagyszülőket, rokonokat vonnak be ebbe, amikor van rá lehetőség, de fertőző betegséggel semmiképpen nem megyünk közösségbe. ( A magyar parasztok még az állatokat is elkülönítették ha betegség tünetet látták rajta. (!)) Ez nagyon fontos, és nagyon is jó dolog, ez az, ami élhető hosszú távon. A magyar eleve családi kultúra, aminek élén családfő, nemzettségfő működött, ebből a múltból erednek az együttélés, elköltözés alapvető szabályai. Mi nem tudunk, és soha nem is tudtunk olyan társadalmakban élni, ami ezt kívülről óhajtja vezényelni. Itt még az ősi családi ünnepeket se tudta az egyház inkvizíciója eltörölni.. Mi húsvétkor tojást estünk, locsolkodunk, május fát díszítünk, első kenyér ünnepén pedig dübörög a tűzijáték... Ez van. A fiataljaink abszolút családtagok, az életünk, a közösségünk fontos része, eszünkbe sincs elüldözni, sőt inkább marasztaljuk, nehezen engedjük el őket, és ha mégis elmennek zokogva búcsúztatjuk, örökké hazavárjuk...hiszen már akkor ők az életünk értelme mikor születésüket vártuk.
@gabornecsurzas62856 ай бұрын
Kedves Abbe, nagyon jó hallgatni a videóidat! Remélem, ha kiutaztok Amerikába azért teszel fel továbbra is videókat nekünk?! Nagyon jó hallgatni Téged! Sajnálom hogy elmentek, de megértem! Te sok tekintetben jobb magyar vagy, mint mi! Közuülünk sokan csak ócsárolják a Hazánkat, mások , akik messziről jönnek jobban becsülnek minket, mint mi magunkat! Köszönöm hogy sok pozitív meglátásod van rólunk, persze vannak negatívumok is, de ezek is reálisak! ❤❤😊
@belatakacs64319 ай бұрын
csak igy tovább !!! nagyon szimpatikus vagy !!!
@hungaryarmy15979 ай бұрын
A következő videó lehetne olyan hogy elmondod milyenek az Amerikai lányok és milyenek a Magyar lányok.
@editkalina8239 ай бұрын
Inkább ne tőle hanem a Gombos Edina csatornàjàt vagy akàrki màsét mert ez a lànyka tapasztalatlan hidd el . Csinàlt egy csatornát mert hívő és itt eteti be az embereket . Amúgy is azt mondta hogy vissza akar menni Amerikába mert ugye itt kevesebb a hívő 🤗.
@prompt41969 ай бұрын
Az amerikaiak szőkék barnák és feketék, a magyarok szőkék és barnák. Egyébként sárgát pisilnek mind. Egyéb kérdés?
@tuleloblogger9 ай бұрын
@@editkalina823 Kit érdekel Gombos Edina. Ha bele vagy szerelmesedve akkor miért itt szórod a rosszindulatú hozzászólásokat és miért nem ott vagy? Ha ez a csatorna hívőségről szólna nem nézném. Vagy 2 x megemlítette eddig az összes videóját tekintve és csak kontextusban, nem térítés miatt. Ez fáj neked annyira? Sátánista vagy vagy miért bajod ha valaki keresztény?
@hungaryarmy15979 ай бұрын
@@prompt4196nem csak a külsőt kellene nézni , inkább még milyen a személyiségük.
@joedon97589 ай бұрын
jenkik, nem sokban térnek el a magyaroktól, aranyásó ribanc mind :D csak a magyar lotyókat olcsóbb volt megvenni woodman papának a casting pornókra ;)
@borgataipatrik9 ай бұрын
"Napmérgezést kaptál" - ez nagyon aranyos volt 😄 Napmérgezés = napszúrás (tudom, semmi értelme a magyar jelentésének angol tükörfordításban). Nagyon érdekes amit itt mondasz, ez a poroszos oktatásunkból adódó felfogás. "Én megmondtam" Én jobban tudtam, mint te". Borzalmas...
@vilagistene29399 ай бұрын
Azért még mindig jobb a gyerekek elhanyagolásánál és a gyerekmunkánál ami az USA-ban megy… full 3. világ.
@borgataipatrik9 ай бұрын
@@vilagistene2939 mikor fejezzük már be ezt a relativizálást? Attól, mert valami a szélsőségesen rossznál jobb, az még nem jó.
@vilagistene29399 ай бұрын
@@borgataipatrik Nem relativizálom, csak mégis egy olyan országgal összehasonlítva ahol afrikai szinten van a gyereknevelés helyzete (meg amúgy a társadalmuké is, és a diktatúrájuk is az emberi jogok teljes hiányával) nem éppen ez a legrosszabb ami elhangzott a videóban. Magyarországon a gyereknevelés helyzete szörnyű de szinte ha bárhol Európán kívülre nézünk még sokkal rosszabb beleértve az USA-t is.
@tuleloblogger9 ай бұрын
@@vilagistene2939 Azt azért én szereteném megkérdezni hogy hány évet éltél kint itt az Államokban. Mert ugye az elég durva lenne ha holmi tévésorozatokból akarnád megítélni az egész USA-t. 😀 Miben nyilvánulna meg az hogy afrikai szinten van a gyereknevelés? Már úgy érted hogy az amerikai fekete gyerekeket nevelik a szüleik afrikai módon? Miben diktatúrább az amerikai a magyarnál? Mely emberi jogok hiányoznak az USA-ban amik más országokban megvannak?
@vilagistene29399 ай бұрын
@@tuleloblogger Most komolyan kezdjem el sorolni? Élethez való jog, kegyetlen/szokatlan bánásmód tiltása, kínzás tiltása, a jelenleg elméletben létező emberi jogokat sem tartják be, az USA-ban börtönbe kerülni sem egy élet biztosítás, szólásszabadság még durvább korlátozása a bíróság megsértése törvényekkel amiért ott börtönbe is mehetsz, tehát konkrétan tekintélyt adnak állami személyeknek pont mint Észak-Koreában, személyiségi jogok, mostmár az abortusz jogok is, és az alapvető szabadság jogok egy része is. Ezek csak a törvények amihez nem kell ott élnem. Na most ennek külön része a gyerekekkel, gyerekkatonaság tiltása legalább 18 alatt (persze 18 felett is gyerekkatonaság de máshol 18 alatt legalább tiltva van) gyerekmunka törvények is sokkal megengedőbbek mint bárhol Európában, ugyan én 22-23 alatt teljesen korlátoznám a gyerekmunkát is ennek ellenére az a tragikus, hogy 18 alatt is szinte mindenhol dolgozhat napi pár órában a gyerek mondjuk 16-tól mint nálunk de az USA-ban ez egy egészen másik szint. Ja és persze ott van még a gyakorlat Európában a törvények ellenére nagyon ritka, hogy tinédzserek dolgoznak de az USA-ban gyakrabban dolgoznak 16 évesek mint Európában a 20-as éveik elején lévő gyerekek. Akkor legális a gyerekbántalmazás, 19 államban még iskolákban is, gyerekeket nagykorúként állíthatnak bíróságra 18 alatt, sőt az USA-ban majd hogy nem normális néhány államban, hogy 6-8 éves kisgyerekeket visz el a rendőrség az általános iskolákból megbilincselve ráadásul jelentéktelen dolgokért (bár nem mintha erre lehetne bármilyen ok) nézz videókat + statisztikákat! Ja és hiába beszéltem a nyilvánvaló jogsértésekről a rendőri erőszak meg nagyon sok minden helyzete még szóba sem került, nagyon hosszan sorolhatnám csak azt ami törvényileg teljesen elfogadhatatlan és összeegyeztethetetlen a nyugati civilizációs normákkal az USA-ban társadalmilag még hosszabban. Ha érdekel akkor írj és írom tovább, mert szinte a végtelenségig lehetne folytatni…
@3580annababa6 ай бұрын
Én a lakberendezős, lakásfelújítós műsorokban azon szoktam meglepődni, hogy a szülők a kicsi gyerekek szobáját a saját hálójuktól a ház legtávolabbi sarkába rakatják. Mi akkor vagyunk nyugodtak, ha minél közelebb van.
@mrtnj.95029 ай бұрын
Nagyon jól választottad ki a témát. - Szerintem is az érdekes, hogy itt, mit hogy csinálnak és ott, mit hogy csinálnak. - Itt, milyen? - és ott milyen? - Így mondjuk. :)
@tradingistrending7 ай бұрын
Szia Abby, nem rég találtam meg csatornádra, hiába néztem meg 5-10 videódat, elvagyok képedve. Kb 6 másik országban dolgoztam és mindig arra gondoltam, hogy mi lenne, ha értenének magyarul és vajon mi lenne ha értenék ahogy mi gondolkozunk. Imádlak, te egy kis cuki híd vagy magyar-american. Love you!!!!
@etisz.50909 ай бұрын
Itt szerintem a szülők jobban odateszik magukat és segítenek, amikor a gyerekek kirepülnek és önálló életet kezdenének. Pl. anno mi 3an voltunk testvérek és a szüleink már tinikorunkban nyitottak nekünk lakástakarék számlát, amire tettek pénzt, majd amikor elkezdtünk dolgozni és még otthon laktunk pár évig, mi folytattuk a pénzgyűjtést, cserében otthon nem kellett hozzájárulnunk a rezsihez. Majd mikor volt elég kezdő részletünk a lakásvásárláshoz, ők is segítettek, még +ban adtak bele pénzt. Én voltam az utolsó gyerek és mondtam, h szeretnék önálló lakást és mivel a családi ház már nagy lett volna 2ejüknek, eladták, vettek 1 lakást maguknak és a fennmaradó pénzből segítettek nekem lakást venni hitelre. Onnantól fogva az én dolgom volt, h fizessem a hitelt. Nem az albérletet. Ezt szerintem amerikában nem sok szülő tenné meg, gondolom, inkább élnek tovább kettecskén a nagy házukban. :-)
@vilagistene29399 ай бұрын
Amerika teljesen 3. világ. Nyugat-Európához képest rosszul állunk, de az USA más helyzet.
@etisz.50909 ай бұрын
@SupernatuRe. 100-120nm kádárkockát adtak el, amiből a közeli kisvárosban tudtak venni 55 nm lakást maguknak és az én garzonom kb. 1/3át kifizették. Akkor már nyugdíjasok voltak, az 50es éveik elején! nyugdíjba tudtak menni 35 év munkaviszony után. Az átlagnál kicsit talán jobb volt a fizetésük és mellette anyám bérvarrást is vállalt, ebből tellett nekik. Persze akkoriban szerényebben éltek az emberek, kisebb igényekkel. Az is nagy áldozat volt apám részéről, h a saját építésű házat feladta, de az egészsége már nem bírta volna a nagy kertet és a további felújításokat.
@zsuzsannakovacsnevirag20609 ай бұрын
@SupernatuRe.Azt a nagy házat jellemzően maguknak építették meg a szülők munka mellett, után, hétvégét teljesen feláldozva, rokoni, baráti kétkezi segítséggel. Ma már nem divat a saját építés, nemhogy kőműves kanalat, még egy teddihengert se nagyon akarnak az ifjak megfogni, minden készen kell nekik, mindenhez szakembert keresnek és fizetnek meg. És minden azonnal kell nekik, erőfeszítések nélkül.
@etisz.50907 ай бұрын
@SupernatuRe. egy 100nm kádár kockáról volt szó, 30 éve annak az árának a 2/3ából tudtak szüleim venni maguknak egy 55nm 2 szobás lakást, amit felújítottak , a maradékot nekem adták garzon lakásra. Annak a hitelét fizettem kb. 2 évig úgy, hogy másra nemigazán maradt pénzem. Akkoriban a hűtőt, tv.-t is hitelre vettem. 2 év után kimentem külföldre dolgozni és úgy 3 év alatt játszva sikerült kifizetnem a fennmaradó lakáshitelt.
@anikomolnar65778 ай бұрын
Nagyon bolcsen latod a dolgokat ....gratulalok❤❤❤
@Szabolcs-o7c9 ай бұрын
Szia Abby! Tényleg jó hallgatni ahogy beszélsz ,tetszenek a nyitott e betűid,nálunk Vas-vármegyében beszélünk így .Szóval tiszteletbeli vasi lánynak fogadunk!!! A tisztasággal kapcsolatban az tényleg keményen hangzik hogy 3 napig nem fürödtél le de ha ez a szokás arrafelé hát legyen .Van egy magyar mondás : Tisztaság fél egészség. Üdv. Jó a kis műsorod!!!😊
@zsoltkovacsics85929 ай бұрын
Kiváló videó, hálásan köszönöm! Mielőtt megszületett a lassan 4 éves kisfiam, elhatároztam, hogy hagyni fogom, hadd sírja magát álomba. Nem ment. Egyszerűen felvettem és szeretgettem, amikor sírt az ágyikójában. Persze ez egyben azt is jelenti, hogy pillanatok alatt elsajátította, hogyan manipuláljon kedvére. :) Írom ezt apaként...
@zsuzsannakovacsnevirag20609 ай бұрын
Meg fogja még neki, a felnövő gyerekének köszönni, mert ha ilyenkor önre támaszkodhat, felnőttként is tudni fogja, ki az, akit szerethet, mert viszonzásra fog találni. Tegye csak bátran, ne foglalkozzon a mást mondókkal. Aki szeretetet ad, azt kapja vissza.
@zsoltkovacsics85929 ай бұрын
@@zsuzsannakovacsnevirag2060 Teljes mértékben egyetértek Kegyeddel! Törekszem arra, hogy szívből tegyem, amit teszek és ne a mások által támasztott elvárások miatt.
@Skoda40107 ай бұрын
Nem olyan nagy baj.A szeretet ,a foglalkozásigény pedig nem egy bűnös manipuláció .
@almaspite047 ай бұрын
Ilyen nincs, hogy manipulál... egy kisbabának ijesztő az önálló világ, persze hogy nem akar a gondozóitól távol lenni, az számára egyenlő az életveszéllyel. Az elalvás meg persze hogy nem megy nekik rögtön egyedül, arra meg kell érniük idegrendszerileg. Egyszerűen a rendszeres sírni hagyás kegyetlenség, és éket ver a szülő-gyerek bizalom közé.
@ErikaKirályföldi7 ай бұрын
Ebből azt érzi meg a pici, hogy számíthat az apukájára ha bajban van, mert az apuka nem hagyja magára, hanem ott terem és segít, így alapozza meg az igazi szeretettel és bizalommal teli kapcsolatot a kisfiával, ami egy életre szól, és kölcsönös lesz, az apukának köszönhetően, és ő is mindenben számíthat majd a fiára.
@balintmagyar32857 ай бұрын
4:15 hát igen. szerintem kell a fejmosás is, nemcsak a pátyolgatás. ezzel a feleségemmel nem mindig vagyunk egységben. 😂 11:44 mikor kint voltam Svédországban, ott is szembeötlő volt ez a különbség. úgy fogalmaztam, mikor hazajöttem, hogy ott a gyerekek ridegtartásban vannak tartva. 😂 igen, lehet mi kicsit túlságosan babusgatjuk őket, valahol középen jó eséllyel jobb lenne. 14:46 hát igen, ez nehéz kérdés, elég sok tényezős. mi négyen vagyunk testvérek, arról soha szó nem volt, hogy nem veszünk részt a házon belüli és a ház körüli munkákban. feleségemék hatan vannak testvérek, náluk dettó így volt. mi pedig ezt is adjuk tovább a gyerekeknek. sütni-főzni is már korán megtanított minket édesapám, mert ,,bármikor járhatsz úgy, hogy magadra kell főznöd". édesanyám túl gyorsan megcsinált mindent, nem tudott annyira lelassulni, hogy megtanítson.
@sutamsteve9 ай бұрын
Nagyon jó, kiegyensúlyozott, informatív videó! Tök érdekes a téma, kisgyerekes szülőként én is kötődöm a témához, és látok tök előnyös dolgokat a tengerentúlon azok alapján amit mesélsz, de pl. a képernyő kérdésben, családközpontúság terén büszke vagyok honfitársaimra. Azt gondoltam, nálunk is extrém sok az az idő, amit a gyerekek képernyő előtt töltenek, de ezek szerint nem is állunk annyira rosszul (vagy legalábbis az ismerősi köröd :) ). Köszönjük a videóid, várjuk a folytatást!
@elisabethrosanbalm1189 ай бұрын
Érdekes volt hallgatni a velenyedet az országok közötti szokások különbségeiről .koszi .
@laszlopapp57139 ай бұрын
Kellemes húsvétot! Happy easter Abbe!
@evaroszinszky89679 ай бұрын
Nagyon ügyes vagy, hogy ilyen szépen megtanultál magyarul. A videó címe viszont magyartalan. Vagy úgy kéne mondani, hogy "Hol nevelnek jól gyereket?" (általánosságban, ezért egyes számba kell tenni a gyerek szót és nem kell kitenni az "a" névelőt), vagy úgy hogy "Hol nevelik jól a gyerekeket?" De hogy miért így helyes, azt sajnos nem tudnám neked elmagyarázni. Csak érzem, hogy a te megfogalmazásod helytelen, de sajnos nem tudom miért. (Van valami TÁRGYI meg ALANYI ragozás. Ehhez lehet köze.)
@RolandSchmidt-co9cp6 ай бұрын
Tényleg így van! Nagyon jó tehetséged van arra is, hogy ennyire észrevedd a különbségeket! A legjobb a videóidban, különben az, hogy így mi is felfigyelünk ezekre a dolgokra és tudunk rajta gondolkozni, hogy egyáltalán MI jól csináljuk e, amiket csinálunk! És hajlandóak vagyunk e ezeken változtatni, vagy merünk e? Hát...
@patakiattila89709 ай бұрын
Már bocsánat, de nagyon nagy felelőtlenségnek tartom egy kisgyereket 2-3 év csak úgy játszani hagyni, hogy nem figyelem minden mozdulatát, mert a baj egy pillanat alatt megvan. Olyan buta ötleteik vannak, hogy elképesztő. 4 évig szolgáltam ki amerikaikat luxushajón anno és elmondhatom, hogy sokmindent jól csinálnak, de sokmindenben rosszul gondolkodnak.
@gyugyuthehungarian7 ай бұрын
Kedves Abby! Eszméletlen jó meglátásaid vannak, nagyon érdekesek a kultúrális különbségeket emlíyesz! Nagyon magával ragadó a személyiséged és szépen beszéled a magyar nyelvet, de ezt már úgyis ezren elmondták. Csak így tobább! Örülök, hogy rátaláltam a csatornádra.❤
@jozsefhorvath80039 ай бұрын
A gyerek nevelésben nagy külömbségek vannak nálunk a vidék és a város (főleg a főváros) között. Egy példa: nálunk (vidéken) alíg látni kerékpáros (bringás) gyereket sisakban könyékvédővel bringázni. Ellenben nagyvárosban nincs bringás fejvédő nélkül...és nem csak a nagyobb forgalom miatt.
@vilagistene29399 ай бұрын
Ez mondjuk a gyerekvédelemre kéne, hogy tartozzon.
@GyorgyKarady9 ай бұрын
KülöNbség.
@imrereiner54776 ай бұрын
imádni való amit mondasz, szülőként és Magyarként csak egyet várok el a gyerekeimtől van egy nagyon-nagyon régi mondóka amit próbálok átadni gyerekeimnek és környezetemnek, kár hogy már nem kötelező az iskolában . : Hiszek Egy Istenben, Hiszek Egy Hazában , Hiszek egy Isteni Örök igazságban, Hiszek Magyarország feltámadásában!!!!! Minden Magyar gyermeknek így kellene elaludni, hogy elmondja. Valamellyest ilyenek vagyunk mi, már aki magyaros, de látszik, hogy Te magyarabb vagy sokunknál, ilyen ékes szólással. Köszönjük, hogy ennyire megtisztelsz bennünket. Te már ide tartozol, Isten hozott.
@jenokellner9 ай бұрын
Áldott húsvéti ünnepeket kívánok mindenkinek!
@alfredbenedek33989 ай бұрын
HA - HA - HA?! YOU KNOW ABBE? YOU COULD / SHOULD TEAC H SOME HUNGARIAN PEOPLE, TO TALK? AWESOME? YOUR VERY GOOD! I'M SERIOUS.BECAUSE, SOME HUNGARIANS, DO MIX HUNGARIAN - ENGLISH & GERMAN TOGETHER?
@akosriczak59379 ай бұрын
De meglehet nézni! Amerikában a rendszer is olyan, aki erős és munka képes annak nagyon nagy esélyei vannak, de aki beteg vagy nem olyan erős annak befellegzett.
@tuleloblogger9 ай бұрын
Hát, azért Stephen Hawking elég magasra került, pedig nem volt az a kimondott élsportoló. 🙂 Simán csak ésszel is magasra lehet jutni.
@akosriczak59379 ай бұрын
Én sem csak a fizikai erőre gondoltam...
@TheMzsolt9 ай бұрын
@@tulelobloggerSzerintem Hawking brit.
@tuleloblogger9 ай бұрын
@@TheMzsolt Igazad van. Hm. Totál biztos voltam benne hogy amerikai, mert állandóan róla beszélnek itt, meg filmet forgattak róla, stb. Mondjuk az akcentusából nem jöttem volna rá, egyértelmű okokból kifolyólag. :)
@Mindenhova9 ай бұрын
-A "megmondtam előre" nem azért van, h. rosszul érezze magát a gyerek. Ez tanítás. Rámutat a szülő, (vagy épp a néni, aki itt a koránál fogva a tapasztaltabb ember szerepében van) tanuljon a hibáiból. Továbbá azért is mérges az ember, mert hiábavaló volt az oktatás, vagy mint az idős néninél, hallatlan, hogy evidens dolgot nem tudsz. Az már más kérdés, h. anélkül, h. utánajárna, azonnal ítélkezik, de arról a végén ejtek majd pár szót. Bármily furcsa is, de végeredményt tekintve ez aggódás a másikért, amolyan magyarosan. Ha valakiben van alázat, tisztelet, akkor van értelme ennek a technikának. De ahogy elnézem a kommenteket, ez sokaknak nem ment át, az itt születettek is szép számmal értetlenkednek, pedig azért ezt nem érteni, főleg felnőtt fejjel, elég gáz. (Már én is elég idős vagyok😋) -Fertőtlenítés, higiénia=reklámdömping. (Ma már.) Az én gyerekkoromban (50 évvel ezelőtt) a dolgok úgy működtek mint most amerikában. Bár a kézmosás akkor is kötelező volt (emlékszem olyan WC-papírra amire rá volt írva valami olyasmi, hogy használat után langyos vízzel és szappannal mosson kezet) és a tisztaszobába sem lehetett még csak bemenni sem. A földönülésről jut eszembe, a lányoknál különösen nagy hangsúlyt fektettek arra, h. ne üljenek hideg felületre, sajnos sokan még felnőtt korban sem értik, h. miért. A gyerek bekapcsolása a házimunkába, ez régen szintén úgy volt ahogy az usában. Újkeletű divat lett, a szülők egyik fele szolga módra kiszolgálja, elkényezteti a gyerekét, a másik fele és inkább ez a több, nem vesződik az egyre inkább önfejűbbé, trehányabbá, erőszakossá, váló gyerekeikkel. Az okos más kárából, a buta a sajátjából (se) tanul. Tartja a mondás. Ha nem érti meg szép szóval, ha az okítás süket fülekre talál, akkor majd megtanulja a saját bőrén. Az élet nem kímél senkit sem. A köztes út lenne a helyes, de se idejük se energiájuk nem jut a gyerekeikre. A család egy védernyő. Sokaknak viszont egy idő után teher és hamar levállnak róla. A többség viszont általában ragaszkodik a gyökereihez. A szégyenérzetnek (az, hogy a családhoz kell fordulni) van pozitív oldala is. Inkább törekedjen a saját lábán való megálláshoz, mint minden problémával szaladjon vissza a szülőkhöz. A szülők ugyanis egyre gyengébbek lesznek, majd meg fognak halni. Nem is olyan régen, a gyereknek kellet az idős (gyerekké váló) szüleiről is gondoskodnia. Ez mellett természetesen, a felnőtt, aki időközben maga is szülő lett, még a gyermekeiről is gondoskodnia kellett. Szóval mire mindez bekövetkezik, neki kell 100%-on lennie, mert tőle fog függeni a saját szülője és a gyereke is. A végeredményben, és ami a várható élettartamot illeti, az amcsi és a magyar között nincs lényegi különbség. Hiába óvja jobban a gyerekét a magyar, lényegesen tovább nem él az övé sem. Az életminőséget tekintve, értem ez alatt a boldogságot is, szerintem sokkal nagyobb kilengéseket, szélsőségeket lehetne felfedezni. Abszolút egyetértek azzal, h. nincs gyereknevelési recept. Az ember mindenre szeretne egy tökéletes megoldást, de nincs ilyen. Ide tartozik a szoptatás is. A gyártók nagyon szeretnének egy tökéletes tápszert, de ilyen nem létezik, és egyenlőre nincs jobb az anyatejtől. Na. De ami a lényeg. A magyaroknál jobban senki nem tud gyereket nevelni. Senki nem ért jobban politikához, a focihoz, a politikához, a kultúrához, az egészségügyhöz, a politikához, a háborúkhoz, a pénzügyekhez, a párkapcsolatokhoz. Meg... nem tudom, h. mondtam-e, de ha nem akkor most mondom, h. mint minden esetben, a a politikához is nagyon értünk mi magyarok, konkrétan 9.5 millió politikusunk van. ...meg ugyanennyi orvosunk, tanárunk, nyomozónk, bírónk, focistánk, pszichiáterünk ect. Természetesen én is köztük vagyok😂 Bocs a hosszúra sikeredett reagálásért🙂
@egerkevarjas13752 ай бұрын
Lehet, hogy gunynak szántad “ a magyarok a legjobb szülők” kijelentést.. de én elmondom, hogy ez teljesen így van!!! Hatalmas magyar kolóniahoz tartozunk külföldön is és Morszagon is.. a lányom amikor nőtt fel egy egészséges majdnem vetélkedés volt a barátai között, hogy ki jut be a legjobb egyetemre/ főiskolára.. úgy szinten idén júniusban egy csak női csoporttal vacsoráztam és pont ez volt a téma, hogy micsoda fantasztikus munkát végeztünk a gyerekeinknek, mindegyik sikeres, boldog felnőtt lett.. és mindezt vidám, kedves és maximálisan támogató környezetben, nem követelőző, szigorú feltételek mellett..
@Mindenhova2 ай бұрын
@@egerkevarjas1375 A "Morszagon" az mit jenet? Így nevelted a gyermeked, h. Morszagnak nevezted Magyarországot? Kötözködésnek tűnhet, de hidd el nem az. Ez egyszerű tiszteletlenség. Részedről. Ha attól leszel, lesz boldog a gyermeked, h. bejutott a legjobb egyetemre, akkor csak pénze lesz, egyfajta nyugati típusú egzisztenciája, de ő lesz a legszegényebb emberek egyike a világon. DE! Addig amíg abban a hitben vagy, h. az jó neked/nekik, megvan az elégedettség, addig minden rendben van. Mert: "Boldogok a lelki szegények..."
@valeriaalmasi15836 ай бұрын
Azzal némileg vitábaszállnék, hogy mi magyarok nemvonjuk be a gyerekeinket a házkörüli teendőkbe. A gyerekeim te korosztályúak és már picikoruktól elkellett pakolni a játékaikat és ahogy cseperedtek, úgy kellett akár a ruháikat rendbetenni, mosogatni a szobájukat takarítani, főznitanulni. Fűvágásnál az udvart felgereblyézni stb. Ez az én gyerekkoromban sokkal hatványozottabb volt és ha gazdálkodó családban nőtt fel egy gyerek, akkor bizony az állatgondozásban és a konyhakertben is bőven dolgozni kellett. A szüleim korosztálya meg pláne. Most az unokáimnak is elkell pakolniuk a játékaikat és már gyakorolgatják a konyhaművészetet. Igaz mégcsak babykonyhán de anyának már be-be segítenek. Sokhelyen ez valóban nemszokás de úgygondolom a családok túlnyomó többségében még mindíg megtanítják és elvárják az alapvető házi teendőket. Sok kedves közös élmény és szép emlék!!! 💗 Kívánok nektek is hasonlóan kedves és szép élménnyekkel teli gyermeknevelést!🥰
@yensza7 ай бұрын
Nagyon jol látod a dolgokat,és szimpatikus az őszinteséged!Élmény nézni a videoidat!
@csipi899 ай бұрын
Napszúrás ;) Amúgy ennek a szülői túlféltésre mondta az egyik volt tanárom, hogy : "Az anyai szeretet öl butít és nyomorbadönt" :D Amúgy ez a temakör amit mondtál leginkább a helikopter anyuka fogalommal írható le
@DóraSzentes9 ай бұрын
Anyagi kérdés elsősorban a elkoltozes napjainkban. Másrészről pedig tarsadalmi elvaras volt eddig valamilyen szinten. Alapvetően ha meg lehet oldani folleg a háború óta penzpazarlas elköltözni. Azonban ha a család tehetősebb nyilván könnyebben megoldható hogy a fiatalok probalgassak szárnyaikat, lakás vagy ház vásárlás esetén. Ha van 100 millad megoldhato , de meg hitel mellett is ez keves embernek adatik meg. Az alberletet mindig is penzpocsekolasnak tartottam a csalad minden tagjatol. Folosleges ha csak nincsen mas lehetoseg Ergo ha valamennyire ki lehet jonnni a szulokkel a legjobb megoldas a tobbgeneracios eggyuteles ami viszont nem feszultsegmentes. Sok kompromisszum kell hozza ahogyan egy hazzasaghoz is Nyilvan ha megtehetnenk mi is megtennenk. Vennenk egy kertes hazat, vagy lakast igeny szerint. Azonban a jelnlegi anyagi helyzetben nem ebben latom a fiatalok jövőjét hanem abban ha mar jol elore lekomunikaljak a szulokkel a terveiket. Segitseg nelkul semmire nem mennek a mai fiatalok. Szerintem az alberlet mar a 90 es evekben sem erte meg, most pedig hogy 200et elkernek es bekoltozik 4 fiatal aztan vagy tudjak fizetni vagy nem. Szerintem az alberlet csak a legvégső estben opció.
@kerkyra2226 ай бұрын
Azóta is azon gondolkodom, hogyan telhet el egy nap úgy, hogy egyszer mos az ember kezet? Nők vagyunk, gyakrabban pisilünk (ez biológiai tény). Nőként előtte és utána is ildomos a kézmosás. De oké, egyezzünk ki eggyel. :D Extrém kevés folyadékfogyasztásnál és egész napos éhezéssel tudom ezt elképzelni :D Ha 20x nem mosok kezet egy nap, egyszer sem. Persze ez attól is függ, hol vagyok. Munkahelyen nem kell olyan gyakran, mintha otthon lennék és főznék pl. Otthon vagyok, pl csak egy reggeli, egy sima tojásrántotta készítés. Hagymát pucolok, vágok, megmosom a kezem, és a hagymát is lemosom természetesen. Földben terem, na. :D Felütöm a tojásokat, kezet mosok. Tyúk hátsó feléből jön ki, na :D Elkészítem a rántottát. Előveszem a savanyúságot, chillit. Mielőtt felvágom a kenyeret, kezet mosok. Mert mielőtt a kenyérhez nyúlok, kezet mosok. És még csak a reggelinél tartok.:D
@nagyangela67229 ай бұрын
Személy szerint én 2 gyermekkel el sem tudom képzelni, hogy van, aki jó megoldásnak tartja azt, hogy sírva aludjon el a kisbabája. Bennem olyan ősi, anyai ösztön indult/indul be, ha a kisfiaim sírtak /sírnak pici babaként, hogy felfoghatatlan, hogy van olyan anya, akinek nem szakad meg a szíve, ha hosszú perceken át azt kell hallania, hogy végül a kiszolgáltatott kicsinye kimerülésig sír. Utána persze, hogy elalszik. Belegondolnva is összeszorul a szívem. Természetesen nem arról van szó, hogy egy kis nyekkenésre már őrült módba kapcsolok, szó sincs ilyesmiről, de csak azért hagyni sírni feleslegesen a picit, hogy könnyebb legyen az éjszaka az számomra tényleg annyira természet ellenes. Egy törzsi nép sem hiszem, hogy tett volna ilyet, vagy őseink, amikor még a természettel nagyon szoros összhangban éltek. Senkit sem akarok tényleg megbántani, csak szívből kérek minden édesanyát, hogy ne hagyja sírni a kisbabáját. A nagyobbik fiam júniusban lesz 4 éves, a pici lassan 8 hónapos, és még nem aludtam át az éjszakát a nagyobbik fiam születése óta, és tudom, hogy ameddig a pici szopizik, addig nem is fogom, s bár nsgyon fárasztó tud lenni ez a sok ébredés, de sosem kérdőjeleztem meg magamban ennek jogosultságát. A házba bejövetelkori kezmosas szerintem inkább a kosz miatt alakult ki nálunk, mármint nem hiszem, hogy a kertből bejövet, ha sokat játszik a gyerek, akkor ne lenne koszos, és azért csak jobb megelőzni, hogy mindent összefogjon koszosan. Amúgy egyáltalán nem vagyok tisztaság mániás, sőt, én hagyom a fiaimat koszolni kint, kerteszkedik is a nagyobbik kiskora óta jön és csinálja velünk a kertet. Ma is vetettünk már zöldségeket, ő sarabolózik, locsol, asoja is van, gereblyezik, metszi a málnát... Stb sorolhatnám még, viszont arra azért van szabály, hogy ha bejön, akkor a koszos ruhát, cipőt az ajtónál leveti és megy kezet mosni. Szerintem ez lenne a normális, hogy azért a házat belülről igyekszünk tisztán, rendben tartani. Így is van bőven mit takarítani, nem kell még plusz felesleges munka. Na meg ha véletlen a falhoz nyúl, azért nem mindegy, hogy hány évente kell mondjuk festeni, és nem a munka ideje miatt, nahem anyagilag pazarlás. Meg valahol szerintem az egy tisztelet is, hogy azért a cipőt levesszük, ha bemegyunk valahova. Mondjuk itt nálunk vidéken gyerekként mindig arra emlékszem, hogy pont mindenki mondta, hogy :"gyere, ne hogy lehúzd a cipodet", szóval ebben szerintem inkább van hasonlóság az amerikaiakkal, de talán mostanában már azért annyira nem szokás cipővel bemenni valahova. Van néhány dolog, amit már leírtak mások előttem kommentben, azokat nem ismételném. Amúgy köszönöm a videóidat. Szeretem őket. 🙏
@delfinke1009 ай бұрын
Nagyon egyetértek veled. Bár már nagymama vagyok, de én sem hagytam sírni a kisbabáim, sokat éjszakáztam, etettem is őket olyankor is, ha igényelték és nem bántam meg.
@nagyangela67229 ай бұрын
Jó ezt olvasni, hogy így csináltad, biztos vagyok benne, hogy ez pozitívan volt hatással rájuk. 😇🤍
@szuropandrea57469 ай бұрын
Én sem hagytam soha sírni. Ha így tesz egy anyuka, akkor a baba azért szokik le a sírásról, mert megtanulja, hogy hiàba kéri az anyukáját, nem szàmíthat rá. És beletörődik. Aztán meg lehet nézni később a szülő-gyerek kapcsolat alakulását. Alap gyerekpszichológia. Nem azért sír, mert manipulálni akarja a szüleit. Egy pár napos vagy pár hónapos baba? Jèzusom! Aki ilyen hülyeséget gondol, annak nem való gyerek.
@delfinke1009 ай бұрын
@@nagyangela6722 így igaz. Nem rontottam, kényeztettem el őket ezzel. És később sem bírtam hallgatni, ha sírtak. Oka volt annak, amit kiderítettem és megoldottuk.
@nagyangela67229 ай бұрын
Pontosan, csak a szeretetünkre vágynak. Sosem értem meg, aki ezt máshogy látja. Az alvástréning sem egy jó módszer, és ez nem csak szerintem, hanem biztosan. 🙏
@fanniszekeres73484 ай бұрын
Nem kekeckedésből, csak sokszor hallottam, gondolom szólok, hogy az nem "napmérgezés" hanem "napszúrás". További jó munkát, jó tartalmakat csinálsz ^-^ csak így tovább!
@gaborzaborszky50649 ай бұрын
1. Itt Magyarországon eléggé fontos a család és a gyerekek + elve kevesebb a gyerekek száma családonként. (ritkán van kettőnél több). Talán ezért is vigyázunk rájuk jobban, mint az amerikaiak. 2. Érdekes, hogy nálunk jobb az egészségügy (közellátás)+a magán megfizethetőbb, mint az USA-ban, mégis mi vigyázunk az egészségére a gyerekeinknek jobban, mint az amcsik, akiknél jobban kéne, mert sokkal drágább... Pedig fordítva logikusabb lenne.
@Gnor279 ай бұрын
Amerikában ezerszer jobb az egészségügyi ellátás pusztán azért mert fejlettebb az ország és gazdagabb. Csak ott ez megfizethetetlen. Ha ott rákos leszel akkor a gatyád is rámegy. Nálunk ez ingyenes de sokkal nagyobb eséllyel halsz bele...
@LászlóJuhász-q8v9 ай бұрын
Abbe. Szeretnék hallani tőled az amerikai és a magyar nép viszonyulásáról ISTEN felé.
@juditzombori66045 ай бұрын
Kedves Abby! Nagyon szeretlek hallgatni. Én naponta min.15x mosok kezet. El se tudom képzelni, hogy ne mossak kezet ha bejövök a kertböl, vagy ha enni adtam a cicáknak, tyúkoknak sőt ha abbahagyom a munkámat a könyvelést. A gyerekeim amikor picik voltak, 2 hetes koruk után már kivittem őket a levegőre, de csak a házunk környékén sétáltam velűk a babakocsival. 6 hetes koruk után mentem velük előszőr nagyszülőkhöz, barátokhoz. Mindketten rossz alvók voltak, így elég sok ideig tartott az altatásuk.Nem hagytam őket , hogy sírásból aludjanak el. Fél éves korukig símogatva, ringatva aludtak el, később már mesét olvastam nekik. Sikerült a könyvet megszeretettnem velük. Lányomat 9 hónapig sikerült szoptatnom, ő viszont 3 éves koráig szoptatta a kisebbik fiát. ( Ez nagy szerencse volt, mivel a kisfiút 10 hónaposan műteni kelett ,ami után semmi mást nem fogadott el csak a szopizást.) Ő is sokat olvas a fiainak, de emelett elvárja, hogy amit tudnak azt már maguk végezzék. pl. öltözködés, rendrakás. Nálam előfordúlt, ha többszöri kérés, figyelmeztetés se használt , hogy időnként a popsijukra ütöttem, később jutalom elvonás volt. Sokat foglalkoztam a gyerekeimmel amikor kicsik voltak. A lányommal nagyon jó a viszonyunk. A fiam külföldön él, vele ritkán találkozom. Unokáim szívesen jönnek hozzám nyaralni.
@antaltoth819 ай бұрын
Ha le esel a fáról, még el is verlek. Tipikus, és sokszor még mi is elkövetjük, pedig tudjuk, hogy butaság.
@sophien85779 ай бұрын
*leesel
@antaltoth819 ай бұрын
@@sophien8577 Igaz. Köszi.
@alfredbenedek33989 ай бұрын
Amikor en gyerek voltam, itt Magyarorszagon / ban, ha valami bajom volt, es segitseget kertem apukamtol, mar majdnem biztos voltam benne, mi lesz a felelet; - Menj anyukahoz, majd o elintezi, hagyj bekin stb. Nem igy, a mai apukak. Nagyo nbuszke vagyok, a mai apukakra! Skkal tobbet torodnek a gyerekekkel, mint regen.
@tiborfarkas51809 ай бұрын
Köszi!
@elborties26969 ай бұрын
1. ... hogy hallgasson a tapasztaltabbra, mert igaza volt és nagyon valószínű, hogy igaza is lesz legközelebb. 2. (Sajnos vannak a magyarok között is akik nem mosnak kezet pl. vécézés után. És akik napokig nem fürdenek.) 3. (Gyakori a napszúrás, ezért kell a sapka fejen, a napon.) 4. Elég ha csak egyszer történik baj... 5. Én (és mások is akkoriban) végeztem házimunkát gyerekkoromban. Én már nem követeltem meg szigorúan a gyerekeimtől. 6. Régebben hamar elköltöztek a fiatalok. Én 19 évesen. De ma már nem ritka a 30-40 éves is még otthon lakik. Mindemellett vannak akik hamar igyekeznek elköltözni. 7. Az alvással kapcsolatban változó a dolog. Én a 70-es években voltam gyerek. Engem néhányszor elfenekeltek. Én már nem csináltam ezt a gyerekeimmel. 8. Szerintem itt is eldurvult a képernyőnézés. Túl sokat nézik a gyerekek a képernyőt, mint kellene.
@TheXeropax9 ай бұрын
Erről a napmérgezésről még nem is hallottam :D. Az én kis buborékomban ilyentől nem óvtak, de tény, hogy magyarországon nagyon féltik a gyerekeket :).
@laszlodobo12629 ай бұрын
Lehet, hogy a napszúrás
@vilagistene29399 ай бұрын
Nyugat-Európában jobban. Az USA az egyetlen kivétel a nyugati világban ami közelebb áll a 3. Világhoz. Gyereknevelés terén is kifejezetten.
@leria8769 ай бұрын
Nagyon tetszett. köszönjük szépen!
@mariahorvath27335 ай бұрын
Ma bukkantam rá erre a csatornára, és legalább öt videódat megnéztem. Érdekesnek találom, amikről beszélsz. A magyar tudásod pedig bámulatra méltó, különösen figyelembe véve, hogy kizárólag csak felnőttként tanultad ezt az egyedi nyelvet. Magyarországon születtem és nőttem fel, de három évtizede az USA-ban élek, több egymástól nagyon távoli helyen. Nem nagyon szoktam az interneten reagálni, de most úgy éreztem, hogy el kell mondanom, hogy nekem nagyon sok mindenben kifejezetten fordított tapasztalataim voltak, mint neked. Hogyan is lehetne általánosságban beszélni 333 millió amerikairól, vagy akár 10 millió magyarról? Hiszen a földrajzi elhelyezkedés, a gazdasági helyzet, a tanulmányok, a családi hagyományok, és egyéb környezeti hatások nagy mértékben befolyásolják azt, hogy ki hogyan nevel gyermeket, hogyan él, hogy viselkedik, és hogy látja a világot. Még a szomszédaink, sőt családtagjaink is nagyon különbözőek lehetnek tőlünk. Világos számomra, hogy az általánosításaid jóhiszeműek, de úgy tűnik, hogy meglehetősen korlátozott mintákon alapulnak. A magyar pesszimizmust, a kudarctól való félelmet és tartózkodást a fején találtad a negatívvitással együtt (csak a tökéletes elég jó, állandó hibakeresés mindenben, még a pozitív kérdéseket is a negatív “nem”-mel kezdjük). A pozitív oldalon a magyar barátok közötti elmélyültebb, őszintébb beszélgetésével is nagyon egyetértek (csupán egyetlen amerikai barátnőm van, akivel ilyen a kapcsolatom). A 18-20 éves amerikai fiatalok valóban sokkal függetlenebbek, mint a magyarok, de a gazdasági viszonyok miatt az utóbbi 10-15 évben ez sokat változott. Egyre több fiatal él a szüleivel kényszerből, csakúgy, mint Magyarországon. Órákba kerülne, hogy több videódban mindenre részletesen reagáljak, amiben nekem ellenkező tapasztalataim voltak mint neked, de felsorolok néhány példát: kifenekelés, hagyni a gyereket egyedül játszani és felfedezni, a szoptatás (egyre többen szoptatnak Amerikában, de persze amikor a nőknek nem járnem jár szülési szabadság, és sokan kényszerből napokon vagy heteken belül visszamennek dolgozni, akkor a szoptatás vagy nagyon nehéz, vagy lehetetlen), a csecsemők éjszakai alvásra szoktatása, az állandó fertőtlenítés és zuhanyozás, a gyermekek belevonása a házimunkába, stb. Az amerikai oktatás (amiről egy másik videódban beszéltél) pedig messzemenőkig komplikált és egyenlőtlen. Az állami iskolák helyi adókból való finanszírozása miatt sajnos a városrész gazdagságától vagy szegénységétől függ, hogy melyik iskolának mire telik, és emiatt milyen minőségű oktatást képes biztosítani. Magyarországon mindvégig kitűnő tanuló voltam, és 1992-ben egyetemi végzettséget szereztem, de ámulatba ejt, hogy a hogy a 18 éves fiam micsoda tudást szerzett az amerikai állami (!) iskolájában több tantárgyból is például a világ-történelemből. Magyarországon (legalábbis az én időmben) a történelem szinte kizárólag Európáról szólt (egy kis ókori Egyiptommal meg ezzel-azzal tarkítva), így a magyar és európai történelemből jó sok nevet, helyet, dátumot bememorizáltunk, jóval többet, mint a fiam. A többi kontinensről azonban szinte semmit sem tudtunk, és így az évezredeken keresztüli áthatásokat és összefüggéseket egyáltalán nem láthattuk át. Persze angol férjemmel sokat bosszankodtunk az amerikai oktatás általunk vélt hiányosságain (kevés memorizálás, a mindenkire vonatkozó általános tanterv hiánya, stb.). Ugyanakkor más dolgokban (kritikus gondolkozás, választási lehetőségek, stb.) az amerikai oktatást láttuk jobbnak. Azt egészen biztosra mondhatom, hogy a fiam iskolájában-egy-két naptól eltekintve-nem tévézéssel töltötték az időt, ahogy egy másik videódban mondtad. (Apropó, a fiunk jó iskolába járt, de nem vagyunk gazdagok.) Ha mindezt elolvastad (és aki mindezt elolvasta), köszönöm a türelmet, és érdeklődést. A te tapasztalataid ugyanolyan valósak, mint az enyéim, akkor is, ha ellentétesek. Azonban szeretnék mindenkit figyelmeztetni arra, hogy 343 millió (333 + 10 millió) emberről egy ember (vagy egy házaspár, vagy akár egy család és baráti kör) tapasztalatai alapján nem lehet valós általánosításokat levonni.
@leria8769 ай бұрын
Nagyon tetszett, köszönjük szépen!
@AnnaGalat-u1o9 ай бұрын
Annyira jó tükröt tartasz elénk, kedves Abbe! Kívülről látni magunkat, az annyira megrögzött szokásainkat, amiket észre se veszünk, és megdöbbenünk rajta, néha milyen helytelen. Mindezt szeretettel teszed. 🥰🥰🥰 Mi is szeretünk!
@editkalina8239 ай бұрын
Ez a te tükörképed nem az enyém se azoké akiket é ismerek és magyarok😉
@lindadornich86667 ай бұрын
Ahogy beszélsz, amikről, szerintem nagyon jó anya vagy! 😊
@margitresko12169 ай бұрын
Szia köszi szépen jó lett
@davidtoth10209 ай бұрын
Már egy hete várom h a nevemet is fel sorold :D (Tóth Dávid) Ja és nem úgy mondjuk h nap betegség hanem napszúrás :)
@ervinbese94399 ай бұрын
Szia! A felfázás és túlöltözés ügyében számítsd be, hogy ki melyik embertípushoz tartozik ! Lett egy londoni rokonom, aki sosem fázik, de ha kisüt a Nap, azt nem bírja. Északi típus. Meg itt jól látható, hogy egy összetartó család képes továbbvinni történelmi távlatú tapasztalatokat. Már az én gyermekkoromhoz képest is sokat változott az éghajlat, de a távlatos tapasztalások szerint ilyenkor könnyű megfázni. Orvosi ellátás még apám idejében sem volt elérhető mindenkinek. Tehát "vigyázz, ne legyél beteg !" mondja a népi bölcselet.
@TheFlyingGege9 ай бұрын
Nekem az jött le, hogy itthon fontosabb a megelőzés - ebbe az is beletartozik, hogy egy gyereknek elmondja, hogy a következmény (betegség) valószínűleg miből származik, tehát a jövőben mire kellene figyelnie.
@Cikkorka7 ай бұрын
Dédimamám mondta hogy télen a kenyeret, nyáron a meleg ruhát nem szabad otthon felejteni. 1908-ban született, átélt 2 világháborút, éhezést, ínséges nyomorúságos időket. Az ő idős szülei még nem kaptak nyugdíjat mert nem volt. Neki kellett a családját ellátni és a kevésből vinni az idős szüleinek is. Nagyon sok magyar család nagyon sokat szenvedett az idők során.
@arpadhadaszi-un4cs9 ай бұрын
Jót mulattam😅jó hallani hogy mik a külömbségek. Szórakoztató😊
@benokerus94819 ай бұрын
Lásd @GyorgyKarady fenti megjegyzését! "külöNbségek" ....
@arpadhadaszi-un4cs8 ай бұрын
Bocsi de szsr a dzemem! Elnézét!
@arpadhadaszi-un4cs8 ай бұрын
Megint elbasz...tam😂😂😂😂
@petercsontos52368 ай бұрын
Jól látod a különbséget, egyetértek veled. Ezt a különbséget le lehet egyszerüsíteni a Kelet és Nyugat közöttinek is...!
@rachelwarner82325 ай бұрын
Egyik ismerősöm kisfia egyszer elesett nálunk a nyuszimotorral. Az anyja úgy sikítozott, hogy az még nekem is sok volt. Annyit ért el vele,hogy még jobban megijedt a gyerek (meg mi is infarktust kaptunk körülötte 😅)
@flycorvus9 ай бұрын
Aranyszabály: egy macskás hölgynek/lánynak elsősorban a macskájával kell jóban lenni. ;-)
@zsofi_09227 ай бұрын
Ez a betegségről annyira igaz! 😭 Ahogy jellemezted, tiszta anyukám 😂 Nekem többször is volt olyan hogy egy hétig nem fürödtem (ezt magyaroknak elmondani nagyon ciki lenne 😅) Énnekem mindig melegem van és anyukám meg nagyon fázós ezért mindig túlöltöztet. Nyáron meg a naptej meg hogy nem lehetek ujjatlanban mert leégek.. Anya: "Jajj ne mássz fel a fára leesel!" Én felmászok 1 méter magasra. Anya: "Gyere le azonnal! Meg fogsz halni!" Én el akarok menni 18 évesen mert egy szobában lakom az öcsémmel :( Hat hét? Három év! A harmadik gyereknél pedig nyolc XD Engem elfenekelt többször is apukám gyerekkoromban és hát nem volt rám túl jó hatással... Magyarország: Mindent a gyerekért! (amúgy sajnos ez nem mindig pozitívan jön ki) Hat éves kor előtt a képernyő kifejezetten káros! A te nevelési elveiddel hogy amerikai és magyar keverék egyet értek :)
@SándornéKovács-w8o5 ай бұрын
Elég zavaros az amerikai kultúra. Arra nincsenek megtanítva a gyerekek hogy kezet mosunk evés előtt hogy napi szinten fürdünk? És nem reggel hanem este? De a háztartásba besegíteni meg igen? Egyébként itt is az a szokás hogy már kiskorától tanitjuk a gyereket elpakolni rendet tenni maga után. Én is úgy nőttem fel hogy mar 12 éves koromtól tudtam főzni segítettem a mosásban stb. A gyerekeimet ís így neveltem.
@balazsjuhasz24499 ай бұрын
Kedves Abby! Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok utólag is. Nagyszerű volt a videód! Mit szólnál ha következő videó a közlekedés kultúra, szabályok témaköre lenne?
@magiteo429 ай бұрын
Szia, Abbe. Nagyon tetszett ez a videód, szerintem sokféleképpen sikerült bemutatni a két ország különbségeit. Ami téma engem érdekelne: mi a tapasztalatod a gyermekek táplálkozása témában? Mennyire figyelnek oda Amerikában és nálunk a gyerekek egészséges étkezésére? Miket és hol esznek nálatok a gyerekek? Gondolok pl. a tipikus/jellemző reggeli, ebéd, vacsora ötletekre. Mennyit és mikor nasizhat a gyerek? De tök érdekes téma lenne a gyerekek, de akár felnőttek sportolási szokásai, miben különbözik a két ország.
@MssKicsierika9 ай бұрын
Kedves Abbe, szeretnelek kerni, hogy keszits egy videot a gyogyszerszedes - orvoslas kerdeseben, osszehasonlitva Amerikat es Magyarorszagot. Mikor elkezdtem tanulni angolul nem ertettem mit jelenthet a medicine cabinet. Persze a szavakat ertem de a mogottes ertelmet nem. Jersey-ben elek. MOST mar ertem a jelenteset. Dobbenetes, h tenyleg egy szekrenynyi gyogyszer van a csaladoknal. Egy apro fejfajasra is az extra strong pirulat szedik be. Nagyon erdekelne ez a tema. Kivancsi vagyok te hogy oldottad ezt meg Magyarorszagon es hogy allsz ehhez a kerdeshez. Nagyon kedvelem a csatornad, mert sok dologra kaptam meg a valaszt toled. koszonom elore is. Erika
@gergofischer94569 ай бұрын
1. számú szabály : Idősebb nénivel ne vitázz :D
@alfredbenedek33989 ай бұрын
igen, meg van ertve. De azert, szukseg adtan, ki lehet az idoseket is neha javitani, ha tapintatosan is?
@v.luca.6 ай бұрын
Igazából nálunk azért szidnak le mikor betegek vagyunk mert a magyarok annyira gondoskodó, összetartó, és féltő, hogy "dühösek" lesznek rád mert féltenek minket.
@zsoltszelesi93969 ай бұрын
Szia Aby! Kíváncsi lennék rá, hogy az iskolarendszer milyen a te szempontodból Amerikában. Nyilván filmekből lehet tudni ezt azt, de tényleg úgy is van? Erről mesélhetnél, akár részletesebben is. Nagyon szép a magyar kiejtésed. 😉
@editkalina8239 ай бұрын
Tőle hāt annyi magyar KZbinr kint él és készítettek videót még kollégiumokba is . Na neeee hogy màr ő mondja meg annyira kevés a tapasztalata .
@zsoltszelesi93969 ай бұрын
@@editkalina823 Kevés a tapasztalata? Mint született amerikainak, hogy milyen az amerikai oktatási rendszer? 😅 Ezt próbáld újra Edit.
@tuleloblogger9 ай бұрын
@@zsoltszelesi9396 Hagyd, Edit egy provokátor. Ideírt vagy 20 hozzászólást és mindegyik gyűlölködés...
@irenhollo6629 ай бұрын
@@zsoltszelesi9396 Ket gyereket neveltem fel az USA-ban. Hogy milyen a tapasztalatom, fantasztikus, de inkabb ugy fogalmaznam hogy mennyit akarsz kolteni oktatasra, olyan lesz a tapasztalatod... az enyem atlagon feluli, es itt a lehetoseg meg van adva. Draga az oktatas, de ha jo kornyezetbe akarod a gyerkedet akkor jo kornyeken kell lakni, ( rengeted adot fizetsz akkor) es a legjobb iskolakban kuldod oket, ami sokszor Katolikus, vagy private. vannak allami iskolak melyek nagyon jok, de ha nem tettszik amit tanitanak akkor kiveszed oket es beiratod Katolikus iskolaban ( amiert itt fizetni kell, de jobb mint az allami).
@tarotnila1087 ай бұрын
Köszi az őszinteséget!❤❤
@acspeter79 ай бұрын
Happy Easter🎉❤
@alfredbenedek33989 ай бұрын
💐 - WELL, EASTER IS GONE, BUT HEY, PRETTY SOON APRIL IS OVER. SO DEAR ABBE? = I WISH YOU A VERY HAPPY MOTHER'S DAY🌷
@LajosSinka-qv8ho9 ай бұрын
Ezt nevezzük felelősség tudhatnak , és szülői gondoskodásnak .
@zsuzsannajlailia56819 ай бұрын
Nagyon sok minden így van, ahogy mondod. Én döbbenve nézem mindig az am. filmekben is, hogy abba az ágyba, amibe lefekszenek aludni, cipőstől belevágják magukat, ez egyenesen undorító. A saját házam, ne koszítsam óssze, és mahamat is kímélem a sok rohadt takarítástól. Mennyivel könnyebb és jobb érzés tiszta lakásban mászkálni, az ágyról már nem is beszélek. Az nálunk ténylag szent. Sőt nekem csak fehér pamut lehet. Még a színeset sem szeretem. Na meg azok a foktokból ósszevarrt takarók. Na mindegy. Az amerikai szülők csak megszülik a kólyköket, aztán menjen el a háztól minél hamarabb hogy ne zavarják őket. Azt vettem észre, ha kirepül vagy családot alapít az am.gyerek, utána jó ha 1 évben egyszer érdekli mi van a szüleivel. Aztan évek múlva. És akkor a legtóbb anyós fúj a fia feleségére. Megszülik a kólyköt, mert elvárás, hogy legyen gyereked, aztán ennyi. A legtöbb. Itt is kezd ez elharapózni, minél hamarabb menjen el a gyerek a háztól. Meg kell nézni, hogy kik az amerikai nép, honnan jöttek össze. Altalában mind szegény menekült 1-2- 3-400 évvel ezelőttről. Nincstelenek, koszból mentek oda , vitték tovább a mai napig a mentalitást ,cipővel az ágyra, hideg földre ülünk, stb. A magyarok túlzásba viszik a gyerekféltést, mert jaj mit szól a szomszéd, meg más. A csecsemő sírását úgy hagyni szerintem bűn. Te otthagyod, ő is el fog hagyni nagy korában sírhatsz egyedül.
@petersimon96169 ай бұрын
EZ PONTOSAN ÍGY VAN AHOGY MONDOD ( saját tapasztalatom is )
@vilagistene29399 ай бұрын
Az USA teljesen 3. világ. Mindenhol a nyugati világban jobban törődnek a gyerekekkel mint Magyarországon vagy keleten de az USA ezen a téren is Afrika.
@vilagistene29399 ай бұрын
@@petersimon9616Kivéve, hogy itt is kezd ez a helyzet kialakulni. Valójában fordítva. A gyerekek egyre később költöznek/lesznek önállóak mert a fejlődés pont abba az irányba visz, hogy minél tovább gyerek maradhat a gyerek és nem kell már gyerekként elkezdenie önállósodnia és szaporodni a túlélésért mint a primitívebb helyeken.
@JozsefMozer-gp8st9 ай бұрын
P.S.I enjoy Your show. You make me smile a lot. Far es I'm concerned, You Lady speak next to perfect the Hungarian language. Let's not forget, the Hungarian language is one of the hardest to learn. God bless You and God bless the world. We needed now this days.
@editkalina8239 ай бұрын
Miről beszél maga próbàlt màr kínai vagy Jappàn vagy koreai vagy vietnami nyelvet tanulni . Nagyon el van tévedve .
@siskiyou97849 ай бұрын
egyáltalán nem nehéz ne gyere ezzel a hülyeséggel
@tuleloblogger9 ай бұрын
@@siskiyou9784 Nem a francot nem. Világ szinten köztudott hogy a magyar az egyik legnehezebb. Keress rá hogy top 10 most difficult languages to learn és lám, ott lesz minden listán a magyar is.
@siskiyou97849 ай бұрын
@@tuleloblogger egyáltalán nem nehéz egyik nyelv se csak vannak akik nehézségi sorrendeket állitanak fel mintha mindegyiket megtanulta volna amiből sorrendet állit fel. olyan van hogy dogmákat beszélnek be maguknak emberek pl 40 fölött már nem lehet tanulni vagy eleve szarul tanuljk a nyelvet és lustaságból feladja de azt mondja hogy nehéz tanulni. nézd meg ezt a csajt milyen könnyen megtanult magyarul, szebben beszél mint sok anyanyelvű
@siskiyou97849 ай бұрын
@@tuleloblogger nincs ilyen hogy nehéz nyelv, olyan van hogy lusta ember meg rossz tanulási módszerek. meg dogmák is vannak pl 40 fölött már nem lehet tanulni stb. másrészt meg ezek szerint elég sokan megtudtunk tanulni egy úgynevezett nehéz nyelvet. ez a csaj is megtanulta.
@hofdori6 ай бұрын
Kedves Abby! hihetetlenül érdekesek és őszinték a videóid, le a kalappal! Ritka, hogy valaki a saját kultúráját ennyire képes kívülről látni és sosem mondasz semmi sértőt, mindig kedvesen mondod a kritkát is. Magyarországon szerintem túlféltik a gyerekeket, a kosztól való folyamatosan óvás éppen ellenkező hatást vált ki, mert a gyerkőc immunrendszere nem fejlődik ki, ezt az USA-ban jobban csinálják, bár a kézmosás hiánya engem eléggé ledöbbentett. Viszont amitől teljesen padlót fogtam az az, hogy hagyják sírni a gyereket.. ezt hogy?? Ott nincs gyermekpszichiátra, nincsenek szakértők, orvosok? A gyereket ha sírni hagyod, minimum kötődési zavara lesz, ami az egész életét tönkreszi, mert olyan lelki problémákat okoz, amit utólag nem lehet begyógyítani. Kapcsolati és párkapcsolati nehézségek, önbizalomhiány stb. Aki nem veszi fel a babáját, mikor az sír, azzal megtanítja neki, hogy ő nem elérhető a baba számára, nem elégíti ki az igényeit, a baba nem fontos, ez óriási nagy baj!!! Elképesztő...még az a kérdés is felmerült bennem, hogy aki nem szeret törődni a gyerekkel, minek vállal? Nagyon furi. az is, hogy már kicsiként dolgoztatják, hát akkor mikor gyerek az a gyerek, mikor játszik, mikor éli meg a gyerekkorát? oké, sokkal érettebb lesz, de nem lesz boldog, nem lesznek örömteli emlékei.. persze ami nálunk van, az a másik véglet. Magyarországon a fő probléma a nemek közötti egyenlőtlenség, hogy a nő végez egyedül minden házimunkát. Ez sem jó... de mindent összevetve szerintem itt nálunk jobb gyereknek lenni, az USA-ban ezek szerint nem annyira.
@boldizsárdengelengi9 ай бұрын
A fizikai erőszak a gyereknevelés kudarca. Persze, a gyerekek hülyeségeket csinálnak. A felnőttek is, csak ők megmagyarázzák maguknak.
@macitaki7 ай бұрын
Az "amcsik" legtöbbje szarik a gyerekre (lehet, hogy egy kicsit durva voltam, de nagyjából így van), ők a szülők! Aztán van a baby szitter aki neveli és gondját viseli a gyereknek. Ez ott legtöbb esetben így van. Alig van lelki kapcsolat a gyerek és a szülő között és még csodálkoznak azon, hogy mennyi szörnyűséget elkövetnek "hidegvérrel".
@peterkomlosi56497 ай бұрын
Nálunk is ha az 5 gyermekemből valamelyikőjük beteg akkor őt otthon tartjuk viszont a többinek (ha ők nem betegek) muszáj menniük iskolába, óvodába hiszen akkor az az1 megfertőzi a többi 4-et, és aztán minden kezdődik előröl.
@fruzsinaharomszeki-virag8015 ай бұрын
Ezen a leszúrós sztorin nagyon nevetek, én is így szoktam, letolom a gyereket, h nem hallgatott rám :)
@4ever4i29 ай бұрын
"Ha elesel még meg is verlek" By Anyám 1995
@gyorgymocz95749 ай бұрын
Az USA hála istennek nem Magyarország. A hölgy több elbeszélése alapján Nem szeretnék az USA- hoz tartozni! Az európai kultúra amiben felnőttünk számomra teljesen megfelel és a gyermekeim számára is.
@LEK-we2hh9 ай бұрын
Nem mindenki csinalja ugy Usa ban 🙈
@tuleloblogger9 ай бұрын
Az angol kultúra nem ugyanaz mint a magyar (hiába van az is Európában), tehát inkább akkor magyar kultúráról beszélhetnénk, viszont az is teljesen megváltozott már ha jól tudom. Én még 6 évesen bementem a dohányboltba cigit venni apámnak. Lehet az most? Más világ van már. 🙂
@lesliesepssy92227 ай бұрын
A gyerekneveles csak othon a hely-es, az Anya es az Apa kötelessége az! En igy voltam nevelve, mi is igy neveltuk a negy gyerekeinket, Angliaba is!
@boldizsárdengelengi9 ай бұрын
Régen a szobafogság volt a büntetés a gyereknek, ma meg az, ha fel kell állnia a számítógép elől vagy nem nyomogathatja a telefonját.
@vzs30659 ай бұрын
Én most szívtam ki a fél éves gyerek orrát orrszívóval. Tudom, hogy ez magyar dolog, és mindenhol barbárságnak tartják, de akkor pl az USA-ban mit csinálnak, ha taknyos a kisgyerek? :D Mert néha hihetetlen, milyen dzsuva tud kijönni ilyen kisgyerekekből is 😅 A nagyobbik 2,5 évesen már nagyon ügyesen fújt orrot, de még akkor is bőven volt, amit a porszívó hozott ki.
@etisz.50909 ай бұрын
Angliában voltam au pair anno. Ott rendszeresen taknyosak voltak a gyerekek. Itt meg azon rettegünk, h kinézik a közösségből, ha taknyosan visszük oda, ezért is erőltetjük annyira ezt, a réteges öltözködést és rettegünk a felfázástól. Sajnos az nem opció, h otthon tartjuk pár napig, mert mindig orvos igazolás kell, a doki meg kapásból otthon tartja a gyereket 1 hétig, ami gyakran azt vonja maga utan,h táppenzre kell menni, amit meg a munkáltató nem tolerál.
@dr.viktoriakerekes88867 ай бұрын
Erdekes ez nemetorszagra is jellemzö. Montessori maganovodaba jartak a fiuk de ez nem eredmenyezte azt hogy a pedagogia mellett jobban figyeltek volna a takony kerdesre. A gyerekek lazan rohangàlnak orbitalis takonymennyiseggel folyó takonnyal.. teljesen gusztustalan. A nemet szülök egyszwrüen nem azaz nem kezelik a takony kerdest hagyjak folyni. Horrorisztikus. Nekunk meg allandoan rajuk kell szolni hogy orrfujàs..
@attilamaroti64584 ай бұрын
Ha azt mondjuk a gyereknek,hogy "Látod en mondtam,hogy ne tedd ezt,vagy azt,mert beteg leszel tőle" az tanítás. Hátha megjegyzi,hogy ettöl lett beteg. Ha legközelebb ezt máshogy csinálod,akkor elkerülheted a betegséget. Tanítás arról,hogyan NE legyél beteg!😮
@fatimej42865 ай бұрын
Én szinte csak előnyt látok abban, hogy a gyereket önállóságra tanítják kicsi koruktól kezdve Amerikában.😁 (Ez Mo-n is családtól függ, ahogy mondtad). Én nem úgy tekintek erre, hogy család (Mo) vs individuál (Amerika). Az hogy a gyerek önálló (vagyis az önállóság fele halad) az a családra is kihat. A szülőknek valamivel több ideje marad a gyerekkel játszani/ a gyerekre. (Persze ha az ebből nyert idő a gyerekre van fordítva…)Ez (önállóság) felelősségre meg a környezetének az odafigyelésére is neveli a gyereket. Kivenni a részét mindenből. Ez nekem inkább kollektív mint individuális, de nyilván mindkettő. Szerintem a gyerek nem arra fog emlékezni, hogy állandóan ki volt szolgálva (ha ebben nő fel természetesnek veszi), hanem hogy mennyi időt töltöttek/ foglalkoztak vele. Ha mondjuk a túlzott önállóságra nevelésen van a hangsúly és ez ahhoz vezet, hogy a gyerek fél segítséget kérni a szülőtől az nyilván nem jó.. valahol középúton lehet a megoldás. Azzal meg nem értek egyet, hogy a gyereket 18 évesen mondhatni elküldik. A gyerek az gyerek marad a szüleinek mindig, és sok anyagi előnye van, ha a gyerek tovább marad a szülővel.
@stevepine35689 ай бұрын
Ezt teljesen komolyan vették anno, de a mostani 30-40 talán 50 éves korosztánynál már sokszor csak az ősökre utalva viccesen hangzik el olyasmi pl,: "Látod? Csak sikerült megfáznod! Monddtam én, hogy ...", fiatalabbakról nem tudok nyilatkozni.
@EdinaNemet7 ай бұрын
A hangsúly az egészséges egyen súlyon van. Itt sem mindenki ugyan azt tartja jónak. Sok rossz szokást átvettünk Amerikától már.Érdemes a dolgok mögé nézni, mert ott az árnyék. Fontos tudni hogy mit miért csinálunk úgy ahogy. Mindegy hogy hol él az ember, ha szeretetből cselekszik, a szíve fogja vezetni. Mi nem elküldjük a gyerekeinket, hanem el engedjük. Tudjuk hogy ez az élet rendje. Mikor elég erősnek érzi magát hozzá, elfog menni, de a szeretet nem szűnik meg létezni. Ugyan úgy haza várjuk.Ha jól csináltuk, vissza fog jönni, mikor szükség lesz rá. Nekünk is fontos hogy önálló legyen. Kicsi orrfolyással mi is mentünk iskolába. Sajnos ma ha kettőt tüsszent a gyerek hazaküldik. Ez senkinek sem jó. Azt mondják okos ember más kárán is tanul, a balga a sajátján se. Mikor figyelmeztetünk valakit, gyakorlatilag óvatosságra intjük. Ezzel nem azt akarjuk elérni, hogy ne merjen járni. Sokkal inkább hogy tudja, jó esélye van hogy elesik. Feltudjon rá készülni, tudja hárítani az ütést. Nagyobb sérülés nélkül meg ússza. Nem az a lényeg hogy nekünk igazunk volt. Csak azt szeretnénk ha belátná az adott helyzetet. A betegségek nagy része lelki okból történik. Ha egy beteg gyerekkel, leckét csináltatok, az nem azt jelenti, hogy nem szeretem. Tudnia kel hogy akkor is meg kell csinálnia, ha beteg. Csak akkor sokkal nehezebb. Tudnia kell azt is ha megtudta volna előzni a betegséget. Mert megelőzni könnyebb, mint betegen dolgozni. Régen nem volt ennyi gyógyszer. Most is azt tarom, minden gyógyszer kicsit méreg is. Nem kel minden betegséget kipróbálni. Ha tudjuk előzzük meg. A problémát a gyökerénél kel kezelni. Csoda szép a Magyar nyelv, ha érted a szavak értelmét. Például: A kislányom bölcsődéjében volt egy kislány. Az én kislányom gyomra, egyáltalán nem bírta bevenni. Szó szerint has fájást kapott tőle. Sőt a tej allergiája is össze kapcsolható vele. Mivel, se előtte, se azóta nincs.(Mint tudjuk az allergia nem múlik el magától.)Abban az időben pedig ha tejterméket evet tele volt piros kiütéssel. Az összes problémája, a bölcsődéből való távozással meg szűnt.( Teljesen felesleges volt,a sok kivizsgálás.)... Nagyon szépen, választékosan beszélsz Magyarul. Ez nem azt jelenti, hogy szét választod a szavakat. Hanem van választási lehetőséged, Melyik mondatba, milyen szót tegyél. Ettől lesz színes,ízes a beszéded. Ha ezt érted is, nemcsak tudod, már érdemes volt megtanulni ezt a nyelvet. Sokat segít, majd a későbbi életedben. A szavak mögött mindég az értelmet keresd! Mert élő nyelv ez, Istentől való, mely vezet téged az úton..
@gbuvg66759 ай бұрын
A "nap mérgezés" a napszúrás?
@arpadkocsis74729 ай бұрын
Ahogy egyre több videodat látom, feltűnik pár dolog, amellett, hogy tényleg nagyon sokszor elfelejtem, hogy nem ez az anyanyelved :) ha nem veszed tolakodásnak, leirom: -kiejtés: az L még mindig amerikai. sokszor az R is. -alanyi és tárgyas ragozás: alanyi (általános) ragozás: csináloK valamit. tárgyas (határozott) ragozás: csináloM azt a konkrét dolgot. példa: videot csinálok: a cselekvésen van a hangsúly, nem magán a videon. I'm making a video. so a szó után/elé azt lehet tenni, hogy "valamit", I'm doing "something", ami általánosságot jelöl, akkor alanyi ragozás. csinálok csinász csinál csinálunk csináltok csinálnak csináloM a videot: a video a lényeg, amiről szó van. I'm making the video. ha a szó után/elé lehet tenni, hogy "azt", I'm doing "that", mint konkrét dolgot helyettesitő szót, akkor tárgyas. csinálom csinálod csinálja csináljuk csináljátok csinálják én legalábbis igy fejtegettem magamban, biztos van valami kacifántos magyarázata nyelvtankönyvekben, de nekem igy tünik logikusnak. hátha segit :)
@prompt41969 ай бұрын
Mivel úgyis visszaköltöznek Amerikába, teljesen értelmetlen bármekkora erőfeszítést is tenni, hogy ennél pontosabban beszéljen. A magyarországi magyar anyanyelvű emberek 70%-ánál jobban beszél így is, de főleg választékosabban és kifejezőbben, ami a kommunikáció alapja (a ragozás ehhez képest kevésbé fontos). Hallgasd meg még egyszer úgy, hogy nem a ragozásra koncentrálsz, és képzeld el, hogy mondjuk egy átlagos szülői értekezleten vajon az anyukák (esetleg apukák, ha járnak oda olyanok) közül hányan tudnának ennyi összetett mondatot egy huzamban előadni....
@TheKisrono9 ай бұрын
Megmondom őszintén, hogy ez nekem is új infó volt, pedig echte magyar vagyok! Köszi, hogy leírtad! 👍😃
@Esterina-889 ай бұрын
A házimunkával kapcsolatban az a véleményem, hogy az idõsebb generáció többet segített a szüleinek de az új generációt már úgy nevelik hogy elkényesztetik.
@vilagistene29399 ай бұрын
Egyszerűen csak nem Afrikában élünk, nem divat a gyerekmunka. Az USA teljesen 3. világ de a nyugati világ nagyrészében jobb a helyzet mint Magyarországon, csak az USA van ennyire de ennyire lemaradva.
@editkalina8239 ай бұрын
Nàlatok az én gyerekeim igen is hogy tudnak élni egyedül is meg lett nekik tanítva hogy mi az mikor nincs anyu meg apu. Tiszteletem