Pięknie rozebrane na części i opowiedziane, miło się słucha. Poproszę o więcej.
@ESR_Tachograf5 күн бұрын
Świetny materiał. Baribal bike zawsze pomocny. Leci sub i czekam na wiecej.
@MarcinKrajewski795 күн бұрын
Fajny materiał. Pozdro.
5 күн бұрын
Więcej takich materiałów proszę 🙌
@januszwidzyk46563 күн бұрын
Bite point to był już XX lat temu w Juicy 7 i działał wyśmienicie.
@polskiegravele85815 күн бұрын
Podobne są ponieważ idą z jednej fabryki mimo , że obie firmy utrzymują, że produkują u siebie.
@mikkovalsky90085 күн бұрын
nie, nie idą
@fnksnow5 күн бұрын
nie dość, że rozebrał, to jeszcze objeździł i pokatował. Good job :)
@GrzesiekTylenda5 күн бұрын
powierzchnia cierna (jej wielkosc) nie przeklada sie na sile hamowania (fizyka) dlatego klocki moga sie roznic miedzy soba. Wplywac za to moze na odporowadzanie ciepla
@katz12794 күн бұрын
Weź Kolego tą "swoją" fizykę i zahamuj mocno autem na super wąskich oponach, a potem na szerokich. Większa powierzchnia klocka, to większa powierzchnia tarcia. Z jakiegoś powodu "lepsze" hamulce są 4... 6 tłokowe z większymi klockami na większych tarczach.
@GrzesiekTylenda4 күн бұрын
@katz1279 Skomentowalem, bo jest to jeden z najczesciej powielanych bledow gdy ludzie mowia o hamulcach. Opony (guma wiec elastyczne) to nie klocek hamulcowy i dziala to inaczej. Zamiast silic sie na sarkazm mozna troche o tym poczytac. Wieksza powierzchnia klocka daje wieksza powierzchnie tarcia ktora NIE zmienia sily hamowania. Tak, to sa podstawy fizyki i to sa podstawy na ktorych bazuja ludzie ktorzy projektuja hamulce czy to w autach czy rowerach. Tak samo jak liczba tloczkow nie zmienia sily hamowania.. Suma powierzchni tloczkow ja zmienia. Mozesz miec 4 tloczki tej samej powierzchni co 1 (wiele tloczkow jest mniejszych :P). Ilosc wplywa najwyzej na rowniejsze zuzywanie i rowna prace. To wszystko jest do znalezienia w necie. Mozna zapytac np chat gpt, fraza dla ulatwienia: "czy powierzhchnia klocka hamucowego wplywa na sile hamownia czy to w rowerze czy aucie ?"
@katz12794 күн бұрын
@@GrzesiekTylenda może dokonałem skrótu myślowego. Owszem net mówi, że siła tarcia zależy od rodzaju powierzchni a nie od jej wielkości. Przy tym samym rodzaju powierzchni (guma czy klocek - oba mają swoją elastyczność. Od klocków gumowych odeszliśmy ze względu na ich trwałość) na większą powierzchnię można przenieść większą siłę, zachowując taki sam nacisk na jednostkę powierzchni (siła hamowania?). Na równomierność tego nacisku wpływa do pewnego stopnia ilość klocków (umożliwiając także zamontowanie większego klocka). Zachowując porównywalny nacisk na jednostkę powierzchni zapewnia się określone zużycie klocka i tarczy oraz odpowiednie odprowadzenie ciepła z powierzchni trących. Rozumiem, że można mały klocek mocniej docisnąć do tarczy, ale w pewnym momencie poczujemy smród i zobaczymy tęczową tarczę. Skrót myślowy dotyczył SKUTECZNOŚCI hamowania a nie "siły" hamowania. Siłę generują palce na klamce. Dzięki cylinderkom ptrzekładają tą siłę na tłoczki, a te na klocki. Takim samym naciskiem można spalić małe klocki z pojedynczym tłoczkiem, a skutecznie modulować i zahamować na większych klockach z większą ilością tłoczków. Sakrazm wśliznął się mimochodem ;) P.S. Właśnie dziś w niemal stuletnim rowerze ASTRA obcowałem z hamulcem guma-guma na przednie koło 🤪
@GrzesiekTylenda4 күн бұрын
@@katz1279 sek w tym, ze wlasnie nie trzeba wiekszej sily przykladac. zeby maly klocek hamowal tak samo jak duzy, o to sie wlasnie rozchodzi i to jest ta fizyka. W zadnym rownaniu liczacym sile ktora dostaniesz na kolach, powierchnia klocka nie wystapi. Tak samo jak ilosc tloczkow nie wplywa na sile, bo sila przylozona jest zwielkrotniana tylko na bazie powierchni tloczkow a nie ilosci. Wiekszy klocek ma ta zalete, ze cieplo rozklada sie na wiekszej powierzchni, klocek ma troche wieksza pojemnosc cieplna, przy dobrym zacisku (to wlasnie zaleta wielotloczkow,) ma szanse rowno pracowac i rowno sie zuzywac. Zreszta to co chcialem wspomniec autorm filmu, jest w moim pirewszym poscie, a jak ktos zechce to spedzi troche czasu i sobie detale dogrzebie. W sumie nie jest to ludziom do niczego potrzebne, moze po za sytuacja gdy samochodowe firmy tuningowe naciagaja ich na kase dobirajac im do kitu "lepsze" hamulce uzasadniajac to absolutnie bzdurnie i nie logicznie. A w tym filmie po prostu moglo by nie byc tego 1 stwierdzenia bo jest po prostu bledne.
@katz12794 күн бұрын
@@GrzesiekTylenda poddaję się... Nie wytłumaczę co mam na myśli (i autorzy filmu zapewne też) Mowa potoczna nie jest tak precyzyjna jak wzory fizyczne. To trochę jak każda ciężarówka z naczepą to TIR, a każdy sportowy but to adidas... Choćby przez zdolność do odprowadzania ciepła większy klocek zapewnia większą SKUTECZNOŚĆ, choć może nie "siłę" hamowania w rozumieniu fizyki.