13:30 Tutaj przykład układu z przezroczystymi rurkami: kzbin.info/www/bejne/eYunlniBhMd5eNE
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
O! Mój ulubiony nauczyciel z HVAC school. XD kzbin.info/www/bejne/oYm1coZ9p9inbtE kzbin.info/www/bejne/bqe9f5l-frV6ZqM
@Nelson71a Жыл бұрын
Nareszcie ktoś robi porządne filmy szkoleniowe z podstaw! Bardzo dziękuje za ten film. Wszystko pięknie wyjaśnione. I właśnie takich, rzetelnych opracowań brakuje dziś najbardziej w internecie. Raz jeszcze bardzo dziękuję.
@DIYAdamAdamo Жыл бұрын
I taki odcinki lubię najbardziej, masz super wiedzę...której nigdy za dużo.
@Ms126p Жыл бұрын
Świetny materiał. Pozdrawiam
@krisoporanku19739 ай бұрын
Pełna Profeska👌😉
@mariuszpolit-2092 Жыл бұрын
Kolejny raz wysłuchałem i obejrzałem z otwartym otworem gębowym👍w krótkich żołnierskich slowach:krótko,na temat i jak zawsze w punkt👍👍👍Szacun.
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Dziękuję, teraz będzie tylko gorzej. XD
@mariuszpolit-2092 Жыл бұрын
Panie Waldemarze...pan się niczym i nikim nie przejmuje 👍👍hejtrrzy zawsze byli,są i będą. Ludzi pan nie zmieni, płaskoziemców pan nie przekona,niech pan nadal robi swoje, bo to ,co pan robi i jak robima sens I ma pan rzesze zwolenników. A hejtować i pluć będzie ciemnogród. Trzymam mocno kciuki, żeby pan się nie przejmowal i nadal robił swoje👍👍👍.
@andrzejsura495410 ай бұрын
@@Waldemar_Pachol_official co to za strona (aplikacja) z diagramem log p-H?
@Waldemar_Pachol_official10 ай бұрын
@@andrzejsura4954 coolpack.
@marekmarek4426 Жыл бұрын
Termodynamika uczyłem się w szkole a to już dawno. Teraz muszę kilka razy posłuchać by zdobyć więcej. Dziękuję za wykład. Pozdrawiam
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Dziękuję! I ciesze się, że mogłem Panu przypomnieć te traumatyczne chwile ;D. Miałem fajnego fizyka prof Chorążewicza - niesamowity gość.
@leszekjodlowski2523 Жыл бұрын
Super film Panie Waldku,aż przypomniały mi się początki w tej branży jak ówczesny szef-dobry inżynier w celu zrozumienia tematu dał do czytania książkę z tym wykresem i objaśniał. Fajnie to teraz powtórzyć z pomocą tego super kanału. Co do lepszego cop przy grzaniu to jeszcze ciepło silnika w sprężarkach hermetycznych i półhermetycznych jest po"naszej" stronie hehe. Filmik kozacki czekam na drugą część pozdrawiam
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Dziekuję! :D Stary inżynier ze starej szkoły dziś poszukiwany ze świecą w większości firm zajmujących się serwisem - tym prawdziwym! Coś o tym wiem XD.
@SamSeRobie Жыл бұрын
Mądrości i rozsądku przyjemnie posłuchać ❤
@patmos9663 Жыл бұрын
Merytoryka prima sort👍
@RafalWrobelGO Жыл бұрын
Dzięki i czekam na kolejny film👍
@mahew1026 Жыл бұрын
Jak zwykle super przekazywana wiedzą 😎👍
@navrottherm Жыл бұрын
Jak widać, żeby zrozumieć jak działają niektóre rzeczy , bez podstaw fizyki i matematyki się niestety nie obejdzie 😉 Pozdrawiam Serdecznie😀
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
No niestety - nie ma lekko. XD Pozdrawiam również z wysokim COP! :D
@navrottherm Жыл бұрын
@@Waldemar_Pachol_official Dziękuję. mam nowy pomysł na wymiennik rurowy , będę się starał😄
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
@@navrottherm Chętnie obejrzę na Pana kanale! :D
@navrottherm Жыл бұрын
@@Waldemar_Pachol_official Postaram się coś nagrać. Choć zastanawiam się czy to robić, żeby nie wprowadzać niepotrzebnie zamętu w utartych szlakach 😅
@Patenciarz Жыл бұрын
@@navrotthermA nie wydaje Ci się że już z buforem to zrobiłeś, przyłączam się do Waldemara i czekam w nerwach. 😉
@SiBex_ovh Жыл бұрын
Oglądam w pętli 🔁 i kopara opada. 🕰Kiedy następna część? Już nie mogę się doczekać !
@RoliWork Жыл бұрын
Dlatego takie sprawy wolę zostawić majstrowi, co sam zrobił sobie pompę ciepła i zna się na temacie Brawo Brawo
@SiBex_ovh Жыл бұрын
Przez autora tego arcydzieła pobrałem już ten soft "coolpack ipu" i spędzam n-tą godzinę na filmach na YT i wyznaczaniu tych kopert cyklu czynnika. Polecam każdemu, sporo filmów na YT jest.
@konradzebrowski1925 Жыл бұрын
Ciekawy materiał na który czekałem 😊
@krzysztoffqiu4907 Жыл бұрын
Schabowe z Mortadeli , mniammm 😍
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
XDXDXD
@patrykmakowski24494 ай бұрын
Jak dobrze zrozumiałem to ten wykres zastępuje wzierkniki. Za parownikiem ma być sucho. Za skraplaczem mokro. Jak nie ma wzierników wiemy to po odczycie ciśnień i temperatur. Wtedy jest wszystko dobrze. Ogółem łeb mi pęka od wiedzy. Dosłownie wszystko musi w tych układach być dobrze przeliczone. Za mało lub za bardzo wydajny jeden z elementów i już COP spada na łeb na szyję, nie mówiąc o osiągnięciu temperatury 60°C aby uzyskana energia była użyteczna bez podłogowki. Temperaturę osiągamy z tego co zrozumiałem głównie wydajnością sprężarki i zaworem rozprężnym - za duży przepływ przez zawór i 60 stopni jest już nieosiągalne, za mała sprężarka lub za duże wymienniki dobrane do niej i też będzie jakieś 30-40 stopni zamiast 60.
@Waldemar_Pachol_official4 ай бұрын
Dziękuję za komentarz! By rozwiać wątpliwości: Temperaturę uzyskujemy z procesu sprężania. Wydajność sprężarki ma wpływ na ilość (objętość w czasie) czynnika a więc ilość energii jaką przekazujemy z dolnego do górnego źródła. Element rozprężny pozwala nam „zalać” parownik taką ilością czynnika chłodniczego by jego przegrzanie było stosunkowo niewielkie co wpływa na ilość (objętość w czasie) energii przeniesionej z dolnego do górnego źródła. Innymi słowy: za duży przepływ to nieodparowany czynnik chłodniczy, zalana sprężarka i duża awaria. :)
@matisec3413 Жыл бұрын
Panie Waldemarze zaglądałem kilka razy do tego filmiku na przemian z HVAC School i myślę, że krzywą p-h już w zadowalającym stopniu zrozumiałem. Właśnie zapisałem się na kurs f-gazowy. Co prawda nie wiem czy mi to potrzebne formalnie, ale planuję zbudować sobie pompę ciepła DIY. Dzięki za dotychczasowe materiały i czekam na następne 😊 ps. może mógłby Pan opisać jak debugować układy na podstawie tego wykresu (jak narysować cykl na wykresie na podstawie rzeczywistych parametrów pompy) lub poruszyć temat związany ze sprawnością sprężarki - głównie chodzi mi o to, że w rzeczywistości cykl sprężania nie porusza się idealnie równolegle z liniami stałej entropii i wynikających z tego negatywnych implikacji dotyczących COP. Dzięki!
@ksawerydunikowski515 Жыл бұрын
Witam Pokusiłem się o obliczenia COP teoretycznego na podstawie wykresu Moliera. Mając pomierzone parametry czyli temperatury w poszczególnych punktach oraz wysokiego i niskiego ciśnienia. Dla T barometrycznego odparowania -1*C i T barometrycznego skraplania 32*C przegrzania 8K i dochłodzenia 10K otrzymałem teoretyczny COP 6,55. W rzeczywistości jest to jednak, dla podanych parametrów, około 4,3 uwzględniając pobory energii przez pompę i wentylatory. Ot takie próby wykorzystania wykresu Moliera w praktyce. Jakby udało się bardziej dochłodzić czynnik za skraplaczem odzyskując z niego energię, teoretycznie można by podnieść COP o koło 0,5 co dałoby jeszcze wzrost sprawności o około 10%. No ale czym dochłodzić i jak wykorzystać tą energię to już inna bajka.
@wilhelmmagnus920511 ай бұрын
Świetne szkolenie Panie Waldemarze, dziękuję ! Nie do końca chyba jednak pewne rzeczy rozumiem - nałożyłem sobie parametry mojej przeróbki (kapilara, R32) na log p-h i prawa część koperty nie wchodzi w ogóle w obszar pary suchej... 37,8 na wlocie do skraplacza przy ciśnieniu 24 bar; zmierzone dochłodzenie w tym wypadku to 11 K (z suwaka: dla 24 bar 40,3 - 30 rzeczywista temperatura cieczy); nie pojmuję dlaczego sprężarka nie wytwarza wyższej temperatury gazu ?
@Waldemar_Pachol_official10 ай бұрын
Dzień dobry! Dziękuję za komentarz. W temacie Pana pytania: Nie bardzo rozumiem... Czemu chciałby Pan wyższej temperatury gazu?
@wilhelmmagnus920510 ай бұрын
Dzień dobry. Niepokoiło mnie to, iż na gazie miałem deltę rzędu kilku stopni tylko. W międzyczasie rozwiązałem problem - pozostawał mi pasek podczas szronienia parownika, a że z lenistwa nie chciało mi się ważyć czynnika, to jak typowy Janusz dobijałem po 50 gram, aż zaczął się szronić równomiernie. Dziś przeliczyłem jeszcze raz objętość całego układu, zważyłem gaz - było przeładowane prawie 400 gram. Uzupełniłem układ właściwą ilością, parametry wydają się lepsze, podniósł się COP, o dziwo - na parowniku pozostaje niezaszroniony pasek. Później sprawdzę, jak to się teraz odkłada na logu p-h. Dziękuję za inspirację !
@Waldemar_Pachol_official10 ай бұрын
@@wilhelmmagnus9205 Rozumiem, z tym, że założenie, że istnieje jakaś „poprawna” detla pomiędzy gazem a czynnikiem skroplonym jest niepoprawne. Sprężarki inwerterowe mają utrzymać takie ciśnienie by zapewnić odpowiednie dla temperatury skraplania. To co jest ponad tę temperaturę to efekty uboczne działania sprężarki.
@robertch945311 ай бұрын
Witam od niedawna oglądam wszystkie Pana filmy. Mam pytanie gdzie znaleźć kalkulator log p-h?
@mariuszl7066 Жыл бұрын
No ja tu czekam, na ten następny odcinek i nadal go nie ma 🤔
@SwordOfUltimate Жыл бұрын
Jak zawsze z rigczem
@wojciechmichalec7332 Жыл бұрын
łokrutne to było - ale myślę że warto panie Waldemarze...
@SiBex_ovh Жыл бұрын
6:41 izentropy - albo mi się mieni ale ten napis NIEBIESKI to bardziej FIOLETOWY jak dla mnie :D choć linię to tak w niebieski bardziej wpadają. Wiem , czepiam się :D
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Ba.... jak ja znam tak naprawdę tylko trzy kolory: zielony, żółty i czerwony... no i czarny to cztery. XD
@TomekCebula12 Жыл бұрын
@@Waldemar_Pachol_officialTo i tak dużo. Chłop najczęściej zna trzy kolory: biały, czerwony i ch..owy😅
@SiBex_ovh Жыл бұрын
@@TomekCebula12 a ja słyszałem o Białym, Czarnym i tym pośrodku xD
@skibidisigmableble Жыл бұрын
Dzień dobry, Panie Waldku mam pytanie który czynnik jest wydajniejszy R 290 czy R 32 dziękuję i pozdrawiam Paweł
@grzegorzkrawczyk3723 Жыл бұрын
Witam.mam pytanie. Z wymiennika płytowego wraca skroplony freon o temperaturze powiedzmy 45 stopni. Czy jeśli odbiorę to ciepło do poziomu np. 10 stopni za pomocą dodatkowej chłodniczki to zawór rozprężający więcej go da na parownik? Niż jak by miał te 45 stopni? Pozdrawiam
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Dzień dobry, Jeśli w wyniku obniżenia temperatury, sprężarka przyśpieszy a wartość przegrzania pozwoli na wstrzyknięcie większej ilości czynnika chłodniczego do parownika, to tak. Tu jest film który tłumaczy ilość czynnika w parowniku: kzbin.info/www/bejne/jIuweXWOntR6Y9U
@marekdorobczynski1727 Жыл бұрын
Mam pytanie dotyczące anomalii ukladow chlodniczych i ich graficznej reprezentacji wlasnie na wykresie entalpii. Otóż, przypuśćmy że mamy mocno przeładowany czynnikiem (R32) układ, tak, że przegrzanie jest bliskie 0-1K, a dochłodzenie jest odpowiednio wysokie (za wysokie). Czy gdyby przedstawić taki cykl pracy w postaci cyklu lindego, czy możliwym jest, że odcinek pracy skraplacza wydłuży się na tyle w lewo, że następujący po nim pionowy odcinek odopowiadający za pracę elementu rozprężnego będzie w całości z lewej strony czyli w fazie ciekłej ? Mam obecnie (tak przypuszcam) przeładowany układ, natomiast mierząc temperaturę na początku i koncu parownika (jednostka zewnętrzna), Początek (powiedzmy pierwsze 15% długości parownika) ma temperaturę 5'C , natomaist cała reszta ma ok 21'C. Jako że układ jest przeładowany, nie chce mi się wierzyć w przegrzanie rzędu 15K... Niestety nie znam ciśnienia parowania (gdyż nie ma zaworów serwisowych) więc tylko po części wróżę to ciśnienie za pomocą temometrów montowanych na różnych punktach parownika.
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Podpowiedź: Zmiana stanu skupienia nie zmienia temperatury substancji (w temacie 15%). W temacie pytania: Jak najbardziej tak. W przypadku dużego dochłodzenia (a nawet standardowego średnio 10K) taka sytuacja może nastąpić na starcie urządzenia. Potem, w miarę jak temperatura skraplania będzie rosła, pionowy odcinek (pracy zaworu rozprężnego) zmieni miejsce w część cieczową/gazową-mokrą. Ale to nie świadczy o przeładowaniu układu. Przeładowanie układu widać na skraplaczu, bo czynnik gazowy ma mało miejsca (większość skraplacza zajmie czynnik cieczowy), rośnie temperatura tłoczenia również ciśnienie oraz pobierana moc z sieci.
@PG11003 Жыл бұрын
Dzień dobry. Mam takie dość nietypowe pytanie. Czy jeśli jako dolne żródło zastosować ogrzewanie gazem czyli stworzyć ogrzewanie hybrydowe gaz-pompa ciepła. Czy udało by się z 1kwh z gazu wykrzesać więcej "ciepła" niż rzeczywiście on daje? Tak żeby to było opłacalne i miało jakikolwiek sens? Jeśli się nie mylę to problemem może być wysoka temperatura górnego źródła?
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Dzień dobry, Niestety nie... Pompa ciepła „przewozi” ciepło z dolnego źródła do górnego. Tak więc jeśli dołoży Pan 1kWh na dolnym źródle z gazu to na górnym źródle pojawi się ta dołożona 1kWh energii dodatkowo.
@PG11003 Жыл бұрын
@@Waldemar_Pachol_official faktycznie, musi być odnawialne źródło energii, sam mogłem sobie odpowiedzieć. Dziękuję za odpowiedź na infantylne pytanie.
@PG11003 Жыл бұрын
@@Waldemar_Pachol_official z drugiej strony ekonomiczniejsze wydaje się wspomaganie PC gazem niż prądem w przypadku mrozów z racji niższego kosztu za kwh?
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Sens ekonomiczny jest wtedy gdy cena 1kWh energii z sieci podzielonej na COP jest droższa niż 1kWh energii z gazu.
@laserowo Жыл бұрын
I o taki YouaTube nic nie robiłem. Myslę że spokojnie mógł by Pan wykładać te tematy w szkole podstawowej. Się okazuje że własne sterowanie EEV i sprężarki nie jest aż takim dramatem matematyczno-fizycznym jak się czyta.
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Dziękuję! Ciekawostka: Pierwszy projekt sterownika na EEV powstał 10 lat temu - autorem jest Polak. :D Moja mama mawiała: „Jak to nie da rady? Ludzie ludzi robią!”. I faktycznie sterowanie PC nie jest niczym wymagającym technologii NASA. XD
@laserowo Жыл бұрын
@@Waldemar_Pachol_official Sterowanie samym EEV jako tako nie jest skomplikowane, dotarłem nawet do metod gdzie nie potrzeba nawet znać ciśnienia, bo prawidłowe przegrzanie pozostawia pewien specyficzny ślad w temperaturze. Na razie większą zagadką jest dla mnie to zgrać ze sprężarką i wentylatorem żeby mieć najbardziej optymalną prace.
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
@@laserowo No ale to dalej dotyczy przegrzania.Zbyt wysokie → redukujemy obroty wentylatora. A sprężarka patrzy na temperaturę docelową wewnątrz i Tbe.
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
@@laserowo Oczywiście obroty w funkcji największej wydajności objętościowej.
@laserowo Жыл бұрын
@@Waldemar_Pachol_official Pozwolę sobie podjąć dyskusję jak będę lepiej zorientowany w temacie :)
@andrzej3511 Жыл бұрын
Panie Waldku, ale żeś pan koncertowo zamotał w mojej głowie!!! Część rozumiem, ale części ni chusteczki! Mam nadzieję, że oświecenie jeszcze nastąpi w dalszych częściach!!! A póki co mam takie pytanie: jeśli z dzióbka czajnika wydobywa się to co nazywamy para wodna, to jest to para mokra, bo mikrokropelki wody czynią tę parę nieprzejrzystą. Ale gdy ta sama para wewnątrz czajnika (np. szklany) jest przejrzysta (no bo jeszcze nie zdążyła oddać ciepła do otoczenia) to jest to para sucha. Dobrze kombinuję? Pozdrawiam.
@SiBex_ovh Жыл бұрын
pary mokre są za zaworem eev, to jak za wtryskiwaczem w silniku... mgiełka pary i cieczy, ot ciecz-para Pary suche to już tylko para, tylko gaz, bez "wilgoci", i jeszcze może się podgrzewać co nazywamy przegrzaniem i tak trafia do sprężarki jako gaz bez zabójczych cieczy.
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
www.ohio.edu/mechanical/thermo/property_tables/H2O/ph_water.html Ten wykres odpowie na pytanie kiedy woda będzie parą przegrzaną (suchą).
@andrzej3511 Жыл бұрын
@@Waldemar_Pachol_official Niestety, nic mi nie powiedział. Nie potrafię się po tym wykresie poruszać...
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
@@andrzej3511 Porusza się Pan po 100kPa (1bar) po izotermie poziomo bo ciśnienie się nie zmienia. I teraz żeby wyjść poza obszar pary mokrej - poza prawą linię nasycenia trzeba uzyskać wyższą temperaturę pary niż 100stC bo izorermty za linią nasycenia "spadają" . Stąd jeśli para będzie cieplejsza niż 100stC to jest to para sucha@1bar.
@andrzej3511 Жыл бұрын
@@Waldemar_Pachol_official No to TERAZ mi wszystko zaczęło grać - jak Jankowi muzykantowi! :))) Rozumiem to tak: woda (chemicznie czysta, by nie wdawać się w pierdoły) dochodząc od dołu do 100 celsjuszy absorbuje sobie ciepło, im więcej zaabsorbuje tym bardziej staje się parą wodną MOKRĄ. Grzejemy dalej (inaczej: dostarczamy energię) i mokra para nam coraz bardziej "schnie", by finalnie stać się zupełnie suchą parą, której dalsze grzanie MUSI spowodować wzrost jej temperatury jeśli nie ma się jak rozprężyć. Jeśli ma to wykona pracę oddając swoją energię. I w ten oto sposób, zamiast pomy ciepła stworzyłem silnik parowy! :))) Mówiąc obrazowo: układ woda - para wodna może być fantastycznie pojemnym akumulatorem ciepła, pod warunkiem, że MA IDEALNIE SPRAWNY zawór bezpieczeństwa!!!!! Zapamiętuję to spostrzeżenie i chyba nad nim w przyszłości trochę popracuję. Bo to może być doskonała i znacznie tańsza alternatywa dla baterii akumulatorów... Ciśnieniowy akumulator ciepła? Nawet nieźle brzmi!
@danielwrotny Жыл бұрын
To jest to jutubowe pompowanie COP?
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
To jest pierwszy z czterech sposobów, które liczą COP bez pomiaru przepływu. Ten jest ekstremalny jeśli chodzi o uzyski. Ale to jeszcze nie jest film o jutubowym pompowaniu COP.
@andrzej3511 Жыл бұрын
Jest jeszcze jedna rzecz, która wzbudza moje wątpliwości. Określił pan punkt K (broń Boże nie mylić z punktem G!!!!) - na razie OK. Ale! Gdzieś ponad tym punktem jest OBSZAR, całkiem rozległy jeśli wziąć pod uwagę znacznie większe ciśnienia, gdzie nie wiadomo z czym właściwie mamy do czynienia: czy z "tylko cieczą", czy z "parami suchymi"? Czy od punktu K nie powinna biegnąć w górę linia demarkacyjna (nawet jeśli miałaby ona postać jakiejś krzywej) jasno oddzielająca obie frakcje? Być może pominął ją pan jako ten obszar, który z punktu widzenia chłodnictwa jest nieciekawy bo nie ma zastosowania? Jak sądzę, na logikę szeroka podstawa to wysokie COP! Pojęcia nie mam, za to wątpliwości tak!
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Szeroką podstawę parowanie ma Pan tylko gdy jest albo niska temperatura skraplania albo potężne dochłodzenia i wtedy te matematyczne COP jest duże ale trzeba pamiętać, że to matematyczne COP mające niewiele wspólnego z rzeczywistością.
@Patenciarz Жыл бұрын
Nie wiem, nie znam się, zrobiony jestem 😁 taka luźna myśl totalnego ignoranta teorii, liczymy tu COP niejako samego urządzenia chłodniczego tak ? a my w założeniu grzejąc wodę będziemy jeszcze mieli dużo zmiennych i start ?
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Cześć!, Tak, ale... te straty, no może poza gorącym skroplonym czynnikiem który wraca do JZ PC, i tak zostają nam w domu, więc będą spożytkowane w celu w którym są wytworzone, choć bez możliwości kierowania ich tam gdzie chcemy. Tu liczymy oczywiście COP matematyczny i w idealnych warunkach - a te jak wiemy XD nie istnieją.