Super robota i chec tworzenia wszystkieggo dobrego w Nowym Roku 2025
@arthurpodo5538 Жыл бұрын
Super gratuluję wiedzy pomysłowości i manualnych zdolności Ja jestem na etapie łykania wiedzy bo też bym se takie cacko zbudował bo też jestem z tej generacji "zrob to sam"
@arturem2008 Жыл бұрын
Widać że świadom jesteś tego co robisz, brawo.
@klimapower Жыл бұрын
Piękna sprawa parownik od chłodni no pomysłowy 😊 następne filmy mile widziane
@bobjohanson211811 ай бұрын
Parownik z komory chłodniczej mnie zaskoczył :)
@ravel118 Жыл бұрын
Naprawdę szacunek za to co robisz i że dzielisz się tym z innymi. Jak widać mając wiedzę i umiejętności można zbudować pompę ciepła, i nie jest się skazanym na kupowanie tego typu sprzętu od korporacji czy importerów PC z Chin którzy tylko naklejają swoje naklejki i sprzedają z marżą 200%. Ja póki co staram się zrozumieć działanie PC oraz to jakie są potrzebne elementy do jej budowy. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów!
@ksawerydunikowski515 Жыл бұрын
Dziękuję. Mam pomysł jak w prosty sposób zrobić pompę ciepła z klimatyzatora, która nie ma problemów z tak zwanymi agresywnymi defrostami. Taka pompa kupując tani klimatyzator WEBER 7kW plus wymiennik płytowy i pompę obiegową , kosztowałaby bez montażu pewnie około 3500 do 4000 PLN.
@arthurpodo5538 Жыл бұрын
Też zauważyłem te naklejanie swoich nazw na chinolach i dymanie nas z kasy
@DIYAdamAdamo4 ай бұрын
Witam, Bardzo dobra robota kolego🙂 Gratuluję....
@ksawerydunikowski5154 ай бұрын
Dzięki kolego. Nie niej uczyłem się jak działa układ chłodniczy. Kolejne przeróbki "poprawki" i zbudowałem drugą pompę ciepła woda -woda dla córki w innej lokalizacji, gdzie jest dostępna studnia o duże wydajności. Może coś o niej opowiem kiedyś.
@wojciechwojtala8907 Жыл бұрын
super sprawa,pozdrawiam👍
@ksawerydunikowski515 Жыл бұрын
Dzięki, również pozdrawiam.
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Dzień dobry! Mała sugestia: para do skraplacza od góry, tak by swobodnie uzyskać dochłodzony płyn na dole. 👍🏻👍🏻👍🏻
@ksawerydunikowski515 Жыл бұрын
Tak też jest zrobione. Może tego nie widać na pierwszy rzut oka. Dodatkowo olej spływa do dołu i tam wraz z czynnikiem płynie do góry, aby napotkać na filtr, przez który spływają sobie razem też do dołu a potem do wziernika i dalej do zaworu rozprężnego. Pozdrawiam
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
@@ksawerydunikowski515 Faktycznie, przepraszam, co ślepemu po oczach. :)
@miroslavivanco59047 ай бұрын
miłego dnia. Pracuję nad podobnym projektem, woda - woda. Kompresor Copeland Scroll ZH15-K4E (ok. 6kw mocy cieplnej), posiadam dwa wymienniki płytowe SWEP 9.438 L / 9.68 L (bardzo duże :-) ) czy to może być problem? Co może się stać, jeśli skraplacz i parownik są za duże (oprócz tego, że potrzebna jest większa ilość czynnika chłodniczego)
@Laaa638 Жыл бұрын
Dzień dobry. Zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem na r290 jednak przeraża mnie myśl co się może stać w wypadku rozszczelnienia i gaz (propan) wydostanie się na dom ( piwnicę)....?🤔
@ksawerydunikowski515 Жыл бұрын
Powiem tak gaz R290 jest cięższy od powietrza i zbiera się przy posadzce. Wystarczy zrobić rurę ssącą do kratki wentylacyjnej od posadki i nie powinno być problemu. Tak na upartego to każdy czynnik jest palny i R32 i R410 tylko trochę mniej :) Można dodać czujnik alarmujący przy dużym stężeniu. Dodatkowo gaz nie wydostaje się gwałtownie zwykle go ubywa powoli przez jakąś nieszczelność a to da się zauważyć szczególnie po dochłodzeniu. Przy ubywaniu czynnika maleje dochłodzenie a we wzierniku pojawiają się bąbelki. Bardziej bałbym się butli 11kg do kuchenki gazowej niż niecałego kilograma gazu w pompie ciepła.
@Laaa638 Жыл бұрын
@@ksawerydunikowski515 słabym punktem jest wymiennik płytowy wg mnie. On może się rozszczelnić tak że gaz ulotni się dosyć szybko...co do palności r32 i r290 to różnica jest ogromna...ja zdecydowanie mniej boję się butli 11kg.🙂 Jeśli coś zbuduję na r290 to najprawdopodobniej na wymienniku rurowym .Rura pex-al-pex 32 i czterech rurkach miedzianych 1/4 cala. A może wybuduję za ścianą piwnicy ( pod ziemią) małe pomieszczenie z bloczków fundamentowych i do domu wejdę wodą CO. ...wszystko do przemyśleń🙂 Pozdrawiam.
@ksawerydunikowski515 Жыл бұрын
@@Laaa638 Wymienniki płytowe rozszczelnia się a właściwie rozsadza je zamarzająca woda podczas defrostu w pompach przerobionych z klimatyzatora. Przy prawidłowo przeprowadzonym defroście temperatura wchodzącego czynnika do wymiennika nie jest tak niska, aby mogła zamrozić wodę. Z drugiej strony gazu nie jest tak dużo. Już widziałem splity na R290. W instrukcji jest tylko wymóg odpowiedniej kubatury pomieszczenia. Jak sprężarka jest w "maszynowni" to ciepło "uboczne" pozostaje w domu a nie jest tracone.
@lort_prodisz Жыл бұрын
jeszcze wymiennik regeneracyjny do odzysku energii z ciekłego czynnika i bedzie rewelacja :) kod programu do eev z sieci ?
@ksawerydunikowski515 Жыл бұрын
Kod sam napisałem, jeszcze poprawiam i dopisuję inne funkcje. Defrost jeszcze muszę dopracować i jakiś wyświetlacz, aby można było coś zobaczyć bez podłączonego komputera.
@lort_prodisz Жыл бұрын
@@ksawerydunikowski515 polecam ominąć wymiennik plytowy przy defroscie ,, nie ma wychłodzenia ukladu i zabawy z przepływami
@H8T3R Жыл бұрын
jaką najwyższą temp na zasilaniu uzyskałeś , czy robiłeś pomiary mocy i zużycia energii ?
@ksawerydunikowski515 Жыл бұрын
Pewnie masz na myśli jaka temperatura czynnika w postaci gazu wchodzi do skraplacza. Temperatura zasilania skraplacza jest najmniej istotna w pracy pompy ciepła. Może ona być 40 i 50, i 60 stopni a pompa ciepła będzie i tak pracowała poprawnie. Ważna jest temperatura skraplania czynnika, którą określa się na podstawie ciśnienia oraz temperatura dochłodzenia czynnika na wyjściu skraplacza. U mnie temperatura jest pomiędzy 50 - 60 *C czasem przekracza 60*C. Za to temperatura skraplania jest na poziomie 30 - 35*C. Zasilam tylko CO temperaturą o 3 stopnie niższą od temperatury skraplania. Moc pompy zależna jest od temperatury dolnego źródła czyli temperatury powietrza na zewnątrz i wacha się od 1,8 - 2,8kW. Jest to mała pompa, na której się szkolę i zdobywam doświadczenie. COP przy temperaturze 0*C na zewnątrz i temperaturze skraplania 33*C osiągam około 3. Zależne jest to jeszcze od zaszronienia parownika.
@H8T3R Жыл бұрын
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź , chodziło mi o temperaturę zasilania wody .Fajny pomysł funkcjonalnie bez sensu moim zdaniem warto takie info umieścić w filmie potem ludziom się wydaje że ulepią bańkę wastańkę i tym ogrzeją dom. @@ksawerydunikowski515
@adzik5029 күн бұрын
Oczywiście widzę byka zle podłączony wymiennik
@ksawerydunikowski51529 күн бұрын
Można coś więcej na ten temat. Pozdrawiam
@adzik5029 күн бұрын
@@ksawerydunikowski515 No odwrotnie skroplony czynnik powinien wyjść dołem a nie górą po za tym oko masz po eev w jakim celu? Powinien być przed eev Kierunki nie pasują chyba że opowiadasz inaczej jak jest bo kręcisz kamerą w odwrotną stronę?Jak obieg leci ?
@ksawerydunikowski51529 күн бұрын
@@adzik50 Zapewniam Cię, że czynnik wchodzi do skraplacza od góry, wychodząc dołem z powrotem wspina się w górę, aby przechodząc przez filtr odwadniacz trafić do oczka i dopiero na EEV. Pozdrawiam
@adzik5028 күн бұрын
@@ksawerydunikowski515 OK! kamerowałeś w przeciwną stronę więc filmik wprowadził mnie w błąd
@adzik5028 күн бұрын
Zrobiłeś wymiennik regeneracyjny - puzony a nie lepiej jest zastosować jakiś mały wymiennik płytowy np 0,5m2 ?