Niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi za wpływ na rozwój polskiego frontendu :D
@MrFibbanacci5 жыл бұрын
Niech Ci buk w liściach wynagrodzi za wpływ na rozwój polskiego frontendu :D
@lukaszniepala68335 жыл бұрын
Super materiał ! Liczymy na serię z RWD
@bjgjuiuguoojpoo5 жыл бұрын
TAK! RWD!
@bjgjuiuguoojpoo5 жыл бұрын
'Wszystko co chcielibyście wiedzieć o RWD, a boicie się zapytać' :)
@bjgjuiuguoojpoo5 жыл бұрын
i sucharek: 'Ulubiony samolot frontendowców? RWD', a tutaj wyjaśnienie --> pl.wikipedia.org/wiki/RWD
@RitualHRS5 жыл бұрын
Moze odcinek o flexboxie i gridzie?
@basiorbb35 жыл бұрын
iTzRitual o to to to! W praktycznym zastosowaniu
@lukor-tech5 жыл бұрын
Kurła, kiedyś nie było takich filmików, teraz to są takie filmiki. 20 minut Romana, i dzień staje się lepszy!
@xSlavko2215 жыл бұрын
Ten request jest świetny. Sam używałem dziadowego intervala, ale gołym okiem widać, że to przeżytek :D Co do odcinka: Bootstrap vs Grid i dlaczego Grid :D
@Wekycpl5 жыл бұрын
O tak, +1
@MikulskeeTV5 жыл бұрын
Może seria, z przykładowymi zadaniami rekrutacyjnymi dla juniorów? W jednym odcinku mógłbyś zaprezentować zadanie i objaśnić sposób jego wykonania :) PS: świetny i ciekawy odcinek. zwłaszcza debounce!
@szaman94595 жыл бұрын
Cześć Roman! Muszę Ci powiedzieć, że jesteś osobą, która mnie zainspirowała do nauki kodowania i dziękuję za to co robisz. ;) Rób to dalej! Akurat jestem na etapie nauki JavaScript i mam nadzieję, że wiedza którą przekazujesz będzie przeze mnie wykorzystana jak najlepiej. Pozdrawiam ;)
@szemo47175 жыл бұрын
Spoko seria 😉 fajnie by było zrobić odcinek jak uruchamiasz projekt lokalnie, np przez docker opowiedzieć jakie jest najlepsze rozwiązanie i czemu xamp itp to już przeżytek 😉
@helloroman5 жыл бұрын
🎉 Link do mojego kursu o React 🎉 eduweb.pl/kursy/javascript/react-od-podstaw.html?partner=helloroman
@mleczkoxdTakTenmleczko5 жыл бұрын
Hejka Roman słyszałem kiedyś opinie, że jak coś da się zrobić w CSS to lepiej to robić niż sięgać po js :D
@AndrzejDunowski5 жыл бұрын
Gdyby nie to, że wolę back-end a na froncie w CSS zatrzymałem się na floatach, JS traktuje trochę poważniej. To bym poszedł w stroję Reacta albo innego VueJS.
@tomaszswiatek46125 жыл бұрын
świetnie, że robisz tutoriale na podstawie próśb w komentarzach :). Ja cały czas optuję za tutorialami w Vue oraz webpacka - te z Vue już mocno przerobiłem, webpacka w sumie nie szukałem, ale zaraz poszukam czy są :)
@zegarek8405255 жыл бұрын
muszę przyznać, że dobrze się Ciebie słucha jak wspomniałeś, warto przechowywać referencję do obiektów z których często korzysta się... i właśnie tutaj można czasem pokusić się o inną sztuczkę JS w połączeniu z CSS dosyć staaaarą (działało to dawniej też na starych przeglądarkach)... mając referencję w html do elementu "style" który zawiera CSS można modyfikować wiele parametrów za jednym razem podmieniając cały tekst czy to przez innerHTML/textContent lub podmianę/dodanie/usunięcie/modyfikację textNode (createTextNode)... taki przykładzik co prawda bez animacji, nie oceniaj kodu ;p : www.strazak.pl/index.php/topic,26334.0.html
@LQS6665 жыл бұрын
Metoda z animacją ciekawa. Chętnie dowiedziałbym się jeszcze kilku sztuczek jeśli chodzi o animowanie w CSS / pure JS. Może jakaś seria na ten temat?
@AndrzejDunowski5 жыл бұрын
Romanie, świetny materiał! Proponuję materiał o pisaniu klas w JS, zamykaniu bibliotek w klasach, żeby to nie był zbiór funkcji.
@htrcs5 жыл бұрын
odnośnie 1:22 (tylko jedno połączenie) Max Number of default simultaneous persistent connections per server/proxy: Firefox 2: 2 Firefox 3+: 6 Opera 9.26: 4 Opera 12: 6 Safari 3: 4 Safari 5: 6 IE 7: 2 IE 8: 6 IE 10: 8 Chrome: 6 stackoverflow.com/questions/985431/max-parallel-http-connections-in-a-browser
@helloroman5 жыл бұрын
To czemu wszyscy tak trąbią, że HTTP 1 ma tylko jedno połączenie? 🤔Nie ukrywam, że nie jestem specem od protokołów
@MrFibbanacci5 жыл бұрын
złotko, cudo-cudeńko! 👌
@overgamer41625 жыл бұрын
Dziękuję Ci z całego serca za to że załorzyleś ten kanał 😅 Dzięki tobię wiem że pójście do technikum informatycznego (Programowanie/programowanie gier) będzie dla mnie najlepszą rzeczą jaką zrobię w życiu! Wszytko co mówiła mi rodzina poza mamą i dziadkiem to były bujdy na resorach 😂 Mówili żeby przy komputerach siedzieć i programować trzeba być orłem z matmy, że programowanie to nawet nie nadaje się na poboczną pracę i że nawet po 6 latach nauki będę zarabiał gorzej niż w Niemczech i wiele więcej wymysłów. Dałeś mi motywację że lepiej postawić na swoim i nie słuchać ludzi starej daty co z komputerami mają styczność kilka razy w roku... Jednym słowem... DZIĘKUJĘ!😉 PS: To dziadek mnie wciągnął w świat komputerów i chyba nie podejrzewał że uczeń przerośnie mistrza, ale chyba oto mu chodziło wiedząc jak świat się rozwija 😅
@helloroman5 жыл бұрын
Propsy dla dziadka! Ja z moim zdążyłem tylko czasami kłębkiem włóczki się pobawić XD Z tym technikum tylko nie jestem pewien czy to super wybór - wykształcenie nie zrobi z Ciebie programisty. A już na bank nie wykształcenie średnie, bo ta wiedza przekazywana w technikach to jest czasami archeologia. Zastanów się jeszcze nad tym.
@overgamer41625 жыл бұрын
@@helloroman to jest nowe technikum które polecają mi starsi znajomi, a nie wykluczam że pójdę jeszcze na studia, oczywiście już zacząłem korzystać z tych stron do nauki programowania co polecaleś w innym odcinku i powiem że nie spodziewałem się że programowanie tak mi się spodoba 😀
@helloroman5 жыл бұрын
@@overgamer4162 no to mega! :) Powodzenia mistrzu
@overgamer41625 жыл бұрын
@@helloroman Zanaczy trochę funkcjonuje już ta szkoła ale chodzi o to że uczą korzystania z najnowszych wersji silników i tych bardziej obleganych języków programistycznych, czyli nie stoją w miejscu. Tak wgl to dzięki! Również powodzenia w karierze 😀
@TheKamieniu5 жыл бұрын
Jeśli chodzi do debounce i nasłuchiwanie na Eventy - zwłaszcza myszy - polecam RxJS. ;)
@masztan5 жыл бұрын
Do opóźniania włączenia funkcji nasłuchujących typu scroll czy resize można użyć zwykłego setTimeout, przykład: developer.mozilla.org/en-US/docs/Mozilla/Performance/Scroll-linked_effects
@helloroman5 жыл бұрын
Niby można, z resztą debounce jest tylko specyficzną implementacją setTimeout (podobnie jak throttle). Ale nikt poważny w robocie się w setTimeout bawić nie będzie z reguły.
@masztan5 жыл бұрын
@@helloromanNie zgodzę się. Robie w podobnej branży. Trzeba wiedzieć kiedy zastosować. Zgodzę się, że requestAnimationFrame jest lepsze bo nie zatrzyma się w pewnych sytuacjach gdy przeglądarka jest "zajęta".
@jp_adv5 жыл бұрын
Wincyj! Wincyj! PS. Świetna treść. Kilka minut, tyle info. Miażdżysz.
@michalmalinowski12975 жыл бұрын
W tym przykładzie może nie jest to druzgocący błąd(co nie znaczy, że nie obędzie się bez roasta). Najlepiej jest używać innerHTML. W zamian lepiej jest użyć innerText. Pierwszy link z google, gdzie podane jest czemu należy tego unikać: typeofweb.com/2016/09/11/innerhtml-furtka-do-xss/
@jakub85175 жыл бұрын
Dobry i wartościowy film. Zrobił byś jakiś poradnik/kurs do JS bo jakoś niemoge znaleźć dla siebie jakiegoś a wiem że do frontendu to jedna z podstaw. Z góry dzięki z odpowiedź.
@wojciechszarlej5 жыл бұрын
Hej Roman, super odcinek. Funkcja do animacji jest BRILIANT. Do tej pory używałem: setTimeOut("animationFx", 500); Dzięki. Pozdro dla wszystkich. PS. Może zrobisz odcinek o liczbach zmiennoprzecinkowych i sposobach ich zaokrąglania.
@mrlaqu5 жыл бұрын
Proponuje materiał o pixel perfect , który jest mocno powiązany z pracą fronta ;) Można też zahaczyć o tym jak powinien być przygotowany PSD okiem front-end developera. Świetne materiały !
@helloroman5 жыл бұрын
ja PSD nie tykam jeśli chodzi o webdev :D Porobiło się mnóstwo bardziej cywilizowanych narzędzi do tego typu pracy
@mrlaqu5 жыл бұрын
@@helloroman to zazdroszczę. Co firma to inne obyczaje i stack :) Cywilizowane rzeczy masz na myśli sketcha i podobne programy ?
@QuezoTV5 жыл бұрын
Przykładowo sympli :)
@h3xpoland695 жыл бұрын
Ładny blink kursora co to za wtyczka?
@ukaszmaciniak5915 жыл бұрын
15:00 el.style.width = box.offsetWidth + 'px' chyba nie powinien spowodować problemów wydajnościowych ponieważ paragrafów z pętli nie ma jeszcze w DOMie.
@helloroman5 жыл бұрын
Nie chodzi o paragrafy, tylko o box.offsetWidth - za każdym razem jak tego dotykasz w iteracji, to masz reflow layoutu
@jerzyhaa3 жыл бұрын
@@helloroman ale chyba jak ustawiasz a nie jak czytasz!
@PiotrCzepek5 жыл бұрын
Pętlę zamiast tradycyjnie od 0, zacznijmy od 1: wtedy nie musimy 50 razy inkrementować zmiennej i: for (let i=1; i
@bjgjuiuguoojpoo5 жыл бұрын
O! Taki pomysł: Customowe stylowanie elementów w Bootstrapie. Np. jak nadpisywać zmienne zawarte w node_modules/bootstrap/variables...pewnie coś popieprzyłem, ale myślę, że wiadomo o co chodzi. Generalnie jak mądrze pracować z bootstrapem? Porównanie siatki bootstrapa z css grid. Zalety/wady jednego i drugiego, "bym bardzo chciał obejrzeć". :) Dlaczego o tym? Mam takie wrażenie, że większość firm wykorzystuje jednak bootstrapa (na drugim miejscu fundation) i dla kandydata na juniora jest to ważny temat do ogarnięcia. Jak pisać kod, żeby elementy nie były naj*bane klasami jak autobus ludźmi w godzinach szczytu? Jest to w hooy nieczytelne, nie wspominając o tym, że powinno się tworzyć elementy/komponenty z myślą o wielokrotnym użytku i szybkim przemodelowaniu w razie potrzeby. THX :)
@cherrz0r5 жыл бұрын
Co to za motyw w VSC?
@jabad1b14 жыл бұрын
Jeszcze jedna informacja document.addEventListener("scroll", _.debounce(() => lala) jest memory leakiem, w przypadku cleanup eventu document.removeEventListener("scroll", _.debounce(() => lala), bedzie zupelnie inna referencje i nie usunie eventu. Lepiej zrobić const onScroll = _.debounce(() => lala) i document.addEventListener("scroll, onScroll).
@helloroman4 жыл бұрын
Jak najbardziej masz rację, dzięki ♥️
@TheBlis35 жыл бұрын
Co sądzisz o serii, w której oceniasz portoflio ludzi, pokazując błędy które są popełniane, tłumacząc je ? Myśle, że wielu osobom mogło by to pomóc, gdyż nie są świadomi błędów.
@helloroman5 жыл бұрын
Myślę, że mam za dużo pokory i za mało wiedzy, żeby innym wytykać błędy :) Tomek Jakut robi to bardzo umiejętnie na grupie HTML, CSS, JavaScript: pierwsze kroki, ale Tomek jest chodzącą dokumentacją webdevelopmentu :P Ja tylko dzielę się tym, co odkryłem.
@lukor-tech5 жыл бұрын
Robi to już pewien osobnik z Coursetro ;) Warto wbić do niego na discorda bo robi często live z designu (bardziej niż kodu).
@mleczkoxdTakTenmleczko5 жыл бұрын
@@helloroman oj prawda webowa inkwizycja
@krzesinytv5 жыл бұрын
Ja wiem, że nie dokładnie o to chodziło w tym przykładzie, ale nadawanie szerokości oddzielnie 350 elementom też jest średnio wydajne. Można było na koniec jeszcze do fragmentu wstawić jakiegoś diva, który by te paragrafy okalał i jemu nadać tylko te 100px. No ale wtedy cachowanie szerokości boxa nie miałoby już znaczenia i przykład nie miałby już sensu.
@jakubw77435 жыл бұрын
Na serio już tylko przez pobraniu właściwości width z diva HTML się renderuje od nowa?
@dawidkrzus81045 жыл бұрын
Nooo, zajebiste :P
@shivetay5 жыл бұрын
Hej. Jeśli mogę podrzucić pomysł, to o deploymencie materiał może jakiś? Horeku i temu podobne zestawy. Gdzie najlepiej zwykłe stronki wrzucić, a gdzie już coś co wymaga wsparcia serwera
@frezzu5 жыл бұрын
Może coś o svg?
@LoganPL1005 жыл бұрын
film świetny jak zawsze. Czy planujesz może coś z canvas? Nie używałem od roku i wiedza magicznie zniknęła, przydało by się odświeżenie lub ponowna nauka :D
@helloroman5 жыл бұрын
o panie tez bym sie z canvasem pobawil, moze cos zrobie
@basiorbb35 жыл бұрын
Roman weź no podaj nazwę tego theme prosze. W kursie react też go używasz i jest kozacki.
@Artbarte5 жыл бұрын
@webgenius wydaje mi się że Roman używa Material Theme (ocean) ( marketplace.visualstudio.com/items?itemName=Equinusocio.vsc-material-theme )
@konradligaj25745 жыл бұрын
W poradniku do VSCode pokazywał, że jest to Atom Dark
@krystianbondaruk4965 жыл бұрын
Na ostatnim Live Roman wspominał, że to theme od eduweb i podpyta ich czy może udostępnić
@krzesinytv5 жыл бұрын
Ten przykład debounca na zakończenie wpisywania do inputa to z dokumentacji Vue, co nie? :D
@DOMAN895 жыл бұрын
Widzę, że parę razy się pojawia tu i ówdzie, nie wiem czy na opowieści skrypty, ale chętnie zobaczył bym o cięciu PSD->HTML jak to się robi bo ja w tym kompletnie zielony jestem. Pozdrawiam!
@helloroman5 жыл бұрын
Panie :D Dobrze, że Pan mnie nie znasz bo byś Pan wiedział, że jak słyszę „cięcie PSD” to mnie cholera bierze. Photoshop nie jest programem do projektowania stron - od tego mamy inne, cywilizowane narzędzia (mówię o dziś, nie o 2010 roku). Layout jest tworzony w Sketchu, Figmie, Adobe XD czy innym programie, potem assety są eksportowane, wymiary podawane w jakimś narzędziu typu Sketch Measure i lecisz z koksem. Nie ma żadnego cięcia.
@DOMAN895 жыл бұрын
@@helloroman Dzięki za info ;) Bo temat dość często wałkowany, to może film o jednym z trzech i podstawy podstaw :)
@kacperpruszynski53705 жыл бұрын
czy requestAnimationFrame nie jest czasem rekurencyjny? wydajność rekurencji jest mniejsza niż pętli czy interwała, jest gdzies jakiś polyfill tej funkcji?
@helloroman5 жыл бұрын
Nie masz racji Pan Kacper, a tu masz Pan wyjaśnienie 😃stackoverflow.com/questions/29181253/requestanimationframe-implementation-recursive
@QuezoTV5 жыл бұрын
Jeśli chodzi o optymalizacje lepsze będzie użycie throttla czy debounca w przypadku scrolla?
@helloroman5 жыл бұрын
Tu masz fajne źródło porównujące obie te funkcje. Myślę, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi - to zależy do jakiego efektu potrzebujesz throttlować/debounce'ować tego scrolla. Warto znać cały zakres narzędzi, które mamy do wyboru i dobierać odpowiednio do potrzeb :) W tym odcinku bardziej chciałem zwrócić po prostu uwagę na to, aby nie zostawiać takiego ciągu eventów samych sobie. codeburst.io/throttling-and-debouncing-in-javascript-646d076d0a44
@bjgjuiuguoojpoo5 жыл бұрын
Kolejny pomysł, to gorący ostatnio temat React Hooks.....dobra biere się za robote, bo dowieczora bede tak wypisywał :P
@TheMajkhrhr5 жыл бұрын
Hej Romczi! jak nazywa się ten extention dla pulsującego hmmm, tej prostej kreski która pokazuje gdzie znajdujemy się obecnie w kodzie :D Z góry dzięki : )
@krystianbondaruk4965 жыл бұрын
Siemka, wchodzisz w settings , później w wyszukiwarce wpisujesz cursor i 1 pozycja cursor blinking zmieniasz na expand :)
@TheMajkhrhr5 жыл бұрын
@@krystianbondaruk496 Ha! Dzięki ! : )
@ApodyktycznyCzlek5 жыл бұрын
03:27 - zapomniałeś wrzucić link do tego artykułu
@helloroman5 жыл бұрын
Dodane, dzieki za przypomnienie
@ApodyktycznyCzlek5 жыл бұрын
@@helloroman po prostu nie chciało mi się googlować tematu 🤣
@Maciejf855 жыл бұрын
Hello roman, po skończonym kursie zapraszasz na kolejną część. Czy takowa już istnieje czy jeszcze w przygotowaniu ? Pozdrawiam
@helloroman5 жыл бұрын
Premiera na przełomie marca i kwietnia :)
@gskgrek5 жыл бұрын
cdn fajny, ale ma dwie wady: Jak padnie, to nie masz na swojej stronie assetow Jak ktos zlosliwy podmeni pliki to masz na stronie assety, ktorych nie zamawiales :P Poza tym zamiast robic nascie requestow do cdnow do kazdej biblioteki z osobna lepiej spakowac je w jeden plik js i trzymac u siebie. Mamy nascie requestow zamienionych na 1, a serwer az tak bardzo tego nie odczowa o ile nie jest domowym nasem :P Tym bardziej ze webpack, itp. bardzo ulatwiaja takie rzeczy.
@helloroman5 жыл бұрын
Dlatego nie wspominałem tu nawet o module bundlerach, bo to by było za dużo grzybów w barszcz. Skupiłem się na ludziach, którzy jeszcze nawet nie słyszeli nazwy Webpack :P
@pawe66205 жыл бұрын
A co jeśli tworzę div'y, które mają w sobie div'y itd. z klasami, id, i innymi rzeczami za pomocną funkcji append w jq?
@helloroman5 жыл бұрын
nie używaj jq :D
@pawe66205 жыл бұрын
@@helloroman To jak szybciej skrócić generowanie jakiegoś większego diva, który ma masę elementów w sobie? W jq wpisuje append w grawisy wklejam content i tyle, a w czystym js to jest trochę bardziej skomplikowane i nie wiem czy bardziej wydajne
@szczeczaczoszczeczek50775 жыл бұрын
Paweł 666 Tak, bardziej wydajne jest w czystym js, bo jq to przecież czysty js, a to że prościej to napisać i lepiej wygląda nie znaczy że szybciej działa. W jq pod spodem wywoływane jest 1000 funkcji zanim wykona się to co ty napisałeś (dzieje sie to bardzo natychmiast dla nas, ale wiadomo o co chodzi). Nawet zwykłe użycie $("element") wykonuje 1000 ifów, regExpów, zmiennych, bo pod spodem jest "silnik selektorów Sizzle". Dużo szybsze jest najnormalniejsze document.querySelector("element"). Tak tak wiem, brzydkie i długie heh
@bjgjuiuguoojpoo5 жыл бұрын
Co tego boilerplate'a...Wszyscy (we wszystkich tutorialach) pokazują emmetowy skrót "! + enter/tab". Ciekawi mnie dlaczego skoro: po wpisaniu html + enter dostajemy: Page Title lub nawet możemy wybrać:html5-boilerplate i otrzymamy: Rozumiem, że te dwa podane przeze mnie są jakieś złe?
@lukaszszeliga84865 жыл бұрын
Witam, mógłby mi ktoś bardziej doświadczony zaproponować ścieżkę nauki w kierunku front-end.Narazie przerabiam sobie ruby rails i nie wiem jak się dalej powinienem kierować:)
@helloroman5 жыл бұрын
Na tym kanale znajdziesz kilka filmów gdzie znajdziesz odpowiedź na to pytanie
@ComandeerPL5 жыл бұрын
Taka jedna mała uwaga, bo widzę, że naciąłeś się na dokładnie to samo co ja ;) To jest layout tHrashing, nie trashing, co po polsku powinno się tłumaczyć jako "szamotanie układu" (brr).
@helloroman5 жыл бұрын
wow :D dzieki! Nigdy bym tego nie zauważył.
@jakubkowalski70305 жыл бұрын
Roman , może coś o Gulpi'e a w szczególności wersje 4 , gdyż w internecie jest na chwile obecna mało tutków ;)
@helloroman5 жыл бұрын
mało bo gulp troche odchodzi w niepamięć szefie
@TheBobson11115 жыл бұрын
Cześć! Jestem Hubert dzisiaj porozmawiamy o Romanie.
@BlizoomTrade5 жыл бұрын
Z góry przepraszam za tak długi wywód, ale czasem przychodzi taki moment że trzeba się wygadać i trafiło na Ciebie. Pomiędzy filmem o mówieniu w języku polskim, a tym dlaczego warto się uczyć języka angielskiego. Mały pstryczek w nos, słuchając tego wykładu przypomniała mi się odpowiedź, którą nie tak dawno udzieliłem znajomemu, na pytanie jak żyje, - z dodatkiem tego co tu usłyszałem: Mieszkam na zadupiu telewizje mam przez satelitę tak samo jak internet, sram do dziury w ziemi, scrolując do trasha gdzie w zaprojektowany przez frondendowca water, i przy użyciu javascript dokonuje przemiany treści, a odpowiedni framework dokonuje defragmentacji i przekazuje ją na serwer. To tak żartem. Jakieś 6 lat temu trafiłem do hotelu który po dłuższej przerwie został otwarty na nowo i aby to wszystko ruszyć i zacząć zarabiać pieniądze trzeba było zacząć od podstaw czyli zaistnieć w necie. Potem przyszedł czas aby to jakoś kontrolować czyli przyjazdy wyjazdy kto jest na miejscu, kontrola zakupów, sprzedaży, właściciel hotelu zaczął to robić w Excelu, super sprawa jak obsługujesz 20 rekordów miesięcznie, a nawet i więcej, ale w takim przypadku już trzeba zahaczyć o makra i visual basic. Poprzednia praca pozwoliła mi na zakup serwera i kilku komputerów, do testowania, tego wszystkiego co można z tym zrobić. I mając ten zasób po godzinach, zacząłem tworzyć System rezerwacji, ucząc się przy okazji o zera C#. Po miesiącu baza programu była gotowa, opierała się na stronie intranetowej i bazie danych mssql. I jakoś to tam funkcjonowało, w momencie kiedy to ja ją obsługiwałem. Ale przerób zaczął się zwiększać przychodzili ludzie do pracy którzy mieli się zająć obsługą rezerwacji. I tu zaczęły się schody. Jak mówi stare przysłowie, każdy program jest tak dobry jak jego programista, i nie ulega to wątpliwości, drugą stroną medalu jest osoba obsługująca ten program, nie wiem jak byś się starał, to jak ktoś nie potrafi poprawnie napisać imienia i nazwiska, chociażby pod względem dużej litery na początku, to nic z tym nie zrobisz, i tu z pomocą przyszedł/przyszła JavaScript, szybko i sprawnie poprawiać błędy w pisowni, w tym momencie to było jedyne zastosowanie jakie znajdywałem dla tego języka. Z czasem postanowiłem urozmaicić wygląd strony o lepsze kontrolki lepiej wyglądające tabelki i możliwości wyszukiwania. Trafiłem na komponenty Syncfusion do aplikacji, i tam chcąc niechcąca, trzeba było się przyłożyć do JS bo jak podłączeni danych do kontrolki można było zrobić w codebehind , to pewne zachowania, trzeba było wykonać w JS. Do czego zmierzam, od wielu lat próbuje się dowiedzieć, co ja właściwie robię, szukam intensywnie informacji w języku polskim na ten temat, ale nie mam zamiaru spędzać godziny przed monitorem czy nawet 30 minut, oglądając gościa konfigurującego swoją kamerę, sapiącego do mikrofonu, ani też nikogo kto próbuje zaprzyjaźnić się zemną, od tego są fora i inne strony datingowe. Czego potrzeba to konkretów. Tak ja w wyżej wspomnianym przykładzie zaświeciła idea i potrzebne było rozwiązanie, wiadomo nie znajdziesz, rozwiązania idealnego i pasującego perfekcyjnie do tego co chcesz, po prostu oglądasz przykłady zastanawiasz się czy w jakiś sposób można dopasować je do własnych potrzeb i zaczynasz próby. Po filmie o frameworkach, moja żona pyta się - co oglądałeś?. - odp. film o frameworkach, - I co to są frameworki, - odp: frameworki to frameworki, -- niesamowite. Książki jakie widziałem, przeważnie z Helion-u, wartościowe informacje zawierają się pomiędzy stroną 123 a 257, na 863 strony wydrukowane. Na co dzień jestem zmuszony mówić w trzech językach czasami w tym samym momencie. Więc kiedy Cie tu znalazłem krzyczę alleluja, w końcu mogę posłuchać człowieka który wie o czym mówi, krótko i zwięźle, ale brakuje tego konkretu, zdaje sobie sprawę że czasem ciężko znaleźć temat na dobry cykl, ale mam nadzieję że dojdziesz do takiego poziomu, bo sprawia mi przyjemność słuchać po polsku.
5 жыл бұрын
Czy C.D.N.(Ciąg Dalszy Nastąpi)?
@MrSajrus335 жыл бұрын
SetInterval //łatwiejsze ustawienie fps, requestAnimationFrame// dąży do 60 fps, trudniej ustawić. Nie wydaje mi się że obciąża o wiele bardziej.
@helloroman5 жыл бұрын
Saj Rus zanim zacznie ci się wydawać poczytaj trochę. 😉 Nie majstrujemy przy fps, bo tempo animacji zmieniamy inaczej
@michalbacinski67005 жыл бұрын
Roman, zrób odcinek o autoryzacji jwt oraz oauth2 w React/Vue/Angular, taki odcinek na bank się przyda każdemu :p i nie ma co się ograniczać do jednego z tych frameworkow, bo nie każdy pisze w React :D
@helloroman5 жыл бұрын
Jeszcze co! :D
@michalbacinski67005 жыл бұрын
Wiedzą kosztuje, więc można zrobić jakąś zamkniętą grupę na fejsie gdzie byś wrzucał jakieś tego typu rzeczy i kursy w zamian za parę zl/mc za członkostwo ;p
@chromek98125 жыл бұрын
mógłbyś trochę szybciej i konkretniej mówić, ale nadal spoko :D
@helloroman5 жыл бұрын
Chromek to se przyspiesz 😂
@chromek98125 жыл бұрын
@@helloroman oglądam na x1.5, ale zabawnie brzmisz i ciężko się skupić xd
@Han1245 жыл бұрын
Szkoda, że nie wspomniałeś o throttle, który jest dużo bardziej przydatny w przypadku niektórych eventów ;)
@helloroman5 жыл бұрын
Do doczytania dla chętnych - nie chciałem rozwlekać
@dextish5 жыл бұрын
Jestem inżynierem, nie programuję, w sumie to nie zamierzam, oglądam jak Familiadę dla sucharów... które nie zawsze rozumiem... -.-
@cu3e5 жыл бұрын
Wersja bez ${i+1}: for (let i = 1; i
@helloroman5 жыл бұрын
Prawda to! :) Dzięki, czasem sobie lubię komplikować życie 😂
@pan_lukasz63485 жыл бұрын
"debounce to jest taka funkcja to lodashu", No sorry ale to zdanie brzmi jakby debounce był jakoś ściśle powiązany z lodashem i poza nim był jakąś magią. Przykład użycia też mógłby być lepszy, na scrollu najczęściej używa się jednak throtte a nie debounce. Przy mówieniu o layout trashingu brakowało mi wspomnienia o innych procesach w pixel-pipeline, "Style", "Paint" i "Composite". O tym, że nie wszystkie właściwości w cssie odpalają wszystkie te procesy. Użyłeś 'transform' i aż się prosiło, żeby wspomnieć że to nie spowoduje layout trashingu w Chromie.
@helloroman5 жыл бұрын
Oj Lukaszek. Obejrzałbys lepiej poprzedni odcinek to bys sie tak nie przypierdalał 😀
@pan_lukasz63485 жыл бұрын
@@helloroman nie wiem dlaczego zakładasz, że obejrzałem wszystkie twoje odcinki. Ale nvm, nic tu po mnie.
@helloroman5 жыл бұрын
Ten odcinek był trzecim z serii więc zanim zacząłeś krytykować mógłbyś się trochę wysilić 😉