Herbata. Rodzaje i właściwości

  Рет қаралды 80,647

Pod Mikroskopem

Pod Mikroskopem

Күн бұрын

Пікірлер: 238
@okmanek69
@okmanek69 9 жыл бұрын
Kiedyś oglądając dr House'a podziwiałem jego wiedzę. Teraz ten serial już obejrzałem, a po te same doznania wchodzę na ten kanał.
@olaolgas
@olaolgas 9 жыл бұрын
świetny komentarz! :)
@TheItemhunter
@TheItemhunter 6 жыл бұрын
Problem z tym serialem był taki że masa wiedzy była tam naciągnięta. Ale wciąż: Świetny serial ;).
@Kiniakkk
@Kiniakkk 9 жыл бұрын
jestem pod wielkim wrażeniem Twojej wiedzy. ogromny szacunek za to dla Ciebie :)
@dobrawodazoteciekawostki8161
@dobrawodazoteciekawostki8161 3 жыл бұрын
A mnie to nikt nie chwali. ;) Polifenole z zielonej herbaty właściwie wykonczyly płodność muszki owocowej... #toksycznosc Badając Drosophila melanogaster (muszke owocowa) wykazano spadek płodności męskiej powiązany z zieloną herbatą. Zbadano stopień toksyczności zielonej herbaty w rozwoju i reprodukcji. Muszka owocowa, zarodki i larwy eksponowano na różne dawki polifenoli zielonej herbaty (GTP). Larwy wystawione na działanie 10 mg/ml GTP rozwijały się wolniej, wylęgały się mniejsze i wykazywały dramatyczny spadek liczby wylęgającego się potomstwa. GTP chronił muchy przed wysuszeniem, ale uczulał je na głód i stres cieplny. Potomstwo płci żeńskiej wykazywało spadek wydajności rozrodczej i zmniejszoną przeżywalność, podczas gdy samce nie były dotknięte chorobą. GTP miał negatywny wpływ na narządy rozrodcze zarówno samców, jak i samic (np. zanik jąder u samców, brak dojrzałych jaj u samic). Łącznie dane pokazują, że wysokie dawki GTP wpływają niekorzystnie na rozwój i reprodukcję Drosophila melanogaster . Źródło: Wpływ polifenoli zielonej herbaty na rozwój i rozmnażanie Drosophila melanogaster Terry E Lopez
@elzbietamankowska7486
@elzbietamankowska7486 4 жыл бұрын
Wspaniały film o herbacie.Tyle wiadomości o codziennym czaju.Dziękuję!
@The91waris91
@The91waris91 9 жыл бұрын
Nareszcie dobra informacja nt herbaty z cytryna.
@elzbietamaryniak5777
@elzbietamaryniak5777 7 жыл бұрын
Bardzo mądre ciekawostki jesteś wielki 👂👂
@MagdalenkoweFrykasy
@MagdalenkoweFrykasy 9 жыл бұрын
I znowu jestem mądrzejsza! Dziękuję, bardzo ciekawy filmik. Pozdrawiam:)
@basiamelcer6196
@basiamelcer6196 9 жыл бұрын
Boże, jestem zauroczona pana mądrością
@powermadmax
@powermadmax 6 жыл бұрын
Trzeba więcej czytać to tobą będą zauroczeni , aminokwasy naucz sie ich nazw bo jak widać chyba pierwszy raz o nich słyszysz.
@konstancjaam-iv2qm
@konstancjaam-iv2qm 9 жыл бұрын
Patryk, Ty nasza skarbnico wiedzy :) Z tą yerba jestem zdziwiona, bo mówiono mi, że można zalewać kilka razy...Szkoda, że macie tak mało subskrypcji, z drugiej strony jest bardziej kameralnie w małym gronie. Pozdrawiam.
@CoverJohnny
@CoverJohnny 6 жыл бұрын
Oczywiście, że można zalewać kilka razy. Jeśli pijesz sin humo - bez dymu, to żadne szkodliwe związki nie będą się wyzwalały bo yerba sin humo takich związków nie posiada.
@pawelgawel2771
@pawelgawel2771 3 жыл бұрын
Miałem to samo odczucie, yerba tylko raz, ale jak to? Oprócz yerby piję jeszcze zieloną i czarną herbatę, rumianek, melisę, miętę, matchę, max. 2 razy dziennie którąś spośród tych wymienionych, broń Boże wszystkie naraz 😂
@MalaCzarna2201
@MalaCzarna2201 9 жыл бұрын
Jesteś moją skarbnicą wiedzy. Pozdrawiam serdecznie
@MrsAvonlea25
@MrsAvonlea25 7 жыл бұрын
Wspaniały i wyczerpujący wykład. Czytam dużo na ten temat od lat i tylko czarnej herbaty w ogóle się nie poleca, jako najgorszego bezwartościowego rodzaju herbaty. Bardzo dziękuję i pozdrawiam. Helena
@juraczad
@juraczad 7 жыл бұрын
Zalezy co sie i gdzie czyta. Ja pilem sporo przeróżnych herbat. O zielonych słyszałem też złe informacje: 1. ze bardziej traktowania pestycydami i innymi świństwami. 2. Niewskazana dla facetów (kwestie hormonalne). 3. Działanie wychładzające (dla chudych osob w sezonie zimnym niewskazana).
@MrsAvonlea25
@MrsAvonlea25 6 жыл бұрын
Chodziło o to, że czarna herbata poprzez proces fermentacji traci wszelkie wartości i po prostu nie jest ani smaczna, ani zdrowa. Także żałuję, bo mi niektóre czarne herbaty smakowały.
@adamkowalski5005
@adamkowalski5005 4 жыл бұрын
Gratuluję Panu szerokiej wiedzy.
@sylao.3569
@sylao.3569 4 жыл бұрын
Kilka odcinków wcześniej było o leczeniu zatok. Superrrr!Do tej pory plukalam je z odrobiną soli. Pomagało, ale nie do końca. Trzeba było wziąć więcej soli tak jak Pan radził i proszę. Pomaga. Dziękuję.
@endriu1201
@endriu1201 6 жыл бұрын
Uwielbiam tego gościa :) Sppradycznie wyszukuję informacjii w internecie lecz polskie strony bardzo płytko przedstawiają opisy produktów i dosyć mało wiedzy naukowej. Od czasu przypadkowego natknięcia się na ten kanał wykorzystuję go jako dobre źródło wiedzy. Szkoda że w Londynie nie mam styczności z takimi polakami. Pozdrawiam
@FreshakaFeli
@FreshakaFeli 9 жыл бұрын
kawał dobrej roboty, dzięki
@anytsujx
@anytsujx 9 жыл бұрын
Same ciekawostki, dziękuję :).
@klaudiar7347
@klaudiar7347 3 жыл бұрын
hah, też mi się tak coś wydawało że lepiej nie zaparzać więcej razy :) dziękuję za potwierdzenie!
@AIONPOLAND
@AIONPOLAND 9 жыл бұрын
Podoba mi się to, że w opisie podajesz najważniejsze pytania, na które odpowiedzi udzielasz w filmie. Czytając opis po obejrzeniu filmiku można przeprowadzić swoisty test wiedzy z Twojego wykładu :)
@teresaweronska5913
@teresaweronska5913 3 жыл бұрын
Dziekuje za cenny wyklad.
@hatsich7079
@hatsich7079 6 жыл бұрын
Dziękuję ,dużo nowego od Was dowiedziałem się,ogromny shacunek za to.Pozdrawiam,Natalia.
@Losiufication
@Losiufication 9 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie ogląda się Twoje filmy :-) Jako widz zainteresowany tematyką naukową jestem w pełni usatysfakcjonoway poziomem i ilością treści, które przedstawiasz, pokazujesz naprawdę wiele. Jeśli tylko mogę dodać coś od siebie - zainteresuj się montażem :-) Filmy, które produkujecie mogą być o niebo bardziej przyswajalne, jeśli dodasz do nich na przykład napisy podsumowujące myśl, typu substancje które przechodzą z herbaty, albo funkcje jakie te substancje pełnią. Filmy są świetne dla m nie, ale gwarantuje że grono widzów znacznie się powiększy kiedy zaczniesz zwracać większą uwagę na montaż, a nie tylko stanie i gadanie do kamery- co z resztą, wychodzi Ci super :-) Pozdrawiam serdecznie i dzięki za dobry materiał!
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793 2 жыл бұрын
Super ❤️ pozdrawiam serdecznie
@annamariasochacka475
@annamariasochacka475 6 жыл бұрын
Bardzo lubię czarną herbatę.Dziękuję za ciekawe informacje.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
@Emma 83 Masz wyłączoną opcję dodawania odpowiedzi bezpośrednio pod komentarzem (zmień to w swoich ustawieniach). Tak, zawierają, ale w tych przypadkach fluor pochodzi z wody użytej do parzenia "herbaty" ziołowej. Nie ma ograniczeń do spożywania herbatek ziołowych, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników takiej herbatki.
@margplsr3120
@margplsr3120 8 жыл бұрын
to albo nie ma ograniczeń albo są jednak (granice zdrowego rozsądku cokolwiek to znaczy z konkretnego pkt. widzenia)
@rafaj1255
@rafaj1255 5 жыл бұрын
Czy mocna herbata jest nie zdrowa ?
@zabaziomalka
@zabaziomalka 5 жыл бұрын
Mam pytanie, czy duże ilości herbaty mogą potęgować stany depresyjne? Piję dużo herbaty ekspresowej, bez dodatków oprócz cukru i zaczęłam się zastanawiać, czy to może pogarszać mój nastrój.
@JuliaCabanPL
@JuliaCabanPL 9 жыл бұрын
wow! tyle mitów obalonych! bardzo, bardzo ciekawy filmik! :) jeszcze mam pytanko: ile maksymalnie może stać herbata zaparzana w dzbanuszku? czy cały dzień to nie za długo czy nie ma żadnego wpływu?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
***** Herbata powinna być spożywana zaraz po przygotowaniu, ponieważ polifenole i inne przeciwutleniacze w tej postaci (po zalaniu wodą o temp. 80-90 st C), łatwo się utleniają - dlatego herbata traci część swoich właściwości, dodatkowo przy długim pozostawieniu herbaty razem z "fusami", przechodzi do niej większa ilość szkodliwych węglowodorów aromatycznych.
@JuliaCabanPL
@JuliaCabanPL 9 жыл бұрын
dziękuję za odpowiedź! czyli lepiej parzyć herbatę na bieżąco - będę o tym pamiętać :) jestem ciekawa czy to też tyczy się "herbat" ziołowych, czyli nie herbat, a właściwie ziółek - np. mięta pieprzowa liściata? dzięki Twojej radzie piję ją codziennie i parzyłam ją w dzbanku i tak cały dzień piłam z tego pierwszego parzenia
@AIONPOLAND
@AIONPOLAND 9 жыл бұрын
Neti Aneti Nie bardzo rozumiem. Mówisz, że nie powinno się pić gorącej herbaty, a skutki takiego działania mogą być poważne, a teraz, że powinno się pić zaraz po przygotowaniu ? Czy rozumiesz przez to, że mamy ją przygotować, po czym ostudzić i od razu wypić ?
@Asia__
@Asia__ 7 жыл бұрын
Radek R pić zaraz po przygotowaniu, gdy ostygnie i nadaje się do picia. Przecież to oczywiste.
@oczyszerokootwarte8400
@oczyszerokootwarte8400 6 жыл бұрын
chodzi o to, że parzyć herbatę powinno się krótko i pić na bieżąco ale tylko wtedy gdy pozostawiamy w niej fusy albo wywalić te tzw fusy i wtedy można pić później - wtedy te niekorzystne związki i substancje nie mają się z czego uwalniać ;)
@EmSki45
@EmSki45 3 жыл бұрын
Co zdrowsze: Biała herbata czy yerba suszona powietrzem? Czy może warto pić je naprzemiennie? Z tego co widzę yerba jest dużo tańsza.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 3 жыл бұрын
Można pić naprzemiennie, ale biała jest zdrowsza.
@Emma-li8cy
@Emma-li8cy 9 жыл бұрын
Witam, czy herbaty mietowe i owocowe takze zawieraja fluor? czy mozna je pic zaraz przed lub po posilku i ile dziennie mozemy wypijac? pozdrawiam
@MalgorzataFigas
@MalgorzataFigas 3 жыл бұрын
mam pytanie, czy znasz jakieś publikacje, które opisują problem o którym wspominasz, a mianowicie przedawkowanie fluoru? szczególnie w Chinach, Turcji lub Japonii, bo to kraje w których herbaty pija się dużo. Sama uwielbiam herbatę, głównie czarną, od wielu, wielu lat i nie mam tego problemu...
@EmSki45
@EmSki45 2 жыл бұрын
Nurtuje mnie jedno pytanie. Czy jak zaparzę trochę suszu herbacianego w 200ml wody i po wyjęciu fusów doleję 800ml to czy zawartość przeciwutleniaczy i toksyn będzie taka sama czy większa/mniejsza niż przy zaparzeniu od razu w 1000ml? Ilość suszu i czas parzenia taki sam.
@AngeliqueX117
@AngeliqueX117 9 жыл бұрын
Słuchałam z ogromnym zaciekawieniem :) fascynujący temat a zarazem bardzo dla mnie ważny gdyż pije rożnego rodzaju herbaty. Mam pytanie rownież odnośnie herbat owocowych, których jestem wielka fanka. Czy takie herbaty maja w sobie jakieś szkodliwe związki chemiczne ( głownie chodzi mi o typowe owocowe herbaty które nie sa na bazie czarnej herbaty) pozdrawiam
@mr_cysio
@mr_cysio 9 жыл бұрын
Naprawdę nie sądzę, że da się na takie pytanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Po pierwsze herbata - jak podkreślił Patryk - to pewna roślina, a nie cokolwiek suszonego co zalewa się wodą. Po drugie, herbat_KI_ (nazwa wypromowana przez marketing - zauważ że na żadnym pudełku nie jest napisane herbata - nie mogą tak zrobić bo skończą jak Masmal Diara - dlatego nie lubię jak ludzie i tak nazywają takie napary "herbatą") no więc "herbatki" takie mogą być zrobione z praktycznie wszystkiego - jakiekolwiek owoce, do tego różne przeróżne zioła i mieszanki tychże - przecież nikt nie będzie przytaczał całego zielnika. Wiadomo też, że zależy gdzie składniki rosną i jak są przetwarzane - tu też trudno o jednoznaczną odpowiedź. No przynajmniej tak mi się wydaje, że trzeba by się wgłębić w jakieś konkretne mieszanki, ogólnie nic konkretnego się nie powie.
@ragnarokasgartus3629
@ragnarokasgartus3629 8 жыл бұрын
Cześć, może jak znajdziesz chwilkę wolnego czasu, to mógłbyś opowiedzieć coś więcej o herbatach? Ja już nie piję od 2-3 lat, a wcześniej to pijałem sporo Yerba Mate. Potwierdzam, że daje 'kopa witaminowego' i człowiek dużo lepiej się po niej czuje. Sprawdzone na mnie i znajomych. Pierwszy raz kupiłem i spróbowałem jakieś 10-11 lat temu i co jakiś czas piję. To co mnie interesuje to ten skład zawartości składników mineralnych, walory smakowe i zdrowotne w zależności od pochodzenia tejże herbaty. Paragwaj, Urugwaj, Argentyna.... Z ziemi pozyskuje roślina składniki, ale mimo tej samej technologii produkcyjnej mamy inne smaki, inną moc i ogromnie różniącą się zawartość składników mineralnych. Czy jak tak, jak to mówiłeś @Neti Aneti jest to związane z wiekiem krzewów z których się zbiera liście, czy może podobnie jak z jabłonią, powstają nowe odmiany i plantatorzy utrzymują swoją 'odmianę' w obrębie swojego kraju przez XX lat i to zmienia tę zawartość składników.
@sebisebi123sebi
@sebisebi123sebi 6 жыл бұрын
Witam, Super kanał! Mam pytanie odnośnie Yerba Mate zalewanej lodowatej wodą - tzw. Terere. Czy tak "parzona yerba" zawiera tyle samo węglowodorów aromatycznych i alifatycznych jak ta parzona wodą o temp. 70 - 80 stopni Celcjusza? Czy jest pod tym względem bezpieczniejsza? Czy z racji odmiennego sposobu parzenia można ją zalewać bezpiecznie więcej razy?
@freego8464
@freego8464 4 жыл бұрын
Hej, Yerba mate można również zalewać lodowatą wodą, czy wtedy ilość trucizn w napoju jest mniejsza i można zalewać większą ilość razy?
@elzbietasobczyk119
@elzbietasobczyk119 Жыл бұрын
Super odcinek!
@adamz004
@adamz004 7 жыл бұрын
Dzięki za materiał..!
@AniaBumba
@AniaBumba 9 жыл бұрын
Patryku, bardzo dziekuje Ci za ten przydatny filmik. Ja uwielbiam herbate i z cala pewnoscia spozywam jej zbyt wiele. Ciesze sie, ze rozwiales kilka mitow i tak zetelnie opowiedziales o dzialaniu herbaty na nasz organizm. Zbaczajac jednak z tematu to bardzo ucieszylby mnie filmik na temat mleka. Od dziecka slyszymy, ze jest takie zdrowe, a w ostatnim czasie powstalo duzo teorii o jego szkodliwosci. Staralam sie wyszukac jakies zetelne informacje na ten temat, ale ciezko mi znalesc wyniki prawdziwych badan naukowych. Mam nadzieje, ze kiedys poruszysz ten temat. Czekam na kolejne Wasze filmiki pelne wiedzy i profesjonalizmu. Pozdrawiam
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
AniaBumba Filmik na temat mleka na pewno się pojawi. Pozdrawiam!
@AniaBumba
@AniaBumba 9 жыл бұрын
Przede wszystkim bardzo dziekuje za odpowiedz. Czekam w takim razie na filmik o mleku jak i na kolejne inne ciekawe filmy. Pozdrawiam
@user-nn2kq7fd9k
@user-nn2kq7fd9k 7 жыл бұрын
Witam, czy picie zielonego Rooibos do posiłku przy IBS jest wskazane i czy również utrudnia wchłanianie cennych składników pożywienia?
@arth8265
@arth8265 8 жыл бұрын
Mnie intryguje jedna kwestia. Reklamuje się herbaty (napary) z liści papai jako wspomagające trawienie białek, jako że liście jak i owoc zawierają specjalny enzym papainę. No ale my zalewamy te liście wrząca wodą, więc skoro enzym to rodzaj biała, to w temperaturze powyżej 42 st. C powinien na logikę się stracić swoją aktywność enzymatyczną. Wg powszechnie dostępnej wiedzy enzymy są "niszczone" powyżej tej temperatury. Czyli taka herbatka raczej nie pomoże w trawieniu?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
+Damon Albarn Dokładnie, lepsza jest papaina w kapsułkach. Wątpliwe jest działanie tego enzymu podczas picia naparu herbaty, chyba że jemy surowe owoce. Ponadto stężenie tego enzymu w kapsułkach jest większe niż po zjedzeniu owoców i w porównaniu z ilością, która przechodzi do naparu podczas zaparzania.
@TechnikMaliniak11
@TechnikMaliniak11 5 жыл бұрын
Panie Patryku, wiem że film dawno był publikowany, ale natrafiłem na taki artykuł : eherbata.pl/Kofeina_w_herbacie.html , który przeczy temu co Pan mówi. Mógłby się Pan ustosunkować do owego artykułu?
@RatedTheR
@RatedTheR 9 жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał!
@mateo0807
@mateo0807 9 жыл бұрын
Z wielkim zainteresowaniem oglądam waszego videobloga - od razu poszedł SUB :) Mam jedno pytanie - czy herbata może powodować silne i długotrwałe zaburzenia libido? Otóż sam zmagam się z podobnym problemem i niestety, ale w wyniku eksperymentalnych badań na sobie, doszedłem do wniosku, że winna jest tak ukochana przeze mnie, pita w sporych ilościach, herbata ... Oczywiście herbata kofeinowa (czarna, zielona, biała). Nie piję kawy ani energetyków, więc w sumie nawet nie wiem, czy jest to kwestia samej kofeiny, czy też jakichś innych substancji zawartych w herbacie. Zauważyłem, że im mniej piję herbaty i im dłuższy mam okres herbacianej "abstynencji", tym bardziej poprawiają się moje funkcje seksualne. Wiem też, że absolutnie nie chodzi tutaj o testosteron, gdyż nie mam żadnych innych objawów jego spadku. Czuję, jakby problem był czysto psychiczny - taka seksualna pustka w głowie, brak zainteresowania tymi sprawami i zwiększonego pociągu. To jest jeden aspekt działania herbaty na mój organizm. Drugi aspekt - znacząco podniesiony nastrój (momentami wręcz lekka euforia) po wypiciu mocniejszej herbaty. Wiem, że kofeina ma potencjał, by poprawić nastrój, ale u mnie te doznania są naprawdę silne. Zwiększenie motywacji, gadatliwość, więcej pewności siebie, optymizmu etc. - po mocnej herbatce czuję się bosko i dlatego też się od niej uzależniłem. Nie obserwuję też zbytnio efektu wzrostu tolerancji... mogę pić, pić i pić, a cały czas działa mniej/więcej podobnie. Wiem, że kofeina może działać indywidualnie na każdego człowieka, ale jestem NIESAMOWICIE CIEKAWY jakiegoś naukowego wytłumaczenia tego zjawiska :) jaki mechanizm zachodzi w moim organizmie, że dzieje się tak, jak się dzieje? Czy jest ktokolwiek na świecie, kto miałby podobnie? Tak dookoła widzę facetów opijających się kawami i energetykami, którzy takich problemów nie doświadczają... Z góry dzięki za odpowiedź :)
@olaolgas
@olaolgas 9 жыл бұрын
Dzisiaj nauka, a filmik zostawiam sobie na weekend :) Mam pytanie odnośnie marihuany w leczeniu raka, czy daje coś ona poza działaniem rozluźniającym i przeciwbólowym, czy faktycznie ma zdolność zwalczania komórek rakowych? Czy jest możliwość produkcji takiego filmu? Albo możesz podać jakieś rzetelne źródło informacji na ten temat?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
Koci Pazur Istnieją doniesienia nad wykorzystaniem THC w leczeniu raka, nawet w niektórych państwach, jak Izrael, stosuje się ją w tym celu. W organizmie człowieka znajduje się endogenny układ kannabinoidowy, jego receptory (receptory dla THC, E1, E2), rozproszone są w tkance mięśniowej i w dużej liczbie w komórkach układu odpornościowego - w tym między innymi upatruje się efekt przeciwnowotworowy. Jednak palenie marihuany jest jak najbardziej szkodliwe dla zdrowia, chociażby ze względu na zawartość węglowodorów i substancji smolistych, o wpływie na psychikę już nie wspominając.
@7aj7
@7aj7 9 жыл бұрын
Neti Aneti Czyli jedynie raz na kilka miesięcy można? :) Przynajmniej jako placebo przed rakiem? Tak się zastanawiałem, że alkohol i papierosy są legalne żeby powodować depopulację, która już trwa, A "zielone" nielegalne.. hmm ciekawe dlaczego..
@olaolgas
@olaolgas 9 жыл бұрын
A co w przypadku picia oleju konopnego? Bo widziałam parę razy taki u nas sklepach. Nie wiem, czy widziałeś kanał na YT: Kącik Hani. Kobieta porusza tam temat leczenia kanabisem. Nie jestem zwolennikiem odrzucania ogólnie przyjętych metod leczenia raka, ale nie mam nic przeciwko 'wspomaganiu się' innymi metodami. 777Albert777 nie wiem jak tu trafiłeś, ale głupie żarty sobie stroić to można gdzie indziej. :) placebo...
@benedeusz
@benedeusz 9 жыл бұрын
Witam. Wspominał Pan o popijaniu herbatą i dlatego nasunęło mi się pytanie. Jak jest z popijaniem jedzenia? Słyszałem tezę, że popijanie rozcieńcza kwas solny w naszym żołądku przez co niektóre białka nie ulegają rozkładowi i nie są wchłaniane do organizmu.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
benedeusz Zapraszam do zapoznania się z naszym filmem, a na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości:kzbin.info/www/bejne/jWqQqX-OgZKqlck
@gaiwanherbaty2115
@gaiwanherbaty2115 4 жыл бұрын
Rzeczowo zaprezentowane fakty o herbacie! Brawo!! Po wiecej informacji (oczywiście te zdrowotne są już opowiedziane;)) zapraszam do mnie!
@PaulKric
@PaulKric 9 жыл бұрын
Witam, jeśli można to proszę się podzielić jak uzyskuje Pan te wszystkie dane, rozumiem że studia pasja itp. ale chodzi mi jak dokładnie wygląda research? po jakie magazyny naukowe najchętniej Pan sięga? jakie bazy artykułów stosuje? pozdrawiam PS świetne filmiki
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
PaulKric Witam serdecznie!Informacje czerpię głównie z czasopism anglojęzycznych (Science, Nature, J Med Res, J Med Path, Am J Clin Nutr, Adv Clin Exp Med), bazy danych, np. AccessMedicine, EBSCOhost databases, PubMed, Web of Science, MedicinesComplete, z książek prawie nie korzystam. Ponadto biorę udział (najczęściej bierny) w konferencjach. Staram się także obiektywnie spojrzeć na pewne fakty, wykorzystując wiedzę z nauki w szkole i w czasie studiów (z chemii, biologii, fizjologii, patofizjologii, onkologii, diagnostyki, biochemii).
@playerone3695
@playerone3695 5 жыл бұрын
Nie wiem czy już było to pytanie bo tyle tu materiału, czy kolejne gotowanie tej samej wody po czasie, w czajniku szkodzi czy to mit? Pozdrawiam
@user-nn2kq7fd9k
@user-nn2kq7fd9k 7 жыл бұрын
Witam, czy picie do posiłku Rooibosa zielonego również zaburza wchłanianie cennych składników? Czy zielona herbata Matcha, której parzenie polega na rozpuszczeniu sproszkowanych liści w wodzie może być szkodliwa? Pozdrawiam.
@piotrek2657
@piotrek2657 9 жыл бұрын
Witam, mam pytanie odnośnie oczyszczania organizmu z toksyn. Jaka herbata będzie najbardziej do tego się nadawała. Jakie inne zdrowe metody na oczyszczanie organizmu Pan poleca? Może filmik na ten temat??? BTW bardzo dobry kanał, jeden z moich ulubionych. Pozdrawiam serdecznie
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
Witam serdecznie! Myślę, że temat oczyszczania organizmu będzie poruszony w przyszłości, dlatego nie chce się na razie zbyt szczegółowo rozpisywać. Samo pojęcie "oczyszczania" jest różnie rozumiane i nie do końca zdefiniowane. Czasami mylone bywa z "regeneracją". Herbata biała i zielona maja szczególne znaczenie, gdyż zawarte w nich polifenole moga tworzyć związki kompleksowe z jonami rtęci i kadmu. Ponadto zawarta w herbacie kofeina działa moczopędnie. Pozdrawiam!
@juraczad
@juraczad 7 жыл бұрын
Tzn. jeśli utworzą się te związki kompl.to mogą być łatwiej usunięte z organizmu?
@dBager
@dBager 9 жыл бұрын
W filmiku wspomina Pan, że herbatę powinno zaparzać się tylko raz (z wyjątkiem herbaty zielonej) - jak ma się to jednak do herbaty zielonej/białej/czarnej z torebki? Zasada jest taka sama czy też można dolewać? : )
@paweonorin2978
@paweonorin2978 7 жыл бұрын
dzień dobry, czy mieszanie zielony herbaty z yerba mate jest bezpieczne? (czas trwania picia naparu nawet do 15min) pije taką mieszankę od jakiegoś czasu, wpływa na mnie relaksacyjne przy tym pobudzająco (ciężko to wyjaśnić)
@FanatycznyGornik
@FanatycznyGornik 5 жыл бұрын
gtrauluję Panie Patryku ponad 100tys subów! :)
@michu6132
@michu6132 2 жыл бұрын
Czy 70-80 stopni to optymalna temperatura dla każdej herbaty? Dla czerwonej też będzie dobra?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 2 жыл бұрын
Dla czerwonej może być wyższa, 90 - 100 stopni C.
@dawidwoczynski4455
@dawidwoczynski4455 6 жыл бұрын
Jest to jeden z najbardziej wartościowych dla mnie filmów na yt jaki widziałem, gdyż temat mocno wiąże się ze mną. Bardzo dziękuję. Czy mógłbyś odesłać mnie lub nakierować na źródła w których mógłbym dowiedzieć się więcej?
@SuperCiacho0
@SuperCiacho0 2 жыл бұрын
Panie Patryku, jak nauka zapatruje się na codzienne spożywanie rooibos przez mężczyzn? Są głosy że może wywalić estrogeny. Piję codzienne od kilku tygodni i powiem szczerze, że w moim przypadku zaóważalnie podniosło się libido. Piję 2,5g rano
@jacekwopiuk1799
@jacekwopiuk1799 6 жыл бұрын
Dziękuję za informację. Wielokrotnie zalewałem Yerbę. Poprawę przyrzekam ;)
@andrzejgarcarek972
@andrzejgarcarek972 4 жыл бұрын
Czy może Pan powiedzieć więcej na temat podagry. Dziękuję bardzo.
@TheSwiezynka79
@TheSwiezynka79 9 жыл бұрын
Witam, Mam pytanie do Pana Patryka. Czy polecałby Pan podawanie jakiegoś probiotyku 6 latkowi w celu wzmocnienia odporności ( jeśli tak, to jakiego)? Może poleciłby Pan ewentualnie jakiś inny suplement diety podnoszący odporność przedszkolaka? Dodam ,że od ponad 4 miesięcy podaje synowi tran. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
TheSwiezynka79 Probiotyki są dobrym rozwiązaniem na wzmocnienie odporności, ale trzeba je stosować systematycznie. Najlepsze są te bez zbędnych prebiotyków, a więc na przykład BioGaia (L. reuterii) - w formie tabletek do ssania lub syropu, Multilac, Prolactiv, Sanprobi. 6-latek może stosować takie same probiotyki jak osoba dorosła, zawartość saszetki lub kapsułki można wysypać do szklanki soku lub letniej wody. Raczej unikać probiotyków z inuliną.
@TheSwiezynka79
@TheSwiezynka79 9 жыл бұрын
Neti Aneti Bardzo dziękuję za odpowiedź i jeszcze raz pozdrawiam
@listekklonu3109
@listekklonu3109 9 жыл бұрын
Bardzo ciekawy filmik :) Pije codziennie herbatę, wiec chciałam dowiedzieć się czy tak naprawdę jest ona zdrowa...;) Mam jednak pytanie - czy herbata jest zdrowa dla dzieci, osób mniej więcej w wieku 14 lat? Pozdrawiam! :)
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
+Listek klonu Tak, pod warunkiem że nie będzie nadużywana (ze względu na zawartość kofeiny - teiny).
@listekklonu3109
@listekklonu3109 9 жыл бұрын
+Neti Aneti Ok, dziękuje za odpowiedź! :)
@mr_cysio
@mr_cysio 9 жыл бұрын
Zabrakło mi tu wyjaśnienia terminu "mocna herbata", bo brzmi jakby był używany w znaczeniu potocznym, czyli "herbata, która jest (za) długo parzona i ma większą ilość garbników, przez co jest gorzka", a nie w poprawnym znaczeniu "herbata, do której parzenia została użyta większa ilość suszu". Zmartwiło mnie za to wielokrotne zalewanie herbaty - czy jest aż tak źle? Herbatę czarną zalewa się raz i jest to dla mnie oczywiste (potem jest niesmaczna), ale na przykład czerwoną kilkukrotnie, dla różnych walorów smakowych. Czy jest z tym aż tak źle? Może raz na jakiś czas nie zaszkodzi, może nie ma tak dużo tych szkodliwych węglowodorów? Rozwijanie listków z każdym zalaniem daje inny napar, ciężko będzie się tego wyrzec :( No i tutaj również nasuwa się temat herbat ekspresowych - herbata herbacie nierówna, a pył z ekspresówek to w ogóle dolna jakość herbaty, zgaduję że to też ma jakiś wpływ na jej skład, czy można coś więcej na ten temat? Zalanie yerby jeden raz w ogóle jest dla mnie nie do pomyślenia, chętniej ograniczę ilość pitej yerby (chociaż aktualnie myślę średnio pijam ją maks. 2x w tygodniu - ale wielokrotnie zalania). Wielokrotne zalewanie yerby jest związane ze stopniowym wydzielaniem się zawartej w niej kofeiny. Pobudza inaczej niż np. kawa. I tutaj chciałem przejść do automatycznie nasuwającego się właśnie pytania - kiedy odcinek z kawą? :) Roślina również palona, parzona i pita na dziesiątki różnych sposobów. A dość popularną kawę zbożową też można od razu podpiąć :) PS. jeszcze z dwa filmiki z takimi ciągłymi zmianami focus'u i oczopląs murowany ;)
@CoverJohnny
@CoverJohnny 6 жыл бұрын
No właśnie. Mocna herbata to: 1) długo parzona, z garbnikami, 2) krótko parzona, z dużą ilością kofeiny (garbniki neutralizują kofeinę) :D.
@adamsmithson486
@adamsmithson486 4 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia
@AgatkAP85
@AgatkAP85 9 жыл бұрын
A jak jest z witaminą K w zielonej herbacie. Czy osoby zażywające leki przeciw krzepliwości krwi (Sintrom, Acekumarol) mogą ją pić? Czy czerwoną herbatę mogą pić? Lepsze są herbaty w torebkach czy sypane - które zdrowsze? :)
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
Agata P Witamina K występuje też w roślinach zielonych (zielone warzywa), ponadto jest wytwarzana przez florę fizjologiczną przewodu pokarmowego. Wiele produktów bogatych w witaminę K jednocześnie dostarcza błonnik i inne składniki o działaniu przeciwkrzepliwym. Nadmierna krzepliwość krwi prawie nigdy nie jest spowodowana nadmiarem witaminy K, dlatego nie ma przeciwwskazań do spożywania herbaty. Herbata czerwona również może być spożywana, z zachowaniem jednak odstępów pomiędzy przyjęciem leków, ponieważ może osłabiać ich wchłanianie (ogólnie leków nie należy popijać herbatą). Herbaty w torebkach często zawierają sproszkowane postaci herbat, a nawet dodatek innych roślin (chwastów), lepsze zatem są herbaty sypane, ale to chyba zależy od producenta.
@jakubruszkowski4033
@jakubruszkowski4033 9 жыл бұрын
Dziękuję za świetne filmy! Czy mógłbym poprosić o jakiegoś linka do publikacji, gdzie napisano, że glin wtórnie odkłada się w blaszkach amyloidowych lub bezpośrednio opisującego to, że picie herbaty z cytryną nie zwiększa prawdopodobieństwa zahorowania na chorobę Alzheimera? Próbowałem odnaleźć coś w PubMedzie, bezskutecznie. Wierzyłem w to już od czasów gimnazjum - w podręczniku od chemii znajdowała się wytłuszczona informacja o niebezpieczeństwie picia herbaty z cytryną. ;)
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
Proszę bardzo: Aluminum bioavailability from tea infusion, Robert A. Yokela and Rebecca L. Florence, Food Chem Toxicol., 2008, 46 3659-3663 Effect of oral aluminium citrate on short-term tissue distribution of aluminium, Quartley, Esselmont G, Taylor A, Dobrota M., Food Chem Toxicol. 1993, 31, 543-8 Selective accumulation of aluminum in cerebral arteries in Alzheimer's disease (AD) Journal of Inorganic Biochemistry 2013, 126, 35-37
@jakubruszkowski4033
@jakubruszkowski4033 9 жыл бұрын
Neti Aneti Dziękuję!
@LavieselonMarie
@LavieselonMarie 9 жыл бұрын
No to się zmartwiłam... Nałogowo piję długo parzoną zieloną herbatę w ilości spokojnie 3 litrów dziennie. Nie dość, że zaczęłam się zastanawiać jak wygląda zatrucie fluorem (pijam tam od kilku lat z drobnymi przerwami ) to chyba wiem, skąd te uciążliwe biegunki. Kurcze, myślalam że w przypadku osławionej zielonej herbaty im więcej tym lepiej... A co z wodą z kranu? Pić we Wrocławiu bez obaw? Czy może lepiej jednak używać chociaż filtrów węglowych?
@krolik1231
@krolik1231 9 жыл бұрын
Cześć. Mam pytanie, jaki masz stosunek do pielęgniarzy jako mężczyzna i lekarz? Jak traktowani są w szpitalu i innych ośrodkach faceci w tym zawodzie? Czy jest to opłacalne patrząc od strony ekonomicznej - protesty pielęgniarek itd. Proszę o odpowiedź. :)
@megabigspider
@megabigspider 9 жыл бұрын
Na Zachodzie sa szanowani :D
@sandragerasimovic2710
@sandragerasimovic2710 9 жыл бұрын
Witam, interesuje mnie czy a jeżeli tak to w jakich ilościach moga spożywać czerwoną herbatę pu-erh kobiety karmiące piersią. Bardzo chętnie bym również obejrzała wykład na temat wpływu poszczególnych grup żywnościowych na właściwości mleka matki. Temat ten myślę, że jest mało opracowany a zaciekawi wiele kobiet.Dziękuję
@kisieloski
@kisieloski 9 жыл бұрын
Piękne dzięki za kolejny świetny materiał! A czy możesz jakoś się odnieść do picia naparu z czystka? pl.wikipedia.org/wiki/Czystek - czy faktycznie warto pić to zioło? Ciekawi mnie też jakie jest Twoje zdanie na temat popularnych nasion Chia (Szałwia hiszpańska), ale może to będzie temat na jakiś kolejny materiał :) Pozdrawiam!
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
Andrzej W. Nasiona Chia są zaliczane do tak zwanych Superfood: kzbin.info/www/bejne/pHzId5ico9Kkmc0 Natomiast czystek zawiera terpeny o właściwościach bakteriobójczych, regulujących ciśnienie krwi, antyseptycznych i uspokajających, takiej jak eugenol, cyneol, limonen, bioflawonoidy działające przeciwutleniająco. Wszystkie te składniki występują też w innych ziołach, chociaż w różnym stosunku (np. w cynamonie czy goździkach - olejku cynamonowym, goździkowym). Niemniej jednak na pewno jest to napar ziołowy godny polecenia. Pozdrawiam!
@kisieloski
@kisieloski 9 жыл бұрын
Neti Aneti Ha, już uzupełniłem wiedzę o materiał superfoods. Bardzo dziękuję z odpowiedź. Pozdrowienia.
@Fishi004
@Fishi004 6 жыл бұрын
Genialny kanał!
@NG-gg7ru
@NG-gg7ru 4 жыл бұрын
Myślę, że warto byłoby poruszyć temat herbat ziołowych, jakie mają właściwości i czy również w nich wytwarzają się szkodliwe substancje przy złym zaparzaniu
@zuozuolynka
@zuozuolynka 9 жыл бұрын
Witam. Od tygodnia rozpoczęłam codzienne picie zielonej herbaty, niestety spowodowało to silne bóle głowy, głównie w okolicy czoła i skroni. Ból był nie do zniesienia. Od kiedy odstawiłam herbatę, ból się nie pojawił.Chciałabym zapytać czym mogło to być spowodowane kofeiną ? Dodam, że normalnie nie pije kawy, nie potrzebuję.
@nemo9919
@nemo9919 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
***** Tak, może to być spowodowane kofeiną, dlatego że ma ona wpływ na stany napięcia naczyń krwionośnych i może prowadzić do tak zwanych bólów naczynioruchowych. Proponuję następnym razem zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze krwi podczas ataku bólu głowy, i ograniczyć spożywanie herbaty do 1-2 filiżanek dziennie.
@marianpe5773
@marianpe5773 4 жыл бұрын
Ja mam czasem nudności i czuje dyskomfort w żołądku po wypiciu rano herbaty, co moze byc przyczyna? ;) Co prawda jak dodam plasterek imbiru to jest lepiej. 2.Co myslisz o "zaparzaniu" herbaty na zimno. zalewa sie herbate zimną wodą i wstawia do lodowki na (wiecej czy mniej) 2h, smak jest ten sam (poza rozna temperatura) A ciekawe czy jest roznica w wlasciwosciach.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 4 жыл бұрын
Nie wiem, czy są spowodowane nudności. Albo stanem zapalnym bł. śluzowej żołądka, albo zaburzeniem czynnościowym. Taka herbata ma inne właściwości, mniej przeciwutleniaczy. Pozdrawiam!
@martadiallo6944
@martadiallo6944 2 жыл бұрын
Też trafiłam tu szukając odpowiedzi.. nie zawsze ale bywaja takie momenty ( przyjrzę się czy to dzieje naczczo czy przy konkretnej herbacie) kiedy czuje się po herbacie źle. Jest mi niedobrze boli mnie brzuch. Nie wiem co jest powodem
@Pawel19790
@Pawel19790 4 жыл бұрын
Dzięki.
@margplsr3120
@margplsr3120 8 жыл бұрын
Czyli nie pić codziennie (2-3 x dziennie) nawet słabej yerba mate ? Czy tę inaczej przygotowywaną można kilka razy dziennie? Na opakowaniach nie spotkałam informacji w sprawie sposobu suszenia - jak to sprawdzić?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Można pić codziennie, ale jak wspomniałaś, słabą, to znaczy krótko i jednorazowo zaparzaną. Wtedy ilość WWA, które dostają się do naparu jest minimalna.
@danutamoczynska5257
@danutamoczynska5257 6 жыл бұрын
Witam!!czy Rooibos też jest na odchudzanie??(na spalanie tłuszczu)pozdrawiam
@podmikroskopem
@podmikroskopem 6 жыл бұрын
Może działać jak naturalny termogenik. Był na ten temat osobny film na kanale.
@waldemarspetany
@waldemarspetany 7 жыл бұрын
czy można pić Czystek bez żadnycch obaw, codziennie, do posiłków i po..?? Dodam że prawie zawze wyciskam sok z imbiru do Czystka by poprawić smak,,,Dziekuje za odpowiedz..
@podmikroskopem
@podmikroskopem 7 жыл бұрын
Tak, spożywanie naparu z czystka jest bezpieczne tak samo jak picie herbaty.
@rafal6983
@rafal6983 7 жыл бұрын
A czy garbniki zawarte w herbacie działają bakteriostatycznie na wszystkie bakterie w jelitach czy tylko na patogenne ? Jeśli tak to mocny wywar z herbaty mógłby oczyścić jelita ze złych bakterii?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 7 жыл бұрын
Działają bakteriostatycznie na większość bakterii, także na florę saprofityczną. Jednakże ich działanie nie jest aż takie silne, żeby wywołać zdecydowaną zmianę biotomu jelitowego.
@Jacek..
@Jacek.. 4 жыл бұрын
A herbatę Rooibos też zalewamy wodą o temp. 60-80 stC? W sieci piszą, że wrzątkiem (tak jak czarną herbatę)
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker 5 жыл бұрын
Dzięki!!
@starry_lis
@starry_lis 8 жыл бұрын
warto wspomnieć o tym, że czas zaparzania ulega drastycznie skróceniu wraz z rozdrabnianiem. i tak herbata łamana będzie po tych 3 minutach gorzka, a ekspresowa nawet po 2.
@robercik6634
@robercik6634 8 жыл бұрын
@Neti Aneti. wspomniałeś że nie należy spożywać herbaty a zwłaszcza mocnych naparów z posiłkami. czy to samo tyczy się kawy?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Tak, to samo dotyczy się kawy, bo kawa też ma takie same garbniki. Pozdrawiam!
@robercik6634
@robercik6634 8 жыл бұрын
+Neti Aneti dzięki
@pusia8308
@pusia8308 9 жыл бұрын
A herbatę czerwoną ile razy można pić dziennie?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
Pusia 3-4 razy dziennie - Pu-erh, Rooibos - można częściej, ze względu na brak kofeiny.Pozdrawiam!
@margaretjaneczko09
@margaretjaneczko09 9 жыл бұрын
Wiedza jest bardzo sexy.
@Fit-micha
@Fit-micha 9 жыл бұрын
Czy napary owocowe lub miętowe zawierają dużo garbników ? Ja osobiście pije do śniadania taki napar
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
drollermr Nie, takie napary nie są źródłem garbników.
@TheRajsza
@TheRajsza 8 жыл бұрын
Jaki powinien być odstęp czasu między zakończeniem posiłku a piciem herbaty żeby nie zaburzała ona wchłaniania mikroelementów z tego posiłku? Czy picie herbaty bezpośrednio przed posiłkiem ma taki sam efekt?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Należy zachować co najmniej 2-godzinną przerwę przed i po posiłku.
@oczyszerokootwarte8400
@oczyszerokootwarte8400 7 жыл бұрын
o kur..de! przynajmniej 4 godziny między posiłkami.. żeby w połowie tego czasu wypić herbatę.. to ja bym już umierał z głodu :D
@dobrawodazoteciekawostki8161
@dobrawodazoteciekawostki8161 3 жыл бұрын
Ilość dostarczanych do organizmu ksenoestrogenow w postaci kawy, herbaty i kakao w ciągu dnia może być spora. Do tego dochodzi mentol w paście do zębów i liczne aromaty w żywności. Soja, ciecierzyca czy pestki dyni powinny dawno odwiedzić nasz kosz. Dieta z obniżonym poziomem ksenoestrogenow budzi w organizmie naturalny testosteron, który występuje u mężczyzn i kobiet. Zainteresowani dieta deklarują spore zmiany w swoim organizmie, choć mogą być one także spowodowane efektem placebo. #ZdrowiePokolen
@neoantrop
@neoantrop 7 жыл бұрын
Czy prawdą jest,że Catuaba jest dobrym afrodyzjakiem i czy naprawdę działa?
@Fidziat
@Fidziat 5 жыл бұрын
A co z WWA występującymi w kawie/herbacie? WWA sa silnie rakotwórcze a nieraz czyta się o przeciwnowotworowym działaniu kawy i herbaty(co w filmie o kawie sam pan mówił). Czy warto w takim razie się zdecydowac na kawę/herbatę nie bojąc się o konsekwencje związane ze spożywanie WWA?
@marcinwisniarski6265
@marcinwisniarski6265 7 жыл бұрын
Piję yerba mate od ponad 10 lat. Co do jej wielokrotnego zalewania to im częściej się zalewa tym jest słabsza. Warto też podkreślić, że są także yerby typu mate green. Te nie zawierają pyłu i są suszone bezpośrednio na Słońcu. Jeśli chodzi o picie yerba mate to nie zalecam oczywiście zostawiania jej na przykład na kolejny dzień. Natomiast zalewać można wiele razy. Nie należy jednak jej pić razem z paleniem papierosów. Wtedy uwalniane są szkodliwe związki. Co do herbat czarnych to są ich różne rodzaje. Nie polecam tych typu saga czy minutka. Czasami jednak dobrej jakości herbata z torebki jest lepsza od tej liściastej. Najlepsze są tu na przykład herbaty typu lipton. Sam piję jednak tylko i wyłącznie herbatę liściastą kupowaną w sklepach typu five o clock. Warto też kupować herbaty z dużą ilością tipsów. Są to pączki. Im większa ilość tym lepszej jakości herbata. Polecam także dobre puehry czyli herbaty w chińskiej nomenklaturze czarne. W europejskiej zaś czerwone. Herbata oolong zaś to zupełnie co innego. Jest to herbata półfermentowana. Pochodzi z Chin bądź z Tajwanu. Generalnie warto zajrzeć na stronę czajnikowy pl.
@CoverJohnny
@CoverJohnny 6 жыл бұрын
Pij yerbę sin humo i się nie przejmuj. Znam kilka PYSZNYCH marek sin humo.
@axi22d91
@axi22d91 8 жыл бұрын
Witam, Jaką temp. wody zalewać białą herbatę i jak długo ją parzyć aby osiągnąć najbardziej pobudzający efekt?? I czy faktycznie można ją parzyć do 3x? Pozdrawiam serdecznie
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
+Axi22 D Najlepiej wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza, która nie wpływa niekorzystnie na większość przeciwutleniaczy zawartych w takiej herbacie. Nie zalecam parzenia kilkukrotnego herbat, ponieważ zwiększa to ryzyko przedostawania się do naparu innych związków, takich jak WWA.
@MichalinaBzik
@MichalinaBzik 6 жыл бұрын
Proszę wybaczyć, że tak nie na temat, ale nagrałby Pan może coś na temat złota i srebra koloidalnego. Chętnie bym o tym także posłuchała :)
@zabaziomalka
@zabaziomalka 5 жыл бұрын
Srebro i złoto koloidalne stosuje się przede wszystkim zewnętrznie, jako maści antybiotykowe. Nie ma dowodów naukowych co do bezpieczeństwa i skuteczności suplementów diety zawierających niewielkie ilości tych pierwiastków. Ponadto są to metale ciężkie nie wchodzące w skład naszego organizmu i stosowane wewnętrznie mogą spowodować groźne zatrucie.
@zbigniewstawski2749
@zbigniewstawski2749 5 жыл бұрын
Ale tutaj na KZbin jest taka teoria,że herbaty i kawy nie należy pić do posiłków bo powoduje to nie wchłanianie wielu składników,witamin z pożywienia.Tylko tak jak Anglicy Five oclook czy jak to się nazywa.
@teresaweronska5913
@teresaweronska5913 4 жыл бұрын
Fajfokloki.
@eradnar230
@eradnar230 5 жыл бұрын
Czy zalewanie 2 torebek herbaty w 1 szklance jest nie zdrowe a jeśli tak to dlaczego?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 5 жыл бұрын
Nie ma znaczenia, czy zalewamy w jednej czy w dwóch szklankach.
@nicoleorlowska9137
@nicoleorlowska9137 7 жыл бұрын
Witam serdecznie :) Słyszałam, że herbata jest niezdrowa przede wszystkim dlatego, że zakwasza organizm. Czy to prawda? Jeśli tak to jakich ilości, rodzajów herbaty to dotyczy? I jeszcze jedno pytanie..Co sądzi Pan o matchy? Pozdrawiam :)
@podmikroskopem
@podmikroskopem 7 жыл бұрын
Nie, to nie jest prawda. Poza tym taki stan chorobowy jak zakwaszenie organizmu nie istnieje. Więcej na ten temat mówiłem tutaj: kzbin.info/www/bejne/lWWuc5-elLaGmNE
@katarzynas1751
@katarzynas1751 7 жыл бұрын
witam:) A jak to się ma do porannej kawy z odżywka bialkowa? Czy kawa wpływa na wchłanianie białka?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 7 жыл бұрын
Na wchłanianie białka nie ma wpływu. Jednak osłabia wchłanianie witamin i składników mineralnych.
@katarzynas1751
@katarzynas1751 7 жыл бұрын
Pod Mikroskopem Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedz:)
@jusiagda5280
@jusiagda5280 8 жыл бұрын
mam pytanie odnośnie czystka, czy można zaparzać kolejny raz ? czy jest limit ? niekiedy zaparzam cały dzbanek ...
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Wszystkie zioła najlepiej zaparzać TYLKO raz, po czym osad wyrzucać.
@hamell
@hamell 3 жыл бұрын
👍
@kerujgonzol
@kerujgonzol 7 жыл бұрын
Z taką wiedzą i pamięcią do tak przecież trudnych nazw to ja bym tu widział przyszłego bardzo poważnego naukowca a nawet noblistę. Że tego gościa jeszcze nie wyhaczył nam jakiś renomowany amerykański instytut?
@Fit-micha
@Fit-micha 9 жыл бұрын
Czy jeśli pije z mocno czarnego kubka bo często w nim parze morze się coś dziać :D dość kuriozalne pytanie ale zastanawiam się po prostu co może być na tym osadzie
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
drollermr Kolor kubka nie ma znaczenia, ważny jest sposób zaparzania herbaty.
@rayno3861
@rayno3861 9 жыл бұрын
Ciekawsze od informacji zawartych w filmiku, jest to za co jakiś "geniusz" dał dislike-a
@tomaszwarzyszynski6538
@tomaszwarzyszynski6538 7 жыл бұрын
Czy zielona herbata eliminuje komorki rakowe ?(stem cells )z uwagi na kwas elagowy ktory posiada?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 7 жыл бұрын
Stem cells to prawidłowe komórki pluripotencjalne, występują w szpiku kostnym czerwonym. Zielona herbata może działać profilaktycznie przeciwnowotworowo (zmniejszać nieco prawdopodobieństwo zachorowania na raka), ale nie leczy nowotworów.
@tomaszwarzyszynski6538
@tomaszwarzyszynski6538 7 жыл бұрын
Mialem na mysli pewne komorki raka ktore po chemioterapi dalej kraza w krwi ale sa przez organizm tolerowane organizm nie uznaje ich za niebezpieczne bo maja otoczke ktora myli organizm z bialkiem i tylko kwas elagowy ktory znajduje sie w lesnych owocach czy w zielonej herbacie potrafi dotrzc do takiej komorki rakowej i zniszczyc ja od srodka slyszales o takiej teori?
Крутой фокус + секрет! #shorts
00:10
Роман Magic
Рет қаралды 41 МЛН
Миллионер | 1 - серия
34:31
Million Show
Рет қаралды 2,9 МЛН
ТИПИЧНОЕ ПОВЕДЕНИЕ МАМЫ
00:21
SIDELNIKOVVV
Рет қаралды 1,8 МЛН
World‘s Strongest Man VS Apple
01:00
Browney
Рет қаралды 62 МЛН
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Wszechnica FWW
Рет қаралды 923 М.
Mity o herbacie - poznaj prawdę!
19:58
eherbata.pl
Рет қаралды 33 М.
Czego uczy nas hipoteza Riemanna? Tomasz Miller
1:34:25
Copernicus
Рет қаралды 1 МЛН
Ułożyłem 7 herbat od najbardziej zdrowej do najmniej. Wygrywa...
16:19
Dr Bartek Kulczyński
Рет қаралды 243 М.
Fizyka a wiara. Wykład prof. Krzysztofa Meissnera
1:42:11
Wszechnica FWW
Рет қаралды 1,6 МЛН
Çay - turecka herbata - jak zaparzyć? | Kawa po turecku
21:52
Kawa po turecku
Рет қаралды 100 М.
Крутой фокус + секрет! #shorts
00:10
Роман Magic
Рет қаралды 41 МЛН