Рет қаралды 394
W 2019 r. pożegnaliśmy Jerzego Riegla - wybitnego artystę i najwybitniejszego w Polsce mistrza izohelii, szlachetnej techniki fotograficznej. Artysta całe swoje życie związał z Bydgoszczą; rodzinne miasto inspirowało jego twórczość przez ponad pięć dekad.
Jerzy Riegel zawodowo związany był z poligrafią, pracował m.in. w Zakładach Graficznych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych oraz w Drukarni Map Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Zapewne wiedza z zakresu fotochemii, która niezbędna była w jego pracy, pomogła artyście w równolegle prowadzonej działalności artystycznej. Jerzy Riegel był bowiem mistrzem izohelii - szlachetnej techniki fotograficznej, wymagającej cierpliwości i precyzji, ale też wiedzy z zakresu chemii i optyki.
Fotografią artystyczną Jerzy Riegel zajął się w 1963 roku - wziął udział w zakładowym konkursie Drukarz przy pracy. Uczestnicząca w obradach jury Janina Gardzielewska od razu odkryła jego wielki talent i zachęciła do kontynuowania pasji. W 1967 roku Jerzy Riegel został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików, w którego pracach uczestniczył bardzo aktywnie, będąc m.in. członkiem Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Brał udział w wystawach środowiskowych i zbiorowych, swoje izohelie prezentował także na wystawach indywidualnych w całej Europie.
Wykład wygłosił Stanisław Jasiński - fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, następnie przewodniczącym Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych - m.in. Edwarda Hartwiga, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha i Michała Kokota.
Dziękujemy Panu Bartłomiejowi Boguckiemu prowadzącemu blog Wspominaj Bydgoszcz - zdjęcia z Bydgoszczą w tle za użyczenie zdjęć do filmu. Zachęcamy do odwiedzania jego witryn:
www.wspominaj.bydgoszcz.pl
/ wspominajbydgoszcz1
/ wspominaj_bydgoszcz