Niepotrzebnie czytałem komentarze. W ogóle nie zauważyłem tych "yyy", na które niektórzy zwracają uwagę. Nie zesrajcie się. Pani Kalino, dzięki za Pani pracę i syntezę informacji z tak trudnego tematy. Pozdrawiam serdecznie!!
@secolignum42 Жыл бұрын
...niesamowity materiał, dziękuję z całego serca ,że mogłem uzyskać dzięki temu kanałowi dostęp do tych informacji
@mollypolen2385 Жыл бұрын
Ten temat jest bardzo wazny, wszyscy powinni o tym sie dowiedziec…temat jest trudny i smutny..wieki szacunek dla pani za wykonana prace…
@TheMaggotty Жыл бұрын
Bardzo ważny temat. Ciesze się, że Pani Karolina napisała tę książkę, a Karol nagłośnił ją i poznałam pozycję. Z chęcią zakupię i przeczytam. Obiecuję przeczytać ją w dłużym czasie niż jeden dzień.
Bardzo ciekawa rozmowa, nie jestem pasjonatką historii, ale ta książka trafia na moją listę do przeczytania!
@martaleva3140 Жыл бұрын
Absolutnie wspaniała rozmowa! Już dawno nie widziałam na YT tak kompetentnej, doinformowanej, wnikliwej i potrafiącej się ładnie wysłowić rozmówczyni. Nie mogę się nadziwić, iż Pani Kalina, mimo młodego wieku potrafi tak dojrzałe prowadzić dyskusje. W dobie, kiedy internet jest zalany przypadkowymi ‚ekspertami’ w różnych dziedzinach, którzy nie potrafią poprawnie się wypowiedzieć z braku zasobu słownictwa czy wręcz wiedzy, Panią Kalinę uważam za niekwestionowaną perełkę. Życzę dalszych sukcesów na tym polu.
@laplath1017 Жыл бұрын
Bardzo ważny i dobry materiał. Muszę przyznać, że nie jestem freakiem historii a Pani Kalina mocno rozbudziła moje zainteresowanie tematem. Bardzo dziękuję za tą rozmowe! A na marginesie powiem, że mimo kluczowego tematu, bardzo cieszy mnie fakt napomknięcia o elektrowstrząsach. Studiuję (a właściwie już kończę) psychologię i dopiero rok temu na wykładach z psychiatrii dowiedziałam się, że jest to bardzo dobra i skuteczna metoda leczenia chorób psychicznych. Częściej lepiej rokująca niż typowe leki psychiatryczne. Natomiast popkultura zwyczajnie namieszała w odbiorze elektrowstrząsów, ludzie się ich boją. Także fajnie, że zaczynamy rozmawiać i normalizować temat, szczególnie teraz kiedy opiekowanie się swoją psychiką jest takie ważne:)
@TheRobak333 Жыл бұрын
Mieszkam w Lublińcu i trochę słyszałem o historii tego szpitala, ale z tej rozmowy z pewnością dowiedziałem się nowych rzeczy. Dzięki!
@milionpasji5900 Жыл бұрын
Ależ temat i rozmówczyni! 👌🏻
@alisza6051 Жыл бұрын
Od dawna nie było tu tak dobrego programu. Oczywiście bardzo ważny i potrzebny temat Tymbardziej że przemilczany, wstydliwy, niewygodny dla wszystkich. Widać niesamowitą pracę autorki .Świetna konkluzja że okupacja to nie był tylko Kraków i Warszawa . To dramaty ludności i mniejszości narodowych Śląska, Kaszub, dawnych Prus, jak widać także osób chorych psychicznie których po 1wojnie nie brakowało .Wręcz był to wysyp inwalidów, osób z PTSD , depresją, chorobami psychicznymi.Spora część z nich trafiała właśnie do szpitali psychiatrycznych. Lubliniec mam niedaleko.Do dziś jest tam szpital . Gratulacje!! Książkę zakupię koniecznie. Obecnie Multikino wyświetla National Theatre Live sztukę" Good" z D. Tennantem w którym między innymi poruszana jest ta tematyka. Polecam
@dariakutkiewicz Жыл бұрын
Jak dorosnę chcę być Kaliną Błażejowską!
@milenawoszczyna Жыл бұрын
Nareszcie jakiś wartościowy materiał.
@MartaKarta1984 Жыл бұрын
Ciekawym tematem byłby los ludzi osadzonych w szpitalach psychiatrycznych w czasach powojennych. Dzięki za rozmowę.
@mademoiselleka7412 Жыл бұрын
Jeśli chodzi o te „niezabliźnione rany” przypomniała mi się sytuacja z kursu językowego, który odbywałam w Niemczech. Już dokładnie nie pamiętam, w jakim kontekście użyłam słowo „eutanazja” (chyba powiedziałam, że dane zwierzę zostało poddane eutanazji), ale nauczyciel bardzo się wtedy obruszył i stwierdził, żeby lepiej tego słowa nie używać, bo ma pejoratywny wydźwięk i Niemcy mają z nim problem i jest to trochę słowo tabu. Lepiej powiedzieć: „Das Tier wurde eingeschläfert”, co znaczy „zwierzę zostało uśpione”. Z racji tego, że jestem lekarką weterynarii, określenie „eutanazja” w naszym środowisku używamy na porządku dziennym i jest to normalne pojęcie, przy właścicielach jednak, staram się faktycznie unikać tego słowa. Jeśli chodzi o Luminal - jest to fenobarbital, który w odpowiednich dawkach z powodzeniem stosujemy w leczeniu padaczki u psów i kotów (choć bywają przypadki oporne na tę substancję). W większych dawkach ma działanie silnie sedujące, powoduje depresję centralnego układu nerwowego oraz układów oddechowego i krążenia. Do typowej eutanazji u zwierząt używany jest również środek z grupy barbituranów - pentobarbital, który ma wielokrotnie silniejsze działanie niż fenobarbital.
@vinylovaa532 Жыл бұрын
Ja się na zajęciach niemieckiego dowiedziałam, żeby nie używać słowa selekcjonować (po niem. Selektieren), można łatwo domyślić się dlaczego
@virginianoir605 Жыл бұрын
Bzdura jakas z ta eutanazja. W Polsce tez nie mowi sie w temacie zwietrzat "eutanazja" tylko ludzi.
@annroxy Жыл бұрын
@@virginianoir605 wśród lekarzy weterynarii funkcjonuje
@lancylotta10 ай бұрын
@@virginianoir605każdy wet, z którym miałam do czynienia mówił właśnie o eutanazji a nie uśpieniu. Tak jak odchodzi się od mówienia, że zwierzę „zdechło”, zamiast tego większość posiadaczy zwierząt mówi „umarło” bo to nasi przyjaciele. :)
@katarzynakauzna9647 Жыл бұрын
Bardzo wartościowa rozmowa, warto dbać o pamięć o naszej historii
@katarzynaklimas9721 Жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa! Temat niezwykle trudny, cieszę się że mogłam się o tym dowiedzieć!
@paulinamm843 ай бұрын
Arcyciekawa rozmowa. Niesamowita dawka wiedzy, ale też ciekawe rozkminy w kontekście rozliczeń powojennych a także eutanazji współcześnie, zachęca do myślenia. Chętnie sięgnę po książkę po więcej informacji. Dziękuję!
@kolorowekakadu7321 Жыл бұрын
Dziękuję Wam za rozmowę ❤
@171meg Жыл бұрын
Świetna rozmowa!
@grazynachojnowska1210 Жыл бұрын
Wspania rozmowa dziękuję bardzo serdecznie 😊
@zoekot3605 Жыл бұрын
Świetny wywiad. Dziękuję.
@MalaJaBba Жыл бұрын
Jestem wielką fanką reportaży z Czarnego, a także pasjonatką historii, dlatego już po kilku minutach zdecydowałam, że książka pani Kaliny koniecznie musi się znaleźć na mojej półce. Karolu, bardzo dziękuję Ci za Twoją pracę! Dzięki Tobie możemy poznać tyle wspaniałych osób!
@agnieszkamas2129 Жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa 😊
@jaguarette1 Жыл бұрын
bardzo wartościowy materiał.
@kamistad Жыл бұрын
Dziękuję za wywiad
@rafajasnowski428211 ай бұрын
87’ godny rocznik. Ciekawa szczerość i z racji że jesteśmy rówieśnikami to jestem pewny że książka będzie dobra i chętnie zakupię.
@martazan794 Жыл бұрын
Bardzo interesujący materiał!
@JakubNiezlomny Жыл бұрын
Sympatyczna Pani ❤
@FMPoland Жыл бұрын
Temat T-4 mi znany.Materiał bardzo ciekawy.Książkę zakupię.
@magorzatawisniewska2706 Жыл бұрын
No tym razem żeś mi Pan zaimponował GOŚCIEM 😮
@darianieleszczyk7995 Жыл бұрын
Bardzo trudny temat, ale rozmowa wciągająca.
@mollypolen238510 ай бұрын
Mieszkalam na Pomorzu w malym miasteczku nadmorskim i czesto jadac do Gdyni czy Gdanska przejezdzalam przez Wejherowo a tam w poblizy bylo Kocborowo (Jesli ktos zachowywał sie nieracjonalnie to mowiono „ trzeba wyslac cie do Kocborowa). Nie wiedzialam ze ta autanazja byla przeprowadzona przez Niemcow na taka skale. Bardzo chcialabym przeczytac ta ksiazke , zorientuje sie gdzie można ja zamowic. Dziekuje za taka mloda osoba zbadala ta tragedie ludzi tak doglebnie, aby ci ktorzy zostali zamordowani nie zostali zapomnieni.
@agnieszkar5746 Жыл бұрын
dziękuję
@asfasfasf30 Жыл бұрын
Kurwa, tutaj sami Bralczykowie i Gajosowie dykcji i rytmiki. Sami nie umiecie zlozyc na żywo zdan podrzędnie złożonych (współrzędnie pewnie tez nie), a czepiacie się pisarki, ze wypowiada sie jak normalny człowiek (i tak lepiej niz 90% z was)
@ucjalucja7189 Жыл бұрын
😂👍
@aniajakubowska4345 Жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa 👍
@anyambtracker4360 Жыл бұрын
napisała pani to 18:55, a rozmowa weszła na kanał 18:49, skąd Pani zatem to wie jeśli rozmowa ma ponad 1.5h?
@t.lo90--93 Жыл бұрын
45:02 tak tylko że statystyki nie wyjaśniają przyczyny, polecam książke głos wnętrza Levina, który opisuje ze wpływ na rozwinięcie sie ptsd ma wsparcie i empatia drugiej osoby, czyli w tym przypadku to matka udźwignęła psychike małego chłopca, dzięki jej wsparciu i empatii nie dostal ptsd
@mateuszczaplinski9597 Жыл бұрын
Książka jest dostępna w aplikacji Legimi jak coś :)
@a1k691 Жыл бұрын
To bardzo ważny temat. Wstrząsający ale ważny. W Szwecji program Eutanazji był dotrwał do późnych lat 50-tych
@Alessa12872 Жыл бұрын
Kiedyś mówiło się "szpital dla psychicznie i nerwowo chorych", przy czym nerwowo oznaczało neurologicznie( układ nerwowy chory), a nie że ktoś był nerwowy lub chory na nerwicę. Więc dawniej w psychiatrycznych szpitalach byli zarówno chorzy psychicznie jak i neurologicznie😓. Główną metodą leczenia była tak jak tu Pani mówi izolacja, dlatego szpitale te powstawały na obrzeżach miast😓.
@jovdb4046 Жыл бұрын
Bardzo interesująca rozmowa👍To, co raczej było wiadome oligofrenopedagogom, którym ja również jestem z wykształcenia, warto przekazać. Tak poza tym jestem Belgijką. I też jestem trochę za tą eutanazją -piszę to z perspektywy osoby, która jest nieuleczalnie chora, taka żyjąca w świecie poza światem. A regulacja urodzeń miała już miejsce w starożytności. Spójrzcie na Spartę vs Ateny… Dziękuję za wywiad z autorką przedstawionej książki. Postaram się ją zdobyć.Ja jestem puentą tej rozmowy zachwycona❤
@agnieszkasynowska8074 Жыл бұрын
Dziękuję za rozmowę. Moja prababcia została wywieziona ze szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie w 1942r. i zamordowana w Oświęcimiu.
@mollypolen2385 Жыл бұрын
Straszne czasy..to byly morderstwa…
@tscheslav Жыл бұрын
Wątek zbrodni w ramach operacji T4 jest poruszony w filmie "Kamerdyner".
@monikamonika326810 ай бұрын
Nie trzeba daleko szukać. Taka zagłada to odbywa się na oddziałach chemioterapii. Już teraz skutki uboczne są uciążliwe. Lekarze mówią o terapii celowanej, a to niestety powolne niszczenie, cierpienie. Cierpienie również rodziny. Nie mówi się o skutkach ubocznych. Takie są poruszane na grupach , gdzie chorzy wymieniają się doświadczeniami. .. Widzę jak moja rodzina cierpi. Tak bardzo mi szkoda mojego dziecka. Tego, że patrzy na moje cierpienie .
@platyna5098 Жыл бұрын
I eutanazja powinna być dostępna jeżeli ktoś zdecyduje się na odejście to powinna być możliwość odejścia w godnych warunkach koszty są znikome a pożytek ogromny. Zwłaszcza dla osób które są sparaliżowane i zależne od innych czy też chore oczywiście taka decyzja powinna być dobrowolna a cała procedura przejrzysta i prosta. Bo na chwilę obecną to że niewidzi sie ludzi którzy cierpią nie znaczy że ich niema a to największe barbarzyństwo jakiego dupuszcza się współczesne społeczeństwo nawet chorego psa się usypia gdy cierpi a człowieka skazuje się na okrutny los kończenia żywota często w niewyobrażalnych mękach fizycznych i psychicznych jak myślicie gdzie są yeraz te dzieci niepełnosprawnye które 10 albo 15 lat temu jako małe dzieci chętnie były pokazywane w celach różnych zbiórek pieniędzy?
@rafalbialy7710 Жыл бұрын
Wtedy kryterium użytecznosci i produktywności, a teraz nawet nie sterylizują a wręcz wspierają ich rozmażanie. Jak się urodził to trudno , niech żyje nawet jak trzeba dokładać, ale żeby fundować przyszłym pokoleniom coraz więcej ich potomstwa do utrzymania, to już jest chore.
@TheEstranged444 Жыл бұрын
Eugenika-W imię postępu dokument polecam
@jacekpiotrowski9336 Жыл бұрын
Á propos leczenia w Niemczech, współpracownik pracował blisko rok na niemieckiej umowie kiedy przyplątała mu się niewydolność zastawki mitralnej, miał operację która mu uratowała życie ale niemiecka Krankenkasse rozpoczęła dochodzenie, czy przypadkiem nie "zaplanował" tej choroby by leczyć się w Niemczech i przez wiele miesięcy grozili że będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni za operację i nie płacili mu za L4. Pamiętam że jego pracodawca, Niemiec, musiał podjąć jakieś nieprawdopodobne wysiłki żeby zmusić Krankenkasse do wypłaty i gdyby nie jego zaangażowanie nie wiadomo jak by się to skończyło. Mówił mi (pracowali u niego też Polacy z mojej firmy), że mu normalnie wstyd za urzędników. Land Rheinland - Pfalz. N.b. Byłem w Instytucie Hadamar niedaleko Gießen gdzie był ośrodek T4.
@aszarathhustra Жыл бұрын
Skoro pracował na niemieckiej umowie, to musiał opłacać składkę zdrowotną, więc nie powinni mieć z tym problemu. Rozumiem, że w de nie chcą by ktoś ciągnął kasę z budżetu, bo jest sporo takich przypadków i z tym walczą, ale no chłop płaci składkę, halo xD
@jccuchvjvj Жыл бұрын
Piszę się po 3 h dziennie max., a nie 10. 10h to niewydajne marnowane czasu.
@meorginal Жыл бұрын
Wywiad bardzo dobry, potrzebny, jednocześnie ocenianie zachowania lekarza, który podmieniał niemców na polaków, jest dla mnie nieetyczne. Jak możemy osądzać ludzi odsączonych sterroryzowany, chcących uratować swój naród, to co kochają? pamiętajmy, że morderstwa i egzekucje działy się na ulicach. Ludzie chcieli reagować, bronić się. Porównując ich z tym co robili, nazistowscy niemcy, jest spłaszczeniem historii, generalicją. Jeśli Polacy ratowali swoich to, źle bo ucierpieli niemcy? Klasyfikacja z naszej bezpiecznej perspektywy, otwartego i tolerancyjnego europejczyka, jest nie na miejscu, nie fair.. nie wiemy co czuli nasi dziadkowie.
@arthrawn76 Жыл бұрын
Książka kupiona będzie na świąteczny czas...super materiał...
@mongrelking5667 Жыл бұрын
Eugenika i eutanazja była standardem w USA i Europie Zachodniej przed IIWŚ. Mam wrażenie, że nasza cywilizacja wraca do tej filozofii.
@olap8475 Жыл бұрын
Super wywiad❤
@magdalenaimaja Жыл бұрын
Poruszajaca rozmowa. Urodziłam sie w Świeciu, mieszkalam tam ponad 20 lat. Nie wiedziałam, ze pacjentów w tak brutalny sposób mordowano. Pokazuje to brutalność i okrucieństwo wojny.
@michaagatowski4967 Жыл бұрын
W Mniszku byli rozstrzeliwani razem z inteligencją i aktywistami. Łącznie 10 tyś ludzi tam zginęło. Jednym z dowódców tych egzekucji był Modrow. Nie poniósł za to odpowiedzialności
@arturant2011 Жыл бұрын
Nic się nie zmieniło.
@ucjalucja7189 Жыл бұрын
Moja pierwsza myśl. Jedynie formy się zmieniają.
@mipo1987 Жыл бұрын
Kalina Błażejowska! Najlepsza!
@AikiSoguru Жыл бұрын
Co do eutanazji... To w przypadku śmierci mózgu powinniśmy jako ludzie pozwolić odejść drugiej osobie. Nie pomóc, ale pozwolić! Śmierć jest nieodwracalnym elementem życia, ale wielu bawi się w bogów - na siłę podtrzymują funkcje życiowe. Wiedzą, że ta osoba i tak wkrótce odejdzie :/ Piszę to jako osoba wierząca. Proszę też poczytać wypowiedzi księdza Kaczkowskiego na ten temat. Eutanazja jest źle zdefiniowana do wielu przypadków.
@MrEjruda Жыл бұрын
W przypadku śmierci mózgu nie kontynuuje się podtrzymywania przy życiu, pacjent się odłączony lub przekazany do oddania narządów i odłączony. Inaczej wyglada sprawa w przypadku uszkodzenia mózgu, taki chory musi leżeć i czekać aż smierć go zabierze. Jestem pielęgniarka zajmująca się takimi chorymi, uważam ze smierć w wielu przypadkach to akt łaski.
@AikiSoguru Жыл бұрын
@@MrEjruda Niestety ale są przypadki że rodziny na siłę trzymają taką osobę jeszcze przy życiu 😔 Później jest całkowita nagonka w mediach że eutanazję przeprowadzono.
@rafalbialy7710 Жыл бұрын
55 minuta; ratowanie wybitnych ludzi...Obecnie, to znaczy kilka miesięcy temu, posłowie się samozwolnili ze służby wojskowej bo ich życie jest wszakże jeszcze bardziej bezcenne. Trzeba przyznać, że nie myśleli tylko o sobie ale także zadbali o wyższych urzędników państwowych oraz senatorów.
@diorrka Жыл бұрын
Hm bardzo ciekawy wywiad, Panią miło się słucha, jednak osoba, która napisała książkę o danej tematyce powinna mieć nieco szerszą wiedzę, bo jednak na wiele pytań odpiowiada - nie wiem, musiałabym sprawdzić, nie mam pewności ito.
@dorotakasa5791 Жыл бұрын
Ja też zwróciłam na to uwagę, ale uczucia mam mieszane: z jednej strony podczas takiej rozmowy mam nadzieję usłyszeć więcej, niż dowiem się z książki. Z drugiej strony cenię osoby, które szczerze mówią: "Nie wiem" i nie próbują udawać eksperta, jeśli nim nie są
@MinsterA-tn4oy Жыл бұрын
Wtedy uprawiano jawną eugenikę. Nieprzystosowanych do zastanych warunków eksterminowano lub eksploatowano z myślą o ich wyniszczeniu. Dziś uprawia się kryptoeugenikę, a psychiatria i jej wyniszczające substancje psychotropowe w dalszym ciągu jest wykorzystywana w ten sam sposób co wtedy. W trakcie wywiadu poruszono też ważny wątek dostępności do świadczeń zdrowotnych. Osoba zdiagnozowana psychiatrycznie zawsze będzie tu brana pod uwagę na końcu. Nawet w okresie pandemii Covid 19, zanim jeszcze wypuszczone zostały na rynek szczepionki, w mediach często podawano, że osobie nie można było podać leków przeciwwirusowych, bo wchodzą one w interakcje z substancjami psychotropowymi które ta osoba zażywała, a psychiatra odmawia ich wycofania. Z reguły kończyło się to śmiercią pacjenta.
@popkulturalnasciana7818 Жыл бұрын
To jest odpowiednik StoneWall wśród osób niepełnosprawnych, materiał na dokument albo na fabułę.
@Srilankowa Жыл бұрын
❤❤❤❤❤❤❤❤
@wojteksienkiewicz_s3rd Жыл бұрын
Słuchając tego znakomitego wywiadu zaczynam mieć niepokojące przeczucie, że scenariusz filmu "Plan 75" to bardziej proroctwo, niż dystopia...
@igaoso6840 Жыл бұрын
Nie jestem w stanie tego obejrzeć. Za dużo przerywników. A szkoda bo Pani ciekawie mówi. Temat tez jest ważny
@outofbox9084 Жыл бұрын
Polecam ksiazke Bondy o pisaniu. Maszyna do pisania. Jedna z najlepszych ksiazek o pisaniu,jesli pani ma problem z tym problem.
@malamniejsza1477 Жыл бұрын
Jest serial o eutanazji masowej w Chinach, proponują każdemu seniorowi i podanie motywu jako,, honorowa śmierć ". Polecam bo w głowie się nie mieści serio
@ottowyt Жыл бұрын
Mieści się w głowie.Wystarczy poczytać komentarze pod niektórymi tematami
@katarzynalitwin8733 Жыл бұрын
Luminal do dzisiaj jest stosowany w szpitalach, np na kardiologii dzieciecej, podczas wykonywania szczegolowego usg serca.
@krzysztofrudnik4745 Жыл бұрын
To czy coś jest trucizną, zależy od dawki. Tzw botoks - to jest jad kiełbasiany - jedna z najsilniejszych trucizn "naturalnych".
@marzenastankiewicz9662 Жыл бұрын
Dlaczego nie uznano ofiar eutanazji? Odpowiedz jest prosta. Jeśli zostaną uznane jako ofiary zbrodnii, zrodzi to komplikacje w prawnym podejściu do eutanazji dziś. Wiele krajów ma przyzwolenie i "łatwość". Sama osobiście znałam osoby, które podjęły "definitywną" decyzję, z odmiennych przyczyn ale jednak.
@outofbox9084 Жыл бұрын
No i co w związku z tym? Ktoś ma się męczyć i cierpieć,bo tak? Dla zasady?
@magdalenapr6232 Жыл бұрын
Dla takich wywiadów tu jestem. Żadne tam opowieści o dupie Maryny celebrytów.
@margitlee9516 Жыл бұрын
Książka bardo ważna ale Pani nie potrafi się wysłowić .. to eee i yyy bardzo denerwujące
@alh6255 Жыл бұрын
Pamiętam bardzo przejmujący polski film fabularny z lat 70; pt. "Szpital Przemienienia" - o wymordowaniu przez Niemców pacjentów polskiego szpitala psychiatrycznego i tragedii zarówno pacjentów,m jak i lekarzy. Znakomity, także artystycznie.
@mollypolen238510 ай бұрын
Tez ogladalam ten film..i troche go pamietam. Pamietam ze byl tam lekarz ktory przeszedl na strone oprawcow..wszyscy inni zostali zamordowani. Chetnie obejrzalabym ten film jeszcze raz.
@esel3062 Жыл бұрын
Przy takim temacie lajk wydaje się niestosowny. Ale jak inaczej wykazać poparcie dla potrzeby poruszania takich tematów? Które-niestety- wciąż są aktualne.
@fredkafanka Жыл бұрын
Bardzo dobry temat i rozmowa, szkoda że maniera yyyy trochę wybija ze słuchania
@annap1853 Жыл бұрын
Ostatnio wiele starszych osób i słabszych wykosił c19 co dla zus niestety jest wspaniałą wiadomością, wirus dokonał selekcji i eutanazji słabszych jednostek.
@katerynaharendarczyk6003 Жыл бұрын
Gdy ktoś mówi o PTSD i się śmieje to wiem, że coś tu nie gra...
@iwonaszymanska9559 Жыл бұрын
To byli Niemcy proszę Pana,Niemcy! Nie było państwa Nazistoland!
@jakubmusia1274 Жыл бұрын
Może jeszcze przetłumaczyć na język niemiecki, gdzie w sumie tam każdego dziadek grał w orkiestrze dętej a Polacy unicestwiali się sami. Pewnie reportaż świetny ,ale kurde .... polskie obozy zagłady 2....i mamy esencję przekazu: ,,w polskich szpitalach zabijało się dzieci"-czy ktoś będzie wchodził w detale? A może to były niemieckie szpitale?
@TheSkowronek123 Жыл бұрын
e Gostynin to jest na granicy Mazowieckiego i Łódzkiego
@monikat8940 Жыл бұрын
To byla oznaka litosci a nie bezdusznosci
@Jca-y3m Жыл бұрын
Znowu odgrzewanie starych kotletow. Dlaczego Polacy maja obsesję na temat 2 wojny światowej? Ile można wałkować ten sam temat. Tyle się wydarzyło od tego czasu na swiecie.
@mollypolen238510 ай бұрын
Dlatego ze ci ludzie ktorzy zostali zamordowani nje zostali zapomnieni!
@forsa2001 Жыл бұрын
10:10 UWM auuu XD
@eveeve490 Жыл бұрын
To samo dzieje sie teraz w gazie !! Czwmu o tym nie mowicie !
@panikrystyna1 Жыл бұрын
😀
@biayiczarnybez8417 Жыл бұрын
W Szwecji lub Danii...jeszcze niedawno sterylizowali
@biayiczarnybez8417 Жыл бұрын
Cov też jest tuszowany...historia pokaże...chyba że chat chat wymaże
@bubu6777 Жыл бұрын
nie chce mi się więcej tego słuchać Karol i na pewno wiesz dlaczego :)))
@szarakwonsik1574 Жыл бұрын
Czemu?
@agentofchaos8239 Жыл бұрын
Bo ni ma dżemu?@@szarakwonsik1574
@annaandrearczyk2836 Жыл бұрын
Taka akrobatyka w pewnym momencie jak to powiedzieć, żeby dziecka nienarodzonego nie nazwać dzieckiem 🫤
@Joanna-bo4dy Жыл бұрын
Książka powstała moim zdaniem w dobrym czasie. Każdy kto popiera selekcjonowanie ludzkiego życia w jakiejkolwiek formie ze względu na niepełnosprawność, chorobę psychiczną czy fizyczną powinien się zastanowić czy chce być podobny do sprawców zbrodni opisanych przez Panią Karolinę. Niemcy zabijali w imię stworzonego przez siebie prawa, legalnie zgodnie ze swoim sposobem myślenia. Dziś też niektórzy próbują zrobić dokładnie to samo. Technologia poszła do przodu więc mogą to zrobić jeszcze przed urodzeniem się człowieka. Nie można ludzkiego życia traktować jak śmiecia i przetwarzać go na odpady medyczne. Mamy wystarczające zasoby aby słabymi, chorymi, niepełnosprawnymi ludźmi zajmować się w godny i ludzki sposób. Dziękuję za kawał dobrej roboty. Mam nadzieję, że książka rozejdzie się jak świeże bułeczki i będzie wielokrotnie dodrukowywana.
@asluchalny Жыл бұрын
Nie dałem rady tego słuchać przez ciągłe eeeee :( temat bardzo ważny.
@grzegorzprzygrodzki3764 Жыл бұрын
kdz
@rafapi565 Жыл бұрын
No właśnie dobrze poruszony temat . Bo o tym się nie mówi . A Niemcy są bezkarni . Tłumaczenie Niemieckie że to byli Naziści i też tak uczą w szkołach Niemckich , technika wyparcia że to robili nie Niemcy 😑.
@Martamazur1108 Жыл бұрын
Dalece ciekawa rozmowa. Zgadzam się z przedmówcami, styl wypowiadania się gościa... Yyyyyyyy... Wybitnie irytujący, męczący, szkoda
@katarzynatokarska3055 Жыл бұрын
Ogólnie material ciekawy, ale te ciągłe yyyyyy, hmmmmm, yyyyyu gościni masakra
@bluebocian Жыл бұрын
Naprawdę bardzo chciałam posłuchać, ale to ciagle "yyyyyy" u gościni jest nie do zniesienia. Wielka szkoda
@bubu6777 Жыл бұрын
hmm
@MrKAFIC Жыл бұрын
Naprawdę poruszający temat. Trzeba jak najszybciej przeczytać książkę. Niestety rozmówczyni podcastu nie da się słuchać. W każdym zdaniu: yyyyy...., yyyyy..., yyyyy... Przepraszam nie dałem rady.
@Caahir Жыл бұрын
No bez przesady
@asfasfasf30 Жыл бұрын
Nie zesraj się. Nikogo Twoje ograniczone umiejętności percepcji nie interesują
@bubu6777 Жыл бұрын
przez Niemców.....
@Kra85Yan Жыл бұрын
"przez nazistów" - i wtedy przestałem oglądać.
@bubu6777 Жыл бұрын
kim jest ta Pani?
@HeniekBuła Жыл бұрын
Ktoś już to wspomnial ale Borze święty, co się z Karolem dzieje? Włosy, okrągła twarz, szerokość ramion jakby 60 lat na karki. Karol zrob badania krwi.
@darchangela Жыл бұрын
yyyyyy....yyyyyyy....strasznie toksyczny sposób wypowiedzi. Tego nie da się słuchać. A szkoda, bo temat ciekawy.