End July 2019 I walked from Sopot to the former border with the Republic of Poland up to 1939. 80 years later this is a quiet and nice place in Europe. Hello to our Polish friends from Belgium. Thanks for the help following severe flooding in Eastern Belgium.
@bmozdzen16 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał, dziękuję.
@szlachcic1002 жыл бұрын
Super Material Gratulacje i dzieki!
@piotrfrackowiak58362 жыл бұрын
świetny materiał! bardzo mnie interesuje kwestia którędy przebiegała granica WMG w lasach Oliwskich. Warto by było panowie abyście nałożyli tą trasę na współczesna mapę, tak aby można było odwiedzić te miejsca samemu.
@annas28286 жыл бұрын
Ciekawy materiał, dziękuję, fajnie się oglądało
@tombgdansk8 жыл бұрын
Te "dziwne słupki" to były punkty pośrednie między dużymi slupami granicznymi które miały opis, a których już nie ma (ostatni taki duży znajduje się na Mierzei Wiślanej i został specjalnie zabezpieczony przed kradzieżą). Małe słupki stały na załamaniach granicy. Krótko mówiąc granica między jednym a drugim to byla linia prosta.
@dawidjozwiak95026 жыл бұрын
Profesjonalny materiał panowie. Gratulacje :)
@kubaq.21546 жыл бұрын
Witam... nie mogę znaleźć dalszych części... jako ze ta jest częścią I liczyłem na ciąg dalszy... :(
@marianszarf62675 жыл бұрын
Złaziłem te lasy. W Kacku w latach 70 - tych dużo broni leżało w ziemi.
@klabaternik11 жыл бұрын
Fajny Programik :) Historia to nie mitologia...wszystko się wydarzyło i mozemy jej doświadczyć :)
@marekszymanski804 жыл бұрын
Świetny filmik, choć panowie kondycją fizyczną to się raczej nie popisali. Kiedy kontynuacja?
@kawmar2b4 жыл бұрын
Jak odpoczną i złapią oddech😆
@MrJoker514011 жыл бұрын
ku pamięci pradziadków co żyli za wolnego miasta
@danzigdeutschegeschichtele93325 жыл бұрын
Ich sehe ihr Danziger Wappen, das ein deutsches Wappen ist. Die Krone ist eine deutsche Handelskrone und nicht eine polnische Königskrone. Wusste Sie das? Es existieren 2 Abbildungen, eine polnische und eine deutsche.
@dasboot59037 жыл бұрын
Ogladalem kiedys na KZbin chyba jeden lub dwa odcinki filmu, ktory byl nakrecony jeszcze za czasow PRL-u, pod tytulem: GDANSK. Opisywal on stosunki sasiedzkie polsko-niemieckie, od poczatku lat 30-tych az do rozpetania operacji wojennej przez Niemcow w Gdansku wlasnie. Czy jest ten film dostepny na DVD ?? Jak mozna go onlezezc ?? Dziekuje !!
bardzo sympatyczny material. szkoda ze robiac trase wzdluz granicy wmg, nie zahaczyliscie o kilka innych ciekawych miejsc w sopockich lasach - np strzelnica w ok kolibek.
@HistoryTimeTravelers9 жыл бұрын
Greg Pietruczuk Dziękujemy. Staramy trzymać się jednego tematu, by nie było zbyt wielkiego bałaganu, a na inne miejsca przyjdzie czas. Pozdrawiamy.
@MrJoker514011 жыл бұрын
to mogą być słupki geodezyjne wyznaczającą granice
@pimponelopimponelo96995 жыл бұрын
Nie było Gdańska ani Tczewa, był Danzig i Dirschau...rdzennych mieszkańców, Niemców, albo wypedzono, wcześniej czy później, albo do obozu pracy zabranych - moja babcia. 3 lata polskiego Arbeitslager.
@aniasawicka96014 жыл бұрын
Byli Niemcy, Kaszubi, Polacy, i później Żydzi. Był Gdańsk i Tczew. Była Piaśnica i Stuthoff. Przykro mi, nie powinno być zemsty po wojnie, ale nastroje nie były być może do opanowania. Kto kazał oglądać Polakom publiczne egzekucje? To było obce Polskiej kulturze, ale nie niemieckiej. Czemu tak męczono Polaków, Kaszubów przed śmiercią w Piaśnicy. Arbaiteslager zaś po społu zostały wymyślone przez Niemców z Sowietami. Jeszcze wcześniej były w Afryce. Straszne, niedawne czasy.
@LeMiemo-shay4 жыл бұрын
Był Gdańsk i tyle
@januszwitkowski16692 жыл бұрын
@@LeMiemo-shay Byl tez Danzig i tyle wiecej bo sie w nim urodzilem...Czlowiek(nimiecki)stworzyl pieklo innmu(polskimu).....
@LeMiemo-shay2 жыл бұрын
@@januszwitkowski1669 panie ty wiesz kiedy to bylo
@januszwitkowski16692 жыл бұрын
@@LeMiemo-shay Jak wynika z zapisow w okresie 1939 do mozliwosci panowania okresu hitlerowskiego.....